Floriade, symfonie van schoonheid, nu nog deels troosteloze woestijn Droogte oorzaak achterstand bij beplantingswerkzaamheden Verduidelijking van spelregels geelifferentieerde toonvorm ing Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 oktober 1959 Derde blad no. 29865 (Van een onzer redacteuren) Er wordt momenteel hard gewerkt op de uitgestrekte terreinen can de internationale tuinbouwtentoonstelling ..Floriade" in Rotterdam. En al lijken sommige gedeelten meer op een troosteloze woestijn dan op een fraaie bloeiende bloementuintoch zijn er al heel wat bollen aan de aarde toevertrouwd. Er zal echter nog hard moeten worden aangepakt voordat de .Floriade" zal zijn zoals het bestuur zich wenst: een symfonie van schoonheid, een dorado voor hen, die in verrukking komen van alles, dat bloeit en groeit. Bestuur is echter vol goede moed O Mogen velen zich in het heerlijke zo merse weer verheugen, het bestuur doet dat met gemengde gevoelens. Want dooi de droogte is vooral wat de beplantings werkzaamheden betreft, achterstand ontstaan. Dit betekent, dat in de weken vóór het werkelijk winter wordt, nog heel wat werk zal moeten worden ver zet. En dr. A. J. Verhage, voorzitter van het bestuur van de „Floriade" twijfelt er niet aan of alles zal op z"n pootjes te recht komen. Hij blijft enthousiast en vooral optimistisch. „Bij een tentoonstel ling als deze dienen wij het klimaat met al zijn grillen te accepteren als een ge geven iets en daarom mogen wij deze droogte niet als een ernstige tegenslag zien", zegt hij. En dat is de juiste in stelling, vinden de overige leden van het bestuur. De internationale inzendingen in het park, zoals de Amerikaanse, de Belgi sche, de Duitse, de Franse en de Zwit serse inzendingen, zijn ook nog niet te zien. Hieraan wordt in de respectieve landen nog flink gedokterd, wat betekent dat de opbouw van deze inzendingen met een weloverwogen tijdschema dient te geschieden. Optimisme De bestuurderen van deze groots op gezette tentoonstelling worden in hun optimisme gesteund door Koningin Ju liana, die zich bereid heeft verklaard beschermvrouwe van de tentoonstelling te willen zijn. Ook hebben velen, die niet direct bij de tentoonstelling betrokken zijn, de be stuursleden een stimulans gegeven. On der leiding van mr. dr. K. P. van der Mandele wordt namelijk een bekronings fonds gevormd, hetgeen betekent, dat prijsvragen zullen worden uitgeschreven, die door een internationale jury zullen worden beoordeeld. Een lovenswaardig initiatief vindt h'et bestuur. Ondervindt de opbouw van de ten toonstelling last van de droogte, de bouw van de gigantische Euromast wordt er door versneld. Het zeer krappe tijdsche ma kon worden aangehouden, hetgeen het bestuur zeer verheugt. Want al staat de N.V. Euromast formeel los van de Stichting internationale Tuinbouwten toonstelling, dit symbool van Rotterdam als Europoort zal toch wel als een sterke trekpleister gaan fungeren. Hetgeen het bezoek aan de tentoonstelling alleen m<*ar. kan bevorderen. Het bestuur vertrouwt er op. dat de „Floriade" straks een zo volledig moge- lijke indruk zal geven van hetgeen zich in de tuinbouw afspeelt. Reeds by de hoofdingang midden in de stad zal de tentoonstelling een bijzondere cachet krijgen door de uitgestrekte gazons en bloemenborders. Enerzijds zal men aan sluiting vinden bij het Museum Boy mans-Van Beuningen, anderzijds een contrast met de grote zakelijke gebou wen in de omgeving. Bij de hoofdingang zal een internationale beeldenexpositie in de openlucht worden gehouden. In de gebouwen zullen negen grote tentoonstellingen worden gehouden. Veel verwachting koestert het bestuur van de internationale binderij tentoon stelling, waaraan kunstenaars uit twaalf landen hun krachten zullen geven. Amateurs zullen echter ook een kansje krijgen om hun kunnen te tonen, omdat ook bloembindwedstrijden voor hen op touw worden gezet, welke zullen plaats hebben in de afdeling „Bloemen in huis en bedrijf". Achtergrond De bouwwerken, die op het terrein van de „Floriade" zullen verrijzen zullen over het algemeen slechts dienen als achter grond voor de bloemen- en planten- pracht. De vorm van de muren, die als coulissen moeten werken, is dan ook uiterst eenvoudig gehouden, de kleur neutraal. Het constructiemateriaal be staat voornamelijk uit grijze betonblok ken en wit of donker gebeitst hout. Een gedeelte van deze bouwwerken is al ge reed. Of deze bouwwerken harmoniëren met de omgeving, konden wij nog niet beoordelen, omdat planten en bloemen nog ontbreken. Wel is opvallend met welk een soberheid de meeste bouwwer ken zijn geconstrueerd en dat ernaar wordt gestreefd ze aan te passen aan situatie en onderwerp. Op het voorter rein, waar de rechthoekigheid van de kassen domineert, zijn ketelhuis, woning en fruitloods rechthoekig ontwikkeld. Gelijkenis Het aardigste gedeelte van de ten toonstelling wordt naar alle waarschijn lijkheid het stadspark. De aanleg hier van gelijkt in vele opzichten op de „Keukenhof" .Overal in het park kan men nu reeds opengewerkte muren van grijs ruw beton aantreffen; die het be loop van de bestaande paden volgen en de hoogteverschillen verduidelijken De imposante en tevens zo sierlijke Euromast ligt in een van de meest idyllische plekjes van het fraaie stadspark. (Foto Openbare Werken Rotterdam) Fraaie boomgroepen en landelijke vij vertjes scheppen vele mogelijkheden voor een fantasierijke en romantische opzet. Ongetwijfeld zullen er wel veel men sen zijn, die zich afvragen of de „Keu kenhof" concurrentie van de „Floriade" zal ondervinden. Volgens dr. Verhage be hoeft men hier echter niet bevreesd voor te zyn. Temeer daar de „Keukenhof" meer op het toerisme is ingesteld. Dat vele zaken, die direct of indirect op de „Floriade" betrekking hebben, nog in het beginstadium verkeeren, bleek wel uit de vage antwoorden op vragen be treffende de soort verlichting op het ter rein („de verlichting zal ongetwijfeld aan hoge eisen voldoen"), over de ontspan ning voor de bezoekers („we gaan er geen kermis van maken, maar we zullen er vooral voor zorgen, dat de werkende bevolking en de jeugd in de gelegenheid zal worden gesteld om de tentoonstelling te bezoeken en dat er films zullen wor den vertoond") en het verwerken van de verkeersdrukte („er zullen speciale maat regelen worden getroffen"). Wel staat vast, dat een aantal gidsen voor de rondleiding zal zorgen. Er werd zelfs gefluisterd, dat zes in fraaie uniformen gestoken dames deze taak op zich zouden nemen. Aan de hotelaccommodatie voor de ongetwijfeld tienduizenden bezoekers (een prognose durfde de voorzitter nog niet te maken) is gedacht. Iemand kwam met het gedurfde plan op de proppen om een schip als hotel in te richten, hetgeen zeker een aantrekkelijke attrac tie zou betekenen. Hoe het ook zij, vast staat in ieder geval, dat de internationale viering van het eeuwfeest van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur op de „Floriade" in Rotterdam haar beslag zal krijgen. In Haarlem zal de nationale viering geschieden. De viering van dit jubileum zal zeker een van de vele hoog tepunten van de „Floriade" worden. Een van de opengewerkte muren, zoals men die in het stadspark kan aantreffen. (Foto Openbare Werken Rotterdam) Mosley probeert het toch nog eens.... Lagerhuiscandidaat die tegen kleurlingen hitst (Van onze Londense correspondent) Engeland is het enige land van de voormalige oorlogvoerende landen waar het fascisme nog een politieke kans krijgt. Alsof er niets gebeurd is laat Hit- Iers Engelse compagnon Sir Oswald Mosley. zich opnieuw gelden. Hij heeft zich kandidaat laten stellen voor de ver kiezingen in het berucht geworden Not- ting Hill-kwartier van Londen, waar vele gekleurde immigranten wonen en waar Mosley's mannen van de zoge naamde „Union Movement" samen met andere fascistische organisaties in de vorige winter relletjes hebben veroor zaakt. In een daarvan werd een neger dodelijk gewond. Mosley heeft zijn hoofdkwartier ge vestigd naast een joodse slagerij en te genover een synagoge en beschouwt dit als een meesterlijke provocerende zet. Voor zijn propaganda laat Mosley ge bruik maken van een kleine Austin vrachtauto met twee luidsprekers. Zelf verschijnt hij in een andere kleine wa gen. Hij heeft in deze buurt zijn stoet van dure Jaguars thuis gelaten, waarmee hij elders pleegt de aandacht te trekken. De politie volgt in een arrestanten auto. Als Mosley begint te spreken lijkt het als alsof de klok twintig jaar is te ruggezet. Hij hitst op tegen de „zwar ten", die het werk en de vrouwen van de blanken bedreigen. Hij gebaart la Mussolini. Hij zegt dat het slechts 11 miljoen pond kost om de kleurlingen te rug te sturen naar eigen land. „Ik zal de conservatieven, die het ons lastig maken, van leer geven," zegt hij met de handen op de heup. „Ik bedoel op wette lijke manier". Hij inviteert zijn toch al geringe gehoor rondom de vrachtwagen vragen te stel len. Niemand zegt iets. Mosley verdwijnt. Iemand van de omstanders schijnt met hem in te stemmen. „Hij zegt tenminste hoe hij erover denkt Notting Hill in het kiesdistrict Noord- Kensington is een van de meest have loze woonwijken vol krotten. De over heid deed er veel te weinig voor het huisvestingprobleem. Gewelddaden en bedreigingen zijn aan de orde van de dag en het bendewezen tiert er. De so ciale wetgeving schijnt hier nog nauwe lijks vat te hebben. Het fascisme maakt van deze wantoestanden gretig gebruik. In tegenstelling hiermee staat in het lieflijke Hampstead dr. David Pitt een negerdokter voor Labour als kandidaat. Ook hy is onder politiebescherming we gens de bedreigingen welke tegen zijn leven worden geuit. Hij is een zeer gezie ne en sympathieke figuur, die de ver kiezingsstrijd met zijn sprankelende per soon en olijkheid verlevendigt. Onrust in Panama De nationale garde van Panama is maandag in het geweer gekomen om een 300 werklozen te verdrijven uit de Nationale Vergadering, die zif bezet hadden. Toen de nationale garde arri veerde was de leider van de werklozen, Andres Galvan, die op de voorzitters- zetel was gaan zitten, bezig om „volks afgevaardigden" aan te wijzen. Hij werd weggeleid toen hij weigerde „af te tre den. Daarop bestookten de militairen de overgebleven betogers in en voor het parlementsgebouw met traangas. Circa 2000 werklozen uit Colon, man nen en vrouwen, waren maandag naar de hoofdstad, Panama, getrokken, een mars van 48 kilometer. In de hoofdstad voegden zich een 3000 werklozen bij hen om verlaging van de huren, vaststelling van minimumlonen en afkondiging van landbouwhervormingen te eisen. Van de 2000 mensen uit Colon moesten er twin tig wegens uitputting in ziekenhuizen in Panama worden opgenomen. Met Pakistan International Airlines Corp Is een contract getekend voor de le vering van drie Fokker F 27 „Friend ship" schroefturbine-vllegtulgen. welke in de loop van 1960 zullen worden ge leverd. Tevens is door deze luchtvaart maatschappij een optie genomen op nog zes ..Friendships", voor levering ln 1961. FIFTY P FIFTY de moderne Amerikaan u van twee kanten' laat f| genieten: van de prijs en 11! van de kwaliteit 20 STUKS Verhouding loon-produktiviteit Bij de toe-passing van de op 31 juli 1959 aan het College van Rijks bemiddelaars verstrekte algemene aanioijzing ter hantering van de gedifferentieerde loonvorming zijn in de Stichting van de Arbeid enige interpretatiemoeilijkheden gerezen. Op verzoek van de Stichting heeft de regering derhalve met de loon- commissie nader overleg gevoerd over de gerezen moeilijkheden. De besprekingen zijn thans beëindigd. Staatssecretaris Roolvink van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft thans een nadere verduide lijking gegeven van enkele punten van de aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars, welke aan wijzing overigens onverkort is ge handhaafd. In de eerste plaats wil deze nadere precisering een antwoord geven op de gerezen vraag op welke wijze een juiste afstemming kan worden gevonden van de loonontwikkeling op de produktivi- teitsontwikkeling. IVan alle vanaf heden door het College van Rijksbemiddelaars te beoordelen contracten geldt, dat de loonontwikkeling zich voor de con tractsperiode dient te richten naar de produktiviteitsontwikkeling met als uit gangspunt 1 oktober 1958. Om een voor beeld te geven: als de produktiviteits- stijging 4 procent bedraagt, dan impli ceert zulks voor een contract, dat op 1 oktober 1959 aanvangt, een in aan merking te nemen produktiviteitsniveau bij het begin van de contractsperiode van 104, terwijl voor een contract, dat b.v. op 1 januari 1960 ingaat, die niveau 105 bedraagt. 2 Hoewel de loonkostenlijn zich in de contractsperiode moet richten naar de bovenomschreven pro- duktiviteitslijn, kan een volledig samen vallen van beid* lijnen in de praktijk niet worden gerealiseerd. Aanvaard moet derhalve worden, dat de loonlijn op sommige tijdstippen boven de produk- tiviteitslijn zal uitkomen, doch om zulks binnen verantwoorde grenzen te houden wordt nader bepaald, dat op geen enkel tijdstip tijdens de contractsduur de af- fcetand van do loonlijn tot de produk- tiviteitslijn noemenswaard meer mag belopen dan de helft van de gemiddelde Jaarlijkse produktiviteitsstijging. Tevens mag aan het einde van de contractsduur het loonniveau het produktiviteitsniveau niet te boven gaan. 3 Voor de in 1959 af te sluiten con- a tracten geldt voorts,, dat gere kend vanaf de ingangsdatum van de CAO ten hoogste in aanmerking mag worden genomen de netto produktivi- teitsruimte, die ls gegroeid gedurende zes maanden daaraan voorafgaande. Voor in de periode 1 januari 1960— 1 april 1960 af te sluiten contracten geldt in dit opzicht echter, dat tot 1 juli 1959 mag worden teruggerekend. Om echter te voorkomen, dat door dit in calculeren van in het verleden ontstane produktiviteitsruimte een loonniveau ontstaat, dat het produktiviteitsniveau te boven zou gaan, dient een modus te worden gevonden, waarbij de wijziging in het toekomstige loonniveau beperkt blijft. Zulks geldt in versterkte mate voor de tussen 1 januari en 1 april 1960 af te sluiten contracten, ten aanzien waarvan voor het bepalen van de be schikbare produktiviteitsruimte ten hoog ste 9 maanden mag worden teruggere kend. In deze gevallen mag nimmer meer dan zes maanden daarvan in het toekomstige loonniveau worden verwerkt. 4 De voorkeur van de regering gaat uit naar meerjarige contracten, waarin wordt voorzien in opeen volgende verbeteringen van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, die zijn af gestemd op de in de bedrijfstak op jaar basis te verwachten ontwikkeling van de produktiviteit. Voorzover in een beperkt aantal gevallen partijen desondanks een korte contractsduur verkiezen, kan aan alle voorwaarden alleen worden voldaan, indien de in te calculeren produktivi teitsruimte uit het verleden in overwe gende mate wordt verstrekt in de vorm van een spaarbedrag, een uitkering in eens, of zoiets althans in een vorm, die niet blijvend verhogend werkt op het loonkostenniveau tijdens de contracts periode. r De vraag of de arbeidstijdverkor- D» ting ingevoerd kan worden en in hoeverre zij een loonkostenstijging met zich zal meebrengen, kan alleen van geval tot geval worden beoordeeld. Militaire auto's in ravijn gestort Gistermorgen om halfzes is even over de Frans-Belgische grens, by Rocroix onder Mezieres, de 21-jarige vaandrig H. H. Ros om het leven gekomen bü een auto-ongeluk. Het slachtoffer maakte deel uit van een verbindingsbataljon, dat bezig was met het voorbereiden van radioverbindingen in verband met ko mende transporten naar Frankrijk. Volgens de lezing, die in Den Haag bij de legerautoriteiten is binnengekomen, zijn bij het ongeluk twee Nederlandse militaire voertuigen betrokken geweest. Eerst is een jeep uit de bocht gevlogen en in een ravijn gestort. De vrachtauto van het Nederlandse leger, die achter de jeep aanreed, is, toen de bestuurder pro beerde een uit de jeep geslingerde mili tair, die op de weg lag, te ontwijken, eveneens in het ravijn, dat zes meter diep is, terecht gekomen. Bij het onge luk zijn drie Nederlandse militairen licht gewond. Zij worden verpleegd in een zie kenhuis in Mezieres. De slachtoffers zyn gelegerd in het kamp Wittenberg. Katwijker overboord en verdronken Van de Katwijkse motorlogger KW 85 „Huiberdina Gijsbertha" is gistermiddag omstreeks 12 uur bij het verlaten van de IJmuidense haven de 19-jarige op varende C. Nijgh uit Katwijk aan Zee overboord gevallen en verdronken. De jongeman is vermoedelijk aan dek uit gegleden en over de verschansing in het water van de IJmuidense havenmond terecht gekomen. Minister Visser in Brussel De Belgische minister van Landsver dediging Gilson heeft gistermiddag de Nederlandse minister van Defensie, de heer S. H. Visser, ontvangen die verge zeld was van staatssecretaris Calmeyer en kolonel Van Nieuwenhuyzen, Neder lands militair attaché te Brussel. De ministers spraken over verschei dene problemen van de landsverdediging die beide landen aangaan. Na het onderhoud en ter gelegenheid van het eerste bezoek van minister Vis ser aan Brussel, stelde minister Gilson aan zijn Nederlandse collega de voor zitter van het Comité der Stafchefs en de stafschefs van de drie delen van de Belgische krijgsmacht voor.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5