De vrijere loonvorming mag niet leiden tot algemene prijsstijging Mr. Burger interpelleert over bezetting ministerie Defensie WILLEM II BEHANDELING LAUWERSZEE Waa rschijnlijk tot december MOTIE OVER UITGESTELD Nog witter. west... naar Stijgend emigrantenvervoer liet vijfde werelddeel Audrey Hepburn - gezondvrolijk anderhalve dag in Nederland Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 oktober 1959 Derde blad no. 29862 Prof. De Quay antwoordt de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De vrijere loonvorming mag niet leiden tot een algemene prijsstij ging. Daarom zijn de loonsverhogingen gebonden aan de stijging van de produktiviteit. Voor de handhaving van een stabiel prijspeil zijn in overleg met de Stichting van de Arbeid spelregels opgesteld voor de vrijere loonvorming. Bij de hantering daarvan is gebleken, aldus minister-president De Quay gisteren in de Tweede Kamer, dat ver schil van opvatting mogelijk is over de toepassing. Een uitleg van de spelregels, die de stabiliteit van het prijspeil bedreigt, kan de regering niet voor haar verantwoording nemen. Het is het recht en de plicht van de regering aan het uitgangspunt voor de vrijere loonvorming de hand te houden, omdat anders de mislukking van een kernpunt van haar beleid zou worden bevorderd. Het overleg met het bedrijfsleven over de uitleg van de spelregels zal vandaag worden beëindigd. Prof. Oud (WD) maakte erop attent, dat de regering verplicht is de Kamer als geheel te antwoorden op gevraagde inlichtingen, maar niet elk lid indivi dueel. Er moet dan eerst een uitspraak van de Kamer komen. Dat onderschreef minister-president Stijging indexcijfer gevolg van droogte De staging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is vooral veroorzaakt door de hogere prijzen voor groente en fruit als gevolg van de droogte. Het verschijnsel is daarom, naar prof. De Quay hoopte, van voor bijgaande aard. Een wettelijke overdracht van de loon vorming aan organen van het bedrijfs leven heeft de aandacht van de rege ring, maar het is gewenst eerst enige ervaring op te doen met het nieuwe be leid. Zolang het garantiebeleid voor de landbouw belangrijke financiële offers vraagt, zal een deel van de stijging van de produktiviteit in de landbouw in be ginsel gebruikt moeten kunnen worden voor verlaging van de garantieprijs. Het is niet de bedoeling bij het vaststellen van de garantieprijs de kostprijs geheel los te laten. De kostprijs blijft een be langrijk gegeven. Defensie De nadruk, waarmee de heer Burger had geprotesteerd tegen een eventuele toelating van Franco-Spanje in de NAVO had minister-president De Quay verrast en verbaasd omdat de zaak niet aan de orde is. De regering ziet geen aanleiding tegenover een theoretische vraag een standpunt te bepalen. Het rapport over de mogelijkheid tot verkorting van de diensttijd zal zeer binnenkort aan de Kamer worden aan geboden. De regering hoopt op korte termijn haar standpunt te bepalen. Het zal haar aangenaam zijn als verkorting van de diensttijd mogelijk is, zonder de paraatheid aan te tasten, binnen de grenzen van het financieel mogelijke. De minister-president betreurde het dat de persoonlijke omstandigheden (een echtscheidingsprocedure) van mi nister Van den Bex-gh hem pas zijn ge- bleken nadat hij was benoemd. De fei- ten, die ertoe hebben geleid, dat hij ontslag vroeg, waren prof. De Quay te voren onbekend en konden bij hem niet bekend worden verondersteld. In zijn plaats is ir. Visser uitgenodigd, die tot vreugde van het gehele kabinet het ministersambt heeft aanvaard. Aan het kabinet zijn geen feiten of omstandig heden bekend, die tot conclusies zou den kunnen leiden waartoe een week blad is gekomen. Het kabinet heeft de volstrekte overtuiging, dat de opvattin gen van de heer Visser in alle opzich ten rechtvaardigen, dat hem het ver trouwen wordt geschonken dat voor het vervullen van zijn taak onmisbaar is. Nota's De sportnota zal voor het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer worden ingediend. De nota met de plannen voor de bezitsvorming zal voor Kerstmis worden Ingediend. In de nota zal een program zijn opgenomen voor de ko mende parlementaire periode. Een spoe dige totstandkoming van de algemene kinderbijslagwet is de wens van de re gering. Er is volgens prof. De Quay geen re den te veronderstellen dat de klachten over verkwisting van gelden van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal onjuist zijn. Dat geeft reden tot bezorgdheid. De regering wenst maat regelen om herhaling te voorkomen. Voor de onderontwikkelde gebieden in de wereld schonk Nederland totnutoe 9 miljoen gulden. In totaal geven alle an dere landen in de wereld nog geen 100 miljoen gulden. Die verhouding heeft de regering zo scheef gevonden dat het bedrag is verlaagd tot 6.3 miljoen. Wan neer andere landen meer geven, wil de Nederlandse regering overwegen haar bijdrage weer te verhogen. Ruzie over grondwet De algemene politieke beschouwingen hebben over het algemeen een tam ka rakter gehad. Slechts even kwam er le ven in de brouwerij, toen de heer Bur ger (PvdA) zich erg kwaad maakte, dat de minister-president niet wilde ant woorden op zijn vraag of oud-minister Stikker was aangezocht op te treden als minister van Defensie na het aftre den van de heer Van den Bergh. Op grond van artikel 104 van de grondwet meende hij dat de minister-president tot een antwoord verplicht was. De Quay. Als een lid een interpellatie wil houden, zei hij, en dus toestemming wil vragen aan de regering, heeft hij daarvoor ook toestemming van de Ka mer nodig. Dan worden ze verstrekt voorzover het staatsbelang zich er niet tegen verzet en het niet de bedoeling is inlichtingen te krijgen omtrent bijzon dere personen. De achtergrond van de vraag van de heer Burger is natuurlijk hoe de regering denkt over Nieuw-Gui- nea. Dat is hem echter reeds lang be kend. De heer Burger citeerde uit een boek van prof. Oud om aan te tonen dat de leden individueel ook recht hebben op een antwoord. U moet ook de eerste zin voorlezen, interrumpeerde prof. Oud. Daar staat, dat de regering alleen ver plicht is de Kamer als geheel te ant woorden. Hij graaide zijn boek van de tafel van de heer Burger en las de zin voor. Er vlogen interrupties over en weer. Het slot was, dat de heer Burger aan het eind van de vergadering verlof vroeg de regering vragen te mogen stellen over de bezetting van de ministerszetel van Defensie na het aftreden van minister Van den Bergh. Over dit verzoek zal worden beslist in de eerstvolgende vergadering, con cludeerde voorzitster, mevr. Stoffels- Van Haatten, die tegelijk met een ha merslag de discussie en de vergadering sloot. De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret Luister aj. zondag 12 our naar de Pete Fellema* show U aangeboden door Willem II. 208 Radio Luxemburg. Levenslange dwangarbeid voor moordenaar Hume De Brit Donald Brian Hume is giste ren te Winterthur in Zwitserland tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens het doodschieten van een taxi chauffeur na een overval op een Zürich- se bank.. Humes verdediger had vergeefs gepleit voor een lichtere straf van 20 jaar cellulair, waarmee Hume in een gesticht ondergebracht had kunnen wor den. Hume weigerde gebruik te maken van het recht op het laatste woord voor het vellen van het vonnis. De openbare aanklager drong erop aan Hume bij eventuele kwijtschelding wegens goed gedrag van een gedeelte van zijn straf voorgoed uit Zwitserland te bannen. Belangrijke oudheidkundige vondst in Karinthië Oudheidkundigen hebben in de bergen van Karinthië (Oostenrijk) het bewijs gevonden dat het volk dat tussen de tijdperken van de Etrusken en de Kel ten het Alpengebied heeft bewoond, een eigen alfabet had. Prof. Egger onder wiens leiding de top van de Magdalensberg wordt onder zocht, zei te Klagenfurt dat de letters die op vazen, potten en dergelijke zijn aangetroffen, deel uitmaken van een alfabet dat van rechts naar links werd geschreven. Aangenomen wordt dat op de plaats van de opgravingen vroeger de hoofd stad Norea van de bloeiende Keltische staat Noricum heeft gelegen, die in 15 jaar voor Christus op vreedzame wijze bij het Romeinse rijk werd ingelijfd. Sedert het begin van de opgravin gen in 1948 zijn een vergadergebouw, luxueuze badhuizen, centrale-verwar mingsstelsels en kluizen gevonden. (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft nog geen beslis sing genomen over de inpoldering van de Lauwerszee. Er wordt aan de be studering van het probleem met voortvarendheid gewerkt. Laat de re gering nog even tijd voor beraad. Met dit antwoord van minister-president De Quay was de heer Burger (PvdA) gistermiddag in de Tweede Kamer niet tevreden en daarom diende hij een motie in, waarin de regering werd j uitgenodigd onverwijld een aanvang j te maken met de inpoldering van de Lauwerszee. Prof. Oud (VVD) vond het niet juist deze motie te behandelen bij de alge mene beschouwing over het regerings beleid, omdat in dit kader een beslis sing onvoldoende is voorbereid. Het rap port van de deskundigen over de eco nomische kanten van het probleem, heb ik gisteren pas ontvangen, zei minister Korthals. Alle rapporten worden nu ge zonden naar de Raad van de Waterstaat om advies. Dat advies moet worden af gewacht alvorens de zaak rijp is voor een beslissing. Na deze verklaring ging de heer Burger ermee akkoord, dat de motie wordt aangehouden tot de be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarschijnlijk in decem ber. Tevoren had prof. De Quay meege deeld, dat het hem bekend is dat voor al de Friezen de kwestie van de Lau werszee hoog zit. De regering, verklaar de hij. hecht groot gewicht aan de vei ligheid en er is geen sprake van dat uit financiële overwegingen risico wordt genomen ten aanzien van de veiligheid. Er zijn twee mogelijkheden: 1. Men kan de Lauwerszee afsluiten en al of niet inpolderen: 2. Men kan de dijken op deltahoogte brengen. Doet men het eerste, dan verkrijgt men dezelfde vei ligheid als achter de nieuwe dijken in Postbeambte door kogel getroffen Gisteravond is een postambtenaar uit Monnikendam bij zijn werkzaamheden op de afdeling pakketpost op het Cen traal Station te Amsterdam door een kogel in de buik getroffen. De kogel, een scherpe patroon, bleek afkomstig te zijn uit een z.g. K.S.-geweer, dat als pakket- post uit Amsterdam was verstuurd met bestemming Breda. Toen de postbeambte het bewuste pakket in een der zakken wilde deponeren, ging het schot af. Het slachtoffer werd eerst naar het Binnen gasthuis vervoerd, vanwaar hij later het deltagebied. Doet men het tweede, dan ontstaat dezelfde veiligheid als langs de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde. De veiligheid doet de weegschaal niet naar 1 of 2 doorslaan. Op de werkgelegenheid zal de inpol dering van de Lauwerszee geen grote invloed hebben. In dat opzicht wordt het noorden meer geholpen met extra maatregelen ter bevordering van de in dustrialisatie. Een beslissing welke op lossing zal worden gekozen, is nog niet gevallen. De regering heeft nog niet al le adviezen ontvangen. Ook over een tunnel voor Amsterdam is nog beslissing genomen, omdat het onderzoek naar de rentabiliteit nog niet is afgesloten. öiacit U mei z n uilen morgen óók zo te kijken naar de zonsverduis tering, die om 13 uur, 5 minuten en 17 seconden haar hoogtepunt bereikt? Als de maan tussenbeide komt, wordt het duister. Denk om uw ogen en zorg ervoor, dat het glaasje, waar U doorheen gluurt, goed zwart geroet is. Het zou anders wel eens minder prettig voor U kunnen aflopen. Nog even over het „hoogtepunt' gesproken: U moet er zich niet al te veel van voorstellen, want in deze contereien zal slechts 17 pro cent van de zonneschijf onzichtbaar zijn. (Foto Will Elselin, Rijswijk) Zware straffen voor vier Jehovali-getuigen (Van onae Haagse redactie) Voor de krijgsraad te velde West te Den Haag hadden zich vier Jehovah- getuigen te verantwoorden terzake van dienstweigering. Het waren twee dienstplichtige soldaten uit Utrecht, een uit Haarlem en een uit Amster dam. Nadat een getuige een uiteenzetting had gegeven over het wezen van het Wachttoren bijbel- en traktaatge nootschap, dat uit Amerika stamt, wees hij erop, dat de leden van dit genootschap in de V.S. wél vrijstel ling van dienstplicht krijgen. De auditeur-militair zag in een en ander een nieuwe poging de strijd over te brengen van het administratieve vlak naar de rechterlijke macht. Zolang de Jehovah-ge tuigen hier te lande echter nog niet worden gerekend tot de be dienaren van het Woord, kan het niet anders, of zij moeten voor hun houding worden gestraft. Hij eiste tegen de Am sterdammer een jaar m.a., tegen de Utrechtenai-en resp. een jaar m.a. en twee jaar en zes maanden m.a. en tegen de Haarlemmer op grond van een psy chiatrisch rapport zes weken m.a. en op vrije voeten stelling. Nadat de verdediger, mr. L. C. v. d. Tas, naar voren had gebracht dat het genootschap met alle middelen poogt tot een erkenning te komen, waardoor zijn leden wél voor vrijstelling van mili taire dienst in aanmerking kunnen ko men, deed de Krijgsraad uitspraak. De vonnissen luidden: voor de Amsterdam mer een jaar en zes maanden m.a., voor de Utrechtenaren resp. een jaar en zes maanden en twee jaar m.a. en voor de Haarlemmer zes maanden m.a.. Voor al len werd daar bijgevoegd ontslag uit dc militaire dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. „Karei Doorman" na onfortuinlijke reis weer in Rotterdam Het vliegdekschip „Karei Doorman" is na zijn onfortuinlijke reis in Rotterdam teruggekeerd. Toen het schip gistermid dag om tien minuten over half vijf in Etotterdam afmeerde, waaide van het achterdek de Nederlandse driekleur ïalfstok. Op de laatste dag van deze ongeluk kige reis had men zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden melden aan boord nog een tragisch ongeval meegemaakt. Toen het schip zich twintig kilometer ten westen van Kamperduin bevond mislukte een catapultstart van een Seahawk-straal- jager F 61. Het toestel stortte in zee en zonk. De bestuurder van het vliegtuig, luitenant ter zee tweede klasse oudste categorie J. C. de Wolff wordt vermist. Aangenomen moet worden, dat hij om het leven is gekomen. Luitenant ter zee De Wolff woonde in Zaandam, was gehuwd met de televisie-omroepster van de AVRO Ageeth Scherphuis en vader van een kind van nog geen jaar. Merkwaardige ziekte onder Texels vee Op Texel doen zich onder schapen, lammeren en koeien merkwaardige ziekteverschijnselen voor. De aange taste dieren lopen te slingeren door de weide en schijnen niet by machte hun ledematen correct te laten func tioneren. Men heeft de indruk, dat de dieren min of meer zijn verlamd. Bovendien zijn deze slachtoffers bij zonder schrikachtig geworden. Een boer verloor twee lammeren, nadat de dieren tegen hun wil in een kolk waren terecht gekomen en verdron ken. Hoewel de Texelse dierenartsen aanvankelijk voor een raadsel stonden, temeer daar in de hun ter beschikking staande litteratuur deze verschijnselen niet worden genoemd, hebben zij thans een vermoeden, dat men te doen heeft met een gebrek aan vitamine E. Dit ver moeden baseren zij op publikaties in da Finse litteratuur. De dierenartsen ge loven namelijk niet in een tekort aan voedingsmiddelen als koolhydraten en eiwitten maar aan gebrek van een be paalde factor in het gras, dat tengevolge van de droogte allengs van groen tot bruingeel is geschroeid. De ziekte doet zich ook voor bij scha pen, die ogenschijnlijk kerngezond zijn en regelmatig bijgevoederd worden.. In totaal zijn 12 bedrijven getroffen. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat een aantal dieren niet volledig zal her stellen. Advertentie Kan regering schepen blijven exploiteren (Speciale berichtgeving) Emigreerden in 1957 rond 6.700 Neder landers naar Australië, in 1958 bedroeg het aantal 7.400, dit jaar zullen ver moedelijk ruim 8000 landgenoten naar Australië trekken, terwijl voor 1960 ongeveer 9000 emigranten verwacht worden. Er manifesteert zich dus een geleidelijke stijging. Het vervoer naar het vijfde wereld deel van dit laatst genoemde quantum emigranten benevens dat van de rond 1500 Nederlanders, die in '60 vermoede lijk naar Nieuw-Zeeland zullen gaan, roept echter enkele problemen op. De drie schepen, die lijndiensten onder houden op Australië en Nieuw-Zeeland, kunnen in de tweede helft van 1960 (naderende zomer op het zuidelijk half rond geen enkele emigrant meenemen, terwijl in het eerste halfjaar de accom modatie voor emigranten uiterst beperkt zal zijn: ongeveer 1250 personen. Daar de regering zoals bekend het voor nemen heeft het emigrantenschip „Zuiderkruis" af te stoten, zodat twee schepen, de „Waterman" en „Grote Beer" zullen resteren, zal het de KLM zijn, die een belangrijk deel van de emigrantenstroom zal krijgen te verwer ken, aldus mr.. Haveman, regeringscom missaris voor de emigratie, op een gisteren te Den Haag gehouden pers bijeenkomst. Het gesprek over het afstoten van de „Zuiderkruis" is nog gaande, terwijl tevens gesproken wordt over de toekomst van beide andere schepen. Het is dan ook mogelijk, dat men verder zal gaan dan alleen het afstoten van de „Zuider kruis". Mogelijk valt er namelijk zo'n akkoord te treffen, dat de schepen niet langer regeringsschip blijven, doch toch nog dienst kunnen blijven doen voor emigranten vervoer. De vraag, die zich hierbij voordoet, is of het nog wel de taak van de regering kan blijven sche pen te exploiteren. Bovendien wordt het minder juist geacht, dat de regering met eigen schepen de maatschappijen, die de Oceanen bevaren, in het vaarwater zit. Houdt Engeland blank vitale lichaam, delen te hebben geraakt. Volgens de politie, bij wie zowel afzen der als ontvanger bekend zijn, is het verboden geladen vuurwapens te ver- naar een ziekenhuis in Purmerend werd sturen. De Westindische neger dr. David Pitt, die voor de Britse socialistische partij kandidaat staat in het kiesdistrict Hampstead in het noordwesten van Londen, heeft zich gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst nauwelijks ver staanbaar kunnen maken door het op treden van leden van de „Verdedigings- bond van de blanken". De betogers rie pen „houdt Groot-Brittannië blank". Er ontstond tumult, waarin een aantal mensen lichte verwondingen opliepen en stoelen werden vernield. De politie overgebracht. Het kogeltje schijnt geen tl,fen Ui^ de vitale lichaam.'delen te hebben geraakt. ™aar Z1J heeft geen arres taties verricht. Bovendien zocht de brandweer naar een bom, die volgens een telefonische waarschuwing in het gebouw zou zijn Voor Amsterdamse en Haagse première (Van onze Amsterdamse correspondent) Audrey Hepburn is weer in Neder land. Samen met haar echtgenoot Mel Ferrer arriveerde zij gister avond om kwart over zes met het KLM-toestel „J. C. Ellenhammer" uit Parijs, zwaaiend voor het raampje naar het bestuur van de Bond van Militaire Oorlogsslachtof fers, die wel bijzonder ingenomen zijn met de komst van de filmster. Onder aan de vliegtuigtrap, waar de grondstewardess haar met de ene hand een boeket bloemen overhandigde en met de andere hand het langharige hondje overnam, vertelde Audrey in aanvankelijk nog wat gebroken Neder lands, dat zij onmiddellijk bereid was de steun te verlenen, die de voorzitter van de Bond, de heer W. Ch. J. M. van Lan- schot haar per brief had gevraagd. En de heer Van Lanschot straalde, want de opbrengst van de galapremière van Audrey Hepburns nieuwste film „The nun's story", die vanavond plaats heeft in het Amsterdamse Citytheater, komt geheel ten goede aan de bond. Charmanter Audrey is een andere vrouw geworden dan wij destijds in Amsterdam zagen bij de première van „Roman Holiday". Zij is charmanter geworden en heeft aan persoonlijkheid gewonnen. In vlot Ne derlands vertelde zij ons even later, dat het in Amsterdam de tweede première geplaatst. De waarschuwing t'eek later geen steek te houden. Een leider van de „Verdedigingsbond van de blanken", Mcintyre, zei tot jour nalisten dat er ongeveer tien leden van de bond in de zaal zijn geweest. zal worden, die zij van de film gaat bij wonen tijdens haar tournee door Euro pa. De eerste voorstelling was in Stock holm. Na Amsterdam komt Den Haag aan de beurt, vervolgens Kopenhagen, Zwitserland en Rome, waarna de reis in Brussel wordt beëindigd. De anderhalve dag Nederland heeft een overladen programma. „Morgenoch tend ben ik de gast van de Bond van Militaire Oorlogslachtoffers in Doorn en 's avonds zijn er de voorstellingen in Amsterdam en Den Haag, waar ik moet zijn. Daar tussendoor hoop ik toch nog wat familiebezoeken te kunnen afleg gen in Amsterdam en Den Haag". Nonsens Het hondje had inmiddels weer zijn plaats ingenomen op de schoot van de bazin. „Ik heb hem in Parijs van Mei gekregen", lachte Audrey en keek haar man met gelukkige ogen aan. „In En gelse kranten heeft gestaan, dat ik bang was van het dier en zelfs, dat ik vrees de, dat hij me zou doodbijten. Dat is natuurlijk onzin. Er wordt zoveel non sens over mij geschreven. Nee, heus, ik heb echt niet gehuild in Stockholm. En in Parijs dacht iedereen, dat ik dood ziek was. naar huis was gegaan en niet aan de telefoon wilde komen. Dat heeft ook in de kranten gestaan. Maar U ziet het: ik ben gezond en ik huil niet en ik ben niet bang Terwijl Mel Ferrer vertelde een nieu we film voor te bereiden, waarvan het verhaal zich afspeelt in de omgeving van Genève en waarin waarschijnlijk Mary Stewart en Gregory Peck rollen zullen krijgen, zei Audrey, dat zij voor lopig niet voor de camera's zal komen. Er zijn wel plannen met de maatschap pij Paramount, maar het is allemaal nog wat vaag. Een over half zeven stapte het film echtpaar in een glanzende Cadillac voor één-dag-Nederland. Voor het begin van de gala-voorstelling van vanavond, die o.m. door Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Irene zal worden bij gewoond, hoopt Audrey Hepburn een ontmoeting te hebben met Sonia Gas- kell, in wier ballet zy destijds haar car rière begon.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9