Centrifuges vanaf f.170.- MAANDAG S OKTOBER 1939 Status Ned. ondernemingen in Indonesië met deels buitenlandse aandeelbouders In Indonesië is een besluit gepubli ceerd, ondertekend door de Indonesi sche minister van Financiën, ir. Djoeanda, over de positie, welke na de recente nationalisaties, Nederlandse ondernemingen zullen verkrijgen, waar van de aandeelhouders voor een deel niet-Nederlanders zijn. Die ondernemingen, welke na de nationalisatie werden beschouwd als vitale bedrijven, blijven geheel het eigendom van de Indonesische regering aldus het besluit. Ondernemingen, die na de nationali satie zijn beschouwd als niet vitale be drijven kunnen worden: gezamenlijke ondernemingen in het bezit van de Indonesische regering en buitenlanders, mits deze geen Nederlan ders zijn; gezamenlijke ondernemingen in het bezit van nationaal-Indonesisch en (niet-Nederlands) buitenlands kapi taal of ondernemingen in het bezit van geheel niet-Nederlands buiten landse kapitaal mits de onderneming haar zetel in Indonesië heeft. De directies van in Indonesië geves tigde. niet in het bezit van Nederlanders zijnde, ondernemingen krijgen zes maan den tijd om hun zetel over te brengen van Nederlands grondgebied naar dat van de Indonesische republiek. Gebeurt dit niet dan kunnen deze ondernemin gen als Nederlandse bedrijven worden beschouwd en zijn ze onderworpen aan de nationalisatie-bepalingen. Teleurstelling voor onze astronomen De twee Nederlandse expedities naar de Canarische eilanden, die daarheen gereisd zijn om de zonsverduistering waar te nemen hebben telegrammen naar ons land gezonden, waaruit blijkt, dat het resultaat van de waarnemingen teleurstellend is. De beroepsastronomen hebben te kampen gehad met een ge sluierde hemel en „losse wolken", ter wijl de amateurs in het geheel geen waarnemingen hebben kunnen doen door zware wolken. Prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoogle raar te Utrecht en leider van de be roepsastronomen telegrafeerde uit Puer to del Rosario (Fuente Ventura) op de Canarische eilanden aan de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek te Leiden: „Sluiers, losse wolken, gedeel telijk geslaagd, instrumenten feilloos". Het tweede telegram werd verzonden door de Nederlandse Amateur Astrono men Expeditie op hetzelfde eiland en ondertekend door dr. C. de Jager en baron Van Hemert tot Dingshof: „Door zware wolken eclips niet waarneembaar. Teleurstellend", aldus ZWO. De expedities van vijf andere landen hebben de eclips goed kunnen waarne men. Voorzover de waarneming dus fo tografisch geschiedde heeft de bewolk te lucht veel hinder gegeven. Enkele methoden van waarneming, die volgens andere principes werken, hadden van de wolkensluiers geen last. Hoofdkantoor N.V.V. in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Naar wij met betrekking tot de vesti ging van het hoofdkantoor van het NVV in Den Haag vernemen, heeft men van de zijde van de gemeente als plaats daarvoor op het oog een groot terrein, dat gelegen is tussen de Adelheidstraat en de le Van den Boschstraat. Op de kruising van de Adelheidstraat en de Juliana van Stolberglaan is een plein geprojecteerd, op een van de hoeken waarvan in de toekomst een nieuw ge bouw voor het Koninklijk Conservato rium voor Muziek zal verrijzen. Ten oosten daarvan zou voor de totstandko ming van een complex van het NVV en van de aangesloten organisaties, die zich daarin zouden wililen vestigen, een terrein kunnen worden gereserveerd. Arbeidsreserve telt 46623 mannen Eind september waren er in ons land 39.056 werkloze mannen ingeschreven tegen 41.205 eind augustus. Op aan vullende werken waren eind september 7.567 mannen werkzaam tegen 8.832 eind augustus. De geregistreerde ar beidsreserve bedroeg dus per eind september 46.623 mannen, tegen een maand tevoren 50.037. Het aantal werkloze vrouwen was eind vorige maand 6.441 tegen 5..906 eind augustus. Het aantal openstaande aan vragen was per eind september 40.148 voor mannen en 30.077 voor vrouwen. Een maand tevoren waren deze cijfers respectievelijk 41.905 en 31.182 aldus de maandelijkse cijfers, medegedeeld door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Voldoening ovèr regeling accountantswezen (Van onze Haagse redactie) „Het heeft het Nederlandse Instituut van Accountants grote voldoening gege ven, dat de memorie van toelichting tot het wetsontwerp inzake regeling van het accountantswezen blijk geeft van de opvatting dat voor de uitoefening van het accountantsberoep in volle omvang de eisen van deskundigheid niet lager mogen worden gesteld dan overeen komt met het niveau der accountants examens, zoals deze thans worden afge nomen in het kader van het hoger on derwijs en van daarmee gelijkstaande verenigingsexamens". Aldus, prof. dr. A. Th. de Lange, voor zitter van het NI VA, in zijn openings rede ter gelegenheid van de accoun tantsdag, die het instituut zaterdag in Scheveningen had georganiseerd. De heer De Lange merkte verder op, dat de snelle ontwikkeling der admini stratieve techniek de accountant heeft gesteld voor typisch administratief-or- ganisatorische vraagstukken. In de be hoefte aan oplossing daarvan wordt mede voorzien door cursussen, en wat betreft de oriëntering op het gebied van de interne bedrijfsorganisatie is een reeks voordrachten georganiseerd. Ten aanzien van de liberalisering van het accountantsberoep binnen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap deelde prof. De Lange mee, dat het Instituut zijn mening om trent de hoofdlijnen en grenzen van de liberalisering van het beroep aan de desbetreffende EEG-commissie kenbaar heeft gemaakt. Voor de in de aanhef genoemde, ge heel te nationaliseren vitale bedrijven, zal aan de niet-Nederlandse aandeel houders er in, een schade vergoeding worden uitgekeerd. In afzonderlijke be sluiten zal worden vastgesteld, welke ondernemingen zullen worden genatio naliseerd. Accountants bespraken de commissaris functie (Van onze Haagse redactie) De functie van de commissaris was In de zaterdag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden accountants dag van het Ned. Instituut van Ac countants (NIVA) onderwerp van be spreking. Eerst sprak mr. H. Albar- da. voorzitter van het Centraal Or gaan voor de economische betrekkin gen met het buitenland, over „De ont wikkeling van de functie van de com missaris in het Nederlandse Vennoot schapswezen", een vraagstuk van be drijfsorganisatie. dat zoals de voor zitter van het NIVA, prof. dr. A. Th. de Lange, opmerkte „thans velen in den lande interesseert". Dr. ir. F. Q. den Hollander, voorzit ter van het Veroona van Ned. Werk gevers en oud-president van de Ned. Spoorwegen, achtte het van groot be lang. dat er in de Raad van Commissa rissen harmonie en homogeniteit heerst. Wat de door dr. Wiardi Beekman Stichting voorgestelde hervorming van de Raad van Commissarissen, t.w. een tripartite samenstelling (aandeelhou ders, overheid en werknemers), betreft, zei hij dat hier sprake is van een „mis kenning van het ondernemers wezen als zodanig". Dr. ir. Den Hollander rea geerde tenslotte positief op een sug gestie van mr. Albarda inzake door de Werkgeversbonden te ontplooien acti viteiten op het terrein van een nadere en duidelijkere concretisering van de functie van de commissaris. Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minis ter van Economische Zaken, wees erop, dat volgens de moderne opvatting de commissarissen tot taak hebben de be hartiging van de belangen van allen die in de onderneming werken en ermee verbonden zijn, doch hij wilde een ac cent leggen op de behartiging van de belangen van aandeelhouders. Hij toonde zich huiverig voor Com missarissen, die door banken of fi nanciële instellingen zjjn aangewezen, op grond van kredieten die een on derneming bjj deze instellingen heeft opgenomen. Hij sprak de vrees uit dat zo'n commissaris, die een „wa kend oog" voor een derde moet zijn, zich onvoldoende met de be>langen van de betrokken onderneming zou kunnen vereenzelvigen. Of een specifieke deskundigheid ver eist is om de functie van commissaris te kunnen bekleden? Mr. Steenberghe zei, dat het allereerst gaat om „karak tervolle mensen met goed zakelijk in zicht". Hij stelde ten laatste de leef tijdsgrens aan de orde, en onder streepte in dit verband dat een com missaris voor een goede uitoefening van zijn functie „in het volle leven moet staan". Weer een film van Fons Rademakers FONS RADEMAKERS nieuwe film De Nederlandse filmproduktiemaat- schappij deelt mede, dat in november een aanvang zal worden gemaakt met de opnamen voor haar eerste speelfilm. De regie zal worden gevoerd door Fons Rademakers. Zijn eerste speelfilm was destijds „Dorp aan de rivier". Het sce nario is geschreven door Jan Blokker. Voor de bezetting in de Cinetone- studio's te Duivendrecht de proefopna- men worden gemaakt. Het gebeuren in deze film speelt zich af in de Sinter klaastijd. De voorlopige titel luidt dan ook „Makkers, staakt uw wild geraas". Fraude van f45000.— Penningmeester in arrest By de spaarbank „St.-Jozef" te Sneek is een geval van fraude geconstateerd, tot een bedrag van f. 45.000. In ver band hiermee is de 60-jarige penning meester-administrateur van de bank gearresteerd. Deze neemt in r.-k. kringen in Sneek een vooraanstaande plaats in en is eigenaar van een textielzaak. Hij had financiële moeilijkheden in zijn zaak en zuiverde de tekorten aan met geld van de bank, waardoor hij tot knoeierijen kwam. Zo incasseerde hij o.a. spaar gelden van bejaarden en schreef deze wel op de boekjes van de spaarders, maar slechts gedeeltelijk in de boeken van de bank. Ettelijke bedragen wendde hij ten eigen bate aan. Ook aan hem tegen kwitantie verstrekte hypotheek- gelden werden niet volledig verantwoord. De man is voor de officier van Justitie te Leeuwarden geleid en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De fraude strekte zich uit over een periode van vyf jaar. De bank is niet tegen fraude ver zekerd, doch het tekort kan uit reserves worden aangezuiverd. Marconist morgen voor jury te Boston De marconist van het Nederlandse schip „Utrecht", die aangehouden is in verband met de dood van Lynn Kauf- mann uit Chicago, wier stoffelijk over schot na het vertrek van de „Utrecht" bij Boston in de haven werd gevonden, zal op 6 oktober voor de grote jury te Boston verschijnen. De „Boston Globe" zegt, dat de echt genote van de marconist naar de V.S. zal vliegen om haar echtgenoot bij te staan. De Nederlandse consul te New York zou haar overtocht regelen. De verdachte heeft volgens het Ame rikaanse blad het volgende telegram naar zijn vrouw gezonden: „Ik houd van Je. Maak je geen zorgen. Alles zal in orde komen." Nooit meer angst voor brandend maagzuur als U maar Rennies bö de hand hebt. 'n Wonder, wat Rennies voor U doen. En dadelijkDe snerpendste pijnen worden onmiddellijk gedoofd, hoe hard nekkig Uw kwaal ook is. Een zegen, dat er zo'n afdoend middel bestaat. Als be proefd erkend en geroemd door duizen den zuurbrand-lijders. Jongens pleegden overval op chauffeur (Speciale berichtgeving) Twee jongens, 16 en 18 jaar oud, heb ben zaterdagavond op de Kerkedijk in IJsselmonde de 30-jarige chauffeur G. A. Boot uit de Johan de Meesterstraat te Rotterdam overvallen.. Het tweetal slaagde echter niet in zijn opzet de heer Boot te beroven en er met diens taxi vandoor te gaan. De overvallene werd zowel aan het voorhoofd als achterhoofd licht gewond. Omstreeks 10 uur 's avonds was chauf feur Boot naar een café aan de Binnen weg in het centrum van Rotterdam ge zonden. Er stapten twee passagiers, een 16-jarige slagersknecht en een 18-jarige magazijnbediende, in de taxi. Zij gaven opdracht naar IJsselmonde te rijden. Op de Kerkedijk verzochten zij de chauffeur te stoppen. Maar nauwelijks had deze zijn wagen tot stilstand gebracht of hij kreeg plotseling met een hard voorwerp slagen op het hoofd. Daarna probeerden zijn aanvallers hem over de voorbank te trekken. De heer Boot verzette zich terwijl hij om hulp schreeuwde uit alle macht. Bewoners van de Kerkedijk kwamen toegesneld, waarna de overval lers de vlucht namen. Zij renden dwars door de polder, waar zij het voorwerp waarmee zij de chauffeur hadden gesla gen. een alarmpistool, weggooiden. De politie zette korte tijd later de achter volging in. De overvallers waren echter reeds verdwenen. Een in de buurt wonende E.H.B.O.-er heeft de verwon dingen, welke de heer Boot had opge lopen, bepleisterd. Hij heeft de politie vrij nauwkeurige signalementen ver schaft. Aan de hand daarvan werden de overvallers 's nachts achterhaald. Zij waren na een vlucht door de polder naar de woningen van hun ouders in Charlois gegaan, waar zij op bed werden aangetroffen.. Het tweetal is overge bracht naar het politiebureau. Het alarmpistool is later teruggevonden. De knapen bekenden vlot, dat zij de bedoe ling -hadden geld en ai^to te roven. Bodegraafse huishoudster na aanrijding overleden Zaterdag om kwart voor drie is op de weg van Woerden naar Utrecht, op Rijksweg 12, bij Oudewater een auto ongeluk gebeurd, dat aan de bestuurster van een der auto's, mej. Hieronymus, uit Bodegraven, het leven kostte. Mej. Hie ronymus reed dokter Van Beek, bij wie zij huishoudster was, naar Utrecht. Zy reden van de parkeerstrook, die naast de zuidelijke rijbaan ligt, naar de in- haalbaan in de richting Utrecht toen een achterop rijdende auto hen met een snelheid van 110 kilometer achterop reed en tegen de auto van de dokter botste. Mej. Hieronymus werd zwaar ge wond naar het Van Iterson-ziekenhuis in Gouda gebracht, waar zij aan haar verwonding is overleden. De 82-jarige dokter Van Beek liep drie gebroken rib ben en inwendige kneuzingen op. De bestuurder van de andere auto, kreeg schaafwonden. Beiden werden naar het ziekenhuis in Gouda gebracht. Medische bijstand per telefoon (Van onze Haagse redactie). „U luistert naar de automatische telefoonbeantwoording van dokter X. Dr. X. is tot maandagmorgen 9 uur afwezig. In spoedeisende geval len wende men zioh tot de huisarts of tot de nachtdienst. Indien u zich erg rusteloos, angstig of levens moe voelt, kunt u waarschijnlijk toch de kracht opbrengen dit nog enige tijd te dragen. Een derge lijke stemming duurt meestal kort. Tracht dus een beetje flink te zijn. Dit is het einde van de automati- sohe telefoonbeanüwoording van dr. X.". Deze boodsohap horen mensen, die in Den Haag een bepaald tele foonnummer draaien. De kalme, bemoedigende stem van de dokter zelf spreekt hen toe. En het nieuws dat men voor de prijs van een stadsgesprek op deze unieke wijze medische raad kan krijgen, is blijk baar al zo door de stad verbreid, dat het telefoonnummer voortdu rend ln gesprek is A. Diemer Kool overleden Oud-tenniskampioen van Nederland Op 63-jarige leeftyd is zaterdag jl. te Annecy de heer A. Diemer Kool over leden. Hij was oud-directeur van de Amsterdamse bank en op 30 juni jl. ge pensioneerd. In de tenniswereld genoot de heer Diemer Kool grote bekendheid. Vooral in de jaren 1914 tot en met 1923 kwam hy tot grote prestaties. Vele malen was was hij tenniskampioen van Nederland. BRAND OP DEENS SCHIP BEDWONGEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de Nieuwehaven te Rotterdam brand uitgebroken in een lading palm- pitten en schilfers aan boord van het 4593 ton metende ms „Olga Torm" van de rederij D/S Torm te Kopenhagen. Met ruim tien stralen heeft de Rot terdamse brandweer de strijd tegen het vuur weten te bedwingen. Koningin wenste Chrissemeuje geluk In haar aan de Duitse grens te Hol- terhoek (gem. Eibergen) gelegen woning, vierde Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Backs of tewel Chrissemeuje, dezer dagen haar 110de verjaardag. Alvorens men zich van de mis aan het ontbyt begaf werd door burgemees ter L. H. H. R. van Wensen een schry- ven van H.M. de Koningin voorgelezen, dat luidde als volgt: „Met hartelijke ge lukwensen ter gelegenheid van uw 110de verjaardag. 2 oktober 1959, Juliana. Bij dit schrijven behoorde een grote taart, die de jarige door mevrouw van Wen sen werd overhandigd. Voorts ontving Chrissemeuje een televisietoestel. Er kwamen in de loop van de dag nog tal van bloemen, geschenken en zeer veel post binnen. De belangstelling was dit keer wel zeer groot, om niet te zeggen tè groot. Vooral 's morgens beleefde de anders zo rustig gelegen woning van Chrissemeuje een invasie van belang stellenden. Chrissemeuje zelf was ver kouden en zag er niet zo goed uit als anders. Gelaten liet zij de drukte langs zich heen gaan. Dr. Banki verblijft in Oost-Duitsland Gistermiddag heeft een woordvoer der van de Oostduitse autoriteiten verklaard, dat de sinds 17 september uit Roermond verdwenen arts dr. Banki met zijn secretaresse Miep Hey- nen naar de Russische zone van Duitsland is gegaan. De garagehou der, die dr. Banki een wagen had verhuurd, heeft van het Oostberlijnse Polizeiprasidium een telegram ont vangen dat hU zijn wagen daar af kan halen. Volgens de Oostduitse woordvoerder willen de 56-jarige arts en zijn 22-jarige secretaresse zich in de „Duitse demo cratische republiek" een nieuw bestaan opbouwen. Fa. DUSOSWA, Leiden Zware overstromingen op Sumatra Duizenden dorpelingen in uitgestrekte gebieden in het oosten van Sumatra worden geëvacueerd voor een dreigende grote overstroming. Honderden hectaren rijsakkers en andere landbouwgronden zijn beschadigd door het opkomend wa ter van de gezwollen rivieren. Ofschoon de bevolking in paniek een goed heenkomen zocht, zijn er geen per soonlijke ongelukken gemeld. Het ergst is het gebied van de distric ten Loeboek Pakam TebingTinggi ge troffen, waar huizen en wegen zijn on dergelopen en het verkeer geheel tot stilstand is gebracht. Volgens meldingen uit Medan bestaat het gevaar dat nog meer rivieren bui ten hun oevers zullen treden, als de zware regens die het gebied teisteren, aanhouden. Medan zelf is niet getroffen, doch wel heeft de Deli-rivier een ge vaarlijk hoge waterstand bereikt. Grootscheepse viering „dag der strijdkrachten" Indonesische oorlogsschepen hebben zich gisteren in slagorde geformeerd voor een grote vlootschouw, die vandaag de „dag der strijdkrachten" wordt gehou den. In een oefening van vier uren nemen oorlogsbodems en vliegtuigen deel aan een „aanval" op Djakarta. President Soekarno. die de vloot schouw by woonde, verklaarde gisteren in een rede tot het leger, dat de strijd krachten slechts bestaan tot verdediging van de staat en „niet verbonden zijn aan enige politieke ideologie". Als vaderlandslievenden en strijders moeten zy, de strijdkrachten, bezeten zijn van een vlammende geest, een ijzer- sterke overtuiging hebben en vervuld zijn van een ideologie die tegen iedere proef is opgewassen". „De dag der strijdkrachten" is op grootscheepse wyze georganiseerd, ten einde „de groeiende militaire kracht van Indonesië te onderstrepen". In de haven van Djakarta geven grote oorlogsschepen en onderzeeërs, alle van nieuw makelij, een vlootschouw. Talrijke troepeneenheden voeren vanaf de stran den bij Djakarta met landingsvaartui gen hun aanvallen, temidden van bom bardementen en tegenaanvallen. Burgemeester Van Hall weer in ons land terug De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, is gistermiddag met het KLM-vliegtuig uit New York op de Am sterdamse luchthaven teruggekeerd. „De tocht van Prinses Beatrix heeft grote indruk op het Amerikaanse volk gemaakt", aldus de burgemeester. „Zeer verstandig heeft zij diverse vragen be antwoord en haar optreden was zo char- I mant en aardig, dat zij aller harten won Dr. H. W. Tilanus. CHU-lid van de Tweede Kamer en jarenlang fractievoorzitter, die vandaag zijn 75-ste verjaardag viert, op zijn on afscheidelijke fiets. Orgel St.-Martinuskerk in Hiliegom in restauratie Het orgel in de St.-Martinuskerk in Hiliegom zal worden gerestaureerd en uitgebreid. Het orgel dateert uit het einde van de 19e eeuw en is bijna 75 jaar oud. De be kende orgelbouwers van de firma Maar- schalkerweerd te Utrecht hebben het instrument, dat een zogenaamde Pneu matische Speelaard bezit, in de kerk ge plaatst. Het orgel verkeert de laatste tijd in een slechte staat en daarom zette het kerkbestuur de restauratie van het in strument op zyn verlanglijstje. Het orgel heeft een romantisch karakter, voorna melijk door de aanwezigheid van de vele z.g. „Strykers" Het is een 2 klaviers orgel met vrij pedaal, telt 19 registers en bovendien verschillende speelhulpen. Na de bevrijding verzamelden leden van het Koor ten bate van „een restau ratie" o.l.v. de heer A. Winter in een paar dagen ruim f. 3.000. Het ontbrekende geld is geleend. De orgelbouwers, de gebr. Vermeulen te Alkmaar, gaan onder toezicht van de „Orgel- en Klokkenraad" in Nederland, onder supervisie van dr. De Bruyn de volgende maand met dit zeer omvang rijke en tijdrovende werk beginnen. De orgelist, de heer Van Roode, ver telt, dat na het afbreken van het oude orgel, in november, by de bestaande 900 pijpen maar liefst 600 nieuwe exempla ren hun opwachting zullen maken. Een geheel nieuwe speeltafel wordt geplaatst. Het romantische klankidioom maakt plaats voor een moderner klankkleur. Nieuwe registers geven na de restauratie acte de présence: Sesquialter en ver schillende z.g. Vulstemmen. Er komt een vrije- en een vaste combinatie, terwijl ook de generaal-crescendo gehandhaafd blijft. Een automatisch pedaal is reeds van het onderklavier naar bovenpedaal werkzaam. De huidige pastoor, tevens voorzitter van het Kerkbestuur, pastoor J. H. van Houten, heeft zich voor dit werk ten- volle ingezet en muziekliefhebber, die hij is, zal pastoor Van Houten de afbraak en vooral de opbouw van het verouder de instrument intens volgen. De bedoe ling is tegen Kerstmis 1959 met de op stelling van het gerestaureerde en uit gebreide orgel gereed te zyn. Reeds enige weken immers werkt men in Alkmaar aan de verschillende onderdelen. Men wil de restauratie in twee maanden rea liseren. Minister Zijlstra terug uit Amerika „Ida": Marshallhulp voor achtergebleven gebieden (Van onze Amsterdamse correspondent) ,,Wat het Marshallplan voor Europa is geweest zal de Interna tional Development Association (IDA), welke instelling op de jaarvergadering van de in de in ternationale monetaire wereld sa menwerkende landen is geboren, zijn voor de achtergebleven gebie den. De IDA heeft als doel lenin gen en giften te verstrekken op gemakkelijke voorwaarden als een aanvulling op hetgeen reeds door de Wereldbank wordt gedaan". Dit verklaarde de minister van Finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra. gistermiddag op Schiphol, samen met de directeur van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, terugkerend van deze in Amerika ge houden jaarvergadering. In de Amerikaanse pers is over de IDA om. gezegd, dat Nieuw-Guinea voordelen zou kunnen hebben van dit nieuwe fonds. „Ik heb mij daar niet over uitgelaten", zei minister Zijlstra. „Wel is door diverse landen, zoals Engeland, Frankrijk en België, naar voren ge bracht, dat ook de gebieden, die juri disch nog geheel afhankelyk zyn van het moederland, van het fonds moeten kunnen profiteren. Maar persoonlijk zie ik daar nog wel wat moeilyke kantjes aan". Ik heb echter tydens de vergadering wel duidelijk laten blyken, dat de Ne derlandse regering bij haar principiële bereidverklaring tot oprichting van het Fonds de voorwaarde stelt, dat de goede verhouding tussen debiteuren en crediteuren niet zal worden geschaad". Op de vraag of de minister hierbij op Indonesië had gedoeld, antwoordde hij: „ja„ ongetwijfeld" Rouwdienst voor vissers in Oostende Ondeir grote belangstelling is vrij dag in de kerk van St. Petrus en St. Paulus in Oostende een rouwdienst gehouden voor de vijf slachtoffers van het na een aanvaring met de „Karei Doorman" gezonken Belgische vis sersvaartuig „Frans Elza". Onder de aanwezigen bevonden zich Commodore Robyns, vertegenwoordiger van Koning Boudewijn, de Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. mr. E. Teixeira de Mattos. de sous-chef van de Nederlandse Marinestaf, Comman deur de Vos van Steenwijk en de Ne derlandse militaire attaché in Brussel, kolonel Van Nieuwenhuyzen. Na de godsdienstoefening legde* Commandeur De Vos van Steenwijk namens de Ne derlandse Marine een krans bij het mo nument voor gevallen zeelieden in Oostende. Stalen motorkruiser na starten geëxplodeerd Voorafgegaan door een daverende klap vloog gistermiddag in een jacht haven te Loosdrecht de kap van een stalen motorkruiser de lucht in. Brok stukken ervan kwamen tot boven de bomen uit en werden honderden me ters weggeslingerd. De eigenaar van het schip werd uit zyn boot geworpen, maar wonder boven wonder mankeerde hy niets. Dit alles was het gevolg van het starten van de motor door de heer A.' Voogd, mede eigenaar van jachthaven „De Heul" in Oud-Loosdrecht, waar de boot lag. Ondanks zware brandwonden in het gezicht hielp de heer Voogd dapper mee met het van de steiger afduwen van de kruiser, die na de explosie in brand was gevlogen. Van de twee andere inzitten den, werd een dame uit Amsterdam het ergst getroffen. Met ernstige brandwon den aan gezicht en benen, een gebroken enkel en een nogal ernstige verwonding aan een oog, moest zij naar Amsterdam vervoerd worden. Enkele ruiten van om liggende boten sneuvelden. De „Kortenaer" weer in dienst gesteld Het fregat der Koninklijke Marine, Hr. Ms. „Kortenaer", die wegens onder- houds- en herstellingswerkzaamheden geruime tyd uit dienst is geweest, is vandaag te Den Helder weer in dienst gesteld. Aanvankelyk zou de indienst- stelling op 1 oktober j.l. geschieden. Dr. Soebandrio naar Peking De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, is giste ren vertrokken voor een reis van twee weken naar communistisch-China, Ja pan en de Filippijnen. Hy reist via Bangkok en Hongkong. Mej. T. Weevers weer kampioene machineschrijven In de Houtrusthallen in Den tiaag werden zaterdag de prijzen uitge reikt voor de wedstrijd kampioen schap machineschrijven. Kampioene werd wederom de Rotterdamse telexiste mej. Trix Wevers, die wc hier glunderend zien met haar tro feeën.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9