Chefarine,4 BONN REAGEERT SCHERP OP HET OOSTDUITSE JUBILEUM Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Met een enkel woord Agenda «iM! 2 - - WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 Balans vol ellende van dertien jaren in de „Duitse democratische republiek (Van onze correspondent in Bonn) Het communistische Oostduitse regime viert vandaag op uitdagende wijze met een complete kermis, staatscircus-voorstellingen en wat niet al, in Oost-Berlijn het tienjarig bestaan van zijn staat, de „Deutsche Demokratische Republik". In West-Duitsland is dit aanleiding gewor den tot scherpe woorden vol rouw over de onderdrukking van zeven tien miljoen Duitsers in deze DDR. Namens alle fracties in de Bondsdag verklaarde Bondsdagpresident Gerstenmaier gisteren, dat de machthebbers in Oost-Duitsland nu reeds tien jaar lang aan zeventien miljoen Duitsers weigeren het recht op zelfbestemming en vrijheid te geven. Sedert tien jaar verdiepen zij de Duitse gespletenheid door hun terreur en verhinderen zij iedere stap in de richting van Duitse hereniging. „Thans honen zij met gedwongen festiviteiten de mensen die zij onderdrukken", aldus Gerstenmaier, die tenslotte verklaarde, dat vandaag op het Rijksdaggebouw het oude Duitse parlement te West-Berlijn de onvervalste Duitse vlag zal wapperen. Als bekend zijn de Oostduitse communisten ertoe overge gaan een eigen nieuwe vlag te creëren in de vorm van het zwart-rood- geel met een hamer en een cirkel (geen sikkel!). bliek gevlucht, waardoor thans 15 pro cent van het totaal aantal studenten in de Bondsrepubliek afkomstig is uit en zyn lagere school-opleiding ontvangen heeft in Oost-Duitsland. Het is om dit alles dat de Westduitse conferentie van universiteitsrectoren aan alle Westduitse universiteiten en en hogescholen aanbevolen heeft om geen vertegenwoordiger te zenden naar de van 8 tot 15 oktober durende feesten ter gelegenheid van het 550-jarig be staan van de universiteit te Leipzig. Iedere Westduitse hoogleraar is het overigens vrij om als particulier naar Leipzig te gaan. Als motief voert men voor het advies vooral aan, dat syste matisch in Oost-Duitsland verhinderd wordt, dat Oostduitse hoogleraren con tact kunnen opnemen met West-Duits land, dat er een toeneming te bespeuren valt in de vlucht van studenten en hoog leraren en dat dergelijke gevluchte hoog leraren door het Oostduitse communis tische regime vervallen worden verklaard van hun titels. Massale vlucht van de intellectuelen Men heeft ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Oost-Duitsland in de Bondsrepubliek een balans vol el lende opgemaakt, te weten het aantal vluchtelingen berekend, dat sedert 7 oktober 1949 naar West-Berlijn en West- Duitsland is gegaan. Het zjjn er in totaal iets meer dan 2,3 miljoen! In de afge lopen vijf dagen vlak voor de Oostduitse jubileumfeesten, vluchtten nog meer dan 1600 mensen uit Oost-Duitsland! In de hele maand september alleen al 14.000. In totaal zijn sedert oktober 1959 1700 mannen van de wetenschap en rond 35.000 studenten naar de Bondsrepu- Vervolg op pag. 1 Onthulling van het Plesmanmonument De minfcter-presidenit vervolgde: Dat onze luchtvaart zich zo vroeg en met verbazingwekkende vaart tot haar hoge vlucht kon verheffen, dat zij zich ontplooide van wat aanvankelijk misschien niet meer dan een aantrek kelijk en wat romantisch experiment kon lijken tot een realiteit in onze nationale economie en in ons aanzien in de wereld, die uit de voorstelling welke het woord „Nederland" bij ons oproept eenvoudig niet meer is weg te denken, dat is aan Plesmans voor uitziendheid en aan zijn zeldzaam doorzettingsvermogen te danken. Dat is ook wat de hulde rechtvaardigt die wij op deze dag willen brengen aan de nagedachtenis van zijn persoon. Prof. de Quay schetste tenslotte de figuur van Plesman als grote strijder voor de vrijheid van de luchtvaart in het wereldverkeer. De minister-president legde vervol gens namens de regering een krans aan de voet van het monument. De Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, schonk tenslotte aan dacht aan Plesman als Hagenaar. De burgemeester legde vervolgens een krans namens het gemeentebestuur. De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander legde daar na met de president-directeur van de maatschappij, de heer I. A. Aler, een krans namens de K.L.M. Omstreeks dat ogenblik vlogen een eenmotorige Fokker F 7 a uit de dagen van weleer en een van vier schroeftur- bine motoren voorziene Lockheed „Eleotra" van de K.L.M. die binnenkort in dienst worden gesteld, over de plek waar het standbeeld staat. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, voor zitter van het comité Verenigde Chefs van Staven legde daarna een krans na mens de gezamenlijke strijdkrachten. Voorts werd een groot aantal kransen en bloemstukken aan de voet neerge legd namens een groot aantal instellin gen en organisaties o.a. de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de N.V. Luchtha ven Schiphol enz. De K.L.M.-harmonie speelde daarna o.a. „Land of hope and glorv" van Ed ward Elgar. Na de plechtigheid heeft het comité een ontvangst gehouden in het nabij gelegen hotel Wittebrug. Oppositie uitgeschakeld De in Rusland opgeleide partijsecre taris Ulbricht, thans meer dan ooit dic tator met de steun van de heersers in het Kremlin, heeft in de afgelopen tien jaar in de „boeren- en arbeidersstaat" heel wat voor zijn rekening genomen: het korte metten maken met het parti culiere bedrijf, het inkrimpen van ker kelijke en burgerlijke rechten, het uit roeien van alles wat ook maar in de verte zweemde naar vrijheid, Westerse democratische opvattingen e.d. in eigen kringen moest Ulbricht hiervoor in de loop der jaren menig gevecht leveren: Hij was genoodzaakt oude communisten, die toch nog herinneringen aan een ver enigd Duitsland in ere hielden, „weg te zuiveren". Oude rode houwdegens als Wellweber en Schirdewan schoof hij ruwweg naar achteren. Oost-Duitsland maakte de communistische chef tot een typische Oosteuropese satelliet van Mos^ kou. Inclusief een opstand van de Oost duitse arbeiders tegen hun „leiders", op 17 juni 1953. In de kiem gesmoord door Russische tanks Ondergang „Frans - Elza" Minister Luns zegt onderzoek toe De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft ztfn medewerking toegezegd aan het instellen van een zorgvuldig on derzoek naar de oorzaak van de ramp met het Belgische vissersvaartuig O. 246 „Frans-Elza", dat op de Noord zee in aanvaring is gekomen met de „Karei Doorman". Bij dit ongeluk verloren naar bekend vijf Bel gische vissers het leven. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag medegedeeld, dat deze aanva ring de vorige week vrijdag is besproken tussen minister Wigny en mr. Luns tij dens hun verblijf in New York. De Belgische minister van Buiten landse Zaken lichtte daarbij zijn Neder landse collega in over de ontroering, die het ongeluk in België heeft veroorzaakt en vroeg hem er bij de Nederlandse in stanties op aan te dringen een zorgvul dig onderzoek naar de oorzaak in te stellen, aldus de woordvoerder. Minister Luns heeft de Belgische mi nister zijn volledige medewerking toe gezegd. Eervol ontslag aan generaal-majoor Wartena Bij K.b. is met ingang van 1 november 1959 op het daartoe door hem gedaan verzoek ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heelt geleerd pijn te welen. Daarna heelt men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. MkliMLLlII^Ês^L Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wam die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. L O.BO.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60' verleend aan de generaal-majoor G. R. Wartena, van de Koninklijke Lucht macht, onder dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. DuitslandNederland op T.V.-scherm? (Speciale berichtgeving) Het schijnt thans vry zeker te zyn, dat de Duitse televisie de voetbalwed strijd DuitslandNederland op 21 okto ber a.s. zal uitzenden. Bij de NTS heeft men hiervan echter nog geen bericht ge kregen en men verwacht dit voorshands nog niet. Indien de Duitse TV inderdaad tot uitzending zou overgaan, zal de NTS deze uitzending gaarne overnemen, zo deelde men ons hedenmorgen mede. Rechtbank voor xotte zaken In televisie-uitzendingen van de VARA op zaterdagavond zal in het komende seizoen maandelijks Publieke Tribune worden uitgezonden, een studio-show programma in de vorm van een zitting van een rechtbank voor zotte zaken, het Hof der Zotheid, Rechter, getuigen en beklaagden worden gespeeld door de drie gebroeders Lutz: Ton, Luc en Pieter, te zamen met anderen. Vocale medewer king verlenen Ellen Craamer, Tini van Ling, Dick Doorn, Jaap Dubbelboer en Henk Janmaat; muzikale medewerking is van Peter Kok, Wim Sanders, Ger Daalhuisen en Cor v. d. Berg. Voorts zijn er enige dansers en danseressen on der leiding van Carla Lipp en Aart Brouwer. Arrangementen en muzikale aankleding zijn van Henk van Dijk; het decorontwerp is van Fokke Duetz. Gys Stappershoef voert de regie. De uitzen ding van deze avond begint met: Je neemt er wat van mee, het vraag- en antwoordspel onder leiding van Theo Eerdmans. In die uitzending zal de heer A. Bok met zijn kennis van rozen een gooi kunnen doen naar de duizend gul den. Eimert Kruidhof voert de regie van dit programmadeel. ARTIESTENCAFÉ NU VOOR DE TELEVISIE In het nu begonnen seizoen zal het programma van de VARA-artiestencafé van Wim lbo, dat reeds voor de radio zoveel succes heeft gehad, geregeld maandelijks in televisie-uitzendingen komen, zodat men het voortaan niet slechts zal kunnen horen, maar ook zien. De radioprogramma's van deze serie ver vallen hiermee. Op zondagavond a.s. is de eerste televisie-uitzending van Arties tencafé. Medewerking verlenen onder regie van Erik de Vries Simon Car- miggelt, Jeanne Roos, Donald Jones, Cor Lemaire en het kwartet De Jukeboxers met Wim Jongbloed. Robbie Pauwels, Ferdi Posthuma de Boer en Tom Disse- velt. Teksten voor dit programma zijn van Annie M. G. Schmidt, Simon Car- miggelt en Alexander Pola, composities van Cor Lemaire en Wim Jongbloed, ar rangementen van Wim Jongbloed en Jan Blok. Het decor werd ontworpen door Peter Zwart. Het programma van de VARA op deze avond wordt geopend met het Filmven ster, waarbij men op en achter de film schermen kijkt; daarna komt Mensen, dingen, nu en vervolgens kan men een documentaire zien en horen van dr. L. van Egeraat over Wenen. Advertentie BINNENLAND Na een tournee van 2'A maand door het Verre Oosten, Australië en Nieuw- Gulnea is Max Tailleur gisteravond op Schiphol teruggekeerd. De Amsterdamse „moppentapper" heeft op dit tournee 41 voorstellingen in negen landen gegeven en daartoe 41.000 mijl gevlogen. In totaal heeft hij op deze reis 144 uur (precies zes dagen) in de lucht doorgebracht. Gistermiddag is te Zuidbarge nabij Emmen de kapitale boerderij met land- bouwschuur van de landbouwer R. Keen geheel in vlammen opgegaan. Het gezin Keen, bestaande uit man. vrouw en vier kinderen, alsmede een 83-Jarlge moeder, werd dakloos, evenals het inwonende be jaarde echtpaar Huizinga. Veel koren, een hoeveelheid hooi. een nieuwe tractor en andere landbouwgereedschappen gingen verloren. De totale schade wordt geraamd op 80 A f 100.000. De eigenaar was ver zekerd. Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Groothandel in Eieren heeft zich gistermiddag op de openbare vergadering van het bedrijfschap te Utrecht, uitge sproken tegen het plaatsen van week- stempels op de voor Duitsland bestemd- eieren, zoals dat door de Bund Deutscher Ingrijpende maatregelen voor de Waddeneilanden De Nederlandse Waddeneilanden, Terschelling, Texel, Ameland, Vlie land en Schiermonnikoog, worden jaarlijks door meer dan een kwart miljoen badgasten bezocht. Hoeveel gasten de Waddeneilanden kunnen herbergen zonder het huidige karakter, de rust, ruimte, het natuurschoon en de vrijheid van bewegen, te verliezen wordt bepaald door de opnamecapa citeit van de natuur. Wordt deze „druk op de ruimte" te groot, dan zullen er ingrijpende maat regelen ter bescherming van de natuur moeten worden genomen. Dit is de con clusie die de studiecommissie „Wadden eilanden" heeft gepubliceerd in een uit voerig rapport dat in opdracht van de Friese VVV werd samengesteld en dat gistermiddag in het Provinciehuls te Leeuwarden is aangeboden aan de Com missarissen der Koningin in de provin cies Friesland en Noord-Holland. Volgens het rapport zullen Vlieland en Schiermonnikoog zonder gevaar voor karakterverlies nog tenminste 20 gas ten meer kunnen opnemen, Ameland nog 25 Terschelling 40 en Texel 100 meer. 'eil I1CU yiattLöti, va*. "VV.. i de voor Duitsland bestemde eieren, zoais dat door de Bund Deutscher Elerlmportöre aan de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening is verzocht. De minister heeft medegedeeld, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de voor- en nadelen van een ver plichte of een facultatieve weekstempe- Als gevolg van de bijzondere droogte is de laatste dagen in vele Groninger wa teren een ernstige watervervuiling opge treden. Tienduizenden vissen komen bij gebrek aan zuurstof „flauw" aan de op pervlakte drijven en sterven korte tijd nadien. Op 7 november zal in Grand Hotel Gooiland te Hilversum een congres wor den gehouden onder de titel: „Om de toekomst van het Gooi". Het congres wordt georganiseerd door de „Vereniging van vrienden van het Gooi", in samen werking met de contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland en de ANWB. BUITENLAND De Sjah van Perzië. die morele her bewapening „het meest hoopgevende voor de mensheid" noemt, heeft op de top conferentie over Ideologische strategie U Caux de grondlegger van Morele Herbe wapening, dr. Frank Buchman, een tapijt laten aanbieden, waarin zijn keizerlijk wapen geweven is. Het vier bij drie meter grote tapijt is een van de twee van dit patroon, die op order van de Sjah zijn vervaardigd. Het andere tapijt is aan kroonprins Aki to van Japan geschonken ter gelegenheid van dien/ huwelijk. Te Haifa is gisteren een ondergrond se spoorweg in gebruik genomen, die de benedenstad met de berg Karmel verbindt. Het werk, dat 12 miljoen Israëlische pon den heeft gekost, is door een Franse maatschappij uitgevoerd. Eén der stations heet Parijs. De officiële opening zal op 21 oktober geschieden. Op zaterdag, de sabbat, zal de metro gesloten zijn. De regering van Ceylon heeft als uit vloeisel van de noodtoestand, ingesteld na de moord op premier Banderanaike. met ingang van dinsdagnacht de pers van het eiland censuur opgelegd. De rechtszaak tegen de moordenaar is tot 20 oktober uit gesteld. De Nederlandse schilder-dichter Lu- cebert en de graveur Anton Heijboer be horen tot de prijswinnaars van de eerste internationale Paryse Biennale voor de beeldende kunst. Hun prijzen, beschikbaar gesteld door de „Union Mediterrancé pour l'art moderne", bestaan uit reisbeurzen voor drie maanden naar Cap d'Ail. Het Italiaanse persbureau „Ansa" meldt dat de afgelopen zomer 17.200 Ne derlandse toeristen een of twee weken aan het Gardameer hebben doorgebracht, hetgeen een stijging was van zeventig pro cent in vergelijking met 1958. Het verblijf dezer toeristen werd geregeld door zestien Nederlandse reisbureaus, die zorgden voor hotels onder Nederlandse leiding en met Nederlands personeel. Mevr. Llllias Hinshawn, de dochter van wijlen minister Foster Dulles, heeft van de Presbyteriaanse kerk in New York toestemming gekregen als predikant op te treden. Zij is gehuwd met een Quaker en heeft vier kinderen. Haar vader was een belangrijke figuur in de Presbyteriaanse kerk. Een van haar twee broers is pater Jezuïet. De atoomgeleerde dr. Glenn Seaborg. die rector-magnificus van de universiteit van Californië is, heeft op een congres te San Francisco verklaard, dat Engeland en Japan ruw geschat de V.S. en de Sovjet- Unie tien Jaar vooruit zijn bij de ontwik keling van kernenergie voor de industrie. Het Franse experimentele straalvlieg tuig „Griffon", dat de „Nord Aviation" heeft gebouwd, heeft maandag boven de basis Istres op 15.000 m. een snelheid van 2.300 km. per uur bereikt. Een dergelyke snelheid was nog nooit door een Frans vliegtuig bereikt. Tegen een Spanjaard, die beschul digd werd van het verspreiden van vlug schriften tegen het bewind van Franco, gisteren te Madrid vier en een half Jaar b „or, ia nnn gevangenisstraf en een boete van 29.000 peseta (ongeveer 1.850 gulden) geëist. Vol gens de openbare aanklager was de be klaagde, Elias Buendia Orgaz, erop be trapt. dat hij te Madrid een pamflet aan plakte, waarin werd opgeroepen tot ge weldpleging tegen het huidige regime. De beklaagde zelf verklaarde dat hij het pam flet had gevonden en het stond te lezen, toen de politie hem aanhield. De open bare aanklager zei dat de man commu nistisch» sympathieën ad. In een advertentie in de weekeinde editie van het Westduitse dagblad voor de zakenwereld „Handelsblatt" is medege deeld dat begin 1960 in 300.000 exempla ren het eerste nummer zal verschijnen van Capitol", een „volstrekt onafhankelijk nieuw Europees tijdschrift", bestemd voor de Europese intellectuelen, dat in het Engels, Frans, Duits en Italiaans gesteld zal zijn. De Westberlijnse politie heeft giste ren in verscheidene stations van de stads spoorweg de nieuwe Oostduitse hamer- en sikkelvlaggen verwijderd die de Oostduitse beheerders van deze vervoersdienst had den laten aanbrengen. In enkele voorste den kwam het tot handgemeen met spoor arbeiders. die zes agenten verwonden van wie twee zwaar. De Franse politie heeft in Marseille acht leiders van een regionale organisatie van de Algerijnse verzetsbeweging FLN, gearresteerd. De Jemenitische vertegenwoordiger heeft gisteren te New York in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties aangedrongen op het sturen van een V.N.-commissie naar zijn land voor een onderzoek naar „Engelands geheime oor log tegen de bevolking van Oman op het Arabische schiereiland". Abdoel Rahlm noemde het agressie te behoeve van de oliekoningen. Engeland heeft, aldus be weerde spr., het gebied hermetisch afge sloten. vooral ook voor persmensen, om de strijd geheim te kunnen houden. Een studiegroep van de Wereldraad van Kerken welke de meeste niet- roomskatholleke christenen vertegenwoor digt heeft een lans gebroken voor ge boortecontrole, als tegenhanger voor wat de commissie „de explosieve bevolkings aanwas van de wereld" noemt. De bevin dingen van de groep, welke in april van dit Jaar heeft vergaderd in Mansfield col lege, Oxford. Engeland, zijn gepubliceerd in het oktober-nummer van het Oecu menisch kwartaaloverzicht van de Wereld raad van Kerken. Deskundigen hebben uitgemaakt dat het koninklijk slot in Stockholm ernstig gevaar loopt door verzakking van de grond waarop het gebouwd is. De vleugel die het meest bedreigd wordt is die waar de koninklijke familie haar privé-vertrek- ken heeft. De verzakking gaat kennelijk steeds voort en het niveau van het oos telijk deel van het gebouw is thans een meter hoger dan dat van het westelijk deel. Het Italiaanse ministerie van Justi tie heeft een onderzoek doen instellen naar de toestanden van de gevangenis van Castelfranco Emilia, waar vyf gevangenen een poging tot zelfmoord hebben gedaan door handenvol kopspijkers in te slikken. Een van deze mensen werd niet in het ziekenhuis ter plaatse, maar in Modena behandeld en daar kwam de situatie ln de ..modelgevangenis" aan het licht. Het schijnt dat de directeur en al zijn per soneel „speciale behandelingen" toepasten op veroordeelden die zich niet konden verzekeren van hun gunst. Er moet ver schrikkelijk geranseld zijn. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis door prof. dr. Th. J. G. Locher. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgeb. ork. en sol. (Om 21.00-21.15 Ruimte voor recreatie, caus). 22.00 Koor zang. 22 30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.30 Dans- muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.25 VARA-Varia VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Bliksem uit heldere hemel, hoorspel. 21.58 Strijkork. en sol. 22.20 Pol .rubriek. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 22.55 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.15 De verkiezingen in Engeland. 23.30 Instr. trio. 23.55-24.00 NWS' TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. Jeugdtourn. KRO: 17.10- 17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu ....I 20.30 Kunstrubriek. NTS: 21.00 Fllmdocumentalre. 21.15 Galaconc. Kur- haus te Scheveningen. t.g.v. 40-Jarlg be staan KL.M. 21.30 Inleiding tot het conc. 21.34 Resldentieork. VOOR DONDERDAG 8 OKTOBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d vrouw. 9.35 Waterst, 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V .d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en koor. 14.45 Ge- var. muz. 15.15 Ork.conc. 16.00 Bijbelle zing. 16.20 Gram. 17.00 Het verdwenen familiewapen, hoorsp. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. VVV—Ajax in VARA's bekercompetitie voor radio Op vrijdagavond 16 oktober treden de voetbalclubs VVV uit Venlo en Ajax uit Amsterdam tegen elkaar in het strijd perk en wel voor de microfoon van de VARA. In het komende seizoen zal de VARA namelijk vrijdagsavonds om de veertien dagen een Bekercompetitie uit zenden, een seizoenwedstrijd tussen de eerste elftallen uit de eredivisie voetbal. De ontmoetingen spelen zich af in de studio en de spelers bestrijden elkaar op het gebied van het beantwoorden van vragen en het vervullen van opdrachten. Het ligt in de bedoeling, dat elke club tweemaal uitkomt, waarbij de arbitrage wordt verricht door bekende scheids rechters. De club die in deze competitie het hoogste aantal punten uit de twee door haar te spelen wedstrijden behaalt, verovert de beker. Henk van Stipriaan brengt dit programma voor de micro foon. Het wordt samengesteld door Kees van der Salm. woensdag Gerecht 10: Spirltisch Genootschap. 8 uur nam. RehobothLedenvergadering Chr. Plat telandsvrouwen en Meisjesbond. 8 uur nam Stadszaal (grote zaal): L.K.K. ..Voor Allen". Pianiste Janine Dacosta. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Mo deshow Huis Van Strlen. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Filmmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Prot. Chr. On derwijzersver. 7.30 uur nam. Hotel Centraal: Ledenvergadering Ver. voor Fac Lijkverbranding. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Mo deshow Huis Van Strlen. 8 uur nam. VRIJDAG Breestraat 19: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Breestraat 19: Ledenverg. A.R. Wijk- 'kiesver. IV. Spr. mr. S. H. Altema, over: de A.R. Partij en het dirigisme. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mid denstandsbond. Spr. ir. dr. J. M. J. Kooy over. „Enige aspecten van de ruimte vaart". 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Slssi" 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwyeerkerk) Huish. Voorlichting. Lezing en film over Katoen. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10—11 uur voorm. Bijbelstudie; 1112 uur ds. F. J. Voorthuis van Den Haag Halte Posthof H.T.M.: Paddestoelen- excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.56 uur nam. StadsgehoorzaalConcert door „Das Ju- gendorcnester Zürich". 8 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG St.-Antonius Clubhuis: Gezellig samen zijn voor medewerkers aan concertreis Das Jugendorchester Zürich". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Open Deurweek. Zang avond m.m.v. ds. G. Julius en zijn koor en muziekband. 8 uur nam. Leiderdorp (Zljldijk)Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool naar Koperenbuizenfabriek. 7 uur nam. DINSDAG Oosterkerk: Open Deurweek. Spr. ds. G. P. Klijn. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Muz. eau». 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nw». en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R.- pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. en comm. Engelse verkiezingen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Comm. Engelse verkiezingen. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Meditatie. AVRO: 8.00 Nws. .15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman .15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters .11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Gram. 11.45 Opper-Volta, land zonder uitzicht, caus. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuln- bouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Piano trio. 14.25 Doe dit óók eens zelf, caus. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad-Mysterle, hoorsp. 15.45 Alt-mezzo en piano. 16.15 Voordr. 16.35 Metropole- ork. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. i8.r De 19 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. 20.55 Operatie opium, hoorsp. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, caus. 23.58 Een laatste blik op de Britse parlements verkiezingen, caus. 23.53 Beursber. v. New York. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Documentaire film. 21.00 22.30 T.v.-spel. NTS: 22.30 Algemene verkiezingen In Groot-Brittannië. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.40 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Gram. 16.00 Ork.conc. 16.45 Gram. 17.15 Krlt. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 People today. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Rep. 22.455.30 Uitsl. verkiezingen. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voqrdr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Verz.progr. 13.30 Nws. en progr. v.d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Uitsl. races. Daarna: Film- en thea- termuz. 18.30 Nws.- en gevar. progr. 19.29 Weerber. en nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Jour naal 20.25 Sport 20.30 Nws. hersengym. '21.00 Koorzang. 21.30 Nws. en gram. 22.00 Vragenbeantw. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.45 Jazzmuz. 0.30 Nws. en fevar. muz. met nws. v. d. verkiezingen. .30 Sluiting. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Ork.conc. 16.30 Italiaanse barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 20.30 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Amusmuz. 23.15 Klass. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.05 Gram. 16.40 Gram. 17.10 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.55 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nieuwe gram. 22.25 en 23.25 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Klass. gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Bachweek te Ansbach. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Jazzmuz. 20.40 Gram. 21.30 Rondetafelgesprek. 22.00 Nws. 22.15 Inter, radiouniversiteit. 22 30 Caus. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Hammondorgel. 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 15.30 Pianospel. 16.05 Gram. 16.30 Amus.muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Kamermuz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. een piekfijne keuken met 'n JUNKER RUH BIOSCOPEN Trianon: „Heimatlos" .14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag 2.30, 4.30, 7 en 9 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De schat der Watusi". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zaterdag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luvor: „Het dagboek van Anne Frank". Dagelijks: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 3 en 7 uur. Bezoek Prinses Beatrix aan V.S. en Taptoe Delft. Dagelijks: 10. 11. 12 en 1 uur. Lido: „Come Prima". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Kapers op de kust". 14 Jaar. Dagelijks: 2 30 en 8 uur; zaterdag: 2,— 4.15, 6.30 en 8.30 uur. Donderdagcyclus „Dr. Vllmmen" (18 Jr.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Te Leiden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensheid Hooigracht 48. tel. 21060. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V a 3!,! se c-i a Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. mist geh. bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist geh. bew. geh. bew. onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. 2 18 4 0 w.stll 18 0 0 zo 4 19 6 0 ozo 4 19 5 0 ozo 2 20 6 0 4 19 4 0 wnw 4 wnw 2 nno 2 1 19 5 0 1 17 5 0 w.stil n 6 o 3 ono 4 zzo 1 w.stil wnw 1 w^tll ozo 2 w.stll w.stil nno 7 ono 4 ono 2 wstil no 2 ono 2 0 23 10 10 20 5 0 21 12 0 15 3 0 18 4 0 14 11 0 14 3 0 17 4 0 17 10 0 11 2 0 18 -1 0 12 0 0 2 1 24 10 0 24 10 0 19 15 0 27 14 0 3 22 14 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2