Verbazing in raad Oegstgeest over lioge extra kosten bouw o. 1. school Laalsie nieuws Na rijp beraad werd besloten het voorstel terug te nemen Begroting in Zoeterwoude niet sluitend ondanks bezuiniging STADSNIEUWS DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 Een van de belangrijkste punten van de gisteren gehouden raadsvergadering waar mevrouw G. Kramers ontbrak, was het voorstel van B. en W. tot toeken ning van een verhoogd krediet voor de bouw van de 2e openbare school. Het totale bedrag van het verhoogde krediet was f 106.850.De besprekingen hier over werden geopend door de heer P. H. S. M. van der Voort (KVP), die zjjn verbazing uitsprak over het enorme bedrag waarmee de destijds berekende ramin gen werd overschreden. Hij wenste een nader rapport van deskundigen om zich een voorstelling te kunnen vormen, waarom deze school zo kostbaar moest zijn. De totale kosten zijn nu circa f 440.000.geworden, hetgeen volgens zijn bere- ning neerkomt op een bedrag van f 60.000.per lokaal. De heer M. v. d. Voet (Pr. Chr.) ging de posten die tot de verhogingen geleid hebben stuk voor stuk na en ook hij verklaarde voor raadsels te staan. De heer K. Veen (P. v. d. A.) wenste zijn goedkeuring aan het voorstel te onthouden en vroeg opheldering waarom de Dienst van Gemeentewerken was uitgeschakeld bij de controle en de kosten-overschrijdingen. De zienswijze van de wethouder van Onderwijs, dr. K. Simon Thomas, bleek te zijn, dat deze zaak hem uitsluitend aanging en zijn bewering was, dat deskundige rapporten niet tot een andere conclusie zouden kunnen komen dan tot hetgeen in het preadvies was meegedeeld. Dat de hele gang van zaken niet de instemming heeft gehad van de wethouder van Openbare Werken bleek uit zijn opmerkingen over deze bouw. Besloten werd het voorstel terug te nemen. Nadat zowel deskundigen als de beide raadscommissies zich nader hebben beraden komt deze aangelegenheid opnieuw aan de orde. VRAGEN EN WENSEN De heer G. Blansjaar had schrifte lijke vragen ingezonden naar aanleiding van de vragen en wensen, die in een onlangs gehouden vergadering van mid denstanders naar voren waren gekomen. De voorzitter zei de heer Blansjaar daar voor dankbaar te zijn want er moet hoognodig een oplossing komen voor meer parkeerruimte en de verdwijning van de loodsen aan de Terweeweg t/o De Beukenhof. Er is evenwel een con tract met de Beukenhof, dat niet een zijdig kan worden verbroken. In deze overeenkomst is o.m. bepaald dat de ge meente en de Beukenhof gezamenlijk beslissen of de gebouwen, hetzij gedeel Speeltuin komt in „Buitenkist" Mr. M. A. V. Slingenberg, die binnen kort de gemeente gaat verlaten, heeft bedankt als lid van de commissie voor de Financiën en Onderwijs. Hem werd dank gebracht door de voorzitter, bur gemeester H. L. du Boeuff, voor al het geen door de heer Slingenberg als lid van deze commissie werd verricht. Als zijn opvolger werd gekozen de heer G. Ma- kovitz (WD). Nadat de leden van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet waren herbenoemd kwam aan de orde het voorstel tot aan koop van de panden Wilhelminapark 25 en 27, waardoor het mogelyk wordt voor de dienst van gemeentewerken in de toe komst een goed onderkomen te krijgen. De voorzitter deelde mede, dat het ver bouwen van de panden circa f70.000. zou gaan kosten, doch hierin is begre pen het inrichten van een vertrek ten behoeve van de B.B. Dit zou een bedrag van f 17.000.eisen, doch het werd be slist noodzakelijk geacht, dat deze ruimte er komt. De raad ging vervolgens akkoord met de aankoop van de pan den, waarmede (kosten van overdracht inbegrepen) circa f 65.000.is gemoeid. Hiermede samenhangend was het voor stel inzake verbouwing van het ge meentehuis en uitbreiding van het se- cretariepersoneel, waarmede de raad in stemde. Op een vraag van mevr. P. H. Smits-Witvliet op het in te richten lo kaal voor de B.B. ook beschikbaar kon worden gesteld voor bijeenkomsten van verenigingen, werd van de bestuurstafel duidelijk gemaakt, dat dit op praktische bezwaren stuit. SPEELTUIN IN BUITENLUST De aanleg van een speeltuin in Bui- tenlust (kosten circa f 10.000.—kan doorgang vinden nu de Woningbouw vereniging terrein hiervoor in huur wil geven. De heer K. Veen achtte de huur prijs, die deze vereniging vraagt aan de hoge kant en de raad wilde geen genoe gen nemen met de bepaling, dat de Wo ningbouwvereniging de huur zou verho gen als er wettelijk toegestane huurver hogingen komen. Een voorstel van de heer v. d. Voet om deze bepaling te schrappen werd evenwel door hem in getrokken, toen uit de discussies bleek, dat als de Woningbouwvereniging hier mede niet akkoord gaat, de aanleg van de speeltuin in gevaar zou komen. De wensen van de raad zullen echter wel aan deze vereniging kenbaar worden gemaakt. De heer G. Blansjaar (Pr. Chr.) zette uiteen waarom de gevraagde huurprijs redelijk is. VERBETERING KORFBALVELD Het voorstel tot verbetering van het korfbalveld stond uiteraard zeer in de belangstelling van de korfballers. Een groot aantal jongelui had op de publieke tribune plaatsgenomen om de zaak per soonlijk te kunnen volgen. De heer J. B. Brouwer was een krachtig pleitbezorger voor de korfbalvereniging. Hij stelde in het licht, dat de voorgestelde verbeterin gen dankbaar zouden worden aanvaard, doch hij somde tal van wensen op, daar z.i. deze verbeteringen niet afdoende waren. Er moet veel meer gebeuren. Er moet waterleiding op het terrein komen en goede toiletten. De wethouder van Openbare Werken, de heer J. F. M. Steenmetser wees erop, dat het hier gaat om een tijdelijk sportterrein, in afwach ting van de uitvoering van de plannen inzake de definitieve sportterreinen. Mevrouw Smits betreurde het dat be dragen geïnvesteerd moeten worden voor een tijdelijke oplossing, doch wilde haar stem wel geven. De heer G. Blansjaar drong aan op spoedige uitvoering van het werk (egaliseren en draineren) in verband met het speelseizoen. De raad besloot tot aansluiting bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De heer. N. v. Weizen (Pr. Chr.) bepleitte de noodzaak van een goede propaganda opdat belanghebbenden in staat zullen zijn van elke mogelijke gelegenheid tot het bouwen van een eigen woning door middel van het Bouwfonds gebruik te maken. Dit werd hem door de voorzitter toegezegd. De heer G. Blansjaar wenste dat uitsluitend gemeentenaren van de regeling gebruik zouden maken en me vrouw Smits drong erop aan dat steeds wanneer dit mogelijk is, grond ter be schikking zou worden gesteld. Het voorstel tot het garanderen van een geldlening, groot f35.000.— voor de aankoop van een tweede wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis werd op ver zoek van de voorzitter van de agenda afgevoerd in verband met gestelde vra gen door de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid. Mr. J. G. Berg- meyer (KVP) had over deze zaak nog veel te vragen, want hij betreurde het dat een misschien lang uitstel het ge volg zou kunnen zijn. Hij drong op spoed aan. Ook het voorstel tot het dempen van de sloot achter de 2e open bare school werd afgevoerd, daar over leg met Rijnland nodig is. De raad kon zich verenigen met de aanvrage van het bestuur van de Stichting voor Montes- sori-onderwijs tot het beschikbaarstellen van gelden voor de bouw van een kleu terschool. De rekening van de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijke zorg over het jaar 1958 werd goedge keurd. Mevrouw P. H. Smits bracht hulde aan de commissie, die belangeloos en met liefde en toewijding zoveel werk verzet. den afgebroken. B. en W. hebben steeds 't standpunt in genomen, dat niet tot af braak der loodsen moet worden besloten zolang deze aan plaatselijke midden standers zijn verhuurd. Het is nu alleen een Automobielhandel, die nog een deel der loodsen in huur heeft. De burgemeseter was beducht voor brandgevaar en hij was daarom doende om tot een radicale oplossing te komen. Hij meende, dat er reeds een vergevor derd stadium was bereikt. Hiervoor zal medewerking nodig zijn èn van de ge meente èn van middenstanders. Zodra tot afbraak zou kunnen worden over gegaan zou de aanleg van een z.g. ne ringstraat kunnen geschieden. De aan leg hiervan willen B. en W. bevorde ren, indien de eigenaren der percelen, die daarop een recht van uitpad willen hebben bereid zijn de daaraan verbon den kosten voor hun rekening te ne men. AANDRANG OP OVERLEG Mevrouw P. H. SmitsWitvliet bracht naar voren hetgeen van middenstands zijde was gevraagd t.a.v. het te realise ren winkelcentrum in Oegstgeest- Noord. Zij drong aan op overleg met de middenstandsverenigingen. Hiertegen is geen bezwaar, merkte de voorzitter op, doch aan deze zaak zit nog zoveel vast, dat er nu toch nog weinig over te zeg gen is. Er zullen deskundige adviezen gevraagd worden. Tenslotte vroeg de heer K. Veen nog eens de aandacht voor de ge vaarlijke verkeerssituatie bij de Leidse Buurt. Uit de bespreking hier over bleek, dat een grote verbetering mogelijk zou zijn, indien de tram zal verdwijnen, waarop kans bestaat aan het eind van 1960. Misschien is ook iets te bertliken door versmalling van de rijweg, doch ook dat h?eft zijn be zwaren, aldus de voorzitter. Men moet ze nist versmallen maar verbre den! Hierna werden enkele vertrouwelijke telijk, hetzij in hun geheel zullen wor- stukken behandeld in comité-generaal. De raad van deze gemeente komt woensdag 7 oktober in vergadering bij een. De agenda vermeldt o.m. de aanbie ding van de begrotingen van de Instel ling voor Maatschappelijke Zorg, van het Grondbedrijf, het Waterleidingbe drijf en de gemeente-begroting. Ten aanzien van de begroting van het waterleidingbedrijf merken B. en W. op, dat in het begin van 1960 zal worden overgegaan tot verbreding van de buis leiding in de Ommedijkseweg en het doortrekken van deze leiding vanaf de molen aan de Ommedijkseweg dwars door de Grote polder naar de Noord- buurtseweg. In 1960 zal een nieuwe ta riefregeling voor de levering van drink water de raad worden aangeboden. Met betrekking tot de gemeentebe groting merken B. en W. op, dat on danks het aanbrengen van bezuinigin gen op nodig geachte onderhoudswerken (uitstel verbetering Rijnegommerstraat f. 7000,en het herstraten van de Zuid- buurtseweg f. 10.000,en het opvoeren van de straatbelasting tot het dubbele (6% ongebouwd en 12% ongebouwd) nog geen sluitende begroting kon worden ver kregen. Het geraamde tekort bedraagt nog f. 46.000,welk bedrag zal moeten worden gedekt door over een gedeelte van de reserve te beschikken. Voorts delen B. en W. in hun bege leidend schrijven mee. dat het voor nemen bestaat de vuilnisophaaldienst te reorganiseren en de hieraan verbonden kosten te dekken door het heffen van reinigingsrechten. De ramingen van de uitkeringen uit het gemeentefonds heb ben plaats gehad volgens de oude rege ling, omdat de nieuwe regeling nog steeds niet tot stand kwam. Aangezien de vleeskeuringsdienst voor de buitengemeenten steeds een nadelig saldo oplevert, werd reeds in de verga dering van 25 maart 1959, in afwachting van een gemeenschappelijke regeling, besloten: de keurlonen te verhogen; de keurlonen van de geheel afgekeurde die ren aan Leiden te vergoedenhet dan nog resterende tekort te dekken door Leiden een bedrag, berekend naar f. 0,10 per in woner, uit te keren. Over de ontworpen gemeenschappelijke regeling is nu over eenstemming bereikt. In deze regeling zijn, naast meer medezeggenschap van de kringgemeenten, ook de hiervoor ge noemde bepalingen betreffende de dek king van de exploitatietekorten opge nomen. B. en W. stellen voor deze gemeen schappelijke regeling aan te gaan met de gemeenten Alkemade. Leiden, Leider dorp, Voorschoten en Warmond. LEIDERDORP Met ingang van 4 oktober a.s. be ginnen de kerkdiensten van de Geref. Kerk in het Zijlkwartier weer des mor gens om negen uur. VOORSCHOTEN J. C. Verboom nam afscheid van Koninklijke Marine VIJFTIG JAAR TROUWE DIENST Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam onze plaatsge noot, de heer J. C. Verboom, gisteren officieel afscheid van zyn collega's van het ministerie van Marine. Tevens werd de heer Verboom gehul digd wegens het feit dat hü 50 jaar in dienst was bij de Marine. Temidden van zijn gezin werd de heer Verboom hartelijk toegesproken door het hoofd van de afd. militaire bezoldiging, de luitenant ter zee van de administra tie. de heer J. Huijing. In een geestige toespraak memoreerde spr. o.m. dat de jubilaris op 12 augustus 1909 werd aan genomen bij de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden, dat hij op 1 oktober 1949 werd ontslagen in de rang van ad judant-schrijver. maar dat hij op de zelfde datum werd aangenomen als bur ger-ambtenaar bij het ministerie van Marine. De heer Huijing herinnerde er eveneens aan, dat de jubilaris geduren de zijn actieve marineloopbaan 10 jaar in het toenmalige Ned. Indië verbleef en daar trouwe dienst heeft verricht aan boord van oorlogsschepen en bij de in richtingen van de zeemacht. Namens het gezamenlijk personeel werd de heer Verboom een grasmachine aangeboden, terwijl zijn echtgenote met bloemen werd xerrast HOGERE JAARWEDDEN In verband met de stijging van het aantal inwoners (nu meer dan 6000) zyn de jaarwedden van de burgemeester, de secretaris en de ontvanger verhoogd. In verband hiermede werden ook de sa larissen van het overige personeel ver hoogd. Zowel G. S. als de minister van Binnenlandse Zaken hadden hiertegen bezwaren. Alleen de wedden van de hoofdcommiezen A en B en van de ge meente architect konden worden ver hoogd, terwijl voor het technisch perso neel enige uitlooprangen in de bezoldi gingsverordening mochten worden opge nomen. Verhoging van de lonen der ge meentewerklieden kan alleen plaats hebben als de gemeente in een hogere klasse wordt geplaatst, zoals onlangs nog is geschied met een honderdtal gemeen ten, waaronder Leiderdorp en Voorscho ten. In verband met het feit, dat slechts enkele functionarissen voor een verho ging in aanmerking kunnen komen stel len B. en W. voor aan niemand een ver hoging van wedde toe te kennen, (behal ve de burgemeester, secretaris en ont vanger, die dus wel vooruitgaan). WARMOND Jubileum St.-Deus Dedit Onder grote belangstelling herdacht de afdeling Warmond van de Ned. R.-K. Landarbeidersbond haar 40-jarig be staan. Onder de vele aanwezigen waren o.m. de burgemeester, wethouder Ver geer. pastoor Gussenhoven, prof. v. d. Boog. de hoofdbestuurder de heer L. El- fering en de besturen van de zuster organisaties uit Leiden. Sassenheim en Oegstgeest. Teneinde aan dit lustrum meer luister by te zetten, was een feest comité gevormd bestaande uit de heren Th. v. Leeuwen. Q. Beugelsdijk, C. Mon- tagne, C. Kortekaas en Th. Weijers. Nadat des morgens een plechtige H. Mis uit dankbaarheid was opgedragen, vond des avonds een bijeenkomst plaats in de feestelijk versierde zaal van hotel „De Zon". De voorzitter van het feestcomité de heer Van Leeuwen, sprak een woord van welkom tot de vele aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan de voor zitter van de KAB, de heer S. P. van Rijn. Deze v*ees op de goede verstand houding die bestaat tussen deze afde ling en de KAB en de prettige samen werking die dikwijls tot tastbare resul taten heeft geleid. De burgemeester bood mede namens het gemeentebe stuur de vereniging zijn gelukwensen aan. Hij drong er bij de leden op aan gebruik te maken van de gelegenheid tot het volgen van goed vakonderwijs. Wethouder Vergeer, mede sprekende namens de LTB en de R.-K. Midden stand. bracht de jubilerende vereniging een woord van bijzondere dank voor de wijze waarop zij in de afgelopen 40 ja ren haar taak heeft gezien en volbracht. De heer L. Elfering had niets dan lof voor de wijze waarop de vereniging had gewerkt en hij stelde haar ten voorbeeld aan vele andere verenigingen. Het was hem daarom een eer en een genoegen aan de voorzitter een voorzittershamer ter hand te mogen stellen. Hierna gaf de secretaris, de heer C. van Haastregt. een gedocumenteerd ver slag van het wel en wee der vereniging over de afgelopen 40 jaar. Hieruit bleek dat er veel en hard gewerkt was ter bevordering van de materiële en gees- teliike belangen van de leden. De voorzitter, de heer J. Does nam ook het woord. Hij dankte o.m. voor de aangeboden eeschenken. Na dit officiële gedeelte werd overge gaan tot afwerking van het feestpro gramma. De avond werd verzorgd door ..De verenigde artiesten" onder de titel ..Blijft optimist". Het programma was keurig verzorgd en er was veel te ge nieten. Tildens de pauze werd aan de heren P. Does, P. L. v. d. Kerkhof. A. A. Koppers, N. v. Dam, H. v. Dam. P. C. Oomelissen. -T Montagne. A. Meskers en W. P. v. Winsen. het gouden insigne en aan de heren G. C. Juffermans. N. P. v. d. Horst. F. Barends. J. M. Hogen- boom en Th. Groen in 't Woud het zil veren insigne uitgereikt. Gistermiddag moest de vrijwillige brandweer uitrukken om een brand op het spoorwegemplacement, waar enige spoorbiels in brand stonden, te blussen. De blussingswerkzaamheden namen weinig tijd in beslag. Eerste A.W.W. uitkering (Van onze Amsterdamse correspondent) In de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam heeft mevrouw W. M. Ber- kemeijerProeme (55) van het Hasse- laersplein te Haarlem als eerste Neder landse weduwe een uitkering ontvangen krachtens de vandaag in werking ge treden algemene weduwen- en wezenwet. Mevr. Berkemeyer, wier man in 1939 is overleden en die sindsdien geen enkele uitkering kreeg van bank of Raad van Arbeid, voorzag zich in haar onderhoud door het verhuren van kamers. Haar karig inkomen wordt van vandaag af aan vergroot met f. 110..50 per maand, welk bedrag zij vanmorgen kreeg over handigd van de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink.. Audrey Hepburn onthulde haar naambord Audrey Hepburn heeft vanmorgen in het woonoord van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers te Doorn een charmante plechtigheid verricht. Zij trok met allerliefst gebaar het gordijn en tegelijk de rails naar beneden van het naambord met het opschrift „Audrey Hepburnlaan". De reden, dat men Audrey Hepburns naam gaf aan een Doornse laan, is de dankbaarheid van allen die thans profi teren van het woonoord in Doorn voor de oorlogsinvaliden. Dit woonoord is namelijk te danken aan veel werk van Audrey by haar Nederlandse bezoek in 1954. Centraal gebouw voor het N.V.V. in Den Haag Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft het congres van het N.V.V., dat thans in Utrecht bijeen is, machtiging gevraagd te streven naar de totstand koming van een centraal gebouw in Den Haag ten behoeve van de huis vesting van het Verbond en van de organj>aties die zich daarin zouden willen vestigen.. Het N.V.V. is. aldus de heer Visser, in Amsterdam byzonder slecht gehuisvest. Binnen afzienbare tijd zal het stellig niet meer mogelijk zyn alle medewerkers in de bestaande percelen onder te bren gen. Voorts verkeert een groot aantal bij het NW aangesloten organisaties in dit opzicht in precies dezelfde situatie als het Verbond. De heer Visser meent, dat het goedkoper zou zijn wanneer deze organisaties met het Verbond samen een passend gebou zouden laten zetten, dan wanneer dit door ieder afzonderlyk zou gebeuren. De „Utrecht" vervolgde de reis Ondanks het feit, dat de marconist van het m.s. „Utrecht" verdacht van moord door de politie in New York is aangehouden men zie elders heeft het schip zijn reis vervolgd. Het schip werd vanmiddag in Norfolk verwacht. Een telegram van het Newyorks kan toor van de redery aan het hoofdkan toor te Rotterdam bevestigt de aan houding van de marconist, die, zo wordt gezegd, ontkent schuldig te zyn aan het hem ten laste gelegde.. De Nederlandse consul zal voor een raadsman zorgen, aldus het telegram. Vijf vrijspraken in de Belgische mijnrampzaak De rechtbank van Charleroi heeft vandaag de vijf verdachten in het pro ces inzake de mijnramp te Marcinelle vrijgesproken. De vyf beklaagden waren de 51-jarige mijningenieur Adolphe Calicis, de di recteur van de myn „Bois du Cazier", de 56-jarige hoofdingenieur Eugene Jacquemyns, de 63-jarige elektro-tech- nisch ingenieur Louis de Vleeschauwer, de 63-jarige toenmalige directeur van de dienst van Rijksmijningenieurs Roger Lefevre en de 28-jarige Ryksingenieur Philippe Dassargues. Het proces is op 6 mei begonnen. De beklaagden werden bijgestaan door ze ven advocaten. Van de eerste dag af hebben zij ontkend voor de ramp ver antwoordelijk te kunnen worden ge steld. Mevrouw B. Boonvan der Starp Ie Den Haag. voorzitster der Stichting tot Bijstand van het Nederlandse Stu dentensanatorium „Miniatuurstad Ma- durodam" is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. ANDERHALF JAAR GEËIST TEGEN LEIDS DIRECTEUR Wegens roekeloos rijden (Speciale berichtgeving) Anderhalf Jaar gevangenisstraf, ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van vyf jaar, alsmede onmiddellyke gevangenneming waren de straffen, die de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hedenmiddag ty- dens de zitting van de Haarlemse recht bank eiste tegen een 40-jarige directeur uit Leiden, die er van werd verdacht onder invloed van sterke drank zo roe keloos te hebben gereden, dat hy tenge volge daarvan aan twee personen li chamelijk letsel heeft toegebracht. De rechtbank wees het verzoek tot onmid- delyke gevangenneming van de hand en stelde de uitspraak vast op 15 okto ber a.s. De verdachte heeft op de avond van de eerste april op de Ryksweg Den Haag Amsterdam tussen Nieuw-Vennep en Lisse met zyn auto twee mensen aange reden, die terzyde van de weg in de par- keerstrook bezig waren met het repare ren van een vrachtauto. Een van hen, een expediteur uit Brielle, werd daarbij ernstig gewond.. Zyn linker onderbeen was op drie plaatsen gebroken. Volgens een arts zou de genezing ten minste zes maanden duren, waarna het ene been voorgoed korter zou zyn dan het andere. De tweede man, die aangereden was, was een wegenwachter. Leidse Assurantieclub Lezing over „Bedrijfsvormen" De Leidse Assurantieclub hield gister avond in café-restaurant „In den Ver gulden Turk" haar eerste byeenkomst in het winterseizoen 1959/60. Na een wel komstwoord gaf de voorzitter een kort overzicht van de lezingen voor dit sei zoen. Voor deze avond had het bestuur de heer A. L. Demenint, ec. drs., lid van de Accountantsmaatschappy „De Tombe Demenint" te Leiden, bereid gevonden een causerie te houden over „Bedryfs- een prettig, maar ook een buitengewoon goed ter zake kundig causeur te zyn, die op duidelyke wyze uiteenzette hoe diverse bedrijfsvormen (juister genoemd: „ondernemingsvormen") in elkaar zitten en hoe ze ontstaan kunnen. De meest normale vormen zyn de maatschap, de firma, de Comm. Ven nootschappen en de N.V.'s. Spr. toonde het verschil aan tussen deze vormen. Belangrijk is hoe een firma moet worden opgericht. Er bestaan veel firma's, waarby geen enkel contract be- DUIVEN VAN „WARMOND" VLOGEN De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge en oude duiven vanaf St.-Ghislain over een afstand van 200 km. De vogels wer den gelost om 7.45.00 uur met noordoos ten wind. De eerste duif bereikte haar hok om. 12.00.09 uur, de laatste om 12.34.37 uur. De uitslagen luiden: Joh. Oomsen 1; B. Oskam 2-4-8; Chr. Braun 3; Jac. van Niekerk 5-7; J. Kortekaas 6; J. Diemei 9-10. WASSENAAR IR. Z. TH. FETTER COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU By Koninkiyk besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau ir. Z. Th. Fetter, voorzitter van de Nederlandse centrale organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelyk onder zoek, te 's-Gravenhage, wonende te Wassenaar. ZOETERWOUDE RAADSVERGADERING Woensdag 7 oktober om kwart voor acht des avonds zal de raad van Zoe terwoude in openbare vergadering bij eenkomen om o.m. de volgende agen dapunten te behandelen: Aanbieding van de begrotingen van de Instelling Maatschappelykc Zorg, van het Grond- bedryf, van het Waterleidingbedrijf en van de gemeentebegroting voor het jaar 1960; voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bouw voorschot en een grond voorschot voor de bouw van 16 woningwetwoningen aan de R.-K. Wo ningbouwvereniging „St.-Willibrord"; voorstel tot het overnemen van een ge deelte van de laan, die toegang geeft naar de boerderij van de heer Th. W. van der Salm aan de Noordbuurtseweg; voorstel tot vaststelling van het uit breidingsplan Zuidbuurt; voorstel rot het aangaan van een gemeenschappe- lyke regeling inzake de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees; voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de St.-Jans fan fare; voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Moercapelle; voorstel met betrekking tot de jaarwed den van het gemeen te person eel; voor stel tot wyziging van de gemeentebe groting voor de jaren 1968 en 1959. Tornado in Virginia: tien doden Een wervelstorm heeft woensdag het plaatsje Ivy in Virgina geteisterd. Tien personen, vanwie negen tot één gezin behoorden, zyn omgekomen. Hele wijken werden met de grond gelyk gemaakt. Na een jaar „Zilvervloot' Vandaag is het een jaar geleden, dat in ons land het door de overheid ge premieerde sparen (voor de jeugd) werd ingevoerd met de instelling van het „Ideaal spaarplan de Zilvervloot". Thans neemt ongeveer een kwart mil joen jongeren deel aan dit plan. Op 30 juni bedroeg het totaal spaartegoed van de deelnemers reeds meer dan 36 miljoen gulden. De meest spaarzame jongelui (spaar- gemiddelde f. 195) wonen in Friesland, Groningen, Zeeland en Overyssel. De minst spaarzamen (gemiddelde f. 145) wonen in Limburg en Noord-Brabant. staat. De moeiiykheden komen dan by een overlydensgeval, of by het uittreden van een der firmanten of by liquidatie. Vooral de fiscale zyde geeft dan veel moeiiykheden. Spr .toonde aan hoe een C.V. kan groeien uit een firma. Door inbrengen van geld van derden. Komende tot de N.V. (aandelen deel neming) merkte de heer Demenint op, dat Holland eigenlyk de bakermat is van de N.V. De Oost Indische Compagnie heeft de grot estoot gegeven tot het op richten hiervan rond 1600. De risico's waren te groot voor één persoon. Parti cipatie myen werden opgericht .waarby ieder geen grotere aansprakelykheid had dan zyn aandeel. By de opleving van de industrie door mechanisatie kreeg men enorme uitbreiding van zaken, waarvoor geld nodig was. Ook de fiscale voordelen hebben rond de jaren 19001930 een stoot gegeven tot oprichting of omzet ting in N.V. bedrijven. (Na 1940 is de winstbelasting sterk omhoog gegaan). N.V. omzetting is alleen aantrekkehjk by grote winsten. Na de pauze ontwikkelde zich een ge animeerd vraag- en antwoordspel over verschillende praktykgevallen, waarbij tevens naar voren gebracht werd, dat het sluiten van levensverzekeringen by sommige ondernemingsvormen niet al leen gewenst, maar zelfs noodzakelijk is. Vooral bij firma's, waarby een of meer zoons in het bedrijf werkzaam zijn. Ook voor deze zaken geldt „voorkomen is beter dan genezen". Na afloop dankte de voorzitter de heer Demenint voor zijn interessante uiteen zetting, waarvoor goede belangstelling bestond u i yflSOVERZICHT Lager in stille markt Amsterdam, 1 oktober De handel was vandaag stil en de tendentie voor de internationale waar den eerder aan de flauwe kant. In vrij wel alle hoeken was middenkoersaanbod aanwezig, waardoor de openingskoersen op een vry laag niveau kwamen. Op dit lagere niveau werd goede steun aange boden en later liepen de koersen dan ook op. De ongeanimeerde stemming op het Damrak was hoofdzakelijk het ge volg van de zeer teleurstellende slot- koersen, die Wall Street te zien had ge geven. De besprekingen van president Eisenhower met vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers uit de staalindustrie hebben geen positieve re sultaten opgeleverd. Intussen duurt de staalstaking onverminderd voort en hier is vandaag een Amerikaanse havensta king bygekomen, waarbij circa 80.000 werknemers betrokken zyn. De West- duitse beurzen gaven iets lagere note ringen te zien. Men gaf er de voorkeur aan de kat uit de boom te kyken. AKU steeg van 367% tot 371 en verloor op die prijs toch nog circa 3 punten vergeleken by de slotkoers van gisteren. Philips liep op van 630% tot 632% en lag een vyf tal punten beneden de vorige slotprys. Te gen het slot viel Philips weer terug tot circa 630. Unilever avanceerde van 639 tot 642 en verloor byna 5 punten. Kon. Olie trok aan van f. 154.20 tot f. 154.90, tegen de vorige slotprijs van f. 156.70. KLM werd. ingevolge Wall Street, iets* lager geadviseerd. In de Scheepvaartsector verschilden de pry zen niet veel met die van giste ren. Er was vraag voor Amsterdam Rub ber waardoor de koers steeg van 98 3/4 tot 99 3/4. De overige Cultures noteer den eerder lager. De Staatsfondsenhoek lag vry wel verlaten; de koersafwijkingen waren onbetekenend. Grootbanken la ger. Op de beleggingsmarkt waren hoe genaamd geen veranderingen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 oktober Londen 10.58%—10.59; New York 3.77%3.77%Montreal 3.98%—3-98%; Parys 76.85—76.95; Brussel 7.54V4— 7-543/4; Frankfort 90.25%90.30%; Stock holm 72.96%—73.01%; Zürich 87.18%— 87.23%; Milaan 60.81%—60.86%; Kopen hagen 54.75%54.80%; Oslo 52.89% 52.94%; Wenen 14.63—14.64; Lissabon 13.19%—13.21 V4; Ankara 3.76H-3-77&; Praag 52.84—52.94, Beurs van Amsterdam Donderdag 1 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100ft 100% Ned. '59 4% 100 100% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% ..80 Ned. '47 3% (3) 92iV 92% «led. '51 3% 95% Med. '53 (3%) 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '54 3% 89% 89% Ned. '55 I 3% 8989A Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 96% 96%GL Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93,V 93% Grootboek '46 3 89%OB Ned. WB. 6% 109% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39% 40 Nat. Handelsbank 153GB 155GB Ned. Handelmy234% 231% Amst. Rubber 98 100% H.V.A146 %GB 148 Senembah 210GB 210GB A.K.U372%GB 370% Berkel's Patent (v.) 268 269GB Calvé Delft cert. 646%GB 644 Deli My.en (Ver.) 170.10GB 170 Kon. Pap v. Gelder 242% 242 Hoogovens cert577GB 568GB Müller en Co. N3. 312GB 311% Ned. Kabelfabr385GB 384GB Philips 637GB 630% Philips pref241% 240 Unilever 645GB 641 Wilton Feyenoord 206 206% Biliton 2de r 320GB 320GB Dordtse Olie gew. 719% 708% Kon Olie (f20.—157 156.80 idem (50 a f. 20.156.70 154.80 Holl. Amer. iyn 159% 159% Java China Paket 142 142 KLM123 122 Kon Ned. Stmv. My 157 157 Kon Paket Mij127% 128% Stoomvaart My Ned 164% 164 Nievelt Goudr cert 139% 138% v. Ommeren cert. 243 242% Kon. Rott. Lloyd 145% 142 Ned. Scheepv. Unie 139% 138%GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3.. 94% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 99 idem *37 I-III (3%) 94% 95 idem *38-1 (3%) 95 95% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) 104% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97 97 Premieleningen A'dam 'S3 3 96 A'dam '51 254 8754 8754 A'dam '56 I 254 82 82 A'dam '56 II 254 9254 92V. Eindhoven '54 2% 81% - Enschede -54 2%.... 80% 80% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 89L 88% R'dam '52 I 2% 89% 90V* Idem n 2% 88% Idem '57 2% 98% 99 Utrecht '52 2% 9192 Z.-Holl. 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 208.50 207.50 Amst. Bank 324% 318% H.B.U. cert245 245 Rott. Bank 297% 290 Twentsche Bank 269% 267% Industrie Ondernemingen Albert Heijn393 Borsumy 69% 70 Kon. N. Ed.m. A-AA 78 78 Idem pref. wd 85% 86 Electrolasmy 325L Kon. Ned. Grofsm... 297 153 Holl. Constructie 424 424 Ing.bur. Bouwnyv. 254 254% Internatio 134 133% Interna. Kunst. Ind. 47% 49 Leidse Wolspinnery 368 364 B R'dams Droogdokmy 612 613 Sikken's Lakfabr. 607 Ver. Touwfabr275 273 Walvisvaart 113 113 Wernink's Beton 139% Van Wijk Textiel 100 100% Zaalberg 139 136% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8%I Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26 H Intern Nickel 94 \naconda 61 Bethlehem Steel 57 Cities Service 49% General Motors 55% Kennecott 94% Republic Steel 76% Shell Oil 73% Union Pacific 30% Un. States Steel 102% 8% 26H 92% 61 56% 49 54% 95A 74% 73% 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7