Eerste „populair" concert oogstte ondanks wisselvalligheid succes Nietes welles iöster Flipse -30 jaar orkestleider - steeds bezield en enthousiast! BEIDER Hoogewoerd 90, Leiden Leidse huisvrouw ontpopte zich als charmante mannequin Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 september 1959 Tweede blad no. 29861 Inzet K. en O. - lustrumseizoen f Laat ons beginnen, bij de inzet van het derde lustrumseizoen van K. en O. dank en hulde te brengen aan het bestuur, dat in de 15 jaren van het bestaan dezer Leidse Volksuniversiteit de Leidenaars en tal lozen daarbuiten, zoveel „Kunst Ontwikkeling en Ontspanning" heeft geschonken! Om ons bij deze mijlpaal slechts tot de muziek te beperken: oneindig velen zijn door haar onvermoeid streven tot begrip en liefde daarvoor gekomen. Een voorbeeld voor talrijke andere instellingen vormt K. en O. Mèt haar staan in het eerste gelid voorzitter De Wilde en directeur v. d. Pompe. Door hun toedoen gaat Leiden wel voorop! Daarvoor ons groot respect! Een der talloze activiteiten, door K. en O. ontplooid, zyn de zgn. populaire" concerten. Daarvan kregen we gister avond het eerste in dit seizoen gepresen teerd. Eduard Flipse en zijn Rotterdams Philharmonisch Orkest verzonden het, met al het élan en al de toewijding van steeds. Voor deze Eduard Flipse, thans 30 jaar eerste dirigent van zijn orkest, nog steeds vol brandend enthousiasme voor de muziek en bezield met slechts één gedachte: dit enthousiasme ook bij an deren op te Wekken, eveneens ons wel gemeend respect! Hy wist er ook deze avond, de be vreemdend stylistische veelzijdigheid ten spijt met onverflauwde energie en geestdrift, weer véél van te maken, met als lustrumtoegift Joh. Strausz' heerlij ke „An der schonen blauen Donau", in het zacht wiegend tempo dat niet alleen de romantische Weners, maar ook de nuchtere Hollanders altijd weer char meert. Een wals van de bovenste plank, recht tot het hart indringend! Dit concert was in hoge mate „popu lair". Een van alle denkbare machtige klanksonoriteiten vervulde „Huldigings mars" van Grieg, waarbij de muren wel eens daverden van geweld, vooral wan neer het koper in actie kwam, als ope ning. Dan Wagenaar's symfonisch gedicht „Saul en David", waarover wij naar aanleiding van het Toonkunstjeugdcon- cert reeds rapporteerden, met Margot Flipse-Broeders in haar heerlijke harp- solo. Wagenaar heeft intussen ook nog wel iets ónders geschreven dan dit De Marseillaanse pianiste Annie d'Arco solieerde in Von Weber's („Kon- zertstük in f" op. 79 en dat was', naar ons gevoel, een bedenkelijke stap terug. Wij weten, dat Flipse er anders over denkt, maar hoewel het een briljant speelstuk is dat de paradesalonstijl die in de Finale haar hoogtepunt vindt, toch sterk verouderd aan. Niettemin: Annie d'Arco, hier van vorig optreden welbekend, beschikt over I de fameuse techniek en de forse toets, hier vereist. In hechte samenwerking met het orkest, gaf zij de virtuose pia- I nopartij alle relief en nadrukkelijk heid. Tegen alle moeilijkheden bleek zij glansrijk opgewassen Na de pauze de enorme sprong naar 1924: hier was Annie d'Arco de gewel dige taak opgedragen Gershwin's be kende „Rhapsody in blu)e" in de ver- I eiste sfeer te plaatsen. Deze compositie, aanvankelijk heftig omstreden, is nu toch wel gemeengoed, ja welhaast „klas siek" geworden. In song-schrijver Gershwin zijn, op speciaal gebied, de sporen van het genie aanwezig. Jam mer, dat hy ze, door zyn vroegtijdige dood (37 jaar) niet tot volle ontplooiing heeft kunnen brengen. Deze „Rhapsody in blue", met zyn flitsend omhoog schietend klarinet- glissando als explosieve inzet, heeft stormenderhand door de melodische in ventie en ondanks de constructieve zwakte, de wereld veroverd. Maar men moet haar het liefst van een typisch jazz-ensemble horen, om er Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Leiden 1 brengen ter openbare kennis, dat de ge meentesecretarie en de overige bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op zater dag 3 oktobef a.s.' de gehele dag gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden geopend zijn van 910 uur. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal geopend zijn van 10 tot 12 uur. OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op zater dag 3 oktober a.s. uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheepvaartverkeer geopend zullen wor den. ONTHEFFING SLUITINGSUUR WINKELS IN VERBAND MET DE 3-OKTOBERVIERING Burgemeester en Wethouders van Leiden i brengen ter openbare kennis, dat op vrijdag 2 oktober 1959 en zaterdag 3 okto ber 1959, beide dagen tot 24.00 uur win kels voor het publiek geopend mogen zijn i en in de uitoefening van markthandel, straathandel en handel te water waren te j koop mogen worden aangeboden of mogen 1 worden verkocht. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 3 OKTOBER 1959 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing i is verleend van het sluitingsuur voor ver- gunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mo gen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. 3-OKTOBER-OPTOCHT De Burgemeester van Leiden verzoekt allen tijdens de 3-oktober-optocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht mede te lopen en alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doen voorts een dringend beroep op ieder om ter voorkoming van ongelukken niet met serpentines, vuurwerk en con fetti te werpen en in het belang der goe de orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. de totale vervoering van te ondergaan. Misschien ware het beter geweest, in dien men de oorspronkelijke pianoversie onaangetast had gelaten. Paul Whiteman deed het koper schitteren en Flipse en zijn orkest de den in deze symfonische bewerking wat zy konden. Evenwelde ware vervoering rea liseerden zy niet, evenmin als Annie d'Arco, ondanks de technische vol maaktheid. Alles bleef te braaf. Gershwin vraagt in zyn idioom, men geling van negro- en oosterse invloeden het „aparte, dat in zyn wildheid of weemoedigheid daar ver bovenuit gaat. Het is slechts enkelingen, bij voorkeur zy, die zich met Gershwin één voelen, gegeven, dit specifiek „Gershwiniaanse" indringend te suggereren. Niettemin: een ovationeel succes, eigenlyk by voorbaat al verzekerd! Op dit concert werd men van „hot naar her" gesleept. Daarom was het niet verwonderlyk, dat Tsjaikowsky volgde. Deze heeft met zijn ,.Notenkraker"-suite, een van Flip- se's lievelingsstukken, zóveel composi torische en instrumentale juweeltjes geschonken, dat ge er steeds weer adem- FLIPSE: 30 jaar leider Rotterdams Orkest. loos naar luistert. Met Marinus Flipse de celesta bespelend en daarin ieder nootje glashelder in de „Dans der sui kerfee" zijn recht gevend. Ook de ande re dansen en de Bloemenwals kregen de rechtgeaarde karaktersitiek en sfeer, superieur behandeld als zij werden. Het orkest steeg boven de noten uit, juist datgene gevend, wat aan Gersh win nog ontbrak. Geen wonder, dat na deze onver woestbare Tsjaikowsky het applaus de hoogste vorm aannam. De Donauwals zette de kroon op het geheel, waardoor deze avond, ondanks de wisselvalligheid en de lengte, het beste deed verwachten voor het ko mende K. en O.-seizoen! H. RUIGE STOFFEN EN RUITEN FAVORIET (Van een speciale medewerkster) Dat ruige stoffen en ruiten in de a.s. winter favoriet zijn, konden wij gistermorgen en -middag wederom constateren in een modeshow bij V. en D. De collectie, die door vier manne quins werd gébracht, bestond gro tendeels uit rokken, japonnen en mantels van bouclé langharige mo hair en Shetland wol. Er waren heeriyk ruige wollen man tels in prachtige ruiten, die een zeer praktische dracht voor de winter zijn. Een blauwzwarte mantel, met een grote afstaande kraag, zoals Dior die brengt, was zeer geslaagd. Van de getoonde effen mantels noemen wy een linde groene mantel, waarbij een paarse hoed was gekozen. Voor de teenager werd een groenrode geruite driekwart mantel ge toond, waaronder een rode wollen pan talon met zwarte pullover, zeer pittig stond. Er waren enkele zwartwitte vis graat mantels in het klassieke rechte model, een dracht die altyd weer in het modebeeld terug komt. Voor gure regen dagen werden popeline regenmantels in pasteltinten, voorzien van nylonbont, gebracht. Dit bont heeft de eigenschap om gauw droog te zyn. Er was veel waardering voor de col lectie eenvoudige, rechte japonnen van bouclé, soepele mousseline of effen stof fen. Heel apart was een mosgroen ja pon, waarvan de halslyn geaccentueerd werd door grote knopen op de boven- mouw. De tuniek, dat is een 7/8 japon met onderrok, was in vele variaties aanwe zig. Heel mooi was een lila bouclé jurkje in dit model, gegarneerd met paarse strikjes. Er werd voorts een grote ver scheidenheid gebracht in rokken, ge completeerd door blouses en jumpers in contrasterende kleuren. Dat zwart en vogue is, bleek uit de getoonde cocktail japonnen. Heel gedistingeerd was een zwarte moiréjurk, voorzien van een enorme gesp als garnering. Van de gepresenteerde avondjurken trok vooral de aandacht een bleekgroene satynen japon, met een bolstaande rok, zeer geschikt voor het eerste bal. Een bruidstoilet van tule met kant, met een prachtige wyde, schuinaflo- pende rok, vormde een voornaam sluit stuk. Het Rijksmuseum voor de geschie denis der natuurwetenschappen alhier, dat vanaf 23 februari wegens ingrypen- de voorzieningen was gesloten, zal met ingang van morgen voor het publiek weer toegankelyk zyn. Ernstige botsing tussen jeugdige bromfietsers Op het kruispunt Javastraat-Lombok- straat zyn gisteravond twee jeugdige bromfietsers met elkaar in botsing ge komen. Een van hen, de 17-jarige W. Haneveld uit de Javastraat is met een schedelbasisfractuur in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Bij het linksafslaan in de richting Lombokstraat liet de ene bromfietser geen doorgang vry, zodat ze in volle vaart tegen elkaar opreden. De laatste schoof zeven meter over het wegdek en kwam met zyn hoofd tegen de trottoir band terecht. Ruim f. 4949 voor reclas'ringswerk De hier ter stede gehouden huis-aan- huis-collecte t.b.v. het nationale reclas- seringswerk heeft f. 3683.34 opgebracht. Bovendien gaf de straatcollecte een re sultaat van f. 1266.21 te zien, zodat in totaal ruim f 4949 voor dit werk werd gecollecteerd. Een 40-jariêe inwoner van Oegst- geest is door de politie aangehouden wegens diefstal van een damesrywiel. Advertentie -In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk interieur... en in elk budget! Bel of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure! Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Opleiding tot instrumentmaker De uitslag van de door de Vereniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker te Leiden afgenomen examens luidt als volgt: Geslaagd voor het examen A-metaal: H. W. Beutick, Hillegom; M. T. Bos, Driebergen; F. D. Busser, Arnhem: R. J. M. van Dam, Amsterdam; J. Dekker, Amsterdam: A. van Duyn, Leiden; V. Gerritsma, Voorschoten; J. D. Groene- veld, Delft; M. Groenewold, Leiden; B. L. Gundlach, Bennekom; W. Hazebroek, OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE O, die discussies, wat kunnen'ze de stemming van een avondje bederven! Stel U voor, U bent in een groot gezelschap en iemand beweert dat de Eiffeltoren 600 meter hoog is. Nu weet U zéker dat dit Paryse unicum 300 meters telt. U gaat er dus fel tegenin. En als U er dan nog een encyclopedie by haalt- om het even aan te tonen en U hèbt gelyk dan slaat de ander een figuur en hebt U „een vijand voor Uw leven". Weet U wat? Wees de wijste, praat over iets anders. De toren wordt door discussies niet langer of korter, en U blijft vrienden. En presenteer een Gladstone. Want Gladstone is - mèt of zónder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING iï SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.- Tot tweemaal toe toonden Bonthuis Van Egmond c.s. een deel van hun collectie Nieuwe-Wetering; H. J. Haverkamp, Amsterdam; C. G. C. Hendriks, Purme- rend; J. Hendriks, Utrecht; P. van den Heuvel, Amsterdam; J. H. van der Hilst, Amsterdam; N. Hoetmer, Amsterdam; K. Hollander, Oegstgeest; G. N. van der Hooff, Amersfoort; W. A. Hoorn, Zaandam; J. Jansen, Leiden; H. F. Jansen in de Wal, 's-Gravenhage K. M. Jonker, Amsterdam; L. Kalsbeek, Katwyk/Ryn; A. C. F. Kamp, Zaandam; J. P. A. de Kier, Leiden; H. van der Kley, 's-Gravenhage; C. Kramer, 's-Gra venhage; A. Kwestro, Wassenaar; A. J. Leyssen, Utrecht; A. C. van der Linden, Amsterdam; W. Mels, Badhoevedorp; H. Oostveen, Amsterdam; J. Poos, 's-Gra venhage; B. C. Poot, Delft; P. J. van Raavens, Delft; K. Ravensberg, Hazers- woude; C. J. Rota, Rotterdam; W. Th. M. de Sain, Zeist; R. J. C. Schapers, Nymegen; Th. M. Schoester, Nijmegen; H. J. M. Schoonderwoerd, Hazerswoude; H. M. Snijders, Delft; A. van Spronsen, Delft; G. J. Stemmer, Leiden; N. S. H Uljé, Leiden; H. Th. Veenboer, Amster dam; W. J. Venrooy, Voorburg; L. Walinga, Amsterdam; P. C. Walraven, 's-Gravenhage; M. Zwaan, Katwijk/Zee; N. A. van Zwol, Amsterdam, 40 kandi daten werden afgewezen. Geslaagd voor het examen B-Metaal P. H. M. van Berge Henegouwen, Leider dorp; J. Boers, Venendaal; A. P. van den Boogaart, A'dam; J. D. Breetveld, Leid- schendam; K. B. Brussaard, Voorburg; P. Euser, Amsterdam; J. P. Hemerik, Leiden; F. van Houten, Leiden; J. A Huizinga, 's-Gravenhage; K. Kegel, Leiden; N. de Koning, Amsterdam; C R. van der Laan, Leiden; P. E. Lambers. Wassenaar; A. J. Nachtegeller, Leiden L. J. J. Olivier, Oegstgeest; S. Oostenga Wageningen; H. W. Rietbergen, Leiden; G. J. A. Takken, Den Helder; T. Vaal' burg, Nieuw-Vennep; J. van Veen, Dordrecht; A. J. G. Verbraeken, Eygels- hoven; J. Willemse, Delft; H. Witteveld, Amsterdam; P. F. van der Zanden, Wassenaar, 19 kandidaten werden afge wezen. Geslaagd voor het examen A-Glas blazen; A. A. Bierens, Eindhoven; B. van Gellecum, Leiden; B. A. van Gyzel, Amsterdam; E. Inoeng, Amsterdam; C. de Jong, Amsterdam; C. J. van Klink, Zoeterwoude; P. J.. Molenkamp, Oegst geest; M. J. van Rooy, Heesch; J. J. Vet, Eindhoven; A. G. Wykstra, Amsterdam, 6 kandidaten werden afgewezen. Geslaagd voor het examen B-Glas blazen: L. F. Schaaf, Purmerend; Th Schreuder, Weesp; H. F. Wilbrink, Veld hoven, 6 kandidaten werden afgewezen. Geslaagd voor het examen A-Optiek B. Hurenkamp, Lochem; C. C. van Venetiën, Noordwyk, 3 kandidaten wer den afgewezen, 1 gaf op. Voor het examen C-metaal werden 5 kandidaten afgewezen, idem 2 voor het examen C-glasblazen en voor het examen B-optiek. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de K.L.M. heeft de vereniging van K.L.M.-steward- essen gistermiddag in het Amstel- hotel te Amsterdam een cocktail party gehouden, welke door negen tien stewardessen van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen werd bij gewoond. Mej. Chava Peter uit Israël (links) en mej. Amelia Samper uit Spanje toonden veel be langstelling voor de kleding van mej. Ranee Raymond uit Ceylon. (Van een speciale medewerkster) Eens per jaar en dat was gistermiddag in ,,Het Gulden Vlies" steken enkele Leidse huisvrouwen, leden van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, zich in een andere huid en verklaren zij zich bereid om onder het kritisch oog van vele bewonderende medeleden als mannequin te fungeren. Het waren de dames Eichhorn, Hageman, Hanson, Reynierse en Zitman, die met veel charme een door het Bonthuis Van Egmond aan de Nieuwe Rijn samengestelde show brachten. Aan deze show werkten tevens mede Messchers Modehuis, Maison v. d. Broek en kapsalon J. P. v. d. Blom. Waren het in de' middaguren de pseudo-mannequins, die zich presen teerden, 's avonds gaf dit Bonthuis Maison Domé nam nu de plaats van Messchers Modehuis in een reprise van deze show. Nu echter waren het vier beroepsmannequins, die de model len, ook nu weer voor een belangstellend publiek, toonden. Er was bont in velerlei variaties, zo wel kort, driekwart als lange modellen, van de meer voordelige soorten zoals yemen, dankali en lamleg, tot het ko ninklijke nertz. De modellen van de mantels zijn recht en meestal met ingezette mouw, die niet zo uitzonderlijk wyd zijn. Niet advertentie ja üWM-.tj, 3 OKTOBER GEOPEND BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Johanna Alida, dr van L. Kor- pershoek en M. J. van der Velde; Jenneke dr van J. W. Hekkelman en E .A. Lorenz; Marjoleine Geertruida Maria, dr van M. de Vries en W. L. Boon; Piet, zn van P. van Ommen en P. van den Haak; Elisa beth Philomena Scholastlca Theresla Ma ria, dr van P. J. Otto en E. M. van Bee- len; Hendrik Johan, zn van J. A. Snater- se en J. J. Nieuwenstein; Antonlus Simon Maria, zn van M, A. de Vroomen en M. A. W. van der Salm; Jeannette, dr van U. Heins en P M. Dolmans. OVERLEDEN E. de Boer, 57 jaar, *nan C. van den Berg, 89 Jaar, weduwe va" J. Hoogeduijn. DR. POSTHUMUS MEYJES VOOR LMC: Produktiviteit opvoeren door samenwerking „De zwakheid van het kleinbedryf is de zucht naar het isolement en het pedante idee: „ik rooi het zelf wel". De situatie in deze bedryven is thans te gecompliceerd om aan dit idee vast te houden. In Nederland blyft men echter tonnen versmyten omdat men niet over de brug wil komen om over samenwer king te praten". Aldus sprak gisteravond dr. P. Th.. Posthumus Meyjes, medewer ker van de Contactgroep Opvoering Produktiviteit voor de Leidse Midden stand Centrale, die ln een bovenzaal van „In de Vergulde Turk" haar eerste seizoen bijeenkomst hield. Wy zitten in de tang, aldus dr. Posthumus Meyjes, tot de leden van de LMC, die slechts in kleinen getale waren opgekomen, „er moet iets gebeuren en daarom moet de opvoering van de pro duktiviteit als levenseis onderstreept worden. Men moet de produktielekken opsporen en de omzet stimuleren". O.a. door reclame, die aldus de heer Posthu mus Meyjes by de middenstand dikwyls als stiefkmd behandeld wordt. In snel tempo en met vele voorbeelden behandelde de Utrechtse econoom vele facetten van de opvoering produktiviteit en vestigde de aandacht op twee insti tuten, die daarby behulpzaam zyn, namelyk het Economisch Instituut voor de Middenstand en de Produktiviteits- groep voor Midden- en Kleinbedryf. Een middel om op prettige wyze de produk tiviteit op te voeren is samenwerking; verticaal in het bedryf dus tussen leiding en personeel en horizontaal met de col lega's in dezelfde branche. Daartoe is overleg en een prettige sfeer nodig. By de horizontale samenwerking moet de basis openhartigheid en vertrouwen zyn Deze samenwerking is noodzakelyk, aldus besloot dr. Posthumus Meyjes zyn lezing, men moet mee, anders komt men onherroepeiyk achter. alleen de modellen spelen een rol by het verwerken van bont, doch vaak de manier waarop dit geschiedt. Door de tegenwoordige techniek is het mogelyk een marter- of sealmantel de allure te geven van een nertzjas, vooral als dit met het vereiste vakmanschap wordt verwerkt, zoals wy by een lange nertz- murmelmantel konden bewonderen. Eveneens mooi verwerkt was een na turel jasje van het zo jeugdig kledende zeehond. Een korte mantel van naturel beige met wit, vervaardigd van nertz- poten, gaf een' alleraardigst effect. In het voordelige genre zagen wy enkele zeer geslaagde jasjes in yemen en dan kali. Een zeer vlot model was een bruine 7/8 mantel, waarvan de zakken leuk verwerkt waren. De Fa. Van Egmond bracht tevens een collectie japonnen in bouclé, mohair en zyde naar voren. De modellen zyn meestal recht vallend, en aansluitend in de taille. Heel mooi was een antraciet grijze japon, die in een grote maat ge bracht werd en een zeer slankmakend effect gaf. Een jeugdige steenrode ja pon, gegarneerd met grote knopen met een wyd geplooide rok, was zeer ge slaagd. Dat zwart altyd gekleed staat, bleek uit een middagjurkje, waarby het accent viel op de verwerking van de hals. De Fa. v. d. Broek toonde mantels en mantelkostuums in wollen flausch en mohair, zowel effen als geruit. De mo dellen van de mantels zyn vaak voor zien van ruimte van onderuit de kraag. Dit modehuis brengt veel effen kleuren met bont gegarneerd, zoals een marine- jas met ivoorkleurig mouton en beige met een bruine kraag met nertz effect. De getoonde mantelkostuums waren merendeels van geruite stof. Leuke pakjes, meestal voorzien van flauw getailleerde jasjes, toonden men in grote verscheidenheid. In jersey werd een aardig grys pakje getoond, bestaan de uit een effen rok met jaquard jasje. De modieuze kapsels van de mannequins werden verzorgd door de Fa. J. P. v. d. Blom, terwijl deze ook de fraaie acces soires leverde Eveneens goed gekozen waren de hoe den van melusine, vilt en fluweel van de firma Domé. De modellen die dit seizoen gedragen worden zyn veelal toque's, die recht op het hoofd staan, of cloche-modellen. Messchers Modehuis toonde 's mid dags een prachtige collectie met de hand vervaardigde bever melusine hoe den. Grappig waren de als pruik ver werkte wollen mutsen. Voor de mannequins waren er bloe men in de stadskleuren. SCHAPEN DOOR TREIN GEDOOD Dinsdagavond is de trein die om 20.52 uur het station te Alphen aan den Ryn had verlaten met bestemming Leiden, onder de gemeente Hazerswoude, ter hoogte van de Ryndyk op een koppel van 13 stuks schapen ingereden, waar van er 7 op slag werden gedood. De trein ondervond enkele minuten vertraging.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3