Internationale dooi kan gevolgen hebben voor binnenlandse politiek GB0) NA DE VAKANTIE Voor de Republikeinen zou reis van Eisenhower naar Moskou op gunstig ogenblik kunnen vallen Bedelen is hoe langer hoe meer tot een echte „kunst" geworden PLANT IVIJ BLOEMBOLLEN! VLIELAND NIEUWE BIJN 50 w VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Washington) Indien er geen onvoorziene dingen gebeuren blijft het deze gehele komende winter dooien in de internationale politiek. De temperatuur behoeft niet ver boven het vriespunt te komen, maar zolang Kroesjtsjef nog uitziet naar het tegenbezoek van Eisenhower op wie hij in Amerika zoveel indruk wist te maken, zal de Sovjet-Unie willen voorkomen dat er opnieuw vorst intreedt. En er bestaat vrij veel kans, dat de temperatuur eind mei, begin juni 1960 nog aanmerkelijk zal stijgen. Dan hoopt Eisenhower de Sovjet-Unie te bezoeken en waarschijnlijk zal men hem daar een warme ontvangst bereiden. Zou men omstreeks die tijd de indruk hebben, dat er werkelijk een beter stadium was ingetreden in de internationale politiek, dan zou dat aan de populariteit van Eisenhower zeer ten goede komen en de politieke partij van Ike, de Republikeinen, zou daar stellig van meeprofiteren. Zomer volgend jaar belangrijke periode Reeds voordat de conferentie in Camp David begon, wees een Gallup-onder- zoek uit, dat 52 van het Amerikaanse volk Kroesjtsjefs bezoek een goed ding noemde. Slechts 19 van de Ameri kanen had bezwaar tegen de komst van de Russische staatsman. Men kan aan nemen. dat nè, amp David het volksoor deel nog gunstiger geworden is. Eisenhower is niet tot dit gedurfde initiatief overgegaan tenende politieke wnst te bereiken voor de Republikeinse partij (zulk een partijman is hij stel lig niet), maar die winst zit er daarom wel in voor de republikeinen, en men kan zich afvragen of in de zomer van 1960 binnenlandse politieke motieven niet meer zullen gaan meespreken bij de gedragslijn in het buitenlands beleid. In een verkiezingsjaar begint de bin nenlandse politiek zozeer te domineren, dat men althans met die mogelijkheid rekening moet houden. Voor de Republikeinen zo udie reis van de president naar Moskou weieens op een heel gunstig moment kunnen vallen: vlak voor de partijcongressen, de conventies van de twee grote poli tieke partijen. Op die conventies wor den de kandidaten gekozen voor het presidentschap, De verkiezingen worden pegin november gehouden. Gesteld dat .Eisenhower inderdaad een warme ont vangst krijgt en gesteld dat men voort- Zetting van de doi kan verwachten in de zomer van 1960 dan zal daar vooral Richard Nixon, de Amerikaanse vice- president, van profiteren, die niets lie ver zou wensen dan Eisenhower op te volgen. Nixon zal er dan op kunnen wijzen, dat hij een actief aandeel heeft gehad in het internationale smeltproces. Hij was het die in de zomer van 1959 de Sovjet-Unie heeft bezocht en in die periode is het besluit gevallen voor een verrassende wending: de bezoeken over en weer van Kroe.sjtsjef en Eisenhower aan eikaars landen. Willen de Republikeinen inderdaad meeprofiteren van de nieuwe koers die ongetwijfeld populair zal zijn dan moeten zij beslist voorkomen dat het internationale weer van streek raakt en dat het kwik weer onder het vriespunt daalt. In die periode tussen juni en novem ber I960 zouden de Russen daarom wel eens kunnen proberen of zij bepaalde concessies van de Amerikanen konden loskrijgen en of zij de balans niet enigs zins in hun voordeel konden doen door slaan. Voor hen moet dat de gunstigste periode zijn, want de Republikeinen zul len in dat tijdvak uitermate beducht zijn voor een publiek fiasco van hun buitenlands beleid, voor een nieuwe vriesperiodc dus. Een flagrante schending van inter nationale afspraken zouden Eisenhower Slimheid in de plaats van hoed-in-de-hand Bedelen is in de laatste jaren in Duitsland een subtiele bezigheid gewor den: de ouderwetse bedel aar-met-de- hoe d-in-de-hand, die steeds door de politie belaagd werd, is verdwenen. Slimme lieden zijn voor hem in de plaats gekomen. Zo is het verhaal bekend geworden van de ,.arme oude baas", die in een drukke straat naar een verloren geld stuk zocht. Voorbijgangers helpen zoe ken en stoppen de man zoveel toe. dat hij elke avond met een gulden of veer tig naar huls gaat In München werd een andere tactiek gevolgd. Daar ging de moderne bede laar van deur tot deur, een overhemd vragend teneinde ergens te kunnen sol liciteren. Huisvrouwen, vaak tot tranen geroerd, gaven overhemden, schoenen, of een compleet kostuum. De goederen werden te gelde gemaakt. Geamputeerde bedelaars kent men en de zijnen natuurlijk niet gedogen, maar belanghebbenden in de Republi keinse partjj zouden er niets voor voe len om stampij te maken naar aanlei ding van betrekkelijk zachtaardig uit geoefende Russische pressie. van oudsher, maar in Duitsland wordt daarmee bedrog gepleegd. In Frankfort had een „geamputeerde" zijn stand plaats bij een gat in het trottoir, waar in hij zijn been kon steken. „Niemand heeft ooit. ontdekt dat ik 's morgens mijn linkerbeen en 's middags mijn rechterbeen kwijt was" verklaarde hij kortgeleden. En dan zijn er de bedelbrieven, die vaak psychologische meesterstukjes zijn. Een tak van deze „kunst" is de uitvoe rige brief, vaak naar het buitenland, waarin pakketten voedsel, kleding en andere zaken voor de behoeftigen ge vraagd worden. Sommige bedelaars wor den rijk en rijden zelfs in hun eigen auto, die zij voorzichtig uit het zicht parkeren, alvorens in hun „werkkle ding" te duiken. De man, die echter geen oude kleren behoefde te dragen, was de keurige heer, die met een voorraadje vrijwel waarde loze, maar aantrekkelijk glinsterende ringen te vinden was op plaatsen, waar wel gestel den zich plachten op te hou den. Wanneer een goedgeklede man of vrouw hem passeerde, holde hij die per soon achterna en vroeg of misschien een ring verloren was. Vaak werd dat be aamd en werd de „vinder" beloond. Dit speculeren op de menselijke natuur le verde heel wat op. Doorgaans had de beloning meer waarde dan de ring ver tegenwoordigde. LEIDEN HOOGSTRAAT GEVRAAGD Zakenman, b. b. h. h., zoekt voor direct frisse ziït-slaapka- mer. met volledig pension. Br. bur. v. d. blad no. 8193 k Gevraagd net kosthuis door werkman, 34 Jaar, met huise lijk verkeer, geen beroeps. Br. bur. v. d. blad no. 3072 k. Gepens. ambtenaar zoekt in beschaafd rustig milieu ka- mer(e), zond. pens. Brieven bur. van dit blad. no. 3132 k. Nette werkster gevr. voor 2 ochtenden p. w. Hoge Rijndijk 198, boven. Te koop gevraagd een jon gensjasje en kleertjes, leeftijd 4 Jaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 3067 k. Bijverdienste. Nette bezor- ?era gevraagd voor reclame- oldere, te Lelden en omgeving Br. bur. v. d. Wad no. 3072 k. Net meisje gevr. voor halve agen. Mevr. Sölner, Pr. Ber- nardlaan 50, Oegstgeest-, B Gevraagd een poppewagen, goede staat. Brieven bur. v. d. blad onder no. 3076 k. Gevraagd voor direct, in f ezln van 2 personen, een hulp n de huishouding, voor plm. 9 uur tot plm. 2 uur, hoofd zakelijk voor bereiding van het middagmaal. Brieven bur. van dit blad onder no. 3079 k. Te koop gevr. kinderledl- kamtje, met prijsopgave. Brie ven bur. v. d. blad no. 18783 k Nette hulsh. hulp gevraagd, v. dag en nacht, kunn. koken. Gezin zonder kinderen. Maand loon f 135.netto. Tel. na 7 uur 's avonds 01710 - 20012 of br. bur. v. d. blad no. 3092 k. le klasse damessalon heeft plaats voor leerling-kapster. Br. bur. v. d. blad no. 18795 k Academicus zoekt zit-slaap- kamer voor direct. Brieven bur. van dit blad no. 3100 k. Ouderejaars medisch stu dent zoekt gestoff. kamer, per 1 nov. Brieven bur. van dit blad onder no. 3106 k. Gevr. stalling voor auto, omg. Burggravenlaan. Burg graven laan 151, tel. 31627. D Meisje of werkster gevr. van 94 uur. Te bevT.: Haag- weg 22. Waar kan nette hulsvrouw 3 4 ochtenden per week helpen? Brieven bur. van dit blad onder no. 3136 k. Jong a.s. echtpaar zoekt woonruimte. Wie helpt? Br. bur. v. d. blad no. 3174 k. f| A.s. echtpaar zoekt ongein. amer(s) met kookgelegen heid of keuken. Brieven bur. van dit blad no. 3173 k. kunt U al voor de lente zorgen GRATIS kleurenprijscourant verkrijgbaar voor goede bloembollen die ZEKER bloeien. TELEFOON 20824 Een Amerikaanse familie vraagt net meisje voor dag en nacht met goede referenties, evt. onmldd. indiensttreding. Opgave salaris. Brieven aan mr. B. D. Stratton, Van Bommel laan 10, Wassenaar. 9 Kostgangers in Alphen ge vraagd. In modern huis met mod. comfbesch. mil., te Al phen, kunnen enige kostgan gers opgenomen worden. Week einden afw. Pr. referenties. Br. bur. v. d. blad no. 3064 k. AANGEBODEN Puch motor, 250 cc. f 900. Puch bromfiets f 325. In goe de staat. Dolf v. d. Linden, Nieuwstraat 40, Lelden, telef. 21077. KJ Aquarium tropische vissen en planten. Erkoso luchtpom pen vanaf f 12.50, hevels, vangklokken. thermometers, fllternorit, glaswatten, algen- schrappers, Brustmann vlsvoe- ders en preparaten. Den Hol der, Janvossensteeg 75/77, bij de Hema. Klppe- en dulvenvoeaers. Prima gemengde granen, och- tendvoer voor kippen. Voor duiven: Geco en T.E.K. arti kelen, roodsteen, krachtgrlt, bodemwlt, wandwit. Reiger en Aviol. broedschotels en ta baksstelen. Den Holder. Jan vossensteeg 75/77. Te koop aangeb. Ford Ang- lia 1951, ln redelijke staat. Ook genegen te ruilen voor motor of bromfiets. Te zien: Klooster 20, Lelden. Rashondjes. Prima raszui vere Spaniels met volle garan tie en keuring door dierenar*3 naar keuze. Karei. Steenstraat, telef. 20629. 9 Voor l'w bestelwagen heb ben wil te koop mooie 2-zits banken. Te zien: Klooster 20, Lelden. Konljnevoerbakken, extra zwaar, kunnen niet omvallen, ;onljnevoer f r gezonde dieren met L 9, vanaf f 0.95 p. flesje. Den Holder. Janvossenst. 75/77. bij de Hema. Is Uw bed dun en versle ten? Dan dit adres niet ver geten. Van ouds bekend: Jan Vonk, Haarlstraat 81. telef. 22580 Tevens het adres voor meubelstoffering. Geboorte-, verlovlngs- en huwelijkskaarten. Keuze uit verschillende lettertypen. Visi tekaartjes per 50 stuks f 3.75, bedrukt met naam en adres. Uw adres voor al Uw druk werk. A. A. Verhoog en Zonen, Haarlemmerstraat 29. Heeft U een feestje? wy verhuren serviesgoed, glaswerk, tafelgerei enz. Natuurlijk Het Emaillehuis, Haarlemmerstraat 160—165 B. B Aangeb. Naumann hand- naaimach., in prima staat, met garantie, prijs f 55. Naaimach. in salonkast, ln prima staat, f 95.Herenstraat 23, Leiden, tel. 32027. 9 Te koop aangeb. een ln zeer goede staat zijnde Beskachel en thee wagentje. J. Keijer, Boerhaavelaan 14, Lelden. Opel Rekord 1954 met ver warm. Prima staat. Inruil. Financ. Autobedr. Joh. Stol, Langebrug 91. B Dame, over veel vr(je t(jd beschikkend, zoekt bezigheden zoals oppas enz. Brieven bur. v. d. blad no. 3164 k. B SchrUfm., haard, bureaus enz. Pracht schrijfinachlnes. haarden, gashaarden, gasfor nuizen, gasstellen, brandend te zien. tafels, fraaie ladenkastjes filmprojectors. linnenkasten, fraai mahonie kabinet, deken kist. Nieuwe Rfjn 60, tegen over advocaatfabr. Tel. 22150. Lage B Ollekaehel f 75.—. Rijndijk 65. BI Te koop 2 Invalide wagens met hulpmotor. Berlni, tevens bromfiets, Berlni M 21. Rouhé, Lange Vrouwenkerksteeg 22. Aangeboden een half Eng. kinderwagen f 30. in g. st. ver kerende wringer met box f 35 en een stofzuiger f 25. Na 7 u. te bevr.: Leuvenstraat 10. B v. Pernis bakkerij presen teert voor zaterdag appel taartjes van f 1.10 voor 90 et.; echte Hollandse speculaas f0.55 per 250 gram; het re clamekoekje nogalettes f 0.65 per 250 gram. Noordelnde 44. B Van ministerie van Oorlog: grote partij blanke en eiken schrijfbureaus, alle prijzen. Voorts tafels, divanbedden, matrassen, kapokmatrassen, gasfornuis. Gordijnrails com- gleet fl.per meter. Pluym, ogewoerd 41, tel. 21266. B Kacheltyd! P(jpen, ellebo gen. schuif- en roetzr*~_" vuurspecie. haardekit, le maten, glas voor haarden, alle soorten onderdelen, grote en kleine kachels. Pluym. Ho- Ïewoerd 41. koopt inboedels, 'el. 21266. B Aangeb. een bronzen twaalf- staaf s gashaard. Burggraven- laan 151. Tel. 31627. B Zaterdagmarkt. Prachtkwa- Utelt katoenen damesonder- Jurken. ronde hals tot 52, nu 3.50. Prachtige grote baddoe ken 2.98, nu 1.98. Lange on derbroeken met band 3.98. Koornbrugsteeg over muziek handel Servaas. Japle. S| Zaterdagmarkt. De nieuwste ames- en herenpyjama's, alle maten 6.50. Leuke meisjespy jama's tot 14 laar. Leuke kin deronder jurkjes. Gekleurde meisjesbroekjes 69 ct. Koorn brugsteeg over muziekhandel Seirvaas. Japie. akpijpen, mica, al- Hoe vind je mij als vóór zitter voor onze televisie-poppenkast KatrijnJa, dat bordje „storing" moesten ze op jouw mond plakken^ JanKlaassen: Plakken, plakken? Kaasplakken zul je bedoelen en geen papierdunne kaas, waar je doorheen kijkt.... KatrijnZie je wel, dat je gestoord bent. Waar moet ik dat uit finan* eieren? Ik ontvang geen kijkgelden! JanKlaassen: Jij ontvangt huishoudgeld. Geld voor kostelijke pittige Hol landse kaas. Met kaas kim je zuinig en toch royaal zijn, lieve Katrijn, want kaas is zó voordelig! Katrijn: Ik zal het in m'n draaiboek opnemen, Jan. Voortaan ligt de gezondheid dik op je boterham. Jan Klaassen: Als 't een dikke plak kaas is, dan graag. NIEUW KAASRECEPTENBOEKJE - „VARIATIES MET KAAS", voorzien van prachtige kleurenfoto's. Met 30 re cepten! Uw kaasleverancier heeft het voor U, voor 10 cent of: vraag het recht streeks aan het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 4030, Rijswijk (Z.H.). Plak dan 10 cent extra aan postzegels. Doe nóg meer me. H Bestelauto te koop aangeb. Deze wagen Is defect, laadver mogen 250 kg., tegen zeer aantr. prijs. Te zien: Kloos ter 20, Leiden. B Gemeub. etagewoning, zltk., 2 slaapk., keuken en badcel, f 100.p. m„ te huur, te Kat wijk aan Zee. Brieven bur. v. d. blad no. 3199 k. B Spoed! Damesfiets met trommelremmen. prima, f 45, herenfiets compleet f 35-, Jon gensfiets f 15. Aloëlaan 13. B Zaterdagmarkt. Mooi super wit geribd heren- en Jongens- sportgoed tegen spotprijzen, mooi soepel elastisch dames ondergoed, ook grote maten, van 2.98 nu 1.98, damesslips 0.59. Koornbrugsteeg over mu ziekhandel Servaas. Japie. B Zaterdagmarkt. Pracht kwa liteit lange Jaeger onderbroe ken en borstrokken 3.98. nu 2.50. herenflanellen 2.98. ge- moltonneerde directoires tot 50. nu 2.50. theedoeken, was handjes. Koornbrugsteeg over muziekhandel Servaas. Japle. B Vogelliefhebbers! Kakatoes, toekans, driekleurige glansme rels. roodkuifkardinalen, splts- staart amandines, bloedrode amaireautjes. oranjewevers, meeuwtjes, zebravinkjes. par kieten. extra aanbieding zin gende mozamblquesljsjes, wit- kuifkanaries, zeldzame wol aapjes. Karei. Steenstr. telef. 20629. KB Vogelkooien in vele model len en in alle prijzen, badjes, fonteintjes, standaards, beugels luxe kooien vanaf f 6.25. Vo- felzaden enz. enz. enz. Karei, teenstraat 21, telef. 20629. B Hondebezitters. Lijnen, halsbanden, tuigjes, kettingen, borstels, kammen, kluiven, ballen, hondecake, levertraan, ontsmettingspoeder, kattebrood vlees ln blik enz. enz. Karei, Steenstraat, telef. 20629. H Hengelaars! Alles voor de visser. Hengels, tuigen, rails, werpmolens. aasketels, spin ners. kunstkrabben. schep- en leefnetten, kortom alles en voor elke beurs een prima uit rusting. Snoekvisjes. Karei, Steenstr., telef. 20629. HQ Voor beschaafde heer aan geb. gemeub. zlt-sl.kam. met ëenslon, op eerste stand. _jr. bur. v. d. blad no. 3208 k B Vauxhall Wyvern '51, 4 cil., goed onderh., nieuw gespoten, blauw. vraagprijs f 600. Inruil bromfiets mogelijk. Levendaal 74. Bovenste bel. B Trouwlustige dames. Aparte, korte, witte trouwjapon met zilverbrocaat lijfje, lncl. dia deem met kort sluiertje, aan geboden originele Eng. Import, maat 38 40). Na 6 uur. Nieuwe Rijn 100, hoek Heren gracht. DIVERSEN B Staatsloterij. Benoemd tot collectrlce P. M. Monod de Froldevllle, DeMev van Streef kerkstraat 10, Lelden. Telef. 26882. B Wil degene, die een pltrieten tasje met Inhoud meegenomen heeft uit de autobus van Kat wijk naar Lelden op 7 oktober 's middags drie uur, dlt^ terug- B Koopt U contant? U ont vangt 10% korting ln 40 win kels op wonlnglnr., elektrische artikelen, keukenuitz., baby- uitzet, Unnenultzet, kleding, schoeisel .fietsen, radio, tele- sle, uurwerken. Vraag deel nemerskaart. Leldse Inkoop- comb. Postbus 158, Lelden. B Heer, vaste betrekking, wer kende stand, beslist uit goe<l milieu komend, p.g., zoekt kennismaking met serieuze vrouw, liefst van bulten. Leef tijd plm. 3545 Jaar. Brieven bur. van dit blad no. 3151 k. B Poppentheater Harlekijn. Kindervoorstelling zondag 11 okt. „Het geheim van de fles- geest". Aanvang 3 uur. Apo- thekersdijk 38 .tel. 25736. B Wie wil mjjn gunstig gele- f;en 3-kamerflat rullen voor ets grotere woning. Lelden of omgev. Brieven bur. v. d. blad onder no. 3090 k. B Wonlngruil. Aangeb. 2 wo ningen, best. uit 2 lneenl. ka mers en 2 slaapk., hal, kelder, voor- en achtertuin. Gevraag heel hula, best. uit 5 6 k. Br. bur. v. d. blad no. 3104 k.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 25