dkw dKW VIJF MAANDEN GEVANGENIS VOOR MISHANDELING AGENT Baldadige branie buigt bet hoofd en barst in snikken uit Vrienden van Goed heertje voor economische politierechter Met een enkel woord Agenda lil WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 Bredase politierechter stelt voorbeeld Wegens zware mishandeling van een agent van politie moest dinsdag voor de Bredase politierechter terechtstaan een 19-jarige monteur uit Bergen op Zoom. Zaterdagavond j.l. had deze met twee vrienden van 15 en 17 jaar een agent, die hen wilde opbrengen omdat zij baldadig waren, minstens tien maal met de gebalde vuist tegen het hoofd geslagen. De agent kreeg een kaakfractuur en verbluft thans in het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De officier van Justitie, mr. K. Thyssen, had een snelrechtzaak van deze vervolging gemaakt in verband met de ernst van de feiten. De verdachte ver scheen (nog in zgn uitgaanskleding) met gebogen hoofd voor de politierechter, mr. A. Verheyen. Hij had met zijn vriendjes en een meisje van 16 jaar negen café's en snackbars bezocht en negen glazen bier gedronken. Tegen half twaalf waren ze in de Kremerstraat in Bergen op Zoom baldadig geworden. Ze trokken papier van pilaren van een winkelpand in aan bouw. Een agent maande hen snel door te lopen. Daaraan gaven ze geen gevolg en het drietal viel de agent aan. De ge volgen waren bijzonder ernstig. Een advertentie 1 heeft èlles mee Bij aanval op een Tjitakstam werden 31 mensen gedood In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf, heeft de minister van Binnenlandse Zaken enkele bijzonder heden gegeven over de aanval, die in juli j.l. op een Tjitakstam in het on bestuurde gebied in Zuid-Nieuw- Guinea is gepleegd. Van de Tjitaks werden met zeker heid 31 man gedood en één man zwaar gewond. Achtentwintig perso nen werden later ongedeerd bij hun eigen gebied aangetroffen, terwijl over het lot van ongeveer 40 personen thans nog onzekerheid bestaat. De aanleiding tot het gebeurde moet worden gezocht in een vanouds bestaan de cultuurtegenstelling tussen de oor logszuchtige Jakaigroep. waartoe de aanvallers behoren, en de vredelievende Auwjoegroep, tot welke de Tjitaks moe ten worden gerekend. De Jakaigroep staat reeds meer dan tien jaar onder geregeld bestuur. De terugval naar de oude koppensnellersgewoonten vindt zyn oorzaak in de sedert kort toegenomen invloed van de oudere generatie, voor welke deze gewoonten nog steeds sociale en rituele levensbehoeften zijn. De groter geworden invloed van deze oudere generatie is een noodwendig ge volg van teleurstelling over het feit, dat de introductie van nieuwe religieuze, sociale en culturele opvattingen niet direct een aanwijsbare economische vooruitgang met zich bracht. De in het kader van het Mappi-streekproject door het Gouvernement in samenwerking met de katholieke missie gepropageerde aan plant van exportgewassen zal eerst over enige jaren in produktie komen. De minister zegt verder ,dat het waar is, dat de in dit gebied gestationeerde missionarissen reeds gewaarschuwd had den voor de mogelijkheid van het uit breken van vijandelijkheden tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Met de resident van Zuid-Nieuw- Guinea is medio juni ter plaatse over leg gevoerd. Aanwijzingen werden gege ven voor het beramen van maatregelen tot kering van de gevaren der ingezette sociale en culturele recessie der be volking. Alvorens een en ander doorwerking kreeg, heeft de controleur, naar het schijnt, onvoldoende aandacht geschon ken aan de waarschuwingen van de missie betreffende de meer acute geva ren. Hij heeft althans niet de juiste maatregelen ter voorkoming van een uitbarsting genomen. De betrokken be stuursambtenaar is inmiddels vervangen. Dreigende havenstaking in de Verenigde Staten Het ziet er naar uit, dat te midder nacht in alle havens van de Atlantische en de golfkust van de Verenigde Staten een havenstaking zal beginnen, tenzij er op het laatste ogenblik nog een regeling wordt getroffen met de internationale bond van havenarbeiders. Het contract met de bond loopt op dat tijdstip af en de bond volgt gewoonlijk de tactiek „geen contract, geen werk". Bemiddelaars van de overheid trach ten een staking te voorkomen, maar men verwacht niet dat er tijdig een nieuw contract zal zijn opgesteld. Een staking zou gelden voor alle sche pen. onverschillig de nationaliteit. De passagiersschepen zullen er vermoedelijk weinig hinder van ondervinden. De bond eist hogere lonen en toesla gen. De werkgevers hebben dinsdag een kleine loonsverhoging aangeboden, maar die is afgewezen. Tapijtkevers veel erger dan motten Naar aanleiding van de berichten over de schade, welke wordt aangericht inde kleerkasten en aan tapijten en lopers door de tapijtkever, hebben wij ons in verbinding gesteld met het vezelinsti tuut TNO te Delft. Al meer dan 12 jaar worden daar onderzoekingen verricht in het belang van de strijd tegen motten en kevers. Men kon ons echter inzake de kwestie-Sittard geen mededelingen doen, aangezien men- de kevertjes, welke daar gesignaleerd zijn, niet had gezien en dus niet weet of het inderdaad ta pijtkevers zijn die daar hun vernielend werk doen. Men heeft echter uit de berichten wel de indruk gekregen, dat dit het geval is. De tapijtkevers zijn tropische diertjes, die met de wol meekomen en in een droge en warme zomer, zoals we nu hebben gehad, uiteraard goed gedijen. Ze zijn zeer vraatzuchtig .veel erger dan motten, doch een effectieve bestrij ding ervan is heel goed mogelijk. In verband met dit laatste herinnerde men eraan, dat enige jaren geleden ad viezen zijn gegeven aan Tilburg, waar een bestrijding toen met succes ter hand is genomen. Sittard heeft echter tot op heden nog geen contact gezocht met het instituut. tandarts is 's nachts drie uur bezig ge weest met het leggen van spalken en oordeelde opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Zonder complicaties zal de agent zes weken geen dienst kunnen doen. Waarschuwing voor geestverwanten De officier van Justitie vond de feiten hoogst ernstig. Niet alleen hebben de drie verdachten een medemens laf aan gevallen, maar het betrof hier ook nog een agent, die doende was het gezag te handhaven. De officier gaf aan de po litie in het arrondissement Breda de verzekering, dat het Openbaar Ministe rie volledig achter haar staat, zeker wanneer haar gezag wordt aangevallen. Ter waarschuwing, mede van de geest verwanten van verdachte in Bergen op Zoom en in heel ons land, kwam de officier tot de zeer zware eis van zes maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. De verdachte barstte in snikken uit en vroeg nog om een kans, maar de politierechter achtte de feiten te ernstig en het vonnis luidde vijf maanden ge vangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Huilend werd verdachte weggeleid. De twee jongens van 15 en 17 jaar bij deze zaak betrokken, zullen voor de kin derrechter terecht moeten staan. Echter volgens de versnelde procedure, zoals in deze zaak is toegepast. Eén Berlijn is genoeg Vierduizend Italianen zijn het beu nog langer in „Berlynse omstandigheden" te moeten leven. De bewoners van het dorp Marotta aan de Adriatische kust staken onlangs de hoofden bij elkaar en vaardigden een jonge boerenzoon af naar Rome om in een petitie uiting te geven aan hun grieven: Marotta valt onder drie verschillende gemeenten; die gemeentegrenzen en de daarbij beho rende andersluidende verordeningen gel den zelfs voor verschillende kamers in één huis; de Marottanen betalen hun belasting aan drie verschillende kanto ren; hun beide pastoors zijn onderhorig aan twee bisschoppen en hun doden worden op vier verschillende kerkhoven begraven Om htm petitie voor vorming van een eigen gemeente kracht bij te zetten werd de 27-jarige boerenzoon Ennio Tassini nog vergezeld door twintig dorpsgenoten die de 300 km. dwars over het Italiaanse schiereiland naar Rome te voet aflegden in een protestmars on der de leuze „Eén Berlijn is genoeg". Een hoge ambtenaar van het minis terie van Binnenlandse Zaken nam maandag het verzoekschrift in ont vangst en verzekerde de smekelingen dat de minister Marotta's verzoek om zelfbeschikking in ernstige overweging zal nemen. Geen officieel antwoord van Parijs aan FLN De Franse premier, Michel Debré, heeft dinsdag tegenover ministers en parlementsleden verklaard dat Frankrijk niet officieel zal antwoorden op de ver klaring van de „Vrije Algerijnse rege ring" over het plan van president De Gaulle voor Algerije. Het Algerijnse aanbod om direct met Parijs te onderhandelen over een bestand en over voorwaarden voor zelfbeschik king voor Algerije is gisteren op minis tersvergaderingen in de Franse hoofd stad besproken. Premier Debré heeft voorts lange gesprekken gehad met de leiders der meerderheidsfractie in de Nationale Vergadering, die hij een uit gebreid overzicht gaf van het denken van zijn regering over deze materie. De kwestie zou waarschijnlijk vandaag in de volledige kabinetsvergadering weer aan de orde komen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zou het Fran se standpunt ten aanzien van Algerije waarschijnlijk heden uiteenzetten in de algemene vergadering der Ver. Naties. Aanvankelijk was bericht, dat dit reeds gisteren zou geschieden. Twee voormalige vrienden van een in januari wegens verduistering van onge veer 2 miljoen gulden veroordeelde boekhouder-kassier, beter bekend als „Het goede heertje", hebben gistermiddag voor de economische politierechter te Amsterdam terecht gestaan. De eerste was een 58-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, die in augustus 1954 in opdracht van zijn weldoener naar Venetië reisde om daar voor f 3000. aan Italiaanse bankbiljetten te overhandigen aan een musicus. Die geschiedde destijds zonder vergunning van de Nederlandsche Bank en leverde dus een deviezenovertreding op. Verdachte zei vanochtend het bedrag in een gesloten enveloppe te hebben vervoerd en niet geweten te hebben wat er in zat. Hy gaf voorts toe in april 1957 voor f. 1000 aan Belgische fran ken voor het „heertje" naar België te hebben gebracht om deel te nemen aan de voetbalpool. Ook dit geschiedde zon der vergunning van de Nederlandsche Bank. Conform de eis legde de politie rechter de vertegenwoordiger voor deze feiten een boete van f. 100, subs. 10 da gen hechtenis, op. De tweede verdachte was een 54-jarige makelaarsbediende, vroeger volgens het dossier op het Rembrandtplein te Am sterdam bekend als „de Lotenkoning", een betiteling waarop verdachte, die 15 maal eerder is veroordeeld, ter zitting zeide geen prijs te stellen. „Kousen- Nellie" had een bezwarende verklaring over hem afgelegd: verdachte had van „Het goede heertje" eens f. 500 ontvan gen, omdat op een lot een prijs was ge vallen. Wie „Kousen-Nellie" was werd by de behandeling verder niet toege licht. UIT DE „DUIM" GEZOGEN Verdachte zelf ontkende zonder ver gunning van de Ned. Bank in Brussel over Belgische franken te hebben be schikt, waarvoor hij daar Congoloten kocht. „Ik haalde daar slechts by de heer Duim pakjes loten op en was niet an ders dan de loopjongen van „Het goede heertje", zei hij ter zitting. „Een goed betaalde loopjongen dan", meende de politierechter. Het „heertje" zelf heeft echter verklaard de heer Duim, van wie hem een portret getoond werd, aangezien hij inmiddels overle den is, nooit gekend te hebben. Vol gens de politierechter leek het er veel op alsof verdachte zijn verweer „uit de „duim" had gezogen". Voorts was by een bank nagegaan hoe vaak verdachte in 1957 wel Belgische franken had opgenomen: iedere 3 weken voor ca. 15 tot 20 mille. De officier van Justitie had. verdachte een schikking van f. 1500 voorgesteld, doch deze zeide: „Hoewel ik onschuldig ben, zou ik het gauw betalen om van alle last af te zijn. maar ik heb het niet". „De man schijnt geen cent meer te hebben en moet toch gestraft worden", meende de officier nu en hij eiste 2 maanden gevangenisstraf. „Met het vallen van de ster van „Het goede heertje" zal Uw ster ook wel ge vallen zyn", concludeerde de politie rechter, uitspraak doende. Hy legde hem f 500 boete of 50 dagen hechtenis op. 77e Iedere middag en avond modeshow en gezellig cabaret Gecombineerde koorten voor trein, trom en Domesbeurs verkrijgboor oon het station. HOUTRUST DEN HAAG t/m oktober. Entree f I.2S Geopend13-17 en 19-23 uur (zondag gesloten) Sleutelgeldzaak niet voor Tuchtcollege Amsterdam noemt geen namen gestrafte makelaars (Van onze Amsterdamse correspondent) Enige Amsterdamse makelaars, die zich hebben schuldig gemaakt aan het afpersen van sleutelgeld voor leegstaan de woningen, zullen niet voor het Tucht college van de Makelaarsvereniging kun nen verschijnen. Het gemeentebestuur van Amsterdam is namelijk niet bereid de namen van deze makelaars te noe men .zodat het Tuchtcollege hen niet kan dagvaarden. Volgens de hoofdstedelijke regeling voor het toewijzen van woningen wyst het Gemeenteiyk Bureau voor Huisves ting de helft van de vrykomende wo ningen aan woningzoekenden toe. De huiseigenaren en makelaars mogen zelf gegadigden aanwyzen voor de andere helft. Enige tyd geleden werd vastgesteld, dat enige makelaars slechts die woning zoekenden voor de „vrije" woningen voordroegen, die hiervoor een bepaalde geldsom wensten te betalen. De „sleu- telgeldcommissie" van het Bureau voor Huisvesting onderzocht ongeveer 15 klachten op dit terrein. Het gevolg hiervan was, dat het gemeentebestuur drie makelaars voor onbepaalde tyd heeft uitgesloten van het recht om zelf gegadigden voor woningen aan te wy- zen. Eén makelaar werd voor drie jaar uitgesloten, drie voor een termyn van één jaar en zes makelaars kregen een waarschuwing. De Makelaarsvereniging toonde on- middeliyk aandacht voor deze kwestie en wenste te onderzoeken in hoeverre de eer en het standaanzien van de make laars door de Amsterdamse overtreders was geschonden. Het bestuur maakte bekend, dat het een onderzoek zou doen instellen. Het dacht daarby aan het Tuchtcollege van de vereniging, dat spe ciaal voor dergelijke gevallen in het le ven is geroepen. B. en W. van Amsterdam hebben ech ter geweigerd medewerking te verlenen. Zij hebben het bestuur laten weten: ,Er VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Een nieuwe kijk op de we reldgeschiedenis, d. prof. dr. Th. J. G. Locher .19.00 V. d. kind. 19.10 Joodse uit zending. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en zang. 20.35 Het offer van Treblinka, hoorsp. 22.00 Kamermuz. 22.15 NVV-congres, rep. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Spectrum van het Chris telijk organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 20.00 Koor zang. 21.15 Suriname in de branding, caus. 21.30 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Platennleuws. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.3017.40 Int. JeugdJourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Kritieken. 21.05 Documen taire film .21.35 Nieuwe gram. 22.00 Dag sluiting. VOOR DONDERDAG 1 OKTOBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De dou che. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 V. d. boeren .12.35 Land- en tuinb.- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13 00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13 40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 ld. is voor ons geen aanleiding aan de be perkingen, die de betrokkenen zijn op gelegd by de beschikking over hun vrije en keuzewoningen, nog andere maatre gelen toe te voegen". De Makelaarsver eniging betreurt op deze wijze niet in de gelegenheid te zijn vast te stellen of en welke leden de eer van de stand van de makelaars hebben geschonden. Herstel en herdenken (Van onze t.v.-medewerker) Een wat verouderde, maar ook enigs zins geresigneerde dr. Drees heeft zich gisteren tot het Nederlandse volk wil len richten om op te wekken tot bijdra gen aan het door 23 landen in Ausch witz op te richten monument ter her denking van hun 4.000.000 in de oorlog vergasten. Hij deed dit met beheerste aandoening, vol eenvoud en zonder haat. Niet alleen ter herdenking zal het monument dienen, maar ook als waar schuwing: opdat wy niet vergeten. Het v/as een waardige oproep, die zeker geestelijke weerslag zal vinden. De oorlog kwam ten tweede male in herinnering, toen het ballet vervaardigd voor de Nederlandse deelneming aan de Prix Italia 1959, voor de eerste maal op het Nederlandse beeldscherm verscheen. Het herdenken was hier echter vluch tig, want alras nam de choreograaf zyn wending en richtte de geest naar het herstel, water- en landbouwkundig, technisch-industrieel, technisch-weten- schappelijk en cultureel. Dat alles in amper 20 minuten. Eerste kennismaking met deze tot in alle onderdelen waariyk nationale documentaire was een schoon heidservaring, die iets verrassends had door een bewustwording, hernieuwd wat betreft eerbied voor hetgeen na de oor log tot stand is gebracht, nieuw voor de dansmatige uitbeelding van dit proces, voor de mogeiykheden, die danskunst en filmkunst biyken te bezitten. Niet alle onderdelen zullen ieder even duidelijk hebben aangesproken. Dit is niet alleen een kwestie van smaak, maar ook een van persooniyke gesteldheid en aanleg. De vreugde van de landaanwinning, het wuiven van het graan, het jonge krach tige leven pakte ons in de Noord Oost polder. De zinloos ïykende, maar toch zeer zinryk zynde regelmaat van de machi nes der kraakinstallaties in Pernis trof ons. Evenzeer de beklemtoning van de estetiek in het technische bouwsel in Dwingeloo, maar de spanning in en de precisie van het wetenschappelijke werk, daar verricht, werd naar ons idee te los bandig uitgebeeld. Toen wy meenden in een beeld de orde in het systeem van de kosmos te bespeuren, bleek dit te zyn ontleend aan een schildery van Mon driaan in het museum op de Hoge Ve- luwe. Toen we daarin verder werden binnengeleid door de gestileerde rit miek in een beeld van ros en ruiter en van de dansende lichamen, stoorde een zwaar en nonfiguratief beeldhouwwerk op de voorgrond de lichte en vlugge BINNENLAND De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, zal op 23 oktober a.s. in de Rivlerahal te Rotterdam de tentoonstel ling „Aquavero '59" openen. Deze exposi tie wordt door diergaarde Blijdorp met medewerking van de Rotterdamse Aqua riumverenigingen van 24 oktober tot en met 1 november gehouden. - BIJ een heidebrand te Oldenbroek zijn gisteren ca. 100 ha bos en hei ver loren gegaan. De brand kon na uren werk pas worden gelokaliseerd. De brandweren van Oldebroek, Epe, Doornspijk, Apeldoorn en Heerde hebben geassisteerd bij de be strijding van de brand. Het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" van de N V. Stoomvaart Maatschap pij Nederland wordt morgen van haar reis om de wereld ln de Amsterdamse haven terug verwacht. Bij beschikking van de Staatssecre taris van O.K. en W„ mr. Y. Scholten, is Ingesteld de „Regelingscommissie voor de staatsexamens voor de danskunst 1959". In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: K. van Baaren te Oegst- geest, tot lid: mej. H. Bouman te "s-Gra- venhage, mej. C. Hartong te Rotterdam, en I. Kamadjojo te Amsterdam; tot secretaris: J. Boelstra te 's-Gravenhage. - Een Nederlandse vrachtauto ls gis terochtend vroeg bij Roussu in Zuid-Bel- gle uit de bocht gevlogen en tegen een rij huizen aangereden. De 43-jarige chauf feur uit Den Haag kwam onder de ge kantelde 20-tons vrachtwagen terecht en werd op slag gedood. De luchtpostslultingen voor opva renden van Hr. Ms. Jager „Amsterdam" zyn vastgesteld op: 3 oktober om 16.00 uur. 10. 13, 17. 22 en 31 oktober alle om 08.00 uur. alsmede op 9 november om 08.00 uur en 18 november om 16.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn per adres Amsterdam c.s., Marine. Gistermorgen is in de vijver in het Staatsliedenkwartier te Zutphen de 2- jarige Ronald Scholten verdronken. BUITENLAND Een Amerikaanse rechercheur heeft in Genua een bende opgerold die zich bezighield met het smokkelen van cocaïne tussen Italië en Amerika. Hij deed zich als gegadigde voor. Het kustgebied van de Amerikaanse staten Zuld-Carolina en Georgia is giste ren getroffen door een wervelstorm die de codenaam Gracle draagt. De bevolking was bijtijds gewaarschuwd, zodat alle voorzorgsmaatregelen genomen waren. In Charleston, de eerste stad die de orkaan passeerde, ls aanzienlijke schade aange richt. De Amerikaanse marine heeft ver- ?eefs geprobeerd met een raket overzicht- oto's van de orkaan te verkrijgen. De neuskegel van de raket waarin het foto toestel was ondergebracht, heeft men niet teruggevonden De chef van de Tunesische delegatie in de V.N.-missie voor onderzoek in Laos, Habib Bourguiba. heeft gisteren van zijn regering opdracht gekregen onmiddellijk naar Parijs te gaan. waar hij ambassadeur van zijn land is. In officiële kringen in Tunis verklaarde men dat Bourguiba „met het oog op de huidige omstandigheden" dringend naar Parijs moet. Volgens waar nemers zijn deze omstandigheden gelegen in het antwoord dat de Algerijnse opstan delingenregering maandag aan De Gaulle gaf. Een neef van de bekende Spaanse schrijver Salvador de Madariaga ls dins dag te Madrid tot drie Jaar gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van „ondermynende activiteit tegen de Spaanse staat". De 23-Jarlge student in de rechten. Luis Alberto Solana Madaria ga. tegen wie zes Jaar gevangenisstraf was geeist, was de oprichter genoemd van een onwettige studentengroep de „socialis tische studentenvereniging" en hij zou ook vlugschriften hebben verspreid waar in tot een algemene staking werd opge roepen. De Amerikaanse minister van Han del, Ezra Taft Benson, ls met zyn vrouw en twee dochters voor een particulier be zoek ln Moskou aangekomen. Hy is ult- >dlgd door het Sc van Landbouw. President Elsenhower vloog vandaag naar Californie. waar hy acht dagen rust zal nemen te La Qulnta, waar hy de gast zal zijn van een vriend, George Allen. De president hoopt tijdens zijn vakantie van de verkoudheid af te komen die hem reeds een maand plaagt. Amerika heeft in de serie „stryders voor de vrijheid" twee postzegels uitge geven met de beeltenis van Ernst Reuter, de zes Jaar geleden gestorven burgemees ter van West-Berhjn. Belgische, maar ook buitenlandse automobilisten die in Belgie zijn betrok ken bij een verkeersongeval zijn sinds kort verplicht de bloedproef te ondergaan, in dien de politie redenen aanwezig acht te veronderstellen, dat de bestuurder onder invloed van alcohol is. Een weigering om deze proef, die door een arts moet wor den verricht, te ondergaan is strafbaar. Deze maatregel is ingegaan op 1 septem ber. Henry Ford heeft bekendgemaakt, dat de Ford Motor Company een tweede zuinige wagen, genaamd de „Cornet" zal gaan vervaardigen. Deze wagen zal in het voorjaar op de markt komen. De eerste kleine wagen van Ford, de „Falcon" zal op 8 oktober bij de handel worden geïn troduceerd. De algemene secretaris van de V.N. Hammarsklold heeft gisteren zyn waar schuwing herhaald dat de financiële po- ..v.e van de wereldorganisatie „gevaarlijk _,.ax" is. Hij verzocht de leden van de xlnanclele en budgettaire commissie van de Algemene Vergadering zijn voorstel van vorig Jaar om verbetering ln de toestand te brengen, als „nog steeds het overden ken waard" te beschouwen. toets. De slotbeelden waren van een adembenemende schoonheid, omdat daarin de grilligheid en de kracht van de zee, vriend en vyand, op een tref fende wijze werden uitgebeeld. De over gangen van de verschillende onderdelen v/aren zeer kunstig. De woordeloze taal was duidelijk. De muziek was sterk il lustratief. De cameravoering was be heerst, zonder opzettelijke verfraai ing door lyrisch wellicht verantwoorde, maar episch storende close-ups. Wy vergeten in deze bespreking niets, want wat wij verder te zien kregen, bracht in het beeld, dat we zochten, geen wyziging noch aanvulling. Dat de NTS het nodig vond, behalve de twee besproken onderdelen, nog meer te pre senteren, doet ons veronderstellen, dat niemand bij de afdeling programmering eigenlijk het benul heeft gehad in te zien, dat het gedenkteken in Ausch witz en „Mouvement" door één grond gedachte worden beheerst, de gedachte: oprichting na ellende. Daaraan hadden wij gisteren genoeg. LEIDS ACCORDEONORKEST VOOR VARA-MICROFOON Onder leiding van zyn dirigent, Lauw Boellaard, zal het accordeonorkest Neer- landia uit Leiden voor de VARA optre den. In een uitzending op zaterdagmid dag 10 oktober zal dit gezelschap te beluisteren zijn in enkele gedeelten van de Suite „Südlich der Alpen" van Fischer. Bovendien speelt het, tezamen met de pianist Henk Briër, het Concer tino voor piano, accordeonorkest en slag werk, dat deze pianist heeftg ecompo- neerd en dat in onze stad reeds uitge voerd is en daar zeer waarderend besproken en ontvangen is. WOENSDAG In den vergulden Turk: Leidse Assu rantieclub. Lezing A. L. Demenlnt over „Bedrijfsvormen". 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies; Receptie 50-jarlg bestaan NV ..De Leidsche Courant". 45.30 uur nam. Pieterskerk: Zangdienst „Ex Animo" m.m.v. Theo Olof en Adr. Blankenstein. Spr.: ds D. J. Vossers 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia" .8 uur nam. WTjkgebouw Levendaal: Feestavond Leidse Chr. Oranjever. 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 5 uur: 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber) BIOSCOPEN: Casino: „Een akker voor God" (God's little acre) 18 Jaar. Dagelijks 2 30 en 8 uur. Zaterdag. 2 30 7 en 9 15 uur: zon dag 2.30. 4 45 7 en 9 15 uur. Luxor: „Het dagboek van Anne Frank" (The diary of Anne Frank) a.l Dage lijks: 2.30 en 8 uur. Zondag: 3 en 8 u Lltlo: De Indische graftempel" (Das In dische Grabmal), 18 jaar Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon: „Al Capone. dictator van de onderwereld". 18 Jaar. Dagelijks: 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 15. 4.30 7 en 9.15 uur. Hex ,.De zwarte baretten" (No time to die). 14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Getuige a charge". Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Zulder-Apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 14.45 Ork. conc. 15.40 Koorzang. 16.00 Ver kenningen ln de by bel, caus. 16.20 Hol land Festival 1959; Strykkwart. 17.00 Het verdwenen familie-wapen, hoorsp. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole- ork. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Muz. v. blaasinstrum. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-para de. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaal sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groente man 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Kamerork. en so liste. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Doe dit óók eens zelf, caus. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad- Mysterle, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vyf. 17.00 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Orgel en zang. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar progr. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.15 Concertge- bouwork. en sol. In de pauze (pl.m. 21.1521.45): Medische aspecten van de ruimtevaart, caus. 23.00 Nws. 23.10 Sport- act. 23.20 Dlscotarla. 23.53 Beursber. v. New York .23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. caus. 20.30 Rep. 21.00 Een bruid in de morgen, toneelstuk. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz-progr. 13.40 Voordr. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Lichte muz. 15.45 Ge var. progr. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Radioportret. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Pol .caus. 21.30 Ork. conc. 22.20 Ver- klezlngsuttsl. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 Caus. 23.2123.51 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 217 m 12.00 Orgelspel 12.30 Nws. en progr v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Lichte muz. 15.25 Rep. Races. 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races en film- en theatermuz. 17.30 Nws. en Roundabout. 18.29 Weerber., nws. en act. 18 45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Popul. muz. 20.30 Nws. en onbekend progr. 21.00 Vragenbeantw. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en In a sentimental mood. 23.5524.00 Nws. Nordxvestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var muz. 14.00 Operamuz. 16.05 Filmmuz. 16.30 Muz. v. blaasinstrum. 17.00 Nws. 17.45 Orgelspel. 18.00 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork. conc. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 16 55 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.05 en 19 55 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.40 Nwe gram. 23.36 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.30 Gram. 21.30 Ork. conc. 22 00 Nws. 22.15 Intern, radio uni versiteit. 22.30 Caus. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Weerber. 14.30 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Belgische componisten. 16.30 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Recital. 17.40 Gram. 18.55 Idem. 19.30 Nws. 20 00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Advertentie! Z Voor Leiden en omstreken Gebr. B. H en J. Huisman Wielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 telefoon 22962 Z Winterdienstregeling Maarse en Kroon Op 4 oktober 1959 wordt de nieuwe winterdienstregeling van de N.V. Auto busonderneming Maarse en Kroon van kracht. De lijn Aalsmeer—Leiden on dergaat in zoverre wyziging dat de bus sen voortaan drie minuten later in Leiden zullen aankomen, dus 12 minuten voor elk heel uur. De dienst Leiden— Aalsmeer ondervindt geen enkele wyzi ging. Er wordt een uurdienst van Roe lofarendsveen naar Leiden ingevoerd op zodanige wijze, dat tussen deze twee plaatsen een halfuurdienst ontstaat in combinatie met de bestaande dienst AalsmeerLeiden. De nieuwe tussen- dienst. verzorgt drie verbindingen t.w. Roelof arendsveen noordLeiden v.v. uurdienst)Roelof arendsveen noord Roelofarendsveen zuid v.v. (uurdienst) en Roelofarendsveen noordNieuwe We tering Ringvaart v.v. (gedeel'telyk uur-, gedeeltelijk twee uursdiensthDe lyn Al phenAmsterdam wordt drie minuten vervroegd tot 17 minuten na ieder heel uur. Vanaf de Kruisweg by Woubrugge is het vertrek gesteld op 27 minuten na ieder heel uur. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) uur) ei t£ ga a 05 tl 3 a ÖN Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome AJaccio Madrid Lissabon i ozo onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zw zwaar bew. z onbewolkt o onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt o zwaar bew. o zwaar bew. w.st! zwaar bew. n onbewolkt o onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geh. bew. onbewolkt mist regen zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. 6 21 6 19 1 3 21 O 6 21 1 O 4 21 O 4 21 o 4 21 O 4 21 1 O 6 20 zw 5 11 wzw 2 12 W-stil 14 zw 4 15 z 7 19 3 22 1 1 22 1 21 14 0 4 24 15 0 0 1 15 nno 2 20 o 4 15 n 1 17 no 1 16 ono 1 17 nnw 2 13 w^stll 19 w.stll 18 nno 4 26 ono 1 25 w.stll 21 11 12 nnw 3 27 3 0 8 0 13 0.3 3 0 1 0 3 0.1 12 0 I 15 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2