Zestien miljoen voor 160 kerken SANA TOGEN Het gaat om toekomst van kerk! VROUWEN! Communisten kregen geen kans bij mij nwerkersdemonstratie in Bonn Doel van deze actie niet erg duidelijk Niet „nozem" maar „schorem" POLITIEK NOVUM Ambassadeur van Zd - Afrika over de rassenpolitiek van zijn land De tapijtkever teistert Limburg Kerkelijk Leven MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 Hervormde kerkbouwactie ingezet De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr. J. van Aartsen, heeft zaterdagmiddag in de Utrechtse Jaarbeurshallen de hervormde kerkbouwactie officieel geopend. Sprekende over het vraagstuk van de subsidie van kerkbouw zei mr. Van Aartsen, dat dit by de regering in studie is. De gedachte, aldus de minister, die wel eens is geuit, dat by een eventuele bedrage van Rijkswege voor de bouw van kerken de offerbereidheid van de kerkelijke gemeente niet meer nodig zou zijn of zeer sterk zou afnemen wordt mede door acties als thans door de Hervormde Kerk, ingezet, weersproken. Wil de kerkbouw voortgang vinden dan zal dat met of zonder bijdrage van overheidswege grote offers blijven vragen van de gemeenschap. Dat men tot deze offers bereid is blijkt, volgens minister Van Aartsen, ook wel uit de kerkenbouw die in de na oorlogse periode tot stand gekomen is. Sinds 1947 werden er 990 nieuwe kerken gebouwd, die zonder de inrichting en dergelijke een bedrag van rond 200 mil joen gulden hebben gekost. Er werden 418 rooms-katholieke kerken gebouwd ter waarde van 100 miljoen gulden, 183 hervormde kerk ter waarde van 31 mil- Joen gulden en 205 gereformeerde ker- :en ter waarde van 27 miljoen gulden. In het bouwprogramma 1959 en 1960 van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is een bedrag van 30 miljoen gulden opgenomen voor alle kerken tezamen. Minister van Aartsen sprak aan het slot van zijn toespraak de hoop uit dat men de nieuwe kerken niet alle tegelijk gaat bouwen, omdat dit wel eens kon betekenen, dat ook met betrekking tot de kerkenbouw remmend moet worden opgetreden. SCHRIJVEN VAN PRINS BERNHARD De voorzitter van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk, dr. A. A. Koolhaas, las een schrijven voor van Z.K.H. Prins Bernhard, waarin deze getuigde van zijn grote belangstelling voor de hervormde kerkbouwactie. Prins Bernhard legde de nadruk in zijn brief op de grote uitbreidingen van steden en dorpen waardoor ook de bouw van kerken een dringende noodzaak wordt. Hij noemde de actie een gedurfde poging, die tot succes kan leiden indien ieder, die de geestelijke belangen ter harte gaan, het zijne doet. OP WEG NAAR EERSTE MILJOEN Medegedeeld werd nog, dat reeds een bedrag van f 700.000 bijeen is en dat men reeds de volgende week de eerste mil joen gulden verwacht. Voorts werd op deze bijeenkomst, die door ongeveer 3500 vertegenwoordigers van vrijwel alle hervormde gemeenten in Nederland werd bijgewoond, nog het woord gevoerd door prof. dr. H. Jonker, prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. W. Banning. Muzikale omlijsting van deze bijeen komst verzorgde het Amsterdams Kunst- maandorkest en de Kon. Oratoriumver eniging „Kerkgezangterwijl voorts een spel van Marinus Kruyne „De mens alleen?" werd opgevoerd. Aan deze middagbijeenkomst ging een bidstond in de Domkerk vooraf waarin voorging ds. P. G. van den Hoff, asses sor van de generale synode. Ook in een tweetal andere kerken vonden bidston den plaats. KANSELBOODSCHAP In de hervormde kerken is gisteren een kanselboodschap voorgelezen, waar in wordt gezegd: „De groot opgezette landelijke kerkbouwactie, die in deze week zal worden ingezet met de toezen ding van een brief en folder aan alle hervormden en met een, daarop volgen de, bezoekactie, wil het kerkbouwvraag- stuk radicaal aanpakken. Zestien miljoen gulden is nodig om daar. waar dat noodzakelijk is, te helpen by de bouw van 160 nieuwe hervormde kerken in de nieuwe wooncentra, die overal in ons land ontstaan. Wij mogen die nieuwe wooncentra niet zonder kerken laten. Daarom wordt voor éénmaal aan allen, die tot de Hervormde Kerk behoren, een bijdrage gevraagd voor de kerkbouw van tenminste een half procent van hun jaarinkomen. Een extra bijdrage boven hetgeen zy overigens reeds aan de kerk geven. De Hervormde Kerk heeft krachtens haar roeping en historie een eigen plaats temidden van het Nederlandse volk. Die kan zij alleen blijven innemen, als zij haar verantwoordelijkheid beseft. Aan onze generatie geeft God de historische taak om ln dit tijdsgewicht de kerken te bouwen, die nodig zijn voor de prediking van Zijn Woord in de wereld van morgen. In heel Nederland ziet men met be langstelling en spanning toe, wat wij er van terecht brengen. MARKTBERICHTEN trale Velling G.A. Snijbloemen: Clema tis per stuk 2070; Gerbera 10-33; Chry santhen gr. bl. 3578; Idem kl .bl. 10—30 Gladiolen per bos 2055; Ornithogalum 50—105; Cyclamen 4095; Dahlia's gr. bl. 1030; Idem kl. bl. 1020; Preesia 50 180; Iris 120275; Anjers: Rood per stuk 1229; roze 1025; wit 10—20; Orchid Beauty 2542; Rozen: Better Times 514 Rosalandla 3—9; Edlth Helen 8—20; Pa rel van Aalsmeer 1017; Geh. Duisberg 1530; Pech told 411; Verschuren 513 Towny Gold 6—16; Mad. Ofman 5—13; Baccarat 2547; Montezuma 1234; Sweetheart 612; Nymph 1832. KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 sept. Groenteveiling: bloemkool A 1 (per 100 stuks) 28.0046.00: bloemkool A2 (per 100 stuks) 11.0028.00; bloemkool Bl (p. 100 st.) 21.00—24.00; bloemkool B2 (per 100 stuk6) 10.0011.00; waspeen Al (per kist) 5.006.30; waspeen A2 (per kist) 3.006.60; waspeen Bl (per kist) 4.90 7.30; waspeen B2 (per kist) 2.002.50; bospeen (per 100 bos) 30.0032.00; andlj- -1- -io ""- 1- i stuks) 8. vie 8.0010.00; prlnsessenbonen 48.00 61.00; snijbonen 40.0058.00; sla (per 100 Aanvoeren: bloemkool 7.000 stuks, waar van 1.000 stuks voor export werden ver kocht; waspeen 50.000 kg, waarvan 30.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 28 september. Vee markt: Aanvoer ln totaal 1726; vette koelen en ossen 1037; varkens 689. Prijs in cents per kg: Vette koelen le kw. 300—320; 2e kw. 275—300; 3e kw. 260 275; varkens (lev. gew.) 198, 191, 189. RIJNSBURG, 26 sept. Bloemenvei ling FLORA. Enkele Asters gem. 4568, Phygostegia 31—36; Elta 18—22; Pink 22 24; Eikeblad 1723; Troschrysanthen Shirley Wit 65-70; Dellghtfull 85; Wendy feel 7073; Peter Pan 9496; Reveille 85 'llly 6070; Chatsworth 3240; alles per bos; Dahlia's: Glory van Heemsstede 280- 320; Gerry Hoek 380470; Lucerflo 280 320; Kochelsee 180260 per 100; Grote Chrysanthen: Dav Dream 1215; Evelijn Bush 1821; Mlllersdale 1320; West- field 1415; Migolle 1015 per stuk. TER AAR, 26 september. Groente- velling. Augurken: fijn 89; fijnbasterd 85; basterd 60; grof A 41; grof 1 40; CD 37; idem groot 4j E 38 alles per kg. Duizenden hebben dat begrepen en reeds nü spontaan hun bijdrage over gemaakt, nog vóór de eigenlijke actie be gonnen is. De binnenkomende bedragen wettigen de verwachting, dat binnen 'enkele dagen het eerste miljoen reeds bereikt zal zijn. Wij roepen U allen, die tot de Her vormde Kerk behoren op, om ook uw aandeel bij te dragen. Het gaat om de plaats en de toekomst van de Kerk. Het gaat om de voortgaande prediking van het Evangelie van Christus in de wereld van morgen. Het gaat er om of wij bereid zyn samen de verant woordelijkheid daarvoor te dragen en er een offer voor te brengen. God de Here, bewege daartoe ons hart". Advertentie. Vrouwen hebben vaak moeilijke er pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Vijftigdidzend kalme betogers lieten zich niet ophitsen (Van onze correspondent in Bonn) De grootste Westduitse demonstratie, die ooit tegen de politiek van de rege- ring-Adenauer is gehouden, vond zaterdag j.l. te Bonn in volmaakte discipline plaats: 50.000 mijnwerkers betoogden daarmee tegen de officiële energie-politiek in de kolencrisis zonder dat er één wanklank van betekenis werd gehoord. Op drie manieren heeft men van Oostduitse communistische zijde zaterdag gepoord roet in het eten te gooien. Men zond een vijftal bussen, met geoefende agitators en veel propaganda-materiaal op weg, maar daar de bussen niet voor zien waren van de speciale autonummers van de mijnwerkersbond, kon de politie gemakkelijk een stokje voor deze poging tot opruiing steken. Even slecht ging het met een klein groepje, dat tot taak had pamfletten rond te delen en de ernstige poging van dr. Victor Agratz om mijnwerkers met pamfletten in de namiddag naar een bijeenkomst te lokken, waar hij het woord zou voeren, mislukte even eens. De ultra-marxist Agratz is voormalig chef-ideoloog van het DGB, die uit deze bond is gestoten, wegens zijn pro-Oostduitse sympathieën. Ondanks dit alles en de duidelijke Oostduitse teleurstelling over het mis lukken van communistische opruiings- pogingn, heeft de betoging niet duide lijk gemaakt of het zinvol was een mil joen mark te besteden aan de finan ciering van de enorme organisatie voor deze betoging tegen het sluiten van mijnen en het ontslag van mijnwerkers. (Bij de Westduitse mijnen liggen thans zeventien miljoen ton steenkolen en cokes!). Men had de 50.000 kompels met meer dan 30 extra-treinen, 800 autobussen en zeker tien luxe Rijnsche pen uit het gehele Roergebied naar de kleine Duitse hoofdstad gehaald. Men had ze aan de grens van Bonn voorzien van levensmiddelen en aan het hoofd van de stoet liepen niemand minder dan DGB-president Richter en mijn werkersleider Gutermuth. Meer dan 1500 politieagenten had men opgetrommeld om te zorgen voor een soepel verloop van de demonnstratie. De stad Bonn was van 's morgens 8 tot 's middags 4 uur verkeers-technisch in een soort staat van belegdwie geen betoger was, mocht bijvoorbeeld geen gebruik maken van de autobahn BonnKeulen, die gereser veerd was voor de 800 vakbondsbussen! Maar de enorme afmetingen van dit ge heel hebben geen moment duidelijk ge maakt of het nu zin had (na de sociale voorstellen van de regering-Adenauer, die de mijnwerkers voor het ergste kwaad zullen behoeden) deze „mars naar Bonn" te laten doorgaan. (Speciale berichtgeving)). De Haarlemse kantonrechter mr. J. E. Goudsmit heeft een 18-jarige Heemstedenaar tot een maand hech tenis waarvan 3 weken voorwaardelijk veroordeeld, met een proeftijd van 3 weken voorwaardelijk veroordeeld, met een proeftijd van 2 jaar, omdat deze op 31 juli van dit jaar tijdens een opstootje in Heemstede geen ge volg had gegeven aan het bevel van een politieagent om door te lopen. De Officier van Justitie had dezelfde straf gevorderd. Op de bewuste dag hing verdachte met een aantal kornuiten voor een ijs- en pata- friteszaak in Heemstede rond. Met him bromfietsen en fietsen belemmer den zij het verkeer op de rijweg. Toen een politieagent hen sommeerde de weg vrij te houden en door te lopen gaven de jongelui daaraan niet direct gehoor. Hun uitdagende houding was voor de agent aanleiding zijn gummistok te ge bruiken en enkele rake klappen uit te delen. Slechts schoorvoetend hadden de jongens zich verwijderd. Verderop had den ze staan joelen en de agent aller lei beledigingen toegesohreeuwd. Zelfs had een van de jongens de politieman een ijsje in het gezicht geslingerd. Voor de kantonrechter speelde de verdachte de vermoorde onschuld. „Ik stond daar gewoon ijs te eten toen die agent plotseling met die gummi knuppel begon te slaan", zei hij. „Ja ja, dat kennen we", repliceerde de kantonrechter. „Het is anders heus niet zo toevallig dat je hier staat. Voor mensen als u en uw vrienden hebben ze tegenwoordig een mooi woord uitgevonden. Vroeger zeiden ze gewoon „schorem". Dat klinkt min der glorierijk!" De Officier van Justitie, mr. J. Wiarda, achtte het ten laste bewezen. H ij vestigde er nog de aandacht op, d-at een van de jongens de politieman met een mes had bedreigd. ..De politie en de justitie laten niet met zich spotten. Tegen dit soort straatterreur kan niet krachtig genoeg worden opgetreden", aldus de Officier die aankondigde dat hij in volgende gevallen werkelijk stren gere straffen zou eisen. Geen „opa" en „oma" meer op Amsterdamse tram De Amsterdamse tramconducteurs, wier gemoedelijkheid spreekwoorde lijk is, hebben een waarschuwing ge kregen van de directie van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf om niet al te gemoedelijk te worden. De direc tie heeft zelfs verboden bejaarde pas sagiers met „opa" of „oma" aan te spreken. Het verbod is een gevolg van een pro testbrief, die de bewoners van het on langs in gebruik genomen A. H. Ger- hardhuis, een bejaardencentrum in Tuinstad-Slotermeer. aan het vervoer bedrijf hebben gezonden, omdat zij me nen, dat de conducteurs zich te fami liair gedragen. De klacht betrof voornamelijk het trampersoneel van lijn 13, die het eind punt heeft bij het bejaardencentrum, dus conducteurs, die over het algemeen behulpzaam zijn bij het in- en uitstap pen van moeilijk ter been zijnde oudjes. Beleid gericht op vreedzame coëxistentie Blanken respecteren het traditionele Bantoe-gebied De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland, dr. F. E. Gel- denhuys, heeft op een bijeenkomst van de Haagse afdeling van het „Legioen van oud-strijders" een uiteenzetting ge geven over het Zuidafrikaanse rassen- beleid. Het doel van dit beleid is, ver klaarde dr. Geldenhuys, een afzonder lijke en eigensoortige ontwikkeling van het blanke en de gekleurde rassen in dit land te bevorderen. Hij vergeleek het Zuidafrikaanse rassenbeleid met de Nederlandse dykenbouw. Zoals Neder land dijken en windmolens bouwt om het water te beheersen, zo poogt de rege ring van de Zuidafrikaanse Unie bet bestaan van de blanke, christelijke Europese beschaving te handhaven en te beschermen tegen overstroming door lagere levensstandaarden, zeide hij. Het algemene ideaal, streven en beleid is erop gericht een vreedzaam naast eikaar bestaan, ontwikkeling en samen werking van de verschillende rassen- bestanddelen der bevolking te verzeke ren en te bevorderen. Er is een wet aan vaard, vertelde dr. Geldenhuys, waar door de verwezenlijking van een zelf standige Bantoebevolking of van Ban- toestammen mettertijd kan geschieden. Dr. Geldenhuys noemde dit beleid in overeenstemming met etgeen elders in Afrika, waar onafhankelijke zelfstandige zwarte staten bezig zyn zich te ontwik kelen, geschiedt. Er zijn in de Unie 14.5 miljoen men sen, van wie 3 miljoen blanken, 9.5 mil joen Bantoes en 1.25 miljoen gekleurden en een half miljoen Britsindiërs. De Bantoes moeten, zo zei de ambassadeur, ook als immigranten in Zuid-Afrika be schouwd worden. De ambassadeur vertelde, dat voordat de blanken Natal en de bijna onbevolkte gebieden van Oranje-Vrijstaat en Trans vaal binnentrokken, het maatschappelijk leven van de meeste Bantoestammen feitelijk omvergeworpen was door het uitroeiingsbeleid van Bantoehoofden als Shaka, Moshes en Dlngaan. Na deze stamoorlogen werd de totale Bantoebe volking geschat op 1 miljoen. Doch onder bescherming van de blanken is dit aantal aangegroeid tot negen miljoen. De blanken hebben ook n 'oit woonge bieden van de Bantoes algenomen, of deze bevolking van huis en erf verjaagd, aldus de ambassadeur. Tijdelijke bewoners Onder invloed van de Europese be schaving hebben de Bantoes zich in drie richtingen ontwikkeld, betoogde dr. Gel denhuys: bevolkingsgroepen die naar de steden trokken wegens de grote arbeids markten, groepen die naar de blanke landbouwgebieden trokken en groepen, die in de traditionele woongebieden bleven. Dr. Geldenhuys merkte op, dat De Amsterdamse Roeivereniging „De Hoop" heeft zaterdag de tra ditionele grachtentocht door de hoofdstad gehouden. De slang van bootjes vaart door de Amsterdamse wateren. de toestroming van de Bantoes naar de blanke gebieden is toegenomen, hoewel men steeds probeerde de Bantoe-gebie den voor hen als woonplaats te behou den. terwijl ook geen blanke het recht heeft zich in een van de Bantoegebieden in de Unie te vestigen. Daarom is het ook een onderdeel van het uitgestippelde rassenbeleid, dat de Bantoe beschouwd wordt als een tijde lijke bewoner in de stedelijke gebieden van de blanken. Hy wordt toegelaten om op vrijwillige basis diensten te verrichten in de blanke gebieden, aldus dr. Geldenhuys. Verder wil men de aantallen Bantoes in de stedelijke gebieden beperken en later langzaam, maar ook op een vrijwillige basis ver minderen, zei h'j. In grote trekken komt de rassenpoli tiek er op neer, dat men de blanke heer en meester wil doen zijn in eigen gebied, en de Bantoe zelfbestuur, grondbezit en handelsrechten voor de Bantoe alleen wil geven in de Bantoegebieden. Er zyn tenminste negen grote Bantoetaalgroe pen, verspreid in verschillende delen van het land en reeds is aan vier of vyf van die groepen verlof verleend om zich als aparte eenheden te organiseren, te besturen en te ontwikkelen, aldus dr. Geldenhuys. Aan het slot van deze lezing, die door tal van autoriteiten werd bijge woond bood de voorzitter van het Oud- str ij derslegioen afd. 's-Gravenhage, kolo nel der Grenadiers b.d. G. J. van Buuren de ambassadeur een boek aan. Naar verluidt zal Chroctsjev na zijn bezoek aan Amerika in ons Kabinet een gast-rol komen vervullen ter bestudering van onze bouwnijverheid. Dit in verband met zijn plannen om de arbeiderswoningen in Rusland van daktuinen en nooduitgangen te voorzien. Volgens de Pravda vindt hij onze Minister-President lang de Quayste njet, maar het liefst heeft hij toch Lexington from America's Best Tobaccos. Binnenkort plaag over heel ons land? (Van onze Limburgse correspondent) De Limburgse mijnstreek wordt geteisterd door de larven van de tapijtkever. Overal klagen de mensen steen en been over de verwoestingen, welke de vraat zuchtige larven aanbrengen. Men vindt ze niet alleen in tapyten, overjassen, de linnenkast en in wollen kledingstukken, maar zelfs in de bedden. In vele gezinnen is men ten einde raad. De plaag is zó groot, dat de Staatsmijnen er al aandacht aan hebben besteed in hun personeelsblad. Van alle kanten hadden personeels leden in arren moede zich mondeling en schriftelijk tot de directie gewend: „Is er niemand die ons raad kan verschaffen en uit de ellende kan helpen?" Het personeelsblad geeft een aardige beschrijving van de tapijtkever, wiens wijfje in de nazomer en herfst eieren legt in de textielstoffen, welke de mens zo dierbaar zyn. De tapijtkever ziet er uit als een Onze-Lieveheers-beestje, maar zyn larven zijn heel wat vraat- zuchtiger. Uit de eieren komen de lar ven, de eigenlijk wolvreters. Duizenden huismoeders kennen in de mijnstreek nu die larf, waarvan zij eerder nooit gehoord hadden. De larven zijn vijf mil limeter lang, hebben een crèmekleurig lichaam en zijn geheel bedekt met recht opstaande donkerbruine haren. Ze heb ben weliswaar voorkeur voor wol. maar vreten ook graag aan bont, huiden, leer, veren en allerhande droog materiaal van dierlijke afkomst. Zelfs nylon en derge lijke soorten textiel zijn op den duur niet veilig voor hun vraatzucht. Gev/oonlijk openbaart de schade zich als ovale of ronde gaatjes, die in het materiaal zijn gebeten. De vraat gaat soms dwars door verschillende lagen goed heen, wat tientallen huismoeders in de mijnstreek al hebben ondervonden. Helaas zijn de larven moeilijk te ver delgen. Van alles hebben de huismoe ders al geprobeerd, om de larven kwijt to raken. Het personeelsblad van de Staatsmijnen heeft geadviseerd: ruim alle oude resten van textielgoederen op en ook stofresten, want daarin plegen de larven zich welig voort te tieren. Voor de rest: gebruikt insenticiden zoals DDT, lindaan, chlordaan en toxapheen en stuifpoeders. En als het dan nog niet lukt: wendt U dan tot de gemeentelijke ortsmettingsdienst van Maastricht. Deskundigen vrezen, dat de tapytke- verlarvenplaag niet beperkt zal blijven tot Zuid-Limburg, ja zelfs dat men bin nenkort in het gehele land met de plaag zal zitten. Tijdige herkenning van de larf blijft van groot belang en al heeft NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk S. Meijers te Hoogblokland Aangenomen naar Twel- lo J. B. Cats te Beusichem. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wolphaartsdijk B. Mintjes, kand. te Utrecht, die bedankte voo:r Kootwijkerbroek, Reitsum, Tweede Exloërmond en voor Wormer. Het samenleven van r.-k. en niet r.-k. Als onderdeel van een tweedaagse conferentie, die een aantal gereformeer de werkers in de evangelisatie in Noord- Brabant en Limburg dit weekeinde in het jeugdkamp „De Heikant" onder de gemeente Aalst-Waalre heeft gehouden, is gediscussieerd over „Het samenleven van room-katholieke en niet-rooms- katholieke christenen in het zuiden". De discussie werd ingeleid door pas toor A. Kerssemakers uit St.-Anthonis en ds. P. Visser uit Tilburge die ieder een kort referaat hielden. Pastoor Kers semakers benaderde het onderwerp van uit het liefdegebod van Christus. On danks dit liefdegebod is het voor de rooms-katholieken moeilijk, begrijpend, waarderend en hoogachtend te staan te genover hen, die een andere geloofs overtuiging zyn toegedaan. Aan de an dere kant is het voor de reformatorische christenen moeilijk door de vormen en uiterlijkheden van de rooms-katholieke geloofsbeleving tot de kern ervan door te dringen. Ds. Visser wees op de ingewikkeldheid van het probleem, dat niet alleen in Limburg anders ligt dan in Brabant, doch dat bovendien in diverse delen en steden van beide provincies weer andere facetten vertoont. Hij stelde als een taak der reformatorische christenen: door gewone gesprekken met rooms-katho lieken deze te brengen tot een openlijke en eerlijke beleving van hun eigen ge loof in Jezus Christus De inleidingen werden door een ge- dachtenwisseling gevolgd, welke zich concentreerde op de geloofsbeleving of, zoals gespreksleider ds. W. van Boeijen uit Eindhoven, stelde: op een verken ning van het terrein, waarop we leven en getuigenis geven. men dus elders in het land nog niet met de invasie te maken, wanneer ergens zc'n larfje ontdekt wordt - dan weet men tenminste met de larf van de ta pijtkever te maken te hebben. En de kennis van het kwaad is de halve be strijding van het kwaad! Boze winkeliers Van de betoging zelf ging zeker geen grote acttractie uit: de mijnwerkers, van wie er velen sinds 's morgens vijf uur in touw waren, liepen rustig tussen dikke rijen Bonner Burgers door. Hun span doeken zeiden weliswaar, dat Erhard de schuld was alles was: „Erha(r)d die Schuld," maar van grimmigheid, van doelbewuste actie was geen sprake. Daarbij had mijnwerkerschef Gutermuth aan de vooravond van dit gebeuren ge zegd: „Wij willen geen burgeroorlog aan de Roer. Wij zullen geen byl aan de wortels van onze staat leggen. Wij lij den geen hongerEn over het feit, dat de mijnwerkersbond nu al in totaal 3 miljoen mark heeft gespendeerd voor de kleine reeks petogingen in enkele Roer-steden en Bonn, had Gutermuth verklaard: „Daaraan zullen wij niet dood gaan, wij zijn geen zangclub". Maar dit alles al deze woorden van zelfbewust heid en vol begrip voor de democratische staat maakte de zin van deze één miljoen mark-betoging niet duidelijk. Bonn bleef er in feite onberoerd door. De regeringspolitiek kwam er zeker niet door aan het wankelen. Alleen waren de winkeliers en de marktkooplieden boos omdat de mensen of thuis waren gebleven of naar de betogers waren gaan kijken. De troost was, dat de com munisten in toom konden worden ge houden. Maar dat was dan ook het enige positieve element aan deze rustige burgermansdemonstratie Soebandrio naar China De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft zater dag te Djakarta verklaard, dat hij bin nenkort een bezoek aan communistisch China zal brengen, maar dat er nog geen definitieve datum is vastgesteld. Tijdens het bezoek zal worden gespro ken over de betrekkingen tussen commu nistisch China en Indonesië en over enkele internationale kwesties waarvoor beide landen belangstelling hebben. Toren te koop voor twee kwartjes Het dorps Elspeet verheugt zich in in het bezit van een mooie, eeuwenoude kerktoren. Deze toren raakt evenwel sterk in verval. Door een subsidie van de gemeente was het mogelijk gemaakt het uurwerk in de toren te restaureren en verlichting bij de klokken aan te brengen. Dit gerestaureerde uurwerk is gisteravond in gebruik genomen. Tijdens een door de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk belegde bijeenkomst, deelde de voorzitter mee. dat de kerk de toren indertijd van de gemeente Ermelo heeft gekocht voor de som van één gul den. Aangezien de toren evenwel drin gend restauratie behoeft, hetgeen een bedrag van circa f. 100.000 zou vergen en bedrag dat de kerk niet kan opbren gen, werd besloten de toren weer aan de gemeente Ermelo (waaronder Els- peet ressorteert) aan te bieden voor de halve prijs, dus voor twee kwartjes. Het Ermelose gemeentebestuur zal zich over dit koopje uiteraard nog moeten bera den. NIEUWE BEGINSELVERKLARING VAN KERK EN VREDE Op de landelijke conferentie van Kerk en Vrede, die in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam is gehouden, heeft de voorzitter, prof. dr J. de Graaf, het ontwerp nieuwe begin selverklaring toegelicht. Prof. De Graaf zei, dat de hoofdlijnen duidelijk moeten uitkomen. „Ten eerste het christelijk karakter van onze ge meenschap. Ten tweede moet het radi caal pacifistisch karakter duidelijk zyn en ten derde moet de boodschap van Kerk en Vrede actueel zijn en niet tijd loos". Zaterdagavond werd een bijeenkomst in de Westerkerk gehouden. Prof. dr. K. A. Busia uit Ghana, die thans als socioloog verbonden is aan het Insti tuut voor sociale studies in Den Haag en de Leidse Universiteit, sprak over „Afrika daagt het christendom uit". Dr. J. J. Buskes hield een rede over het on derwerp „Zijn wij bereid?"

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4