Trein verplettert anto bij Gouda Vrijspraak geëist voor de beide directeuren der Alcu-Metaal N.V. Loenik vertraagt snelheid Televisieprijs voor „Pension Hommeles" in casu Annie Schmidt Hartelijke huldiging dokter L. E. Loth in Woubrugge Door verbeterde iverkmetlioden iverd eerlijke winst verkregen Woord van P. G. klonk als donderslag Verlichting EEN VLEESGERECHT BEHOEFT NIET DUUR TE ZIJN VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 r* t a k Verschenen zijn: imurnMemM >iGeheimen van de Zee" 2 „Avonturen met Atomen" „Speurtocht in J Dierenland" De Russische maanraket Loenik m volgt nog steeds de berekende baan. Gistermiddag om 18 uur was de raket 448.000 km van de aarde verwijderd en 235.000 km van de maan. De snelheid neemt nog steeds af en was op het ge noemde tijdstip een halve kilometer per seconde. In haar baan om de maan nadert de raket het punt, waarop zij het verst van de aarde is verwijderd. Eindelijk regeling over verdeling van Nijlwafer De Soedanese premier generaal Ab- cold, zal over enkele dagen in Cairo aankomen om een overeenkomst te te kenen over de verdeling van het Nijl- water. Dit heeft de Soedanese minister van Voorlichting, generaal Talat Farid, meegedeeld na een bijeenkomst met president Nasser. Farid is woensdag voor besprekingen met leiders van de VAR over de verdeling van het water van de Nijl in Cairo aangekomen. In de afgelopen jaren zijn herhaalde lijk zonder resultaat besprekingen over deze kwestie gehouden; dit vraagstuk werd nog dringender met het oog op de bouw van de Assoeand^m waarmee in december moet worden begonnen. f Roof bouw gepleegd op creatieve krachten Voor de tweede maal heeft het Prins Bernhard Fonds gisteravond zijn televisieprijs (f 2000.'—) uitgereikt. De jury heeft deze voor 1958— 1959 toegekend aan „Pension Hommeles" in de persoon van de tekst- schrijfster mevrouw Annie M, G. Schmidt. In haar motivering zegt de jury dat zij in „Hommeles" de zorgvul digheid en de raakheid heeft gewaardeerd, waarmee de karakters der medespelenden werden gekozen. Ook het teamwork bleef de jury niet verborgen. Wat de jury tevens waardeert is „het écht Nederlandse karakter dat uit het stuk spreekt en de manier waarop wat milde spot gedreven wordt met tijdverschijnselen en tijdgenoten, de scherpe van mensenkennisgetuigende waarneming en uitbuiting van menselijke ijdelheidjes en zwakheidjes". Voorts merkt de jury op dat „ook de afgelopen periode weer heeft bewezen dat de televisie op haar best is wanneer zij confronteert met de actuele realiteit. De directe reportages van belangrijke gebeurtenissen bezaten de onvervang bare bekoring, die het medeleven met de directe werkelijkheid van het ogen blik schenkt. In deze momenten rijst de televisie tot haar hoogste- toppen", aldus de jury. Zij heeft o.a. grote waar dering voor de gaven van Bert Garthof in de rubriek .Anders dan anderen". De jury constateert dat de TV met ontstellende gulzigheid talent en energie opslokt. Zij meent meermalen de vlucht in het geijkte te hebben waargenomen. „Vooral de creatieve krachten tonen bepaalde verschijnse len, die doen denken aan de eerste gevolgen van een op hen gepleegde roofbouw", aldus de jury. Onze speciale verslaggever meldt: Respect voor het „bestel" Annie M. G. Schmidt erkende het zonder blozen: ze was helemaal niet verrast dat haar de t.v.-prijs van het Prins Bernardfonds (2000 gulden) was toegekend. Want ze wist het al dagen tevoren. Maar gisteravond in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis ,te midden van hoge auto riteiten zoals de staatssecretaris van O. K. en W., mr. J. Scholten, zei ze wel nog beduusd te zijn. Dat klopte, want ze sprak en zonder de opzet grappig te willen zijn over de piïjs van het St.-Bernardfonds....). Daarmee was tevens de by gelegen heden. als deze typisch styfnederlandse ernst van een bijeenkomst doorbroken. „Ik ben verzocht over mijn werk te ver tellen", zei ze. „Wat moet ik dan ver tellen?" Dat er wel eens conflicten en moeilijkheden waren: maar die zou ik niet willen missen, ze waren erg prettig. Ik sprak met veel t.v.-mensen over al die schuttingen bij de t.v.: telkens weer een barrière. En dan hoorde ik altijd weer bij elke sectie: dat is het bestel Geloof me, ik heb nu een heilig respect voor het „beste 1" gekregen. Daarom aanvaard ik heel gelukkig deze t.v.-prijs, die voor mij een prijs voor een horde loop betekent!" En tot slot want de sfeer was „geladen" met de Siebe v. d. Zee-kwestie zei ze: „geen schutting was me te hoog, en geen „zee te laag..." Van der Zee in de atmosfeer De Van der Zee-affaire zweefde erin de atmosfeer. Iedereen keek uit: is Siebe van der Zee er? (Hij was er niet). Een argeloze juffrouw van ontvangst ten gemeentehuize, gebiologeerd door wat in Hilversum op het ogenblik zo zoemt zag een bekend t.v.-man binnen komen: een blik van herkenning. „Oh, ik zal u naar een plaats brengen, mijn heer Van der Zee", zei ze heel onschul dig. Het was Piet te Nuil jr., t.v.-sec- tiè-hoofd van de VARA. Burgemeester Boot heette zijn gasten welkom in een korte inleiding, waarna de heer W. Vogt het juryrapport voor las. Nadien gaf prof. dr. Asselbergs nog een college over humor. De onsterfelijk heid, zo zei hij, ter verdediging van de bekroning van een amusementspro gramma (dat -Hommeles is) toeft gaar ne het langst op het hoofd van de hu mor. Hij loste ook snel de vraag op, waar om in de minst draagkrachtige gezin nen de meeste t.v.-toestellen staan: in hun kleine behuizing is dat een con centratiepunt. In grote huizen zijn ka mers genoeg om nergens zo'n punt te zoeken. „Geen zinnig woord" Na de officiële bijeenkomst kwamen alle gasten nog te samen in de ontruim de raadzaal, waar Tom Erich voor amusementsmuziek zorgde. Daar zei Annie Schmidt ons: „Ik zou nu echt geen zinnig woord kunnen zeggen over dat Hommeles. Het is altijd vanzelf ge komen: in de trein, in de tram of thuis. Ik vond een pension het gemakkelijkst: je kunt er zo zonder opzien te wekken in- en uitgaan. En ik weet nooit tevo ren of het goed of slecht is. Soms vond ik 't flauw, wat anderen prachtig noem den". En ze praatte verder met allen, die kwamen met eigen Vara-mensen en met de „Röells" en „Repko's". Want waarom rancune als men de heer Röell van de Avro de gehele avond rustig babbelend naast de heer Ren- geling van de Vara kan zien zitten? Mevrouw Schmidt nam de televisie prijs in ontvangst uit handen van de voorzitter van het Prins Beiinhard- fonds, prof. mr. G. Wiarda. Zij ge noot daarbij nog de eer een telegram met gelukwensen te mogen ontvangen van ZKH Prins Bernhard. Burgemeester Boot wees op de bete kenis van de radio en televisie voor Hil versum en sprak de wens uit dat de be nodigde ruimten voor bedrijf en huis vesting voor de televisie spoedig moch ten worden gevonden. Onder grote belangstelling van geno digden en leden heeft donderdagavond een afscheidsreceptie plaats gehad van dokter L. E. Loth, voorzitter van de afd. Woubrugge van de Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis". Nadat de voorzitter met zijn beide dochters, schoonzoon en zwager hadden plaats genomen, opende de wild. voorzit ter, de heer J. van Runen de rij van sprekers. Hij heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgemeester en mevrouw Van Wageningen, dr. In 't Veld, inspecteur volksgezondheid, dr. Steiling, hoofdbestuurslid, dr. De Witte, vertegenwoordiger van de Kring Alphen a/d Rijn van de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunde en zuster M. de Wit (le wijkverpleegster). „Hooggeachte oud-voorzitter, wij zijn blij u in ons midden te zien en in bredere kring uiting te geven en te danken voor het werk dat u 48 jaar lang voor het Groene Kruis heeft verricht, met als doelstel ling bevordering algehele gezondheids zorg". Spreker schetste de grote verdienste van de scheidende dokter als voorzitter en als mens. Toen hij meende dat de tijd was gekomen om zijn bestuursfunc tie neer te moeten leggen, kwam spon taan uit de kring ?e wens naar voren hem te benoemen als erelid en dit be sluit in een oorkonde vast te leggen. Vervolgens sprak het oud-bestuurslid, de heer G. Windhorst, de 'scheidende dokter in dichtvorm toe. Ook hij schetse de grote verdiensten van dokter Loth. Hij bood de dokter een t.v.-toestel aan. Vervolgens sprak dr. In 't Veld, in specteur van de Volksgezondheid als collega. Hij zei, dat dokter Loth van de „Oude garde" een voorbeeld was voor allen. Voor de Mij. tot Bevordering Genees kunde Kring Alphen a/d Rijn sprak dr. De Witte. Spreker bracht in herinnering dat dokter Loth nooit een vrij weekeind had gekend en ook bijna nooit met va kantie ging. Dokter Steiling, hoofdbestuurder, her innerde zich hoe hy als student al ken nis nam van de naam L. E. Loth, presi dent van de studentenvereniging. Ook hij had met belangstelling kennis geno men van het werk dat dokter Loth deed in het belang van het Groene Kruis en de volksgezondheid in en buiten deze gemeente, waarbij hy met ere het mooie gebouw noemde aan de dokter Lothlaan. De oudste dochter mevr. Kettelhake- Loth, sprak voor haar vader een dank woord. Hierin schetste zij hoe hij bijna 50 jaar lief en leed met de bevolking deelde. Er was in het begin geen drink- imdttlilmmc! wanneer U de prachtige Wonder wereld-boeken leest. Boeken vol avontuur en spanning en toch zijn alle gebeurtenissen, die er in worden beschreven, ontleend aan de werkelijkheid. De werke lijkheid, die dikwijls de stoutste fantasie overtreft. Prijs slechts F. 2,25 per boek. Voor de bij elk boek be horende 60 platen zijn 480 waardepunten nodig. VAN NELLE afd. Cadeaus Postbus 817 ROTTERDAM Op vier kilometer van het station Gouda heeft gisteren de om 15.05 uur van Gouda naar Den Haag vertrokken elektrische trein op de onbewaakte over weg in de Vijfde Tochtweg onder de ge meente Moordrecht een personenauto gegrepen. De overgang ligt in een bocht op een kilometer afstand van de Moor- drechtse aansluiting, waar de lijnen Gouda-Den Haag en Gouda-Rotterdam splitsen. De autobestuurder, de 50-jari- ge heer J. Smeenk uit Gouda, gehuwd en vader van twee kinderen, werd op slag gedood. Hij was de enige inzitten de. Hij had in de Zuidplaspolder aard appelen gehaald. De auto werd totaal vernield. Eén stuk lag bij de overweg, het andere had zich om de neus van de trein gekruld. Toen de trein 400 me ter verder tot stilstand kwam, had de benzinetank van de auto vlam gevat, waardoor ook aan de voorzijde van de trein brand ontstond. De machinist, de 85-jarige P. Jansen uit Utrecht, was Steun N.-Guinea expeditie Zoals bekend heeft de scheepsbouwer C. Verolme zich destijds garant gesteld voor een bedrag van f. 200.000, het be drag dat nodig was om de expeditie op Nieuw-Guinea te doen slagen. Van de zijde van het Nederlandse volk werd sindsdien een bedrag van f. 47.000 ont vangen, zo wordt van de zijde van Ve- rolme's Verenigde Scheepswerven mee gedeeld. vlak voor de botsing uit zijn cabine naar achteren gelopen en bleef onge deerd. Het treinpersoneel heeft met snelblussers de vlammen gedoofd. Het treinverkeer tussen Gouda en Den Haag heeft enkele uren vertraging ondervon den. Op de foto ziet men het wrakstuk van de totaal vernielde auto. Op de achtergrond het viaduct van de Rijks weg UtrechtRotterdam. Verrassing in „messing9'-affaire Tenslotte had hy onenigheid gekregen met de directie, naar hy zelf zei over niet uitbetaalde overuren. Naar de di rectie verklaarde over moeilijkheden met het overige personeel, die zijn handha ving onmogelijk maakten. De man kreeg ontslag en na vergeefse pogingen bij het arbeidsbureau om dit ongedaan te krij gen, schreef hij een briefje aan de mi nister. Daarin vertelde hij dat hy z.i. on rechtmatig was ontslagen en hy vroeg lang zijn neus weg of de minister het wel juist vond, dat er bij Alcu zink bij het smelten werd gebruikt Het ministerie liet hef DML een on derzoek instellen en in februari 1958 werden de directeuren van de Alcu ge arresteerd. De procureur-generaal toonde zich verbaasd over de uitleg van het con tract, zoals dat tijdens het verhoor van de overste had plaatsgevonden. Hy merkte op dat in artikel 1 van het con tract stond, dat de fabriek zich ver plichtte tot het omsmelten van hulzen en het gieten van blokken zonder enige bijvoeging. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat het niemand is opgeval len, dat men dus wèl tijdens het smelt- proces tot bijvoeging zou kunnen over gaan. Achterbakse smeltmeester Mr. Aberson, die zich kennelijk zeer in de technische details van het smeltpro- ces had verdiept, zei, dat smelten van messing zonder bijvoeging van zink niet mogelijk is. Men moet zink toevoegen om de verdamping aan te vullen en de sa menstelling van de legering te herstel len. Het is gebleken, aldus de procureur- generaal, dat de verdachten een me thode hadden gevonden, volgens welke het smeltingsverlies o.a. door toevoe ging van zink en slakken, die voor waar deloos doorgingen tot minder dan 3% te beperken. Concurrerende bedrijven worstelden met een smeltingsverlies van 7%. Geen wonder, dat verdachten geheimzinnig deden. Het Alcu-systeem wist het verlies tot slechts 1% te beperken. En het is bijzonder naief te denken, dat verdach ten 99% van te smelten partyen aan het DML zouden afleveren en dus zonder enige tegenprestatie afstand zouden doen van de door hun vindingrijkheid verkregen resultaten. Verdachten waren volkomen te goedertrouw, zo meende de procureur-generaal, die voor de briefschrijverij van de Alcu-smelmeester geen goed woord over had. Hy noemde het een „achterbakse manier van doen". Mr. W. Nije, de verdediger van de Alcu-directie, die twee uur voor zijn pleidooi had uitgetrokken, kwam op grond van ingewikkelde berekeningen en uitvoerige uiteenzettingen van de gang van zaken bij de N.V. tot dezelfde con clusie als de procureur-generaal. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kanten lichtbruin bakken. De ui en tomaten puree (en het laurierblad) toevoegen en zoveel water, dat het vlees net onder staat. Het vlees gaarstoven in 1 1% uur. De saus op smaak afmaken (met nootmuskaat of peper, aroma en een weinig suiker) en desgewenst binden met bloem. Het laurierblad verwijde ren. Dit gerecht smaakt uitstekend met aardappelen of rijst en kool, snijbo nen of witlof. Een gekruid gerecht van varkensvlees uit de oosterse keuken. 250 gram doorregen varkenslappen, 2 kleine uien (desgewenst 1 ui en 2 teentjes knoflook), 2 stukjes geconfijte gember of twee theelepels gemberpoe der, ongeveer 2 eetlepels sojasaus of andere pikante saus, zout. Het rauwe vlees in dunne plakjes snijden dwars op de draad. De ui (en knoflook) schoonmaken en zeer dun snipperen. Ui (knoflook) en vlees op zetten met zoveel water dat zij juist onderstaan. De kruiden toevoegen en het vlees zachtjes tenminste IV2 uur laten „sudderen". Zo nodig het gerecht met zout op smaak afmaken. Inplaats van sojasaus kan eventueel eenzelfde hoeveelheid aroma worden gebruikt. Tot slot nog enkele wenken voor het stoven van runderlappen. Reken voor de runderlappen voldoen de tijd, bij voorkeur 2 3 uur. Zout het vlees kort voor het bakken. Maak het vet goed heet in de braad pan alvorens het vlees erin te leggen. Bak het vlees aan weerskanten mooi bruin. Voeg zoveel water toe, dat de lappen net onderstaan. Vul zonodig het vocht bij, wanneer er te veel verdampt tij dens het stoven. Laat het vlees zachtjes stoven in de goedgesloten pan. Voeg ter verhoging van de smaak een of meer kruiderijen toe, b.v. laurier blad en/of kruidnagel, een stukje ui of prei, citroenschil, mosterd. De scheidende arts dankt voor het fraaie geschenk dat hem door de heer G. Windhorst namens de leden is aangeboden en dat achter het gezelschap staat opgesteld. Naast dokter Loth tweede van rechts) zijn dochter mevr. M. Ket- telhake-Loth. Geheel links staande de 2de voorzitter van het Groene Kruis de heer J. van Reenen. Zit- (Van onze Amsterdamse correspondent) Een dag lang heeft mr. W. B. J. Aberson, procureur-generaal by het Amster damse Gerechtshof op een twintigtal woorden na gezwegen tydens de behande ling van de „messing-affaire", waarby twee directeuren van de Alcu-Metaal N.V., te Utrecht, zich zouden hebben schuldig gemaakt aan het verduisteren van een enorme partij messing ten nadele van de staat. Maar toen hy tegen het vallen van de avond het woord nam voor zyn requisitoir, kon de beste verdediger hem niet verbeteren. Na alles wat de voorgaande uren de revue had gepasseerd, klonken zyn woor den als donderslagen by heldere hemel: „Ik dacht aanvankelyk met een louche zaak te doen te hebben. Maar deze verdachten hier zyn bonafide zakenlieden, die door verbeterde werkmethoden een extra winst hebben gemaakt, wat men moet zien als een eerlijk winstbejag. De contracten, die het Directoraat Mate rieel Landmacht met de Alcu heeft gesloten, zyn weinig diepzinnig samengesteld en ik moet zeggen, dat zy bovendien zeer naïef worden uitgelegd". De Procureur- Generaal requireerde vrijspraak op alle ten laste gelegde punten. In de verdachtenbank slaakten de beide directeuren van de Alcu-Metaal N.V. diepe zuchten van verlichting. „Ik acht my onschuldig", had een hun ner 's-morgens by het begin van de zit ting al gezegd. Hy en zyn mededirecteur waren in appèl gekomen van een vonnis van de Utrechtse rechtbank, dat na een eis van f. 10.000,boete plus drie maan den voorwaardelyk voor ieder, drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf luidde. En nu vroeg de procureur- generaal vernietiging van het vonnis en vryspraak op alle punten van de ten lastelegging! Het was waar! Met een stortvloed van woorden had een der verdachten het Hof duidelijk trachten te maken dat de geruchtma kende messing-affaire in feite niet meer dan een in de metaalsmeltbedryven nor male procedure is, maar ieder woord van die stortvloed werd door president mr. F. L. Neppérus op een goudschaaltje gewo gen. En verdachte moest toegeven dat het waar was, dat hij by het omsmelten van messing-patroonhulzen in blokken volgens het contract met het DML maxi- waterleiding, geen elektrisch licht en een slechte straatverlichting. Het bezoe ken van patiënten was dikwijls gevaar lijk door de slechte toestand van de wegens. Vervolgens schetste zij hoe het gesteld was met de kraamverpleging. Zuster De Wit werd dan ook al le wijk verpleegster met vreugde begroet. Zij bracht nog in herinnering hoe hij na de eerste wereldoorlog voor het Rode Kruis gewerkt heeft voor de Hongaarse kinde ren, die hier te lande en ook ter plaatse in de gezinnen werden opgenomen. Het Hongaarse Rode Kruis verleende hem hier de Rode Kruismedaille. Zij dankte voorts voor de grote be langstelling en prettige samenwerking met en in het bestuur van de afd. on dervonden maal 3% smeltingsverlies mocht hebben. Dat het wéér was dat hy by het smelten zink toevoegde om het smeltingsverlies zo klein mogeiyk te houden, dat het wéér was dat hierdoor minder dan 3% verlies werd bereikt, maar dat hy het DML niettemin voor iedere 100 kilo toegezonden hulzen 97 kg blokken terug- leverde en dat het wéar was, dat hy we gens zijn geringe smeltingsverlies een extra winst van f. 108.311,55 had ge maakt. Telkens weer kwam de passage in het contract, waarin de woorden „maximaal drie procent" werden ge noemd, ter sprake, en telkens weer vroegen president en oudste raadsheer zich af of verdachte dan niet verplicht was te zorgen, dat hy zyn verkregen goede resultaten zonder meer ten gunste liet komen van het DML. Daar waren de getuigen, dezelfde, die reeds voor de groene tafel van de rechtbank te Utrecht him verklaringen hadden afgelegd. Over ste H. G. J. de Leeuw, die het contract met Alcu had afgesloten en daarin met geen woord had gerept over de toevoe ging van andere metalen. De Ryksac- countant, die de boeken van de N.V. had onderzocht en het vreemd had gevonden dat de verwerking van de miljoenen kilo's messing niet in de normale admi nistratie voorkwamen. De smelterij- eigenaar, die verklaarde dat het gebrui- kelyk is dat de smelterijen de nog me taalhoudende slakken na het smeltings proces zelf behouden. En voorts de man, die de hele zaak aan het rollen heeft ge bracht, de smeltmeester, die zei elf jaar by Alcu te hebben gewerkt. Hy moest zink toevoegen by het smelten van de hulzen. Dat ging erg geheimzinnig, zo zei hij, want de directie had hem gezegd, dat dit niet mocht gebeuren als er mi litairen van het DML in de buurt waren. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: De laatste jaren is de vraag van de huisvrouw naar de fyne vleessoorten gestegen, ten koste van de goedkopere doorregen stukken. Dat is aan de ene kant wel jammer, want het heeft tot gevolg dat de vleespryzen hoger wor den en dat er minder variatie in het menu wordt aangebracht. Het is inderdaad zeer wenselyk om niet te veel vet te gebruiken neem daarom by voorkeur niet vaak vlees, dat voor het grootste deel uit vet be staat maar het is zeker niet nodig om alle licht doorregen vleesstukken uit de keuken te bannen en de slager ieder vetrandje van het vlees te laten snyden. De doorregen stukken zyn goedkoper en gewoonlyk smeuïger dan de gehele magere en wanneer ze op de juiste wyze worden klaargemaakt, zeer sma kelijk. Dus niet te kort bakken of stoven. Bedenk daarom bytyds welk vleesgerecht u op de tafel wilt bren gen. Wanneer u voor een paar dagen of voor een week tegelyk een menu op maakt kan dat zowel de variatie in de maaltyden als de huishoud-portemon- nee ten goede komen. Denkt u maar aan de gerechten, die u van een kleine hoeveelheid overgebleven gaar vlees kunt bereiden. Geef dit najaar ook lamsvlees weer eens een kans. Vooral van de doorre gen stukken is een heerlijke goulash, ragoüt of hachee te maken. Dien deze gerechten steeds goed warm op. tend van links naar rechts een zwa ger van dokter Loth mr. Katten- busch en de dochter van de dokter mej. E. Loth. (Foto Leidsch Dagblad) Recepten voor 4 personen. Lamsvlees in tomatensaus. 250 300 gram lamslappen in dobbel steentjes gesneden, een ui, ongeveer twee lepels tomatenpuree, zout (lau rierblad) bloem, boter of margarine, desgewenst nootmuskaat of peper, sui ker, aroma.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 8