Sleutelposities in Britse kabinet door drietal jonge ministers bezet Ziekenauto pas 11a vijf uur in Amsterdam-noord schilderzelfmet r Regering gestroomlijnd en als het ivare met energie geladen WEERBERTOHT Stamoorlog in Belgisch Kongo grote spanning bij Loeloeaburg Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 No. 29873 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) De samenstelling van een nieuwe regering geschiedt in Engeland altijd in een ommezien, omdat zij uit één enkele partij, namelijk de overwinnaar bij de verkiezingen, wordt gerecruteerd. Nu het conser vatieve regime gehandhaafd blijft gaat alles nog vlotter in zijn werk omdat Macmillan op een enkele uitzondering na met de oude ploeg doorgaat, zij het dan dat enkele ministers van plaats zijn veranderd waardoor het kabinet is gestroomlijnd en als het ware met nieuwe energie geladen. Drie sleutelposities: Koloniën, Arbeid en Handel zijn door de jongste ministers bezet. Degenen, die het kabinet hebben ver laten zijn de minister van Koloniën, Lennox Boyd, die er zware jaren heeft opzitten en al lang de wens te kennen gaf zich om persoonlijke redenen terug te trekken. Boyd heeft voor de koloniën belangrijke dingen verricht. Men denke aan het verkrijgen van zelfstandigheid van Ghana en Malakka en de op handen zijnde vrijwording van Nigeria, al liep het Lennox Boyd niet altijd mee, getuige Cyprus, Nyassaland en het ongelukkige incident in Hola (Kenia). pelyke werk en in kabinet en parlement als kampioen daarvoor zal optreden. Zijn hoofdtaak is wel het technisch- wetenschappelijk onderwijs met alle kraeht te bevorderen. Hy krijgt tevens de zorg voor de atoomenergie, welke tot nu toe in handen was van de premier en zal zich ook bezighouden met het ruimte-onderzoek. Hiermee wordt duidelijk de betekenis onderstreept, welke wetenschap en tech nologie in dit tijdsgewricht bezitten. De man die hiervoor is aangewezen is Lord Hailsham, hij legt ook het voorzitter schap neer van de conservatieve-partij- organisatie. Naar beweerd wordt omdat het tussen Macmillan en hem wat dit betreft niet boterde. Laatstgenoemde functie wordt over genomen door Richard Butler, die minis ter van Binnenlandse Zaken blijft. Dit is van grote politieke betekenis. Mac millan heeft er geen gras over laten groeien om, nu het land omzwenkt in de richting van het liberalisme, Butler als de meest liberale figuur onder de conservatieven naar voren te schuiven. Hij is thans tegelijkertijd leider van het Lagerhuis (die de parlementaire werk zaamheden indeelt en regelt) en chef van de conservatieve-party organisatie. De conservatieve premier is altijd 1 e i- der van de party. Toen Macmillan niinisitar-president werd voelde Butler zich gepasseerd. De situatie is thans gunstiger voor hem. De voorspelling, dat Macmillans nieuwe regering naar rechts zou zwenken is niet bewaarheid. Macleod nieuwe man aan „Koloniën" Vooral in verband met de crisis in midden-Afrika was het gewenst, dat een nieuwe man het departement overnam. Dit is Macleod, die algemeen respect heeft afgedwongen als een uiterst be kwame minister van Arbeid en die vele moeiiyke conflicten tot een oplossing heeft gebracht. Van Macleod wordt ver wacht, dat hy over de capaciteiten en karakter-eigenschappen beschikt om de ontwikkeling in Afrika in goede banen te leiden. Macleod is een van de belang- rykste adviseurs van Macmillan, die een grote rol heeft gespeeld bij de bepaling van de verkiezingstactiek. Hij is een moderne, vooruitstrevende conservatief uit de school van Butler. Zyn promotie kan ook in verband worden gebracht met het feit, dat in Macleod een toe komstig premier wordt gezien. Hij is een figuur, die door de oppositie het meest geducht wordt. De nieuwe minister van Arbeid is Ted Heath, tot dusver „chief whip" (letter- lyk: opperste zweepdrager), verantwoor- deiyk voor de discipline in de fractie met name by stemmingen. Ook van hem wordt verwacht, dat hy het ver zal brengen. In zyn studententyd in Oxford was hy de geestdriftige en populaire aanvoerder van de conservatieven op die universiteit. Zal zyn charme en bon- hommie de vakbonden moeten verove ren? In elk geval krijgt hy een kerntaak te vervullen. De andere minister, die de regering verlaat, is Geoffrey Lloyd, de minister van Onderwijs. Hy werd vervangen door Sir David Eccles, tot dusver minister van Handel. Macmillan hecht grote waarde aan dringende verbetering van het onderwijs en heeft daarvoor een ervaren minister genomen, die elders zyn sporen heeft verdiend. Trouwens, hy was al eerder minister van Onderwys. De ingrijpendste verandering is de 6plitsing van het departement van Transport en Burgerluchtvaart en de invoering van een minister, maar niet van een afzonderlijk departement, voor wetenschappen. Uitdrukkelijk wordt ge zegd vóór en niet van wetenschappen, omdat deze functionaris niet van boven af orders geeft hetgeen wetenschap pelijke mensen ook niet aanvaarden maar toezicht houdt op het over vele departementen verspreide wetenschap- Advertentie .ikwil Bolletje/ de échte eierbeschuit Aanhoudend droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidoostelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 oktober Zon op: 6.14 uur; onder: 17.55 uur. Maan op: 17.53 uur; onder: 6.39 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.56 en 1J.11 uur. Laagwater te 11.04 en 23.22 uur. Dit Blad bestaat uit 11 pagina's Churchill's schoonzoon Sandys aan Luchtvaart Hailsham is een geestdriftig en in hoge mate ontwikkeld man, kleinzoon van de beroemde Quintin Hogg, de stichter van de polytechnische scholen in Engeland. Hij is thans formeel tot groot-zegelbewaarder benoemd, in plaats van zyn vorige functie van lord presi dent. Duncan Sandys, Sir Winston Churchills schoonzoon, is van Defensie overgestapt naar het nieuwe departe ment van Luchtvaart, dat niet alleen de burger- maar ook de zo nauw daarmee verbonden militaire luchtvaart zal om vatten, waaronder dan ook de ontwikke ling zal vallen van de geleide projectie len, de atoomwapens, radar en de elek tronische techniek. Daarmee is de func tie overgegaan van het departement van bevoorrading, dat is opgeheven. De nieuwe minister van Defensie is Harold Watkinson, die een buitengewoon krachtige en voortvarende minister van Transport was, die het nieuwe wegen bouwprogramma heeft gelanceerd.. Zijn promotie kwam onverwacht. Defensie is een moeilyk departement, dat in een kort aantal jaren reeds zeven verschil lende ministers heeft gekend! Ook Sandys kon het niet helemaal bolwer ken, op hem werd kritiek uitgeoefend, dat hij te hard van stapel liep met de ommezwaai naar de geleide projectielen ten koste van de orthodoxe wapens. De nieuwe minister van Transport is Ernest Marples, ook al iemand die van onder nemingsgeest en verbeeldingskracht ge tuigde als minister van Posterijen. Hy maakte van PTT een bloeiend, efficient bedryf en boekte vroeger successen aan Volkshuisvesting. Als minister van Handel zal thans optreden de veelbelovende Reginald Maudling, het jongste lid der regering, die tot dusver als algemeen betaalmees ter zich bezighield met de kwestie van de Europese vryhandel. Hij zal voort gaan dit te doen. Hy wordt opgevolgd door Lord Mills, totnutoe minister van Energievoorziening. Deze wordt in hoofd zaak algemeen adviseur voor industriële aangelegenheden. Mills, die vroeger fabrikant was, is een persoonlijk vriend en vertrouwensman van Macmillan. Selwyn Lloyd blijft Alle andere functies van de tot het eigenlijke kabinet behorende ministers blijven onveranderd. Selwyn Lloyd blyft minister van Buitenlandse Zaken en Heathcoat Amory zet zijn functie als kanselier van de schatkist voort. Mac millan weigert nog altijd Selwyn Lloyd los te laten, hoewel iedereen het erover eens was, dat een nieuwe man op Bui tenlandse Zaken nodig is. Het excuus voor Lloyds aanblijven is het komende topgesprek. In Genève heeft hij zich goed geweerd, maar hij heeft ook zelf allang de wens te kennen gegeven weg te willen gaan. De gemiddelde leeftyd van de nieuwe ministers is 53 jaar en 7 maanden en van het vorige 54 jaar en 6 maanden. Het oudste lid is Lord Mills, die 69 jaar is en het jongste Maudling, 42 jaar. In de Cinetonestudio worden op het moment proefopnamen gemaakt voor een nieuwe Nederlandse speel film onder de voorlopige titel Makkers staakt uw wild geraas". De Nederlandse Filmproduktie Maatschappij heeft de regie in han- Zelfs in zijn vakantie moet Danny Kaye af en toe laten zien dat hij er een heel apart soort humor op na houdt. Dat moest een politieagent in Rome ondervinden toen hij de filmkomiek even zijn helm moest af staan om te zien hoe dat stond. Stad omringd door haarden van onrust Europeanen uit buitenwijken naar centrum In verscheidene plaatsen van Kongo zyn opnieuw onlusten uitgebroken. Vooral in de omgeving van Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, was de toestand gisteren gespannen. Volgens berichten van het Belgische agentschap Belga uit Loeloeaburg volgt de Europese bevolking van deze stad met angst het verloop der gebeurtenissen. Er wordt in de omgeving geschoten. Op verscheidene plaatsen in de omtrek zijn hutten in brand gestoken. De oorzaak van de inciden ten moeten worden gezocht in een geschil tussen de Loeloea's en de Baloeba's, de twee voornaamste stammen in het gebied. Er wordt melding gemaakt van in totaal drie gedode negers en vyftien gewonden. Militairen in actie De tussenkomst van de militairen werd vereist bij een waarschynlijk door Loeloea's ondernomen aanval op het dorp Tsjikandji, waarby een dode en een gewonde viel. Militaire afdelingen zyn ook gezonden naar de streek van Loesambo, ongeveer 40 kilometer van Loeloeaburg. Volgens de berichten van Belga heerst te Toeboeloekoe, dat 20 km. van Loe loeaburg ligt, grote opwinding. De toe stand daar wordt bijzonder gevaarlijk genoemd. Ook naar deze plaats waren gistermiddag militairen onderweg. Loeloeaburg is thans omringd door haarden van onrust. Volgens Europea nen. die uit de buitenwyken van de stad naar het centrum zyn gekomen, liggen op de wegen talryke doden. By Matadi in de provincie Leopold- stad wierpen aanhangers van een gods dienstige sekte, die in weerwil van een vergaderverbod by een gekomen waren, zich dinsdagavond op de gendarmes, die de menigte wilden uiteen drijven. De Kongolese gendarmes openden daarop het vuur op de menigte: zes Kongole zen vonden de dood, twintig werden ge wond. Ook drie Europeanen liepen ver wondingen op, namelijk de politiecom missaris, de adjunct-gewestbestuurder en de commandant van het peloton gendarmes. Te Matadi was het woensdag echter rustig. De aanhangers van de godsdienstige sekte der Ngoenzisten, die bekend zyn onder de naam van „de sidderaars", waarmee men personen aanduidt, die door de geesten bezeten zijn, schynen in een vlaag van godsdienstwaanzin hun aanval op de gendarmes te hebben on dernomen. Zó droog Is het! Op de hoge zandgronden ten noorden van Steemvijk waar de grasmat door de langdurige droogte bijna volledig verschroeid is, heb ben veehouders enkele koeien moe ten laten afmaken omdat deze dieren by het grazen te veel zand naar binnen hebben gekregen. Bij een van de dieren werd meer dan 50 pond zand in de maag aange troffen. Ruïnes in Maasbedding kwamen voor de dag (Van onze Limburgse correspondent) In de bijna uitgedroogde maasbedding van Zuid-Limburg liggen midden in het rivierdal de ruïnes bloot van een kasteel en een kerk, die eeuwen ge leden, volgens de kronieken in 1459, te Elsloo werden overstroomd en wegge spoeld, toen de Maas haar bedding meer naar het westen verlegde. Al in 1947 heeft men in de toen ook erg lage rivier een tipje van deze bouwresten onderscheiden, maar 'hans kan men er droogvoets naartoe wandelen en een blik slaan in de grote diepe en geheimzinnige put van het kasteel. De Maas is zo droog als men sedert een lange generatie niet heeft gekend: de rivierbedding langs het gekanaliseerd gedeelte van. deze waterweg CJuliana- den gelegd van Fons Rademakers (in het midden), die men hier in gesprek ziet met Ida Wasserman en Jan Teulings. Andere gegadig den voor hoofdrollen waren o.a. Guus HermusEllen Vogel en Mie- ke Verstraete. Het scenario voor de film werd geschreven door Jan Blokker. Hoofdstedelijke GGD tveer in opspraak Verontwaardiging na dood van een kleuter (Van onze Amsterdamse correspondent) Onder de bevolking van Am sterdam-Noord heerst grote ver ontwaardiging over het feit, dat de tweeëneenhalf-jarige, ernstig zieke Joke Starling vijf uren lang op de komst van een ziekenauto heeft moeten wachten. Het kind over leed gisternacht in het Emmakin- derziekenhuis. Dit is de derde maal in korte tyd, dat de Amsterdamse GGD in opspraak is gekomen. Eige maanden geleden ar riveerde een GGD-ambulance ruim 2 uur na de melding bij een kraamvrouw die een bloeding had gekregen. De vrouw overleed op weg naar het zieken huis. Onlangs beklaagde een vader zich, dat zyn zoontje, dat een arm gebroken had, uren achtereen op een bank in het Wilhelminagasthuis moest zitten wachten, omdat het ziekenhuis zelf geen plaats had voor opname en er geen ziekenauto voor vervoer naar el ders beschikbaar bleek. Een infectie in de arm maakte het nadien nodig, dat tot amputatie moest worden overge gaan. Joke, het enige kind van het tuin- I mansechtpaar in de Clematisstraat 29 leed al geruime tyd aan een ernstige nieraandoening. Zy was hiervoor al enige malen in een ziekenhuis ver pleegd. Advies nodig Maandagnacht verergerde haar toe stand. De huisarts achtte opneming in een ziekenhuis van het af en toe van pyn gillende kind noodzakelijk. Dat was om kwart voor drie. Men waarschuwde de GGD. Voor het opnemen in een zie kenhuis is namelijk het advies van een gemeentelyk controle-arts nodig. Die kwam 's avonds om zes uur. Ook hy stelde de noodzaak van opname vast en waarschuwde de ambulancedienst. Om kwart voor zeven, dus drie kwar tier later, rende mevr. Staring gillende het huis uit. Zy vreesde dat haar doch tertje dood was. Een buiu-man trachtte de huisarts te bereiken. Deze was af wezig, maar zyn plaatsvervanger kwam onmiddellyk en belde om zeven uur de GGD met het verzoek spoed te be trachten bij het zenden van de zieken auto. Om tien over zeven belde de buurman nog eens de GGD. Aan de an dere kant van de lijn zou men hebben gezegd, dat er „geen plaats" was. De man belde vervolgens het Emmakinder- ziekenhuis. Hier deelde men mee alles gereed te zullen hebben voor ontvangst van de patiënte. Men was echter afhan kelijk van de ziekenauto. Radeloze familie Een andere buurman trachtte de ra deloze familie Staring te helpen door naar de GGD-post in Amsterdam-noord te gaan, waar een ziekenauto is gesta tioneerd, die normaliter uitsluitend voor ongevallen is bestemd. De auto was er, maar zonder personeel. Eerst om vijf minuten over acht 's avonds reed de ziekenauto voor. Precies vyf uur en twintig minuten nadat de huisarts de melding had doorgegeven. Het bleek gisteravond nog niet mogelijk deze ge gevens, die door omwonenden wei-den verstrekt, 'te toetsen aan die van de GGD. Hier kon men, evenmin als des tijds bij de dood van de kraamvrouw, met onmiddellyk een oorzaak van de vertraging opgeven. „De zaak is in onderzoek", aldus de GGD. Enkele weken geleden heeft de Am sterdamse gemeenteraad zich uitvoerig bezig gehouden met het ambulancever voer van en naar Amsterdam-noord. Het betrof hier een interpellatie van een raadslid naar aanleiding van de dood van de kraamvrouw. De wethou der van Volksgezondheid deelde toen mee, dat er ondanks de IJ-ponten voor de bewoners van noord geen enkele on gerustheid behoefde te bestaan, want de medische veiligheid is in dit stads deel niet minder verzekerd dan elders! Advertentie de verf voor het schilder feest kanaal) krygt geen water meer; de stuw van Borgharen is namelyk nu al gedu rende byna twee weken volledig afge sloten. omdat men al het water moet gebruiken voor de voeding van het Julianakanaal. Intussen is er in de Maas by Maas tricht en via het Julianakanaal nog een drukke vaarbedryvigheid. Op de Lim burgse Maas tot Grave is nog vry nor maal te varen, en omdat de Rynvaart praktisch stop ligt, komen de schepen, die geen vracht meer kunnen krygen omdat ze slechts half of driekwart kun nen laden wegens de geringe diepgang, naar Maastricht of Luik. Dit veroor zaakt ernstige opstoppingen bij de Maas sluizen, waardoor vertragingen van soms vele dagen ontstaan. SIKKENS-TjALLEMA PRODUKT Cabot Lodge tegen „alles of niets" By monde van Henry Cabot Lodge hebben de VS gisteren in de politieke commissie van de Algemene Vergade ring der VN verklaard dat zy inge nomen zyn met de bereidheid van de Russen om via bepaalde fasen tot ont wapening te komen. Maar Cabot Lodge waarschuwde met nadruk tegen aan vaarding van de „alles of niets theorie" Zoals bekend heeft Kroesjtsjef in de Algemene Vergadering van de VN zeer vergaande ontwapeningsvoorstellen ge daan. Wij zijn bereid, aldus Cabot Lodge, om grote of kleine stappen in de richting van de ontwapening te doen, mits het maar werkelijk en eer- lyke stappen zijn en mits alle betrok ken partijen dezelfde stappen gezamen- lyk doen. Als alle volkeren de wapens neerleggen zo zei hy, dan moeten er instellingen zyn voor het behoud van de internationale vrede en veiligheid en het handhaven van de rechtsregels. Cabot Lodge merkte op dat de Ame rikaanse regering van mening is dat speciaal de drie volgende vragen be antwoord moeten worden: Welk type internationale politie macht dient te worden opgericht om de internationale vrede en veiligheid te handhaven?; Krachtens welke internationale rechts principes moet een dergelijke politie macht gehanteerd worden?; Welke strydkrachten zullen de volke ren nodig hebben voor de handhaving van de binnenlandse veiLgheid als de bestaande bewapening is afgeschaft?; Cabot Lodge drong by dit punt aan op een nauwkeurig' nadere bepaling van hetgeen onder strijdkrachten ter handhaving van de binnenlandse vei ligheid moet worden verstaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1