Premier Kroesjtsjef slaagde erin sfeer van opluchting te scheppen STORM OVER JAPAN: ZEKER 1200 DODEN WEERBERICHT Eisenliotver pas in het voorjaar naar Moskou - Berlijn na ruggespraak met anderen ter sprake Bedreiging Berlijn is verzacht NIEUW-GUINEA EXPEDITIE VORIGE WEEK GEËINDIGD Honderdduizenden daklozen door ivindsnelheden van soms 200 k.rn. Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 No. 29859 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel i Lelden Giro oo o7055 PelefooD Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) Kroesjtsjef is zondagavond kennelijk tevreden uit Amerika vertrok ken en daarvoor had hij wel enige reden. Hij heeft, voor zover bekend, geen concrete concessies gedaan, doch niettemin bereikt, dat er enige verademing gekomen is in de internationale betrekkingen. Immers, hij had bij de Sovjetrussische burgers de verwachting gewekt, dat zijn verblijf in Amerika een zekere ontspanning zou inleiden. Kroesjtsjef keert thans naar Moskou terug als de man die inderdaad bereikt heeft wat hij beoogde. Dat Kroesjtsjef deze reis ontspanning nastreefde stond bij voorbaat vast. In Washington zijn echter de meningen verdeeld over Kroesj- tsjefs motieven hiervoor. Wenste hij ontspanning voor slechts een korte periode, alleen omdat het aldus voor de Sovjet-Unie gemakke lijker zou zijn de kapitalistische landen in te halen en voorbij te streven? Of is er toch iets oprechts in zijn streven naar samenwerking en ontwapening? Men behoeft het antwoord op die vragen niet te weten om toch te kunnen constateren, dat de leider der Sovjet-Unie, om welke reden hij dat ook wenste, erin geslaagd is een sfeer van opluch ting te scheppen! Nixon deed hoge gast Kroesjtsjef aandeelhouder Vier Amerikaanse zakenlieden J hebben premier Kroesjtsjef aande- len ter waarde van 300 dollar in een fabriek van veiligheidsscheermesjes doen toekomen „teneinde hem tot een kapitalist te maken". Ook al zou hij de aandelen terug- sturen, dan staat hy toch bij de maatschappij te boek als aandeel- houder. De enige mogelijkheid om van deze kapitalistische last af te Z komen is dat de Russische leider de X aandelen overdraagt aan een derde! uitgeleide Een scepticus als Dulles is er lange tijd beducht voor geweest Kroesjtsjef naar Amerika te laten komen juist om dat de Rus daarmee de kans zou krijgen de stemming te scheppen, die hem wen selijk voorkwam. Optimisten in Wash ington wijzen er evenwel op, dat Kroesjtsjef ook het eigen volk aldus een gevoel van ontspanning moet geven en bij de Russen de indruk moet wekken, dat zij thans een groter kans maken die gebruiksartikelen te verwerven, die zij tot dusverre, ten gevolge van de bewa peningsrace, slechts schaars konden krijgen. Op die manier zou Kroesjtsjef de krachten in beweging hebbel^, gez.et, welke een ware ontspanning ten góede zouden komen. Het belangrijkste punt in het gemeen schappelijk communiqué, dat na het overleg van Eisenhower en de Russische premier in Camp David is uitgegeven, is wellicht dat alle kwesties door vreedzame onderhandelingen moeten worden ge regeld. Voor landen, die het V.N.-hand- vest hebben ondertekend, is dit natuur lijk allerminst een verrassende verkla ring, maar Eisenhower kan thans beto gen, dat Kroesjtsjefs bedreiging van West-Berlijn althans wat is verzacht. Is dit nu een voldoende vooruitgang om een topconferentie te rechtvaardi gen? Dit zal nog moeten blijken. Het communiqué meldt, dat de onderhande lingen over Berlijn heropend zullen wor den indien de andere partijen daarmede akkoord gaan. Het is op dit moment nog niet duide lijk of de gesprekspartners hierbij aan een topconferentie hebben gedacht. Wel licht zou Eisenhowers persconferentie van vandaag hierin helderheid brengen. Kroesjtsjef wenst stellig een topbijeen komst, doch gesteld al, dat Amerika hiertoe thans bereid is. dan kan men daartoe officieel niet besluiten zonder er Engeland en Frankrijk in te kennen. Sterk als een beer Er zijn de laatste tijd nogal eens ge ruchten in omloop geweest over de slechte gezondheid van Kroesjtsjef. Daarvan is in Amerika echter niets ge bleken. Deze man moet integendeel sterk zijn als een beer. Na twaalf dagen in tensief reizen, speechen, eten en verga deren, zag hij er allerminst vermoeid uit! Het voorlezen van officiële speechjes hing hem kennelijk de keel uit, doch zodra hij vragen kon beantwoorden en toespraakjes kon improviseren, leefde hij volkomen op! Deze man is een geboren verteller naar wie de Russen graag moeten luiste ren. .Het is heel goed mogelijk, dat Eisenhowers tegenbezoek tot het voor jaar is uitgesteld teneinde in de tussen liggende periode een ministers- of top conferentie te houden. Kroesjtsjefs ver klaring (op een persconferentie in Washington) voor het uitstel was aller- charmantst. Toen men hem had ge vraagd welke tijd door hem de beste werd geacht, had Kroesjtsjef gezegd: het voorjaar wanneer alles groen is en alles is ontdooid. Dit lijkt in z'n ver taling een flauw kletspraatje, maar toen Kroesjtsjef op een gevoelige manier dit tafereel beschreef bracht deze verteller en acteur daarin zoveel warmte, dat de Russen het prachtig zullen vinden wan neer zij films van deze persconferentie zullen zien. Men neme, wat dat betreft, ook zijn repliek op de opmerking, dat thans zo Aanhoudend droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 SEPTEMBER Zon op: 6.35 uur; onder: 18.25 uur. Maan op: 2.44 uur ;onder: 16.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.44 en 13.13 u. Laagwater te 8.42 en 21.02 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's veel jonge Russen de kerken bezoeken. „Men moet niet vergeten", zo zei de slimmerd, „dat kinderen nieuwsgierig zijn. En in de Sovjet-Unie zijn zoveel kinderen, dat de kerkdeuren constant open en dicht moeten klappen indien alle nieuwsgierigen slechts eenmaal een kijkje willen nemen". Propaganda-betoog Ook wanneer men Kroesjtsjef zo vriendelijk bezig hoort, krijgt men toch de indruk, dat deze sterke man zich verre van verheven voelt boven de jour nalisten die hem vragen stellen. Op sommige momenten behandelde de Rus zyn ondervragers als een groep weet grage jongelieden, die al blij mochten zijn iets te vernemen, maar aan wie niet alles kon worden verteld. Maar al was Kroesjtsjef dan wat uit de hoogte, op deze laatste middag was zijn rol meer vaderlijk dan dictatoriaal. Hij sprak de journalisten aan als „sloetniks", het Russische woord voor medereizigers en vertelde hun herhaaldelijk, dat Eisen hower en hij veel gemeen hebben en dat Eisenhower even bezorgd is over de vrede als hijzelf. Het streven naar vrede zal zegevieren, zo betoogde de Rus, maar de Amerikaan se president moet nog optornen tegen een minderheid, die de koude oorlog wil voortzetten. De rede van een uur, die Kroesjtsjef gisteravond voor de Amerikaanse tele visie heeft gehouden, was grotendeels een propaganda-betoog om de Amerika nen de weldaden van het communisme aan te praten, weldaden die bij nadere beschouwing toch niet zo begerenswaar dig zijn. Er is tenslotte hartelijk afscheid ge nomen van de hoge bezoeker. Eisen hower, die met de Rus van Camp David naar Washington is gereden, zei hem in de hoofdstad op opvallend warme wijze vaarwel. Vice-president Nixon stelde bij het afscheid op het vliegveld vast, dat de meningsverschillen tussen de staten weliswaar nog dezelfde zijn gebleven, doch dat ontmoetingen van de leiders een goede methode zjjn om tot een op lossing der conflicten te geraken. Nixon eindigde zijn toespraak door de premier in het Russisch een „Tot ziens en alle goeds" toe te roepen. Premier Kroesjtsjef heeft gisteren op het bordes van Blair House te Washington afscheid van zijn gast heer, president Eisenhower, ge nomen. Resten uitrusting moeten nog afgevoerd De expeditie naar het Sterrengebergte in Ned. Nieuw-Guinea is vrijdag j.l. beëindigd. Er moet alleen nog een geringe hoeveelheid van de uitrusting uit het basiskamp te Ok Sibil naar elders worden afge voerd, voor het overige is dat kamp ontruimd, en de blijvende accom modatie overgenomen door de bestuurspost te Ok Sibil. De leiders van de expeditie en de hen vergezellende mariniers, alsmede het overige personeel bevinden zich thans te Tanah Merah voor de regeling van de verscheping van de goederen. Van de „doorsteek-groep" naar het noorden zijn thans de zieken, onder wie de leider dezer groep, dr. Bar uit Waris per vliegtuig naar Hollandia vervoerd. Van deze groep wordt de heer Dasselaar met de overigen op 30 september te Hollandia verwacht. De groep, die de Julianatop heeft beklommen en daarna weer naar Ok Sibil was teruggekeerd, is op 25 september per vliegtuig te Hol landia aangekomen. De beklimming van de Julianatop is, aldus deze groep, geheel geslaagd. Tocht en berg zijn vastgelegd in een kleuren film op bioscoopformaat. Nieuwe ereleden der A.R.-partij Het Centraal Comité van de AR- partij heeft in zjjn zaterdag gehouden vergadering benoemd tot ereleden van de AR-partü. de minister van Staat, prof. mr. P. S. Gerbrandy .oud-minis ter-president en oud-lid van de Tweede Kamer en dr. A. A. L. Rutgers, die dit jaar aftrad als vice-president van de Raad van State. De installatie van beide nieuwe ere leden zal geschieden op het Partycon- vent van de AR-partij ,dat op 81 okto- De zaterdag in ons land terugge keerde Nederlandse minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, ge fotografeerd bij zijn bezoek aan zijn naar Canada geëmigreerde dochter tijdens zijn officiële reis door dit Noordamerikaanse land. ber ln Utrecht zal worden gehouden. Zoals bekend, is dr. J. Schouten reeds ere-voorzibter van de AR-partij. Luite nant-generaal b.d. Duymaer van Twist is sedert enige Jaren erelid van de party. Een wervelstorm, die de codenaam Vera kreeg, heeft in het afge lopen weekeinde op Japan aan minstens 1200 mensen het leven gekost, 4000 personen gewond en er ruim 800.000 dakloos gemaakt. Men vreest echter dat het aantal slachtoffers nog veel groter is dan thans kan worden voorzien. De wervelstorm, de vijftiende van dit seizoen en de ergste in Japans geschiedenis, trof vooral Japans voornaamste eiland, Hondo of Hondsjoe, waar de op twee na grootste stad van het keizerrijk, Nagoja, bijna in de baan van de storm lag. De stad, met anderhalf miljoen inwoners, is vestoken van stroom, drinkwater en verbindingen met de rest van het land. Hier vielen een 400 slacht offers. In de chaos die de storm tengevolge had, zijn nog 1462 personen als vermist opgegeven. De slagregens waarmee de storm gepaard ging, veroorzaakten aardverschuivingen en talloze overstromingen. Honder den grote en kleine bruggen sloegen weg en zeer vele huizen stortten in. De orkaan bereikte soms een windsnelheid van 200 km. per uur. Dr. A. C. de Wilde in ons land teruggekeerd Dr. A. C. de Wilde, anthropoloog en docent aan de Leidse Universiteit heeft woensdag jl. de bloeiende bloemengaar den rond zijn woning in Sassenheim weer teruggezien na ruim vier en een halve maand de bergjungle van Mid- den-Nieuw-Guinea als zijn werkterrein te hebben gehad. Met twee of drie ma riniers of politie-agenten, of tezamen met de heer A. Nijenhuis, de anthropo- loog-geoloog van de Nieuw-Guinea-ex- peditie, heeft hij het woeste gebied tus sen Tanah Merah, het Antaresgebergte en de Julianatop in het algemeen, het dal van de Tsjoprivier door kruist voor een zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de rasseneigenschappen van de bevolking, die daar een fijnzin nig cultuurpatroon paart aan een moei zaam sober leven in een goeddeels nog stenen tijdperk. „Naar ik hoop, ik zal het voorzich tig zeggen, heeft dit onderzoek be langwekkende resultaten opgeleverd", zei ons dr. de Wilde gistermiddag. Zijn voldoening over het verzamel de materiaal is echter groter dan deze voorzichtigheid, want in tegenstelling met de resultaten van soortgelijk on derzoek in het Australisch deel van het eiland, is hij erin geslaagd huid- lijsten en vingersystemen aan te leg gen van de stammen die hjj heeft on derzocht. Dit materiaal biedt, beter dan een bloedgroepenonderzoek, de mogelijkheid om de diverse groepen te onderscheiden, zowel onderling als van de oer-stammen die de Zuid-Pa- cific bevolken. Wat talryke anderen niet gelukt ls: hij heeft uit het Sybilgebied van zyn ca. 150 „medewerkers", die zich nog niet onder gouvernementeel gezag bevinden, meer dan 300 haarmonsters kunnen ver krijgen. Voor deze wetenschappelijke trofeëen was meer tact en overredings kracht vereist dan de simpele knip van een schaar, daar bij deze primitieve volken de haardos een van de hardnek- kigst te verdedigen persoonlijke heilig dommen is. Het spookte op zee: 2000 boten vergaan Ook op zee spookte het verschrikke lijk: ruim 2200 vissersboten en andere vaartuigen vergingen, veelal met man en muis. Een Engels vrachtschip van 7400 ton, de Changsha. werd op het strand geworpen, maar alle opvarenden konden zioh in veiligheid stellen. Een vliegtuig van een Japanse krant, dat boven de getroffen gebieden vloog, ver ongelukte. Minister Zijlstra is optimistisch Minister Zijlstra heeft zaterdag bij aankomst in Washington een optimistisch geluid laten horen in zake de Nederlandse economie. Hij zei dat Nederland behoor lijke reserves heeft en dat de po sitie van de Nederlandse beta lingsbalans gunstig is. ,,Wij moeten er alleen voor zor gen dat deze hausse geen buiten sporige vormen gaan aannemen", aldus de minister. „Ik heb mijn begroting ontworpen met het doel deze neiging naar buitensporig heden, zo zij inderdaad bestaat, een beetje af te remmen.!'. Minister Zijlstra verklaarde voorts dat Nederland gunstig staat tegenover het voorstel om een internationaal ontwik kelingsgenootschap op te richten, dat als filiaal van de Wereldbank zal optre den. Dit genootschap zal zoals bekend de economische ontwikkeling van de we reld moeten bevorderen door uitgifte van leningen, die in valuta van het be trokken land aflosbaar zijn. Minister Zijlstra zal tot zaterdag in Washington blijven. Hij zal daar de jaarvergaderingen van de Wereldbank en Internationale Monetaire Fonds by- wonen. Motie over moeilijke situatie mijnbedrijf (Van onze Limburgse correspondent) De Statenkring Heerlen der KVP heeft tijdens een te Heerlen gehouden algemene vergadering een motie aan genomen, waarin van het partijbe stuur der KVP, van de katholieke mi nisters en van de KVP-fracties in Eerste en Tweede Kamer wordt ver wacht, dat zij zich onvoorwaardelijk plaatsen achter „de rechtvaardige ver langens en eisen der werkgevers en werknemers in het Nederlandse mijn bedrijf, mede in het belang van het gehele Limburgse volk". De motie, welke was ingediend door de afdeling Heerlen der KVP, ondervond algemene bijval in de vergadering, welke gevormd werd door afgevaardigden van alle KVP-afdelingen in de Limburgse mijnstreek. Zij werd door het Staten- kringbestuur meteen overgenomen. Uit gangspunt tot de indiening van de mo tie zijn geweest de uiteenzettingen van de president-directeur der Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers tijdens het be zoek van Provinciale Staten van Lim burg aan de staatsmijn Beatrix en de verklaringen van de voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond, de heer Frans Dohmen en van de heer Jan Maenen, voorzitter van de Limburgse KAB en vice-voorzitter van het partij bestuur der KVP. Stijgende boter- en kaas- prijzen (Van onze Haagse redactie) In de loop van verleden week is de prijs van de roomboter met 20 cent per kg. gestegen. In de kring van de handel wordt verwacht, dat deze week de bo- terprijs nog verder zal aantrekken. Ook voor kaas heeft zich een prijs stijging gerealiseerd. Op de markt te Leeuwarden liep de notering met 17 cent per kg. op. Ir. Witte burgemeester van Eindhoven Bij K.B. is met ingang van 16 oktober benoemd tot burgemeester van Eindho ven, ir. H. B. J. Witte, oud-minister van I Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De heer Witte is civiel ingenieur en 50 1 jaar. Vóór zijn ministerschap was hij In het binnenland vochten zaterdag nacht reddingsploegen verbeten met modderstromen en watermassa's om slachtoffers in afgesneden gebied hulp te verlenen. Maar vele slachtoffers zal men nimmer terugvinden doordat zij in de kolkende rivieren mee naar zee wer den gesleurd. Marineboten brachten totnogtoe 150 lijken naar het vasteland terug. De schade aan openbare werken beloopt volgens een eerste raming ten minste 50 miljoen gulden, maar de on volledige verbindingen doen vermoeden dat het bedrag aanzienlijk hoger zal liggen. Ook Japans rijstoogst heeft grote schade opgelopen. De schade aan Amerikaanse bases op Japan bedraagt op zijn minst 1.25 miljoen dollar. Studenten brachten Naarden in last In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een dertigtal studenten uit Am sterdam de vesting Naarden in rep en roer gebracht. Te twee uur kwamen de jongelieden Naarden binnen waar ze nogal baldadigheden pleegden. Zo bevestigden zij een spandoek voor de ingang van het raadhuis waarop zjj meedeelden, dat ze de vesting kwamen innemen, verhingen diverse reclame- vlaggen boven winkels plaatsten een fles jenever in de veiligverkeersmast en drukten in de hand van het stand beeld van de grote Tsjechische peda goog Comenius een vogelkooi. Minder prettig vond de politie dat zij in enige straten ladders dwars over de weg hadden geplaatst, hetgeen gevaar voor het verkeer opleverde. Om de to ren van de grote kerk te beklimmen forceerden en beschadigden zij de deur; de politie had de gehele nacht handen vol werk. Nadat de jongelui waren aan gehouden en naar het bureau gebracht, waar ze een ernstige reprimande in ont vangst moesten nemen .werden ze in de vroege ochtend naar Amsterdam terug gezonden. Er kon geen proces-verbaal worden opgemaakt, omdat geen der stu denten vertelde wie van hen de ladders over de straat had gelegd. Schoten op arrestant (Van onze Amsterdamse correspondent) Agenten van de radio autodienst te Amsterdam zagen zich gisteravond ge noodzaakt tijdens de overbrenging van een weersapnninge arrestant drie scho ten te lossen. Deze troffen alle drie doel: de arrestant, die beschonken was, werd in de heup getroffen, de 41-jarige J. M. Visser-Schraal, die stond te kij ken, werd aan de wijsvinger gewond, en een andere toeschouwer, de 15-jarige Wim Goeben, kreeg een kogel in de hiel. Voorts trof een van de kogels de etalage ruit van een melkwinkel. Alle getroffenen, alsook een der agen ten, die tijdens het gevecht aan de duim was verwond, werden vervoerd naar het Wilhelmina Gasthuis. Geen hunner be hoefde te worden opgenomen. De agent, die de schoten heeft gelost, en de arres tant schudden elkaar hier zelfs de hand. Het bleek, dat de agent en de broer van de arrestant lid zijn van dezelfde sport club Prinses Beatrix zag film over eigen reis Prinses Beatrix heeft zaterdagmorgen in gezelschap van jonkvrouwe Röell een bezoek gebracht aan het Cineac-theater in Den Haag, om de kleurenfilm van haar reis naar de V. S. ter gelegenheid van de Hudsonherdenking te zien. De prinses werd door de directie van Cineac ontvangen en uitgeleide gedaan. Haar bezoek aan het journaaltheater is voor het publiek onopgemerkt gebleven. Prinses Armgard heeft zaterdagmid dag in het Rembrandt-theater te Arn hem de film over de Amerikaanse reis van haar kleindochter, Prinses Beatrix en de documentaire „droomreis door Amerika" gezien. Loononderhandelingen verlopen niet vlot De Federatie van Werkgeversorgani saties in de kleine metaalnijverheid heeft een communiqué uitgegeven over de loononderhandelingen in de kleine me taalnijverheid. Deze onderhandelingen verlopen niet vlot en zijn nog niet tot een eindresultaat gekomen, zo wordt meegedeeld. De onderhandelingen duren inmiddels voort, aldus een communique. o.a. burgemeester van Bergen op Zoom. In 1952 aanvaardde hy het minister schap, dat hij bekleedde totdat het ka binet-De Quay optrad.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1