[flÉXA] VRIJERE ONTWIKKELING VAN KRACHTEN IN MAATSCHAPPIJ Bonn is tevreden over Eisenhowers optreden FABLO american white yjy shirts m> 13.90 li WEERBERICHT Meer eigen verantwoordelijkheid Uw Fablo-dealer Fa. v. d. BLIJ Dankbaar maar toch wat onzeker- Adenauer bewaart ijzeren kalmte ALGERIJNSE REBELLENCHEF IN PARIJS GEARRESTEERD SCHILDER ZELF MET Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 No. 29862 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.69 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DOEL VAN KABINET.DE QUAY (Van onze parlementaire redacteur) „Men moet niet alle heil verwachten van de overheid", zei minister president De Quay gisteren aan het slot van de algemene beschouwin gen der Tweede Kamer over het regeringsbeleid. Het nieuwe kabinet hecht er juist grote waarde aan de maatschap pelijke krachten tot hun recht te doen komen en de burgers van alle groeperingen zoveel mogelijk kansen te geven tot het dragen van verantwoordelijkheid. „Wij willen de burgers niet bevoogden, maar hen in hun menselijke waarde laten en ruimte geven voor persoonlijk initiatief". Door deze nieuwe koers wordt de onderlinge solidariteit niet be dreigd, zoals de P. v. d. A. vreest, want de overheid heeft niet het alleenrecht van de solidariteit, die zich in vrijheid moet kunnen ontplooien. Alleer. waar zij tekortschiet, moet de overheid ingrijpen. Mr. J. Burger: „Het Nu tevreden! kabinet brengt er weinig van terecht" Over enige jaren, aldus de minister president, ben ik niet bang voor een vergelijking van onze daden met die uit het verleden. Het kabinet, dat nu pas ruim vier maanden bestaat, is er niet op uit de kloof tussen socialisten en niet-socialisten te verdiepen. Want het ziet als zijn taak het behartigen van de algemene belangen. Het kabinet is niet voornemens zich met een bepaalde be naming. zoals christelijk-sociaal, te ver sieren, maar wie een christelijk-sociaal beleid voorstaat, zal in het beleid we zenlijke elementen vinden, die hem dierbaar zijn. Prof. De Quay sprak tenslotte het vertrouwen uit dat het nieuwe beleid tenslotte ook bij de PvdA meer begrip zal ontmoeten, hetgeen alleen maar ver heugend zou zijn omdat ons volk voor grote opgaven is gesteld. Kritisch bekijken De nieuwe koers van het kabinet-De Quay ondervond nog allerminst instem ming bij de heer Burger (PvdA). Wij zullen, zei hy, de activiteiten van het kabinet kritisch blijven volgen. Wij ver wachten er nauwelijks enig goeds van voor het Nederlandse volk. Misschien kunnen we er alleen van leren hoe het niet moet. Zijn conclusie uit het poli tieke debat over het algemene rege ringsbeleid was „verwondering, dat het kabinet er zo weinig van terecht brengt als in feite het geval is". De grote meerderheid van de Tweede Kamer is het kabinet-De Quay echter ook nu weer welwillend tegemoet ge treden. Namens de KVP-fractie ver- I klaarde prof. Romme dat hy de ombui ging van het beleid in de richting van meer vrijheid voor de maatschappelijke j krachten toejuicht, indien daarbij ook wordt gedacht aan de georganiseerde maatschappelijke krachten. De heer Ti- lanus (CHU) sprak de hoop uit, dat het kabinet in de geest van de slotverkla ring van de minister-president zal voortzetten en ook de heer Bruins Slot (AR) zei, dat de rede van de minister president een reden temeer was om het kabinet welwillend tegemoet te treden. Zelfde weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en zonnig weer, koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 OKTOBER Zon op: 6.40 uur ;onder: 18.18 uur. Maan op: 6,26 uur ;onder: 18.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.50 en 15.11 u. Laagwater te 11.02 en 23.20 uur. Wij zyn met het kabinet voor het ogenblik tevreden, verklaarde eveneens prof. Oud (WD). Of het zo blijven zal, weet ik niet. Het is pas vier maanden aan het werk en ik geef het liever meer tijd alvorens er een oordeel over te vel len. Daarom had hij de heer Burger een beetje beklaagd met zijn snelle ver oordeling van het kabinet. Maar de heer Oud kon begrijpen, dat het voor de heer Burger moeilijk was de juiste houding te vinden om als leider van de oppositie op te treden. „We hebben allebei moe ten overschakelen, ik van oppositie naar De heer Burger: „Ik maak u mijn complimenten, hoe u dat gedaan hebt. De heer Oud: „Het is jammer, dat ik u niet hetzelfde compliment kan ma ken. Verkeerd is vooral geweest te zeg gen, dat de oppositie alleen loyaal kan zijn als het kabinet loyaal is tegenover de oppositie, want het is niet waar. dat het antwoord van de minister-president niet loyaal zou zijn geweest". De heer Burger: ..Het was volstrekt onbevredigend. Ik heb er geen goed woord voor". Onbevredigend hadden de heren Oud (VVD), Bruins Slot (AR) en Tilanus Premier prof. De Quay achter de regeringstafel in de Tweede Kamer tijdens zijn antwoord op de alge mene beschouwingen over de be groting. (CHU) alleen het antwoord gevonden over het voorgenomen landbouwbeleid. Zij drongen erop aan overleg te plegen met het landbouwschap alvorens de ga rantieprijzen vast te stellen. De datum voor dat overleg is reeds vastgesteld, antwoordde prof. De Quay die uit het algemene politieke debat de overtuiging had gekregen, dat de rege ring op een ruime steun mag rekenen voor haar beleid. De opmerkingen van de oppositie, zei hy, hebben ons niet ge schokt. (Men zie ook elders) Communiqué grafische C.A.O.'s Na afloop van de besprekingen die gisteravond gehouden zijn tussen het College van Rijksbemiddelaars en ver tegenwoordiger* der werkgevers- en werknemersbonden in de grafische branche, is het volgende communiqué uitgegeven: „Het Centraal Bureau voor de Grafi sche Bedrijven maakt bekend, dat we derom een bespreking heeft plaats ge had over de 3 grafische C.A.O.'s tussen het College van Rijksbemiddelaars, en de vertegenwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisaties en waarin onder meer is gebleken, dat het college bereid is de overeengekomen verhoging van lonen en salarissen die inclusief de verwerking der huurcompensatie 1957, alsmede de invoering der arbeidstijdver korting (deze laatste met ingang van 1 januari 1960) goed te keuren. Het totale resultaat, waaronder ook enige punten van secundaire aard waar mede het college zich op grond van de ..algemene aanwijzing" niet kon vereni gen zal op korte termijn aan de be- stuursinstanties der werkgevers- en werknemers-organisaties ter goedkeu ring worden voorgelegd", aldus het communiqué. Haarlemmerstraat 11 Marconist van de „Utrecht" in arrest Een in Utrecht wonende marconist van het vrachtschip „Utrecht" van de Kon. Rott. Lloyd is gisteren voor de rechter te Brooklyn (New York) ge leid, op verdenking, dat hy de 23-ja- rige Lynn Kauffmann heeft mishan deld en vervolgens in de baai van Boston over boord heeft gegooid. Naar bekend, werd het verminkte stoffelijk overschot van de vrouw de volgende dag in de haven aangetrof fen. Bij de ondervraging van vier leden van de bemanning was een van de spo ren die men volgde, het verhaal over een romance tussen de marconist en het slachtoffer. De marconist 2£>u hebben toegegeven de vrouw te hebben geslagen. Hij zeide overigens niet te weten, hoe zy over boord gevallen is. 'Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft gistermiddag onmiskenbaar laten blijken, dat zij niet van plan is zich van haar stuk te laten brengen door allerlei interpretaties over uitlatingen van president Eisenhower en minister Herter, speciaal over Berlijn, tijdens en na Kroesjtsjefs reis door de Verenigde Staten. „Met bevrediging en dankbaarheid stellen wij vast, dat president Eisenhower onze belangen op voor ons uiterst tevreden stellende wijze heeft behartigd", zei gistermiddag de Westduitse regeringsperschef Von Eckardt op een persconferentie te Bonn. Deze dankbaarheid laat evenwel welzeker ruimte voor een zekere overigens alleszins te begrijpen onzekerheid, die echter geen moment aan de oppervlakte treedt. De regering-Adenauer meent kennelijk, dat het in dit stadium tactisch een enorme fout zou zijn ook maar iets te laten blijken van zelfs een schijn van tweedracht in het Westelijk kamp. Twee uitlatingen Men zegt hier: de ongetwijfeld ge ringe kans is aanwezig dat het begrip „koude oorlog" uit de politieke termino logie gaat verdwijnen. De tijd kan nabij zijn dat we er ons aan moeten gaan ge wennen, dat niet alles meer hard gezegd wordt in de grote politiek. Kèn want zekerheid ten aanzien van een beleefder worden van die koude oorlogstaal, waar aan men nu zo'n tien A twaalf jaar ge wend is, is er bepaald niet! Daarvoor kan het gesprek Eisenhower-Kroesjtsjef de eerste stap zijn en daarbij is het noodzakelijk zich niet aan scherpslij perij te buiten te gaan. Bonn wenst dan ook zelfbeheersing inzake aanvechtbare Amerikaanse uitlatingen, overeenkom stig het gesprek Eisenhower-Adenauer van eind augustus. Dat men in parle mentaire kringen hier desondanks wel menig woord vol ongerustheid over een al te soepele Amerikaanse koers kan horen in de trant van „een Russisch- Amerikaans akkoord op Duitse rug" is het gevolg van twee Amerikaanse uit latingen van recente datum: 1) op 16 september verklaarde minis ter Herter op een persconferentie te New York: „Wij hebben geen bezwaar tegen de sluiting van een vredesverdrag met Oost-Duitsland, maar bij de slui- Advertentie 500 gezinnen dakloos door brand op Midden-Java Te Bonges op Midden-Java zijn giste ren 500 gezinnen dakloos geworden door een grote brand, die 127 huizen, een moskee en een regeringsbureau in de as legde. De schade wordt geraamd op bijna twee ton. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's Audrey Hepburn en haar echtge noot Mel Ferrer tijdens ten pers conferentie, welke zij gisteren hielden na aankomst op Schiphol. Hij trof juist voorbereidingen om gebouw niet onwilligen in lucht te laten vliegen (Van onze correspondent te Parijs) De Franse politie arresteerde gisteren de chef van het Algerijnse Bevrijdingsfront, FLN, die voor heel Parijs en omgeving verantwoor delijk was. Volgens een communiqué van het ministerie van Binnen- j landse Zaken had de Algerijnse rebellenleider juist zijn voorbereidin gen getroffen om een heel gebouw in de lucht te doen vliegen, bevolkt J met landgenoten, die weigerden hun „contributie" aan de FLN te voldoen. Ook werden er bij een huiszoeking lijsten in beslag genomen, waardoor de politie verscheidene Algerijnse en Franse medeplichtigen op het spoor is kunnen komen. Bij één hunner werd een fonds van 44 miljoen franken (ruim drie ton) in beslag genomen, zijnde de opbrengst van steunacties, die onder de Algerijnen in Frankrijk gere- geld plegen te worden georganiseerd. plesse en tegemoetkomendheid gehoopt, doch niettemin is daar de algemene in druk dat de deur voor verder overleg nu duidelijk op een kier is gezet. In Washington schijnt men opnieuw zelfs met de mogelijkheid te spelen van een Amerikaanse bemiddeling of van goede diensten, die in Tunis en Rabat zeker met vreugde zouden worden be groet. In Parijs heeft men echter min der opgewekte herinneringen aan Ame rikaanse en Engelse bemiddelingspogin gen. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat zich die pogingen-achter-de-scher men van Amerikaanse zijde nu toch al opnieuw voltrekken. Het gerucht dat een FLN-functionaris naar Parijs zou zijn gekomen om direc te onderhandelingen voor te bereiden, wordt in Franse regeringskringen ten stelligste ontkend. De Algerijnse nationalisten schijnen hun verwachtingen nu opnieuw geves tigd te houden op de Ver. Naties Zij hopen dat een motie, die beide pardjen uit zal nodigen de koppen by elkaar te steken, Frankrijk wel over het dode punt zal kunnen helpen. In de rede, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de IMurvilie, gisteren voor de Ver. Naties heeft uit gesproken, valt echter nog geen enkel spoor van bereidheid in die richting te bespeuren. De debatten over Algerije ting van dit verdrag moeten de Russen de rechten respecteren, die de onze zijn en deze niet aan de Oostduitsers over dragen". 2) op 28 september verklaarde Eisen hower op een persconferentie te Wash ington, dat de toestand in Berlijn abnor maal is. Hij kon niets garanderen in zake een oplossing van het Berlijnse probleem, die de geallieerde rechten daar zou garanderen en de vrijheid van de Westberlyners zou beschermen. Wat is normaal Bonn is nu overtuigd van het vol gende 1) Herter bedoelde niet dat hy een Russisch-Oostduits vredesverdrag zal be groeten, maar slechts dat Amerika zo'n verdrag nu eenmaal niet kan tegen houden: 2) het is juist dat de Berlijnse situatie abnormaal is. ook al neemt men hier Kroesjtsjefs woorden over. Zoals Von Eckardt het gisteren zei: „Over Berlijn zal, zo is door Eisenhower en Kroesj- tsjef beiden verklaard, worden verder gepraat en wel zonder ultimata en tyds- limieten. Er is geen teken dat de Ame rikaanse houding nopens Berlijn veran derd is. Ik weet niet of een der staats lieden een idee over een oplossing heeft voor Berlijn, een oplossing, die de sym pathie van de Westduitse regering moet hebben. De regering-Adenauer verstaat onder terugkeer tot normale toestanden dat Berlijn hoofdstad wordt van een herenigd Duitsland" Onuitputtelijk geduld Bonn gelooft dus niet in een inbinden van de Amerikanen inzake Berlijn. Men is hier ook niet van plan Kroesjtsjefs ontwapeningsvoorstellen af te doen met woorden als „onwezenlijk" of „propa ganda". Men wil er ernstig over discus siëren. En wat Berlijn nog betreft: men kan thans niets meer zeggen dan dat men inzake de toekomst van de stad moet onderhandelen met „een onuitput telijk geduld". Zolang er geen oplossing is gevonden voor het probleem hoe de vrijheid van de Westberlyners te verze keren ènders dan via het leger en van geallieerde troepen, zolang dienen vol gens Bonn die troepen daar te blyven! Advertentie Parijs niet bereid tot onderhandeling Terwijl de Franse politiediensten hun maatregelen tegen de Algerijnse activis ten intensiveren, gaat men in diploma tieke en politieke kringen voort het laatste antwoord van de FLN op de voorstellen van generaal De Gaulle te analiseren en interpreteren. Ook de Franse regering heeft gisteren de FLN- tekst onder de loep genomen, doch over de resultaten van dit onderzoek is niets medegedeeld. Officieel blijft de Franse regering vooralsnog op het standpunt staan, dat de verklaring van de Alge rijnse „regering" geen enkele toelich ting van Franse zijde behoeft en dat die mededeling in Parijs slechts voor ken nisgeving is aangenomen. Politieke onderhandeling met de re bellen. zo wordt men in regeringskrin gen niet moede te herhalen, zal en kan nooit en te nimmer in overweging wor den genomen. Opmerkelijk is in dit verband niette min het onderscheid in waardering van de Algerynse verklaring tussen Parijs en andere hoofdsteden als Rabat en Tunis, doch ook Londen en vooral Washington. Van die kanten had men by de Alge rijnse nationalisten zeker op meer sou- DE VERF VOOR HET SCHILDERGEEST SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT Proefonderzoek volkstelling Naar aanleiding van de voorberei ding van de komende volkstelling zal het Centraal Bureau voor de Statis tiek met medewerking van de gemeen tebesturen een proeftelling op steek- proefbasis houden, naar de toestand tussen 31 oktober en 1 november a.s. Op ongeveer 10.000 huishoudens en alleenstaanden, gespreid over alle ge meenten van ons land, zal een beroep tot medewerking worden gedaan. Door middel van deze proeftelling kunnen de ontworpen vragenlijsten aan de praktijk worden getoetst, terwijl hier door tevens de mogelijkheid wordt ge schapen de meest efficiënte werkwijze te vinden voor de bewerking van het zeer omvangrijke materiaal van de defini tieve telling. De plaatselijke leiders in de gemeenten raken nu in een vroeg sta dium vertrouwd met de materie, hetgeen van groot belang is voor een goede uit voering van de telling in 1960. By de proeftelling worden enige extra vragen gesteld, welke bij de eigenlijke telling achterwege zullen blyven. De uit komsten van de proeftelling zullen een globaal beeld geven van de voor Neder land als geheel geldende situatie. staan bij de Ver. Naties in november op de agenda geboekt en de Amerikaanse diplomatie oefent thans een discrete druk uit op Parys om vóór die nieuwe beproeving van de Westelijke eenheid door directe onderhandelingen een ein de aan de oorlog te maken. Maar voor lopig is men in Parys politiek voor een ontmoeting met de Algerijnse rebellen echter zeker nog niet ryp.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1