ROOMBOTER Pullovers „Das Jugendorchester Zürich" in Leids Stadhuis ontvangen Wielrijdster reed „bewusteloos" over voetpad elke woensdag jongens- markt Peek&Cloppenburg CETAFLEX Loop der bevolldng te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 oktober 1959 Tweede blad no. 29865 Beroemde Spaanse cellist Pablo Casals is beschermheer van het orkest Een jeugdorkest moet wel van heel goede huize komen om de beroemde cellist Pablo Casals tot beschermheer te hebben. „Das Jugendorchester Zürich" komt dan kennelijk van bijzonder goede huize, want tijdens een gesprek gistermiddag in hotel „Central" liet de leider van dit orkest ons trots een brief zien met als aanhef „Chèrs Amis" en ondertekend door de thans 82-jarige Pablo Casals. Het jeugdorkest, dat in deze uitzonderlijke positie verkeert is, zoals gemeld, zondagmiddag in Leiden aangekomen voor een tiendaags bezoek aan Holland. Zij concerteren in verschillende plaatsen en geven zaterdag a.s. in Leiden een concert in de Stadsgehoorzaal. Zij zullen dan een eerste uitvoering geven van Casals „De Heilige Driekoningen". De 50-jarige, doch veel jonger uit ziende, leider en dirigent van het or kest, Georges Scherrer, is verrukt over de ontvangst in Leiden. „Zoiets hebben we nog nooit beleefd', aldus verklaart hij. Over de geschiedenis van „Das Ju gendorchester Zürich" vertelt hij, dat hij het orkest in 1950 oprichtte met een groepje kinderen. Op zekere dag was men toen in staat om de Kindersymfo nie van Joseph Haydn te spelen. „Het ging leuk, maar, zo dachten we, we kun nen toch niet eeuwig die Kindersymfo nie blijven spelen", zegt de heer Scher rer. Men is toen gaan uitbreiden, zo ver telt hij-verder, en op zekere dag kwam er een uitnodiging om in Stuttgart te spelen. „Maar als ik er aan denk, hoe we toen speelden Casals dirigeerde Toen kwam het contact met Casals. Om zijn consequente houding ten aan zien van de dictatuur, die in Spanje heerst, stuurde de heer Scherrer hem een sympathiebetuiging en ontstond er een briefwisseling. In 1954 culmineerde dit in een uitnodiging om eens naar Zuid-Frankrijk te komen als gast van Casals. Bij dit bezoek heeft Casals ver scheidene malen de repetities geleid. Voor de heer Scherrer en zijn 21 orkest leden was dit de grootste gebeurtenis uit de geschiedenis van het orkest. In het orkest zijn thans ongeveer veertien leden, die vijf jaar of lan ger aan het orkest verbonden zijn. Daaronder bevindt zich Jorg Scher rer, de 22-jarige zoon van de diri gent, die al van de oprichting af meespeelt en concertmeester is. Men telt 17 violen, 4 altviolen. 6 celli, 1 contrabas, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 kla rinetten, piano, pauken, terwijl ook een sopraan haar medewerking ver leent. Er wordt geen contributie geheven in het orkest. De heer Scherrer heeft een beter systeem. Bij Nieuwjaar worden tweehonderd blanco cheques rondge stuurd aan een aantal vrienden van het orkest. Deze cheques komen dan terug doch niet langer blanco en daarvan weet men een heel jaar rond te komen. ONTVANGST IN HET STADHUIS Na dit gesprek, dat de heer Scherrer ons toestond begaf men zich naar de burgerzaal van het Stadhuis, waar de officiële ontvangst door de burgemees ter plaatsvond. De burgemeester noemde het orkest in zijn welkomstwoord een groep, die be wijst, dat er in de hedendaagse jeugd nog idealen leven. Hij vond het een bij zondere eer, dat Leiden de eerste op voering krijgt van Casals „De Heilige Driekoningen". Hij legde er voorts de nadruk op, dat muziek een sterke ver broedering teweeg kan brengen. Dr. P. L. Schoonheim, de voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, zei in een korte toespraak, dat de Rijn in Zürich begint en in Leiden ophoudt - mits men over enige fantasie beschikt, aldus dr. Schoonheim - en dus de bevolking van beide steden verbindt. Doch daarnaast verbindt ook vriendschap beide steden. Dr. Schoonheim was ervan overtuigd, dat deze vriendschap in de komende week verstevigd zal worden. Hoofdstad Operette brengt Sissi „Sissi" (G'schichten aus dem Wiener- wald) behoort tot de bekendste Weense aperettes. Dit werk van Ernst en Hubert Marischka, op muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss, waarnaar Ernst Marischka later zelf de bekende gelijknamige film met Romy Schneider heeft gemaakt, staat thans op het repertoire van de Hoofd stad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meyer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner. „Sissi" vertelt van het Beierse prin sesje van die naam, dat de gemalin wordt van Keizer Franz Joseph en daar mee Keizerin Elisabeth van Oostenrijk. De Hoofdstad Operette geeft vrijdag a.s. van deze operette 'n voorstelling in de Leidse Schouwburg. In de hoofdrollen treden op: Fritz Steiner, Lizzi Schöffmann, Jan Handerson, Hilde Jaeger (als gast), Her man Valsner, Hedy Rapp (als gast), Claire Clairy, Harold Horsten en Louise Maertens, een jong talent, dat enkele jaren geleden bij dit gezelschap in „Ein Walzertraum" debuteerde en nu een grotere rol kreeg. Fritz Steiner speelde de door hem vertolkte rol, die van overste Theodor von Hasenpfote, ook reeds bij de wereldpremière van „Sissi", in 1932 in het „Theater an der Wien" te Vader en zoon. Links de dirigent Georges Scherrer en rechts zijn 22- jarige zoon Jorg, concertmeester van Das jugendorchester Zürich." (Foto L.D./Holvast) De heer Scherrer voerde hierna met een achttal blazers een Ron- dino van L. van Beethoven uit en richtte daarna enkele dankwoorden tot de burgemeester. Men was in grote spanning naar Holland geko men, zo zei hij, doch de ontvangst had ieder zeer verrast. Hij zei ver der al veel mooie indrukken te heb ben opgedaan van ons land. Tot slot bracht hij de groeten over van de burgemeester van Zürich en over handigde burgemeester Van Kin schot namens deze het stadsboek van Zürich. Hierna loerden de leden van het orkest door het Stadhuis rondgeleid. VERKEERSCURSUS VOOR BROMFIETSERS De plaatselijke afdeling van de Ver. voor Veilig Verkeer heeft besloten om wederom een cursus voor bromfietsers te organiseren, aanvangende 30 oktober a.s. en omvattend zes lessen van één uur. Na afloop worden de cursisten in de gelegenheid gesteld om een examen af te leggen. In verband met het nog steeds toene mend aantal bromfietsers en het grote belang van een goede kennis der ver- keersvoorschriften, juist bij deze om vangrijke categorie van weggebruikers, moet worden gehoopt op een groot aan tal deelnemers. De Verkeerspolitie, zetelend in het Po litiebureau Zonneveldstraat, is gaarne bereid tot het verstrekken van nadere inlichtingen en aanmeldingsformulieren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II: mej. H. C. van Ingen (Leiden), mej. C. J. H. Schellingerhout (Waddinxveen) en de heren J. C. Baijens te Kappelle (Z), G. C. Bialystock (Den Haag), A. Green berg (USA), M. S. Shapero (USA) en F. Simon Thomas (Den Haag)Semi-arts- ex. mej. S. Barto (Den Haag) en de heren T. J. Bierman (Haarlem) en H. P. Zwennes (Den Haag); arts ex. mej. I. van Gent (Leiden) en de heren B. H. A. Dezentje (Den Haag) en J. M. Werre (Santpoort): doet. ex. geschiedenis mej. E. Kamp (Bloemendaal)doet. ex. Ned, recht mej. E. Elion (Wassenaar); kerke lijk voorbereidend ex. de heren A. Vroeg- op en W. Dijkerman (Leiden)kand. ex. klassieke taal- en letterkunde mej. E. A. M. Houtsma (Noordwijkerhout). goudgeel Zien kunt u 't niet aan dit pronkstuk uit moeders oven, 4 maar proeven des te beter: alleen en boter is niet te vervangen! is boter. Voor de Leidse kantonrechter Hoewel gisteren vele verdachten ver stek lieten gaan, hebben de kantonrech ter, mr. R. de Bruijn en de plv. kanton rechter, mr. W. de Koning, nog een respectabel aantal zaken behandeld en duurde de zitting, met een korte mid dagpauze, tot klokslag zes uur. Het aan tal overtredingen behoorde merendeels tot de catagorie „kleine overtredingen" en de boetes varieerden hierbij van f. 3 tot f. 15. Over de gedragingen van een 24-jarige isoleerder uit Leiden waren de magistraten minder goed te spreken. Verdachte reed op een motor zonder daartoe de rijbevoegdheid te bezitten. Bü zijn aanhouding kon hü zich niet legitimeren en gaf hü maar een naam op. De verbalisant zag toevallig een boekje uit de zak van verdachte steken en daarop kwam een andere naam voor. Bij nader onderzoek bleek, dat verdach te inderdaad een valse naam had opge geven en een tweede procesverbaal volgde vanzelfsprekend. Ter zitting ont- Ad verten tie zuiver wol, zware kwaliteit, boord en manchetten dubbel, sportieve kleuren. Een P C kwaliteitsprestatie speciale J.M. prijs (kleine stijging pe Lezers schrijven „REVEILLE 1959" Zoals elk jaar bezocht ik ook dit jaar de reveille op het Stadhuisplein. Voor vele ingezetenen der stad betekent deze reveille een plechtig begin van de 3 oktoberdag. Wat mij echter van het hart moet is het volgende: Waarom zijn de genodigden niet reeds voor de aanvang van het „Wilhelmus" aanwezig? Bovendien is het mij opgevallen, dat tijdens het spelen van de diverse liede ren de dames en heren op het bordes gesprekken met elkaar voerden, hetgeen naar mijn en veler mening, nogal sto rend werkte. Zou het in het vervolg niet beter zijn, dat de autoriteiten op het bordes méér eerbied in acht nemen tijdens het aan horen der reveille? Hoogachtend, Mej. R. HENDRIKSEN TAPTOE 1959 Met verbazing las ik in uw editie van maandag 5 oktober het ingezonden stuk van de heer L. Otto betreffende het uit de toon vallen van de gedragingen van de vertegenwoordigers van het Gymna sium tijdens de taptoe. Niettegenstaande ik hierbij zelf aanwezig ben geweest, heb ik bovendien nog enige andere, objectieve meningen gepolst. Wenen. Otto Aurich voert de regie. Wil helm Rettich heeft de muzikale leiding. Hij verzorgde ook, in samenwerking met Alfred Salten, de muzikale arrange menten. DS. C. v. d. WEELE STAAT OP TWEETAL Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predikant alhier, staat met ds. J.. P. Geels uit Haarlem op een tweetal van de Chr. Geref. Kerk te Murmerwoude (Fr.). Onze stadgenoot, de heer H. Klaas- sen, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen diergeneeskunde. Het mag daarna dan ook niet onge zegd blijven, dat de heer L. Otto in zijn oordeel zeer persoonlijk is geweest en aangezien een persoonlijke visie niet als maatstaf genomen mag worden, heb ik alle reden om het ingezonden stuk van de heer L. Otto in zijn juistheid te veroordelen. Ons vreugdebetoon mag hier en daar uitbundig geweest zijn, het viel zeker niet op door ongepastheid. Moge ik hiermee bij de geachte lezer een eventuele misvatting recht gezet hebben! Met dank voor de plaatsruimte, EEN GYMNASIAST. Naschrift van de Redactie In ons naschrift van gisteren brachten wij ons standpunt te dezer zake reeds tot uiting. De grens tussen uitbundigheid en ongepastheid is nu eenmaal moeüijk te trekken. Uitbundigheid kan zelfs onge pastheid zijn, wanneer zij wordt bedre ven in de onmiddellijke omgeving van de beide monumenten, waarlangs wordt gedefileerd. Overigens richt ons bezwaar zich voornamelijk tegen het dragen van feestneuzen en -hoeden, die o.i. in een taptoe niet thuishoren. kende hij aanvankelijk, dat de verbali sant naar zijn naam had gevraagd, doch deze bewering hield niet lang stand. De officier, mr. E. v. d. Schans laakte het optreden van verdachte op scherpe toon en eiste twee boetes van resp. f. 40 en f. 25 subs. 13 dagen totaal. De plv. kan tonrechter sloot zich hierbij aan en vonniste conform. Ook een 23-jarige Katwijker, die terecht stond omdat hij met een huur auto op de Katwijkseweg was gaan „snijden" en een tegenligger had ge raakt, zal diep in zijn beurs moeten tasten. Verdachte ontkende, dat hij hard had gereden en beweerde, dat hij was geslipt op het gladde wegdek. Vol gens de politie reed verdachte minstens 80 km/u. en was het wegdek prima in orde. De officier eiste dan ook f. 75 boete subs. 20 dagen en de plv. kanton rechter vonniste conform. Toen ver na het middernachtelijk uur op de Beestenmarkt een oploopje ont stond, maande de politie de nieuws gierige voorbijgangers tot doorlopen. Een 38-jarige Leidenaar wenste hieraan geen gehoor te geven. Toen verbalisant hem wilde bekeuren, ging een 15-tal omstan ders zich ermee bemoeien en van die gelegenheid maakte verdachte gebruik om „aan de haal te gaan' Hij werd ech ter achterhaald en kreeg nu twee pro cessen-verbaal. In zijn requisitoir hekel de de officier het gedrag van verdachte op scherpe toon en eiste een totale boete van f. 45 subs. 15 dagen. Het vermaan van de kantonrechter was niet minder duidelijk; het vonnis luidde overeen komstig. BOCHT TE KRAP GENOMEN Een 27-jarige chauffeur uit Voorscho ten nam met zijn vrachtauto en aan hangwagen een bocht in de Veurseweg al te krap waardoor een bromfietser klem kwam te zitten en op het trottoir terecht kwam. De bromfietser kwam met de schrik vrij, doch zijn brommer vloog in brand. De chauffeur had, aldus zijn verklaring, niets gemerkt en kon zich niet indenken, dat hij zo roekeloos had gereden. Twee getuigen spraken echter zeer in zijn nadeel en naast de schadevergoeding aan de bromfietser zal hij dan ook nog, geheel conform de eis, f.. 40 boete subs. 10 dagen moeten op brengen. Een 72-jarige Noordwijkse haringhan delaar zou op de Zeeweg met zijn vracht auto links af zijn geslagen zonder rich ting aan te geven en zonder acht te slaan op een bus, die hem wilde passe ren. Een aanrijding volgde en de Noord- wijker werd aansprakelijk gesteld voor de schade. Enige getuigen verklaarden, dat de bus ter plaatse niet had mogen passeren en dat verdachte vrijuit ging. De officier was het niet met de getuige eens en eiste f. 25 boete subs. 5 dagen. „Ik ben onschuldig en dan toch nog f. 25 boete" riep verdachte uit. „Ik wil hier onschuldig vandaan gaan. Mijn ge tuigen spreken toch de waarheid". De man reageerde wat te snel, want de kantonrechter was het met de getuige eens en ontsloeg hem van rechtsvervol ging. Een 30-jarige radio-monteur zou met zijn motorrijwiel op het voetpad hebben gereden, omdat de rijweg was opgebro ken. „Dat is niet waar" aldus de mon teur. „Ik bezit geen motorrijwiel en was op de fiets. De monteur rekende op vrij spraak, doch zijn zaak werd aangehou den om de verbalisant te horen- Een 18-jarige wielrijdster had op de zelfde plaats als de monteur met haar rijwiel op het voetpad gereden. „Ik deed het onbewust", aldus verdachte. „U zult v/el geen zin hebben gehad om te gaan lopen" merkte de kantonrechter op. Neen. dat was het niet. Dan heeft U dus over een afstand van ca. 50 meter „bewusteloos" over dat voetpad gereden, aldus de officier. Met een verlegen glimlach gaf verdachte te kennen, dat haar verweer inderdaad zwak was. Het kostte haar f. 4 subs. 2 dagen. (Advertentie) LUm koud alle hout met van Ceta-Bever In de week van 24 t.m. 30 september 1959 GEVESTIGD J. A. Kalkman geb. Berghout en fam., Scholtenstr. 68; J. Glasbergen en fam., isoleerder. Corn. Schuytln. 154; A. Heems kerk en fam., betonwerker. Joh. Verhulst- str. 2; T. Gerritse en fam.. Rijksambte naar, Hoflaan 303; T. H. Helfensteijn en fam., elektrisch lasser. Herengrt. 112; G. W. Bruijn en fam., zenuwarts. Hoge Rijn dijk 204; A. P. van Toren en fam., tim merman, Hoge Rijndijk 109 a; J. W. Co- pius Peereboom en fam., chemicus, Room- burgerweg 15; M. J. Sinning, telegrafiste PTT, R. Visscherstr. 57; Y. A. C. M. van der Vaart. Nieuwe Rijn 92 a; C. W. van den Bosch, welfare werkster. Johan de Wittstr. 6; B. J. Kuipers, elektro-mon- teur, Sumatrastr. 52 aP. van Komen, verkoopster, Boshuizerlaan 7; M. A. Hees. verkoopster, Jul. v. Stolberghof 61; C. A. Kosten, Oude Vest 27; L. E. Coemans, Houtstr. 4; D. E. Brom, Vreewijkstr. 6; J. J. Eggermont, Vreewijkstr. 6; K. R. Veenhof, Kllkspaanweg 14; Z. Regelink, Rljnsburgerweg 161; W. Lief fijn, verpleeg ster, Middelweg 38; G. E. Grlede geb. Bronda, Corn. Schuytlaan 164; M. Vmk, wachtmeester Rijkspolitie, Lombokstr. 6; Y. M. J. H. Erkelens. onderwijzeres, v. Vollenhovenplein 35; P. W. N. M. van Leeuwen, Boerhaavelaan 42; M. J. G. Lel- narts, militair, Noordeinde 2a; I. S. Ra- mekers, Narmstr. 42; H. J. M. Reuters, 11. medisch analiste, Leeuwerikstr. 4; D. M. G. de Champeaux de Laboulaye, Kllk spaanweg 13; E. T. A. Elias, Rijnsburger- weg 161; E. H. Hoogervorst geb. Hemerlk, Mauritsstr. 67; B. J. Wansink, Rooden- burgerstr. 60; P. J. Veger, Kllkspaanweg 16; J. R. B. Hagenouw. Churchilllaan 15; L. H. Verschoor geb. Ford, Ch. de Bour bonhof 6; E. S. C. Buttinger. Breestr. 1 a; E. A. Bakker. Plantsoen 93; A. M. S. Evers geb. De Bruin, Jan v. Goijenkade 41; T. G. van Hoven geb. Laenga, Stuyvestanthof 4; C. J. van der Valk, dienstbode. Plant soen 1; W. H. M. Langezaal, Nieuwe Rijn 93; J. Boersma, verpleegster. Rijnsburger- weg 10; J. M. A. A. Martijn, verpleegster. Witte Singel 46; M. H. de Haas geb. t' Hooft, logopediste. Me^erskade 13; J. San- derse. 11. verpleegster, Rljnsburgerweg 10; B. J. J. van Abbe, Noordeinde 50; D W van Krevelen, Morssingel 11; A. W. K. van Kooten, W. de Zwijgerlaan 23 a; A. Slooff, Lammenschansweg 41; J. A. van Nes, Jan v. Goijenkade 27; W. J. C. van den Bo- venkamp, Bilderdijkstr. 15; G. H. Zijl. Nieuwe Rijn 31a; H. W. van Gennlp, chauffeur, Thorbeckestr. 40; J. Schenkius. Kam. Onneslaan 36 a; T. Das geb Van Eijnsbergen, Hooigrt. 51; W. C. Wilbers, Tesselschadestr. 9; A. C. Koch, Merelstr. 32; C. W. van der Voet, Witte Singel 81; E. J. G. Blansjaar, verkoopster, Willem- str. 40; J. de Graaf, Witte Singel 90; M. A. C. Hardljzer, huishoudkundige, Lange- brug 43; G. A. Hoendervoogt, verpleger, Lange Mare 39 a; N. Beernink. Rijksamb tenaar. de Goejestraat 61; C. H. H. Evers. Herengrt. 96; I. Bergsma, Rapenburg 131; G C. Boer. verpleegster. Rijnsburgerweg 10; L. A. Eisink. Witte Singel 4; J. J. Ver berg, Franchlmontlaan 13; M. C. Lange zaal geb. Van den Bos, Pr. Frederikstr. 7; W. J. Peek, Jan v. Goijenkade 13; J. Beek man. los arbeider, Celebesstr. 29; J. J. van Bellen, dameskapper. Kanaalstr. 60; C. D. Richardson, Falckstr. 7; M. Kabela, Kllk spaanweg 11; J. W. van Zijl, de M. v. Streefkerkstr. 34; F. W. Mulder, Jan v. Goijenkade 15; A. Piket, wolspinner, Ch. de Bourbonhof 30; J. J. T. Koot, Rapen burg 60; J. D. Buiskool, Kllkspaanweg 9; W. A. van Vloten, Boerhaavelaan 42; P. A. van Santé van Sprank geb. Van den Hoek, Morsweg 4; J. A. Brouwer, Jeugdleider, de Laat de Kanterstr. 28 b; E. P. van Westendorp, verkeersvlieger. Boerhaave laan 88; D. H. Oh, Rijnsburgerweg 105; J. de Lange, Roodborststraat 49. VERTROKKEN J. C. Mol en fam., Burggravenlaan 69 nr. Beverwijk, Vlaanderenstr. 13; P. J Overdijk en fam., Oosterstr. 3 nr. Neder landse Antillen; C. Zevenhoven en fam.. Oude Vest 107 a nr. Warmond, Waagdam 12; A. O. Schilp en fam., Haagweg 230 nr. Verenigde Staten v. N.-Amerika; H. E. Le Sueur en fam.. v. Vollenh.plein 87 nr. Apeldoorn, Kastanjelaan 33; B. W L Weller en fam., Dr. Lelylaan 45 nr. Au stralië; J. A. Goedkoop en fam., Lorentz- kade 13, nr. Alkmaar, W. de Zwijgerlaan 98; H. R. Roman en fam., du Rieustr. 15 nr. Leiderdorp, Wilhelmlnastr. 4; JA Eichhorn en fam., Cobetstr. 71 nr. Leider dorp, Jullanastr. 19; J. van Halm en fam Hogewoerd 150 nr. Australië; W. Gunst en fam.. Vliet 5 a nr. Voorschoten. J. w. Fri- solaan 31; H. Humme en fam., Pietersk. Choorsteeg 8 nr. Katwijk. Bospleln 23; A. K. Verstraaten en fam., de Genestetstr 6 nr. Hazerswoude, Groenesteen 21; E. Mees ter en fam., Kanaalweg 128 nr. Amster dam Comeniusstr. 609; S. van der Kwast en fam.. v. Bemmelenstr. 11 nr. Oegst- geest, Warmonderweg 26; C. F T Bruns- mann en fam.. J. v. Stolberghof 55 nr. Verenigde Staten v. N.-Amerika; W. C. van der Top en fam., Herensingel 2 a nr Naar- den, Pr. Willem v. Oranjeln. 3; M. Ver- ™uei7e? ®.nian?" Waardgrt. 92 nr. Noord- wijk, Lud. Berkemeierstr. 4; B. J. A Sou- £^K^i!am-vVys£ïrs^r- 27 nr- Rotterdam. Splnbollaan 71; E. J. de Geus en fam.. Verdamstr. 46 nr. Noordwyk. Boschweg22; L. M. Heetvelt. A. v. Saksenstr. 8 nr. Val- kenswaard Oranje Nassaustr. 6; H M Iïg v Mieg, Hogewoerd 90 nr. Nw. Hmittfran4kdlJ^ 370: ,A" J J" van Well Houtstr 4 nr. s-Gravenhage, J. v. Nas- nrUSnfrpVht vi AV Verton' Herensteeg 21 vlu Vmefhtvv,1,eutensewee 145 bls: G. N. -nVliet geb Van Aalst, de Laat de Kan- m Hazerswoude. Dorpsstr. 176; M. c. Kohier, Zoeterw.singel 102 nr. Rot- ^r0d,am- Lijsterberiaan 6; R. H. Bloemen daal geb. Wendt. Acaclastr. 6 nr. Lelder- 22SR: it frrwenkade 34J Dieben geb. BekooiJ. Ulterstegrt. 149 nr. Voorscholen. Cbr- Huygenstr. 19; M. L. S. Stoekeri Marks. Nieuwe R(jn 31a nr. Austra lië, c. Keizer, Janvossensteeg 21 nr s-Gravenhage, Elspeetstr. 10; G. Visscher'. Lage Morsweg 11 nr. Leiderdorp. Jullana- So 'nJ P"1 Resteren, de Sitterlaan R- HTv^r«am' Schlnebergerweg 90 b; K. H. Wendt. Herengrt. 100 nr. Duitsland; L. Feenstra. Oude Singel 146 nr. Oegst- geest, Emmalaan 42; G. P. Hoogeveen, J. de Wittstr. 42 nr. Vllsslngen, Breewater- str. 14; J, van der Vorm, Haagweg 184 nr. „Gedetineerde werd niet mishandeld" Lijvig dossier verschenen (Van onze Amsterdamse correspondent) Vijftig pagina's is de omvang van het rapport, dat de recherche van het bu reau Leidseplein te Amsterdam op ver zoek van de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, heeft samengesteld over de grieven, die een gedetineerde heeft ge uit over zijn bewakers in het Huis van Bewaring aan de Weteringsschans. Deze 25-jarige kantoorbediende, die wegens diefstal was veroordeeld, had zich - naar gemeld - beklaagd over mis handeling nadat hü een poging had ge daan om uit de gevangenis te breken. Hfj zou door negen bewakers zün afge ranseld en daarna een week lang met leren riemen op een brits in een isola tiecel zijn gebonden. „Sterk overdreven", zo luidt de con clusie van het rapport. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat de ge detineerde inderdaad enige klappen heeft gekregen, doch deze vielen tijdens het felle verzet, dat hij bood, toen hij na de mislukte ontsnappingspoging naar de isolatiecel werd gebracht. Toen bleek, dat hij zelfmoord wilde plegen, werd hü gebonden - niet met leren riemen, maar met linnen banden. Aanvankelijk werd tot deze behande ling besloten door de bewakers zelf. La ter adviseerde de psychiater hiermee door te gaan. Na een week kon hü weer de normale verpleging als gevangene krijgen, zonder dat men zelfmoordpogin gen behoefde te duchten. Het rapport, dat aan mr. Bakhoven is toegezonden, zal de minister van Jus titie als leidraad dienen bü de beant woording op de gestelde vragen in de Tweede Kamer door het lid mr. M. Vro- lük (PvdA). De officier van Justitie is van me ning, dat er in het Huis van Bewaring geen mishandeling heeft plaatsgehad. In hoeverre er sprake is van overtreding van de reglementen van de gevangenis ligt buiten de competentie van de offi cier. De directeur-generaal van het ge vangeniswezen zal de minister hierover nog nader inlichten. Advertentie. 77e Iedere middag en avond modeshow en gezellig cabaret Hedenavond wordt de 75.000ste verwacht. Gecombineerde kaarten voor trein, tram en Damesbeurs verkrijgbaar aan het station. HOUTRUST DEN HAAG t/m 9 oktober. Emrée fl.JS Geopend: 11*17 en 19-21 uur Oegstgeest, Hofdijck 57; S. L. van der Vorm geb. Becherer, Steenschuur 5 nr. Oegstgeest. Hofdijck 57; E. A. M. Ammer- laan, Groenesteeg 78 nr. Den Helder. Buitenhaven 5; P. M. Brulnooge, Rood- borststr. 4 nr. Oegstgeest, v. Dulvenvoor- destr. 23; A. W. Geluk, Mezenstr. 2 nr. Wissekerke, Vlletepolder 8; J. Jansen, Boerhaaveln. 15 nr. Oegstgeest, Terwee- weg 64; M. van den Brink, Witte Singel 27 nr. Alphen a/d. Rijn, Hortenslusstr. 28; J. V. van der Slik geb. Van der Veen. de Sitterlaan 3 a nr. Leiderdorp, Jullana str. 23; M. Paradies, B. Roozenboomstr. 8 nr. Italië; I. S. Kakebeeke. Roodenburger- str. 66 nr. Utrecht, A. v. Ostadelaan 20 a; J. F. Hoogland, Roodenburggerstr. 5 nr. Rijswijk (Z.-H.), Konlnglnnelaan 67; C. E. H. van den Berge, Zoeterk Singel 74 nr. Voorburg, Ln. v. Leeuwesteijn 84; J. Wer ner. Rapenburg 131 nr. 's-Gravenhage, Ro- zenstr. 85; W. G. Tolk, Rapenburg 131 nr. Alphen a/d. Rijn, Conradstr. 3; C. A. Hol leman geb. Versloot. Tasmanstr. 72 nr. Apeldoorn. Schubertlaan 18; M. de Tombe Volmolengrt. 25 nr. Arnhem, Spljkerstr. 213 C. J. Jonk, Marlslaan 1 nr. Duitsland- L. H. van Rosmalen—Nlereath. RUnsb.weg 10 nr. Ned. Nw.-Gulnea; A. J. E. de Almeida. Rijnsburgerweg 311 nr. Groot-Brlttannlë; M. Bisschop. Leuvenstr. 7 nr. 's-Gravcn- hage. J. Blankenstr. 98; H. K. van D\Jk, P. J. Blokstr. 10 nr. 's-Gravenhage, J v Rlebeekstr. 59: M. J. Hoorn, de Gljselaar- str. 17 nr. Amsterdam. Vlctorlepl. 26II; D. F M Touw, Noordelnde 50 nr. Rotter dam. Mecklenburghln. 9; W. W. J. Per- QUln, Papengrt. 26 nr. Tilburg, Burg. v. Meursstraat 37.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3