Geen kou aan de lucht, maar Oktoberfeest in Münclien is groots festijn ondanks Hawaii-lawaai A Drie miljoen liter bier glijdt door duizenden dorstige kelen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 september 1959 Vierde blad no. 29861 Verbroederingsfeest blijft traditie Dit oktoberfeest op de Münchense „Wies'n" wil geen Beier missen. Het werd plechtig geopend door burgemees ter Wimmer, die wachtte tot twaalf schoten uit ouderwetse kanonnen waren afgeschoten, toen zijn jasje uittrok, zijn mouwen opstroopte en het eerste vat Wies'n-bier ontdeed van een „Mass", zoals men de enorme liter-kruiken noemt. Honderdvijftig jaar oud is deze traditie al: men begon met een eenvou dig feest van boeren, die samen met de deftige burgers van de Beierse Konink lijke Residentie München wilden bijeen komen. Vandaag-dedag is München uitgegroeid tót een miljoenenstad en het Wies'n-feest tot een enorm vermaak, tot wat men noemt het „Beierse Miljoenen- gaudi". Wat in 1810 eenvoudig begon, wordt heden ten dage gevierd met een uitgelaten plezier en Beierse levens vreugdeDaar is de enorme kermis met zes scooters, twee achtbanen en wat al niet meer om te draaien, te zweven, misselijk en plezierig te worden. Daar Wielrijders - wegrijden I wam hmss BIJ HET WfGRIJOfN Niet slingeren GIJ HfI 0 Verkee STAPffH niet leren BIJ 'ERLATEN VAN HfT TROTTOIR- Gord uitkijken Bij het wegrijden mag het overige verkeer niet in gevaar worden gebracht en gehinderd. Dit geldt niet alleen voor de bestuurder van een motorvoertuig, I zegt de ANW3, maar ook voor de wiel rijder. Kijkt als U, met de fiets aan de hand van het trottoir stapt, goed uit of U dat veilig kunt doen. Ook bij het opstappen j en wegrijden bent U nog volkomen on dergeschikt aan het al rijdende verkeer. Rijdt vooral niet slingerend weg, dit kan voor U bijzonder gevaarlijk zijn als juist op dat moment een achteropko- mende (brom-)fietser of auto passeert. Wacht bij het opstappen en wegrijden Uw kans af. Slordigheid schept vooral in het verkeer ernstige risico's, waar schuwt de Bond. Tijdens de opening van de oktober feesten in München heeft de Twent se dansgroep „De Tukkersveel bijval geoogst. De groep viel bij- zonder op, hetgeen niet voorname- i lijk aan de klompen te danken is. zijn 137 tenten om te drinken en te eten: bier en worst (miljoen stuks), osse- vlees en bier, bier en haantjes (250..000), bier en vis (50 ton Wie in een der enorme teuten, die samen ruim 50.000 mensen kunnen be vatten, bier vraagt, let maar op de kel nerinnen de Resi's en de Zenzi's die spelenderwijs in twee handen twaalf grote stenen kruiken ronddragen, in die tenten is iedereen voor iedereen direct „Herr Nachbar" meneer de buurman en zegt iedereen tegen iedereen gelijk maar „jij" en „jou" Traditie bleef Het Münchense feest is zaterdag plechtig begonnen. Niet slechts door Wimmers bijna geheiligde tapmanifesta- tie, maar ook door de optocht van de door de dikke paarden getrokken bier wagens van de grote Münchense bier- j brouwerijen.. Iets van het oude barok- j karakter van de Beierse hoofdstad, die I al zoveel meegemaakt heeft, zag men bij die opening. Dat er geen draaiorgels, maar alleen nog maar muziekboxen zijn. geen oude petroleumlampen, alleen nog maar neon licht, „Spoetniks", dat alles kan dit Wies'n-feest niet ontwijden. De traditie blijft. Want de ossen blijft men aan het I Onherroepelijk „zitten" In de Wes'tduitse Bondsrepubliek pakt men het anti-semitisme, wat de grote lijnen betreft, toch wel krachtig aan. Zo was er in Mörs in het Rijnland een 60- jarige arbeider op een lampenfabriek, die vroeger „SA-Sturmführer" geweest was. Het oude zeer zat bij deze man blijkbaar diep, want in 1956 en in 1958 ging hij, als voorzitter van de onderne mingsraad van de lampenfabriek, diverse keren tegen collega's te keer over joden. „Er zijn er te weinig vergast", zei hij onder meer. Een collega van de ex-SA- man en de secretaris-generaal van de Centrale Raad van joden in Duitsland, dr. H. G. van Dam, klaagden deze schaamteloze ex-nazi aan. Dezer dagen werd hij tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld en de rechter wees uit drukkelijk daarbij een verzoek om die straf voorwaardelijk toe te passen .van de hand. De ex-SA-man zal moeten zitten Ambassadeurs in Teheran en Rio de Janeiro Binnenkort zijn de benoemingen te verwachten van dr. H. J. Levelt, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister. directeur Europa ten departe- mente van Buitenlandse Zaken, tot HM buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Teheran; en van baron Lewe van Aduard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, hoofd der di rectie bilaterale samenwerking van het ministerie van Economische Zaken, tot HM buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Rio de Janeiro. spit braden. En een „mass" blijft van steen en een liter groot. En duur vooral. Eten-drinken-kijken Zo begint München de herfst. Vroeger kwam men op de Wies'n voor het goede bier, de mooie paarden en om een grap te vertellen. Thans ook om bier te drin ken, maar ook voor het lawaai, het zogenoemde Hawaii-dorp met dansende Hawaii-meisjes en de enorme kermis. Eten, drinken en kijken en praten met mensen die men niet kent en toch „Herr Nachbar" noemt. Voor de Beier zit hierin een grote attractie, een af scheid ook van de zomer. Aan de voeten van het metalen Bavaria-beeld op de Theresienwiese vergeet men aldus al het geharrewar om Kroesjtsjef en de maan die eigenlijk toch nog zo ver is. Want het bier is dichtbij in de armen van de kelnerinnen! Overeenstemming in de binnen-beurtvaart Naar men ons van de zijde van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel mede deelt is tussen het Nederlands Binnen- vaartbureau en de erkende werknemers organisaties overeenstemming bereikt over een verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het binnen-beurt- vaartbedrijf. Deze verbetering houdt in: een loons verhoging van 6 voor het wal- en rijdend personeel en voor het varend personeel een loonsverhoging van 3 en verkorting van de arbeidstijd met twee uur. Partijen zullen het College van Rijks bemiddelaars verzoeken deze wijzigingen zo spoedig mogelijk goed te keuren. Als datum van ingang zal gelden 5 oktober 1959. Zijn plicht verzaakt ring. De agendacommissie zal het ver- (Van onze correspondent fe Bonn) Bossen in N.O.-polder opengesteld In de Noordoostpolder zijn gisteren de bossen bij Kuinre, de Voorst en het voormalige eiland Schokland voor het publiek opengesteld. Het betreft b^r een bossengebied van tezamen ruim 1700 ha. De eerste boompjes voor deze bossen werden in 1044 geplant. Het 170 ha grote boscomplex ten noorden van Urk, met de aanplant waarvan men eerst in 1954 is begonnen, blijft voorlopig nog voor het publiek gesloten. Dit bos groeit slechts langzaam door de slechte bodem gesteldheid ter plaatse. Het bos bij Kuine is 1000 ha groot, dat bij de Voorst ongeveer 600 en dat bij Schokland tegen de 100 ha. De open stelling geschiedde zonder enig officieel vertoon. Kwestie-Tibet op de V.N.-agenda De permanente vertegenwoordigers van Ierland en Malakka bij de Ver. Naties hebben in een brief aan secreta ris-generaal Hammarskjöld gevraagd om plaatsing van de Tibetaanse kwestie op de agenda van de Algemene Vergade- zoek dezer dagen behandelen. Waar nemers achten het zeker, dat de commissie inschrijving van het punt op de agenda van de Assemblee zal aan bevelen. De delegaties van Ierland en Malakka hebben gisteren voorts een document over de Tibetaanse kwestie gepubliceerd waarin zij verklaren, dat er bewijzen zijn van ..een poging tot vernietiging van de traditionele leefwijze van het Tibe taanse volk". De Ver. Naties hebben volgens hen de „morele plicht en het recht" de zaak te bespreken. De Assem blee moet volgens hen herstel van de geloofs- en burgerlijke vrijheden van de Tibetanen eisen. Het Chinese blad Koeng Pao is van mening, dat Malakka en Ierland boven genoemd voorstel hebben gedaan „op aanwijzing van de Verenigde Staten". De V.N. hebben niet het recht, aldus het blad, over Tibet te spreken. „Dit is een schending van het Handvest, inmen ging in China's binnenlandse zaken en breuk op China's soevereiniteit" HOOFDINSPECTEUR 's RIJKSBELASTINGEN Bij Kb. is de hoofdinspecteur-titulair van 's Rijksbelastingen, de heer M. C. Schakel, hoofd van de inspectie der be lastingen te Den Helder, benoemd tot hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen, hoofd van de inspectie der belastingen alhier, 2de afdeling. NIEUWE UITGAVEN Catalogus Goed Wonen (uitg. Brusse, Rotterdam) Als extra-num mer van het bekende tijdschrift Goed Wonen is een overzichtelijke en om vangrijke catalogus verschenen van het geen er op het gebied van moderne meubelen thans in Nederland verkrijg baar is: bergmeubelen, wand- en stel lingmeubelen, tafels, stoelen, fauteuils, I alsmede lampen en verlichtingsarmotu- ren. In totaal zijn ruim driehonderd af- beeldingen bijeengebracht, alle met ver melding van de belangrijkste gegevens, zoals fabrikant, ontwerper, afmetingen, kleuren, materiaal en prijs. Prof. ir. J. H. van den Broek, voorzitter van de Stichting Goed Wonen schreef een in leiding. Zoals bekend stelt deze stich ting zich ten doel de bevordering van de wooncultuur in ons land, waartoe zij voorlichting geeft door haar toonzaal met adviesbureau in Amsterdam, door het maandblad Goed Wonen en nu dus ook door deze catalogus. Het is de eer ste keer, dat een dergelijk overzicht van deze omvang en volledigheid verschijnt. GastvTouw ln het groot, door Doln de Jong. Mensenschuw, door F. Dalby Davison. Vuurvrlend. door E. Llllegg: Maak veel uit weinig, knutselboek. door Fanny Kelk. De zwarte klauw, door E. Sabott. Schipbreuk, door Howard Peas®. Deze deeltjes verschenen ln de serie Kern-pockets voor de Jeugd bij uitge verij De Kern. Amsterdam. Olske de rat. door Plet Bakker. Elsevlers Medische Encyclopedie, samen gesteld met medewerking van de redac tie van de medische W.P. Elsevlers Atlas van de gehele wereld, sa mengesteld door de Winkler Prins-re dactie. Deze deeltjes verschenen ln de nieuwe serie ..Elsevlers-pocket6" bij uit geverij Elsevier. Amsterdam. Wie doet me wat. door R. Powell. Ultg.: J. van Tuyl N.V., Zaltbommel. Ernstjan en Snabbeltje aan de wandel; Ernstjan en Snabbeltje eendestreken en Ernstjan en Snabbeltje uit en thuis, door Jaap ter Haar. Kinderboeken, gelll. m. tekeningen van Rein van Looy. Ultg.: Van Holkema en Warendorff Amster dam. Het verstapte huuske, door C. M. Hllle- Gaerthé. Uitg.; Nljgh en van Dltmar, Den Haag. Voor de 126ste maal viert men in München in deze dagen het oktoberfeest: iedere dag en dat zestien dagen achtereen, wordt er aan een vier meter lang spit een hele os gebraden. Op de 25 ha grote Theresienwiese kan men tot 4 oktober uit grote stenen een-liter kruiken het bruine Beierse bier van 13 °/Q tegen de verschrikkelijke prijs van 1.90 mark drinken. Kortom München viert in deze dagen het grootste volksfeest van Europa, met vijf miljoen bezoekers, drie miljoen liter gekoeld bier en wat niet al De door de rechtbank in eerste aan leg vrijgesproken 51-jarige gevangen bewaarder van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg te Amster dam heeft voor het Gerechtshof te recht «Bestaan. De officier van Justi tie had nl. een maand tegen hem ge- eist en tegen de vrijspraak hoger be roep aangetekend. Ook de procureur-generaal meende, evenals de officier van Justitie dat ver dachte niet behoorlijk opgelet had, toen op 8 april jl. twee Zwitserse gevange nen uit een luchtkooi wisten te ont snappen. nadat ze een tralie hadden doorgezaagd. Hij meende dat de bewa ker ernstig in verzuim is geweest. Daar voor requireerde hij een gevangenisstraf van 1 maand. Uitspraak 13 oktober a.s. HEEFT U 't ooit zo meege maakt? Zulk een milde, haast zo merse herfststemming? Wanneer ik door Leiden ga en de vele prachtige, zonovergoten plekjes, waarmee iedereen zo ge lukkig is, zie dan is *t moeilijk te beseffen, dat de herfst inderdaad werkelijk allang zijn intree heeft gemaakt. Zeker: het rood en het bruin, poëtischer gezegd het „brons en het goud" domineert. Bovendien is het 's morgens en 's avonds véél frisser dan we ge wend zijn. Maar overigenswie zouden- ken, dat morgen oktober al in zet? DE mensen zitten nog gemoe delijk op hun caféterrasjes, de oude vrouwtjes en man netjes op hun bankjes in plantsoen of hof: er is immers nog geen kou aan de lucht? En tóch't kan van dag op dag veranderen. De pessimisten verzekeren, dat *t dan „raak" zal zijn: de regen, die komen moét, zal een slagregen zijn, de winden zullen ontaarden in vlagen, ze voorspellen de ver schrikkelijkste dingen. Maar de volgende zomer zal weer even heerlijk, mooi en warm zijn als in het voorbije seizoen, daar kunnen zelfs de allerergste pessi misten niet tussenuit. Ze hebben er iets over gehoord, dat de Russen twintig of dertig van zulke heerlijke zomers profeteerden en sinds dat maanschot kun je toch immers niet èlles meer nege ren, wat die zeggen? ZO wachten we met z'n allen angstig op de dag, waarop we zullen zeggen: „Het is me 't herfstweertje wél". Die dag komt onherroepelijk, want 't kan niet altijd droog en zonnig blijven: de Bilt komt be slist let U maar op! vroeg of laat met iets anders op de proppen 't Enige wat van „herfst" spreekt zijn de vallende blaren, uit den treure door dichters bezongen. Nog altijd maken die een mens wat weemoedig, al mag men dat in deze tijd van nuchtere zakelijkheid per sé niet meer zijn. Maar heeft U ooit zo iets moois gezien als rode wilde wingerdbla ren, dwarrelend van hoge bomen omlaag? Er speelt bij het zien ervan een stukje van het probleem der ver gankelijkheid door uw hoofd: van mensen en dingen, die verdwijnen en ge wordt er even een beetje somber door, ondanks èlles, wat de herfst aan schoonheid te genieten geeft. DIE herfst moet ge nu ook weer niet èl te verheffend bezien. De duizenden gevallen blaren moeten toch ergens heen? Dan komen de hark, de bezem of de ruwe hand en ze brengen al die heerlijk gekleurde blaren op èèn grote hoop bijeen en ze gaan de weg op van alle wereldse zaken: naar de mestvaalt. Waar ge weken naar keek en wat U een moment ophief uit de druk van dag op dag, is plotseling ver dwenen. Zoals dat dikwijls gaat in het leven: wat de mens lief is, wordt hem ontnomen. Gelukkig het weten, dat aan die inééns zo kale takken, alweer nieuw leven op komst is: de verganke lijkheid is slechts tijdelijk. Straks zijn er weer èndere blaren, zoals er straks weer andere mensen zullen zijn. De wisseling der tijden gaat on verstoorbaar voort. De nieuwe blaren zullen heus even mooi als de oude zijn. Daar hoeft ge niet aan te twij felen Zal dat ook voor de nieuwe men sen gelden? FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11