Verkorting diensttijd bij Marine onmogelijk Met een enkel woord Agenda DINSDAG 6 OKTOBER 1959 Vervolg op pag. 1 De commissie Van Voorst tot Voorst is na uitvoerige voorlichting en onderlinge gedachtenwisseling tenslotte tot de overtuiging geko men, dat de Koninklijke Marine een zodanige organisatie bezit en zoda nige eisen stelt en ook moet stellen aan het personeel, dat het niet verantwoord zou zijn de diensttijd van 21 maanden te verkorten. Wel zal echter - doch pas als het tekort aan beroepspersoneel is inge lopen - het aantal dienstplichtigen voor de Marine kunnen worden ver minderd. Vrijstelling Bij de beschouwing van de inkrim ping van de vrijstelling komt de com missie tot de conclusie dat het medisch niet aanvaardbaar is het aantal afkeu ringen te verminderen. Wel geeft zij de minister in overweging tot een beperk ter toepassing van de koopvaardijrege- ling over te gaan. In algemene zin acht de commissie een vermindering van het aantal vrijstellingen niet wenselijk, aangezien de meeste belangen, welke bij het verlenen van deze vrijstellingen worden gediend, dit niet gedogen. Niettemin is zij van oordeel, dat ten aanzien van enkele groepen dit voor recht kan worden onthouden en wel in eerste instantie voor mijnwerkers. Voorts wordt gedacht aan kostwinners. De financiële bezwaren zouden dan door een financiële tegemoetkoming moeten worden ondervangen (extra kos ten 2\<z miljoen per jaar). Ook acht de commissie het niet wenselijk een vrij stelling wegens persoonlijke onmisbaar heid voor langer dan een jaar te verle nen. De omstandigheden kunnen in die tijd veranderen. Voor vrijstelling wegens broederdienst zou de commissie voorts een langere termijn bepaald willen zien. te vergroten is gelegen in een verdere uitbreiding van de vooruitgreep, zodat jongere jaarlichtingen onder de wape nen worden geroepen. Afgezien van de wettelijke regeling, die slechts inlijving toestaat ten hoogste één jaar voor dat, waarin de betrokkene twintig jaar wordt, komt het de commissie niet aan bevelenswaardig voor dienstplichtigen reeds op 17- en 18-jarige leeftijd op te roepen. Betere voorwaarden De commissie acht het bepaald niet toelaatbaar, dat ter bevordering van het slagen van de werving van contractan ten aan deze, gedurende de tijd, dat zij onder de wapenen zijn, salarissen wor den geboden, welke uitgaan boven die. welke gelden voor het beroepspersoneel van overeenkomstige rang en anciënni teit. Toch wordt het noodzakelijk geacht de financiële voorwaarden betrekkelijk hoog te stellen. De huidige bezoldigings schalen met name die voor de jongere militairen zijn naar het oordeel van de commissie immers niet voldoende aantrekkelijk om de werving van de be nodigde aantallen contractanten moge lijk te maken. Een salariscompensatie van ten min ste 15 pet. ten gunste van de militairen (die gehandicapt zijn daar zij bijvoor beeld geen extrabetaling kennen voor overwerk en onregelmatige diensten en veelvuldig overgeplaatst kunnen wor den) komt de commissie bovendien re delijk voor. De rang van sergeant vergelijkende met het beroep van geschoold metaalar beider, die normaal 368 gulden per maand verdient, komt men op een bezol diging van 420 gulden voor een sergeant. Hierbij dient echter aangetekend te worden, dat de gegevens over de salaris normen voor geschoolde metaalarbeiders dateren van medio '57. Nadien is dat salaris gestegen (en kan ook in de toe komst nog stijgen). Dit houdt dus in. dat ook de bezoldiging van een sergeant (en daarmede de gehele bezoldigingsschaal) opgetrokken zal dienen te worden met het percentage, waarmede het salaris van de metaalarbeider is gestegen (en nog zal stijgen). Het bezoldigingsbedrag van f. 420,is derhalve geen vaststaan de grootheid. De gelijktrekking sergeant geschoold metaalarbeider dient bij alle fluctuaties (vrijere loonpolitiek) gehand haafd te blijven. In de voorgestelde bezoldigingsschalen is overigens gebroken met het huidige stelsel van bezoldiging naar rang en leeftijd. De factor „leeftijd" is namelijk vervangen door de factor „aantal dienst jaren". De commissies voorts van oordeel, dat met de bezoldiging van de contractanten de kwestie van de dienst voorwaarden geenszins is uitgeput. Zij meent name lijk. dat de te bieden bezoldiging op zichzelf nog geen redelijke kans aan het systeem geeft om te slagen. Van even groot belang zijn de voorwaarden, onder welke de contractanten de dienst moeten verlaten na afloop van hun contract. Spaarregeling De commissie heeft in dit verband overwogen of het niet wenselijk zou zijn voor de contractanten een spaarregeling verplichtend te stellen. Na rijpe overwe- Soekarno sprak troepen toe Marine, luchtmacht en grondstrijd krachten van Indonesië hebben giste ren deelgenomen aan een geënsce neerde „aanval" op Djakarta, tijdens de „dag van de strijdkrachten". Sprekend voor een parade van de troepen zei president Soekarno voordat de vier uur durende oefening begon, dat de manschappen Indonesische strijd krachten vormden „van Sabang tot Me- rauke". (Sabang ligt op 5000 km. ten westen van Merauke op Ned. Nieuw- Guinea aan de noordelijkste punt van Sumatra) „Nog jaren bloed en iweet" Luit.-gen. Nasoetion, de minister van veiligheid en defensie en stafchef van het Indonesische leger, heeft in een toe spraak die hij gisteren hield, verklaard dat het herstel van de veiligheid in de buitengewesten „nog jarenlang bloed en zweet zal vragen". Nasoetion gaf als zijn oordeel dat mi litaire operaties alleen de orde niet her stellen." De militaire acties dienen ge volgd te worden door de wederopbouw van de Staatsdiensten en het bevorderen van de volkswelvaart, anders komt er aan de onlusten geen einde", zo zei hij. ging meent zij dit niet te moeten aan bevelen, aangezien in de maatschappij een ieder vrij is zijn loon aan te wenden zoals het hem goed dunkt. Tenslotte komt de commissie tot deze aanbevelingen voor contractanten, die de dienst verlaten. Een premie van 25% van het laatst genoten maandsalaris voor elke maand, waarmede hun totale werkelijke dienst de minimum diensttijd bij de strijd krachten van de dienstplichtigen te te boven is gegaan. Bijzondere aandacht bij arbeidsbemid deling, alsmede bij scholing, her- of omscholing. Een militaire overbruggingsuitkering bij werkloosheid. Verlening van faciliteiten bij het vol gen voor voortgezet en hoger onder wijs, zulks in nader overleg met de daarvoor in aanmerking komende mi nisteries. Ramingen met betrekking tot de so ciaal-economische consequenties van een eventuele diensttijdverkorting tonen vol gens de commissie aan, dat de produktie- verliezen (ontstaan door het dienstne- men van vrijwilligers) vergeleken met het huidige industriële produktie volume van circa 30 miljard gulden zo gering zullen zjjn, dat zij nauwelijks enige in vloed uitoefenen. Het probleem van de diensttijdverkor ting hangt af van de geest, waarin het werk verricht wordt. Voorkomen moet b.v. worden, dat de militairen langdurig van hun gezin gescheiden moeten leven. Verbetering van het klimaat zal immers het aantrekken van contractanten be vorderen. Een goede en opgewekte bevel voering door leiders, die het vak volko men beheersen, zal zo meent de com missie leiden tot verbetering van de geest. Detwiler zoekt geld voor zijn plannen (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amerikaan L. E. Detwiler, presi dent-directeur van de onlangs in Den Haag opgerichte American European Li nes NV, heeft gisteren in New York be sprekingen geopend met enige bankiers over de financiering van de vier reuzen- schepen van ruim 100.000 ton, die hij bjj Verolme's Verenigde Scheepswerven wil doen bouwen. Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall, die gistermiddag van een vakantie in Amerika is teruggekeerd, zei ons al daar geen overleg te hebben gepleegd met de heer Detwiler of over diens plannen. „Het gemeentebestuur van Amster dam staat geheel buiten deze zaak", al dus de burgemeester. „Als Detwiler slaagt en met de bouw van de schepen wordt begonnen, is er voor ons tijd ge noeg om maatregelen te nemen". Vóór zijn Amerikaanse reis heeft mr. Van Hall uitvoerig met de heer Detwi ler gesproken. Hij zei hierover: „Er zijn maar weinig Europese havens die Det- wilers schepen kunnen ontvangen. Am sterdam is er een van. Onze stad is be reid de accommodatie te scheppen, zo als wij dat altijd doen, wanneer buiten landse lijnen op Amsterdam worden ge opend. De schepen moeten in staat zijn te zwaaien en af te meren. Dit kan in het westelijk havengebied. Van de Hem- brug hebben we dan geen last. Wij ge ven dus geen bijzondere faciliteiten. Wij bouwen zo nodig kaden en emplace menten, die door de gemeentelijke dienst voor havens- en handelsinrichtingen aan de gebruikers worden verhuurd". De heer Detwiler heeft ook met de burgemeester gesproken over zijn plan om een groot recreatiecentrum te bou wen in Amsterdam bij de Nieuwe Meer. Mi-, van Hall verzekerde ons. dat de ge meente Amsterdam hier geheel buiten staat. „Dat is een zaak van de heer Det wiler zelf". Advertentie. STOFZUIGERS vanaf f115.—. bjj aankoop nieuwe geven wü f 25.— voor Uw oude. FA. DUSOSWA - LEIDEN Melkuitvoer naar Frankrijk is onbeperkt De minister van Landbouw en Visse rij heeft de Tweede Kamer in een brief ingelicht omtrent het resultaat van het nader beraad van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel met betrek king tot de export, van consumptiemelk naar Frankrijk. De minister deelt mee, dat dit bestuur na ampele overwegin gen besloten heeft, vooralsnog geen be perkingen aan de uitvoer van melk naar Frankrijk op te leggen. Verkoop jubileum-postzegels der K.L.M. Gistermorgen was een klein aantal ge nodigden byeen in een der apparte menten van het pand aan de Heren gracht te Den Haag, waar ongeveer 40 jaar geleden de toenmalige admi nistrateur der KLM, de heer Albert Plesman, en de eerste personeelsleden van deze op 7 oktober 1919 opgerichte luchtvaartmaatschappij in het eerste hoofdkantoor zich begonnen toe te leggen op de ontwikkeling van het Nederlandse luchtverkeer. In de vroegere werkkamer van de heer Plesman werd n.l. symbolisch een begin gemaakt met de verkoop van de eerste postzegels, die PTT heeft uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de KLM; deze verkoop geschiedde door de directeur-generaal van PTT, prof. ir. G. H. Bast, o.a. aan de weduwe van dr. Albert Plesman, mevrouw S. Plesmanvan Eijk. De directeur-generaal van PTT heeft in een korte toespraak het nationale belang van de KLM belicht. De heer I. A. Aler, president-directeur der KLM sprak °en dankwoord. Verzetsmonument te Rotterdam De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gistermiddag in het stadhuis het Comité Stichting Centraal Rotterdams Verzetsmonument geïnstalleerd. Deze stichting heeft ten doel: „het op richten en onderhouden van een gedenk teken in het centrum van de stad Rot terdam, hetwelk aard en beweegredenen van het verzet in de jaren 1940/1945 zal symboliseren, herinnerende aan de ten gevolge van dit verzet gevallenen en ge wijd aan die gevallenen". Men denkt f. 100.000 k f. 125.000 voor het monument nodig te hebben, en dit bijeen te krijgen door middel van kleine bijdragen van de Rotterdamse burgerij. De vereniging „Voormalig Verzet Zuid- Holland" heeft gistermiddag reeds f. 19.000 aangeboden. De Stichting wil enige by voorkeur Rotterdamse kunstenaars uitnodigen een ontwerp voor het monument te ver vaardigen. Gestolen schilderijen in Toronto teruggevonden Zes meesterwerken die drie weken ge leden uit het museum van Toronto wer den gestolen, zyn zaterdagavond op een anonieme telefonische aanwijzing in een garage in het westen van de stad terug gevonden. Volgens de politie waren de schilderijen twee Rembrandts, twee stukken van Frans Hals, een Rubens en een Renoir onbeschadigd. De stuk ken waren voor een bedrag van 2.3 mil joen gulden verzekerd. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Regerlngs- ultz.: Sociale actualiteiten. 18.30 Uitz. in dialect .18.55 Wij in dez etljd, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Radiofilharmonisch ork. en solist. I. d. pauze: gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Dr. Zf' Gram. 23.5524.00 Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 19.00 V .d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Operamuz. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Litt. caus. 23.10 Gram. 23.53 Beursber. v. New York. 23.65—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen. dingen, nuI 20.25 Filmprogr. 21.00 Speelfilm. Van Nelle bestellen 1 Advertentie. f 3000 boete voor Amerikaanse vlieger De politierechter te Haarlem heeft een 56-jarige Amerikaanse majoor-vlieger, (afkomstig uit Speedway in de staat In diana) werkzaam als vliegtuiginstruc teur op Schiphol, veroordeeld tot een boete van f. 3000,— subsidiair twee maanden hechtenis omdat hij dronken een auto had bestuurd op 30 september j.l. in Haarlemmermeer. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van drie weken geëist. De Amerikaan, die sinds donderdag j.l. in het politiebureau te Hoofddorp in hechtenis zat, is op vrije voeten gesteld. Te weinig licht, (lus geen voetbal op tv. In zyn uitzending voor woensdag 14 oktober had de KRO-televisie o.a. het internationaal variété-programma „Pis te" opgenomen, alsook een documentair programma over „Ogen en kunstlicht". Toen de voorbereidingen nagenoeg ge reed waren kwam echter het bericht, dat diezelfde avond de internationale voetbalwedstryd NederlandIerland gespeeld zou worden op het VUC-ter- rem te Den Haag. Gezien het belang van deze wedstrijd als voorronde voor de Olympische Spe len stelde de KRO alle pogingen in het werk de wedstrijd uit te zenden. De KNVB bleek bereid toestemming tot uitzending te verlenen en voorshands werden de reeds afgesloten contracten met de „Piste"-artiesten en anderen geannuleerd. Een daarna door de Technische Dienst van de NTS op het VUC-terrein genomen cameraproef bracht echter aan het licht dat de aanwezige licht installatie onvoldoende was om van de voetbalwedstrijd bruikbare televisiebeel den te maken, terwyl ook de opstellings mogelijkheden voor de camera's zeer ongunstig bleken. Een poging om de verlichting uit te breiden mislukte, om dat de hiervoor benodigde extra elek trische energie niet beschikbaar was. Onder deze omstandigheden heeft men tot zijn teleurstelling van het voorne men de voetbalwedstryd uit te zenden moeten afzien en opnieuw de artiesten geëngageerd voor het „Piste"-program- ma dat vanuit „Treslong" te Hillegom zal worden gepresenteerd. Onder de ti tel „Ogen en kunstlicht" zal ook de do cumentaire doorgaan met medewerking van prof. H. M. Dekking, hoogleraar in de oogheelkunde aan de Rijksuniversi teit te Groningen: dr. G. J. Fortuin, arts; G. Hietbrink. lichtdeskundige en Maria van der Eist. Joop Reinboud treedt op als gespreksleider in dit pro gramma, dat geregisseerd wordt door Tineke Roeffen KRO EN VPRO MAKEN SAMEN TV-UITZENDING Vrijdagavond 16 oktober begint de VPRO met zijn eerste „Portret van een staatsman". Dat zal zyn de Duitse bondskanselier Konrad Adenauer. Sa mensteller is Henk Hofland. Daarna volgt een uitzending die tot stand komt door volledige samenwerking tussen KRO en VPRO. Toen de VPRO zocht naar een voort zetting van zijn medische documentai res onder redactie van de arts A. C. van Swol bleiek, dat ook de KRO plan nen in deze richting had. Dit heeft ge leid tot de vorming van een team. dat gezamenlijk deze uitzending tot stand zal brengen, nl. een, gewijd aan de pro blemen van en voor het geestelijk ge stoorde kind. Het team bestaat uit: arts A. C. van Swol, die de redactie en pre sentatie voor zyn rekening neemt, Jan Delf gauw, die de produktie verzorgt, Ben Klokman die verantwoordelijk is voor de regie en dokter G. v. d. Most, directeur-geneesheer van huize „Maria Roepaan" te Ottersum (Limburg). Er is ook volledige medewerking ver kregen van het college van directeuren van alle tien grote inrichtingen op dit gebied. Uit een aantal daarvan zullen dus ook filmfragmenten worden ver toond. BINNENLAND Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de maand augustus van ait Jaar 6639 nieuwe woningen voltooid. In augustus 1958 werden 6557 nieuwe woningen opgeleverd. Ir. S. H. Visser, minister van De fensie, zal op woensdag 7 oktober in ge zelschap van de bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal L. Brouwer, een werkbezoek aan de Kon. Marine te Nleuwediep (Den Helder) brengen. Het 12 maanden oude meisje I. J. Gilhuys is uit een openstaand raam op de eerste etage van een woning in de Joh. Verhulststraat te Amsterdam op straat gevallen. Het kindje werd naar het Wil- helmlnagasthuls vervoerd, waar het is overleden. Naar de Legervoorllchtingsdlenst mededeelt is gistermiddag te La Courtine een ongeval gebeurd, waardoor de dienst- Sllchtlg 20-Jarige soldaat W. C. H. Abink, afkomstig uit Emmen, waar schijnlijk zijn rechterhand zal moeten missen. De soldaat vond een projectiel en behandelde dit ondeskundig, tengevolge waarvan het explodeerde. De 43-Jarlge emballeur C. de Jong uit Utrecht, is gistermiddag gedood, toen een grote kist. die in de smalle Begyne- straat op een dak werd getakeld, naar be neden stortte en hem trof. De takel, waar mee de kist omhoog werd gehesen was bevestigd aan een schoorsteen, die het plotseling begaf. Met donderend geraas stortten de kist en de schoorsteen naar beneden Met een aantal officiële bijeenkom sten en een folkloristische optocht door het hart van Amsterdam is gisteren als onderdeel van de Belgische week. de dag van de provincie West-Vlaanderen ge vierd. Het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers organiseert van 26 tot 28 oktober fn hotel „Ittman" te Nunspeet een con ferentie van christen-werkgevers onder presidium van de heer P. Borst uit Was senaar. BUITENLAND Sinds het verblijf van Kroesjtsjef in de V.S. worden de uitzendingen van de „Stem van Amerika" naar de Sovjet-Unie niet meer zo stelselmatig gestoord als voordien het geval was. Een woordvoerder van de „Stem van Amerika" heeft maan dag hieromtrent verklaard dat bepaalde uitzendingen nog wel, doch andere niet meer worden gestoord. Radio-Peking bericht, dat sedert 1949 een derde van de Chinese woestijnen, dat is een gebied met een oppervlakte van 1,7 miljoen hectare, is bebost of tot gras land gemaakt. In dezelfde periode is 4.600 kilometer d(jk aangelegd om zandverstui vingen in te dammen. Zuid-Rhodesië wordt op het ogen blik geteisterd door de zwaarste steppe- brand uit zijn geschiedenis, aldus werd gisteren uit Salisbury gemeld. Aan de brand zijn niet alleen natuurlijke gras vlakten, maar ook bossen en plantages ten offer gevallen. Wilde dieren, waar onder groepen leeuwen, bedreigen boerde rijen in de geteisterde gebieden. Ook zijn kudden olifanten op het terrein van boer derijen doorgedrongen. Voor zover bekend zijn er nog geen slachtoffers. Bij een botsing tussen twee motor boten op het meer van Plelis-J&rvl in Finland zijn zondagavond vijftien jonge lieden verdronken. Prins Reinler van Monaco en Prinses Gracla zullen van 12 tot 15 oktober een 6taatslebezoek aan de Franse hoofdstad brengen. Franse troepen hebben in het week einde bij Bone een konvooi rekruten voor het Algerijnse i ibellenleger onderschept, zo is in Franse militaire kringen meege deeld. De 27 rekruten werden gevangen genomen, 7 man van het escorte sneuvel den in een gevecht. De Zweedse minister van Financiën, Strang, heeft krachtig aangedrongen op invoering van een algemene omzetbelas ting van 3 4 procent als beste middel om het vraagstuk van het begrotingste kort op te lossen. Dit voorstel zou echter binnenkort wel eens tot een regeringscrisis kunnen leiden daar de rechtse en cen trumpartijen alsmede de communisten tegen het voorstel zijn. De Russische eerste vice-premier Frol Koslof is gisteren in Oost-Berlljn aangekomen ter bijwoning van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Oostduitse repu bliek. In de Libische kuststad Derna zijn vijftien personen, onder wie een aantal Jonge kinderen, om het leven gekomen en vele gewond als gevolg van overstro mingen. die volgden op een plotselinge wolkbreuk. Er werden ook vele hulzen vernield. Het reddingswerk duurt nog voort. Syrische politie en douane hebben zondag aan de grens met Turkije zes uur lang gevochten met 60 smokkelaars, zo meldt het gezaghebbende Syrische blad „Al Wahda". De smokkelaars zouden vol gens dit blad door zes Turkse soldaten zijn beschermd. De Syrlërs hadden smok kelwaar tot een bedrag van een miljoen gulden in beslag genomen. Vijendertig Nederlandse wegenbou wers zijn maandag in Italië aangekomen om daar de snelverkeerswegen te bestude- De IJslandse vertegenwoordiger Thor Thors heeft gisteren in de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties de suggestie gedaan om de volgende zitting van de assemblee, in 1960, in Moskou te houden. De Sovjet-Unie zou de assemblee moeten uitnodigen. Dat zou volgens Thors een symbool van de internationale dool zijn. In Sovjetrussische kringen merkte men gisteravond op, dat de IJslander over zijn suggestie geen overleg met de Russische delegatie heeft gepleegd. VOOR WOENSDAG 7 OKTOBER Hilversum I, 402 nt. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag .7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Er moet ge vlogen worden, hoorsp. 12.15 Koorzang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. caus. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.50 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Interscholair Jeugd- toernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum v. h. Christelijk organisatie- en vereni gingsleven. caus. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis door prof. dr. Th. J. G. Locher. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgeb. ork. en sol. (Om 21.00-21.15 Ruimte voor recreatie, caus). 22.00 Koor zang. 22 30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennleuws 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram, ber. en act. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 R.V.U.: De Por tugese Troubadours, door Dolf Verspoor. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda, Van Nelle bestellen 1 Advertentie. DINSDAG Zomerzorg: Efficlency-expositie. 10 uur voorm.6 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Mo deshow Huis Van Strien. 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Plat telandsvrouwen en Meisjesbond. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)L.K.K. „Voor Allen". Pianiste Janine Dacosta. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Mo deshow Huis Van Strien. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Filmmiddag Ned. Ver, van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Prot. Chr. On- derwijzersver. 7.30 uur nam. Hotel Centraal: Ledenvergadering Ver. voor Fac. Lijkverbranding. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Mo deshow Huis Van Strien. 8 uur nam. VRIJDAG Breestraat 19: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Breestraat 19: Ledenverg. A.R. Wijk- 'kiesver. IV. Spr. mr. S. H. Altema, over: de A.R. Partij en het dirigisme. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mid denstandsbond. Spr. ir. dr. J. M. J. Kooy over: „Enige aspecten van de ruimte vaart". 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: Hoofdstad Operette „Sissi" 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 1112 uur ds. F. J. Voorthuis van Den Haag Halte Posthof H.T.M.: Paddestoelen excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.56 uur nam. Stadsgehoorzaal: Concert door „Das Ju- gendorenester Zürich". 8 uur nam ZONDAG VolkshuisPoppentheater „Harlekijn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG St.-Antonius Clubhuis: Gezellig samen zijn voor medewerkers aan concertreis „Das JugendorChester Zürich". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Open Deurweek. Zang avond m.m.v. ds. G. Julius en zijn koor en muziekband. 8 uur nam. Leid er dorp (Zijldijk)Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool naar Koperenbuizenfabrlek. 7 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Trianon: „Heimatlos" .14 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zaterdag 2.30, 4.30. 7 en 9 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De schat der Watusl". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zaterdag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Het dagboek van Anne Frank". Dagelijks: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 3 en 7 uur. Bezoek Prinses Beatrix aan V.S. en Taptoe Delft. Dagelijks: 10, 11, 12 en 1 uur. Lido: ..Come Prima". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Kapers op de kust". 14 Jaar. Dagelijks: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2. 4.15, 6.30 en 8.30 uur. Te Lelden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensheid'', Hooigracht 48, tel. 21060. By geen gehooi by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Omr. ork 14.45 Gitaarduo. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Klassieke muz. 17.15 Poll- tlekapel. 17.50 Regerlngsultz.: Emigratie- rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.30 Dans muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.25 VARA-Varia VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Bliksem uit heldere hemel, hoorspel. 21.58 Strykork. en sol. 22.20 Pol .rubriek. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 22.55 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.15 De verkiezingen in Engeland. 23.30 Instr. trio. 23.55-24.00 Nws. Van Nelle bestellen I Advertentie TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. jeugdtourn. KRO: 17.10- 17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen. nu 20.30 Kunstrubriek. NTS: 21.00 Filmdocumentaire. 21.15 Galaconc. Kur- haus te Scheveningen, t.g.v. 40-1arlg be staan K L.M. 21.30 Inleiding tot het oonc. 21.34 Residentieork. Van Nelle bestellen Advertentie (Over de 4e l(jn van 1820 uur) Coucou (Jonasson); Plaisance fox (Va- cher), Maurice Larcange; Dans tes yeux (Piaf). Eddie Constantine; Retour des hlrondelles (Pagano), Maurice Larcange; Monte Carlo Mélodie (Frisch), Orkest Werner Müller; Toi c'est vral (Roux), Paule Desjardins; Boléro bleu (Astor), Or kest Werner Müller; Le pièee (Bolling), Lionel Hampton. Claude Bolling; Tango Espanol (Fischer), Orkest Béla Sanders; Espafia cani (Marquina), Orkest Alfred Hause; Jasminera cordobesa (Rosales). Or kest Rafaël de Moncada; Las Espagnolas (Monreal), Orkest Rafaël de Moncada; Lis boa antigua (Portela), Orkest Werner Müller; Una casa Portugesa (Fonseca). Orkest Karl Loubé; Barcelona (Wilczek), Orkest Kurt Edelhagen; La cumparsita (Rodriguez). Orkest Werner Müller; Plaza de Toros (Malando), Orkest Alfred Hause; Ricordate Marcellino (Savona), Florella Bini, Adriano Valle; Folletti notturni (Pattacinl). Iller Pattacinl; La Ragazza del Sabato sera (Donida), Adriano Valle; A scatto libero (Pattacinl), Iller Pattclnl; Zlngarella (Romeo), Fiorella Bini, Paolo Sardlsco; Blue tango (Anderson), Orkest Ray Martin; The waltzing bugle boy (Martin), Orkest Ray Martin; II merlo dl Como (Ravasinl), Quartetto Enzo Gallo; Callahan's monkev (Spear), Anna (Gior dano). Orkest Norrie Paramor; La Pansé (Rendlni), Quartetto Enzo Gallo; Mla cara Carolino (v. Wood), Quartetto Enzo Gallo; Hear my song Vloletta (Klose), Ve- radero (Wayne). Orkest Ray Martin; Sam my plavs the blues for Mezz (Price), Or kest Emmett Berry; The old spinning wheel (Hill), Honky tonk train blues (Lewis), Orkest Bob Crosby; Swinging the Berry's (Berry), Boogie woogie la Parl- sienne (Price), Orkest Emmett Berry Van Nelle bestellen 1 Advertentie BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Zangrecital. 14.40 Gram. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorspel. 17.00 Koorzang. 17.45 Pro gramma v. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Dansmuz. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.00 Gram. 23.30 Reis- beschr. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Verz. progr. (Om 16.30 nws.) .16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races en gram. 18.30 Nws. en Gevar. Srog. 19.29 Weerber. en nws. 19.45 Hoorsp. 0.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en London Lights. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. 23.45 Progr. over verkiezingen. (Om 0.30 Nws.). 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Opera- fragm. 14.15 Lichte muz. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork. conc. 20.00 Volksliederen. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Beethoven- Festival te Bonn; Pianorecital. 23.30 Ge var. muz. 24.00 Nws. 0.10 Amus. muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 1200 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 en 14 20 Gram. 15.10 Gevar. muz. 15.55 Sol. conc. 19.55 Nws. 20.00 Gram. 21.50 Idem. 23.10 Concrete muz. 23.30 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ka mermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Engelse les. 16.17 Gram. 17.00 Nws. 17.20 Boekbespr. 17.45 Gram. 17.50 Boekenmarkt. 18.00 Gram 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18 30 V. d. sold. 1900 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.25 Operette-muz. 22 00 Nws. 22.15 Litt. kron. 22.30 Volks liederen. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Klass. gram. 14.13 Gram. 14.13 Gram. 14.15 Belg. muz. 15.15 Koren. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Operette-muz. 19.30 Nws. 22.00 Nws. 22.10 Sopr. en pla no. 22.55 Nws. Van Nelle bestellen I Advertentie. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. zwaar bew, geh. bew. zwaar bew. mist half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. a o 6 18 ozo 6 16 o 2 19 o 6 20 o 4 17 O 4 19 ozo 4 18 O 4 20 o 5 19 nw 6 17 W 1 14 nno 1 14 1 w 2 13 t? Is i9 a 2 14 13 o 4 21 11 o 2 21 5 no 4 18 3 o 2 23 7 ozo 5 25 16 w-stll 21 9 o 2 12 0 nno 1 18 1 O 2 13 1 w.stil 15 3 w.stll 17 7 o 1 20 12 ozo 5 13 -0 wzw 1 13 2 nno 8 25 16 no 2 22 10 no 3 22 9 w-stll 21 12 nw 4 22 16

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2