VERKORTING VAN DIENSTTIJD KOST TIENTALLEN MILJOENEN Naar vliegsnelheden 7 maal die van geluid? WEERRERÏCHT Stakingssituatie in Y.S. somber COMMISSIE VAN VOORST TOT VOORST: Aantrekking contractanten moet korter dienen mogelijk maken! Supersonisch luchtverkeer Afstand Amsterdam-Los Angeles afleggen in 1 uur 38 minuten VLUCHTELINGENJAAR 59-60 Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 OKTOBER 1959 No. 29863 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kies rxj uw regenjas uit de grootste collectie tussea t 80,- en f. 1 20.-. Bijv. Dioleen regenjas 35% macco - 65% polyester Daardoor vederlicht, water en winddicht (dus ook be schuttend tegen de koude). Gemakkelijk te reinigen en geen narigheid meer bij het stomen. Nieuwe herfsttinten. 94,50 House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Steun van zeelieden voor havenarbeiders? Er bestaat op het ogenblik niet veel kans op. dat het arbeidscon flict in de Amerikaanse staalindus trie en havens spoedig geregeld zal worden. Het is zelfs mogelijk dat de Amerikaanse zeelieden de havenarbeiders zullen steunen en eveneens het werk zullen neerleg gen. De onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden zijn maandagavond over de gehele linie afgebroken. Twee vakbonden, waarbij meer dan 90.000 zeelieden zijn aangesloten, hebben hun steun toegezegd aan de 85.000 stakende havenarbeiders. President Eisenhower zou overwegen zowel in het conflict in de staal- "d^strie als in dat van de havens tus senbeide te komen, als er niet spoedig «en overeenkomst wordt bereikt. Eisen howers perssecretaris Hagerty weigerde Luitenant gedood; Kapitein kreeg shock Tijdens een militaire oefenrit voor jeeps is gisteravond omstreeks half- negen bij Maurik onder Tiel door tot nu toe onbekende oorzaak een jeep van de weg afgeraakt en gekanteld. De jeep werd vermoedelijk bestuurd door de 41-jarige kapitein W. F. Rid der van Rappard, die een shock kreeg en naar huis is gebracht. De naast hem zittende jonge eerste luite nant H. Dorsting werd zwaar gewond en buiten kennis naar het ziekenhuis ..Bethesda" te Tiel vervoerd, waar bloedtransfusie werd toegepast. In do loop van de nacht is hij overleden. Beide slachtoffers zijn van de lucht- doelartillerieschool te Ede, gehuwd en woonachtig te Ede. Daar er geen getuigen bij het ongeval waren en de heer Van Rappard nog niet kan worden gehoord, weet men nog niets van de toedracht. Militairen bij de veevoedertransporten Gisteren en vandaag zijn weer mili taire vrachtauto's ingeschakeld by het vervoer van aanvullend veevoeder naar de „droogtestreken", waar men met ern stige veevoer-tekorten te kampen heeft. Gisteren reden in totaal ongeveer 25 wagens met bietekoppen van de Zuid hollandse eilanden naar Erp in Noord- Brabant. Vandaag zijn in totaal 50 vrachtauto's beschikbaar gesteld voor dit vervoer, dat ditmaal van de Zuidhollandse eilanden naar Stamprooi in het Deelgebied onder Weert zal gaan. Twintig van deze mili taire vrachtwagens vertrokken vanmor gen vroeg van het station te Dordrecht om de inzameling van bietekoppen op het eiland van Dordrecht te beginnen. echter te bevestigen of te ontkennen of Eisenhower op korte termijn zijn toe vlucht zal nemen tot de Taft-Hartley- wet. Zoals bekend kan de president deze wet hanteren om de stakers tot een „afkoelings-periode" van 80 dagen te dwingen. Dit zou betekenen dat de ar beiders het werk voor tenminste 80 da gen zouden moeten hervatten. In New York werden in de loop van vandaag vier grote passagiersschepen met in totaal meer dan 5000 passagiers verwacht. Men voorziet grote moeilijk heden bij het aan wal brengen van de koffers en andere zware bagage. Alleen al in de haven van New York liggen 80 schepen te wachten tot zij gelost of ge laden worden. In de havens van de Amerikaanse oostkust en het gebied aan de Golf van Mexico liggen honderden schepen, met aan bederf onderhevige levensmiddelen geladen. Streven naar verkorting met 2 maanden De commissie-Van Voorst tot Voorst ofwel de Commissie Wer kelijke Diensttijd Dienstplichtigen, zoals zij in maart van het vorig jaar officieel door de toenmalige minister van Defensie, ir. C. Staf werd gedoopt komt in een lijvig rapport tot de conclusie, dat er ernstig gestreefd zal moeten worden naar een diensttijdverkorting met twee maanden. Voor de marine zou het echter niet verantwoord zijn de diensttijd van 21 maanden in te krimpen. Er was in haar opdracht nadrukkelijk gesteld, dat de NAVO-ver plichtingen van ons land als gegeven moest worden aangehouden. Met het oog hierop gericht stelt de commissie vast, dat men het paard niet achter de wagen mag spannen. Men mag derhalve niet tot ver korting van de diensttijd overgaan, voordat de resultaten van de werving van vrijwilligers die de personeelssterkte van de strijd macht op peil moeten houden zulks wettigen. VERONTRUSTEND TEKORT AAN BEROEPSPERSONEEL BIJ DE KON. LANDMACHT Maar om voldoende vrijwilligers te kunnen aantrekken zullen de dienst- voorwaarden aantrekkelijker moeten worden. Daarom adviseert de commis sie de bezoldigingsschalen te herzien. De kosten van een diensttijdverkorting met twee maanden schat de commissie op 86 miljoen per jaar. In hoeverre dat bedrag binnen het huidige defensiepla fond kan worden gevonden of dat deze diensten worden verhoogd, daarop wenst de commissie geen antwoord te g^ven. De kwestie van de diensttijdverkor ting zo merkt de commissie op wordt bijzonder gecompliceerd door het feit dat de huidige personeelsbezetting van de drie krijgsmachtonderdelen al niet aan de NAVO-eisen voldoet. Bij de landmacht is dat bepaald verontrustend. Half 1958 bedroeg dat namelijk onge veer 5100 man (20%). Bij de zeemacht waren het 1800 man (12%) en bij de luchtmacht 1100 man (11%). Bij de zee macht wordt het gehele tekort do"or dienstplichtigen aangevuld. Bij de land macht en bij de luchtmacht bestaan nog een groot aantal niet bezette functies. Wijziging De vervanging van een aantal dienst plichtigen door contractanten zou bij de laatste twee krijgsmachtonderdelen dan ook tot een fundamentele wijziging in de opbouw van deze onderdelen lei den. Hierdoor zal de gevechtswaarde der parate troepen op den duur belang rijk kunnen worden verhoogd. Bij de landmacht zou volgens het rapport de uit militair oogpunt gunsti ge verhouding tussen beroepspersoneel en dienstplichtigen worden verkregen, indien niet meer dan 25.800 man per jaar voor de mobilisabele eenheden be schikbaar zouden komen. In verband met de eisen, welke de parate sterkte nu eenmaal stelt, zouden LOENIK III OP GOEDE WEG De Russische maanraket bevond zich gisteren om 18.00 uur Ned. tijd op 284.000 km. van de aarde, aldus meldde een bericht van het persbureau Tass. Op dat tijdstip bevond de raket zich ter hoogte van de Atlantische Oceaan. Overeenkomstig de plannen zal Loenik III een baan om de maan en de aarde beschrijven, zo werd gister avond in Moskou bekend gemaakt. De capsule met instrumenten moest he denmiddag om 15.00 uur het dichtst bij de maan komen, op ongeveer 7000 km. hoogte. De raket volgt de voorgeschreven koers, niet alleen volgens Moskou maar ook volgens het Engelse observatorium Jodrell Bank waar men de Loenik nauwkeurig" volgt. Terechtstelling van Poclola uitgesteld De terechtstelling van de in Duits land geboren Canadese fotograaf Podola, die wegens het doodschieten van een Londense rechercheur ter dood is ver oordeeld, is uitgesteld, zo is heden offi cieel in Londen meegedeeld. Podola zou aanvankelijk op 16 oktober worden op gehangen. van deze 25.800 man de volgende aan tallen contracten nodig zijn. Bij een diensttijdverkorting met twee maanden ongeveer 12.600 man met een vierjarig of 6800 man met een zesjarig contract. Als men de diensttijd met vier maan den zou verkorten: ruim 14.000 man met een vierjarig of 8000 man met een zesjarig contract. Zou men de dienst tijd met een half jaar inkrimpen dan zouden deze getallen worden ruim 14.000 vierjarigen of 8300 zesjarigen. En deze aantallen zouden nog ver meerderd moeten worden met de-bij de luchtmacht op grond van dezelfde ge dachtegang aan te nemen contractanten (1400) en met de uit de aard der zaak jaarlijks noodzakelijke aanvulling van het beroepspersoneel bij de drie krijgs machtonderdelen (3950). Niet te verwezenlijken Telt men deze getallen bij elkaar op. dan komt men by een diensttijdverkor- ting met twee maanden en bij het aan nemen van contractanten met een zes jarig contract reeds tot het aannemen van12.150 vrijwilligers per jaar. Een getal dermate hoog. dat de commissie dit niet te verwezenlijken acht. Temeer, daar bij verkorting van het steeds nood zakelijke overgangstijdperk bovendien nog een zeer groot aantal nadienenden een verbintenis zouden moeten sluiten. Daarenboven wil men de lasten van de dienstplicht zo gelijkmatig mogelijk over de gehele bevolking verdelen. Dat kan niet als men een groot deel van de dienstplichtigen niet onder de wapenen zou roepen. Derhalve is men uitgegaan van een totale lichtingssterkte van van 46.000 man voor de landmacht en 6000 man voor de luchtmacht. Maar is er geen andere weg om de last van de dienstplicht te verkorten? Verkorting van de opleiding acht de commissie niet aanvaardbaar. Diensttijdverkorting is volgens haar dus niet mogelijk zonder uitbreiding van het vrijwillig dienende personeel. En daar zal jaren mee ge moeid zijn. Slot pag. 2 Luit.-generaal b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst tijdens de toelichtingwelke hij gisteren gaf op het rapport van de Commissie Diensttijdverkorting. Harder werken roept Nixon Amerikanen toe Vice-president Nixon van de V.S. heeft er gisteravond in een rede aan de universiteit van Chi cago bij de Amerikanen op aange drongen harder te werken om de superioriteit van de vrijheid met betrekking tot het communisme te bewijzen. Hij gaf toe dat de Rus sen, speciaal op wetenschappelijk gebied, een opmerkelijke vooruit gang hadden geboekt. ,,Maar wij kunnen en zullen ze inhalen", aldus Nixon. Vlag voor Ned. Antillen De Ned. Antillen hebben een ontwerp voor een eigen vlag. Gisteren is in Willemstad een ont- werp-landsverordening verschenen waar in de vlag wordt vastgesteld. Het ontwerp voor de „Bandera" be staat uit een wit veld met in het midden verticale rode en een horizontale blauwe baan over de rode heen. In het midden van de blauwe baan zijn in een ovaal vormige rangschikking zes witte sterren aangebracht. Bij de viering van het eerste jubileum van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden (15 december) zal de Antil liaanse regering een serie postzegels doen verschijnen die aan de vlag gewijd zal zijn. De betekenis van het traditionele verband tussen onderzoeking en ontwikkeling op het gebied van de militaire luchtvaart en de daarmee overeenkomende voor uitgang op het terrein der burgerluchtvaart moet worden onderkend bij het maken van plannen voor verkeersvliegtuigen van de toekomst. Hoewel het waar is, dat er in de huidige ontwikkeling van verkeersvliegtuigen die met een snelheid van driemaal of drieeneenhalf maal die van het geluid zullen vliegen, zeer grote steun wordt ondervonden van de ervaringen die op dit stuk door de militaire luchtmacht zijn opgedaan, vereisen deze ontwikkelingen een grotere door de vliegtuigenindustrie bekostigde research en ontwikkeling dan voor welk ontwerp voor een verkeersvliegtuig tot dusverre dan ook. Het is in de toekomst mogelijk dat de research ten behoeve van militaire lucht vaartuigen bijna geheel gericht zal zijn op die gebieden van het luchtruim waar mede de verkeersluchtvaart niets van doen heeft. Een voorbeeld daarvan zou zjjn het militaire ruimtevaartprogramma. Dit zei vanmiddag de vice-president van de Lockheed vliegtuigenfabriek, de Amerikaan Hall L. Hibbard, op de derde „dr. Albert Plesman memorial lecture" die in de Technische Hogeschool te Delft is gehouden. De heer Hibbard merkte verder op dat, nu de belangen op luchtvaart-tech nisch gebied tussen de militaire en de burgerluchtvaart verder uit elkaar kun nen gaan, het niet mogelijk is dat de ontwikkeling van toekomstige verkeers vliegtuigen b.v. van die bestemd voor het ontwikkelen van snelheden van zes- of zevenmaal de snelheid van het ge luid, ter hand zal moeten worden ge nomen door de vliegtuigindustrie alleen, zonder de voordelen te kunnen plukken van de leiding van de militaire ontwik keling. De heer Hibbard zei er evenwel van overtuigd te zijn dat vooruitziend den ken volgens de traditie zoals die ge vestigd is door dr. Plesman, niet alleen in beschouwing zal nemen de huidige neiging naar een snelle uitbreiding van het volume van het luchtverkeer, maar ook de additionele toeneming van het volume die zal ontstaan door het voor de reizigers zeer verbeterd nut dat luchttransport met zeer hoge snelheden biedt. Dat voerde spreker tot de conclusie dat de luchtvaartmaatschappijen van de wereld binnen afzienbare toekomst de beschikking zullen hebben over vliegtuigen die door het luchtruim zullen gaan met snelheden van zes maal of zevenmaal de snelheid van het geluid. Een verkeersvliegtuig dat een snel heid kan ontwikkelen van zevenmaal de snelheid van het geluid zal de af stand tussen Amsterdam en Los An geles in een vliegtijd van slechts 1 uur 38 minuten kunnen afleggen. Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, voor zitter van de afdeling vliegtuigbouw- kunde der TH, merkte in zijn dank woord aan de spreker o.m. op dat ook hy ervan overtuigd is dat het superso nische vliegen zal bijdragen tot een ver dere groei van het luchtverkeer over lange afstand. De verwezenlijking van een ontwerp voor een supersonisch verkeersvliegtuig is een uitdaging aan de vliegtuigbouw- kundige research en aan de vliegtuigin dustrie. Zonnig weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Plaatselijk nachtvorst. Morgen zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag.. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 OKTOBER Zon op: 6.49 uur; onder: 18.06 uur. Maan op: 12.41 uur; onder: 21.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.14 en 18.36 uur. Laagwater te 2.07 en 14.22 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Na vele moeilijkheden rond het op treden van Maria Callas voor de Britse televisie als gevolg van ziek- te van haar eigen dirigent, heeft zij er in toegestemd te zingen onder leiding van Sir Malcolm Sargent. Deze opname tijdens de repetities toontdat zij het best met hem kan vinden De uiteindelijke invoering van su personisch luchtverkeer is een taak die vermoedelijk de samenwerking van luchtvaartmaatschappijen in de gehele wereld niet kan ontberen. Dat betekent evenzeer de samenwerking van de regeringen van verscheidene landen maar dat zal niet genoeg zijn voor de toekomst. Een verdere sa menwerking op het terrein van re search en ontwikkeling en van de vliegtuigindustrie in de onderscheide ne landen zal noodzakelijk zijn om de bronnen volledig en economisch te kunnen exploiteren. Dit geldt zeker voor de astronautica en ruimtevaart. De directie der KLM heeft na de le zing waarvoor enorm grote belangstel ling bestond, een ontvangst gehouden in het Stedelijk Museum „Het Prinsen hof" te Delft. Dezer dagen heeft H. M. de Koningin -persoonlijk de ervaringen gehoord van de Letse dominee Urdze. Dominee Urdze, zelf vluchteling, is een van de geestelijke leiders van de Letten in het vluchtelingenkamp Ohmstede (Duitsland)Ohmstede is een van de projecten, die in het kader van het Wereldvluchtelingen jaar zijn toegewezen aan Nederland. Dominee Urdze kwam, in een vergadering van het bestuur van het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar die door Koningin Juliana werd bijgewoond, vertellen van de materiële maar vooral ook de geestelijke nood, waarin zijn kolonie van bijna vierhonderd Letse vluchtelingen verkeert. Hij sprak tegenover de Koningin en het bestuur van het comité Vluchtelingen jaar 1959'60 de hoop uit, dat de vluchtelingen van Ohmstede en van alle kampen in Europa die nog moeten worden opge ruimd, deze keer niet wéér voor een teleurstelling zullen worden geplaatst. „Dat", zo zei dominee Urdze, „is in de afgelopen veertien, vijftien jaar reeds zo vaak gebeurd, dat zij het waarschijnlijk deze keer niet meer te boven zouden kómen". In de laatste helft van deze oktobermaand wordt in het grootste deel van ons land met de eerste grote actie ten bate van de vluchtelingen begonnen. Men zal er ongetwijfeld nog meer van horen, maar voor wie reeds nu de lijfelijke en de geestelijke nood wil lenigen van hen, die soms al meer dan veertien jaar in een kamp verblijven: het gironummer van het comité Vluchteling enj aar is: 1959 60.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1