PANTER De lieer Roemers N.V.Y.-voorzitter Het kleine sigaartje van grote klasse Aan alle weegschalen en schorpioenen NEDERLAND STEUNT DE IDA BANKSTELLEN TOONKAMERS DREEF met minder werk de mooiste glans Opgericht 1 maart 1860 Donderdag i oktober 1959 Vierde blad no. 29862 Hulde aan oud-voorzitter Van Wingerden In Utrecht is gelijk gemeld gistermorgen de 22ste algemene vergadering van het NVV begonnen. De openingszitting werd o.m. bijgewoond door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. C. J. M. A. van Rooy, de staatssecretaris van dit departement, de heer B. Roolvink, de minister van Staat, dr. D. Drees, de oudministers Samkalden en Suurhoff, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Na de openingsrede van de waarne mend voorzitter van het Verbond, de heer D. Roemers, (welke wü gisteren publiceerden), werd een begroetings woord gesproken door de minister van Sociale Zaken, die in antwoord op het geen de heer Roemers ten opzichte van het nieuwe Kabinet gezegd had, zeide, begrip te hebben voor de kritische in stelling van de vakbeweging op de nieuwe regering. Deze kritiek, aldus mi nister Van Rooy, zal voor de regering een stimulans zijn om haar taken zo goed mogelijk uit te voeren. Minister Van Rooy sprak zijn vreugde uit over het regelmatig overleg met de vakbewe ging hetwelk de regering zeer op prijs stelt. Hij roemde de constructieve geest, die de besprekingen met de vakbeweging steeds kenmerkt. Ingewikkelde loonpolitiek „Het probleem van de loonpolitiek is zo ingewikkeld geworden, dat ik het zelfs niet meer begrijp. Als men de loon politiek dichter bij de mensen wil bren gen, zal het anders moeten gaan. dan tot nu toe het geval is geweest". Met deze woorden beantwoordde de gister avond nieuw benoemde voorzitter van het NVV, de heer D. Roemers, een reeks van opmerkingen die door vertegen woordigers van de bij het NW aange sloten vakbonden waren gemaakt naar aanleiding van de vrijere loonpolitiek. De heer Roemers is van mening dat het NW zich aan de uitvoering van de vrijere loonpolitiek niet kèn en mè.g ont trekken. Wel is het volgens hem zaak, dat het NW voortdurend blijft deel nemen aan de discussies over het uit gangspunt van deze vrijere loonpolitiek. Sprekende over het recente adres van de 53 hoogleraren zei de heer Roemers, dat hij nimmer een zo on belangrijk stuk op zo'n klein stukje papier had gezien. Met de cijfers in het adres wordt op een merkwaardige wijze gegoocheld, zo zei hij. Hij hoopte dat de studenten beter les krijgen van de betrokken hoogleraren dan hetgeen in dit adres gedoceerd wordt. Het is erg dat deze hoogleraren een dergelijk slecht adres aan de ministerraad heb ben gezonden, aldus de heer Roemers, die echter van mening is dat het adres als verschijnsel de aandacht verdient. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer C. W. van Wingerden, die enige tijd geleden op medisch advies zijn functie als voorzitter van het NVV moest neerleggen. Hij droeg het voorzitterschap over aan de heer Roemers. De heer Roemers getuigde hierna van zijn groot medeleven met zijn voor ganger, de heer Van Wingerden, die het harde besluit moest nemen zijn functie neer te leggen. Hij speldde vervolgens, als blijk van grote waardering die het NVV voor zijn oud-voorzitter heeft, deze het gouden NVV-insigne op de borst. 150 ha. bos door brand bij Weert verwoest Gisteren is gelijk in een onzer oplage van gisteren gemeld een grote bosbrand uitgebroken aan de westzijde van de spoorlijn tussen Maarheeze en Weert als gevolg van het in brand geraken van een graaf machine. De brand nam spoedig een grote omvang aan, waardoor succes sievelijk zes civiele brandweerkorpsen o.a. uit Weert, Budel, Eindhoven en Venlo ter assistentie moesten worden geroepen. Ook kwamen omstreeks 700 militairen uit het legerkamp Budel te hulp. Na een half uur moest het treinver keer op het traject EindhovenWeert nagenoeg worden stopgezet. Nadat nog enkele treinen langzaam rijdend en fluitend de bewuste plaats waren gepasseerd, besloot men het rei zigers vervoer geheel te staken. Het verkeer op de weg werd omgeleid via Budel. Een boerderij op ongeveer 500 meter afstand van de vuurzee kon met moeite door nat houden gespaard blijven. 's Middags te omstreeks drie uur was het vuur „doodgebrand" tegen de Rijks weg EindhovenWeert, in Megen. Tijdens de algemene vergadering van het NVV te Utrecht heeft de heer C. W. van Wingerden (links) het voorzitterschap overgedragen aan de heer D. Roemers. Sprekende over zijn academische op leiding zei de nieuwe NVV-voorzitter, dat hy altijd gepoogd heeft te voor komen dat hij door zijn opleiding zou worden afgesneden van de groep, waar uit hij voortgekomen is: namelijk de arbeidersbevolking. „Mijn verbonden heid", aldus spreker, „met de vakbewe ging ,is nimmer in de eerste plaats van intellectuele, doch van ideeële aard ge weest". Ds. A. F. P. Pop en ds. Joe. J. H .Pop 75 jaar De tweelingbroers ds. A. F. P. Pop uit Randwijk in de burgerlijke gemeente Heteren in de Betuwe en ds. Jac. J. H. Pop uit Sassenheim, beide emeriti-pre dikanten van de Ned. Herv. Kerk, hopen maandag 75 jaar te worden. Zij werden op 5 oktober 1884 in de hervormde pastorie van Hagestein geboren, bezoch ten eerst het stedelijk gymnasium te Kampen en studeerden verder nog aan de Leidse Universiteit. Nadat ds. Jac. J. H. Pop in 1908 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 27 juni van het daaropvolgend jaar te Rynsa- terwoude in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te 's-Gra- veland, Zuilen, Puttershoek, Maassluis, Gorinchem, Zevenbergen, Zwammerdam en tenslotte nog ongeveer twee jaar te Vorchten in de classis Harderwijk, waar hem met ingang van 1 mei 1950 na bijna éénenveertig volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Na zijn emeri taat was ds. Pop eerst ongeveer drie jaar werkzaam als predikant-voorganger van de Hervormde Evangelisatie-Vereniging te Poortugaal en daarna heeft hij tot 1955 nog ongeveer twee jaar te Callants- oog bijstand in het pastoraat verleend. Thans verleent hij speciaal voor het werk onder de bejaarden nog bijstand in het pastoraat te Lisse. Zijn tweelingbroer ds. A. F. P. Pop, die door hem op 28 januari 1912 te Sprang in het amt werd bevestigd, stond verder nog te Elden in de classis Nijmegen, Middelharnis, Ameide, Nijkerk op de Veluwe, Vaassen, Monster, Kockengen in Utrecht en tenslotte nog ongeveer drie jaar te Schoonrewoerd in de classis Gorinchem, waar hem met ingang van 1 april 1952 na veertig volbrachte dienst jaren emeritaat werd verleend. Op 27 juni van dit jaar was het vijftig jaar geleden, dat ds. Jac. J. H. Pop te Rijnsaterwoude in het ambt werd be vestigd. In verband daarmede zal hij zondag om tien uur in zijn eerste ge meente Rijnsaterwoude nog een herden kingsrede uitspreken. Voor zover wij weten zijn ds. A. F. P. Pop en ds. Jac. J.. H. Pop de enige tweelingsbroers, die beide predikant in d^TecL Herv. Kerk zijn.. Diensttijd-rapport gereed De „Commissie werkelijke diensttijd militairen", die op 31 maart 1958 door de toenmalige minister voor Defensie ir. C. Staf werd ingesteld, en die de opdracht kreeg een rapport op te stellen omtrent de door haar noodzakelijk geachte duur van de werkelijke dienst der dienst plichtigen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht, heeft haar werkzaamheden beëindigd en haar rapport bij de minister van De fensie ingediend. Dit rapport zal door de minister van Defensie aan de Staten- Generaal worden aangeboden. Oud-president De Nicola bij Napels overleden Enrico de Nicola, die van 1946 tot 1948 de eerste president was van de Ita liaanse republiek, is gisteravond in zijn villa te Torre del Greco, nabij Napels, in de leeftijd van 81 jaar overleden. Na zijn presidentschap is De Nicola voor zitter van de Senaat en de eerste pre sident van het hof voor grondwetszaken geweest. De overledene was een in Italië alge meen geacht man. Hij krijgt een staats begrafenis. FURORE Zeer licht van melange fors model en toch maar 14 ct Advertentie Let op Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de weeg schaal of de schorpioen, doch in ieder geval in de maand okto ber schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Afd. Postbus 16. Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam. voornamen, geboortedatum, adres. Internationale ontivikkelingsassociatie moet voldoen aan gezonde beginselen Rede van prof. Zijlstra in jaarvergadering Wereldbank De Nederlandse minister van Finan ciën, prof. Zijlstra, heeft gisteren de algehele steun van Nederland toegezegd aan een Amerikaans voorstel tot oprich ting van een „internationale ontwikke lingsassociatie". Sprekende in een zitting van de jaar vergadering van de Wereldbank in Washington zei minister Zijlstra, dat de Nederlandse regering in de sfeer der internationale samenwerking groot be lang hecht aan de inachtneming van bepaalde regels van „behoorlijk gedrag in de betrekking tussen debiteur en krediteur en, in het algemeen aan be handeling van buitenlandse belangen in overeenstemming met het internationale recht en billijkheid". De Nederlandse minister van Finan ciën verklaarde te verwachten, dat hy de verzekering zal krijgen, dat de voor gestelde internationale ontwikkelings associatie zal werken op de basis van deze gezonde beginselen. Hij zei te vrezen, dat het zonder deze verzekering voor Nederland moeilijk zal zyn deel te nemen. Minister zyistra legde er tevens de Advertentie ELKE PRIJSKLASSE. BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Naar schatting zijn 150 ha bos door de brand verloren gegaan. De grond is eigendom van de gemeente Maarheeze en Staatsbosbeheer. Het is de 2e maal dit jaar, dat de gemeente Maarheeze door een bosbrand wordt getroffen. nadruk op. dat de financiële operaties van de „Internationale ontwikkelings associatie" (International Development Association, I.D.A.) op geen enkele wijze de vraagstukken mogen verergeren van monetaire onstabiliteit en handelsbe perkingen, die in vele landen nog steeds bestaan. Hij zette uiteen, dat hij deze punten met betrekking tot het plan ter sprake bracht, omdat zij hem van een zodanig algemeen belang voorkwamen, dat door deze punten thans in overwe ging te nemen wellicht zal worden bij gedragen tot „opheldering voor wat betreft de vrees en de verwachtingen, die wy koesteren bij het toezeggen van onze principiële steun aan de conceptie van het denkbeeld". Na het werk van de president van de Wereldbank. Eugene Black, te hebben geprezen, zei minister Zijlstra, dat zijn land in alle bescheidenheid hoopt de Wereldbank te blijven belonen met „onze warme steun voor de grote doel einden. die zij nastreeft ten behoeve van de wereld en in het bijzonder van het minder bevoorrechte deel van haar bevolking". ,,Een lesje geven! De Apeldoomse politie heeft inge sloten een Apeldoomer B„ die zijn woonhuis aan de Arbeidsstraat, waar in zich zijn vrouw en twee kinderen bevonden, in brand heeft gestoken. De man, die de brandstichting heeft bekend, verklaarde zijn vrouw eens een lesje te willen geven, omdat hij vond dat zij zich meer bezig hield met haar familie dan met hem. 's-Middags. voor dat hij naar zijn werk ging had hij een licht ontvlambare vloeistof in de gang gegooid. Zijn vrouw was inmiddels met de twee kinderen gaan rusten. Toen zij kort na het vertrek van haar man wak ker werd. rook zij een scherpe brand lucht. In het huis stond al een dichte rook en via de benedengang kon ze met de kinderen niet meer ontvluchten. Ze ontkwam via het dak, waar ze door buren werd gered. Een buurman had inmiddels met een tuinslang de strijd tegen het vuur aangebonden. Dank zij dit optreden kon het grootste deel van het huis behouden worden. Kroesjtsjef: „geweld tegen kapitalisme is uit den boze" Nikita Kroesjtsjef, de Sovjet- russische premier en partijleider heeft gisteren aan een groot ban ket in Peking ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Chi nese volksrepubliek de, kracht van het socialistische stelsel geloofd, doch tevens er op gewezen dat ge bruik van geweld tegen het kapita lisme uit den boze is. De socialistische landen hebben grote vorderingen gemaakt bij de ontwikke ling van hun economie, „maar wij moe ten realistisch redeneren en op de juiste wijze de huidige toestand begrijpen", aldus de Sovjetrussische leider. „Dit be tekent dat wij zeker niet, aangezien we zo sterk zijn, de stabiliteit van het ka pitalistische stelsel met geweld moeten beproeven. Dat zou verkeerd zyn: de volken zouden het nooit begrijpen en degenen die het in hun hoofd zouden halen om zo te handelen, nooit steu nen". „Wy zijn altijd tegen roofoorlogen ge weest. Over de vraag wanneer dit of dat land de weg naar het socialisme zal in slaan, zal door het eigen volk worden beslist. Dit is voor ons het allerheiligste", zo verklaarde hij. Kroesjtsjef meende dat het „socialis me" zal overwinnen, omdat het een fris en vurig paard berijdt, terwijl het ka pitalisme het moet doen met een oud en kreupel paard. Evenals het kapita lisme indertijd op een vers paard het feodale stelsel ver achter zich liet, zul len socialisme en communisme, gedra gen door een nieuw tijdperk, het kapi talisme achter zich laten. De honderden miljoenen mensen in de kapitalistische landen zullen zien, aldus Kroesjtsjef, dat het socialisme niet alleen materiële welvaart, doch ook echte vrijheid, een ryk geestelijk leven en vrede brengt. Gaat Moskou schuld aan Amerika betalen Regeling van de schuld, die de Sovjet- Unie onder de leen- en pachtovereen komsten uit de tweede wereldoorlog aan de Verenigde Staten heeft, zou een „be tere atmosfeer tussen de beide landen doen ontstaan en zou bijdragen tot het slagen van de pogingen tot verwijdering van de hinderpalen, die een volle vrije stroom van vreedzame handel in de weg staan", aldus verklaarde de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, C. Douglas Dillon, gisteren in een pers conferentie in Washington. Dillon deelde mede. dat aan Kroesjt sjef tijdens zijn besprekingen met pre sident Eisenhower in Camp David in het afgelopen weekeinde is medegedeeld, dat een regeling van schuld onder de leen- en pachtovereenkomsten invloed zou hebben op de handel tussen de Sovjet- Unie en Amerika. Dillon zei te hopen, dat over ongeveer een maand nieuwe onderhandelingen via diplomatieke ka nalen over een regeling zullen beginnen. De Verenigde Staten beweren, dat zij de Sovjet-Unie in de tweede wereldoor log voor 2.6 miljard dollar hulp onder de leen- en pachtovereenkomsten hebben gezonden. De Amerikaanse regering heeft zich echter bereid verklaard genoegen te nemen met betaling van 800 miljoen dollar, doch de Sovjet-Unie heeft hierop geantwoord met een tegen-aanbod van 300 miljoen dollar voor de algehele kwij ting van de schuld. Dillon zeide niet veel geloof te hech ten aan de mogelijkheid van belangrijke Voormalige bankbediende gearresteerd Fraude van 20 a 30 mille? De politie heeft te Haren gearresteerd een 29-jarige inwoner van Hoogeveen. Deze nam twee jaar geleden ontslag als bankbediende van de Rotterdamsche Bank te Hoogeveen. In december 1958 vestigde hij zich in Haren, waar hij een sigarenmagazijn annex boekhandel en hengelsportartikelenzaak had gekocht. De man wordt verdacht gefraudeerd te hebben in de tijd, dat hij bij de bank werkzaam was. Men heeft het vermoeden, dat hij ef fecten, afkomstig van een Hoogeveense ingezetene, ten eigen bate in Amster dam te gelde heeft gemaakt. Het bedrag dat met de fraude ge moeid is ligt tussen de 20 en 30 duizend gulden. De man is afkomstig uit Achtkarspe- len in Friesland. Hij zal eind van deze week voor de Officier van Justitie wor den geleid. Locomotief reed dwars over straatweg Door nog onbekende oorzaak reed vanmorgen een Diesellocomotief, waar- Advertentie grote doos 58 ct Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm reuze bus 115 ct n Êrdal produkt, dus goed! uitbreiding van de handel tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten na de totstandkoming van een regeling van de schuld onder de leen- en pachtover eenkomsten. Hij verklaarde, dat de Sov jet-Unie niet zeer veel produkten heeft, die de Verenigde Staten wensen of niet reeds kopen via bevredigende regelin gen met Canada, Turkije, India en an dere landen. In Kopenhagen werd de Sonning- prijs van honderdduizend kronen aan dr. Albert Schweitzer uitgereikt voor zijn menslievende arbeid in Lambarene. De S4-jarige medicus met het hoofd van de Universiteit van Kopenhagen, prof. Carl Iversen die hem de prijs uitkeerde. achter enkele wagons waren gekoppeld, door het stootblok naast de spoorweg overgang aan de straatweg Oldenzaal- Enschede. Vervolgens reed zij dwars over de straatweg. Zij kwam terecht in een diepte tussen de spoorlijn Oldenzaal-Hengelo en de fabriek van de NV H. T. Gelderman en Zonen en is daar blijven hangen. De daarop volgende goederenwagen schoof over de achterzijde van de locomotief heen en staat bijna loodrecht de lucht in. De overige wagons bleven in het straatdek steken, met gevolg, dat het verkeer van Oldenzaal naar Enschede is gestremd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De machinist van de locomotief wist zich door tydig afsprin gen te redden. Arbeider door trein gegrepen en gedood Vanmorgen is onder de gemeente Hol ten de 19-jarige K. Kroeze uit Daar- lerveen door de sneltrein Deventer-Al- melo gegrepen en gedood. De jongeman verrichtte met een aan tal andere arbeiders werkzaamheden aan de spoorbaan ter plaatse. Gewaar schuwd voor de naderende trein is hy tussen de beide spoorbanen in gaan staan, doch is tot op nu toe onverklaar bare wijze door de trein geraakt. Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed vrijwel onmiddellijk na het ongeval. De trein kreeg door het gebeurde een vertraging van 13 minuten. Wertkijdverkorting in de mijnindustrie (Van onze Limburgse correspondent) Te elfder ure is de nieuwe veror dening inzake de werktydsverkorting in de mijnindustrie, welke verorde ning op 7 september jl. door de mijn- industrieraad werd vastgesteld, mi nisterieel goedgekeurd. Krachtens de nieuwe verordening krijgen de mijnwerkers en mynbeamb- ten er dit jaar nog drie vrye zaterdagen by en in 1960 nog acht. In totaal zullen er dit jaar 15 en het volgend jaar 20 vrye zaterdagen zUn. De nieuwe vrye zaterdagen gelden ook voor het over grote deel der bovengronders, die deze zaterdagen niet meer in de loop van de week door een kwartier langer werken behoeven in te halen. ZU moeten dit wel blyven doen voor de reeds eerder vast gestelde en ministerieel goedgekeurde 12 vrye zaterdagen voor 1959 en 1960. De Geref. Kerken en de oecumene BIJ WERELDRAAD IS EEN RIJPINGSPROCES OP GANG. Tydens de jaarvergadering van de Oecumenische Jeugdraad Nederland, die gisteravond in Utrecht is gehouden, heeft dr. J. M. van Minnen, gerefor meerd studentenpredikant te Utrecht, gesproken over de ontwikkeling van de Geref. Kerken ten aanzien van de oecumene. Juist de apostolaire bewogenheid met de wereld geeft intense zorg voor de zuiverheid van het evangelie, dat men aan deze wereld verkondigt, zo zei dr. Van Minnen. Volgens hem valt het daarby op, dat dit apostolisch elan de Geref. Kerken in hun zending en evangelisatie soms ook zo meezuigt, dat zy hierin de oecu menische weg verder betreden dan zij zelf eigenlyk wel verantwoord achten. Ten aanzien van de Wereldraad is er blykbaar een rypingsproces op gang, al dus dr. Van Minnen. In de tyd, die de werkelyke opinie nodig heeft om zich van zeer eenzijdige voorlichting te her stellen kan de synode, naar zyn oordeel, niet veel anders doen dan de zaak van de aansluiting in de yskast van de be studering te houden. Dr. Van Minnen meent, dat de Oecu menische Raad Nederland zich moet bezinnen op een geschikte wijze om de publieke opinie opheldering en voorlich ting te verschaffen. Hy acht de oecu menische mentaliteit namelyk wel aan wezig, maar deze kan, zijns inziens, nog geen rechte gestalte vinden, omdat men van de Wereldraad van Kerken nog vaak een wat caricaturele voorstelling heeft. Dr. Van Minnen concludeerde, dat de gereformeerde (calvinistische) bydrage aan de oecumene de pluriformiteitsge- dachte zou kunnen zyn .die het gevaar van massificatie en nivellering, dat alle oecumeniteit begeleidt, doorbreekt. Kerkelijk gesprek wordt voortgezet De generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft in Rotterdam haar zittin gen weer hervat. Zy keurde het rapport goed van deputaten voor de landelyke evangelisatie. Vervolgens heeft de sy node zich uitvoerig beziggehouden met de kwestie van de eenheid, waarin be slot enis de besprekingen met de Geref. Kerken te hernieuwen. De besprekingen met de Geref. Kerken (vrygemaakt) zullen worden voortgezet. De synode besloot, nu de generale sy node der Geref. Kerken de bekende vervangingsformule had ingetrokken, ook met haar opnieuw besprekingen te openen. De synode sprak uit, dat het convent niet alleen zich bezig moet houden met bespreking van dogmatische of conven tionele geschillen, maar ook moet be hartigen wat het samenoptreden naar buiten in de vele sectoren van het pu blieke leven ten goede kan komen, waar- by met name wordt gedacht aan het getuigend optreden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11