I NEDERLANDS HOCKEYELFTAL KANSLOOS TEGEN INDIA: 3-0 U.V.S.-ers OPGELET! halSzware j Suliliem keepen van De Ruiter beperkte de uederlaag Eerste teams van Roodenburg, LFC en DOCOS mogen spelen halfzware shag waar u dubbel van geniet! iimmmiimimiiBR De heer Wester laken suggereert fiets- en bromfietsbelasting DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 Negen landentoemooi te München I „En nu rustig opbouwen", klonk het gistermiddag over het veld van het hockeystadion in München, toen één van de Indische aanvallen in de Nederlandse verdediging werd gesmoord. Maar het was de stem van een roepende in de woestijn. Een woestijn van onzuivere passes, j onbeheerste vrije slagen, van missers en fouten. En 2 X 35 minuten bleef de sluitende, met overleg uitgevoerde combinatie, voor Neder- J land slechts een fata-morgana. Ij Het elftal van India, toch heus geen wonderploeg meer, speelde op het middenveld met Oranje als de bekende kat met de muis. Van enig constructief element was geen sprake en het was aan het goede ver dedigen van vooral de Delftenaar Ykema en subliem doelmanswerk van de kleine, maar dappere Enschedeër Gerrit de Ruiter te danken, dat de nederlaag tot 3—0 bleef beperkt. De aanval, waarin de nieuwste aan winsten Theo van Vroonhoven en de hyper-nerveuse Jaap Voigt niet in hun spel konden komen, toonde zich voor dit dappere stugge doorbijten van de de fensie wel bijzonder ondankbaar. Ton van Dijck, die juist in deze wedstrijd op viel als de enige Nederlandse veldspeler sq die op het ogenblik in de hoogste inter- jl nationale hockeyklasse kan meekomen en Chris Mijnarends hebben, wanneer zij zich maar even uit de achterhoede kon den losmaken, alles gedaan om de aan val van werk te voorzien, maar slechts een enkele keer kwam er een combinatie uit voort. In de eerste minuut van de wedstrijd kreeg Van Erven Dorens een vrije slag te nemen. De bal ging strak naar Carel Dekker, die achter in de cirkel vrijstond en ineens keihard insloeg, helaas op vijf centimeter langs het doel van de ver bouwereerde Laxman. De kans, die deze vrije slag bood, is in de loop van de wedstrijd gevolgd door welgeteld nog vier andere doelkansen, waarvan twee na rust bij strafcorners. Voor de rest ope reerde op de helft van India een mach teloze Nederlandse aanval. India, met rechtsbinnen Jaswant Singh als de grootste balkunstenaar, was weliswaar sterker dan zondag tegen Groot-Brittannië, maar de vele verruk kelijke staaltjes van individueel spel en supershortpassing, waarbij de bal aan de sticks leek te kleven, werden te wei nig door verrassend open samenspel af gewisseld om de Nederlandse achter hoede geheel te kunnen overrompelen. |Dat dient volledigheidshalve mede als oorzaak van de betrekkelijk kleine zege te worden vermeld. Kansloos Het is wellicht beter de nog resterende iwedstrijden tegen Spanje in Frankrijk laf te wachten, alvorens een definitief Nederland toch naar Finland De tenniswedstrijd Finland-Nederland voor de eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaaf beker gaat toch door. Aanvankelijk verzochten de Finnen de wedstrijd medio oktober te houden, lom technische redenen heeft de KNLTB 'zich toen uit het toernooi terug getrok ken. Dinsdagavond kwam wederom een verzoek van Finland binnen. De wed strijd zou eind oktober kunnen worden espeeld en nogmaals drong de Finse lond aan op de komst van een Neder landse ploeg. Het bestuur van de KNLTB besloot om louter sportieve overwegingen hierop toch een team naar Finland af te vaardigen. De data van de wedstrijd is nog niet vastgesteld. Koersen te Nootdorp De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Noord-Brabant-prijs: 1. X Ologie M (B. Neef) (1.31.4); 2. Xera's ;3. X Norton. Tor. Win. 33.90; pl. 3.—, 2.10, 1.30; koppel 68.70; cov. 6.30. ■s-Hertogenbosch-prijs: "le serie: 1. Son- Ja Zora (J. Wagenaar jr) (1.23.5); 2. Ur- ma Norton: 3. Promotor O. Toto win. 2.40; pl. 1.40, 3.20; koppel 9.cov. 5.10. 2e serie: 1. Vanity Hanover (M. Vergay) 1.26.7); 2. Rascal Hanover; 3. Tarzan lollandia G. Tot. win.: 1.90; pl. 1.20, 4.-; koppel 16.90; cov. 9.80. Finale: 1. Vanity Hanover (M. Vergay) (1.25.4); 2. Sonja Zora;-3. Tarzan Hollan- dia G. Toto win. 2.90; pl. 1.10, 1.10, 1.30; koppel 4.10; cov. 4.10. Breda-prijs: 1. Xanthos Narciso (J. Wa genaar) (1.28.2); 2. Ureka; 3. Veralynn I Maire. Toto win. 2.30; pl. 1.20. 1.90, 2.10; koppel 5.20; cov. 5.40. Geertruideïiberg-prijs: 1. Roulette Hanover (E. Leeman) (1.30.2); 2. Ralph Erebus; 3. Renaldo. Toto win. 4.10; pl. 190 1.90; koppel 6.70; cov. 3.30. Totalisator-omzet: f. 49.310. oordeel te geven over de mogelijkheden van de Nederlandse ploeg. Voorlopig echter staat het vast, dat dit elftal vol komen kansloos is op een der ereplaat sen in het Olympisch toernooi van het volgend jaar. Wat nog te zeggen van de wedstrijd zelf? Na die op centimeters gemiste kans van de eerste minuut gebeurde wat alle Nederlanders in München hadden ge vreesd: een India-doelpunt in de eerste fase. Tweemaal werd een schot uit een strafcorner van rechtsback Pritiphal Singh door diens hardwerkende Neder landse collega Theo Houwen gestopt de tweede maal ten koste van een hand blessure toen knalde de Indiër de witte kogel hard onder de lat: 1—0. De aanvallen bleven komen als een af- en aanrollende branding, waarbij de Neder landse defensie het niet waagde „in" te gaan. Jaswant Singh, Haripal en Udham Singh slingerden zich voortdurend langs spil Gerrits en tussen de backs door en de druk op het Nederlandse doel werd met de minuut groter. Van Erven Do rens ging binnen spelen en Voigt buiten, later wisselden Voigt en Van Vroonho ven van vleugel, maar alles was vergeefs. Elke Nederlandse uitval liep dood door onzuiver plaatsen en trage reacties. Buitenspel In de 26e minuut was Jaswant Singh weer doorgebroken. Zijn schot stuitte Sportsplinters Het Spaanse voetbalteam heeft gisteravond in Madrid met 30 ge wonnen van Polen. Bij de rust leidde Spanje door een doelpunt van Di Ste- fano (29e minuut) met 10. Het was de tweede wedstrijd tussen Polen en Spanje voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams. De eerste wedstrijd werd eveneens door de Spanjaarden gewon nen (4—2). In de kwartfinale komt Spanje uit tegen Rusland. De Cesarewitchstakes die gister middag te New Market is gehouden, is gewonnen door het paard Come to Dad dy vóór Seascape en Bali Hai. Come to Daddy had een voorsprong van meer dan vijf lengten op nummer twee. Hairos II start zondag a.s. te Gel- senkirchen in een internationale dra verij over 3200 meter. De race is gedo teerd met 15.000 mark. Hoewel de hengst een handicap van niet minder dan 120 meter heeft, wordt hij toch tot favoriet gerekend. Wie Hairos II zal rijden is nog niet helemaal zeker. In dien hij tijdig van zijn ziekte hersteld is Willem H. Geersen en anders naar alle Waarschijnlijkheid Martin Vergay. Machteloze aanvalslinie Oranje amateurs speelden gelijk tegen Ieren: 0-0 Voor ruim 10.000 toeschouwers is gisteravond op het VllC-terrein te Den Haag de eerste wedstrijd gespeeld in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi tussen Nederland en Ierland. De ontmoeting eindigde in een 0—0 spel. De Nederlanders waren individueel technisch superieur, maar aanvallend toonden zij te weinig samenhang. Zij waren niet bij machte een vuist te ma ken om de tegenstanders een knock-out toe te dienen. De Ieren speelden vrij hard en be schikten over echte profmaniertjes. In het bijzonder stopper Browne haalde zich het ongenoegen van het publiek op zijn hals door zijn onsympathieke op treden. Na rust kwamen de Ieren tot enkele goed opgezette aanvallen, die grote be loften schenen in te houden. Met geraf fineerd samenspel rafelden zij de Ne derlandse verdediging uiteen. Echter zo dra het doel in zicht kwam, verdween de kracht uit de aanval en tenslotte bleef er dan nog maar een armetierig schot over. Bij de Nederlanders was het al niet veel beter. Op een gegeven mo ment kon linksachter Kruitbosch de onmacht van zijn aanval niet meer aan zien en ging alleen op avontuur uit. Hij wandelde doodgemoedereerd door de Ierse linies, maar toen het op een schot aankwam, faalde ook hij. Steeds feller werd in de tweede helft de strijd, waarbij soms van de Olym pische gedachte weinig overbleef. Van groot voetbal bleven de kijkers echter verstoken. Machteloos waren beide aan- valslinies en telkens demonstreerden zij dit overduidelijk. Het was en bleef 00. Een povere wedstrijd waarin de wil goed was, maar de capaciteiten te gering. Aan beide zijden. van doelman De Ruiter terug en toen midvoor Haripal de bal in het doel werkte lag Jaswant Singh in buitenspel positie voor de voeten van De Ruiter, maar de scheidsrechter gaf toch doel punt. Schitterend werk van De Ruiter bracht na rust de handen van de 3000 toeschouwers vele malen op elkaar en er volgde na een kwartier van hevige pressie zelfs een vrij langdurig Neder lands offensief. Twee strafcorners wer den door onzuiver spel gemist en steeds stonden twee of drie snel anticiperende Indiërs klaar om de actie van een Neder landse aanvaller te stuiten. De stoot kracht ontbrak om een opening te kun nen forceren en vijf minuten voor tijd had De Ruiter, die de onmogelijkste bal len springend, vallend, slaand en schop pend uit zijn kooi ranselde, zelfs nog de pech door een ongevaarlijk lijkend schot van rechtsbuiten Charles tussen zijn leg- guard door te laten glippen: 30. Overige uitslagenDuitslandGroot Brittannië 31; DenemarkenZwitser land 1—1. Advertentie Tijdelijk bij elke fles Zwarte Kip Wijn, Vruchtenwijn of Advokaat een fles Orana limonade van tvoor 76 ct. Om de hals van elke fles zit een Snelspaarkaart. Plak. hierop 5 kip pen (op elke fles wijn, vruchtenwijn, advokaat en limonade zit er één) en u ontvangt bovendien een fles Monaco voor de halve prijs. Maatregelen Sportstichting De toestand van de grasmat op de bij de Leidse Sportstichting in beheer zijnde velden is door de aanhoudende droogte zeer slecht. Op de meeste complexen zou be speling tot onherstelbare schade gedurende de rest van het lopende seizoen kunnen leiden. De Sport stichting ziet zich daarom genood zaakt wederom alle velden met uitzondering van de halfverharde oefenvelden aan de Montgomery- straat en de Zoeterwoudsesingel voor training te sluiten. Deze maatregel geldt voorlopig tot 24 oktober a.s. Voor voetbal kunnen zondag a.s. al leen doorgang vinden de thuiswedstrij den van de eerste teams van LFC, Roo denburg en Docos. Voor korfbal is alleen het terrein Montgomerystraat in beperkte mate voor wedstrijden beschikbaar. Op het halfverharde oefenveld van dit complex kunnen het a.s. weekeinde onbeperkt wedstrijden worden gespeeld. Op de grasmat mag op elk van de 3 velden van dit complex één wedstrijd worden gespeeld van eerste twaalftallen van de in de competitie van KNKB of CKB spelende verenigingen. De betrokken competitieleiders moeten in onderling overleg bepalen welke 3 wedstrijden dit zullen zijn. Alle andere voetbal- en korfbalwed strijden en alle handbal- en hockey wedstrijden op gemeentelijke velden kunnen dus in het komende weekeinde geen doorgang vinden. DuitslandNederland Vele Nederlanders naar Keulen De Duitse Voetbalbond heeft de ver wachting uitgesproken, dat van de 60.000 toeschouwers, die woensdag a.s. te Keulen de voetbalwedstrijd Duitsland Nederland zullen bijwonen, er 10.000 uit Nederland zullen komen. Het Müngers- dorfer Stadion is voor deze gelegenheid uitgebreid tot 64.000 plaatsen, maar op dat iedereen het spel goed zal kunnen volgen, worden er slechts 60.000 bezoe kers toegelaten. De KNVB ontving van de Duitse Voetbalbond 3200 plaatsen; de Neder landse Spoorwegen, die voor de reis naar Keulen en een toegangsbewijs voor het stadion een speciaal tarief hebben ingesteld, kregen de beschikking over 1750 kaarten. In totaal 3000 kaarten werden verstrekt aan Nederlandse auto busbedrijven. Verwacht wordt voorts, dat 2000 Nederlandse particulieren aan een kaartje zijn gekomen door connecties in de Duitse grensprovincies. De belangstelling van de pers voor de wedstrijd is zeer groot. Alleen uit Neder land kwamen reeds 73 aanvragen, er zijn echter slechts 55 perskaarten beschik baar gesteld. Daarvan zijn er nog vijf gereserveerd voor radioreporters en tele visiecommentators. De Duitse bondscoach Sepp Herberger en zijn Nederlandse collega Elek Schwartz zullen voor de wedstrijd een persconferentie houden. Wedstrijdprogramma voor I november a.s. De K.N.V.B. deelt ons mede, dat, in tegenstelling met anders luidende be richten, op 1 november a.s. (Allerheili gen) alleen het programma voor het amateurvoetbal in de districten zuid 1 en zuid 2 is uitgesteld. In de overige dis tricten wordt het normale programma gespeeld, evenals voor het betaalde voet bal. BILJARTEN Elf kandidaten voor drielandentitel Elf kandidaten hebben zich aange meld voor het kampioenschap van Ne derland ereklasse groot biljart drieban den, dat van 26 tot en met 29 novem ber a.s. in het Groothandelsgebouw te Rotterdam wordt verspeeld. Titelhouder Herman Popeyus is vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. Voor deze selectie zijn twee groepen ingedeeld. In Amsterdam spelen N. F. Stikkelman (Arnhem), M. J. Heisman (Den Haag), L. van Bommel (Oisterwijk), H. de Ruy- ter jr. (Waalwijk) en G. J. Lorist (Am sterdam). In Utrecht spelen: J. H. Sweering' (Amsterdam), L. G. J. Teege- laar (Rotterdam), C. v. Reede (Utrecht) J. Broekhuizen (Arnhem) en C. van Oosterhout (Breda). Deze voorwedstrij den moeten op 9 november a.s. beëin digd zijn. SCHAKEN en Kandidatentoernooi in Zuid-Slavië Gisteren werden in het kandidaten- schaaktoernooi te Zagreb de afgebroken partijen uit de 21e ronde uitgespeeld, de uitslagen waren: Gligoric - Petrosjan y>VzFischer - Smislov 01. De stand na de 21e ronde luidt: 1. Tal (Rusl.) 15,5 pnt.; 2. Keres (Rusl.) 14 pnt.; 3 en 4. Smislov en Pe- 'trosjen (beiden Rusl.) 11,5 pnt.; 5. Gli goric (Zuid-Slavië) 10,5 pnt.; 6. Fischer (VS) 8,5 pnt.; 7. Benkoe (Statenloos) 6,5 pnt.; 8. Olafsson (IJsland) 6 pnt. Gisteren is op Schiphol onver wacht een Iljoesjin-18 van de Rus sische luchtvaartmaatschappij Ae- roflot neergestreken. Het toestel moest op weg van Moskou naar Londen een tussenlanding maken in Kopenhagen, maar daar bleek de hoofdlandingsbaan door reparaties niet bruikbaar te zijn. De piloot week toen uit naar Amsterdam. Dit enorme toestel kan 75 passagiers vervoeren met een kruissnelheid van 650 km per uur. Verduistering van f. 18.000 De rechtbank te Groningen heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 45-jarige procuratiehouder uit Groningen, die verschillende r.-k. instellingen in de stad Groningen, waaraan hij als penningmeester ver bonden was, voor in totaal f. 18.000. had benadeeld. Hij hoorde zich veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was een jaar gevan genisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geëist. Advertentie De a.s. KLAVERJASAVOND van de contactcommissie wordt gehouden HEDEN 15 OKTOBER in de kantine aan de Wassenaarseweg. Ten bate van Veilig Verkeersfonds Aanwijsingen voor de verkeersveiligheid De heer H. Westerlaken, directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen heeft tijdens de jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer een reeks suggesties ten behoeve van de verkeersveiligheid gedaan. Spr. stelde, dat het verkeer sinds 1928 relatief veiliger is geworden. In dat jaar telde Nederland 7 miljoen inwoners met 125.000 motorvoertuigen. In het verkeer vielen toen 666 doden bij 12000 ongeluk ken. In 1958 telde ons land ruim 11 mil joen inwoners met 850.000 motorvoertui gen en 850.000 bromfietsen. Dat jaar vie len 1712 doden in het verkeer. Ofschoon de verhoudingen dus gunsti ger zijn mag niets worden nagelaten om de verkeersonveiligheid verder te bestrij den, zo meent de heer Westerlaken. Hij suggereerde daarom jaarlijkse belastin gen op bromfietsen en fietsen van resp. f 7.50 en f 2.50, waaruit een Veilig Ver- keersfonds zou kunnen worden gevormd. Voorts acht hij een theoretisch examen voor bromfietsers plus een gezondheids verklaring dringend noodzakelijk. Voor brommers, die harder dan 40 km kun nen rijden, acht hij het rijbewijs A strikt noodzakelijk. Sprekende over het verkeer binnen de bebouwde kom zeide de heer Wester laken het instellen van veel straten met één-richtingverkeer, het aanwijzen van veel verkeersstraten met vele verboden voor afslaan en een absoluut oversteek- verbod bulten de zebra's een onontkoom bare eis. Op zebra's wenste hy echter een ab soluut voorrangsrecht voor de voetgan ger. Knipperbollen wenst hij te laten verdwijnen, evenals het voori-angsrecht van trams. Tot de veiligheid zullen spe ciale speelstraten en voetgangersstraten tijdens minstens enige uren per dag in winkelcentra bijdragen, aldus de heer Westerlaken. Na zijn twijfel te hebben uitgesproken over voorrangswegen binnen bebouwde kommen verklaarde de heer Westerlaken parkeerzones met parkeerschijven te verkiezen boven parkeermeters. Dit zo wel om financiële als om psychologische als ruimtelijke redenen. De „kerstbomen" van verkeersborden aan sommige straten acht hij onlogisch en afleidend. Verkeerstekens op het weg dek lijken hem beter. Spr. heeft de indruk, dat niet met ernst naar verkeersspreiding op spitsuren wordt gestreefd. Het openbaar vervoer dient verbeterd terwijl halten bepaald niet vlak by kruispunten en verkeers lichten mogen staan. De heer Westei'laken zeide verder o.m. dat een maximumsnelheid van variabele aard voor wegen buiten de bebouwde kom steeds noodzakelijker wordt. Minister contra bisschop De Zuidafrikaanse minister van Bui' tenlandse Zaken, Eric Louw, heeft in een verklaring te New York ernstige kritiek geoefend op een recente verklaring van de in Zuid-Afrika werkzame Anglicaanse bisschop, mgr. Joost de Blank, en hem blasfemie (godslastei-ing) verweten. De Anglicaanse bisschop heeft enkele dagen geleden tydens een rondreis door de Ver enigde Staten verklaard dat apartheids politiek van de blanke minderheid tot een crisis moet leiden. Minister Louw verklaarde dat de bis schop op tournee is gestuurd door een organisatie, welke zich beyvert in Ame rika, in Europa en elders de Zuidafri kaanse zaak te ondermijnen. Deze orga nisatie, aldus Louw, werkt samen met het Afrikaans Nationaal Congres. Het „gebed voor de Afrikaanse pre mier exx de leiders van het volk, die door rassenwaan beneveld zyn" noemde minister Louw „het sterkste geval van aan blasfemie grenzende verklaringen dat my ooit onder ogen is gekomen". „Dit gebed (van mgr. De Blank) met zyn duideiyke politieke bijsmaak en zijn vooroordeel, wordt vooral in samenhang met de valse verklaringen en politieke aanvallen, een stuk gc belastering". Weer verlaging van O O broodprijs te Haarlem Na een soort „wapenstilstand" in het conflict over de broodprijs te Haarlem, heeft bakker Dekker in de Marsstraat (Haarlem-noord) aangekondigd dat hij met ingang van morgen op nieuw de broodprijs voor onge sneden witbrood van 41 tot 36 cent zal verlagen. Deze maatregel had hij vier weken geleden ook getroffen, omdat hy zich niet kon verenigen met een zegeltjesactie en met het uitkeren van dividend door twee broodfabrikanten in Haarlem. Besloten werd toen de oude prys ge durende vier weken te handhaven en te trachten een oplossing te vinden in het conflict. Na onderhandelingen hebben de brood fabrikanten gisteravond in een vergade ring van de rayonale bakkerijcommissie meegedeeld, dat zy hun standpunt niet wyzigen. In de vergadering werd medegedeeld, dat vermoedelijk de andere Haarlemse bakkers met ingang van maandag a.s. zullen overgaan tot prysverlaging. In bakkerykringen verwacht men dat het niet uitgesloten is, dat de minister van Economische Zaken voor Haarlem een lagere prys zal vaststellen dan de hui dige. Voorts verwacht men dat de bak kers in de omgeving van Haarlem, o.a. de bollenstreek en Kennemerland, even eens tot prijsverlaging zullen overgaan. Spaar de trekvogels De internationale Jachtraad heeft aan de secretaris-generaal dezer organisa tie te Parys telegrafisch verzocht alle Europese en Noord-Afx-ikaanse jacht- departementen te willen wyzen op de nood, waarin verschillende trekvogel soorten en weide- of waadvogels, zoals kievitten, snippen, grutto's, tureluurs en wulpen, tengevolge van de aanhoudende droogte verkeren. Zoals bekend kunnen deze vogels geen voedsel meer vinden en worden ze bij honderden exemplaren langs wegbermen uitgeput aangetroffen. Onder water gezette ijsbanen zochten zy spoedig als voederplaats. In het tele gram wordt ty del ijk inperking of een tydeiyk verbod van jacht op deze vogels gevraagd. Als de droogte aanhoudt zul len ze zich namelyk concentreren op die plaatsen in Europa, waar nog voedings- mogelykheden zijn. Jacht, op zulke plaatsen uitgeoefend, zou catastrofale verliezen veroorzaken. RECHTZAKEN Zijn dochtertje mishandeld (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse politierechter heeft gisteren een 30-jarige grondwerker uit Rotterdam wegens mishandeling van zyn vierjarig dochtertje op 27 juli jl. twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Op die dag was hy 's avonds thuis ge komen in zyn woning in de Crooswykse buurt. Zyn vrouw had, zoals gebruike- ïyk, haar gezin met vier kinderen ver waarloosd en er was geen avondeten. De man wond zich daarover op en in zijn driftbui sloeg hij zyn vierjarig dochter tje met de vuist in het gezicht, waardoor het kind o.a. kneuzingen aan de rech terschouder en rechter oorschelp opliep. Tegenover de buren deden de ouders voorkomen of het kind uit bed was ge vallen, maar de Raad voor de Kinder bescherming kwam het geval ter ore en heeft de vier kinderen aan een tehuis te Halfweg toevertrouwd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9