voor jaren een matras WilmS floei Kapitale veevoederfabriek in Koudekerk officieel geopend Gemeentebegroting 1959 nog steeds niet goedgekeurd WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 (Van een onzer redacteuren) Mr. dr. J. Patijn, de directeur van het ministerie van Landbouw en Visserij, heeft vanmorgen namens de minister, die verhinderd was, de nieuwe complexen van de Centrale Coöperatie LTB in Koudekerk officieel in gebruik gesteld. De plechtigheid geschiedde in de 75 meter lange en 15 meter hoge met palmen, bloemen en vlaggen versierde kunstmestloods. Nadat dr. Patijn een lint in de nationale kleuren had doorgeknipt, zette de mantrolleybaan, die een loscapaciteit van twintig ton per uur heeft, zich onder het oorverdovende geloei van de fabriekssirenes in beweging. Mr. Patijn merkte op, dat Nederland gezien de grootte van de veestapel een van de grootste gebruikers van meng voeders ter wereld is. Hij wees daarbij op de grote waarde van wetenschappe lijk verantwoorde gemengde voeders. „De veehouders tonen vertrouwen door steeds meer af te nemen. Daarvoor zijn nieuwe investeringen nodig. Dit fabrieks complex is hiervan een goed voorbeeld". Ook de bestrijdingsmiddelen ondergaan volgens mr. Patijn een belangrijke ont wikkeling. „Natuurlijk zijn er gevaren verbonden aan het gebruik van bestrij dingsmiddelen, zoals de verstoring in het evenwicht in de natuur en de schade lijke invloed van deze middelen voor mens en dier. Door een verantwoord wetenschappelijk onderzoek worden deze gevaren zoveel mogelijk tegengegaan. Daarom zijn wetenschappelijk verant woorde bedrijven, waar in het bijzonder op kwaliteit wordt gelet en waarvan dit bedrijf een uitstekend voorbeeld is, van het allergrootste belang". Mr. Patijn be sloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat de nieuwe aanwinst van de Centrale Coöperatie LTB een florerend bedrijf mag blijken te zijn. RONDGANG Voordat de directeur van het ministe rie van Landbouw en Visserij tot de plechtige ingebruikneming overging voer den o.m. het woord: de heer H. A. Gie- sen, voorzitter van het bestuur van de Centrale Coöperatie LTB, de heer A. J. van Woerkens, directeur en de heer F. L. N. M. Russel, onder-directeur. Na de officiële opening maakten de genodig den, onder wie de burgemeester van Koudekerk, de heer Q. Waverijn, een rondgang door het complex. De mogelijkheid tot uitbreiding van het nieuwe complex is aanwezig. Wan neer deze uitbreiding een feit zal zijn geworden, kan het complex in Alphen verdwijnen. De belangrijkste produkten, die het complex zal opleveren bestaan uit vee voeder (20.000 ton per jaar), kunstmest (17.000 ton per jaar) en bestrijdingsmid delen voor een waarde van een miljoen gulden per jaar. ENCYCLIEK OVER HET ROZENKRANSGEBED Paus Johannes XXIII heeft een en cycliek uitgegeven („Grata Recorda- tio"), waarin hij aandringt op het bid den van de rozenkrans in de oktober maand om te verkrijgen, dat de voor het lot der volkeren verantwoordelijke personen met goede wil zullen trachten de hindernissen op de weg naar recht vaardigheid, vrede en naastenliefde te overwinnen. De Paus vraagt ook het rozenkrans gebed voor het welzijn van de missie als wel voor het welslagen van de te hou den Romeinse synode en het oecume nisch concilie. Het „vliegeren" kan soms dodelijk zijn De vliegertyd is aangebroken. Op ver schillende plaatsen in het land zien wij de jeugd met dit ouderwetse speelgoed bezig, dat ondanks deze eeuw van de ruimtevaart de jongeren nog altijd schijnt te boeien. Het lijkt een onschuldig speltoch werd onlangs de Hogeveen geconstateerd dat dit „onschuldige spel" groot gevaar in zich kan bergen. Het schijnt dat er thans vliegertouw in de handel wordt gebracht, of althans voor dit doel gebezigd, dat drie koperen draadjes bevat. De jeugd is zich van niets bewust en alles gaat goedtotdat het vlieger touw vastraakt aan een hoogspannings leiding of aan de bovenleiding van tram of trein. Dén laten de kleine handjes de Mr. dr. Patijn knipt het lint door en stelt met deze symbolische han deling het nieuwe complex officieel in gebruik. Foto Leidsch Dagblad Het complex is bijzonder modern, ka pitaal-intensief (het heeft 2 miljoen gulden gekost), bijzonder economisch en er op ingesteld om produkten van zeer hoge kwaliteit te leveren, zo verzekerde men ons. Geel. Staten wensen verlaging van uitgaven en verhoging van inkomsten In de a.s. maandagmiddag te houden vergadering van de Leidse raad komt o.m. ook een voorstel aan de orde om alsnog een wijziging te brengen in de begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1959. In verband met dit voorstel, delen B. en B. de raad mede, dat de bestaande onzekerheid omtrent de uitkeringen, welke de gemeente uit het gemeente fonds zal ontvangen, er de voornaamste oorzaak van is, dat B. en W. de raad de laatste jaren een begroting hebben moeten aanbieden, waarin speciaal de ramingen van deze inkomsten nog voor ingrijpende wijzigingen vatbaar waren. Ter gelegenheid van de aanbieding van de begroting voor 1960 hebben zy reeds uiteengezet, dat de raming van de be doelde uitkeringen voor het dienstjaar 1959 aan een belangrijke herziening kon worden onderworpen. Deze was voornamelijk het gevolg van een besluit van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën tot verhoging van het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met in gang van 1958. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het tekort van de begroting voor 1959 aanvankelijk f. 2.400.000,— bedroeg en dat door de genoemde verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds slechts een verbetering van de begro tingspositie met f. 730.801,— kon worden verkregen, dan zou, zonder dat er andere wijzigingen in de begroting zouden wor den aangebracht, toch nog het belang rijke bedrag van f. 1.669.199,als onge dekt overblijven. Wel staat vast, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat de nieuwe regeling omtrent de financiële verhou ding met ingang van 1959 in werking Kerkelijk Leven Godsdienstonderwijs op openbare scholen CHR. GEREF. KERK VOLDOET AAN VERZOEK GEMEENTEBESTUUR Nadat zowel de hervormde gemeente als de Geref. Kerk van Papendrecht af wijzend beschikt hadden op een verzoek van het gemeentebestuur om op de openbare scholen hunnentwege gods dienstonderwijs te geven, heeft het ge meentebestuur een dergelijk verzoek ge richt tot de Chr. Geref. Kerk van Pa pendrecht. De kerkeraad van deze kerk heeft het gemeentebestuur nu bericht, dat zijn predikant, ds. G. L. Buys, geen princi piële bezwaren heeft om aan dit ver zoek te voldoen. Dit houdt echter niet in. aldus de brief van de kerkeraad, dat hij geen fundamenteel bezwaar heeft te gen de openbare lagere school. Dat de predikant toch bereid is gods dienstonderwijs op de openbare scholen tc geven is, omdat hij met de kerkeraad gelooft het evangelie te moeten uitdra gen overal waar hij daartoe geroepen wordt en voor zover hij daartoe in staat is. De kerkeraad schrijft verder, dat het hem tot verwondering, maar ook tot dankbaarheid stemt, dat ook de socialis tische raadsfractie ditzelfde motief in de vergadering van de gemeenteraad aangevoerd heeft om godsdienstonder wijs op de openbare scholen te verkrij gen, zodat hij dus met deze fractie het zelfde motief heeft. De Hervormde gemeente en de Geref Kerk van Papendrecht hebben destijds afwijzend op het verzoek beschikt, op grond van de overweging, dat ouders die godsdienstonderwijs voor hun kinderen wensen, die kinderen bijzonder onderwijs moeten laten volger- moet treden, doch dit wil geenszins zeg gen, dat de uitkeringen krachtens deze nieuwe regeling zodanig hoger zullen zijn, dat daardoor het totale bedrag van f. 1.669.199,zou worden gedekt. B. en W. zouden vanzelfsprekend gaarne heb ben gezien, dat ook de financiële conse quenties van de genoemde wijziging van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten nauwkeurig in hun be rekeningen omtrent de verwachtingen ten aanzien van de lopende dienst zouden kunnen worden opgenomen, doch dit is nu eenmaal niet het geval. STREVEN NAAR VERANTWOORDE BEGROTING Uit besprekingen, welke in de afge lopen maanden verschillende malen met vertegenwoordigers van Ged. Staton zijn gevoerd, is B. en W. gebleken, dat het door dit college nodig werd geacht, dat Leiden door verlaging van uitgaven en verhoging van inkomsten streeft naar een zodanige vermindering van het bedrag ad f. 1.669.199,waarvoor nog dekking moet worden gevonden, dat kan worden gesproken van een in het licht van de nog bestaande onzekerheid voor 1959 verantwoorde begroting voor dat jaar, welke de goedkeuring van dit col lege zou kunnen verkrijgen. Uiteraard hebben B. en W. met de op merkingen van de zijde van Ged. Staten ernstig rekening gehouden bij de bepa ling van het beleid voor 1959. Dit be leid hadden zij trouwens reeds in belang rijke mate gericht naar de opvattingen, die bij de regering ten aanzien van het beheer der overheidsfinanciën leven en die zy in de geleidebrief van de begro ting voor 1960 uitvoerig hebben weerge geven. Dit heeft ertoe geleid, dat B. en W. in de afgelopen maanden van het lopende dienstjaar bij het doen van uit gaven grote voorzichtigheid hebben be tracht. Berekeningen omtrent het verloop van het dienstjaar 1959 leveren voldoende grond voor de verwachting, dat verschil lende inkomsten hoger zullen zyn dan in de oorspronkelijke begroting mocht wor den aangenomen. Voorts hebben B. en W. ook de uitgaafposten nog eens aan een nader onderzoek onderworpen. In het geheel is het B. en W. mogelijk ge bleken het bedrag, waarvoor uiteindelijk nog dekking moet worden gevonden, te verlagen tot f. 508.072, Dit bedrag is lager dan B. en W. bij de aanbieding van de begroting voor 1960 hebben medegedeeld, doordat sedert het tijdstip, waarop die becijferingen werden gemaakt, een nog duidelijker beeld is verkregen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat als gevolg van de genoemde wijziging van de financiële verhouding tussen het Ryk en de gemeenten, nog enige verbetering van de begrotingspo sitie mag worden verwacht, is de con clusie gerechtvaardigd, dat het eind beeld over 1959 aan zeer redelijke eisen zal beantwoorden. B. en W. hebben de indruk, dat met inachtneming van de thans voorgestel de wijzigingen goedkeuring van de be groting voor 1959 mag worden verwacht. SNELSCHEER WOL Een nieuw, bijna ongelofelijk record in de snelheid van het scheren van scha pen, boekte dezer dagen de schapen scheerder Trevor Bough te Okaihou, Nieuw-Zeeland. Tijdens een negenurige arbeidsdag schoor hij 501 moederscha pen van het Cheviot-Momney ras en brak daarmede het record van de gebroe ders Bowen, die in 1953 met het scheren van 456, resp. 457 schapen een niet „on aardige" dagprestatie leverden. Vijfdaagse werkweek in sigarenindustrie (Van onze Haagse redactie) Maar niet uit weelde Men is in de sigarenindustrie over gegaan tot invoering van de vijf daagse werkweek. Deze verkorte ar beidstijd is geen weerspiegeling van welvaart, op grond waarvan tot verbe tering van secundaire arbeidsvoor waarden kan worden besloten, maar deze maatregel is gegrond op „ar- moede-factoren". De kortere werkweek is namelijk in gevoerd om een werkspreiding te ver wezenlijken, noodzakelijk omdat de toe nemende mechanisatie in de bedrijfstak de beschikbare werkgelegenheid aantast. Voorts gaat het erom de moeilijke situatie met betrekking tot de Indone sische tabakken het hoofd te bieden. Zoals bekend, had de ontwikkeling de sigarenindustrie in 1958 reeds genoopt gedurende enkele maanden een tijdelijke werkweek van 40 uur te introduceren. haspel los en wordt aan het vliegertouw zelf getrokken. De samenloop van om standigheden behoeft dan niet zo erg toevallig te zyn. Het vlieger„touw" met de koperen draadjes, vormt een goede geleiding tus sen de draden met de dodelijke stroom en het kinderlichaam! De spanning op de bovenleiding van spoor- en tramwa gens om maar te zwijgen van die op het hoogspanningsnet is zó hoog, dat zo'n vliegertouw levensgevaarlijk kan zijn. In de bovenleiding van de spoorwegen nabij Hogeveen is onlangs kortsluiting ontstaan door een soortgelijk vlieger touw. Een ongeluk is hier nog niet ge beurd. Gelukkig is het allerergste dus nog niet geschied Ouders, let daarom op het vliegertouw waarmee Uw kinderen dit schijnbaar zo onschuldige spelletje spelen. Een vliegertouw mag geen metalen kern hebben en het vliegeren moet liefst niet in de nabijheid van elektrische bovenleidingen geschieden. Het gaat hier om het leven van Uw kind! VOETBAL Nasleep van Tilburg Wim Bekkering moet een knieoperatie ondergaan Men deelt ons mede, dat de blessure, welke UVS-linksbuiten Wim Bekkering zondag j.l. in de uitwedstrijd tegen LONGA opliep, zo ernstig van aard is. dat hy maandag a.s.. opgenomen moet worden in het ziekenhuis voor het ondergaan van een knie-operatie. Zeer waarschijnlijk zal Bekkering drie maanden niet kunnen spelen. In genoemde wedstrijd werden voorts geblesseerd Jacques van Leeuwen, Rijs- houwer en de beide Van Kampens, zodat UVS zich wel zeer gelukkig mag prijzen, dat zondag a.s. in verband met Neder landBelgië de competitie stilstaat. Wim van Kampen en Van Leeuwen liepen beiden een vrij ernstige bloed uitstorting op, Rijshouwer werd gewond aan een knie en heeft een klap op zyn kaak gehad, waardoor hy in het begin van deze week een kies heeft moeten laten trekken. Advertentie VOOR DE LICHTSTOET SPORTKLEDING in alle clubkleuren. Ook voor JUNIORLEDEN. Haarlemmerstraat 182184 - Tel. 24782 Amateurs speelden gelijk tegen DOS De wedstrijd die het voorlopig Neder lands amateurelftal gisteravond in het Utrechtse Stadion tegen DOS speelde eindigde in een gelijkspel 2—2, nadat de rust was ingegaan met een 2—1 voor sprong voor de gasten. DOS speelde zonder Kraay, Van der Linden en Nag- tegaal, Brokx viel reeds spoedig na het begin uit wegens een blessure. De amateurploeg heeft verdienstelijk voetbal laten zien, met in de voorhoede Dekleermaecker (Vitesse) en Buhler (Sittardia) als uitblinkers. In de verde diging waren dat Kruitbosch (Gouda) en Liebreghts (Excelsior). Minder goed was het met de schotvaardigheid van de aanvalslinie gesteld. Indien die even redig geweest was aan de verdienstelijke opzet van de aanvallen, dan zou DOS er niet zonder een nederlaag zijn afgeko men. De Visser gaf DOS de leiding (10), Dekleermaecker maakte gelijk waarna Visser de gasten opnieuw een voorsprong verschafte (21). Ten slotte was het na de rust Buhler die voor de meer aanvallende amateurploeg de eindstand op 2—2 kon brengen. Het voorlopige Nederlandse amateur elftal speelt met het oog op de wed strijd Nederland—Ierland, die voor de voorronde van het Olympisch voetbal toernooi op woensdag 14 oktober a.s. op het VUC-terrein in Den Haag wordt gespeeld zondagmorgen as. op het terrein van Excelsior een oefenwedstrijd tegen de Rotterdamse eerste divisieclub Excelsior. Vijftien spelers geselecteerd voor oranjeteam Bondscoach Elek Schwarz heeft de volgende vijftien spelers geselecteerd voor het Nederlands elftal dat zondag in het Feyenoordstadion tegen België zal spelen: Doel: Pieters Graafland (Feijenoord) en Roffel (GVAV)achter: Kraay (DOS)Kuys (NAC) en Wiersma (PSV) midden: Van der Hart, Notermans (beiden Fortuna '54), Klaassens (Feije- Voorsprong Het gebeurde tijdens een amateur wielerwedstrijd in de omgeving van Napels. Een van de deelnemers, de 21-jarige Napolitaan Antonio Don- narumma, had vyf kilometer voor de finish een voorsprong van zeven minuten op het peloton, toen ter gend langzaam de bomen van een spoorwegovergang voor hem dicht gingen. Als Antonio gewacht had op het passeren van de trein zou hij waar schijnlijk slechts een gedeelte van zyn voorsprong hebben verloren, maar hij gaf er de voorkeur aan over de spoorbomen te klimmen want is een voorsprong van zeven minuten niet veel mooier dan een verschil van bijv. twee minuten? Zoals gezegd maakte Antonio dus aanstalten over de spoorbomen te klimmen. Hy rekende echter bui ten de waard ,in dit geval een Italiaanse gendarme, die hem op het laatste ogenblik by zyn trui greep. Antonio trachtte zich door een stoot met zijn elleboog te be vrijden, maar dit wekte alleen maar de woede van de gendarme op, die de eerzuchtige renner we gens verzet tegen een ambtenaar in functie arresteerde. De andere renners ,die zich reeds met hun achterstand verzoend had den, waren onkundig van het feit, dat de vluchteling van hogerhand uit de strijd was genomen en ped delden rustig door naar de aan komstplaats, waar zij zonder te sprinten en bloc over de streep gingen tot grote woede van het pu bliek, dat een hels fluitconcert aan hief. De onfortuinlijke Antonio, die geen minuut van zyn voorsprong had willen prijsgeven ,zat onder tussen op het politiebureau over zyn zonden na te denken noord) en Van Wissen (PSV); voor: C. van der Gijp, Moulijn, Rijvers (allen der Linden (DOS) en Wilkes (Fortuna Feijenoord), Van der Kuil (PSV), Van '54). Deze vijftien spelers zyn opgeroepen voor de laatste centrale training, die morgenmidddag in het Sportpark „De Vliert" in Den Bosch zal worden ge houden. Het ligt in de bedoeling van de bondscoach na de training de samen stelling van het Nederlandse elftal be kend te maken. NED. B-ELFTAL Het Nederlands B-elftal ,dat zondag a.s. in Luxemburg tegen de ploeg van het Groot Hertogdom zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Bekkering (PSV); achter Brull (Rapid JC) en Veldhoen (Feijenoord); midden: Muller (Ajax), Walhout (Feije noord) en De Koning (Sparta)voor: Bosselaar (Sparta), H. Groot (Ajax), Janssen (Stormvogels), Kerkhoffs (En schede) en Luiten (DOS). WANDELSPORT Hutspot-wandeltocht De traditionele Leidse Hutspot Wan deltocht, die zich in de voorafgaande ja ren een grote populariteit mocht ver werven, zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 10 oktober a.s. De Wandel sportvereniging „Zwieten" uit Zoeter- woude heeft de organisatie op zich ge nomen en het batig saldo zal dienen tot kasversterking van de Wandelkring Lei den en Omstreken. De start vindt plaats in de Romanuszaal achter de Harte- brugkerk aan de Mare, 's middags tus sen 14 en 15.30 uur en de afstanden zijn 10 en 15 km. Als herinnering aan deze tocht ont vangen de deelnemers een met de hand vervaardigd hutspotje, terwijl de groeps- prys bestaat uit een groot formaat hutspot. De inschrijf adressen zijn: Hoge Rijn dijk 357, post Leiderdorp, Resedastraat 19 en Levendaal 175b te Leiden en Her- DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Duffel. Aantal vogels 2162, ge lost te 7.45 uur met kalme n.o.-wind. Nulpunt 118.948 km; eerste duif te 9.23.42 uur. M. Paardekoper 1; P. v. d. Assem 2; W. Schaap 3; A. Cramer 4; C. v. d. Berg 5. 23, 27. 45; J. Stoffelen 6, 48: E. v. d. Loo 7; A. Noord 8; J. v. d. Niet 9; W. Ravensbergen 10; J. Brantenaar 11; Haak-Hoonaax*d 12; E. Smit 13; J. Wol- ters 14: L. Bax 15; K. v. d. Steen 16; J. Star 17, 46; J. Passchier en Zn 18, 50; H. v. d. Wal 19; W. de Roode 20; W. Hoek 21; F. v. Heusden 22; J. Zevenho ven 24; J. v. d. Niet 25; P. v. Wissen 26, 42: F. Bink 28; J. Smeets 29; K. Schef- fer 30; L. Gijsman 31; C. v. d. Pluym 32; F. Hendriks 33: W. Vljlbrief 34; P. Borst 35; J. v. d. Wal 36; M. v. d. Wiel 37; Duindam-Noordermeer 38: M. de Lange 39: S. Ruigrok 40; H. Schoo 41; P. v. d. Drift 43; T. v. Santen 44; J. Roessen 47; J. den Dunne 49. VILVOORDE Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde. Aantal vogels 1671, ge lost te 9.15 uur met n.w.-wind. Nulpunt 137.678 km: eersted uif 11.30.14 uur. M. v. d. Wilk 1: D. v .Mossewld 2: P. v. d. Assem 3. 16; mej. Brederode 4, 6, 49; A. v. d. Meys 5; A. v. d. Dop 7; A. Ruigrok 8, 23, 50; Haak-Hoonaard 9, 24: W. Ravensbergen 10, 41; H. v. d. Wilk 11. 17; P. v. Griensven 12: M. Paar dekoper 13' A. Kleiweg 14, 23, 29; A. de Graaf 15; P. Borst 18; B. Oskam 19, 37. 45; J. Wolters 20. 46; J. Stoffeler 21; C. v. d. Berg 25, 28: A. v. Helmond 26; P. v. Wissen 27, 40; W. Sira 30; J. v. d. Niet 31, 42. 47; H. Moenen 32; G. v. d Reyden 33; F. v. Heusden 34; W. Ka- paan 35; J. Beekman 36; C. v. Cleef 38: A. v. d. Luit 39; G. Oude Elferink 43; Duindam-Noordermeer 44; A. Rooda 48. DE VRIENDENCLUB Wedvlucht Mons. In concours 138 dui ven. Eerste vogel te 11.44.42 uur. Af stand plm. 194 km. Uitslag: L. Gijsman 1; W. Vijlbrief 2. 3. 5; R. Pet 4, 6. 7, 9; J. Rietbroek 8: E. Wansink 10. PAARDESPORT De Belgische ploeg voor draversinterland Het Belgisch Syndikaat heeft voor de op zondag 11 oktober a.s. op de renbaan Duindigt te houden wedstrijden tussen Nederlandse en Belgische harddravers de volgende equipes samengesteld: 3-jarigen over 2000 m.: Quo Vadis, ree. 1.23.1; Quel Due, ree. 1.24.5; Querida Wilson, ree. 1.24.6; Quenotte, ree. 1.26.4. Reserves: Quarnero en Quickly Williams. 4-jarigen over 2100 m.: Printanière, ree. 1.24.1; Peggy Worthy, ree. 1.24.5; Parquita, ree. 1.25.4; Peter Pan. ree. I.26.1. Reserves: Panurge en Pelote. 5-jarigen en oudere paarden over 1600 meter: Mary Frisco, ree. 1.20.3; Ludovic Worthy, ree. 1.21.5; Night Rose, ree. 1.21.6; Mercury Foggy, ree. 1.21.7. Reser ves: Miss Bell, Nico Beerle en Ovation, 5-jarigen en oudere paarden over 2600 meter: Milano, ree. 1.20.5; Kapoen, ree, 1.22.1; New Quick, ree. 1.22.4; New Look, ree. 1.23.3. Reserves: Negus, Karlo Nevada. Alle leidende Belgische trainers, onder wie de vermaarde Remi Bals, Pol Meijnen, Jerome Desoete, Constant Dekeyser en Charlie Martens zyn met hun paarden in de equipes vertegen woordigd.. In België is de samenstelling van de ploegen met veel instemming begroet, daar zy geacht worden de sterkste vertegenwoordiging te zijn sinds jaren. Voornamelijk is dit te danken aan de toelating van ruinen, die totnu- toe niet aan deze koersen mochten deel nemen. De vertegenwoordigende Nederlandse ploegen zullen één dezer dagen worden vastgesteld. WALTER HOLLANDIA EN WAY JEWEL MAKEN BUITENLANDS DEBUUT Zondagmiddag zullen de Nederlandse dravers Walter Hollandia en Way Jewel in Recklinghausen deelnemen aan het Criterium der 4-jarigen, een internatio nale draverij over 2600 m., met auto start en gedoteerd met 10.000 D.M. De paarden zullen resp. door Martin Vergay man Gorterstraat 1 te Alphen a. d. Rijnen P. M. Smit worden gereden. binnenvering vanaf I schuimrubber vanaf f122.5® SCHAKEN Kandidatentoernooi in Zuid-Slavië Te Bied is het kandidaten schaaktoer nooi voortgezet met het spelen van de partijen van de 14de ronde. De uitslagen waren: TalBenkoe 10; Petros janGligoric 16KeresOlafsson 10; Smislov Fischer afgebroken. Na de 14e ronde luidt de stand: 1. Keres 9V2 pnt en 1 afgebr. partij; 2. Tal 9Vt pnt.; 3. Petrosjan 8% pnt.; 4. Gligo ric 7% pnt. en 1 afgebr. partij; 5. Benkoe 5 pnt.; 6. Smislov 4M: pnt. en 2 afgebr. partijen; 7. Fischer 4 pnt. en 2 afgebr. partijen; 8. Olafsson 3% pnt. en 2 afgebr. party en. Sportsplinters Het elftal van Antwerpen, dat za terdag op het Sparta-terrein tegen het Rotterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Leysen; achter: Dries en J. Wouters; midden: Busschot, van Ginde- ren en Janssens; voor: Liepeveld, Van Acker, Verfaille, Van Gooi en Kamland. Het westelijke amateur elf tal, dat zaterdag a.s. op het WA-terrein te Am sterdam een wedstrijd speelt tegen het Amsterdamse amateurelftal, is als volgt samengesteld Doel: Van Deelen (VUC); achter: Van Pelt (Emma) en Smit (ADO)mid den: Dekker (VFC), De Gruyl (Gouda) en Wentholt (Laakkwartier); voor: Ten Hoopen (Quick), Van Dongen (DFC)B. Kamerbeek (Laakkwartier), Van Yperen en Lentz (beiden Sparta). Door een 20 overwinning in de tweede wedstrijd tegen F.C. Oporto, die te Oporto (Portugal) werd gespeeld, heeft Rode Ster Bratislava (TsJ. Slow.) zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbal beker. De eerste wedstrijd was met 21 gewonnen door de Tsjechen, die in de tweede ronde uitkomen tegen de Schotse kampioensploeg Glasgow Rangers. Een Hongaarse estafetteploeg be staande uit Lajos Kovacs, Bela Szekeres, Sandor Iharos en Istvan Roszavolgyl heeft tijdens atletiekwedstrijden in Boe dapest het wereldrecord op de 4 x 1 Engelse mijl verbeterd en gebracht op 16. min 25.2 sec. Het oude record stond met 16.25.6 op naam van Australië. Uiteraard betekent deze prestatie ook een nieuw Europees record.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13