Eendaagse herinneringen van een lid van een jury bij cle Old Bailey Notities uit Bonn: kris en kras door de Westduitse Bondsrepubliek 1,874.700 Prijzende woorden van rechter worden bijzonder gewaardeerd „TRESLONG" TRIO VAN DER HEEFT Kinderrijwielen 56.- Zeshonderd flessen vla gaven Rijnsburgerweg fris kleurtje Kerkel ij k L even Hl -LIFE NYLONS VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 Binnen de aange geven afstanden NIETT STILSTAAN Sobere omgeving Wie drie dagen ..gezeten" heeft als lid van een jury, heeft ook al waren de behandelde zaken niet van de belangrijkste begrip ge kregen van en voor de Engelse rechtspleging. Heel veel mensen en zelfs vrij veel advocaten weten niet, hoe het precies toegaat in zo'n jury. Daarom zal ik wat uit de school klappen, omdat het interes sant is met het oog van een jury lid te zien wat er zo al gebeurt. De jury-leden komen tegen half elf bij de rechtbank (in mijn geval de Old Bai ley in Londen). Gewoonlijk vinden zij zichzelf tamelijk belangrijk. Hun offi ciële oproep vertonen zij met enige trots. Onmiddellijk hierop krijgen zij echter een koude douche, want zij worden naar een vertrek gebracht, waar zoveel andere jury-leden zijn samengepakt, dat er maar voor sommigen een zitplaats is! Het is de eerste zitting en dus moet er eerst een kleine formaliteit worden ver vuld. Een bode roept een aantal namen met luider stemme af. Zy die present zijn, worden dozijnsgewijs gegroepeerd en vervolgens, voorafgegaan door een deur waarder, in optocht naar de zaal ge bracht. waar hun zaken dienen. Wie niet present is, krijgt f. 50,— boete. Dit geld wordt echter teruggegeven, als de af wezige later toch verschijnt en een aanvaardbare verontschuldiging voor zijn vertraging kan geven. Tien minu ten na het begin van dat appèl en nadat zij inmiddels een groot aantal rode toga's, zwarte toga's, pruiken, kanten manchetten en luid pratende ambtena ren hebben gezien, vinden de Jury-leden zichzelf terug in een kale rechtszaal met marmeren zuilen. Dan is het zover, dat u en uw mede-gezworenen (in mijn ge val waren daar twee vrouwen bij) in actie kunnen komen. Het gebeurt wel, dat de rechter eerst enige zaken afdoet, waaraan geen jury te pas komt. Dan zitten de Jury-leden net als de rest van het publiek „gewoon" in de zaal. Tot het grote ogenblik daar is, dat u uw naam hoort afroepen en plaats mag nemen op een der voor de jury gereserveerde zetels. De verdachte heeft het recht om bezwaar te maken tegen de samenstelling der jury. Natuur lijk moeten die bezwaren deugdelijk en gegrond zijn. Bent u geaccepteerd, dan moet u de eed afleggen. De formule luidt: „Ik zweer bij God Almachtig, dat ik goed en waar zal beoordelen de strijd punten tussen onze Soevereine Koningin en de gevangene in de beklaagdenbank, en dat ik een eerlijk oordeel zal vellen op grond van de getuigenissen". Het klinkt eenvoudig, maar toch hadden minstens twee leden van de jury waar van ik deel uitmaakte moeilijkheden met de eedsformule. Dit vond mede zijn oor zaak in het feit, dat iemand in het for mulier met een potlood komma's op ver keerde plaatsen had aangebracht! Hillegom elk weekeinde het orkest met zang van de bekende radio- en televisiester Kees Beaarts. Kamer der gezworenen Na de eedsaflegging begint de open bare behandeling der zaak. Aan het slot daarvan geeft de rechter een samenvat ting van wat er behandeld werd. Hierna begeven de gezworenen zich, voorafge gaan door een deurwaarder, naar een voor hen gereserveerd vertrek. Dit is eenvoudig gemeubileerd: een houten tafel en twaalf harde houten stoelen. Een der stoelen staat aan het hoofd einde, een andere aan het benedeneinde en langs de beide lange kanten staan er elk vijf. De deurwaarder wijst op een bel aan de muur, waarop gedrukt moet worden als de jury klaar is met haar oordeel en wil worden teruggeleid naar de zittingszaal. Alvorens weg te gaan, prevelt de deurwaarder nog: „En wilt u iemand uit uw midden aanwijzen, die namens u allen het woord zal doen, als u weer in de zaal bent?" Op die huise lijke manier kiest de jury zijn voorman, het toeval wilde, dat in mijn jury ik het was, die de voorman aanwees. Ik stelde een heer voor, die er degelijk uitzag en blijkens zijn accent uit Lancashire af komstig was. Waarom ik juist hem koos? Omdat hij toevallig was gaan zitten op een stoel aan het hoofd van de tafel! Na deze „benoeming" heerste er, vóór wij tot de bespreking van de eerste zaak konden overgaan, een minuut lang een algehele stilte. Toen haalde een der beide vrouwelijke gezworenen een pakje siga retten uit haar tas. Lucifers en aanste kers kwamen ter tafel. Weer viel er een stilte, doch het ijs was gebroken en al gauw zei iemand geheel onverwachts: „Wat ik in die zaak eigenaardig vond, wasHierop kwamen de tongen los. Tien minuten lang sprak iedereen veel, snel en door elkaar.... naar mijn me ning vaker niet dan wèl ter zake. Doch wy waren nog onervaren gezworenen en dus moesten we snuffelen als terriers om alle kanten van de zaak goed in het oog te vatten. Alles wat tijdens de open bare behandeling naar voren was ge bracht, lieten wij de revue passeren. Niemand sprak evenwel het woordje „schuldig" of „onschuldig" uit. Toen het gepraat wat minder druk werd, herin nerde onze voorzitter ons er aan, dat wij moesten uitmaken, welke feiten zonder redelijke twijfel juist waren, en voorts, dat wij op enige vragen een stellig ant woord moesten geven. Al spoedig bleek, dat ons twaalftal het voor de volle honderd procent eens was. Is in de raadskamer der gezworenen het woordje .schuldig" gevallen, dan zyn er altijd een paar jury-leden die enige minuten nodig hebben om de be slissing voor zichzelf te rechtvaardigen en zich te gaan zien als werktuig der morele vergelding. ZU maken dan op merkingen als „Ja, die dingen moeten nu maar eens en voor altijd uit de we reld geholpen worden" of „Als een man zich zo gedraagt, verdient hy ook ten volle zyn straf...." Die drang naar zedelyke rechtvaardiging van het eigen oordeel ls zeer begrijpeiyk en misschien zelfs pryzenswaard. maar hij is vol maakt overbodig. De jury heeft nameiyk tot taak, een feiteiyk oordeel te vellen en niet om een zedelijke beoordeling te geven. Hoe dit zij. is de jury gereed, dan drukt de voorman op de bel. De deur waarder verschynt en brengt de gezwo renen naar de zaal. Nederland kent de jury-recht spraak niet. Daarom is het interes sant, deze ervaringen en indrukken van een „gewoon burger" die lid werd van een jury in Londen, te leren kennen. In de zaal Zodra de Jury ls gaan zitten, vraagt de griffier naar het oordeel. De voorman spreekt dat dan uit. Vervolgens wordt inzage genomen van het strafregister van de verdachte en doet de politie mededelingen omtrent vroeger door hem begane delicten. Tevoren weet de jury niets van dat strafregister, tenzy het blanco is, want vrijwel geen enkele ver dediger laat na om die „blankheid" met klem naar voren te brengen. Tot besluit is het woord aan de rechter, die de ver dachte veroordeelt of zijn vrijlating ge last. In de loop van zijn betoog kan de rechter laten merken of de jury naar zijn mening een juist en verantwoord oordeel heeft geveld. De jury-leden stel len waarderende woorden van de rech ter steeds zeer op prijs, ja, ze zijn er vaak even blij mee als brave school jongens met een lofprijzing van hun on derwijzer. De eerste dag, dat ik als gezworene zat, kregen wij drie zaken te beoordelen, nameiyk twee gevechten op het mes en een pak slaag, toegediend aan een uit gaande vrouw. Toen mochten we de Old Bailey verlaten via de kamer van de kassier, waar wy ons (lage) presentie geld, onze reiskosten en een vergoeding voor gederfd salaris in ontvangst namen. Ik vond die eerste dag erg inspannend! Het valt waarlijk niet mee om je lange tijd te moeten concentreren op de ver klaringen der getuigen (men weet nooit tevoren, of een verklaring belangryk zal worden!), om de houding van de ver dachte en de getuigen zo zakelyk mo- gelyk te beoordelen en het oordeel over de feiten niet te laten vertroebelen door aangename of onaangename indrukken, door min of meer theatrale uitlatingen van de verdediger en door de wel eens wat dorre verklaringen van de politie. Bovendien moet men in overweging ne men. dat de rechter ook rechters ziin menselyk! misschien zyns ondanks bevooroordeeld zou kunnen zyn Kortom, wie zyn taak als lid ener jury ernstig wil vervullen, moet zich byzon- der inspannen. Tot zesmaal toe Het komt voor, dat tydens de behan deling van de zaak een zelfde reeks fei ten tot zesmaal toe de revue passeert, zy het telkens op andere wyze verteld of voorgedragen. Eerst door het open baar ministerie, dan door de getuigen onder ede, vervolgens door de getuigen onder kruisverhoor, nadien door de ver dediger, hierna weer door het openbaar ministerie en tot besluit ln het résumé van de rechter. Daar de „feiten" lang niet altijd „vaststaande feiten" zyn, doch vaak niet anders dan factoren in een situatie, waaromtrent niemand behalve fa. DUSOSWA Leiden de verdachte (en zelfs hy niet, als hy onschuldig is) uit eigen wetenschap de volle waarheid kent, is het zaak om klaar wakker te blyven om de juiste toe dracht te kunnen reconstrueren en uit de getuigenissen en verklaringen alleen datgene te halen, waarvan de juistheid boven alles redelyke twyfel is verheven. Ik weet niet, wie vroeger bepaald heeft, dat een jury uit twaalf leden moet be staan. Ik weet echter wel, dat twaalf my een juist aantal lijkt: niet zóveel dat al i te grote verwarring mogelyk is, en niet zo weinig, dat een krachtige figuur in de jury zijn mening kan opdringen aan al zyn medegezworenen. Het is hier niet de plaats om de goede hoedanigheden der Engelse rechtspraak te pryzen. Wel verdient het vermelding, dat iedere rechtspraak tot ln de klein ste dingen wordt voorbereid. Ik vind het reeds een prestatie om alle mensen die iets met een zaak te maken hebben of misschien te maken hebben, op een be paalde dag en uur in één zaal samen te brengen. De inrichting van de rechtszaal en van de jurykomer is sober, zy het niet overdreven plechtig. Kortom en tot besluit ik weet zeker, dat tenminste één der leden van „myn" Jury aan het eind van die eerste dag werkeiyk onder de Indruk naar huis ging. Dat lid was ik. (Nadruk verboden) Een auto-ongeluk op de Rijksweg onder Oegstgeest heeft gisteravond twee zwaar gewonden geëist. Een uit de richting Amsterdam komende personenatuo moest omstreeks kwart voor negen uitwijken voor een tot nog toe onbekend gebleven motorrijder en reed dwars door een heg over het langs de weg gelegen rijwielpad. De wagen kwam eerst in een sloot tot stilstand. Het echt paar, dat zich in de auto bevond, werd zwaar gewond en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. De 34-jarige man en de drie jaar oude re vrouw wonen in Amsterdam. (Foto L.D./Holvast) Stilstaan bij bus of halte (Van onze correspondent in Bonn) De carrière van dr. Adenauer, hoe bewonderenswaardig ook, schrikt som migen af. De burgemeester van Mün- chen, de sociaal-democraat Wimmer. die binnenkort aftreedt, verklaarde onlangs na een twaalfjarige ambtstyd en vlak na de viering van zijn 75-ste verjaardag: „Ik zou niet graag Adenauer willen zyn. Niemand heeft het recht zich voor on- ontbeerlyk te verklaren. Ik wil noch als een menselyk wrak myn werk verlaten, noch per doodkist uit het raadhuis wor den gedragen. Wie 75 is, moet zyn zeilen stryken en ook eens aan een ander een kans laten. Anders is er na zijn dood niemand meer, die het werk kan voort zetten". De Westduitse regering heeft dezer dagen uitgerekend, dat de gemiddelde Westduitse werknemer een maandloon heeft van 421 mark, dat is byna 370 gul den. Het vorige jaar steeg het gemid delde bruto-loon en salaris met 23 mark of wel met byna 5.8 percent. De 24-jarige Westduitse luitenant Sigurd Drossart is op het ogenblik bezig aan een hoogst merkwaardige rit te paard. De jonge officier kocht drie jaar geleden van een boer een trekpaard, dat er niet zo best meer uitzag. Hy verzorgde het dier blykbaar prima, want in de loop van de afgelopen anderhalf jaar bleek het paard uiterst taai, snel en gewillig te zyn. Drossart trok daaruit zyn con clusies en besteeg het ros onlangs op weg naarVenetië, een ritje van 900 km. want hy startte in Zuid-Duitsland. De tocht over de Alpen moet volgens de luitenant echt geen monsterrit zijn, want hoe deed men dat vroeger, zonder auto en vliegtuig dan? Toch ook per paard? Dagelyks wil hy met zyn „Lotte" zoals het paard heet, 70 km afleggen. Hy gaat via Innsbruck, de Brennerpas, Bozen en Padua. En hy gelooft vast. dat er overal onderweg wel boeren zyn, die hem en zyn Lotte inwoning zullen gevenOm Lotte te sparen, krygt zy op asfaltstraten kurken hoeven onder. Maar Drossart wil overigens steeds langs, in plaats van op de straten rijden Arme schrijvers In Hamburg zyn niet minder dan 900 schilders, schryvers, componisten en beeldhouwers. Hoe al die mannen van de kunst aan de kost komen, is niet iedereen duideiyk. Het enige wat vast staat is, dat een schryver gemiddeld 315 mark per maand verdient en daarvan kan men in het peperdure Hamburg misschien nèt de huur, maar nog geen brood op de plank betalen. Buiten Hamburg gaat het met de kunstenaars ook niet zo best! In de gehele Bondsrepubliek zijn slechts 300 schrijvers (op een be volking van 52 miljoen), die het aantrekkelijke inkomen van 25.000 mark per jaar halen. Met de com ponisten is de malaise al even groot: in Hamburg zijn twee componisten, die kunnen leven van de vruchten van ivat zij hebben gecomponeerd. Alle andere Hamburgse kunste naars hebben er een baantje bij. Toch gaat het diverse Hamburgse schilders en beeldhouwers niet zo slecht, want zij kunnen aan hun trekken komen, omdat de stadsre gering besloten heeft een deel van de bouwsom van gebouwen, die met openbare middelen tot stand zijn gekomen, voor de kunst te besteden. Op een regenachtige nacht in april 1952 betrapte in het wereldvermaarde Zuidduitse Oberammergau een nacht waker, Johann Dittinger, de beroeps brandweerman Franz Riedl erop. dat deze een auto wilde stelen. De nacht waker poogde de dief te grypen, maar deze loste drie pistoolschoten op Dittin ger, die alle misten. De nachtwaker stapte natuurlijk direct naar de politie, maar daar toonde wachtmeester Schei- bengruber zich te vermoeid om ook maar één vinger uit te steken om de Met ingang van 1 oktober is het ver boden met Uw vervoermiddel 12 meter voor het bushalte-bord en 12 meter daarachter stil te staan. Als by de bus halte een geblokte markering is aange bracht. dan mag U daar langs niet stilstaan. Voertuigen mogen van die datum af niet meer stilstaan op een voetgangers oversteekplaats, tenzy binnen een af stand van vyf meter van die oversteek plaats een met knipperbollen bescherm de voetgangersoversteekplaats is, waar schuwt de ANWB. De Rynsburgerweg stond er vanmorgen omstreeks kwart over negen gekleurd op. Zeshonderd flessen vla, bruine en gele, lagen uitgespreid over de Rijnsburger weg na de gecompliceerde aanrijding, waarbij gelukkig geen persoonlijke onge lukken te betreuren vielen, doch waarbij aanzienlijke materiële schade ontstond. Een wagen met oplegger van een zuivelfirma, geladen met duizenden flessen vla reed achter een oplegger van een expediteur uit Oegstgeest in de richting Leiden, toen de laatste plotseling moest uitwijken voor een, eveneens in de richting Leiden rydende fietser, die by het passeren van het fietspad afweek en op de rijbaan terechtkwam. De chauffeur van de zuivelwagen, hierop niet bedacht, trachtte nog te remmen en eveneens uit te wijken, doch kon niet voorkomen, dat hy de expe ditiewagen van achter raakte, waarna hy hevig naar linkszwenkte en tegen een uit de richting Leiden komende tram naar Katwyk botste. Door de schok van deze drievoudige botsing vielen ongeveer dertig kratten met fles sen vla van de wagen en kleurden de Rynsburgerweg geel en bruin. De drie voertuigen werden alle aan- zieniyk beschadigd De beide vracht wagens moesten worden weggesleept, doch de tram kon op eigen gelegenheid naar een zyspoor ryden. Het tramver keer kreeg enige vertraging, doch om ongeveer vijf over half tien had men de scherven en vla voldoende wegge veegd, zodat het verkeer weer doorgang kon vinden. ïn Zweden: gymnastiek voor bejaarden Natuurlyk moet men even wennen aan het gezicht: men ziet niet iedere dag een groep oudere mensen handen zwaaien, bal spelen en stenen gooien. Wie echter lang genoeg heeft toegekeken, neemt zyn hoed af voor de bejaarden, die ondanks de zeven kruisjes de gymnastiek-onder- wijzer nadoen alsof ze net zeven waren. Het is weer een echt Zweedse proef. Men begon met een groep van elf gepen sioneerden. zy kregen niet alleen een deskundige, maar stonden ook onder voortdurende geneeskundige controle. En nu deze proef goed is afgelopen, wil men het iets ruimer opzetten. Gedurende de herfst zullen vyfhonderd bejaarden de lichamelyke opvoeding kunnen volgen. En als dan ook deze proef goed uitvalt, zal een oproep worden gericht tot alle 500.000. die tot stiltztitten zijn gedoemd. Dit laatste is overigens iets overdreven, want er zyn al mensen, die ook na hun volkspensioen, dat met het 67ste levens jaar wordt gegeven, blyven doorwerken. Zelfs in fabrieken ziet men arbeiders die al de 70 zijn gepasseerd. Een van 80 had er zelfs ruzie over met zyn wederhelft. Ze vond, dat het te vermoeiend voor hem was. Hy stond om 7 uur op, liep dan 5 km naar zyn kantoor en kwam eerst 's avonds thuis. De geraadpleegde arts gaf hem gelijk.... Geesteiyke en licha melijke beweging houdt jong. Het be- langrykste is echter, dat men zich jong blyft voelen, als men mee kan doen aan werk en sport. Het mag don wel over dreven zijn, maar er zit toch iets in die overtuiging, dat men met 80 nog niet tot de uitgedienden behoort. China poogt kloosterstelsel in Tibet te vernietigen Gjalo Thondup, de 31jarige broer van de Dalai Lama. heeft gisteren tegen over journalisten in New York gepleit voor een bijzondere VN-commissie als bemiddelaar tussen communistisch- China en Tibet voor een vreedzame op lossing van het Tibetaanse vraagstuk. Thondup vertelde van de wreedheden der Chinezen die er zijns inziens op uit zyn het kloosterstelsel in Tibet te ver nietigen. ,De Chinezen dwingen de Ti betaanse vrouwen met Chinezen te trouwen, ze vernederen onze lama's en dwingen ook hen tot huwen". Hij ver klaarde dat zyn broer geen plannen had om elders asiel te zoeken omdat „de Indiase regering hem uitstekend steunt". Heden zou de VN-agendacommissie zich beraden over de vraag al dan niet een Iers-Malakkaanse resolutie over Tibet in de Assemblee ter discussie te stellen. NED. HERV. KERK Beroepen te Wassenaar vac. Dr. H. J. Honders) Dr. Th. C. Frederikse te Mep- pel. Bedankt voor Gameren M. J. Lek- kerkerker te Montfoort. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Huizen (N.H.) G. van Wllgenburg te Uithoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nunspeet Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Tweetal te Almelo-Enter A. Elshout te Utrecht en C. Molenaar te Lelden Binnen 10 meter van de hoek mag Uw voertuig niet stilstaan. Binnen een straal van 5 meter van de hoek (dus aan de overzyde) mag U ook niet parkeren. Voorheen was dat binnen een straal van 10 meter verboden, aldus de ANWB. dader te pakken. Ook toen Dittinger de brandweerman twee weken later op straat herkende en ylings naar de politie stapte, deed men niets. Scheibengruber had pyn in zyn rug en kon niet weg.. Weer een paar weken later zag Dittinger eerst Scheibengruber en direct daarna Riedl. Hy waarschuwde de wachtmees ter. Zei „daar staat-ie, pak hem nou!", maar Scheibengruber antwoordde: „Dat is toch onze Frans. Die ken ik zelf. Dat kan hy nooit geweest zynPas toen een hogere politie-ambtenaar eens een huiszoeking by Riedl moest doen wegens een inbraak, kwam een pistool te voor schijn, en bleek, dat met dat pistool op de nachtwaker was geschoten. Riedl is dezer dagen wegens poging tot moord of doodslag tot vijf jaar veroordeeld. Maar Scheibengruber, zo melden de Westduitse bladen met volle veront waardiging, zit nog altijd achter zyn bureau! Benzinecheques Sedert 1 oktober geven alle banken en spaarbanken in de Bondsrepubliek benzinecheques uit.. Men kan daarby benzine tanken, olie laten verversen, zyn wagen laten wassen e.d. tot een totaal bedrag van 50 mark. Per cheque boek heeft men tien cheques. De klant behoeft slechts zijn autonummer op de chèque te schrijven, er zyn handteke ning onder te zetten en na controle accepteert de benzinepompman dat als geld: 30.000 benzinestations in West- Duitsla nd en West-Berlyn accepteren dergelyke cheques thans. Het gaat hier- by om pompen met een totaal omzet van 3 miljard mark per jaar! De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, verkondigt in zeer grote, zeer dure advertenties, ver sierd met een fraaie foto van de minis ter-zelf, dat zes plus zeven plus vyf gelijk één is. Dat wil zeggen: het Europa van de zes (Nederland, België, Luxem burg, Frankryk, West-Duitsland en Italië) en dat van de kleine vrijhandels zone (Engeland, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal) plus de „onafhankelijken" (Turkije, Ierland, IJsland, Griekenland en Spanje) moeten één worden. En gauw! „Wy willen Europa, het gehele Europa van 300 miljoen mensen", zegt Europese-eenheid-bevorderaar Erhard in deze advertenties, waarvan sommige Duitsers zeggen: „Paarlen voor de zwijnen 1.874.700, dus bijna 2 millioen paar. De gelukkige koopsters van de laatste 12 paar die de 2 millioen afronden, wacht een prettige ver rassing. Dus niet vergeten: het 2 millioenste paar Hi-life nylons zal nog dit seizoen worden verkocht. Wellicht by uw favoriete zaak!* Vraag in deze taak eens speciaal naar de tinten: .French Mocca"donker bruin afgestemd op mode 1960. „Wild Mink"...donkere nertz-txntl Ondervind het comfort van de uniek e-i-a-s-t-i- s-c-h-e Banlon boord van de naadlote Naturette, exclusief verkrijgbaar in Hi-life nylons. Hi-life nylons zijn van f. 2.95 af verkrijgbaar bij alle betere da mesmode- en speciaalzaken. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 22