Qj-bfld^ao De Leidse harten en beurzen open voor schrijnend vluchtelingenleed „Alarm IF' getuigde van paraatheid bij wijk- en blokhoofden van de BB Peek&Cloppenburg Tekenschoolarlikelen VAN 19 TOT 26 OKTOBER Bijeenkomstenbazaarconcerten tentoonstelling in speciale week Naar idee van Chris Chataway kwaliteit prijzen. COATS Van 19.15 tot 21.15 uur Koetshuis van Oud Poelgeest gonsde van bedrijvigheid Tandpasta eist kwaliteit Mysterieus B(oem) B(oem) bracht vele Leidenaars op de been Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 oktober 1959 Tweede blad no. 29868 derland. En vandaar ook deze speciale week in Leiden. De activiteit in deze zeven dagen zal tweeledig zijn. Om de belangstelling voor het probleem te wekken. En ten tweede om via de be langstelling de Leidenaars ertoe te kun nen bewegen diep in de geldbuidel te tasten. Collecte Daartoe krijgt men vooral de gelegen heid tijdens de collecte, die van 26 tot en met 31 oktober zal worden gehouden. Collectanten voor deze collecte wordt verzocht zich voor 19 oktober a.s. aan te melden bij de Dienst voor Sociale Zaken aan het Steenschuur of bij mr. C. J. Vogel aan de Cobetstraat 22. Ook de opbrengst van de bazaar, die 30 en 31 oktober in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk gehouden zal worden komt geheel ten goede aan de vluchtelingenpot van de Leidse Com missie voor Internationale Samenwer king. Hierin werken de volgende vereni gingen en organisaties samen: de Euro pese Beweging in Nederland, de VIRO (Vereniging voor Internationale Rechts orde), het Europese Jeugdwerk, de NSW (Nederl. Studentenver. voor Wereld gehoorzaal. Woensdagavond 21 oktober woord zal voeren. Men spreekt reeds van een traditie. Maar dan een zeer jonge traditie! Want het wordt pas de vierde Leidse Week voor Internationale Samenwerking, die gehouden zal worden van 19 tot 26 oktober. Telkenjare vormt het voor de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking een punt van ampele besprekingen, welk thema de voorrang verdient om behandeld te worden. Ditmaal leverde dat echter geen moeilijkheden op. Het onderwerp lag voor de hand. We leven niet voor niets in het Wereldvluchtelingenjaar. „Alweer die vluchtelingen", zullen on getwijfeld vanavond vele Leidenaars verzuchten, wanneer zü het programma voor de genoemde week in him brieven bus zullen vinden. Want er is de laatste jaren al zoveel over het vluchtelingen probleem gesproken en geschreven. „Maar nog niet voldoende", was het oordeel van de bekende Britse atleet Chris Chataway. Hij was het, die in een bewogen ar tikel voor de eerste maal aandrong op het houden van een „jaar van de men selijkheid". Zulks in navolging van het internationaal geofysisch jaar. Zijn idee vond weerklank bij leidende figuren in Engeland. De Britse regering moest een aanvankelijke reserve overwinnen, maar steunde het plan later toch enthousiast. De medewerking van de Verenigde Na ties werd verworven, de plannen nader uitgewerkt en zo komt het, dat wij nu kunnen leven in het Wereldvluchtelin genjaar. Gigantisch In het Jaar dus, waarin men alle kam pen wil laten verdwijnen. Een gigan tische onderneming, waar talrijke lan den hun schouders onder gezet hebben. Elk land heeft een taak op zich geno men. De verzamelde gelden verdwijnen dus niet in één grote gemeenschappe lijke pot, maar ieder land zet zich in voor één of meer concrete doelen. Zo heeft Nederland het op zich genomen om naast een aantal kleinere objecten de middelen te verschaffen, waardoor twee schrijnende wonden van de Wes terse beschaving geheeld kunnen wor den. In de kampen Ohmstede en Frie- drichsfeld in Duitsland leiden ontheem den nu al meer dan veertien jaar een uitzichtloos bestaan. Voor hun grauwe, sfeerloze, ja trieste barakken moeten menswaardige wonin gen gebouwd worden. Maar daarmee kan men niet volstaan. Er moet meer gebeuren. Deze Letten, Litauers, Polen, Oekrainers en vluchtelingen van welke nationaliteit ook moeten verheven wor den uit hun nutteloos bestaan. Zij heb ben geen houvast, geen doel. Waar mogelijk moet er werk gecreëerd wor den. Voor Ohmstede heeft men de plannen daarvoor reeds gereed, voor Friedrichsfeld was dat helaas nog niet mogeiyk. En voor dat alles is uiteraard geld nodig. Twee miljoen Een ruwe schatting leert, dat het zeker twee miljoen gaat kosten. Een grote taak, die Nederland op zich ge nomen heeft. Maar ook een mooie taak. Het be staan van de mensen in deze kampen lijkt een straf, hun leven is zonder Inhoud. Veelal hebben zü zich apa thisch bü de harde feiten neergelegd, anderen zyn zelfs onmaatschappelijk geworden. Zij kunnen en willen vaak ook niet de strijd om het be houd van geestelijke en maatschap- pelyke goed moeilijk volhouden. Hun stryd schijnt ook zo zinloos. De Hoge Commissaris van de Ver enigde Naties voor de Vluchtelingen doet veel, zeer veel zelfs. Duitsland zelf heeft bijna nog meer gedaan. Maar om het gehele probleem, dat uiteraard nog ver uitgaat boven deze twee kampen, tot een oplossing te brengen hebben zij 6teun nodig. Vandaar dit Wereldvluch telingenjaar. Vandaar die actie in Ne- rechtsorde), de PJCT (Politieke Jonge ren Contact Raad), het plaatselijk Unesco Comité, de LJA (Leidse Jeugd Actie) en voor deze week bovendien de Stichting voor Vluchtelingenhulp Leiden. Ook de Leidse Volksuniversiteit K. en O. draagt ditmaal een steentje bij door een cursus te wijden aan het Vluchte lingenvraagstuk. Programma De week wordt ingezet met de ope ning door prof. rar. J. C. van Oven, voorzitter van de Stichting Vluchtelin genhulp Leiden van een tentoonstelling op 16 oktober in het Museum voor Vol kenkunde onder het veelzeggende motto „Ontheemd, maar ongebroken". Deze tentoonstelling duurt tot en met 4 no vember. Op maandagavond 19 oktober geeft het Slavisch Ensemble .Kazbek" onder leiding van Efgeni Tra vin een concert voor het goede doel in de Stads- spreekt dr. P H. Pott in de aula van „zijn" Museum voor Volkenkunde over Oost en West als partners en als tegen spelers in deze wereld. Donderdagmid dag 22 oktober kunnen de leden van de Leidse vrouwenorganisaties luisteren naar mevr. dr. H. Verwey-Jonker, die in De Lakenhal spreekt over de naoorlogse vluchtelingen en hun inschakeling in het economische en sociale leven. De heer J. H. Elffers, vertegenwoordiger in Nederland van de Hoge Commissaris, houdt op vrijdagavond 23 oktober een filmlezing in de foyer van de Stadsge hoorzaal over menselijk leed in een we reld van sociale vooruitgang. Zaterdag avond 24 oktober komt de jeugd aan bod tijdens een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Gymnasium, waar mr. Hans Velu de jeugd aan beide zijden van het ijzeren gordijn onder de loep zal nemen. De week wordt maandagavond 26 oktober besloten met een speciale bijeenkomst voor genodigden in de Bur gerzaal van het Stadhuis, waar dr. C. L. Patijn, voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp het „tophit najaar 1959" wollen ruiten Italiaanse herfstkleuren, met Arctic-voering teddy gevoerd 75 75 Li/ele&bncdecleaéieS 'Ps.G toppïejtatces Advertentie De nieuwste verstelbare driehoek met stelknop en gradenmeter f 9.75 TEKENPLANKEN (trekvrü) 50x65 cm. 55 x 75 cm. 75 x 100 cm. -vanaf f 11.50 80 x 110 cm. Een SET SCHABLONEN TECNOSTYL, 4 maten met pennen, tezamen f 12.25 REKENLINIALEN Nestier, v.af f 9.45 Grote collectie PASSERDOZEN. (Van een onzer verslaggevers) Het was een onopvallend berichtdat donderdag 1 oktober in de dagbladen verscheen. Het zei dat in de periode van 5 tot en met 15 oktober de BB-oefening Alarm II" gehouden zou worden. De meeste krantenlezers brachten het in dit bericht niet verder dan de eerste alinea, doch de BB-wijk- en blokhoofden en plaatsvervangers spitsten bij het lezen van dit bericht de figuurlijke oren en hingen hun overall met alle knoopjes los aan de kapstok en bereidden zich voor op het sein, dat deze ofening zou aankondigen. „Mijn zoon Hans heeft vanaf vijf oktober in compleet BB-tenue aan tafel gezeten", aldus een BB-moeder. Uiterste paraatheid dus. Het afgesproken sein twee donderende knallen - kwam en in weerwil van de gespannen paraatheid voor velen toch nog onverwacht. Donderdagavond kwart over zeven: BOEM BOEM! „Alarm II" was begonnen Wat was „Alarm II"? De heer J. M. van der Horst, administrateur van de Bescherming Bevolking A-kring Leiden (waaronder Oegstgeest) vertelde het ons in het van bedrijvigheid gonzende koets huis bij kasteel Oud-Poelgeest, dat de BB als stafgebouw dient. De oefening „Alarm I", die enige tijd geleden gehouden werd, was uitsluitend bedoeld om de paraatheid van de com mandanten en stafleden te testen. Thans bij „Alarm II" werden ook de wijk- en blokhoofden, alsmede hun plaatsvervangers aan de paraatheidstest onderworpen. De A-kring Leiden heeft 7 wijken van ongeveer 15 blokken met een bezetting van 94 wijk- of blokhoof den, die ieder weer een plaatsvervanger hebben. Deze BB'ers en een aantal leden van het verbindingskorps, en de hoof- Haarlemmerstraat 167-171 - Leiden Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de vol- Sende wegen en weggedeelten voor de uur der bestratingswerkzaamheden al daar voor het verkeer zullen worden afgesloten a. met Ingang van heden: 1. de Boerhaavelaan, voorzover gelegen tussen de Van Swletenstraat en het Maredijkvladuct, en de Mariënpoel- straat, voor zover gelegen tussen de Van Swletenstraat en de Zweiland- laan .voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee, met uitzondering van rijwielen, in beide richtingen; 2. de Zweilandlaan en de Maredijk- brug voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, als mede voetgangers, in beide richtin- gen; b. met ingang van 12 oktober 1959: het Kort Galgewater voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide rich tingen. den van diensten, zoals brandweer, ver voer, herstel, geneeskundige dienst enz. waren op de hoogte gebracht van een op handen zijnde oefening. „In de pe riode van 5 tot en met 15 oktober" werd er vaag medegedeeld. Zodra dus het alarmsein gegeven was, moesten de hoofden een verzegelde en veloppe openen en de consignes lezen. In iedere wijk bevonden zich twee enveloppen, waarin melding werd gemaakt van een rampgebeurtenis in het blok van het betreffende hoofd terwijl de overige blokhoof den in die wijk in hun enveloppe at tent werden gemaakt op de rampge beurtenissen in de nabij gelegen blokken. Na deze ontstellendemedede ling, hadden de hoofden twee taken; ten eerste melding maken aan het hoofdkwartier en ten tweede de in structies uitvoeren, die hierna van het hoofdkwartier kwamen. De eentraalpost Contactcommissie voor evangelisatie-arbeid Toen de Leidse Contactcommissie voor Evangelisatiearbeid, nu ruim 6 jaar ge leden haar arbeid begon, kreeg zij o.m. tot taak zich te wenden tot hen, die nog niet met het evangelie in aanraking wa ren gekomen. De Commissie had mede tot taak de gelovigen op te wekken tot het verstaan van hun roeping ten op zichte van de niet-kerkelijken. Zij wendt zich hierbij tot alle gelovigen, ongeacht tot welke kerkelijke richting zij beho ren. Tot heden bestaat deze Commissie uit leden van de Hervormde Gemeente, de Evang. Chr. Gemeenschap, de Bap tisten Gemeente, de Evang. Lutherse Gemeente, Chr. Geref. Kerk, het Leger des Heils en de Geref. Kerk, doch men verwacht, dat ook andere kerkgenoot schappen zich weldra zullen laten ver tegenwoordigen. Ondanks de grote ver scheidenheid in samenstelling werkt de commissie als één geheel, zonder onder scheid te maken in bepaalde kerkelijke richtingen. Een der concrete taken be staat uit het beleggen van samen komsten in de diverse Leidse kerken, in tenten en in de openlucht. Na deze sa menkomsten wordt aan de zgn. nazorg (huisbezoek) grote aandacht besteed. In het kader van de wintercampagne 1959-1960 wordt op grote schaal lectuur verspreid en staan nu reeds de data van een tweetal samenkomsten vast. De eerste samenkomst zal worden gehouden op maandagavond 9 november in de Marekerk. Een zangkoor en bazuinblazers zorgen voor de muzikale omlijsting. Maandag 21 december zal in de Zui- derkerk om 8 uur het advents-appèl worden gehouden. Dit appèl staat on der leiding van dr. P. L. Schoonheim. Ds. C. v. d. Weele zal in deze dienst voorgaan. De avond, welke muzikaal wordt omlijst, zal door de NCRV worden uitgezonden. Terwijl het voorzitterschap van de Commissie om toerbeurt wordt bekleed, fungeert als secretaris, de heer J. G. Nieuwenhuis, Korte Mare 6 en als penningmeester de heer A. P. Smitte- naar. Onder het motto „De wereld is een schouwtoneel" werd gisteren bij de herdenking van de Alkmaarse be vrijding een optocht gehouden, ge wijd aan bekende toneelstukken. Op deze wagen doen Kloris en Roosje zich met hun bruiloftsgasten tegoed aan de feestmaaltijd. Om de meldingen te kunnen verwer ken spoedden zich direct na het alarm sein een aantal dames naar de een traalpost in Oud Poelgeest om hun plaats achter de zeven telefoonposten in te nemen. Vijf cellen met stadslijnen en radiografische verbinding en twee pos ten met inductielijnen (BB-lijnen dus, die rechtstreeks van de eentraalpost naar de woningen van de blokhoofden voeren) kregen direct na het alarm een enorme hoeveelheid inkomende gesprek ken te verwerken. Zeker tot acht uur waren de nijvere dames bezig met het doorverbinden van deze inkomende ge sprekken en het inschrijven van de mel dingen, waartoe overigens inmiddels ook enkele andere vrouwelijke en manne lijke functionarissen hun plaatsen had den ingenomen. In het grote instructielokaal, waar de „plotkaart" hangt (de kaart dus, waar op men door bepaalde tekens op te prikken het verloop van de actie kan volgen) verzamelden zich de hoofden van diensten, die een uiteenzetting kre gen over de oefening. Ook de burge meesters van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, van Oegstgeest H. L. du Boeuff en mr. J. Siderius, die met el kaar de Kringraad vormen, getuigden door hun aanwezigheid bij deze uiteen zetting van hun belangstelling. De blok- en wijkhoofden wéren pa raat, zo concludeerde men aan het eind van de oefening tevreden. Van de 94 posten meldden zich er 89. De vijf hoof den, die zich niet meldden waren om een dringende reden niet op hun post. Het kringbestuur zou deze oefening - met een schoolse puntenwaardering - een acht willen toekennen. Niet alleen de meldingen kwamen vlot binnen, doch ook de uitgaande instruc ties werden vlot verwerkt en uitgevoerd. De hoofden van diensten, die zich na de uiteenzetting per auto naar de verschil lende wijkposten lieten vervoeren om daar de activiteit gade te slaan, spra ken zich ook zeer tevreden uit. Dat men vermoeid was laat zich raden, doch ook voldaan, want het was bewezen, dat het BB-korps pa raat is. Het wachten is nu op de oefening „Alarm III", waarbij ook de noodwachters hun paraatheid zullen moeten bewijzenWanneer deze ,A-larm III" gehouden wordt, wilde de heer Van der Horst ons - uiter aard - niet mededelen. Een ge waarschuwd man telt immers voor twee en dat, terwijl de telefonistes van de eentraalpost het toch al zo druk hebben au «ei beu UD IIÜSSÉiiL De kwaliteits-iandpasta IWIrlHrli en niet duurder dan andere (Van een onzer verslaggevers) Ze zaten gezellig wat te keuvelen in de eetkamer. Tevreden over het verrukkelijke maal. De een rookte een sigaretje. De ander dronk zijn glas bier uit. Het beloofde een avond te worden zoals alle andere. Kopje koffie drinken en naar de televisie kijken. „Er komt een span nend stuk vanhvond zei de een. „Een politiefilm", zei de ander. En ze rookten nog een sigaretje. Toen ze hun derde sigaret op wilden steken gebeurde het. Eerst drong het niet helemaal tot hen door. Ten slotte, wat kon er eigenlijk op zo n door-de-weekse dag gebeuren Maar toen hoorden ze het weer. Hoorde jij ook dat stommelen boven", vroeg de een. „Er zal toch niet iemand in huis zijn". „Ik weet zeker, dat ik de deur goed op slot heb gedaan" Toen veerden ze allemaal als op een geheimzinnig teken overeind. „Het was een klap, een dreun, een EXPLOSIE". Ze renden allemaal tegelijk naar de deur. Toen zagen ze de anderen. De bu ren, de mensen aan de overkant, de op zijgeschoven gordijntjes met nieuws gierige, verbaasde, verontruste hoofden daarachter. Ze keken omhoog. Zagen twee ge heimzinnige rookwolken. Mysterieuze witte vlekken in een vaag zwarte hemel, zwak belicht door het totaal van dui zenden lichtpuntjes van de grote stad. „Raar", zeiden ze op het Rapenburg. „Vreemd", op de Vestegracht. „Zeker weer wat van de maan", op de Boshui- zerlaan. De politie werd gebeld. „Er moet iets gaande zijn bij de Rijnsburgerweg". De politie werd weer gebeld, en weer. Het gebeurde kwart over zeven. Twee droge klappen. Alsof er vuurwerk werd afgeschoten. Op straat bleven de men sen staan. Ze praatten geagiteerd met elkaar toen er een politieauto met loeiende sirenes en gierende banden voorbij stoof. Dat er iets gebeurd moest zijn, daar was iedereen het over eens. Of het nu de marktkramer was bij het Diaconessenhuis, die net zijn fruitstal- letje aan het ontruimen was. of de spoorwegbeambte, die de spoorlijn over stak om op perron 2A wat fietsen te gaan versjouwen, allemaal hadden ze het gehoord. Mejuffrouw R. Hendrlkse uit de Vo- gelenbuurt had het ook gehoord, even als de mevrouw, die bij het Kanaal woonde. „We zaten aan tafel. Ik snel naar de kapstok om m'n overall aan te trekken. Op de fiets gesprongen en fiet sen tot ik bijna niet meer kon. Het viel echt niet mee. Het was een heel eind en de fiets een oud beestje. Heb ik al van m'n achttiende jaar af". Dat vertelt de mevrouw, die om één minuut over half acht in kasteel „Oud Poelgeest" in Oegstgeest arriveerde. „Ik heb m'n best gedaan. Zestien minuten is echt niet te lang", zegt ze tevreden en begint weer te manipuleren met de wir-war van draden, met de stekkers en handeltjes. Mejuffrouw R. Hendrikse was er nog eerder. Die was er al binnen de vijf mi nuten. Maar die woonde dan ook heel dicht bij. De jongen, die in het koetshuis van „Oud-Poelgeest" piano zat te spelen was niet erg onder de indruk. „Waar kan ik het blokhoofd vinden". De jon gen stond langzaam op en wees vaag naar een deur. Hij sprak met een bui tenlands accent. Uitdrukkelijk elk woord beklemtonend. „Daar is het blok hoofd". De deur ging open. Het was erg licht achter de deur. En erg druk. Er hingen kaarten aan de wanden, waar mannen met stokjes op wezen. Politiemannen en brandweerlieden lie pen schijnbaar zonder doel dooreen. Vijf dames met koptelefoons op voerden onafgebroken gesprekken. Uit een zij deur kwam een brandweerman binnen. „Waar is de burgemeester", vroeg hij. „Weet ik niet", zei de man, die op aller lei figuurtjes op de kaart wees. .Dan ga ik maar een kopje koffie drinken". In de huiskamers, zowel in Leiden als in Oegstgeest werd nog lang nagepraat over de mysterieuze explosies. Allerlei gissingen naar de oorzaak ervan wer den gedaan. Niemand scheen er het fij ne van te weten. Behalve de beide dames, die het van hun aankomst in „Oud-Poelgeest" af bijzonder druk kregen. De beide politie mannen in de politiewagen, die in Lei den zoveel beroering had gewekt, wis ten het ook. Zij behoorden tot de wei nigen, want de overige leden van het wakkere Leidense politiekorps schenen niet op de hoogte te zijn. Zij wisten, dat het een oefening be trof. Zij wisten, dat de knallen inder daad afkomstig waren van vuurwerk, dat nog was overgebleven van 3 okto ber. Zü wisten, dat zü die avond flink moesten aanpakken om de paraatheid van de BB te bewyzen. Toen alles voorbü was. fietsten de beide dames weer naar huis. De een naar het Kanaal, de ander naar de Vo- gelenbuurt. Nadat zü ieder een gulden presentiegeld hadden ontvangen. Gul dens. die tijdens de oefening op een ta fel in een van de zalen van het kasteel lagen uitgespreid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3