Kroesjtsjef in Peking: „Bezoek aan de Verenigde Staten was nuttig" KALME OPPOSITIE- MILDE INSTEMMING WEERBERICHT Chinese communisten slaan met achterdocht toenadering tussen Washington en Moskou gade Gedreigd met motie'Lauwerszee VERA: BIJNA 5000 DODEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 No. 29861 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E a E van Dlsnoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte 8mgel 1 Leiaei1 Ouo 00 67054 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie is vandaag in Peking aan gekomen ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Roodchinese volksrepubliek. Hij werd op het vliegveld begroet door partijleider Mao Tse-toeng en andere hoge autoriteiten. In een toespraak op het vliegveld van Peking verklaarde Kroesjtsjef dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten „nuttig" was geweest en dat het had bijgedragen tot verbetering der betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Kroesjtsjef, vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, zei voorts: „Wij moeten alles doen, wat in ons vermogen ligt om een beter internationaal klimaat te scheppen en het mogelijk te maken dat er vriendschap onder de volken heerst. De toestand moet zodanig worden, dat de wereldvrede is verzekerd". Chinese pers wacht op daden van Amerika Kroesjtsjef verklaarde, dat hij met president Eisenhower en andere Ame rikaanse leiders op de meest openhartige wijze van gedachten had gewisseld over „alle vraagstukken, die moeten worden opgelost, om tot internationale samen werking en een vreedzaam naast elkan der leven der staten te kunnen komen". Hij voegde hieraan toe: „Mijn reis naar de V.S. en de besprekingen, die ik daar heb gevoerd, zijn van waarde ge weest. Zij hebben ongetwijfeld bijgedra gen tot verbetering der Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen en vermindering der internationale spanning". Volgens de Sovjetrussische leider kon den de Russische voorstellen voor een algemene en algehele ontwapening lei den tot „ingrijpende veranderingen in de betrekkingen tussen de volken, in dien ze door alle staten met begrip wor den bestudeerd en gesteund". „De Sovjet-Unie is bereid mede te werken aan het bereiken van een groot scheepse oplossing van het ontwapenings- vraagstuk, zodat er een toestand van wezenlijke veiligheid voor alle volken wordt geschapen. En dan zal geen volk, hetzij groot of klein, meer voor een aan val bevreesd hoeven te zijn, omdat er geen aanvalsmiddelen meer zullen be staan", aldus Kroesjtsjef. Hij verklaarde voorts: „De Chinese volksrepubliek moet de haar wettig toe komende plaats in de Verenigde Naties innemen en dit zal, ongeacht het verzet der reactionaire krachten, ook geschie den. De gerechtigheid moet zegevieren. Bovendien is de volkerenorganisatie geen volwaardig instrument voor het regelen van internationale geschillen, wanneer een grote mogendheid als communistisch China er niet in is vertegenwoordigd. Ik heb in mijn toespraak in de Alge mene Vergadering opgeroepen tot ver wijdering van de „kliek van Tsjang Kai- sjek uit de V.N.", aldus Kroesjtsjef. Verwachtingen in Peking Waarnemers in Peking nemen aan dat de Chinese en andere Aziatische com munisten te Peking waarschijnlijk wel het meest benieuwd zijn naar wat Kroesjtsjef en Eisenhower eventueel hebben gezegd over de moeilijkheden in Laos, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op Formosa en in Zuid-Korea en over een mogelijke wijziging van Amerikaans standpunt in de kwestie van erkenning van communistisch China en toelating van dat land tot de Verenigde Naties. Chinese bladen schreven gisteren dat Kroesjtsjefs besprekingen met Eisenho wer zullen bijdragen tot vermindering van de spanning in de wereld. De op rechtheid van de Amerikanen, toen zij zeiden dat zij de vrede wensen, wordt pas bewezen als hun daden in de toe komst in overeenstemming zijn met hun woorden/ aldus de bladen. Wat men in Londen zegt In diplomatieke kringen te Londen wijst men erop, dat Kroesjtsjefs reis naar Peking onder de huidige omstan digheden van buitengewoon belang is en dat de resultaten ervan van grote in vloed kunnen zijn op de internationale toestand. Het bezoek van Kroesjtsjef kan, zo meent men te Londen, even moeilik zijn als dat aan de Verenigde Staten. De Chinese communisten zullen namelijk elke toenadering tussen Moskou en Washington met achterdocht gadeslaan als bij die toenadering geen rekening Amsterdamse Effectenbeurs Dank zij de medewerking van het Amsterdamse kantoor van het ANP zfjn wij met ingang van heden in staat dagelijks in onze noteringen van de Amsterdamse Effectenkoer- sen de koersen op te nemen van alle fondsen in Leiden en naaste omgeving, voorzover deze uiteraard op deze beurs worden genoteerd. Tot dusverre moesten wij voor enkele dezer fondsen volstaan met de koers van de vorige dag; met ingang van vandaag brengen wy dus uitsluitend slotkoersen van heden. j Wjj vertrouwen dat onze abon- J nees deze verhoogde service op prijs zullen stellen. f De Prawda optimistisch Het orgaan van de Russische com munistische partij, Prawda, spreekt vandaag van „een radicale opkla ring van de internationale atmos feer". „De vredelievende volkeren hopen dat de internationale betrekkingen in een fase komen, waarin alle vol keren en regeringen gezamenlijk streven naar een volledige opkla ring van de atmosfeer en dat onze grootse tijd inderdaad het tijdperk van vree en vooruitgang wordt", aldus het blad. Mannen en vrouwen van goede wil „verwachten dat het staatsmanschap, dat president Eisenhower bij de waardering van de tegenwoordige internationale toestand heeft getoond, een positief voorbeeld voor andere westelijke staatslieden zal zijn". wordt gehouden met de Chinese eisen in het Verre Oosten. Communistisch China is, zo zei men in de diplomatieke kringen te Londen, thans waarschijnlijk in hetzelfde sta dium als de Sovjet-Unie onder Stalin. Het heeft internationale spanning nodig om offers van het volk te kunnen eisen. VAR verontwaardigd De zaakgelastigde van de VAR te Peking heeft zich teruggetrokken van de viering van het tienjajrig bestaan van de volksrepubliek als protest tegen de kritiek, die de Syrische communistische leider Chaled Bakdasj in Peking op de VAR heeft geuit. Hy noemde de VAR een marionet van Amerika. Onderhandelingen MEVROUW, DE VOORZITSTER! over luchtvaart Beginnen half november (Van onze Amerikaanse correspondent) De luchtvaaronderhandelingen tussen Nederland en Amerika zul len half november in Washington beginnen. Minister Luns heeft gis teren een gesprek van meer dan een uur gevoerd met zijn Ameri kaanse collega Herter en boven dien ongeveer drie kwartier ge sproken met de tweede man van het State Department, Dillon. Het gesprek met Dillon ging vooral over de KLM-aspiraties om lan dingsrechten te verwerven op Amerika's westkust. Dit inleidende gesprek behoort overigens nog niet tot de onderhandelingsfase. Dillon bleek intussen over de hoofdzaken der situatie al te zijn ingelicht. Van enige Amerikaanse tegemoet komendheid ten aanzien van de Nederlandse verlangens is tot dus verre niets gebleken. Daarentegen vond minister Luns beslist begrip bij het State Depart ment voor het Nederlandse stand punt dat de politiek een commer ciële deling van West-Europa moet voorkomen. Deze overeen stemming der standpunten werd zeer duidelijk bij gesprekken over de twee verschillende handelszones die zich in Europa dreigen te vormen. Kamerdebat over miljoenennota De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Troon rede en de miljoenennota hebben niet de felle botsing tussen op positie en regeringspartijen ge bracht, die velen verwacht had den. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid, mr. J. A. W. Burger, was vrij gematigd van toon, al kon hij weinig waardering opbrengen voor het loonbeleid van de regering, dat hij „verwarrend" noemde. De lonen vormen volgens hem de sluitpost. De heer Burger richtte zijn oppositie voornamelijk op het niet inpolderen van de Lauwerszee. Hij dreigde met een motie, omdat de „regering door het niet indijken van de Lauwerszee de veiligheid van de bewoners in het noorden van het land wil opofferen aan financieel-economische overwe gingen". Voorts heeft hij ook met veel nadruk geprotesteerd tegen de plannen Franco-Spanje op te nemen in de NAVO. Dit zou naar de geest de doodsteek van deze organisatie bete kenen. De toon van de woordvoerders van de regeringspartijen was zeer mild. Over het algemeen volstond men met het vragen naar verdere inlichtingen. Wel werd er over de gehele linie blijk ge geven van ongerustheid over het voor genomen landbouwbeleid. Het ziet er dan ook wel naar uit, dat de minis ter-president, prof. De Quay aan dit onderwerp nadrukkelijk aandacht zal Waar zijn wij eigenlijk? Tioee jonge Amerikanen stapten gisterochtend, na per trein te zijn aangekomen, een bureau voor vreemdelingenverkeer te Kopenha gen binnen en stelden daar de enigszins ongebruikelijke vraag: „Waar zijn wij eigenlijk?" „In Kopenhagen"antwoordde de verbaasde balie-employé. „O", zeiden de Amerikanen. „Wij dachten al dat er iets mis toas. Wij komen namelijk uit Hamburg, waar wij slaapplaatsen hebben genomen voor een trein naar Italië. Nu zijn wij maandagavond in Hamburg uit geweest en ivij moeten daarna in de verkeerde trein zijn gestapt. Wij vonden het al vreemd dat alle meis jes hier blond en niet donker zijn" En, na kort onderling overleg, voegden zij hieraan toe: „Wij blij ven nu toch maar hier. Tenslotte waren de meisjes, die wij gezien hebben, aardig". Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Matige, over dag tfjdelljk krachtige wind tussen zuid oost en oost. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 OKTOBER Zon op: 6.39 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 5.09 uur; onder: 17.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.12 en 14.33 uur. Laagwater te 10.22 en 22.37 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's (Van onze parlementaire redacteur) In een zwart mantelpakje met een wit kanten kraagje heeft gisteravond in de Tweede Kamer voor het eerst in de parlementaire geschiedenis een vrouw, de blonde mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaf ten (VVD), de voorzittershamer gehanteerd onder grote belangstelling van vele fotografen. .Mevrouw de voorzitster!" Prof. Oud was de eerste, die haar met deze woorden toesprak. Hij waarschuwde echter, dat hij zich uit gewoonte nog wel eens zou verspre ken en „meneer de voorzitter" zou zeggen. Dat deed hij inderdaad her haaldelijk, omdat hy al meer dan veertig jaar gewend is „meneer de voorzitter" te zeggen. .Mevrouw de presidente" was de aanspreektitel, welke de heer Bruins Slot bezigde. Hij hoopte zich niet te zullen vergissen en dat deed hy inderdaad niet, maar hy las zijn rede voor van papier. „Mevrouw de voorzitster", zei de heer Tilanus, telkens haperend. Men moet er nog even aan wennen! Zware regenval in Brazilië: 115 doden In de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul zijn de afgelopen dagen 115 mensen om het leven gekomen als gevolg van overstro mingen en grondverschuivingen die veroorzaakt zijn door aanhou dende zware regenval. Het plaatsje Candelaria is het zwaarst getrof fen. Er zijn minstens 75 doden. Het regent al bijna een maand onafgebroken in de staat. De wervelstorm ..Vera", die zaterdagavond Japan trof, heeft volgens tot dusver bekende ge gevens aan 2.964 mensen het leven gekost, terwijl er nog 1.782 wor den vermist; 9.343 mensen hebben verwondingen opgelopen. Het was, gezien het aantal slachtoffers, d' zwaarste storm die Japan sinds mensenheugenis heeft getroffen. Gistermiddag is op Schiphol de eerste van de 12 bestelde Lock heed-Electro's aangekomen, de nieuwste aanwinst van de K.L.M.- vloot. Er bestond veel belangstel ling voor het reusachtige toestel, dat 9.7 miljoen gulden per stuk zonder reservedelen kost. Vliegtuigongeluk in de V.S.: 33 doden Een .imerikaans lijnvliegtuig, dat uit iiouston, in Texas, naar New York was vertrokken, is maandagavond jJ. in de omgeving van Waco, in dezelfde staat, besteden, wanneer hy vandaag het antwoord van de regering zal formu- leren. Verwacht wordt ook, dat hy iets zal i zeggen over: de dreigende splitsing van Europa tus- sen de zes (Euromarktlanden) en de zeven (landen van de vrijhandels- j zone) over de ergerlijke royale uitgaven van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal; over de nood bij het middelbaar on- j derwijs door de toevloed van leer- j lingen; over het ontslag van minister Van den Berg (de heer Burger verweet prof De Quay zich niet voldoende ge oriënteerd te hebben om de stabiliteit van zijn kabinet te kunnen garande ren) en over de gezindheid van de nieuwe minister van Defensie, ir. Visser, met wie volgens de heer Burger de vierde oud-werkgevers-secretaris in het ka binet is getreden, terwijl vroeger al bezwaar werd gemaakt, toen de secre taris van één werkgeversorganisatie (de heer Suurhoff) minister werd. Hoewel drie dagen zijn uitgetrokken voor deze debatten in de Tweede Ka mer werd gisteravond algemeen ver wacht, dat er slechts twee dagen voor nodig zouden zijn en men vandaag het gesprek over het voorgenomen re geringsbeleid wel zou kunnen afsluiten. (Men zie ook elders) Geef mij maar... Motie van wantrouwen tegen burgemeester van Bergen Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Bergen (N.-H.) gis teravond een motie aangenomen, waarin de raad zyn afkeuring uit spreekt over het beleid van de burge meester, dr. W. Huygcns. Deze had, als voorzitter van het stich tingsbestuur der schooltandverzorging, geldsbedragen der gemeente aangewend voor financiering dezer stichting zonder toestemming van de raad en voorts bij voortduring aan de gemeenteraad de juiste gegevens over de gang van zaken in de Stichting onthouden. De raad be sloot deze motie, die ondertekend was door de voorzitters van alle fracties, ter kennis te brengen van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland. Zonder enig verweer bracht burge meester Huygens de motie in stemming. Hij wilde daarop nog de vertrouwens kwestie stellen doch de raad wees een stemming hierover van de hand. omlaag gestort. Dien vreest, dat de 33 inzittenden om het leven zyn gekomen. Het toestel was eigendom van de „Braniff International Airways", ge vestigd te Dallas, in Texas. Deze maat schappij onderhoudt luchtverbindingen met de oostelijke Amerikaanse staten en Zuid-Amerika. Illllllllülllllllllllllllllllllllllllllll Lof voor Nederland De president van de Wereld bank, Eugene Black, heeft gis teren een speciaal woord van lof toegezwaaid aan Nederland. Hij zei dat Nederland, dat in 1949 op een na de grootste geldlener van de bank was, in 1959 het laatste deel van zijn .verplich tingen tegenover de Wereldbank heeft afgelost, meer dan tien jaar voor de vervaldatum. „Op het ogenblik is Neder land, in overeenstemming met zijn traditionele rol in interna tionale financieringeen van de belangrijke verschaffers van hulpmiddelen aan de bank. Het is geen land, dat rijk is aan na tuurlijke hulpbronnen. Het voelt de druk der bevolking meer dan de meeste andere landen. Hier door is het herstel, dat het Ne derlandse volk in de afgelopen tien jaar heeft bereikt door hard werken, zelf-discipline en financieel staatsmanschap des te bewonderenswaardiger"zo besloot de president van de We reldbank.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1