Engelsen vandaag ter stembus: zege van de conservatieven verwacht Koningin hij galaconcert R.O. in liet Kurhaus WEERBERICHT Opinie - onderzoekersde beurs en de bookmakers gaven Tories gisteren de beste kansen CHALET KAAS 40-jarig K.L.M.-jubileum 1500 invité s op grootse avond Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 No. 29867 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Londen) Vandaag gaat het doek op van het Engelse politieke toneel. De kiezers zullen hun met spanning tegemoetgeziene uitspraak doen. Dezelfde spelers of nieuwe? De Tories (conservatieven) vertrouwen dat ze met een voorsprong van 50 zetels zullen winnen, Labour (socialisten) ziet zichzelf als winnaar met een meerderheid van 15 zetels. Zelden is het resultaat van de verkiezingen zo onzeker geweest als thans. Die onzekerheid is voornamelijk het gevolg van de aarzeling van een belangrijk deel van de 35 miljoen stemgerechtigden, de zoge naamde zwevende kiezers. Bij de zeer kalme verkiezingen van 1955 liet bijna een kwart van de stemgerechtigden verstek gaan. Dit is geoorloofd omdat Engeland geen opkomst- of stemplicht kent. Het ge middelde percentage, dat wel stemde, bedroeg toen slechts 76.8 pet. (5.7 pet. minder dan bij de verkiezingen van 1951, toen de conserva tieven voor het eerst sinds de oorlog de macht weer veroverden), hetgeen betekende dat 8 miljoen kiezers het wel geloofden. Uitslagen komen in de nacht binnen De algemene indruk is thans, dat er mede door het prachtige weer een record-opkomst is te verwachten, maar dat niettemin waarschijnlijk 20 pet. van de kiezers zal weigeren de democratische verplichtingen na te komen. Dat is ge deeltelijk het gevolg van het districten stelsel. Er zyn in feite 630 afzonderlijke verkiezingen, namelijk in de 630 parle mentaire districten. In talrijke aaarvan, namelijk in die met grote meerderheden voor een der drie partijen conserva tief, Labour of liberaal is de uitslag een uitgemaakte zaak. De aandacht concentreert zich daarom op de zoge naamde marginale of wankele districten met meerderheden van ruim 100 tot en kele duizenden, de enige welke bij een wijziging in de algemene politieke ge zindheid het gemakkelijkst van politieke kleur kunnen veranderen. Tenzij er sprake zal zijn van een algehele politieke omslag, zoals in 1945, toen zich een kolossale onverwachte doorbraak naar links voltrok, hetgeen thans bepaald uitgesloten moet worden geacht, zullen de verschuivingen als gevolg van de afkeuring van bepaalde onderdelen van het conservatieve beleid, vooral inzake een van het Britse optre den inzake Suez, Cyprus in Nyassaland en van het Hola-incident in Kenia, als mede van sommige aspecten van de economische en sociale politiek, alleen de doorslag geven in een kwart van het totale aantal kiesdistricten. Liberalen wekken spanning In grote spanning ziet men bovendien het resultaat van de campagne van de liberalen tegemoet, die conservatieve en Labour kandidaten kunnen wippen en die wanneer de twee grote partijen gelijk uit de bus komen, met een handvol zetels een sleutelpositie in het Lagerhuis zou den kunnen bezetten. Bij de ontbinding van het Lagerhuis op 15 september luidde de samenstelling als volgt: conservatieven en daarmee verbondenen (zoals de nationaal-libera- len): 340 zetels, Labour: 278 zetels, liberalen: 6, vacatures: 6. Labour zal thans ten minste 34 zetels moeten winnen, wil het met de conser vatieven gelijk komen te liggen. Het vanochtend bekend gemaakte resultaat van het jongste Gallup opinie onderzoek, dat natuurlijk geen aan spraak maakt op volstrekte juistheid wat de werkelijke verhoudingen betreft, gaf de volgende noteringen: conserva tieven: 40.5 (37.5 op 5 oktober), Labour 39 <37.5 op 5 oktober), liberaal 4 (4 op 5 oktober), weifelaars 16 (20.5 op 5 oktober) Hieruit blijkt, dat de laatste groep bezig was zich in het voordeel van de Tories te bewegen. Volgens andere' stêckproeven zouden de conservatieven thans een voorsprong bezitten van 3.3 tot 3.6 pet. Bij dezelfde opkomst van 1955 zou op deze basis een conservatieve meerderheid te verwach ten zijn van ongeveer 68 zetels (dezelfde van thans). In de loop van de avond en nacht worden 391 van de 630 uitslagen ver wacht, voornamelijk uit de grote bevol kingscentra en de meeste wankele dis tricten, zodat misschien reeds spoedig na middernacht het eindresultaat kan worden voorspeld. De standpunten De beste verkiezingsbarometer is waarschijnlijk wel de Londense beurs, welke gisteren blijk gaf van volledig vertrouwen in een conservatieve zege. De industriële koersen, met inbegrip van de door Labour met her-nationali satie bedreigde staal-ondernemingen, Zonnig en warm Hier en daar mist en voornamelijk in het noordoosten van het land plaatse lijk nachtvorst. Morgen zonnig weer en warm voor de tijd van het jaar. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 OKTOBER Zon op: 6.52 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 14.29 uur; onder: 23.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.05 en 20.38 uur. Laagwater te 3.39 en 16.01 uur. stegen over de gehele linie. Indien de Tories inderdaad winnen, wordt vrijdag een nieuwe hausse verwacht. De bookmakers zijn ook al voorbereid op een conservatieve overwinning, want het grote aantal weddenschappen, dat daarvan uitgaat, is gisteren nog sterk toegenomen. De Tories staan 3—1 ge noteerd, terwijl Labour een notering tegen zich heeft van 2—1. De voornaamste strijdpunten, waar het vandaag om gaat, zijn de volgende: conservatieven: rustig voortgaan op de ingeslagen weg, verdere economische expansie op basis van maximale vrijheid en zo weinig mogelijk gereglementeer, prysstabilisatie en belastingverlaging, verdubbeling van de levensstandaard binnen 25 jaar; Labour: opvoering van de produktivi- teit zonder inflatie en zonder verhoging van de inkomstenbelasting, maar met bepaalde gedetailleerde economische, naast algemene monetaire controles, hernationalisering van de staalindustrie en het wegvervoer, algemene verbete ring van de sociale voorzieningen, (speciaal de ouderdomspensioenen), ver laging van bepaalde indirecte belastin gen, invoering van een kapitaalwinst belasting en optreden tegen belasting ontduiking, vorming van een „club van H-bom loze landen", met inbegrip van Groot-Brittannië, opdat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie dit voorbeeld zullen volgen; liberalen: eenzijdige afschaffing van de H-bom door Engeland, bezitsvorming door deelgenootschap van alle bedrijfs- genoten, de waardigheid van de mense lijke persoon het voorwerp maken van de politiek, zelfbestuur voor Schotland en Wales. (Zie ook elders in dit nummer) Dit Blad bestaat uit 16 pagina's Clirissenieuje - 110 gisteren overleden Kort nadat haar omstreeks negen uur de sacramenten der sterven den waren toegediend, overleed gisteravond in haar woning te Holtherhoek, gemeente Eibergen, Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek- Backx. „Chrissemeuje", die vrijdag 2 oktober haar 110e verjaardag vierde, was op die dag al verkou den en is sindsdien bedlegerig ge weest. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, doch gister middag trad plotseling een ver slechtering van haar toestand in. De begrafenis heeft maandag plaats op de r.-k. begraafplaats te Eibergen. (Men zie ook elders]^ Feest hij Eros (Van onze Londense correspondent) Er bestaat in Engeland geen cen traal stembureau, omdat er niets te centraliseren valt. De telling ge schiedt in elk stadhuis of gemeen tehuis (of de zetel van het platte landsdistrict) in tegenwoordigheid van de twee of drie kandidaten, die er als een paasos uitzien met hun enorme gekleurde rozetten op de borst. Als dan eindelijk de burge meester de uitslag van het district bekend maakt, staan de kandida ten naast hem op het podium, waarbij de verliezer de winnaar als eerste gelukwenst! Even later ver schijnen zij dan op bordes of bal kon en opnieuw schudden zij el kaar orjder toejuichingen van de menigte de hand. In Londen behoort het tot de traditie om ondanks radio en t.v. die tot vier uur 's nachts doorwer ken, zich rond het Eros-standbeeld van Piccadilly Circus te scharen en daar kennis te nemen van de uit slagen welke tegen de gevel worden geprojecteerd. Het publiek bestaat meestal uit studenten en late feest gangers. Van deze laatsten wemelt het, omdat de conservatieven er de gewoonte op na houden in de hotels hun verkiezingsbals te geven, tij dens welke de stand in lichtletters op de zaalwand verschijnt. Het is een bonte menigte, die soms by stromende regen, zoals de vorige keer. urenlang blyft staan zingen en juichen. Zij maken zoveel mo gelijk lawaai met ratels, toeters en alle andere mogelijke blaasinstru menten. Waar Engelsen in massa bijeen zijn, zingen zij psalmen en andere bekende liederen. In de verkiezingsnacht is het niet anders. Het is altijd een jolige boel als de Teddy's de zaak tenminste niet verstorenop den duur juicht men niet alleen om de eigen over winningen, maar ook voor die van de tegenstanders! Koningin Juliana heeft gisteravond het galaconcert in het Kurhaus bij gewoonddat gegeven werd ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de KLM. Van links naar rechts L A. Aler, president directeur van de KLM, Koningin Juliana en dr. ir. F. Q. den Hollan der, president commissaris van de luchtvaartmaatschappij Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET!. Aanslag op Kassem In een uitzending van Radio-Bagdad die in Tel Aviv is gehoord, is meege deeld dat er een aanslag is gepleegd op premier Abdoel Karim Kassem van Irak. Hij werd, toen hij in een auto reed, door een kogel in de schouder gewond. Hij kreeg nog twee andere wonden, maar „de verwondingen zijn niet ernstig", al dus een door de militaire gouverneur uitgegeven communiqué. De aanslag is gepleegd toen de premier in het cen trum van Bagdad reed. De chauffeur van de auto van Kassem werd echter gedood. Officieren die Kassem begeleid den, zouden gewond zijn; volgens som mige berichten zouden twee officieren uit zijn gevolg om het leven zyn ge komen. Kassem sprak later op de avond voor de radio: „Het imperalisme tracht nog steeds onze republiek te vernietigen. Maar ik ben met u, u bent met mij en Allah is met ons allen. In de straten van Bagdad waar ge wapende soldaten strategische punten bewaakten, was het gisteravond onge woon druk. In spreekkoren betuigde men zijn sympathie voor Kassem. De scholen zouden vandaag in geheel Irak gesloten zyn. Voor Bagdad en omgeving is een uit gaansverbod van 21 uur tot 5 urn 's ochtends afgekondigd. Advertentie Van Mackay ontvingen wij exclusief voor Nederland: Suède bloussons en 3U jassen Uitgezochte vellen antilope, chèvreen mouton.Zeergave i afwerking. Div. tinten beige, bruin en groen. Bloussons 1 met tricotkraag, manchetten en band.De3/< jassen worden over het colbert gedragen, bijv. in de auto of op jacht I 149,5o219,50 House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Twee jongetjes verdronken In Friesland hebben zich gister twee verdrinkingsgevallen voorgedaan. Te Welsrijp geraakte de 2-jarige Bote Ga- lema in een onbewaakt ogenblik in een sloot en verdronk. Er werd, nadat men het ventje had gevonden, geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder succes. Te Oppenhuizen ver dronk de 6-jarige Tjitse Hofstee. Hij was onderweg naar huis en is met zijn fiets van het pad geraakt, dat door de weilanden naar de ouderlijke boerderij leidt. Zijn broertje vond hem in de sloot en rende naar huis om hulp, maar het bleek reeds te laat te zijn... Algerijnse afgevaardigden boycotten de assemblee Niet minder dan 49 van de 71 Alge rijnse afgevaardigden hebben besloten niet in de Franse Nationale Vergadering te verschijnen als premier Debré volgen de week dinsdag een verklaring aflegt over de regeringspolitiek in Algerije. Zij willen daarmee protesteren tegen wat zy noemen de „dubbelzinnige" houding van de regering. Het is waarschijnlijk, dat de premier na het debat over de verklaring om een vertrouwensvotum zal vragen. Waar nemers zyn van mening, dat de regering in dat geval een ruime meerderheid zal krijgen. Advertentie 1 BREESTRAAT 173 Vlaggenincident in West-Berlijn Bonn vat het ernstig op Vele Oostduitse hamer- en kompas- vlaggen, die reeds dinsdag in West- Berlijn wapperden: verschenen ook gis terochtend weer op de stations van de Berlijnse U-Bahn. De Westberlijnse po litie liet ze hangen. Dinsdag werden zes Westberlijnse politiemannen gewond in gevechten met communistische spoor- mannen bij de verwijdering van 70 van de meer dan 90 Oostduitse vlaggen. De U-bahn in West-Berlijn wordt door de Oostduitse autoriteiten beheerd, maar valt onder de juridictie van West-Ber lijn. De Westberlijnse politie wacht nu nieuwe instructies van het Westeiyk stadsbestuur af. De Westerse geallieerde bevelhebbers van West-Berlijn hebben een brief aan de Sovjetrussische commandant van Oost-Berlijn gezonden, die „in wat mil der bewoordingen dan een protest'' is gesteld. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft tegenover journalisten ver klaard dat hij met de militaire bevel hebbers over deze zaak had gesproken en dat hij hun had medegedeeld dat de Westberlijners het hysen van de nieuwe Oostduitse vlaggen op de Westberlijnse U-bahn-stations als een uitdaging be schouwen. Hij had ook medegedeeld dat de Oostduitse autoriteiten met de U- Koningin Juliana heeft gisteravond in de Kurzaal te Scheveningen het jubileum gala-concert bijgewoond dat daar ter afsluiting van de viering van het 40-jarig bestaan van de KLM werd gegeven door het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Omstreeks tien minuten over acht arriveerde de Koningin met gevolg per hofauto bij de ingang van het Kurhaus. Zij werd begroet door de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, en de directeur dezer maatschappij, ir. F. Besancon. Het samengestroomde publiek begroette de vorstin met een hartelijk applaus. Bloemaanbieding In de hal van het hotel maakten o.a. de president-commissaris van de KLM, dr. ir. F. Q. den Hollander, en directie leden van deze maatschappij, de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr, J. Klaasesz, en de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, met hun dames hun opwach ting. Patricia Slotemaker, dochter van mr. L. H. Slotemaker, directeur der KLM, bood Hare Majesteit een in leder gebon den exemplaar van het programma en een boeket bloemen aan. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de Kurzaal, waar ongeveer 1500 genodigden de komst van H.M. de Ko ningin hadden afgewacht. De Kurzaal was met bloemen versierd. Grondstewardessen van de KLM had den de vele autoriteiten, die gekleed waren in rok, gala-uniform of staatsie kledij, met daarop de bij onderschei dingen behorende versierselen, en hun dames naar hun plaatsen geleid. Nadat H.M. de Koningin de zaal had betreden, speelde het Residentie Orkest het Wilhelmus. De Koningin en haar ge volg, alsmede de autoriteiten die haar in de hall hadden begroet, namen vóór het podium hun plaatsen in en het concert nam een aanvang. Het orkest speelde voor de pauze „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar en, met solistische medewer king van de pianist Hans Henkemans, het derde pianoconcert van Ludwig van Beethoven. In de pauze liet Hare Majesteit in de lounge o.a. Willem van Otterloo en de pianist Hans Henkemans aan zich voor stellen. Zij onderhield zich o.m. met de heer en mevrouw Aler en met mevrouw S. Plesman-van Eijk. Luchtvaartpioniers De Ned. Televisiestichting was voor deze gelegenheid met zes televisiecame ra's aanwezig om tijdens de pauze enige bekende luchtvaartpioniers op het beeld scherm te brengen. Daarbij waren de vlieger van het eerste, van een Engelse maatschappij gehuurde, toestel dat op 17 mei 1920 voor de KLM de eerste vlucht Londen-Amsterdam maakte, de Engels man II. Shaw, de eerste Nederlandse pas sagier, de heer M. J. van den Biggelaar uit Amsterdam die op 20 mei 1920 de luchtdoop op de lijn naar Londen onder ging, de heer Willem Versteegh, laatste lijk onderdirecteur van de KLM, de heer J. J. Moll, die in de oktoberdagen van 1934 als tweede vlieger met gezagvoerder Koene Dirk Parmentier de „Uiver" in recordtijd van Engeland naar Melbourne in Australië bracht en de heer J. van bahn herriemakers naar West-Berlijn zenden. Felix Von Eckhardt, de voornaamste woordvoerder der Westduitse regering, gaf gisteren te Bonn op een persconfe rentie te kennen, dat de Westduitse re gering het vlaggenincident als „zeer ern stig" en als een uitdaging beschouwt. Von Eckhardt zei o.m. dat „In de toe komst alles in het werk moet worden gesteld om te voorkomen dat de Oost duitse vlag op Westduits gebied wappert. De Westduitse regering hoopt dat het stadsbestuur van West-Berlijn of de mi litaire bevelhebbers aldaar in staat zul len zijn deze aangelegenheid zodanig te regelen, dat een dergelijke uitdaging zich niet meer voordoet, aldus Von Eckhardt. Balkom die als tweede vlieger met ge zagvoerder Hondong de „Snip" voor het eerst over de Atlantische Oceaan naar West-Indië vloog. Het tweede gedeelte van het concert, dat door de NTS per televisie werd uitge zonden, was gewijd aan de „Symfonie Fantastique" van Berlioz. Omstreeks half elf, toen het jubileumconcert ten einde was, begeleidde de heer Aler H.M. de Koningin naar een der zalen waar een koud buffet werd genuttigd. Vervolgens hebben H.M. de Koningin en haar gevolg, alsmede de minister president, minister Korthals, de Com missaris der Koningin en de burgemees ter van 's Gravenhage, het Kurhaus ver laten. Daarna namen de andere geno digden afscheid van de gastheren van deze avond. CAVA SEUL GRATIS VERKRIJGBAAR bij uw winkelier VERKEERSBORDEN PLAKPLAATJES bij aankoop van Schoencrème - Metaseul Wrljfwas (met silicone) HANDELSOND. GERARD ROOVIRS BREDA Amerikaanse steuu aan de Cento is verdubbeld De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft gisteren in Washington de byeenkomst van de mi nisterraad der Cento (het vroegere Pact van Bagdad) geopend met een toespraak waarin hij beloofde dat de Ver. Staten de organisatie krachtig zullen blijven steunen. „Naar gelang de fondsen en wereld- verplichtingen van de Ver. Staten het toelaten, zullen wy Turkye, Perzië en Pakistan blyven helpen bij het bevor deren van hun veiligheid en economische ontwikkeling", zei hy. Hy bracht in herinnering, dat de Ame rikaanse hulp in het lopende begro tingsjaar aan deze drie landen die met Engeland de volledige leden van de or ganisatie zijn. de Ver. Staten maken slechts deel uit van enige commissies) 470 miljoen dollar beloopt, dubbel zoveel als in het voorafgaande jaar.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1