Laatste Berichten Vuilnisdienst van Leiderdorp voldoet allerminst aan eisen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 Het fotograferen bij N.T.S. Het N.T.S.-bestuur zal in zijn verga dering van 14 oktober de situatie, die gerezen is naar aanleiding van de jong ste besluiten van de staatssecretaris, be spreken. Dit houdt in, dat tot die datum geen wijziging wordt gebracht in de be staande regelingen ten aanzien van het fotograferen in de N.T.S.-studio's en -gebouwen. Aldus deelt de N.T.S. mede. OEGSTGEEST Gewaardeerd wachtmeester nam afscheid van zijn korps Op 6 februari 1922 trad de heer K. de Groot in dienst van de Gemeentepolitie te Rotterdam en stapte in 1943 over naar het politiekorps te Arnhem. Op 1 mei 1944 trad hij in dienst van de Ge meentepolitie alhier, na de bevrijding omgezet in Rijkspolitie. Maandag was het ogenblik aangebro ken voor het officieel afscheid van het korps, hetgeen plaats vond in de gym nastiekzaal naast het politiebureau. Nadat de heer en mevrouw De Groot met de twee jongste kinderen waren binnengeleid, voerde als eerste majoor Van der Meulen, districtscommandant te Leiden, het woord. Hij bracht hulde aan het korps in onze gemeente, het welk zich onderscheidt door de goede korpsgeest en bracht dank aan wacht meester 1ste klasse De Groot voor de wijze waarop hij zich van zijn taak had gekweten, ook gedurende de tijd hier doorgebracht. Burgemeester H. L. du Boeuff heeft als hoofd van de politie die van waardering getuigende woor den nog eens onderstreept. De Groot dank brengend mede namens het ge meentebestuur, ja de gehele Oegstgees- ter gemeenschap. Hierna voerde de groepscommandant, adjudant A. Koer- ten het woord, die enkele treffende ge vallen uit het veelbewogen politieleven van de scheidende wachtmeester in het licht heeft gesteld en ook gewaagde van de grote toewijding door de heer De Groot betoond. De heer Barendse uit Leiden sprak namens de Algemene Ne derlandse Politiebond en bracht de heer De Groot hulde voor het vele dat hij had gedaan ter verbetering van de sociale positie van de politieman. Toen voerde wachtmeester Hunterman uit Rijnsburg het woord. Deze is gekozen als opvolger van de heer De Groot, die voorzitter was van de afdeling Voor schoten en omgeving van de Alg. Ned. Politiebond. Dank werd gebracht voor hetgeen de heer De Groot in die func tie heeft gedaan. Hij hoopte in zijn voetsporen te treden. Namens de burge meester en namens het gehele korps overhandigde de heer Koerten een elek trisch scheerapparaat aan de scheiden de politieman, terwijl mevrouw De Groot een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. In de namiddag kwamen nog velen de heer en mevrouw De Groot een be zoek brengen in hun woning aan de Oude Rijnzichtweg 37. die in een bloe menhof was herschapen. Het is een on vergetelijke dag geworden voor wacht meester De Groot, een dag waarop hij met dankbaarheid kan terugzien. Aan mej. M. Dubbelman is wegens 40-jarige trouwe dienst bij de familie Reedijk, Emmalaan 31, de medaille en oorkonde der Ned. Ver. van Huisvrou wen uitgereikt. De heer K. van Baaren, alhier, is benoemd tot lid en voorzitter van de regelingscommissie voor de staats examens voor de danskunst 1959. VOORSCHOTEN KVP koos nieuw bestuur Ongeveer tachtig leden van de afde ling Voorschoten van de Katholieke Volkspartij kwamen gisteravond bijeen ter verkiezing van een nieuw bestuur. De aftredende voorzitter, de heer A. I. J. Maas, memoreerde in zijn openings woord enige activiteiten van de afge lopen jaren en gaf daarna gelegenheid tot het stellen van kandidaten voor de ver kiezing van de voorzitter. De heer C. For tanier stelde namens een vijftien leden de heer L. N. de Brabander kan didaat terwijl de heer W. A. v. Schaik hetzelfde deed voor de heer A. I. J. Maas. Na de stemming bleek dat de heer L. N. de Brabander met grote meerderheid gekozen was tot voorzitter en de voorzittershamer over kon nemen van de heer Maas. Uitgebracht werden 73 stemmen waarvan 48 op L. de Bra bander, 23 op A. Maas en 2 blanco. Hierna vond de kandidaatstelling plaats voor de overige bestuursleden. Er kwa men 14 kandidaten naar voren voor 10 plaatsen. Na stemming werden gekozen: de heren P. G. J. Bakker (46 st.), N. J. A. de Boer (58), A. Q. Doeswijk (59), C. J. v. d. Hulst (58), P. G. Niersman (64), N. C. v.Os (45), A.J.B. Rooswinkel (49), mej. J. E. Schrama (56), mevr. W. J. SchuurmanAalbers (56), en de heer P. J. Wittebrood (50). De kandidaten J. S. Bui ting (23), J. R. EysinkSmeets (33), A. I. J. Maas (26), mr. H. J. M. Megens (34) werden niet gekozen, daar zij stem men te kort kwamen. Als afgevaardig den voor de Kring Leiden werden bij acclamatie herkozen de heer J. R. Ey sinkSmeets, C. Fortanier en G. v. d. Hulst, als plaatsvervangende leden de heren G. Schrama, Th. Knijnenburg en P. Bakker. Als leden van de Staten- kring: P. Niersman, N. C. Lamboo, M. C. Lakeman, als plaatsvervangende le den: de heren C. v. d. Hulst, A. Maas, en mr. H. Megens. Als leden van de be grotingscommissie: de heren W. A. van Schaik, W. van Dongen en de toekom stige penningmeester. De heer L. N. de Brabander bracht namens alle nieuwe bestuursleden dank voor het gestelde vertrouwen en wekte allen op om daadwerkelijk het nieuwe bestuur te steunen. De afdeling Voor schoten telt thans 650 leden. Na aanrijding doorgereden Een 64-jarige meubelfabrikant te Voorschoten moest voor de Haagse Politierechter verschijnen omdat hy op 7 maart ji. was doorgereden, nadat hij 'bij een aanrijding aan een auto die geparkeerd stond in de Willem de Zwij gerlaan te Den Haag, schade had toe gebracht. De schade was niet zo erg groot en reeds geregeld. De officier wilde weten of verdachte nog dikwijls dronk. Deze was n.l. reeds éénmaal veroordeeld Ivegens het rijden onder invloed. Ook fleze maal kon men de volgende morgen nog constateren aan de reuk, dat de fabrikant zich aan alcoholische dranken tegoed had gedaan. Men had echter geen bewijzen of hij onder drankinvloed zijn auto bestuurd had. Volgens verdachte had hij in bijna geen jaar meer gedron ken. De officier eiste een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie weken. De meubelfabrikant had veel liever een hoge geldboete. De rechter veroordeelde verdachte tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en honderd gulden toete of twintig dagen. K.N.V.B. TOTO (Van onze Haagse redactie) De grootste prijs in de geschiede nis van de KNVB-toto f. 117.010 is te recht gekomen in Amsterdam. De stopperspil van de vereniging SDC, S. de Boer, heeft dit bedrag gewonnen met de kolom, waarvan hij 14 uitsla gen juist invulde. Dertien deelnemers zullen het getal 13 wel niet meer als tomgeluksgetal beschouwen. Zij wonnen namelijk met 13 punten de tweede prijs van f. 50.150. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Marcellinus M., dr van M. Kraan en J. C. van der Meij. Ondertrouwd: H. H. de Ruijter, 29 jaar en C. J. Kortekaas, 27 jaar. Getrouwd: B. J. van Abswoude, 23 Jaar en M. M. van Vliet, 22 Jaar. WASSENAAR Nieuwe bestuursleden in K.V.P.-afdeling Zuid In de Pius X-school heeft maandag avond de afd. Wassenaar-zuid van de KVP 'n algemene vergadering gehouden Secretaris-penningmeester A. J. M. van der Klaauw bracht verslagen uit over de periode van 1 oktober 1957 tot 1 oktober 1959. Drie verkiezingen werden er in deze periode gehouden: voor de Staten, de gemeenteraad en de Tweede Kamer. De heer W. M. A. Lammers fungeerde als programmaleider. Een ledenwerfac tie leverde een winst van 80 nieuwe leden op (in de beide plaatselijke afde lingen tezamen). In het verslag werd geconstateerd, dat bij de groslijststem ming voor de kandidaatstelling voor de gemeenteraad de propaganda voor be paalde kandidaten niet altijd in overeen stemming met de doorvoor geldende re glementsbepalingen gevoerd is. Het ledental van de afdeling Wasse naar-zuid bedraagt thans 202. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat voorzitter mr. J. P. M. Aghina en de bestuursleden P. H. J. F. Th. Schnellen, F. H. M. van Straelen en C. W. Voorham werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken wegens drukke werkzaamheden van de heer Van der Klaauw werd voorzien door benoeming van de heer M. E. Bier man, in een eerder door het bedanken van de heer J. Lodewijks ontstane vaca ture door benoeming van de heer E. V. Boel. Door het zich niet herkiesbaar stellen van mevrouw H. Franses Schroder is nog een vacature ontstaan, waarin voorzien werd door benoeming van mevrouw RohlingVan Spanje. Tenslotte werd in behandeling ge bracht een aantal voorstellen van het partijbestuur tot reglementswijziging. Op twee punten bleek de vergadering het met de voorstellen niét eens te zijn: de functie van de partijvoorzitter en van lid van het dagelijks bestuur der partij behoort naar haar mening niet ver enigbaar te zijn met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aan de heer Van der Klaauw werd door de voorzitter hartelijk dank ge bracht voor de vele door hem vei-richte werkzaamheden. Vliegtuig verongelukt van „Karei Doorman" Vanmorgen is tijdens het afvliegen van de aan boord van HM „Karei Doorman" gedetacheerde vliegtuig squadrons een Seahawk-straaljager F 61 van squadron 860 na de catapult- start door thans nog onbekende oor zaak te water geraakt en gezonken. De bestuurder van het vliegtuig, lui tenant ter zee tweede-klasse O.C. J. C. de Wolff wordt vermist. Luitenant ter zee De Wolff was woonachtig in Zaandam, gehuwd en vader van één kind. Naar de Marine meedeelt bevond de „Karei Doorman" zich ten tijde van het ongeluk op 20 mijl ten westen van Kam perduin. Staatssecretaris De Jong over de „Karei Doorman" Staatssecretaris De Jong (Marine) heeft vanmiddag in de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van de heer Bakker (C.P.N.) inzake het overvaren van een Belgisch vissersvaartuig door de „Karei Doorman", na uiting gegeven te hebben van het leedwezen der regering met het ongeval, een toelichting op het gebeurde gegeven. De „Karei Doorman" heeft de verge zellende jagers verzocht uit te zien naar overlevenden. Zelf heeft het schip ruimte gemaakt. Er zijn wrakstukken gevonden. Er is gezocht o.a. met een helikopter, door de „Drenthe" door een Duitse jager en door de Karei Doorman. Er kan z.i. niet van nalatigheid ge sproken worden, waarover de tweede vraag gewaagt. Op de morgen van het ongeluk is het bureau van de Belgische militaire attaché op de hoogte gesteld en het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Belgische ambassadeur ge voelens van deelneming der regering be tuigd. De heer Bakker (CPN) vraagt of de regering bereid is een uitkering te ver strekken aan de nabestaanden der omge komen vissers. Zes jaar voor 64 inbraken (Van onze Haagse redactie) Het Haagse gerechtshof heeft van daag het vonnis bekrachtigd van de Rotterdamse Rechtbank zes jaar ge vangenisstraf m. a. in de zaak tegen een 29-jarige schilder-zeeman uit Rot terdam. die samen met zijn zwager in en rond Rotterdam niet minder dan 64 inbraken gepleegd heeft. De verdachte was van het vonnis in hoger beroep gekomen omdat de Offi cier van Ju;»di'tie „slechteT vier jaar geeist had en de rechtbank hem des ondanks dezelfde straf had opgelegd als zijn oudere zwager. Eerste paal voor nieuwe staatsdrukkerij (Van onze Haagse redactie) De minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus, zal woensdag 14 oktober 's morgens om elf uur, de eerste paal slaan voor het nieuwe gebouw van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbe drijf. dat in Den Haag zal verrijzen, op een terrein aan de Maasstraat, dat voor kort ingericht was als woonwagenkamp. Belangrijke agenda voor de raad De organisatie van de vuilnisdienst voldoet allerminst aan de eisen die men tegenwoordig aan een dergelijke dienst stelt. De gemeentewerklieden moeten het vuil in een vrijwel open vrachtwagen storten hetgeen onge zond is en vervuiling van de straten meebrengt. Bovendien is de capaciteit van de wagen niet groot, terwijl het aantal woningen en dus ook het aan tal vuilnisemmers in de naaste toe komst sterk toe zal nemen. De gemeente beschikt over slechts één vrachtwagen, die gedurende twee dagen per week ingeschakeld wordt voor de vuilnisdienst. Ongetwijfeld zal in de toe komst meert ijd voor de vuilnisdienst be schikbaar gesteld worden, doch de vrachtwagen is reeds thans de gehele week in - bedrijf, en in de toekomst zal de wagen nog langdurige ge bruikt moeten worden voor nog andere diensten dan de vuilnisdienst. Al deze overwegingen hebben er toe geleid dat B. en W. zich bezonnen heb ben op de reorganisatie van de vuilnis dienst. Zij stellen voor een draaitrom melauto aan te schaffen, die naar hun mening meer voordelen biedt dan de roltrommelauto. De prijs wordt begroot op f 46.000.welk bedrag in tien jaar afgeschreven zou dienen te worden. De aflevering zal eerst in het voorjaar van 1960 plaats kunnen hebben. B. en W. stellen voor aan het Katho liek Medisch Opvoedkundig Bureau een subsidie toe te kennen van f30.per in Leiderdorp wonend onderzocht kind. Voor 1958 zijn dat drie kinderen. Het bureau had f208.15 subsidie gevraagd. TYPEN OP ULO Aan de chr. ulo-school wil men type- onderwijs invoeren voor de tweede en derde klas. Het lesgeld bedraagt f30. en B. en W. stellen voor f 13.50 voor re kening van de gemeente te nemen. Voor dit jaar bedragen de kosten voor de ge meente f 405.daar 30 leerlingen uit de tweede klas zich opgaven. De derde klas komt volgend jaar in aanmerking. De kosten zullen dan naar schatting f 945.— bedragen. De kosten zijn niet als nor male exploitatiekosten te rekenen. De gemeenterekening over 1957 heeft een batig slot van f31.792.71 op een tel ling van f 1.868.511.46 wat de gewone dienst betreft. De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van f 1.918.343.op een telling van ruim f 10.000.000.In de raadsvergadering zal een commissie van onderzoek benoemd moeten worden. GEEN OVERLEG MEER De exploitatievoorwaarden van het zwembad dienen enigszins gewijzigd te worden, zodat de zwemvereniging „De Does" wat het dagelijks onderhoud be treft niet steeds behoeft te overleggen met de gemeente-architect. Voorgesteld wordt een strookje grond ten oosten van een bouwperceel voor de bouw van 13 woningen met enkele ga rages, te bouwen door de bouwonderne ming Bentim, te verkopen aan de bouwonderneming voor de prijs van f 1000.Ook een strook grond ten noordoosten van de Mauritssingel zal nog worden verkocht, in dit geval aan de fa. Joh. Noordlander te Leiden. De prijs is ook hier f 1000. In verband met de groei van de ge meente wat inwonertal betreft thans reeds ruim 6500 en naar verwachting in begin 1961 rond 8000 en de herklas- sificatie van de gemeente, stellen B. en W. voor de salarisverordening te wijzi gen. Verder wordt voorgesteld de ge meenschappelijke regeling voor de vlees keuringsdienst met ingang van 1 januari 1960 aan te gaan met de ge meenten Alkemade, Leiden, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Na onderhandelingen met de direc teur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat stellen B. en W. voor de Hoogmadenseweg van de Hoofdstraat tot de kruising Acacialaan/Ericalaan over te nemen van de Provincie. De ge meente krijgt dan het onderhoud van deze weg en kan een oversteekplaats voor voetgangers aanleggen bij het bo vengenoemde kruispunt. De overname kan om niet geschieden. TE KLEIN De rijwielstalling bij het zwembad aan de Ericalaan is te klein gebleken. Dit komt voornamelijk omdat zoveel bezoekers van buiten de gemeente ko men. Naar schatting zijn er in dit sei zoen ongeveer 300.000 baden genomen. Na overleg met de zwemvereniging is het college van B. en W. tot de conclusie gekomen, dat men het beste de bestaan de rijwielstalling kan laten uitbreiden. Het resterende terrein kan dan worden benut bij zeer drukke dagen. De kosten van uitbreiding zijn begroot op f. 3.350, B. en W. stellen de raad voor deze uit breiding goed te keuren. B. en W. zijn met het bestuur van de Vereniging voor de Christelijke Lagere- Mulo- en Bewaarschool overeengekomen om de school aan de Hoofdstraat 103 te kopen. Volgens het uitbreidingsplan is de grond bestemd voor openbare of bij zondere bebouwing. B. en W. zullen binnenkort een voorstel doen om dit deel van het uitbreidingsplan te wijzigen en de grond te bestemmen voor woning bouw. Volgens het college is deze plaats minder geschikt voor de bouw van een nieuwe kleuterschool in verband met het drukke verkeer door de Hoofdstraat. Bo vendien heeft het schoolbestuur elders grond voor een kleuterschool aange vraagd. B. en W. stellen de raad voor de grond voor f. 47.000,aan te kopen ten einde de realisering van het uitbreidings plan in handen te hebben. NIET EENS De tennisbanen in Leiderdorp vol doen niet meer aan de eisen. Een geheel nieuwe opzet is noodzakelijk. De recon structie van de tennisbanen kost f. 13.500,Het speelklaar maken van de tennisbanen komt op f. 900,De kosten zullen uit het stratenfonds moeten wor den bestreden. B. en W. stellen de raad voor hieraan, hun goedkeuring te hech ten. Zoals wij reeds eerder schreven staan G. S. op het standpunt, dat de op de tennisbanen drukkende kapitaalslasten zoveel mogelijk uit de huuropbrengst dienen te worden bestreden. Met dit standpunt zijn de raad en het college het niet eens. Alleen de onderhoudskosten kunnen door de huren worden goedge maakt, de kapitaalslasten moeten voor rekening van de gemeente komen. Een en ander zal donderdag 1 oktober in de raadsvergadering worden behandeld. STADSNIEUWS NCRV 27 NOVEMBER MET TONEELSTUK IN LEIDEN De N.C.R.V. komt op vrijdagavond 27 november a.s. met een toneelstuk in de Stadsgehoorzaal. Opgevoerd zal worden het spel van Fritz Höchwalder „De Heer van Donadieu". De N.C.R.V. heeft de opzet van de „toernee-avonden", die in het verleden steeds het karakter van een amuse mentsprogramma hebben gehad, voor het komende seizoen veranderd. Men neemt nu eens een proef met een to neelstuk op deze „buitenavonden" in het land. In Höchwalders dramatische spel wordt het verhaal verteld van Do nadieu, de Hugenoot-edelman, die ten tijde van de geloofsvervolgingen in Frankrijk (1629) getuigt van zijn ver langen naar gerechtigheid en in een wereld vol verstarde haat geconfron teerd wordt met de wetenschap, dat waar haat woont God niet kan zijn. Het kasteel Galagues, een plaats in Zuid-Frankrijk, is het décor voor het arama, dat zich afspeelt in de storm achtige juninacht van 1629. Het gezel schap „De Speelkamer" zal dit spel (aan televisiekijkers reeds eerder vertoond) voor het voetlicht brengen. De medewer kenden zijn: Robert Sobels, Betsy Smeets, Alex Faassen jr., Frits Butze- laar, John Soer, Ben Aarden, Frans Vasen, Fien Berghegge en Fred Oster. Op 6 oktober gaat het stuk in première in de Utrechtse Stadsschouwburg. PROF. MR. H. DRION NEEMT AFSCHEID VAN NED. ECON. HOGESCHOOL. Op 15 oktober is prof. mr. H. Drion, hoogleraar in het burgerlijk recht en de hoofdbeginselen der burgerlijke rechts vordering, handels- en faillissements- recht, internationaal privaat- en lucht recht, voornemens in de aula van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam zijn afscheidscollege te hou den. Sinds november 1958 is prof. mr. Drion gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit. Vliegtuig neergestort Piloot ongedeerd Een Hunter MK-4 jachtvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht is vanmorgen om 11.28 uur op vier mijl ten zuidwesten van het eiland Grient bij Terschelling neergestort. De vlieger, de 22-jarige sergeant L. H. Cramer, ongehuwd, wist zich met zyn schietstoel in veiligheid te brengen en is inmiddels door een heli kopter opgepikt en naar de vliegbasis Leeuwarden gebracht. Het toestel was op een oefenvlucht naar het schietter- rein Vliehors. Negen mille vermist UIT AUTO VAN BEDRIJFSLEIDER (Van onze Haagse redactie) Een Haags servicebedrijf heeft by de politie aangifte gedaan van de ver missing van een tas met f9.000.— uit de auto van zijn bedrijfsleider. Deze was zoals gebruikelijk op een vrijdagmorgen, in dit geval op 25 september, naar het hoofdpostkan toor te Den Haag gereden om een cheque van f9000— te innen. Daarop reed hij naar de Amsterdamse Bank, waar hij wat geld wisselde. Inmiddels lag de tas met f9000.— in zijn auto voor het bankgebouw. Na zijn terugkeer was tot zijn grote ontsteltenis, de tas met de inhoud verdwenen. De bedrijfsleider wist zich later niet meer te herinneren of hij de auto al of niet had afgesloten. Bemanning nog aan boord van de „Tjitjalengka" Omtrent de 10.972 ton metende „Tji tjalengka" van de Koninklijke Java- China Paketvaartlijnen, die zaterdag jl. tengevolge van het woeden van de wervelstorm „Vera", in de baai van Nagoya (Japan) aan de grond is ge lopen, wordt meegedeeld dat er tot dus verre nog geen bericht is ontvangen over door het schip opgelopen schade. De „Tjitjalengka" vertoont geen slag zij, aldus een mededeling van een woordvoerder van de vertegenwoordi ger der rederij te Hongkong. Hij voegde hieraan toe, dat het schip steeds in verbinding is gebleven met het kantoor te Hongkong. De 25 passa giers van de ..Tjitjalengka", voor het grootste gedeelte toeristen uit Zuid- Afrika en Zuid-Amerika, zijn van boord gegaan. De 150 koppen sterke bemanning be vindt zicv aan boord. Voorstel Oostduitse regering aan Bonn De Oostduitse regering heeft vandaag bij monde van de leider der Oostduitse communistische partij vice-premier Ul- bricht, aan de Volkskamer voorgesteld de Westduitse regering voorstellen te doen. Het plan, dat aan Bonn zal wor den voorgelegd, behelst vijf punten. 1. De Westduitse regering wordt uit genodigd van alle kernwapenproeven af te zien. 2. De Bondsrepubliek moet van elke vorm van kernbewapening afzien en ak koord gaan met de installing van een kernwapenvrije zone. 3. Onverwijlde stopzetting der bewa pening en de sluiting van een niet-aan- valsverdrag tussen de twee delen van Duitsland. 4. De vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland moeten samenwerken ter voorbereiding van een geleidelijke terugtrekking van de buitenlandse troe pen. 5. Vorming van een onderhandelings comité .waarin Oost- en West-Duitsland gelijkelijk zyn vertegenwoordigd. Romeins meisje van doodslag vrijgesproken Een Romeins gerechtshof heeft de 19- jarige Alba Sbrighi vrijgesproken van moord op een nozem, die haar had aan gevallen. Alba Sbrighi wandelde in de avond van de 23ste augustus naar huis toen vijf nozems (die in Italië „teppisti" wor den genoemd) haar van achteren aan vielen en poogden haar te molesteren. Ze trok een mes uit haar handtas, stak ermee en trof de 16-jarige Benedetto Argenti. Het Romeinse hof zei dat het puur toeval was dat zij een slagader van Benedetto raakte, tengevolge waarvan deze doodbloedde. Zelf heeft Alba her haaldelijk verklaard dat zij alleen maar probeerde zich te verdedigen en de jon gens bang te maken, ze wilde hen geen enkel kwaad doen. De hele Italiaanse pers sprong voor haar in de bres en het hof heeft haar thans definitief vrijge sproken. Gereden onder drankinvloed? Een 45-jarige cineast uit Wassenaar hoorde door de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter een gevange nisstraf van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich eisen met een proeftijd van drie jaar, waarin hij zich geheel moet onthouden van drank en een ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende één jaar. De verdachte had in juni j.l. onder drankinvloed zijn auto bestuurd. Hij had op die bewuste avond met zijn echtgenote gedineerd in Sche- veningen, waarbij hij twee borrels en een halve fles wijn had gedronken. Toen zij 's avonds weer thuis kwamen had verdachte de baby-oppas naar huis ge bracht en daar zijn sigaretten juist op waren, ging hij een pakje halen in een café, waar hij nog twee borrels gedron ken had en een kop koffie. Toen hij voor de tweede maal naar huis reed werd hij verblind, aldus verdachte, door een tegenligger en was hij met een flinke vaart tegen een lichtmacht op gereden op de Rijksstraatweg, waarbij zijn auto zo goed als onherstelbaar be schadigd werd. Een scooterberijder had verdachte toen aangeboden hem naar het politiebureau te brengen, wat hij accepteerde. Deze scooterberijder kreeg later de indruk, dat de cineast onder invloed van sterke drank was. Een bloedproef van het gerechtelijk labora torium wees uit, dat de man een alcohol gehalte van 2.3 pro mille in zijn bloed had. De raadsman, mr. B. H. M. Grans- jean uit Den Haag, had zich verbaasd over dit absurd hoge gehalte, daar het maximum gehalte 2.12 zou zijn. Hij vond dit bijzonder hoog, daar zelfs de scoo terberijder eerst niet eens gemerkt had, dat de man wel dronken kon zijn. Ook heeft verdachte zelf nog geholpen zijn auto aan de kant te zetten. De advocaat meende, dat men rekening moest hou den met een fout, die hier gemaakt is Waar zou verdachte al die alcoholische dranken gedronken moeten hebben? Van vier borrels en een halve fles wijn krygt men nog lang zo'n hoog gehalte niet. De officier van Justitie vroeg zich af of verdachte zijn raadsman wel voldoende ingelicht had. Volgens hem bewees het gehalte waarby bijna onmogelijk 'n fout ingeslopen kan zijn, dat de man flink gedronken had. Hij vond zoiets beden kelijk voor de toekomst van verdachte daarom geloofde hij ook, dat een krach tige straf goed op zijn plaats zou zijn. De rechter veroordeelde hem tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, een boete van driehonderd gulden of dertig dagen gevangenisstraf en negen maan den ontzegging van de rijbevoegdheid, met aftrek van de drie maanden waarin zijn rijbewijs reeds ingetrokken was. Chessman vecht door Caryl Chessman (36), die in mei 1948 ter dood is veroordeeld op 17 beschul digingen van ontvoering, aanranding en beroving, heeft weer een ronde verloren in zijn reeds 11 jaar durende strijd om aan de gaskamer van Californië te ont snappen. Opperrechter Walter R. Evans heeft geweigerd het verzoek van Chess man te behandelen om een gerechtelijk bevel krachtens hetwelk een steno- deskundige benoemd werd om notities van griffier Ernest R. Perry uit te wer ken, ongedaan te maken. Evans zei dat hem jurisdictie ontbrak om het verzoek van Chessman te behandelen, daar het opperste gerechtshof van Californië zich reeds bij twee gelegenheden over heeft uitgesproken. De executie van Chessman is onlangs vastgesteld tegen 26 oktober.. Chessman heeft de strijd echter nog niet opgegeven. Hij heeft het Opperste gerechtshof van Californië verzocht te gelasten dat de oorspronkelijke notulen van zijn proces in 1948 en van zijn ver hoor verleden jaar over de oorspronke lijke notulen, op staatskosten naar het Amerikaanse Opperste Gerechtshof zul len worden gezonden. Chessman zei dat hij thans een beroep bij het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof voorbe reidt. Volgens een krant in San Francisco heeft Chessman aangeboden een proef met „waarheidsserum" te ondergaan, om te laten vaststellen of hij al dan niet schuldig is aan de misdaden voor welke hij is veroordeeld. Enorme bosbrand nabij Weert Een enorme bosbrand woedt sinds vanmiddag tussen Weert en Maar- heeze. Het terrein van de brand is ongeveer 400 ha. groot. Het is hoofd zakelijk particulier bezit. De wind wakkert het vuur aan, de brandweer heeft veel te kampen met vliegvuur, zodat ze genoodzaakt is boerderijen nat te houden. Het treinverkeer op de spoorlijn Weert-Eindhoven is om gelegd. De brandweren van Weert, Budel, Eindhoven en Venlo zijn ter assistentie geroepen, terwyl ook 2400 militairen van het legerkamp Budel meehelpen. DRINKWATER OP DE BON IN PLAATSJE BIJ BONN De bewoners van de hooggelegen wij ken van Siegen, een plaatsje met tien duizend inwoners in de buurt van Bonn hebben bonnen gekregen voor een rant soen van een emmer drinkwater per gezin per dag. Dit is het gevolg van de aanhoudende droogte. Dé verstrekking van de waterrantsoenen geschiedt door de brandweer en Belgische militairen, die daar in NAVO-verband gelegerd zijn. NIEUWE VOORZITTER NED. CHR. BOND V. OVERHEIDSPERSONEEL De algemene vergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, die bijeen is in de Rivierahal te Rotterdam, heeft vanmorgen de heer J. ten Heuvel hof uit Leidschendam gekozen tot Bondsvoorzitter. De 40-jarige heer Ten Heuvelhof was totnutoe penningmees ter van de bond, welke functie hij sinds 1 januari 1947 vervulde. In zijn woon plaats maakt hij als wethouder deel uit van het gemeentebestuur. Hij volgt de heer P. Kapinga op. van wie de ver gadering morgenmiddag officieel af scheid neemt. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt Amsterdam, 30 september De markt was vandaag voor de in ternationale waarden bij de opening goed prijshoudend: was de handel ech ter zeer gering. De Westduitse beurzen gaven eerder lagere koersen te zien. Hierdoor kon de arbitrage hoegenaamd niet tot zaken komen en het publiek bleef grotendeels uit de markt. De be- roepshandel geloofde het voor vandaag wel en nam min of meer een vrije dag. De gepubliceerde forse winststijging van de Amerikaanse dochtermaatschap pij van het AKU-concem, de American Enka, zette voor aandelen AKU van middag geen zoden aan dfc dijk. De rayonaandelen daalden van 377 tot 372%, tegen gisteren als slotprijs 375%. 's Morgens werd voor deze papieren als hoogste prijs 379 betaald. Philips had van middenkoersaanbod te lijden en daalde van 641% tot 639, tegen gisteren 643. Unilever kon zich, t.o.v. de vorige slotprijs, vrij goed handhaven. Kon. Olie die een halve dollar hoger in Wall Street sloot, noteerde tegen de f. 157 waardoor het interimdividend van f. 1.50 vrijwel geheel is ingehaald. In de Scheepvaartsector gaven de koersen weinig veranderingen te zien, vergeleken bij de slotkoersen van de vorige dag. Van de leidende cultures was Amsterdam Rubber een puntje la ger, Deli vrijwel onveranderd, terwijl Senembah een puntje van de gisteren behaalde winst van circa 5 punten moest prijsgeven. Staatsfondsen vrijwel verlaten met prijzen, die eerder een dalende richting te zien gaven. In de lokale sector wer den grootbanken hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.57%—10.58%; New York 3.77%3.77%; Montreal 3.983.98%- Parijs 76.82%—76.92%; Brussel 7.54V8— 7.54%; Frankfort 90.23—90.28; Stock holm 72.97%—73.02%; Zürich 87.15%— 87.20%; Milaan 60.81%—60.86%Kopen hagen 54.73—54.78; Oslo 52.88%— 52.93%; Wenen 14.62%—14.63%Lissa bon 13.18%—13.20%; Ankara 3.77A— 3.77H; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Woensdag 30 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% 100ft Ned. '59 4% 100% 100 Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 92%GL 92ft 4ed. '51 3% 95% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93 H Ned. '48 3% 87% 87 U Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '54 3% 89% 89% Ned. '55 I 3% 89% 89 Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90%GB 90% Investeringscert. 3 9818GB 9613 Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93% 93ft Grootboek '46 3 89%OB Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40 39% Nat. Handelsbank 155% 153GB Ned. Handelmij233% 234% Amst. Rubber 99 98 H.V.A147GB 146 %GB Senembah 215 210GB A.K.U375% 372 %GB Berkel's Patent (v.) 269GB 268 Calvé Delft cert. 647 646%GB Deli Mij .en (Ver.) 170GB 170.10GB Kon. Pap v. Gelder 243% 242% Hoogovens cert577GB 577GB Müller en Co. N.B. 316%GB 312GB Ned. Kabelfabr389GB 385GB Philips 642% 637GB Philips pref242GB 241% Unilever 647% 645GB Wilton Feyenoord 214 206 Biliton 2de r323% 320GB Dordtse Olie gew. 712% 719% Kon. Olie (f 20.—) 158exd. 157 idem (50 k f. 20.—156.20exd. 156.70 Holl. Amer. lijn 159% 159% Java China Paket 145 142 K.L.M123 123 Kon. Ned. Stmv.Mij. 158% 157 Kon. Paket Mij127% 127% Stoomvaart Mij. Ned. 164% 164% Nievelt Goudr cert. 139% 139% v. Ommeren cert. 246 243 Kon. Rott. Lloyd 145% 145% Ned. Scheepv. Unie 140%GB 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 99 idem '37 I-III (3%) 94% idem '38-1 (3%) 95 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 104 id. N.W.B. '52 (4%) 97i& 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 Premieleningen A'dam '53 3 97 96 A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 12% 81% 82 A'dam '56 II 2%92% 92% Eindhoven '54 2% 82 81% Enschede '54 2%80% 80% Den Haag '52 I 2% 87% 88% Idem II 2% 89 89L R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 88% Idem '57 2% 98 H 98% Utrecht '52 2% 91 Z.-Holl. 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 208 208.50 Amst. Bank 223 324% H.B.U. cert242% 245 Rott. Bank 293% 297% Twentsche Bank 271 269% Industrie Ondernemingen Albert Heyn393 Borsumy 68 69% Kon. N. Ed.m. A-AA 78y4 78 Idem pref. wd85 85% ElectrolasmiJ 325L Kon. Ned. Grofsm... 297 Holl. Constructie 420 424 Ing.bur. Bouwnyv. 155% 254 Internatio 132% 134 Interna. Kunst. Ind. 47% 47% Leidse Wolspinnerij 372 368 R'dams Droogdokmij 612 612 Sikken's Lakfabr. 606% 607 Ver. Touwfabr280L 275 Walvisvaart 113 113 Wernink's Beton 140y4 139% Van Wyk Textiel 97 100 Zaalberg 252% 139 Spoorwegen Deli Spoorweg M\j. 8% 8%B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26 18 26li Intern. Nickel 9294 \naconda 61% 61% Bethlehem Steel 56% 57 Cities Service 49 49% General Motors 54ft 55% Kennecott94 94% Republic Steel 77 76% Shell Oil 72% 73% Union Pacific 30% Un. States Steel 103% 102%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5