i SLECHTS kDAGEN KOU o GEVAT OCTERNO 29. ITALIANO :n Waterloo Belgisch voetbal, elf jongens uit de provincie.... Blousons# Toch centrale training voor Duitsland-Nederland GAINES STEP-INS 3 50 W de lekkere DINSDAG 6 OKTOBER 1959 Belgische perscommentaren Hoe de commentaren van de Belgische bladen over de wedstrijd ®lNederlandBelgië luidden, vergt niet veel van de fantasie, elen Brusselse, Vlaamse blad, „Het Laatste Nieuws" heeft op de I ^3p'aats waar de journalist Ch. Baete ^^•de individuele verrichtingen van le Belgische spelers had moeten iespreken een halve kolom onbe- 'drukt gelaten, „want", zo schrijft —«de redactie, „in een land van schimmen voelt hij zich niet gHthuis. Het blad noemt deze wedstrijd ,,Het Waterloo van het Belgische voetbal". Vpat het Belgische elftal na de bliksem- >1^ «start van het Oranjeteam was aange- U^ilagen, acht Het Laatste Nieuws begrij- pyipelijk, maar dat de Rode Duivels („een Tjaradoxaal-grappige benaming") zich Dok in de tweede helft toen men de schrik toch al te boven had moeten zijn. door de veteranen Wilkes en Rijvers belachelijk liet maken, ziet men als een w omweerlegbaar bewijs van de onmacht ^ran het Belgische voetbal. f ..Het Volk" schreef: „Met drie krach- V lige slagen, vlak op de punt van de kin, heeft Oranje ons na nauwelijks zes minuten spelen in dit derby, armen in kruis tegen de grasmat geknokkeld. „De verhoudingen waren te Rotter- ■Btam nu eenmaal zoals ze zouden zijn tussen een knap spelend Standaard Luik en elf moedige jongens uit de eerste de beste provinciale afdeling. Na tuurlijk is er een zeer grote reden voor dit smadelijk verlies, namelijk de drie rake stoten van bij het wedstrijdbegin. Die opstoppers hebben ons zodanig uit [het evenwicht gebracht, dat we dit •venwicht nooit meer konden terug inden". De „Gazet van Antwerpen": „Onze spelers zijn balvaardig, technisch voor treffelijk en weten hoe zij het leder tnoeten behandelen. Wanneer het er echter op aankomt dit alles in tempo Uit te voeren, dan blijven zij ter plaatse trappelen". Met balvirtuozen die voetballen als gold het een prettig oefenpartijtje wint men echter geen interlandenwed- 6trijden". „VERA" aid p_y Onder de titel „Weggevaagd als door IJVera" zegt „Het Nieuwsblad": „Ome efensieve sektor kraakte en begaf. Er leken meer oranje dan rode truien op 'iet veld aanwezig te zijn. Onze verde- ligers zaten voortdurend tussen twee of drie stoelen. Men zal hen wellicht tak- DHJti.^che tekorten aanwrijven, doch heeft dit wel zin? Wie had op dit ogenblik het verweer kunnen ordenen? „De repliek van onze voorlinie" was al even bescheiden. Aanvoerder Coppens, het dient te worden gezegd, repte zich zoals het ging, doch ook voor hem gold de numerieke meerderheid van de oranjetruien. Bij elke inspanning kreeg hij dadelijk een paar tegenstanders op de huid. zodat men zich afvroeg waar de tegenpartij haar eenheden bleef van daan halen. Nader beschouwd kon deze lalomtegenwoordigheid van de tegen- standers slechts verklaard worden door een hoogst oordeelkundige plaatsing, waarvoor men zijn petje afneemt. „Deze les. nog een beetje meer be ft schaamd dan enkele vorige, werd dit- 9 maal duur betaald." „Het wachtwoord weze: liever geen interlandwedstrijden meer, dan geïm proviseerde nummers die aan de sport in 't algemeen en het Belgische voetbal in 't bijzonder, slechts schade kunnen berokkenen". hel- don- en t liga Waterpolo-nieuws •stel (Van onze polomedewerker) De Leidse Watervrienden openden gis teravond het winterseizoen met een vlot ■^gespeelde wedstrijd tegen De Zijl 2. De LWV heeft na het goede, vorige, winter seizoen in de zomercompetitie wat on gelukkig gespeeld, kwam daardoor in de, nieuw ingestelde, vierdeklasse terecht en zal dus het volgend seizoen de weg naar de derdeklasse terug moeten vin den. Dat dit mogelijk moet zijn bleek wel uit de vlotheid, waarmede de vete- ranenploeg var De Zijl weggespeeld werd. Ondanks het als altijd nog goede keepen van Roel Dragt. De Watervrienden gingen onmiddellijk tot de aanval over, wat al direct, door Arend Jonker, succes opleverde (1—0). Even later kreeg Jan la Lau de bal van de keeper, zwom goed op, speelde het leer naar Jan van der Hulst, die geen fout maakte (20). De gehele eerste speeltijd bleven de Watervrienden snel ler dan dé Zijlploeg, terwijl Piet Dool en Cor van der Wilk afwisselend het ge vaar. dat voor het doel van Cannoo zou kunnen komen, bezworen. Na rust maakte Jan van der Hulst al gauw 3—0, waarna Blansjaar een ogen blik van onachtzaamheid van de LWV- ploeg uitbuitte, waardoor De Zijl de eer redde (31). De Watervrienden gingen weer in de aanval, het eerste schot dat achter doelman Dragt verdween werd 'afgekeurd wegens staan; het tweede echter, afgevuurd door Arend Jonker, was rechtsgeldig en dus 41. Dat werd !Han Bik te gortig; hij stelde alles in het .werk om tegen te scoren, maar de Wa- 1 tervrienden hielden de boel achter goed dicht en de enkele verre schoten had den dan ook geen effect meer op de eindstand. Nederlands zevental verloor ook van Italië In de vierde ronde van het waterpolo- toernooi om de Adriatische beker, heeft bet Nederlandse zevental gisteravond te fDubrovnik met 64 van Italië verloren. Bij de rust was de stand 1—1. De wedstrijd HongarijeRusland ein- jdigde in een gelijkspel: 22. Na de wedstrijden van maandag is de stand 1. Zuid-Slavië 5 pnt. (uit 3 wedstr.); 2. en 3. Hongarije en Italië elk 4 pnt. <uit 3 wedstr.); 4. Rusland 3 pnt. (uit 3 wedstr.); 5. Nederland 0 pnt. (uit 4 wedstrijden). Het blad „La Libre Belgique" pro duceerde een kop over de gehele pa gina: .Slechts één maatregel: Levens lange ontzetting uit het recht nog ooit te voetballen „La Cité" zegt: „De Belgen waren niet eens belachelijk. Ze waren er eenvoudig niet". Alle Belgische bladen zyn unaniem in hun lof over het spel van Wilkes („een superman"), Moulijn („onvergelijk baar"). Rijvers. Notermans, Van der Hart en de anderen. Advertentie de grote mode voor school, sport, week-end en vacantie. Niet van katoen of poplin maar thans van het kostbare en sterke jersey. i Sportieve, degelijk verzorgde af- j werking met borstzak en wollen j elastisch gebreide band. Moderne I beschaafde ruitdessins in 8 ver- I schillende kleuren, n JJUfW Normaal -Sir O I Thans bij Coster: ALLE MATEN, tot en met 16 JAAR LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk.Goudsesingel Katendr. Lagcdijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 PAARDESPORT Bertie Uytendaai nog steeds in ziekenhuis Bertie Uytendaai, de springruiter uit Breda, die 10 september j.l. bij het Ne derlands kampioenschap springen in Utrecht, waar hij zijn titel verdedigde, een ernstige val maakte en daarbij een zware hersenschudding opliep, ligt nog steeds in het ziekenhuis. Hij is nu naar Breda vervoerd en zal daar nog min stens twee weken verpleegd moeten wor den, alvorens thuis verder te kunnen herstellen. Uytendaai is echter vast van plan, zodra hij helemaal genezen is, met Hanko en Source Bleue weer aan de concoursen hippique te gaan deelnemen. BOKSEN Piet van Klaveren ging k.o. tegen Cabelduc In de hoofdpartij van de internatio nale bokswedstrijden, die gisteravond in de Rivièrahal te Rotterdam zijn gehou den, verloor de Nederlandse professional Piet van Klaveren in het weltergewicht door k.o. in de negende ronde van de Fransman Henri Cabelduc. Het gevecht was vastgesteld op 10 ronden van drie minuten. Verdere uitslagen: halfzwaargewicht: Dhlomo (Z.-Afrika) verliest op punten van Kopec (Frankrijk) in een partij over 6 ronden; weltergewicht: Schuur- mans wint op punten van Spudau (Frankrijk) in een partij over 8 ronden HONKBAL De derde honkbalwedstrijd tussen de Los Angeles Dodgers en de Chicago White Sox is door de Dodgers met 31 gewonnen, waardoor zij in de serie van zeven wedstrijden met 2—1 de leiding hebben. Te liard... De leerlingen van het beroemde Engelse Etoncollege zullen het voorlopig zonder hun geliefde sport, voetbal, moeten stellen. Gisteren werd namelijk besloten, dat in ver band met de grote droogte voor lopig niet zal worden gespeeld, aangezien niet minder dan 35 van de 1185 leerlingen in de afgelopen veertien dagen een arm-, been- of sleutelbeenbreuk hadden opgelo pen. Deze ongevallen werden toe geschreven aan de door de droogte keihard geworden velden. Er werden geen andere oorzaken genoemd, maar men zou zich haast afvragen, of de „College-boys" niet een beetje hard spelen Noordelijke amateurs willen graantje meepikken Op een belangenvergadering in hotel „Hofman" te Groningen hebben de noordelijke amateurclubs ernstige be zwaren naar voren gebracht tegen het transferbedrag van f. 3.000, dat een amateurvereniging ten hoogste van een semi-profclub voor een veelbelovende speler kan ontvangen. Het is sedert de invoering van het betaalde voetbal reeds herhaaldelijk voorgekomen, dat een be talende vereniging een speler, waarvoor ze ten hoogste 3000 gulden aan een amateurclub had betaald, reeds een jaar later doorverkocht voor een ongelimi teerd bedrag. Aan dit voordelige „han deltje" willen de noordelijke amateurs thans een einde zien. Voorgesteld werd om de amateurclub, van welke de speler, die door een semi-profclub na enkele jaren wordt „doorverkocht", afkomstig is. in dergelijke gevallen een zeker per centage van de transfersom toe te ken nen. Op de jaarvergadering van de lan delijke bond van amateurverenigingen, die aanstaande vrijdag te Utrecht wordt gehouden zullen deze wensen van de noordelijke amateurclubs naar voren worden gebracht. De voorbereiding van het Ne derlands elftal voor de wedstrijd Duitsland—Nederland, die woens dag 21 oktober in Keulen wordt gespeeld, zal niet beperkt blijven zoals men aanvankelijk van plan Schaakcompetitie (Van onze schaakmedewerker) De indeling van de tientallen voor de competitie van de Leidse Schaakbond en het wedstrijdrocster zijn thans bekend: Eersteklasse: 1. Bodegraven I; 2. LSG III; 3. Alphen I; 4. Voorschoten I: 5. LSG II; 6. Boskoop I; 7. Noordwijk I. Voor oktober luidt het rooster: 20 oktober: LSG III—LSG II; 22 oktobct: Alphen IBoskoop I; 27 oktober: LSG IIINoordwijk I; 29 oktober: Voorschoten ILSG II. Tweedeklasse A: 1. Nieuwkoop I; 2. Leiderdorp I; 3. Roelofarendsveen; 4. Bodegraven II; 5. Philidor III; 6. Alphen II. 20 oktober: Leiderdorp IPhilidor III; RoelofarendsveenBodegraven II; 29. oktober: Nieuwkoop IAlphen II. Tweedeklasse E: 1. LSG IV; 2. VTL I; 3. Leithen I; 4. Philidor II: 5. NZH; 6. Katwijk I; 7. Sassenheim I. 19 oktober: Philidor IINZH; VTL I Sassenheim I; 21 oktober: Leithen I Katwijk I. Derdeklasse A: 1. Leiderdorp II; 2. Boskoop III; 3. Nieuwkoop II; 4. Aar- landerveen; 5. Bodegraven III; 6. Alphen III; 7. Hazerswoude. 20 oktober: Boskoop IIIHazerswou de; 22 oktober: Nieuwkoop IIAlphen III; 28 oktober: AarlanderveenBode graven III. Derdeklasse B: 1. Noordwijk II; 2. Boskoop II: 3. Leithen II; 4. Voorscho ten II; 5. Voorschoten III; 6. Philidor IV; 7. SPW I. 22 oktober: Voorschoten IIVoorscho ten III; 27 oktober: Boskoop IISPW I; 28 oktober: Leithen IIPhilidor IV. Derdeklasse C: 1. Philidor V; 2. Sas senheim II; 3. Zwarte Pion II; 4. Zwarte Pion I; 5. Warmond; 6. Katwijk II; 7. VTL II. 20 oktober; Zwarte Pion IIZwarte Pion I; 26 oktober: Sassenheim n VTL II; 27 oktober; Zwarte Pion I— Warmond. Kandidatentoernooi in Zuid-Slavië Voor het kandidatentoernooi zyn gis teravond in Zagreb enkele afgebroken partyen uitgespeeld. De uitslagen wa ren: PetrosjanOlafsson 01; Tal Gligoric 10. De resterende afgebroken partij tussen Fischer en Petrosjan kon wegens tijdgebrek nog niet worden uit gespeeld en zal donderdag worden voortgezet. Na de zestiende ronde luidt de stand: 1. Tal (Rusland) 11 pnt.; 2. Keres (Rusland) 10'2 pnt.; 3. Petrosjan (Rus land) 8% pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Gligoric (Zuid-Slavië) 8% pnt.; 5. Smis- lov (Rusland) 7 pnt.; 6. Fischer (VS) 6V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Benkoe (Statenloos) 6 pnt.; 8. Olafsson (IJs land) 5 pnt. Advertentie Elastisch en tóch steungevend door perfecte pasvoim en versterkt voorpand 75 in div. uitvoeringen Leiden - Breestraat 35 Tel. 30768 Afvalwedstrijd LSB Voor de afvalwedstrijd van de Leidse Schaakbond werden de volgende par tijen gespeeld: A. Smit (1)—W. Janssen (44) 1—0, C. v. Dijk (9)—mr. A. J. Mulder (4) 1—0. B. Smit (6)—W. F. Schuss (5) 1—0, A v. Klaveren (26)—Th. Piket (25) 1—0. De winnaars plaatsten zich in de finale en zullen een enkelvoudige vier kamp spelen. Het ligt in de bedoeling de drie ronden achtereenvolgens te Lei derdorp, Leiden en Voorschoten te spelen. was tot het samenbrengen van de spelers in een trainingskamp. Zeker is al, dat de spelers van het Nederlands elftal in de week van 11 tot 17 oktober tenminste eenmaal voor een centrale training samen zullen komen. De KNVB zal voorts aan de clubs die gewoonlijk spelers afstaan voor het Oranjeteam vragen, de spelers in die week nog een tweede maal „vry af" te geven. Het plan van de technische commis sie, de „mogelyken" voor Keulen vrijdag 9 oktober in De Vliert" in Den Bosch samen te brengen voor een tactische bespreking, zal vermoedelijk, aangezien de meeste eredivisieclubs dan trainen, geen doorgang kunnen vinden. Zondag 18 oktober komen de spelers van het Nederlandse elftal na de wed strijden „ergens in Nederland" bijeen. In een driedaags trainingskamp zal bondscoach Elek Schwartz dan de gele genheid krijgen de voorbereiding van het Nederlands elftal, voor deze belang rijkste interland van het voor-seizoen, te voltooien. Nader vernemen wij: De geselecteerde spelers voor het Nederlands elftal zullen na de competitiewedstrijden op zondag 18 oktober zich verzamelen te Arnhem of Nijmegen en vandaar doorreizen naar Duisburg. De spelers zullen daar, met de bondscoach Elek Schwartz en een mas seur, hun intrek nemen in de sport school om zich op de wedstrijd tegen de Duitsers voor te bereiden. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Bijzonder sSim Een 23-jarige verpleegster met rood haar heeft in Melbourne een bijzonder staaltje van slimheid ten beste gegeven. Zij hoorde de radio een prijs van 100 pond aanbieden voor het eerste meisje genaamd Ho ney Graham, dat zich op het kan toor van de omroep zou melden. Anne Sutherland haastte zich naar de burgerlijke stand, betaalde het vereiste pond en liet haar naam veranderen. Thans Honey Graham geheten, haastte zij zich naar de omroep en vroeg haar prijs. Toen haar gevraagd werd of zij weer terug zou schakelen op haar oude naam, antwoordde de verpleeg ster zonder aarzeling: „Ik heb van die naam al zo veel plezier gehad dat ik hem maar zal houden". De wedstrijd was onderdeel van een advertentiecampagne voor een nieuw merk biscuit. Prins Bertil lunchte en dineerde met industriëlen Prins Bertil van Zweden heeft na de opening van de tentoonstelling „Zweedse vormgeving" in het Stedelijk Museum te Amsterdam aangezeten aan een lunch in het Amstel hotel, die aangeboden werd door de Zweedse vereniging voor kunst nijverheid en industriële vormgeving, 's Middags heeft de Prins een rondvaart gemaakt door de grachten. Gisteravond zat de Prins aan een diner in het Werkspoormuseum, waar bij als gastheren optraden de Vereniging van Metaalindustrieën en de N.V. Werk spoor. Gasten aan dit diner waren voorts delegaties van de Zweedse vereniging van Metaalindustrieën en de Zweedse Werk- geversbond. Deze delegaties namen deel aan een conferentie te Vlaardingen over de Europese integratie, georganiseerd door de Vereniging van Metaalindus trieën. Aan het diner zaten ongeveer 50 personen aan Na het diner keerde Prins Bertil naar Den Haag terug. Luchtvaart in het jaar 2000 (Speciale berichtgeving) De gebeurtenissen van a.s. donderdag, 8 oktober, aan de voet van de Domtoren te Utrecht, zullen beschouwd moeten worden als een der hoogtepunten van de viering van 40 jaar KLM. 's Middags om drie uur zal voor een groot aantal geno digden van de KLM o.w. enkele minis ters, een bijeenkomst worden gehouden in het Groot Auditorium van de Rijks universiteit op het Domplein. Hier zal als eerste burgemeester de Ranitz van Utrecht een rede uitspreken, waarna het woord gevoerd zal worden door de president-directeur van de KLM de heer I. A. Aler. Na de redevoeringen begeeft het gezelschap zich naar buiten, waar gelijk bekend, in de voet van de hoge toren een koker zal worden inge metseld, waarin zich een aantal voor spellingen bevindt van bekende lucht vaartdeskundigen met betrekking tot het jaar 2.000. Deze inmetseling zal ge schieden door de kleinzoon van de heer Aler, Alfons Peter Bakkes, geassisteerd door een leerling van de KLM-bedrijfs- school, Alex van Hemert, en door een jeugdige metselaar van de Dienst van Openbare Werken te Utrecht, Anthonius Maria van den Belt. Als de koker is ingemetseld, zal een bronzen plaat met inscriptie voor het gat worden geplaatst, ter herinnering aan het feit, dat op 8 oktober 1959 dit unieke feit in de historie van de KLM zich in Utrecht heeft voltrokken. Welis waar is morgen de officiële datum van het 40-jarig bestaan van de KLM. doch dan wordt het KLM-jubileunm in geluid met de onthulling van een monu ment van wijlen de heer Albert Ples- man, in Den Haag. Bij de Inmetseling in de Domtoren zullen diplomatieke verte genwoordigers aanwezig zijn uit de 10 landen, die luchtvaartdeskundigen heb- Vikingen reisden tussen de Oostzee en de Zwarte Zee In vele Europese landen doen oudheid kundigen onderzoekingen naar de rei zen die de Vikingen tussen Oostzee en Zwarte Zee hebben gemaakt. Vooral in Polen heeft men succes gehad, men heeft daar munten gevonden die Deense koningen uit vroeger tijden hebben laten slaan. In Danzig vond men een sierspeld met een ingewikkeld dierenmotief zoals men er enkele jaren geleden ook een in Denemarken heeft aangetroffen. Verder is in Denemarken aangetroffen aarde werk als duidelijk van Slavische afkomst herkend. In Lodz in Polen vond men munten die door Koning Knud de Grote en zijn zoon in omloop zijn gebracht. Over de Viking-handelsweg door Rus land naar de Zwarte Zee zijn nadere his torische gegevens aan het licht gebracht door een opgravingsprogramma dat se dert 1952 in Polen wordt uitgevoerd en dat opgesteld werd met het oog op het duizendjarig Jubileum dat volgend jaar in Polen gevierd wordt. Makarios zal generaal Grivas ontmoeten Aartsbisschop Makarios zal donderdag op het Griekse eiland Rhodos een on derhoud hebben met generaal Grivas, de voormalige leider van de Grieks-Cy prische verzetsorganisatie Eoka. Zoals bekend heeft Grivas de Londense over eenkomst over de stichting van een re publiek Cyprus bekritiseerd. ben verzocht hun mening te geven over de burgerluchtvaart in het jaar 2.000. Gedurende de plechtigheid zal een der oudste Fokker-toestellen, die de KLM nog bezit, om de spits van de Domtoren cirkelen. Bij de KLM is thans als laatste van de vooraanstaande Russische academicus op luchtvaartgebied I. Topsyev zijn zienswijze over de luchtvaart in het jaar 2.000 ontvangen. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana opende Prins Bertil van Zweden gistermiddag in het Stede lijk Museum te Amsterdam de ex positie Zweedse vormgeving". Van links naar rechts Koningin Juliana, Prins Bertil, de directeur van de vereniging „Industriële vormgeving" in Zweden. Sven Eric Skawonius en de directeur van het Stedelijk Museum, jhr. W. J. H. B. Sandberg. 6 loonsverhoging in rubberindustrie De besprekingen over de toepassing van de gedifferentieerde loonpolitiek in de rubberindustrie, die gehouden zijn tussen de sociale commissie van de Ne derlandse Vereniging van Rubberfabri kanten enerzijds en vertegenwoordigers van de erkende vakbonden anderzijds, hebben tot volledige overeenstemming tussen beide partijen geleid. Overeengekomen werd om de huur- compensatie 1957 te verwerken in een toeslag op de uurlonen van 6 cent voor iedere werknemer, die weekloon geniet, terwijl daarnaast het basis-uurloon van dezelfde categorie werknemers met 8 cent zal worden verhoogd, hetgeen neer komt op een verhoging van gemiddeld 6% vergeleken by de thans geldende ba sisuurlonen. Op deze regeling moet nog de goedkeu ring van het College van Rijksbemid delaars worden verkregen. Tevens is overeenstemming bereikt in die zin, dat de nieuwe CAO de oude overeenkomst liep 31 Juli ji. af indien het College de voorstellen aanvaardt, geacht zal worden te zijn ingegaan op 1 september j.l., en dat zij zullen lopen tot en m:t 31 december 19C9.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9