Engelse verkiezingen hebben toch dorpskarakter weten te bewaren Bijna zeven miljoen voor spoorlijn Alphen-Gouda was zeker wel besteed De natuur is schoon Zilveren Gouwelij n bleek eerst geen gouden lijn te zijn.... Geen politieke massa - meetings wel rustige toespraken op een straathoek of in oude school Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 oktober 1959 Derde blad no. 29866 Zoals wij gisteren meldden heeft een aantal genodigdenop initiatief van de Goudse Kamer van Koophandel en Fabrieken gisteren het bestaan van de spoorlijn Alphen—Gouda op weliswaar sobere, maar daarom niet minder hartelijke wijze gevierd. Er stonden geen fanfare korpsen aangetreden op de stations en er waren geen feesten in de tussengelegen plaatsen. Wel ivas er grote waardering en bewondering voor de mensen die het in 193-1 hebben aangedurfd deze spoorlijn, die 6x/i miljoen heeft gekost in bedrijf te stellen. Ons land beleefde in die dagen een crisis, zoals men nog nooit had gekend. Toch opende men dit lijntje aanvankelijk voornamelijk voor het vervoer van planten uit Boskoop. Jaren later zou blijken dat de voorstanders gelijk en de pessimisten groot ongelijk hebben gehad. Immers het lijntje is het „gaan doen" tot grote voldoening van de directie van de Spoorwegen en de bevolking van de Gouwestreek. Voorzitter K.v.K. miste de trein Na de feestelijkheden in Alphen werd het gezelschap welkom geheten door de burgemeester van Boskoop, mr. dr. E. P. Verkerk, die in een bijzonder geestige toespraak het wel en wee van de thans 25 jaar oude spoorlijn de revue liet pas seren. Het deed spreker veel genoegen ook in dit gezelschap prof. Kuperus aan te treffen onder wiens leiding 25 jaar geleden deze zo fel besproken lijn is aangelegd. Boskoop was destijds reeds lang van het belang van deze spoorlijn doordron gen en men heeft er dan ook altijd voor geijverd in het midden-oosten van Zuid- Holland een dergelijke verbinding te krijgen. „De lijn zal het thans heus wel goed doen", aldus spreker, „al worden de cij fers ervan door de Spoorwegen niet bekend gemaakt". Spreker was van me ning, dat de vervoerscijfers zullen blij ven stijgen. Als blijk van waardering voor de zorg door de directie van de Spoorwegen aan deze lijn en bevolking van Boskoop besteed bood spreker na mens het gemeentebestuur een beplan ting aan voor een door de directie aan te wijzen gebouw of station, terwijl hij tevens het personeel van het station te Boskoop een geschenk onder couvert aanbood. Afbetaling Mr. dr. K. O. P. James, burgemeester van Gouda, wees erop, dat Gouda des tijds f. 40.000 betaald heeft aan deze lijn, welk bedrag vandaag de dag nog steeds wordt afbetaald. Hy gaf een te rugblik over de totstandkoming van de lijn en memoreerde, dat zelfs bij de openstelling de vertegenwoordiger van de minister het lijntje economisch ge zien „een dwaasheid" noemde, jaren in een grote behoefte te voorzien. De gemeentebesturen hebben de zaak destijds doorgedreven en daarvan plukt men thans de vruchten. Toch heeft de praktijk anders aange toond; immers de lijn bleek na enkele De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Gouda, de heer W. van Wijnen, die wat later de bijeenkomst kwam complimenteren, omdat hij zoals hü zei de trein had gemist in Burgemeester V. d. Hooft van Waddinxveen in geanimeerd ge sprek met ir. Koster. (Foto Leidsch Dagblad) Gouda, wees erop, dat wil er van eco nomisch leven sprake zijn er in de eer ste plaats goede verbindingen moeten zijn. Iedere verbetering van de verkeers verbindingen betekent verruiming van de mogelijkheden van economische ont wikkeling. Daarom is destijds om deze lijn AlphenGouda gevraagd en dat blijkt ook goed geweest te zijn. Spreker merkte op, dat het destijds een Gouwelijn was en lang geen gouden lijn. De pessimisten dachten dan ook bij de opening al weer aan de sluitingsda tum. Dit is gelukkig anders geworden en dat het verkeer toeneemt blijkt, aldus spreker, uit de wensen die er bij de Ka mer binnen komen inzake de dienstre gelingen. De aantrekkelijkheid van het middengebied van Zuid-Holland, aldus De feesttrein arriveert aan het station in Boskoop, waar het ge meentebestuur als gastheer r optreedt. (Foto Leidsch Dagblad) spreker, steunt voor een belangrijk deel op goede verbindingen. De aan de lyn liggende plaatsen zijn werkende ge meenten geworden en lang geen slaap steden voor de werkers in de grote ste den. Zelfs is de vestiging van indus trieën verhoudingsgewijs sterker toege nomen dan de bevolkingsaanwas, wat spreker een gunstig teken noemde. Fraaie vaas De aanwezigheid van de directie der Spoorwegen werd door spreker zeer op prijs gesteld evenals de aanwezigheid van prof. Kuperus. Als blijk van waardering en herinne ring aan deze dag bood spreker een bij zonder fraaie vaas aan, ccn produktvan de Goudse plateeltechniek waarin het abstracte decor steunt op de oude inca- motieven. Namens de directie aanvaard de de directeur ir. J. P. Koster dit ge schenk volgaarne voor de directiekamer. Daarnaast werden alle aanwezige direct bij de lijn betrokken spoorwegmensen met een kleinere vaas bedacht. Vroeger per strijkijzer Hierna sprak de voorzitter van de VVV te Gouda, de heer C. H. Hage- dorn, waarderende woorden waarbij hij wees op de toename van het toerisme ook in deze streken. Burgemeester Bruins Slot noemde de aanleg van de lijn destijds een daad van durf en ver trouwen in de toekomst. Vroeger moes ten de verbindingen in de streek onder houden worden met de stoomboten „De Volharding" of de „Boskoper" bijge naamd het Strijkijzer. Spreker verzocht de directie der Spoorwegen toch vooral met aandacht de mogelijkheid te willen bestuderen de lijn Gouda-Alphen naar Leiden uit te breiden, waardoor de lijn Alphen-Leiden in een half uur dienst veranderd wordt. Spreker bleek van mening, dat daaraan toch wel grote behoefte bestaat. Burg. C. A. v. d. Hooft van Waddinx veen wees erop. dat zijn gemeente reeds des morgens een tweetal fraaie banken had aangeboden voor het perron in zijn gemeente en bepleitte betere aanslui tingen, waardoor ongetwijfeld deze lijn nog meer in de belangstelling zal ko men. De beplanting van de stations be val hij eveneens in de belangstelling van de Spoorwegen aan. Enkele cijfers Ir. Koster gaf vervolgens enkele cij fers over deze lijn, welke destijds miljoen gulden heeft gekost. De streek heeft daarvan 1 miljoen opgebracht. Boskoop is voor 90 een vertrekstation hetgeen voornamelijk door de uitvoer van de planten komt. In Waddinxveen daarentegen is de aanvoer driemaal zo groot als de afvoer. Het vervoer in het algemeen is in 1958 terug beginnen te lopen, welke teruggang aldus ir. Koster nog niet tot stilstand is gekomen. Wat de wensen betreft zegde spreker deze in de directievergadering te zullen bespre ken. Spreker bleek overigens optimis tisch wat de verdere ontwikkelingen van de lijn betreft, gelet ook op de bevol kingsaanwas in dit deel van ons land. Dank bracht de heer Koster voor de wijze waarop dit festijn werd georgani seerd. de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert;het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. (Van onze Londense correspondent) De grote charme van de Engelse verkiezingen op 8 oktober is dat ze ondanks de steeds grotere rol daarbij van radio en televisie en van de moderne reclame-techniek in het algemeen, toch een dorps karakter bewaren! Daarvan waren wij dezer dagen opnieuw getuige, toen in een druk stadsgedeelte van groot-Londen een man boven op een vrachtauto stond te oreren. Het was op een hoek van een enorm grasveld, dat tienduizenden zou kunnen bevatten. Er stonden echter maar een paar honderd mensen te luisteren. Anderen zaten vlak voor de spreker in linnen dekstoelen, heerlijk in de zon, alsof ze midden in hun vakantie waren. De man sprak op rustige, vaderlijke toon. Het was alsof hij een praatje maakte met zijn eigen familie, huiselijk, intiem, informeel. Volle hoge bussen passeerden de plek onophoudelijk. Een enkeling keek even uit het raam naar de kalme heer en verdiepte zich toen gauw weer in z'n krant. Die betogende man, microfoon in de hand, was de Britse premier, Harold Macmillan, zijn echtgenote Lady Dorothy zat op een stoeltje achter hem!! Maar deze verkiezingsvoorstellingen blijven surrogaat, omdat er in het ge sprokene te veel wordt bijgeschaafd niet alleen, maar omdat de kijkers, die zich meer dan ooit bij het gebeuren be trokken, voelen. voor deze passiviteit be danken. De spanning ontbreekt. Zij ho ren vragen stellen en beantwoorden, maar hun eigen vragen zijn er vaak niet by. Ze willen een persoonlijk antwoord tot henzelf gericht en niet tot een on persoonlijk medium. Daarom blyft het bezoek dat elke kandidaat aan zijn kie zers brengt van de grootste betekenis dan precies wordt aangetekend. Indien de heer des huizes een „canvasser" te woord heeft gestaan er zijn maar en kelingen die een geheim van hun poli tieke overtuiging maken gebeurt het vaak, dat de vrouw naar de deur wordt geroepen, omdat het beslist geen uit zondering is dat echtgenoten eikaars politieke tegenstanders zijn! In Enge land is zoiets vrij gewoon. De Lagerhuis kandidaten verspillen geen tijd, slaan hun eigen aanhangers over en laten zelfs hun tegenstanders links liggen. Zij concentreren hun aanval uitsluitend op de twijfelaars die voor de kandidaat zyn wat de honing is voor de vlieg. Als een kandidaat op zijn tocht jonge moeders ontmoet, maakt hij vaak een praatje en is het onvermijdelijk dat hij een mollige baby knuffelt. De foto er van moet in de krant! Hij praat ook met. andere groepen der bevolking indien hij die op zijn weg aantreft. Zo kon men dezer dagen Mac millan in druk gesprek gewikkeld zien met gepensioneerden. Een „tv-verkiezing" De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Gouda, de heer W. van Wijnen (links) overhan digt ir. J. P. Koster, een van de directeuren van de N.S., een bij zonder fraaie vaas voor de directie kamer. (Foto Leidsch Dagblad) De toespraak duurde twintig minu ten. Rustig applaus een brede arm zwaai weg was de man. Kinderen her vatten hun onderbroken spel. Dat de premier o* een andere belangrijke poli tieke figuur op een straathoek wereld politiek bedrijft, is in dit land waar de meeste dingen doorgaans beheerst en genoeglijk toegaan, iets heel gewoons. Er vallen in de verkiezingsstrijd natuur lijk wel harde woorden, niets menselijks is tenslotte ook de gedisciplineerde En gelsen vreemd. Er wordt ge-„heckeld", zoals het plaatsen van interrupties heet. waarbij de half fascistische „imperium- getrouwen" (Empire Loyalists) het vaak te bont maken, maar dat hoort al lemaal by de echte, goede verkiezings- „fun" (vreugde). Politieke massa-meetings kent men zeker in Londen niet. Het feest van de wederzijdse verguizing 80% van de campagne is tegen de concurrerende partij, hetzy Labour, hetzij de Tories, gericht vindt doorgaans op kleine bijeenkomsten plaats met niet meel mensen dan op een lezing plegen te verschijnen. Het zijn échte buurtver- gaderingen in een meestal oude school in een donker straatje. Daar kan men de kandidaat een ouwe rot of een nieuweling in close-up aanschouwen en hem persoonlijk aan de tand voelen. Zeer nuchtere zaak De Engelsen laten zich geen knollen voor citroenen verkopen. Politiek is hier een allernuchterste zaak. Men gaat recht op de kern van de dagelijkse vraagstukken af. Uiterlijke franje, zo als muziek, vlaggen, spandoeken, bor den of versieringen, komen bij verkie zingen nauwelijks te pas. De kandidaten en him vrouwen zijn kenbaar aan enor me rozetten op de borst: rood met een geel hart voor Labour donker- en licht blauw voor de conservatieven, geel en zwart voor de liberalen. Beweerd wordt dat dit een t.v.-verkiezing is. Inderdaad sloven de t.v.-omroepen zowel BBC als de commerciële programma's zich uit om de hoofdspelers van het propa ganda-drama en ook vele bijfiguren op het witte scherm te krijgen. „Canvassen" Het heeft iets sinterklaasachtigs wan neer het huidige of toekomstige Lager huislid van het district, waarin men woont, persoonlijk aan de deur klopt de meeste huizen hebben hier inder daad kloppers om naar de verlang lijst van het publiek te luisteren. Na tuurlijk kan geen kandidaat tien- of twintigduizend kiezers bezoeken. Het is de politieke agent, die dit door zijn vrij willigers laat doen. Avond aan avond gaan ze erop uit om te „canvassen" Dit woord betekent stemmen werven, i Elke politieke partij bezit een perma- I nent propagandabureau in elk kiesdis trict. Tijdens de verkiezingscampagne krijgt elke onderafdeling van het dis- I trict, waaronder de kiezers van één en kel stembureau vallen, zijn eigen pro- paganda-apparaat, dat uiterst efficiënt is opgezet; elke politieke partij bezit i namelijk een kaartsysteem ter bewer king van de kiezers. De grondslag hier voor vormen de gedrukte kiezerslijsten, j welke door elke gemeente aan de poli tieke partijen worden verstrekt. Baby's knuffelen Deze ,.canvass"-lijsten zijn straatge- wijs opgesteld, zodat men met één oog opslag kan zien hoe de gezinssamenstel ling van elke woning is. degenen onder de 21 niet meegerekend. De politieke partyen houden het hele jaar door angstvallig de stemgerechtigden in de gaten bij gemeentelijke provinciale en tussentijdse lagerhuisverkiezingen en houden de lijsten zo nauwkeurig mo gelijk bij. De .canvassers" debatteren niet. Zij vragen alleen op welke partij do kiezers denken te stemmen, hetgeen WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria L. J„ clr, van HAL Roels en A. C. M. Krens; Maria E„ dr van M. C. Kool en C. E. Rakers. Ondertrouwd: M. P. l'Ami, 26 Jr. en J. M. Bartels, 26 jr. Getrouwd: O. J. M. Daleman, 29 Jr. en M. G. van Schle, 27 Jr. Advertentie De natuur spreekt ook in King-pepermunt. De onge repte smetteloosheid van King-pepermunt is de weer spiegeling van de originele samenstelling en de hygiënische wijze van bereiding en verpakking. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5