Nieuwe regelingen en nieuwe verkeersborden op 1 oktober Graspositie is uiterst precair Het kind in de schoolleeftijd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 september 1959 Vierde blad no. 29860 1 oktober wordt een belangrijke dag borden en voorschriften van kracht want dan worden een aantal nieuwe voor het verkeer in ons land. Om te beginnen wordt de wettelijke nacht een half uur langer want men moet dan het licht van zijn auto, fiets, mo tor etc. een kwartier eerder ontsteken en een kwartier later doven. Dat wil dus zeggen dat men verplicht is om van 1 oktober af het licht te voeren van een kwartier na zonsondergang tot een kwartier vóór zonsopgang. De oude regeling van het halve uur is 1 dus vervallen. nieuuy i'&z£e&&>&trzdf bord vooraanduiding TUNNELWEG kleur, donker blauw met wil bord vooraanduiding EINDE TUNNELWEG kleuridon kerblauw meb wit- see Er komt van 1 oktober af ook een euw begrip in ons verkeer en wel de inelweg. Deze wegen krijgen een spe- al bord, zie afbeelding en op deze we mogen uitsluitend motorrijtuigen pnen die sneller moeten en kunnen ien dan 20 km per uur. Vrachtauto's autobussen moeten beslist op de ihterstrook van de weg blijven rijden, ïalen is dus praktisch onmogelijk or hen geworden. Als er een dubbele rokken streep op de rijbaan is ge- ikken, dus de bekende twee witte lij- 1, mag men deze niet overschrijden, e voertuigen, dus óók de motoren en loters, moeten in de baan blijven waar rijden. Er mag: daar niet worden in- ïaaldü Het verkeer op de rijstrook ast zich, dat in dezelfde richting it, mag wel worden ingehaald ook al *eurt dit aan de rechterzijde. In de iktijk zal men echter tqch meestal op linker rijstrook rijden als men een sonenauto heeft, daar op de rechter- ook de langzame vrachtwagens en (obussen rijden. Op de tunnelwegen iet men ook rekening houden met de itand onderling die bij een snelheid n meer dan 30 km per uur minstens m. moet zijn. Hierdoor worden de kettingbotsingen vermeden. Dat n bij rood licht op een tunnelweg t alleen moet stoppen maar ook nog motor afzetten, in verband met de giftiging van de uitlaatgassen, is een r verstandige maatregel. Het einde de tunnelweg wordt door een spe- al bord aangegeven, zie tekening. Iet officiel verkeersplein doet met in- ig van 1 oktober ook zijn intrede in land, daarom krijgt het ook een ciaal bord, zie afbeelding. Hiermede ien einde gekomen aan de heersende nieuny bord vooraanduiding 'OFFICIEELVERK EERSPLEIN k leurdonkerblauw mei- wd f risserijconferentie 1960'in Berlijn (Speciale berichtgeving) communiqué dat de in Oostende leq Westeuropcse Visserijconfe- aan de pers heeft verstrekt is wel inder kort en nietszeggend: over de iden besprekingen wordt slechts gedeeld dat „discussies zijn gehou- over aangelegenheden van gemeen- ppelijk belang". ij kunnen hieraan toevoegen dat bij lehandeling van het agendapunt be ende de internationale conferentie 960 inzake territoriale wateren de ;atie van Groot-Brittannië zo on er te verstaan heeft gegeven dat land, in de IJslandse kwestie al- gelaten, „z'n eigen boontjes wel zal )en". Noorse gedelegeerden, Einar An- ssen en Anders Tangen, wensten in geheel niets te zeggen, zodat de erentie niets heeft vernomen over standpunt van Noorwegen. Nederlandse rederskringen verne- wij, dat bij een uitbreiding van de nijlszone, Nederland (evenals Bel- slechts kan hopen op mildere on- nge afspraken tussen de Noordzee- en. el verder dan het uitwisselen van Tens („voor zover men die geven en wilde", merkte een delegatielid istisch op) is men niet gekomen. uitgewisselde gegevens zullen wor- bestudeerd en volgend jaar op de nde Westeuropese Visserijconfe- e zal dan wel blijken of het al dan mogelijk zal zijn een stap nader tot ir te komen, volgende conferentie zal in Duits- (misschien wel in Berlijn, merkte blitse delegatieleider op, onder ge- der aanwezigen) worden gehouden. verwarring rond de regels op dergelijke pleinen. Het wordt nu zo, dat men zich op een officieel verkeersplein zowel op de linker- als op de rechterweghelft mag begeven, al naar de behoefte welke richting men uit wil rijden vanaf het plein. Men mag dus op een door het bord aangegeven verkeersplein voorsor teren. Bezit een verkeersplein een dergelijk bord niet dan mag men niet voorsorteren. Het is dan immers geen officieel verkeersplein. Afhankelijk van de situatie kan men op een officieel verkeersplein een ander voertuig dus rechts of links passeren (voorsorteren). Mocht de verkeerssituatie dit noodza kelijk maken dan mag op een dergelijk plein ook de tram links worden inge haald. Speciale borden voor de aanduiding van kampeerterreinen, kampeerwagen- terreinen of beide krijgen op 1 oktober a.s. ook hun wettig recht. Deze drie bor den. zijn uitgevoerd in donkerblauw met witte rechthoek en zwarte afbeeldingen. In het blauwe veld kan in witte cijfers de afstand tot het kampeerterrein of kampeerwagenterrein worden aange geven. Het parkeren is een steeds groter wordend probleem in ons land. Van 1 oktober af komt er iets meer parkeer ruimte beschikbaar door de nieuwe re geling voor parkeren bij T-kruisingen. Aan de regel dat men binnen de tien meter van een straathoek niet mag stoppen of parkeren wordt beslist niets gewijzigd. De doorlopende straat aan de overkant krijgt echter een nieuwe bepaling waarbij de afstand waar men niet mag parkeren/stoppen, wordt te ruggebracht tot een straal van 5 m. van het hoekpunt uit. Het klinkt erg inge wikkeld. maar onze tekening maakt het duidelijk. In de praktijk zal deze nieu we regeling alleen in smalle straten ef fect kunnen sorteren, daar vijf meter niet zo erg veel is. Op de autowegen zal het van 1 okto ber af ook verboden zijn om achteruit te rijden, terwijl het stopverbod van 12 m. bij de bushalten gemeten wordt langs die zijde van de weg waar het bord is geplaatst. REGEUNGVH. PARKEREN Toelatingseisen voor verwarmingsbedrijf (Speciale berichtgeving) De commissie adviezen vestigingsre gelingen van de SER heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken geadviseerd de toegang tot het centrale verwarmingsbedrijf aan toelatingseisen te binden. Het gevaar wordt niet denkbeeldig ge acht, dat nieuwe ondernemers de be kwaamheid en financiële draagkracht, die nodig zijn voor een goede uitoefe ning van het bedrijf, onderschatten. Ondernemingen met meer dan 25 man technisch personeel zouden buiten de werkingssfeer van het vestigingsbesluit kunnen vallen. Met een afzonderlijke vestigingsregeling voor het kasverwar- mingsbedrijf kan de commissie slechts instemmen, indien de daarvoor vereiste vakopleiding een onderdeel uitmaakt van de meer belangstelling genietende opleiding voor het centrale verwar mingsbedrijf. Om beunhazerij tegen te gaan kan de commissie zich verenigen met het voor stel de toelating tot de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten en tot het kachel-smidsbedrijf aan minimum eisen te binden. Voor het luchtbehandelingsbedrijf acht de commissie het stellen van toelatings eisen overbodig. Congres Clir. Bond overheidspersoneel Ter gelegenheid van het vandaag in Rotterdam begonnen tweejaarlijks congres van de Ned. Chr. Bond van overheidspersoneel heeft de Bonds voorzitter, de heer P. Rapinga, ge zegd, dat naar zijn oordeel bij vele christenen te weinig besef van hun roeping bestaat. Wat het ledental betreft, deelde hij mede, dat dit sedert mei 1957 gestegen was van 40356 tot 40423 op 31 december 1958. De drie vakcentrales, NVV, KAB en CNV, hebben samen slechts 40 42% van de Nederlandse werknemers georganiseerd. En het percentage geor- gandseerden onder het overheidsperso neel binnen deze vakcentrales ligt zeker niet hoger. Spreker vond het een onbe- grijpelijke zaak, dat duizenden chrisite- i lijke overheidsdienaren in neutrale or- ganisatdes zitten. Wat de komende salarisverhogingen betreft zeide spreker, dat het overheids- j personeel niet vooraan zal lopen, maar bij de bedrijfstakken allerminst achter aan zal komen. ,.Wij zullen er rekening mee moeten houden, dat de nauwe bin ding aan de metaalionen van de baan is. en dat voortaan de „trend** zal gel den, daarom zullen wij vanaf heden regelmatig en heel nauwkeurig het lijstje bijhouden van de verhogingen, die zich in de komende weken in de di verse bedrijfstakken voltrekken". Tenslotte ontvouwde spreker een pro gram van actie, waarvan hij als voor naamste punten opsomde: de verbete ring van de lonen en salarissen van het overheidspersoneel, waarbij volgens hem de positie van de laagst bezoldig den, de vermindering van de gemeen te- klasse-aftrek en de incorporatie in de salarisschalen van de in 1957 verleende huurcompensatie ter sprake moeten ko men, het inhalen van de achterstand van de bezoldiging van een groep mid delbare ambtenaren, een herziening van het bezoldigingsbesluit voor de rijksambtenaren (o.a. de jeugdloonre- gelong, de schrijverscarrière en de aan- vangsailarissen van de lagere admini stratieve ambtenaren), verhoging van het percentage van de prestatiebeloning, verbetering van de werkwijze van het rijksoverleg. de behandeling van de voorstellen van de Staatscommissie van Poelje inzake de herziening van de pensioenwet 1922, de definitieve ziekte kostenregeling voor de Rijksambtena ren, de vaststelling van het verplaat- singskostenbesluit en de invoering van de gepremieerde spaarregeling. Nog geen beslissing over grafische C.A.O. (Van onze Haagse redactie) Het College van Rijksbemiddelaars is in zijn vergadering van gisteren nog niet tot een beslissing gekomen over de CAO in de grafische bedrijven. De be raadslagingen worden voortgezet. De be slissing wordt in elk geval deze week verwacht. Delfts congres over studentenhuisvesting Naar aanleiding van ae grote kamer- nood voor studenten in Nederland en in het bijzonder in Delft, zal de Delftsche Studenten Raad van 3 tot 7 oktober een congres houden over studentenhuisves ting. Het is georganiseerd met medewer king van World University Service, de Centrale Stichting voor Studentenhuis vesting en het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Forten in Laos heroverd Laotiaamse regeringstroepen hebben ■twee forten in het noordelijk deel van de provincie Samneoea heroverd. Vol gens gezaghebbende bronnen in Vien tiane had men de herovering van de forten met opzet laten samenvallen met een bezoek van de V.N.-commissie aan dit gebied, dat naar te Vientiane ver luidt vijf dagen zal duren. Op 10 okto ber zou de commissie naar New York te rugvliegen voor rapport aan de V.N. Advertentie Lt)m en plak alles met van Ceta-Bcver Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Ofschoon de herfst zijn intrede reeds heeft gedaan, kan men momenteel nog steeds op kousenvoeten in het weiland wandelen. Alleen in de nacht wordt het land door dc dauw wat vochten, maar dat is dan ook het enige vocht waarop nog wat groeit en waardoor het vee een frisse hap kan nemen. Zuid- en Noord-Holland staan er wat de weiden betreft nog tamelijk goed voor, doch in de meeste overige provincies is het wat de grasvoorraad betreft treurig gesteld. Het hoog gelegen land in Zuid- en Noord-Holland is echter ook uiterst kaal, zodat de veeboeren momenteel meer drang hebben om vee af te zetten dan om bij te kopen. De minst produktieve beesten worden dan ook veelal opgeruimd en daarvan vormen de aanvoeren, die in de afge lopen week in totaal wat toenamen, verre de meerderheid tegenover de superieure kwaliteiten. Het ligt dus voor de hand, dat de vraag, die er is, zich richt naar een best beest, waarvan de prijzen dan ook eer der aantrokken, terwijl de minder ge schikte exemplaren heel moeilijk aan de man konden \vorden gebracht en de waarde daalde. Aldus kwamen onze no teringen nog weer wat verder uit elkan der te liggen naarmate de kwaliteit minder was. We noteerden voor een zeer goede melk- of kalf koe-soms in de top nog wat meer dan f. 1200,maar in de afwij kende klasse zakte men naar f. 900, f. 800, f. 700,en soms daar beneden. Beste kalfdragende koeien met papie ren zijn voor export nogal in trek en deden tot f. 1400.per stuk, doch de ex porteurs en commissionairs kopen deze in hoofdzaak bij de fokkers thuis. In de tweede week van deze maand werden bijna 1300 stuks fokvee uitge voerd. waarvan Italië alleen bijna 1000 stuks voor zijn rekening nam. De vraag naar vare koeien voor de mesterij is ere bescheiden, maar de beste vleestypen blijven toch prijzig. Overi gens is de waarde aanzienlijk minder dan vorig jaar herfst. De meeste prijzen liggen voor de afgemolken vare koeien tussen f. 700,— en f. 800,— per stuk, doch een extra mooi roodbont type ligt een paar honderd gulden hoger in waarde. De slachtveehandel was in de afge lopen week ook in hoofdzaak erg rustig met zwakke prijzen. Een enkel fijn beest f. 3,25 f. 3,30, doch de middelmoot lag tussen f. 2.80 en f. 3,10, terwijl de z.g. C. koeien afdaalden naar f. 2,60 per kg ge slacht gewicht. Ook c4e invoerkoeien uit Denemarken brachten gemiddeld niet meer op dan f. 2,60 per kg aan de boet. De vette kalverenhandel was in het algemeen ook erg kalm, met enige terug gang van het prijsniveau. We noteerden van f. 2,20 tot ongeveer f. 3,20 en voor een extra beste wat meer. Nuchtere de den van f. 1,30 tot f. 1,75 per kg levend gewicht, naarmate het gewicht. Voor mestkalveren werd wat meer betaald. De wolveemarkten waren overbezet, waardoor de handel in het algemeen een stug verloop had en de prijzen aan de zwakkere kant lagen. De uitvoer is tegen de huidige aanvoeren niet opgewassen. Frankrijk laat maar een bepaald con tingent per week toe, zoals we vernamen en de dieren, die te vet zijn. vinden moeilijk kopers. De varkensprijzen bleven tamelijk constant en lagen bij redelijke handel meestal tussen f. 1,85 en f. 1,94 per kg levend gewicht. Slachtzeugen f. 1,56 f. 1.64 en zouters met goede vraag van f. 1,80 tot f. 1,83 per kg. De paardenmarkt was zeer zwak gestemd en moeilijk of niet geheel prijshoudend. Leidse Ver. voor Pedagogiek opent seizoen De problemen, die zich voordoen in de ontwikkeling van het kind, zijn moeilijk en talrijk; ze eisen ieder hun eigen aanpak. De golvende lijn, die zich in deze ontwikkeling aftekent, kan echter thans door het werk van psychologen en pedagogen beter gezien worden dan vroeger, aldus begon gisteravond de heer W. W. L. Hulsman zijn lezing „Het kind in de schoolleeftijd", die hij in een tot op de laatste plaats bezette bovenzaal van „Het Gulden Vlies" hield voor de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Pedagogiek. Men heeft vastgesteld, dat deze golvende lijn, niet alleen in de ontwikkeling van de jeugd bestaat, doch het hele leven aanwezig blijft. Men kent perioden van rust, gejaagdheid, het teleurstellende gevoel van de desintegratie (afstand gaan nemen van allerlei activiteit en uiteindelijk de bezadigdheid. De bouw van hel Reactorcentrum te Petten begint gestatte te krijgen. Een joto van de reactorhal, waar binnen de Iwgeftux-reactor in aan bouw is. Rechts de montagehal en het administratiegebouw De grote verdienste van de psycholo gen, aldus de heer Hulsman, is dat zij ons thans het kind in zijn ontwikkeling kunnen laten volgen. De ontwikkeling wordt in stukken gezien, men spreekt dan van leeftijdsniveau's. De heer Huls man schetste hierna de ontwikkeling van het kind vanaf het moment, dat hij nog zuigeling is tot hij de lagere school bezoekt. In het eerste levensjaar heeft het kind alle energie nodig om zijn spieren te leren gebruiken; hij is daar echt wel zoet mee en heeft nog geen tijd voor andere problemen. Om de ogen te kun nen gebruiken, moet het kind bij voor beeld twaalf spieren laten werken. Deze spieroefeningen zijn bijzonder moeilijk voor het kind.. In het tweede jaar begint de baby een beetje mens te worden, aldus de heer Hulsman. Hij krijgt con trole op de natuurlijke behoeften, doch valt echter nog steeds terug op de ouders. Ook heeft hij wat conflicten, die echter in het derde levensjaar weer ver dwijnen, het kind (men gaat dan spre ken van een kleuter) wordt iets rustiger. Op vierjarige leeftijd gaat deze kleuter zich nogal eens verzetten tegen de regels; het wordt meer en meer een individu; hij begint te ontdekken, dat hij zelf iets is. WEETGIERIG Op vijfjarige leeftijd daarentegen, aldus vervolgde de heer Hulsman, is de kleuter weer rustig, vriendelijk, welwil lend en hij zoekt het groepspel. Hij krijgt begrip voor straf en is bijzonder weetgierig. Op zesjarige leeftijd is deze weetgierigheid zo uitgegroeid, dat men het kind schoolrijp kan noemen. Op deze leeftijd ondergaat ook de gestalte een duidelijke verandering. Het spel krijgt eveneens een andere vorm. Een kleuter spéélt met blokken en een schoolkind wérkt met blokken, is dus constructief. Er groeit iets van een werkbewustzijn en er is een ver andering van levenshouding; hij wordt minder egocentrisch. Het kind ondergaat op deze leeftijd drie fasen van realisme, namelijk het fantastisch realisme, het naïeve realisme en het kritisch realisme. Op de leeftijd Explorer maakte foto's van aarde Amerikaanse geleerden hebben op een persconferentie onthuld dat de Ameri kaanse molensatelliet, de Explorer VI, die op 7 augustus gelanceerd is, televi sie-foto's van de aarde heeft gemaakt op een hoogte van 27.000 kilometer. Het was het eerste ruwe beeld van de aarde en haar wolkendek dat door de Ver. Staten ooit ontvangen is uit de ruimte. De foto betreft een groot gebied van het centrale deel der Pacific en is het re sultaat van seinen die op 14 augustus te South Point op Hawaii zijn opgevan gen. De satelliet was toen boven Mexico. De foto is genomen door een camera van twee pond gewicht aan boord van de satelliet. Het overseinen duurde 40 minuten. Op de persconferentie werd voorts onthuld dat de zogenaamde straling- gordels boven de aarde in feite slechts één grote gordel zijn waarin de intensi teit varieert. Premier Kroesjtsjef naar Peking Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie is vandaag per vliegtuig naar Pe king vertrokken waar de tiende verjaar dag van het communistische regime wordt gevierd. Het feit, dat tien jaar geleden de Chinese communisten aan de macht kwamen, werd gisteren herdacht met een grote bijeenkomst in de nieuwe ver gaderzaal van het nationale volkscon gres in Peking. Meer dan tienduizend personen uit alle lagen van de bevolking verzamelden zich „om de schitterende resultaten en de grote solidariteit van het Chinese volk in de afgelopen tien jaar te loven", zo meldde het persbureau Nieuw-China. Lioe Sjao-tsji, voorzitter (president) van de Volksrepubliek, verklaarde dat het Chinese volk „vastbesloten is ons grondgebied van Taiwan (Formosa), Penghoe, Quemoy en Matsoe te bevrij den". Het hoofd van de Russische delegatie in Peking. Soeslof, die tevens secretaris is van het centrale comité van de Rus sische communistische partij, las giste ren de boodschap voor van premier Kroesjtsjef. Deze beloofde Ruslands „eeuwige vriendschap" aan communis- tisch-China. van 67 jaar bezit het kind al een grote kennis, doch fantaseert veel (fantastisch realisme), daarna wordt de realiteit aanvaard, zoals deze zich voordoet (naïef realisme) en de derde fase, is dat het kind dingen weet, doch nog geen verband in zijn kennis ziet. Hij wil weten hoe, wat en waarom (kritisch realisme) De school speelt een zeer belangrijke rol in het leven van het kind. De school is niet alleen een gebouw, waar het iets leert, doch ook een plaats waar het vriendjes ontmoet en spelletjes doet. Ook de weg naar school is belangrijk voor het kind. Door zijn weetgierigheid interesseert hij zich sterk voor alles, wat hij op zijn weg tegenkomt. Het kind is op deze leeftijd het minst emotioneel. Echte diepe vreugde kent het niet, evenals diep verdriet. Het kind leeft bij de dag: of bij het uur. Een andere eigenschap op deze leeftijd is een volstrekte ongevoeligheid voor het verdriet of de vreugde van ande ren. Nadat de heer Hulsman de aandacht gevestigd had op nog enkele eigenschap pen van het kind op een bepaald leef tijdsniveau en ook een summiere schets van de sociale ontwikkeling had gege ven, werden twee films vertoond van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, waarvan de een een beeld gaf van de ontwikkeling van zuigeling tot vijftienjarige en de andere de zes tot negenjarige behandelde. Voor deze bijeenkomst bestond bij zonder veel belangstelling. De Neder landse Vereniging voor Pedagogiek is in Leiden bijzonder bloeiend, hetgeen bleek uit de woorden van de voorzitter, de heer H. A. Vriend, die zei, dat het ledental in de afgelopen zomer maanden gestegen is met 112 leden tot 520. De grootste steden kunnen dit ledental nog lang niet benaderen, aldus de heer Vriend. 2elastingwijziging in Indonesië De Indonesische regering heeft be kendgemaakt, dat er een aantal decreten zullen worden uitgevaardigd, die wijzi ging zullen brengen in verscheidene be lastingbepalingen. De decreten voorzien o.m. in verhoging van de accijns op tabak en alcoholhoudende dranken. Fries petionnement Inzake afsluiting van de Lauwerszee (Van onze Haagse redactie) Een uit 16 Friezen bestaande deputatie heeft vanmorgen ten departemente van Verkeer en Waterstaat te Den Haag de Friese wensen omtrent af sluiting van de Lauwerszee nog eens duidelijk onderstreept. Zestien grote jute zakken spreidden de afgevaardig den uit het Friese volk uit voor de vice-minister-president, de heer H. A. Korthals. Deze bevatten tezamen pre cies 135.192 handtekeningen, die het petitionnement ondersteunen. De zakken waren beschilderd met grote letters die tezamen de woorden „Aksje Lauwersse" vormden, hetgeen in goed Nederlands zoveel wil zeggen als „Actie Lauwerszee". De heer P. van der Mark uit Sneek, voorzitter van de Raad van de Friese beweging en lid van de Prov. Staten voerde namens de Friezen het woord. Htf noemde het petitionnement waar aan allen ongeacht rang of stand hun medewerking hebben verleend een demonstratie van eensgezindheid. Mi nister Korthals zei, dat de huidige regering geen „vergeten hoeken" wil kennen, maar dat een groot aantal wer ken moet worden verricht hetgeen mil joenen zal kosten. Niettemin is de kwes tie Lauwerszee van het begin van de bewindsperiode van de minister af nu 4 maanden geleden in zijn volle aandacht geweest en wordt het vraag stuk zo snel als maar enigszins mogelijk is, opgelost. Te meer zo zei de minister, omdat de veiligheid van ons land en zijn burgers een hoogst belangrijke zaak is. Amsterdamse tram ondergaat invloed van de televisie (Van onze Amsterdamse correspondent) De televisie is ook van invloed op het passagiersvervoer van de Amsterdamse tram. Het aantal televisiebezitters neemt steeds toe. Het aantal thuiszitters zal vooral in de wintermaanden eveneens toenemen. Voor het gemeentelijke ver voersbedrijf betekent dat dus weinig passagiers tussen acht en tien uur. Het betekent ook een vervoerspiek omstreeks half elf van de mensen, die bij televisie- bezitters op bezoek zijn geweest. Het is een van de problemen, waarmede de directie van het hoofdstedelijk vervoer bedrijf heeft te kampen. Maar niet het enige. Het bedrijf boekt grote verliezen als gevolg van de geste gen lonen, de noodzakelijk geworden investeringen en de stadsuitleg, waar door het aantal onrendabele lijnen naar de buitenwijken steeds groter wordt. De jaarlijkse begroting van het bedrijf wijst nu reeds een miljoenentekort aan. De gemeenteraad heeft aangedrongen op bezuinigingen. Bezuinigingen op wat? De vernieuwing van het materieel moet doorgaan. Vol gend jaar zullen 33 nieuwe dubbelgelede tramstellen in de Amsterdamse straten verschijnen. De frequentie en dus de service mag niet teruglopen. De tarieven volgende week gaat de wijziging in kunnen op het ogenblik niet nog meer worden opgeschroefd. De oplossing van de puzzel zal naar I alle waarschijnlijkheid moeten gevonden I worden in een terugbrengen van de personeelslasten b.v. door lagere perso neelsbezetting van de nieuwe trams en een iets lagere frequentie van tram en bus in de avonduren. Men onderzoekt of het mogelijk is om de acht tot negen minuten te gaan rijden. Op het ogenblik is de frequentie gemiddeld om de zeven minuten. Bespreking Vakbonden bestuur Vlisco (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, hebben de drie werknemersorganisaties in de textiel industrie, St.-Lambertus (K.A.B.), Uni- tas (C.N.V.) en de Eendracht (N.V..V.) zich in een gezamenlijk schrijven ge richt tot de directie van P. F. van Vlis- singen en Co.'s Katoenfabrieken Vlisco te Helmond. In deze brief wordt om een onderhoud gevraagd over de beroering, die de laatste maanden rond dit bedrijf heerst.. De Vakbonden zijn bereid tot medewerking aan maatregelen, die de bron van onrust en twijfel onder de werknemers kunnen wegnemen. BEELDZEGELS NED. ANTILLEN. Verschenen is een eerste serie van beeldzegels van de NederL Antillen, uit- fegeven door het Unescocentrum in Ne erland. Deze serie bestaat uit 24 zegels met foto's van Willemstad. Aruba. Curagao, Bonaire en de drie Bovenwindse Eilan den, St.-Maarten, Saba en S.t-Eusta- tius. De opbrengst van de beeldseries komt ten goede aan de Unesco. Verzamelaars hebben er grote belangstelling voor.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7