Prof. dr. F. H. Sobels aanvaardde Leidse leerstoel stralengenetica Elke school in Australië schrijft afzonderlijke uniformkleding voor Mutatieproblemen vereisen een grondige bestudering Jeugd ziet er wel wat clownesk uit, al zijn er ook voordelen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1999 Gistermiddag aanvaardde prof. dr. F. H. Sobels het ambt van buitengewoon Leids hoogleraar in de stralengenetica met een in het Groot Auditorium uitgesproken inaugurele oratie onder de titel „Vliegen, muizen en mensen; de inductie van mutaties door straling"* Prof. Sobels aanvaardde hiermede een leerstoel, die ingesteld is om een zeer jonge medische en biologische wetenschapstak te dienen, welke leerstoel uniek mag worden genoemd niet alleen voor ons land maar ook daarbuiten. Prof. Sobels ging in zijn oratie in het bijzonder na, wat de laatste jaren bekend geworden is omtrent de genetische gevolgen van radio actieve straling, zonder zich daarbij bezig te houden met de effecten van deze straling voor het individu. Hij constateerde, dat de toepas sing van b.v. röntgenonderzoek en kernenergie moeten worden toe gejuicht ondanks hun gevaren, maar dat wij veel meer zullen moeten leren omtrent de gevolgen van dergelijke zaken, om evenwichtig nut en gevaar tegen elkaar te kunnen afwegen. Meestal schadelijk Van het bestaan van het leven op aarde af, aldus betoogde prof. Sobels, hebben alle levende organismen aan ioniserende straling blootgestaan, dus ook de mens. Een verhoging van het na tuurlijke stralingsniveau wordt echter eerst in deze eeuw merkbaar door toe passing van de vindingen van Röntgen, Becquerél en de Curie's en de toepas sing van kernenergie en proefexploisies van kernwapens. De gevolgen van deze toegenomen straling zullen, wanneer het niet de catastrofale consequenties van een kernwapenoorlog zijn, slechts in de toekomstige geslachten tot uitdrukking komen maar intussen ook zwaarder we gen dan de direct meetbare gevolgen. Door radioactieve straling kunnen ge netisch gezien mutaties, d.w.z. overerfe lijke veranderingen optreden, die voor het merendeel van negatieve, schadelijke aard zijn. Dergelijke mutaties kunnen reeds door zeer kleine hoeveelheden straling worden veroorzaakt en ze zijn in wezen onherstelbaar, dus zij werken voort in het nageslacht. Na een korte verhandeling over de dragers der erfelijke eigenschappen, de genen, die tot de draagvormige chro mosomen zijn samengevoegd, consta teerde prof. Sobels dat het begrijpelijk is dat mutaties over het algemeen van nadelig karakter zijn, omdat een mutatie ingrijpt in een zo nuttig en gunstig mo gelijk geconstrueerde structurele op bouw van chromosomen en genen. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan vam Nobairis J. C. van Eek te Leiden. Woonhuis met erf en tuin Mariën- Poelstraat 27 in bod: f. 11.500 koper: L. Zitman te Leiden, q.q. voor f. 11.700. Ten overstaan de Notairis J. Fuhri Snethlage te Leiden. Winkelhuis met afz. bovenwoning Haarlemmerstr. 79/79a in bod: f. 28000 koper: F. Jelsma te Oegstgeest, q.q. voor: f. 31-000. Huis en erf Hogewoerd 142 in bod: f. 8.600. koper: Ph. L. Th. M. van der Drift te Oegstgeest, q.q- voor: f. 11.000. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden. Jtiuis en erf Hogewoerd 87 in bod: f-11.200. koper: C. J. Meijer te Leiden, q.q. voor: f. 11.200. Winkel/woonhuis en erf Kaiserstraat 3. in bod: f. 8.600 koper: F. Jelsma te Oegstgeest, q.q. voor: f. 8.700. Woonhuis Prins Frederikstraat 6 in bod: f. 4.400 koper: J. Bleijie te Leiden, q.q. voor: f. 4.401. Woonhuis Doelengracht 15 in bod: f. 1-823. koper: J. J. L. Koet te Leiden voor: f. 1.915. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rudolphine Martine, dr. van M. Weijs- ters en H. A. de Meijer; Anton Nico, zn. van P. J. van Loef en S. B. Rietveld; Johnny, zn. van J. J. Frantzen en A. H. van Kooten; Johannes Cornells Maria, zn. van C. P. Wijsman en J. C. Spruit; Helena Johanna Petronella, dr. van G. W. Steen voorden en C. C. Rewijk; Hugo, zn. van J. Verkerke en N. Vink; Berenice, dr. van G. H. Slegt en C. van Loon; Remco Paul, zn. van A. J. Salomé en M .S. Voorhagen; René Hermanus Petrus Jules, zn. van J. J. Postma en J. M. van Steln. ONDERTROUWD J. J. van Fruchten en K. G. Kuipers; J. Zandhuls en J. A. P. M. Helvensteijn; H. J. C. van Veggel en W. J. BekoolJ; F. K. van den Broek en J. W. Segaar; J. Hen zen en J. A. Tegelaar; C. van Oosten en M. C. van der Holst; C. W .Verhoog en T. H. T. Kok; M. van Rooljen en R. A. Blok; T. Verbiest en L. Koelewijn; E. R. Boekamp en B. M. F. van Bemmel; F. J. J. Koek en J. P. Aarts; J. S. Bonte en C. J. E. Helder; P. Visser en M. Harland; C. M. Knol en H. Penseel. OVERLEDEN G. Braggaar, 86 jr., weduwe van J. N. de l'Ecluse; J. S. S. van der Vllst, 62 Jr., echtgenote van J. W. van der Reljden; J. van Amsterdam. y2 dag, dochter; J. Verhoog, 69 Jr., man; B. SprelJ. 66 Jr. man; J. A .van Dijk, 54 jr., echtgenote van J. P. van Es. Prof. mr. E. jonkers vervult voor de eerste maal als rector magnifi cus de taak, de senaat voor te gaan met complimenteren van de ge- inaugureerde hoogleraren en diens echtgenoten. (Foto L.D./ Holvast) Dosis bepalend Bü proeven op dieren is geconstateerd, dat de tyd waarin een bepaalde dosis straling wordt toegediend, geen invloed op de gevolgen heeft. Alleen de totale dosis bepaalt het effect. Er bestaat ook geen aanleiding, om een bepaalde drem pelwaarde te veronderstellen. Voor de beoordeling van de totale mutatieschade in grote bevolkingsgroe pen is deze conclusie van essentieel be lang, want blootstelling van veel indivi duen aan kleine stralingsdoses zal even veel mutaties verwekken als hogere doseringen bij weinige individuen. De mutaties op de bevolkingsgroep in het geheel genomen hangt dus niet af van de intensiteit maar van de totale hoe veelheid straling in röntgen uitgedrukt. In het brandpunt van de belangstel ling staat op het ogenblik, of de bestra lingsintensiteit wel of geen effect heeft in de jonge ontwikkelingsstadia van de geslachtscellen. Op dit gebied is nog een uitvoerige studie nodig. Prof. Sobels trachtte op enkele manie ren het effect van bestraling op de ge netische constitutie van menselijke populaties na te gaan en kwam tot de gevolgtrekking, dat de verschillende be- palingswijzen aanzienlijk uiteenlopende resultaten opleverden, vooral omdat men tot dusver slechts af kon gaan op schaarse, zeer onvolledige gegevens. Men zou, tegenover de pessimistische zienswijzen, kunnen stellen dat een ver dere ontwikkeling van de geneeskunde veel kan bijdragen om de mutatieschade ten gevolge van radioactieve straling te compenseren. Maar een genetische op lossing op lange termijn wordt hiermee niet bereikt, want tenslotte zal de be lasting met nadelige mutaties van dien aard worden, dat de gevolgen de voor delige consequenties evenaren. Verantwoordelijkheidsbesef Spreker verzekerde, dat het niet zijn bedoeling was geweest als ongelukspro feet op te treden, die alleen verval en genetische dood voor de toekomst in het vooruitzicht kon stellen. Over de onont beerlijkheid van de röntgendiagnostiek voor de geneeskunde bestaat geen twijfel en de exploratie van nieuwe energie bronnen vermag ons slechts te verheu gen. Maar wij mogen verlangen van al len, die met röntgenstraling of radio actief materiaal werkzaam zijn, dat zij verantwoordelijkheidsgevoel tonen en een voortdurende waakzaamheid om het stralingsniveau van de voortplantende bevolking tot een uiterst minimum te beperken, want met de aanvang van het atoomtijdperk worden wij in een situatie geplaatst, waar het lot van onze eigen genen uiteindelijk bepaald wordt door dat van al onze medemensen. Na afloop van de oratie, die besloten werd met de gebruikelijke toespraken, volgde een receptie in de ontvangstzaal van het Academiegebouw. Het royement A. van Dijk Toch nog een oplossing Gisteravond werd in het St.-Antonius- clubhuis een ledenvergadering van de afdeling Leiden van de KVP gehouden, waarin ook aandacht is geschonken aan het verzoek van 45 KVP-leden om het royement van het raadslid, de heer A. van Dijk, op '.e heffen en hem volledig te rehabiliteren. Vooraf werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan en vond een bestuurs verkiezing plaats. Met de voorzitter, mr. J. v. d. Poel, werden alle aftredende be stuursleden herkozen. De heer Th. M. A. Huigsloot, die evenals het aftredende be stuurslid. de heer S. Menken, 85 stem men op zich verenigde - in totaal wer den 156 stemmen uitgebracht - trok zich terug, zodat geen herstemming nodig v/as. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren mr. dr. C. H. Pastoor en W. F. Schinck. Bij de bespreking van de kwestie-Van Dijk - vooraf was met 80 tegen 60 stemmen besloten om het adres van de 45 KVP-leden ook ter kennis te bren gen van het partijbestuur - deed mr. Pastoor de suggestie om te trachten de ontstane moeilijkheden op te lossen in een persoonlijk gesprek, waarna deze onverkwikkelijke zaak op bestuursniveau tot een oplossing ware te brengen. Mr. v. d. Poel, die in zjjn inleidend woord reeds had verklaard, dat er z.i. van weerszijden fouten waren gemaakt, zeide, dat het bestuur, wanneer het tot een vergelijk kan komen, bereid is te overwegen om het royement ongedaan te maken. Na deze uiteenzetting kon men ak koord g£\an met de door mr. Pastoor voorgestelde suggestie. GEWIJZIGDE LEEROPDRACHT Bjj Koninklijk besluit van 11 septem ber is met ingang van 21 september de bij Koninklijk besluit van 11 april 1953 aan dr. C. J. F. Böttcher, buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit verstrekte opdracht tot het geven van onderwijs, luidende „de fysische schei kunde en grafologie" gewijzigd in: de fysische scheikunde. LEEROPDRACHT Door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is een leerop dracht verstrekt aan de heer P. E. Voorhoeve, wetenschappelijk ambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om in de faculteit der geneeskunde aan deze universiteit onderwijs te geven in de fysiologie. Pluimveekeuring „De Oude Leidsche" In de zaak „Van Meizen" aan de Nieu we Beestenmarkt werd onder auspiciën van de Leidsche Pluimveevereeniging „De Oude Leidsche" een pluimveekeu ring van jonge dieren gehouden. De heer C. de Graaf uit Den Haag, die de keu ring verrichtte, gaf tevens een toelich ting op het ingezonden materiaal. Bij de grote Hollandse Hoenders in de zwarte kleur behaalde J. A. Otten met jonge hanen, le Z.G.; 2e Z.G.; 3e G.G. en G. terwijl hij bij de jonge hennen zelfs een le Z.Z.G. noteerde met verder 2e Z. G.; 3e G.G. en driemaal G. In zilver- zwart geloverd Holl. Hoen (hanen) be haalde J. A. Otten le Z.G. en 2e G.G. Bij de Rhode Island Reds waren ook goede dieren te bewonderen. J. Lambooy toonde de beste haan (jong) met le Z.G., verder 2e G.G. en V.G. L. Serlie daaren tegen kwam met de beste hen le Z.G. en nog tweemaal G., terwijl J. Lambooy met zijn hen 2e Z.G. Bij de Hollandse krielen kwam F. v. d. Mark jr. met zilver duckwin met G. G. uit de bus. Met wit behaalde dezelfde inzender G.G. en G. met witte hanen. Met vier zwarte hanen had hij als resul taat le Z.G., 2e G.G. en tweemaal G., terwijl hij met hennen le Z.G.; 2e G.G.; 3e G.G. en G. uit de bus kwam. L. Ser lie behaalde met blauw Holl. krielhaan- tje le Z.G., terwijl F. v. d. Mark jr. met jonge hen blauw een 2e Z.G. noteerde. Het nieuwe lid Heidema bracht een zeer goed Java-haantje met le G. Ook in de Ned. Sabelpootkrielen waren er weer eens prima dieren. In dit moei lijk te fokken ras behaalde F. v. d. Mark sr. met rood porcelein (haan) le Z.G., terwijl hij ook in die kleur met zijn hen nen le Z.G. en 2e G. noteerde. Eveneens kwam Heidema met zijn Friese pellen met le Z.G. en 2e G. Tenslotte kwam L. v. d. Nieuwendijk sr. met zijn moeilijk te fokken Barne- veldkrielen goed voor de dag. Om bij de dubbel gezoomde een le Z.Z.G. haan te brengen is een prestatie, terwijl hij bij de hennen nog een le Z.G.; 2e G.G. en tweemaal G. behaalde. De prijs voor de fraaiste grote hoender was voor J. A. Otten, terwijl L. v. d. Nieuwendijk sr. de prijs voor de fraaiste Dwerghoender won. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd: aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse bij het Documentatiebureau voor Oost-Europees Recht dr. F. J. M. Feldbrugge, thans assistent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; gerekend van 1 september 1959, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de microbiologie dr. J. B. Wilter- dink; gerekend van 1 september 1959, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de microbiologie dr. J. Versteeg, thans wetenschappelijk ambte naar lste-klasse in tijdelijke dienst. JUBILEUM J. H. KOEVOET Op 1 oktober is het 40 jaar geleden, dat de heer J. H. Koevoet aangesteld werd als kassier op de Leidse Veemarkt. Donderdagochtend zal in het Waagge bouw dit feit feestelijk worden herdacht. LEIDERDORP Eiwitonderzoek van de melk BIJEENKOMST J.B.TJS. Voor de eeT&te maal in. dit seizoen kwamen de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders gisteravond in het Dorps huis bijeen. De heer Th. J. van Bem- melen sprak over „Het eiwitonderzoek van de melk", erop wijzende dat het eiwitgehalte in de melk steeds meer op de vooorgrond treedt. Consumptiemelk wordt steeds meer gevraagd en melk- eiwit is één van de belangrijkste voe dingsbestanddelen. Spreker zette uiteen, dat men door vele proefnemingen zeer veel over eiwit en vetgehalte te weten is gekomen en dat er tussen deze beide een positief verband bestaat. Het eiwitgehalte bij een jonge koe is lager dan bij een oudere, wordt de koe oud dan wordt het. eiwitgehalte weer minder; 'szomers ligt het weer hoger dan 's winters. De belangrijkheid van het eiwitonderzoek zal pas goed naar voren komen wanneer de melk in het westen van het land betaald wordt naar het eiwit- en vetgehalte; hoe meer eiwit hoe hoger de prijs. Het vetgehalte ligt in Groningen en Friesland gemiddeld lager dan in Zuid- Holland. Bijeenkomst Arjos In één der zalen achter de kerk ver gaderde gisteravond de Arjos. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer G. Dompeling, maakte deze de nieuwe samenstelling van het bestuur bekend: de heer G. Dompeling, voorzit ter; de heer J. van Driel, penningmees ter; mej. N. Mol, secretaresse en de he ren J. Verhoogt en H. v. d. Ploeg. De heer E. Termorshuizen kreeg ver volgens gelegenheid zijn onderwerp: „De A-R.-partij en de veranderde wereld" in te leiden. De inleider bracht allereerst het verschil tussen vóór en na de oorlog naar voren, de wereldverdeeldheid in Oost en West. Gezien de uitslagen der laatste verkiezingen, kan men zeggen, dat het Christendom op zijn retour is. Spreker wees erop het verleden niet te gaan idealiseren en zei, dat er vooral onder de jongeren een grotere politieke belangstelling is. Ook het communisme neemt grotere vormen aan. Aan deze veranderde wereld is ook de AR-partij niet maar zo voorbij gegaan. Door de gewijzigde omstandigheden is het zeer moeilijk koers uit te zetten. De heer Termorshuizen besprak uitvoerig wat men onder beginselen wel of niet moet verstaan. Spreker kwam tot de conclusie dat de AR-partij haar beginsel moet toepassen in de praktijk, aangepast aan de ver anderde omstandigheden. Hierop volgde een uitgebreid, geani meerde bespreking. VOORSCHOTEN Scheidende burgemeester had het niet moeiiijk De gemeenteraad heeft het zün scheidende burgemeester in de laatste werkvergadering door hem geleid, niet moeilijk gemaakt. De raad, die vol tallig bijeen was, heeft alle voorsteilen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De besprekingen beperkten zich tot slechts enkele vragen en opmer kingen, waardoor de agenda van 12 K junten in een recordtijd, ni. drie ;wartier, kon worden afgewerkt. Het eerste voorstel waar enkele op merkingen over gemaakt werden, betrof de congiergewoning voor het Cultureel Centrum. Het ligt ni. in de bedoeling onder de te bouwen nieuwe lokalen van de openbare ulo een congiergewoning te Stichten. Doordat daarvoor voorlopig geen premie beschikbaar zal worden ge steld dreigden de plannen voor uitbrei ding van de ulo vast te lopen, terwijl deze school de nieuwe lokalen dringend nodig heeft .B. en W. stelden daarom voor deze woning zonder premie te bou wen, maar daardoor zou de huur van f 70.op f 80.per maand moeten worden gebracht. En die huurverhoging werd door een drietal leden van de raad zeer betreurd. Toch verenigde de gehele raad zich met het voorstel. De raad besloot opnieuw een verzoek tot de Koningin te richten om onthef fing voor het hebben van een gemeen telijke begraafplaats. Deze begraafplaats kan n.l. nog steeds niet aangelegd wor den. aangezien het uitbreidingsplan in onderdelen „Boschgeest" nog niet ge reed is Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde (Pr. Chr.) vreesde een nog langer uitstel. Twee geldleningen van f 59.900 en van f 130.000,werden aangegaan met de Bank voor Ned. Gemeenten. Met het voorstel een deposito-over eenkomst aan te gaan met de Coöpe ratieve Raiffeisenbank kon de raad zich zonder meer verenigen, evenals met het voorstel tot verkoop van bouwgrond in het plan „Adegeest" aan de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Ambte naren Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Door deze stichting zullen voorlopig in plaats van de eer der voorgestelde 63 woningen en 23 ga rages slechts 54 woningen en enige bij behorende garages gebouwd worden. Daarvoor is nu 8250 m2 f27.50 en 2560 m2 a f29.50 verkocht. Het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake de keuringsdienst van slachtdieren en vlees in de Vleeskeuringskring Leiden werd zonder bespreking aangenomen. Aan de heer M. van Kerkvoort, on derwijzer aan de Openbare Lagere Parkschool werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend onder dankbetui ging voor de aan de gemeente verleen de diensten. De aanbieding van de begrotingen voor 1960 was sleohts een formele aan gelegenheid, daar deze begrotingen nog niet in druk verschenen zijn en dus niet officieel aangehouden Iconden wor den. Over de aard van de begrotingen is derhalve ook nog niets bekend. Vastgesteld werd, dat de algemene beschouwingen over deze begrotingen gehouden zullen worden op woensdag 25 november, terwijl B. en W. op vrij dag 27 november de gemaakte opmer kingen hopen te beantwoorden, waarna de eigenlijke behandeling van de be grotingen zal volgen. Deze belangrijke vergaderingen zullen waarschijnlijk geleid worden door de loco-burgemeester, wethouder G. Schra- ma, daar aangenomen mag worden dat dan nog geen nieuwe burgemeester be noemd zal zijn. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen (Van onze correspondent in Sydney) Anders dan in Nederland betekent het begin van een nieuwe school periode in Australië het aanschaffen van een nieuw uniform. Leerlin gen van vrijwel alle scholen in Australië dragen namelijk een uniform, dat voor iedere school verschillend is. Op gewone, openbare lagere scholen wordt er niet zo streng de hand aan gehóuden en op de meeste van zulke scholen maakt het uniform als zodanig zelfs geen deel uit van het onderwijsinstituut, maar de particuliere scholen en alle middel bare staatsscholen hebben als onderdeel van het opvoedingsprogram: het uniform. En het speelt een grote rol. grediënten uitgedost en lang niet altijd in miniatuur vorm. Wie pas in Austra lië is, kijkt verwonderd naar die kleu ters, die er uitzien als lilliputters en een beetje clown-achtig, zoals we in Neder land een kleuter soms voor de grap uit dossen in een lange broek en met een herenhoed. De lange broek is niet altijd verplicht. Vele jongens dragen vooral in de zomer een kniebroek. De meisjes kunnen er ook „toegetakeld" uitzien, bijvoorbeeld: bruine jurk, gele strohoed met zwart randje en zwarte lange kou sen. Andere uniformen zijn kleurig en artistiek. Sommige scholen schrijven witte sokjes voor, maar soms zijn lange grijze kousen verplicht. Het hangt af van de smaak van de directrice, maar wanneer een bepaalde dracht is vastge steld, valt er moeilijk verandering in aan te brengen. Traditie speelt een grote rol! Een bruin koffertje, geen schooltas Voor de jongens bestaat het uit een grijs kostuum met een vilten herenhoed of strohoed en das van speciaal voor geschreven kleur (met wit overhemd, op sommige scholen (kaki), voor de meis jes uit jurk (tuniek), vilten of stro hoed, witte blouse en das, eveneens van voorgeschreven bepaalde kleur, en - niet te vergeten - kousen (of stokken). Men ziet in de grote steden van Australië de strohoed nog in ere gehouden door jon gens van bepaalde scholen. Op de lagere scholen dragen ook de kleuters uit de eerste klas het uniform en strohoed of vilten herenhoed met trots. Bij dit alles behoort een bruin kof fertje - vooral geen schooltas - waarin boeken en lunch worden meegesjouwd. Peuters van zes jaar zijn met al drie in- Dooi lc «v. j. bij Honnef kunnen de kinderen uit deze stad duizenden briketten op halen uit de vaargeul van de rivier. Twee jaar geleden zonken hier twee eenkuo- i^nde winter -al een groot deel van de plaats van deze duikersoogst pro fiteren. „Verdeeld Europa" De verdeling van West-Europa in twee economische kampen de vrijhandels zone van de zeven en de economische gemeenschap van de zes kan niet voortdurend zonder ernstige handels verstoringen in alle Europese landen te veroorzaken, zo heeft de voorzitter van het verbond der Britse industrieën, W. H. Macfadzean, gisteren in een confe rentie van de organisatie van inkopers verklaard. Volgens Macfadzean is het bereiken van een aanvaardbare regeling tussen de zes en de zeven het doel, waarnaar de Engelse industrie moet streven. Hij verheelde zich niet, dat het bereiken van dit doel op ernstige moei lijkheden stuit, maar hij zei ervan over tuigd te zijn, dat deze moeilijkheden met volharding en geduld kunnen wor den overwonnen. Madfaczean merkte op, dat de zes an dere landen van de kleine vrijhandels zone Oostenrijk, Portugal, Zwitser land, Noorwegen, Zweden en Denemar ken in 1957 voor 260 miljoen pond sterling aan fabrieksprodukten in En geland hebben gekocht, terwijl hun ge zamenlijke invoer uit de landen van de Euromarkt in dat jaar 975 miljoen pond sterling bedroeg. Het zou dwaas zijn, zo zei hij, te menen, dat wij deze gehele export van de Euromarkt naar de an dere landen van de kleine vrijhandels zone kunnen veroveren, maar het zal in ieder geval mogelijk zijn, dat wij hier van een deel verwerven. Geen onderscheid De grondgedachte van het schooluni form is, dat geen onderscheid gemaakt behoort te worden tussen leerlingen van rijke en van arme ouders, liever gezegd, van beter en minder goed bedeelden. Dit mag waar zijn voor een enkele school, het uniform heeft er toch veel toe bij gedragen om klasse-onderscheid te be vorderen. Sommige „rijke" scholen - waar een aardige duit schoolgeld moet worden betaald - gebruiken het uniform doelbewust als kenmerk van distinctie. Zelfs bij de staatsscholen is het uniform oorzaak geweest tot het maken van on derscheid in de kwaliteit van het onder wijs. Schoolbelasting bestaat in Australië niet. Wie zijn kinderen naar een parti culiere school wil zenden, moet natuur lijk schoolgeld betalen, maar daar staat at overheid buiten. Deze laatste vraagt alleen betaling voor staats-kostscholen Er zijn 7600 openbare scholen en ruim tweeduizend particuliere scholen, die voor negentig procent gesticht zijn door ae verschillende kerkgenootschappen. Wie er gebruik van wil maken - en dat doen rond 400.000 kinderen - moet ervoor betalen (tussen 200 en 3000 gul den per jaar al naar de „standing"). Schoolgaan kost niets Het openbaar onderwijs is echter kos teloos. Immigranten uit Nederland be hoeven niet te klagen over schoolgeld Het bestaat eenvoudig niet. Zelfs de boeken worden gratis te leen gegeven Ook het reizen per trein, tram of bus van en naar school kost de kinderen - en dus de ouders - geen cent of slechts een „habbekrats". Het enige waar som mige ouders over klagen ishet uni form, maar dezulken vergeten, dat de aanschaffing van een schooluniform het dragen van een gewoon kostuum uit spaart. Bovendien mag men alle uitgaven voor de aankoop van een schooluni form, boeken, schriften, potloden enz. en zelfs de uitgaven voor schoolsport (ten nisracket. voetbalschoenen e.d.) aftrek ken van het bruto inkomen voor de be lasting. Wat dat betreft, is Australië dus een paradijs. De overheid hecht grote waarde aan goed onderwijs - in de meeste staten verplicht tot 15 jaar, in sommige tot 16 jaar - en wil de ouders daarom niet bezwaren met de kosten daarvan in de belastingaanslag op het gezinsinkomen. Wie schoolgeld betaalt aan een parti culiere school of staatskostschool kan dat gerust van de belasting aftrekken. Er is dus helemaal geen reden om te klagen over de uitgaven voor een uni form. Wapen en spreuk Vrijwel alle uniformen zijn voorzien van het wapen der school met de een of andere spreuk, en wie in sport uit blinkt, hetzij individueel hetzij in klassé- verband, zal nooit verzuimen er nog een spreuk aan toe te voegen, bijvoorbeeld: „eerste klas winnaar voetbalcompetitie 1958/59, junioren". Alles is keurig gebor duurd op kleurige lapjes stof, die in de grote warenhuizen verkrijgbaar zijn. Moeder naait zo'n lapje vast op de vestzak of zijzak van het uniform. Onze Nederlandse immigrantenkinderen zijn er heel trots op. Zij dragen na enige strubbelingen van „het staat zo gek" ook de vilten herenhoed parmantig als vol wassen kerels, of strohoed als een jonge Maurice Chevalier. En het schoolmeisje? Wanneer zü in de hoogste klasse zit, verlangt zjj heel gauw naar de elegantie van de jonge vrouw, want het uniform, dat zü draagt, laat haar geen gelegenheid tot fantasie of onderscheid van de massa harer me deleerlingen. Maar dat is dan ook de bedoeling van het schooluniform. Zelfs de Nederlandse immigrantenkinderen met hun sterk ontwikkelde individuali teit zijn er spoedig aan gewend! Weer twee Amerikaanse lanceringen mislukt Een poging om vanuit een vliegende bommenwerper een ballistisch projectiel te lanceren en dit in de buurt van de baan van de eerder gelanceerde „Molen wiek-satelliet" te brengen, is gisteren als gevolg van „technische moeilijkhe den" mislukt, zo wordt uit de omgeving van de Amerikaanse luchtmacht ver nomen. De bommenwerper had in de vroege ochtenduren met de raket hoog boven Florida gevlogen. Toen het vliegtuig een half uur in de lucht was. werd de lan cering afgelast. De Amerikaanse marine heeft giste ren een raket van het type „Nike-Ca- jun" met een camera in de neus gelan ceerd om de naderende wervelstorm „Gracie" te filmen. De raket werd af geschoten van de basis Cape Carnaveral in Florida. Zij moest een hoogte van 136 km. bereiken. De neuskegel kon ech ter niet uit de Oceaan worden opgevist en ging met de camera verloren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9