N.V.V. acht vrijere loonpolitiek onrechtvaardig en onhoudbaar Chefarine 4 Lastige overgang naar de vrijere loonvorming „Een actief kartelbeleid is beter dan vrije concurrentie beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Scherp verzet van de P. v. d. A. tegen toelating Spanje in NAVO Kinderrijwielen 56.- P. V. d. A. EIST SPOEDIGE INPOLDERING LAUWERSZEE -- HET POSTKAN TOOR UW SPAARBANK P.v. d. A.: Angst voor eigen beleid Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 september 1959 Derde blad no. 29861 DE HEER ROEMERS Aanzienlijk ledenverlies Over de ontwikkeling van het ledental kon de NVV-waarnemend-voorzitter zich niet optimistisch tonen. In 1957 en 1958 Bestaat het stakingsrecht nog wel (Speciale berichtgeving) De medewerking, die het NVV verleent aan de uitvoering van de vrijere loonpolitiek, betekent niet, dat het NVV zijn kritiek op de uitgangspunten van die politiek opgegeven zou hebben. Integendeel: het NVV handhaaft ten volle zijn bezwaren tegen de vrijere loon politiek. Het NVV blijft het immers onjuist achten, dat bepaalde groepen werknemers van een aandeel in de stijgende welvaart worden uitge sloten op grond van omstandigheden, die zij in het geheel niet kunnen beïnvloeden. De maatstaf van produktiviteit per bedrijfstak is niet alleen sociaal onrechtvaardig, zij is ook economisch onhoudbaar. Wij staan niet alleen Tot deze uitspraak kwam de heer D. Roemers, waarnemend voorzitter van het NVV, in zijn zeer uitvoerige ope ningsrede bij de vanmiddag te Utrecht in het NVV-huis begonnen 22ste alge mene vergadering van het NVV, welke tot en met vrijdag zal duren. De overkoepelende socialistische vak organisatie gelooft niet in de hanteer baarheid van het nieuwe loonpolitiek systeem. En „in dat gebrek aan geloof staan wü niet alleen", aldus de heer Roe mers. „Het wordt door economen van naam buiten onze kring gedeeld. In ieder geval zullen wjj blijven ageren voor die groepen werknemers, die achter dreigen te geraken. Daarvan kan men verzekerd zijn!" In onderscheiden bedrijfstakken heb ben NV V-bonden op grond van de aan wijzingen voor de gedifferentieerde loon politiek besprekingen geopend. In som mige bedrijfstakken groot-metaal en grafische industrie) is reeds overeen stemming met de werkgevers bereikt. De heer Roemers kon echter weinig bewon dering opbrengen voor de methode, waarop het resultaat van dit overleg is beoordeeld. Van grotere verantwoorde lijkheid, die aan het georganiseerde be drijfsleven zou worden gelaten, is hem niets gebleken. Integendeel: „Misschien moet ik dat als een kinderziekte van de vrijere loonpolititek beschouwen. Voor lopig heb ik echter meer de indruk, dat de regering terugschrikt voor de conse quenties van haar eigen beleid. Ik kan mij dat levendig voorstellen, want die vrees lijkt mij maar al te gerechtvaar digd". Prijsbewaking was niet doeltreffend Met betrekking tot het prijsbeleid merkte de heer Roemers op, dat de re gering (de afgelopen jaren) heeft vol staan met een globale prijsbewaking, die volgens hem lang niet altijd doeltreffend bleek te zijn. „De daling van het grond stof fenprijspeil werkte nauwelijks of in het geheel niet door in het binnenlandse prijspeil. Minister De Pous zet op dit terrein het beleid van zijn ambtsvoor ganger voort. Ik onderschrijf het doel dat de regering zich stelt, stabilisatie van het prijspeil, graag. Mij ontbreekt echter het geloof, dat de gevolgde proce dure van het beroep op vrijwillige mede werking bij het optreden van spannin gen effectief kan zijn". De heer Roe mers moest overigens erkennen, dat een gedetailleerde prijsbeheersing, zoals wij die in ons land vlak na de bevrijding hebben gekend, slechts enkele secto ren vruchtbaar resultaat kan boeken. Meer verwacht hij van een actief kar telbeleid. „Van de veelgeprezen vrije concurrentie is in onze maatschappij nauwelijks sprake. Een net van onder nemingsovereenkomsten van allerlei aard voorkomt, dat de prijsvorming func tioneert volgens de spelregels van de theorie van de vrije concurrentie. Bij de vorige minister van Economische Zaken bestond zonder twijfel de theoretische be reidheid actief op te treden. In de prak tijk heeft die bereidheid echter nauwe lijks resultaat opgeleverd". De heer Roe mers sprak de wens uit, dat de nieuwe minister meer succes zal boeken. Veel verwacht de heer Roemers van een actief optreden van consumenten organisaties. De consument is in onze samenleving de zwakst georganiseerde groep. Hij loopt dientengevolge gevaar tussen wal en schip te geraken. Objec tieve voorlichting kan ertoe bijdragen zijn positie te versterken. In Nederland bestaat te dien aanzien een achterstand. Het NVV steunt het consumentencon tactorgaan dan ook krachtig in zijn ac tiviteiten. Dat het CCO op weerstanden stuit, behoeft waarlijk niet te verbazen, noch te ontmoedigen, aldus spreker. De overheid heeft echter de taak de consu mentenorganisaties te heiepen bij de ontplooiing van haar werkzaamheden. Conservatief Kabinet Wie een scherpe ombuiging (door het kabinet de Quay) van het financieel economisch beleid had verwacht in de vorm van aanzienlijke beperking der overheidsuitgaven en forse belastingver laging", moet zich, zo merkte de heer Roemers op, „wel teleurgesteld voelen. Ten onrechte. De koers van het schip van staat laat zich op korte termijn niet in aanzienlijke mate wijzigen. Maar de aanduidingen voor koerswijzigingen zijn velerlei. Ik wil er een aanwijzen, die als een draad ik zou het niet graag een rode noemen door de gehele mil joenennota heenloopt: de noodzaak tot verlaging van de overheidsuitgaven ten einde de belastingdruk te verminderen. Nu versta men mij wel. Ik pleit niet voor overbodige overheidsuitgaven en ik vind hoge belastingen niet een doel dat om zichzelfs wille moet worden nage streefd. Maar ik weet, dat overheidsuit gaven veelal de minstdraagkrachtigen ten goede komen en belastingverlaging de meer welgestelden. Ik weet voorts, dat de minstdraagkrachtigen vaak al leen via de algemene middelen kunnen worden geholpen. En ik weet tenslotte, dat tal van essentiele behoeften even eens slechts via de overheidskas kunnen worden bevredigd. Ik deel de dogmatisch aandoende voorkeur van minister Zjjl- stra voor belastingverlaging niet. Ik moet weten wat daarvoor geofferd wordt. Die afweging van nut en offer ontbreekt in de miljoenennota. Dit kenmerkt het conservatieve karakter van dit Kabinet. Wij zullen goed doen als vakbeweging de vinger aan de pols te houden." moest men immers voor het eerst na de tweede wereldoorlog een aanzien lijk ledenverlies boeken. Ondanks de gestegen beroepsbevolking bedroeg het nettoverlies bijna 24.000 leden. Sinds 1 januari dit jaar is het NVV-ledental echter weer met 5816 tot 482.394 geste gen, van wie 26.000 beneden de 20 jaar en 89.000 tussen de 20 en 30 jaar. Stakingsrecht Ernstige bezorgdheid uitte de heer Roemers met betrekking tot het sta kingsrecht, welke gewekt is door ver schillende rechterlijke instanties. Door enkele uitspraken is namelijk de vraag ontstaan of het stakingsrecht in Neder land bij het geldend recht nog wel be staat. „Ik wil mü", zo zeide de heer Roemers, „nu nog geen uitspraak in hoogste rech terlijke instantie is gevallen, over deze rechtsvraag geen oordeel aanmatigen. Wel is het NVV van oordeel, dat het wegnemen van die twijfel dringend ge boden is. Het stakingsrecht moet tot de grondrechten van de vakbeweging wor den gerekend. Het ontwerp-Europees so ciaal handvest, dat onlangs op een Euro pese tripartite conferentie te Straats burg is behandeld, heeft dit nog eens bevestigd. Mocht uit het geldend recht een ondermijning van het stakingsrecht voortvloeien, dan is een wettelijke rege ling op korte termijn noodzakelijk. In het raam van het overlegorgaan vinden thans besprekingen plaats met KAB en CNV. teneinde te trachten tot een gezamenlijke conclusie te komen. 6ij pijn, griep ol „landerig" gevoel lorgt een enkel tablet dal U weer met plezier Uw werk kunt doen! 20 labl. 1.0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f. 3.60 Het Kabinet-Drees was zich de ernst van dit vraagstuk bewust. Dat is geble ken uit de beantwoording van vragen van mr. Burger door de toenmalige mi nister van Justitie. In dit antwoord las ik. dat ambtelijk reeds een regeling was voorbereid. De minister van Justitie heeft thans in een Memorie van Toe lichting op zijn begroting meegedeeld, dat hjj wacht op het advies van enige deskundigen." Tweesnijdend zwaard De heer Roemers drong er met klem op aan, dat de regering op dit punt spoed zal betrachten. Om misverstand te voor komen. voegde spreker hier aan toe. dat het NVV zich er. zoals steeds in zjjn be staan, van bewust is dat het wapen van de staking een tweesnijdend zwaard is dat niet lichtvaardig gehanteerd mag worden. „Maar de vakbeweging kan niet aanvaarden, dat haar dit wapen zou worden onthouden". Rapport afwachten over kortere diensttijd (Van onze parlementaire redacteur) Met veel nadruk heeft gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer de heer Burger (PvdA) geprotesteerd tegen de plan nen Franeo-Spanje op te nemen in de Noordatlantische Verdragsorgani satie (NAVO). De toelating van Spanje, zei hij,-zou naar de geest de %d /ertentle ra. DUSOSWA Leiden Met motie gedreigd Regering heeft zich vastgelegd Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid heeft gis teren in de Tweede Kamerbij de jaarlijkse, algemene politieke be schouwingen, bij monde van de fractievoorzitter, de heer Burger haar oppositie voornamelijk gericht op het niet inpolderen van de Lau- werszee. Hij dreigde met een motie. Als kern van de oppositie in een de bat over het algemene politieke be leid, vond de heer Romme (KVP) dat „zwak en een demonstratie van gematigdheid" De heer Bruins Slot (AR) bepleitte afsluiting van de Lauwerszee, omdat er voor de veiligheid iets moet gebeuren, waarna altijd nog inpoldering mogelijk is. De heer Tilanus <CHU) herinnerde eraan, dat hij in mei jJ. al bijzondere aandacht had gevraagd voor de Lau- vrerszee. Naar de mening van de heer Van der Veen (PSP) wordt de inpolde ring van de Lauwerszee opgeofferd aan de uitgaven voor het militaire apparaat. De heer Oud (VVD) zei niets over de Lauwerszee. Hij vond van algemeen po litiek standpunt het belangrijkste dat met het optreden van het kabinet-De Quay een richting is ingeslagen van meer vrijheid voor de maatschappelijke krachten. Hij was niet zonder hoop dat de PvdA daar ook nog eens oog voor krijgt. Ds Zandt (SGP) verklaarde bijna spijtig de regering te moeten blijven be strijden, maar dat zou nu meer prin cipieel gebeuren. Zijn toon was veel milder. Verontwaardigd had de heer Burger (PvdA) in de aanvang van het debat betoogd dat de regering door het niet Gistermorgen oood cut deputatie van het Actie Comité Lauwerszee een petitie aan aan de vice-presi dent, de heer H. A. Korthals. De deputatie had tal van handtekenin gen in grote jute zakken gedaan en was daarmede naar Den Haag ge komen. indijken van de Lauwerszee de veiligheid van de bewoners in het noorden van het land wil opofferen aan financieel-eco- nomische overwegingen. In het verleden echter, zei hij, heeft de regering zich ten aanzien van de inpoldering van de Lauwerszee met allerlei uitspraken zo vastgelegd, dat het haar nauwelijks vrij staat erop terug te komen. Nu de be stedingsbeperking voorbij is moet de re gering de inpoldering tot uitvoering brengen uit een oogpunt van het schep pen van werkgelegenheid en omdat het verbeteren van de veiligheid moet wor den afgewogen tegen een uitgave van 84 miljoen gulden in vijf jaar. waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat 35 miljoen wordt bespaard, doordat by afsluiting en inpoldering verhoging van de oude dijken niet nodig is. Met klem drong de heer Burger aan op een toezegging van de regering als nog geldén uit te trekken op de begro ting voor inpoldering van de Lauwers zee. opdat de PvdA niet genoodzaakt zal zijn een motie in te dienen. Vandaag zal de regering uiteenzetten, waarom zij heeft besloten de Lauwers zee niet in te polderen. De besteding van de tientallen miljoenen (meer dan de heer Burger noemde) wordt econo misch niet verantwoord geacht tegen over de winst aan land. De regering meent, dat de miljoenen voor de ont wikkeling van de welvaart in het noor den doeltreffender kunnen worden be steed, terwijl de veiligheid in Zeeland en elders niet groter wordt geacht dan rond de Lauwerszee. doodsteek aan de NAVO zijn. Wij zijn bereid offers te brengen voor de vrij heid. alle politieke tegenstellingen ten spijt, maar deze gezindheid verdwijnt als de amoraliteit zover wordt gedre ven. dat wij samen met fascisten onze vrijheid zouden moeten verdedigen. Het kabinet-De Quay zal de toelating tot de NAVO moeten verhinderen als het zijn positie in ons volk wil ver sterken. Uit het betoog van de heer Burger hadden sommigen de indruk gekregen, dat de PvdA als oppositiepartij in de toekomstig vrijer wil komen te staan tegenover de impopulaire defensie-uit gaven. Men combineerde dit met de stekelige vraag van de heer Van der Veen (PSP) waarom de heer Burger niet had geprotesteerd tegen de aanwe zigheid van oud-nazi's in het NAVO- systeem. Van het staatkundige Franco-Spanje zei prof. Romme (KVP) ook geen vriend te zijn. maar de opgewondenheid van de heer Burger had hij niet kunnen begrij pen omdat ten eerste het vrije Westen samen had gevochten met Sovjet-Rus land en ten tweede omdat iedereen al lang weet dat Spanje van betekenis is voor de defensie tegen Sovjet-Rusland blijkens de verdragen, die zijn gesloten tussen Amerika en Spanje, welke ver dragen nooit hebben geleid tot het op zeggen van de dienst aan de NAVO, die de hoeksteen blijft van ons defensie beleid. Lager niveau Er dient volgens prof. Romme wel te worden gestreefd naar een steeds lager niveau van bewapening, die op zich zelf ook een oorzaak van spanning in de wereld is. Hij geloofde niet aan een vreedzaam naast elkaar leven van de Sovjet-Unie en het Westen. Het inner lijk vermolmen van de Sovjet-Unie staat voor hem vast omdat het systeem in strijd is met de menselijke natuur. Wij hebben daarop te wachten met een zo laag mogelijk niveau van bewape ning. Met spanning zei prof. Romme te wachten op het rapport van de com missie Van Voorst tot Voorst over de mogelijkhieid tot verkorting van de diensttijd. Hij is er sterk voor. maar hij wil zich niet in een avontuur storten. Daaraan willen wij onze vrijheid en on afhankelijkheid en onze dienstplichti gen niet opofferen. Maar als verkorting werkelijk mogelijk is, moeten wij een ruim standpunt innemen tegenover de hogere kosten Totale ontwapening Als de poorten opengaan voor een toekomst zonder geweld, als gevolg van de totale ontwapening, die de Russen hebben voorgesteld, is dat te danken aan het communisme, verkondigde de heer De Groot (CPN), die de PSP-ers „de betere anti-communisten" noemde, ofschoon ook zij. blijkens het betoog van de heer Van der Veen, voorstanders zijn van totale ontwapening. De woord voerder van de PSP drong aan op royale hulp aan de onderontwikkelde gebieden in de wereld als de beste ma nier om de communisten te bestrijden. De daarvoor benodigde miljoenen wil hij in mindering brengen van de nutte loze defensie-uitgaven. Eenzijdige afschaffing van de atoom bom zou volgens de heer Bruins Slot (AR) betekenen: .Ik lever mijn volk uit aan dwingelandij". We moeten stre ven naar internationale afschaffing. Het betoog van de heer Burger over de toelating van Franco-Spanje in de NAVO had op de heer Tilanus (CHU) geen diepe indruk gemaakt, ojmdat Spanje in vaal opzichten reeds bij de NAVO-defensie is ingeschakeld. Vandaag zal minister-president De Quay het standpunt van de regering meedelen. Caterina Valente naar Nederland De bekende Duitse zangeres Cateri na Valente zal in november een be zoek aan Nederland brengen en in enkele grote steden optreden. Op 21 november is zy 's avonds in de Ahoy- hal te Rotterdam, daarna geeft zü een nachtvoorstelling in Amsterdam, zondagavond 22 november treedt Ca terina Valenta op in K. en W. in Den Haag en mogelük volgt daarop nog een nachtvoorstelling in Utrecht. Caterina Valente geniet in ons land een grote populariteit, niet alleen door haar vitale optreden in films als „Casi no de Paris" en „Unds Abends in die Scala", maar ook door haar grammo foonplaten. Al enige tijd voert zij met „Sweetheart, my Darling" de Neder landse hitparade aan. Caterina Valente spreekt en zingt in vele talen (ook in het Nederlands) en zü zal dat ook in Nederland doen. Een Nederlands orkest zal haar begeleiden en ook het voorprogramma zal waar schijnlijk door Nederlandse artiesten worden verzorgd. Caterina Valente had dit voorjaar groot succes met haar optreden in de Parüse music-hall Olympia. Noorse communisten gingen achteruit In Noorwegen zün maandag gemeen teraadsverkiezingen gehouden die, vol gens de dinsdagavond bekende, nog on volledige uitslagen voor de socialisten winst hebben opgeleverd, verlies voor de communisten. Toen 509 van de 732 kiesdistricten be kend waren, was de verhouding: socialisten: 477.482 stemmen en 5.128 raadsleden, tegen 456.372 stemmen en 5.117 raadsleden in 1955. Centrumpartij (boeren) 101.732 stemmen en 1.442 ver kozen gemeenteraadsleden, tegen 86.623 stemmen en 1.257 raadsleden bij de ver kiezingen in 1955. Communisten 42.126 stemmen en 299 raadsleden tegen 53.916 stemmen en 405 raadsleden in 1955. Advertentie Vraagt Uw Apotheker of Drogist Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! i' In Oslo hebben de socialisten ondanka een winst van drie zetels nog geen meerderheid behaald, zodat, vermoede lijk de positie van de conservatieve bur gemeester, Rolf Stranger, niet in ge vaar komt. De communisten zakten in de Oslose gemeenteraad van vüf tot drie zetels. Elf miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank per 28 september bleef de goud voorraad onveranderd en zyn de devie zen met f. 11,2 miljoen verminderd. Goud en deviezen samen belopen thans f. 5169.7 miljoen tegen vorige week f. 5180.8 miljoen. Debatten in Tweede Kamer Vijf qrensincidenten tussen Argentinië en Chili Volgens waarnemers begint de ver houding tussen Argentinië en Chili op een koude oorlog te lijken. De afgelo pen vijf dagen hebben zich niet minder dan vyf grensincidenten voorgedaan. Dinsdag is meegedeeld dat de opperbe velhebber van de Argentijnse landstrijd krachten vooreen inspectiereis langs de garnizoenen aan de grens met Chili is vertrokken. Bij het laatste grensincident zouden twintig Chileense soldaten met een of ficier op Argentüns grondgebied zün doorgedrongen. Dezelfde dag zyn een kruiser en twee torpedoboot jagers van Argentinië ver schenen in het Beagle kanaal, dat al se dert 1881 een twistpunt tussen beide landen vormt. (Van onze parlementaire redacteur) De fractievoorzitter van de KVP, prof. Romme heeft gisteren in de Tweede Kamer een bijzonder felle aanval gedaan op de houding van het partijblad van c*e Party van de Ar beid tegenover de vrijere loonvorming. Hij beschuldigde het blad ervan van alle walletjes tegelijk te eten door de voordelen van de vrijere loonvorming te incasseren, er tegen te hitsen, geen bezwaar tie maken tegen volkomen vrije loonvorming, terwijl de PvdA een uniforme loonronde propageert. Dat moet volgens prof. Romme wel verwarring stichten. Van zün kant had de heer Burger juist het beleid van de regering inzake de vrüere loonvorming verwarrend ge noemd. Het is direct duidelük geweest, zei hü. dat de regering de voorrang heeft gegeven aan de huiseigenaren en dat de loontrekkenden, althans (Ie agrarische arbeiders, de sluitpost vor men. Het is 'n onduidelü'k en vaag loonbe- leid, waarvan de zwaksten de dupe wor den. Aan de geleide loonpolitiek zün nooit zoveel ministers te pas gekomen als nu met de vrüere loonvorming, om dat de regering angst heeft voor een nieuwe overbesteding. Die angst voor het eigen beleid is niet onbegrijpelük. want hoe men het ook uitlegt, de re gering is verantwoordelük voor het nieuwe loonbeleid. dat gepaard gaat met prijsstygingen door het afschuiven van lasten op de consument. Armen armer Ook de beer Van der Veen (PSP) keerde zich tegen de vrüere loonvor ming, die volgens hem de ryken rijker maakt en de armen armer. De heer De Groot (CPN) pleitte ervoor alle lonen op te trekken tot de hoogst toegestane loonsverhoging van aes procent. De ar beiders zullen de handen ineen moeten Gisteren zijn in de Tweede Kamer de debatten over de Rijksbgroting 1960 begonnen. Aan de regerings tafel de ministers Korthals, De Quay, Cals, Toxopeus, Beerman, Marijnen en Van Aart sen. slaan. Eenheid in de vakbeweging, aan sluiting van de EVC bij het NW, zou het einde van het kabinet De Quay be spoedigen. Het is niet gemakkelijk op een vrüer loonbeleid over te schakelen, merkte prof. Oud (WD) op. nadat lange jaren de regering met straffe hand de lonen heeft beheerst. Ook nu nog moet de regering ervoor waken dat de loon ontwikkeling niet tot inflatie, tot prüs- stijgine. leidt. Zü moet echter niet haar wil opleggen, maar bereid zün tot over leg. Dan noemt men dat beleid wel on vast. maar een troost zal zijn dat de re gering anders het verwüt krijgt van on wrikbaarheid. Afschuiven Het afschuiven van lasten, door op heffing van subsidies was al beraamd onder vorige kabinetten van dr. Drees Daar herinnerde ook de heer Tilanus (CHU) aan. Het is altijd de bedoeling geweest dat de kunstmatige elementen, die na de oorlog in ons economische le ven zün gebracht, zouden verdwünen. Wij hebben er eveneens begrip voor, zei de heer Bruins Slot (AR) dat de overgang naar de vrüere loonvorming op moeilükheden stuit. Hy drong erop aan de verantwoordelijkheid voor de loonvorming wettelük bü het bedrijfs leven te leggen. Dat past bij het be oogde terugdringen van de overheid, vulde de heer Tilanus aan. Vandaag geeft de regering haar zienswijze over de moeilükheden met de vrüere loon vorming.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9