Staking en geldkrapte in Amerika blijven onverminderd voortduren Onze conjunctuur blij ft gunstig De eitjes van (le scliol kunnen vijf mijl per dag afleggen pgerfcht I maart 1860 Zaterdag 26 september 1959 Vijfde blad no. 29858 Jantje huilt en Jantje lacht! (Van onze financiële medewerker) J)e belegger in binnen- en buitenland is er de laatste weken weer eens op Eelige wijze aan herinnerd dat met het bezit van aandelen niet alleen grote ten kunnen worden verkregen, maar dat ook het risico van scherpe koers- ïgen moet worden aanvaard. Zolang de koersen stijgen, schijnt er geen kou p de lucht, maar opeens treedt soms een klimaatverandering in, die van alle nten verkooporders naar de beurs doet stromen en het koerspeil dikwijls nog sneller tempo doet dalen dan het gestegen is. Gedurende de hausse in de eerste acht maanden van het jaar heeft het index eer voor industriële aandelen te New York een hoogste stand bereikt van j.10, op 21 dezer was het tot 618.15 gedaald, dat van spoorwegaandelen ging D 173.56 tot 150.28 terug. In Amsterdam was het indexcijfer voor de aandelen van ca. 255 begin januari l ruim 321 eind augustus gestegen, op 21 dezer was het ca. 295 en al was de [uggang hier procentsgewys kleiner dan in New York, menig kleine bezitter toch de schrik om het hart geslagen en ijlings uit vrees voor erger tot verkoop ergegaan. Zo hebben we ook hier vooral de vorige week een paar zeer flauwe arsdagen meegemaakt, mede doordat ook de Duitse houders van Nederlandse ndelen nu als verkopers optraden, een gevaar, dat nu eenmaal verbonden is D de internationalisering van de fondsenhandel. linds het midden van de week is de prniing te New York als ten onzent licaal omgeslagen en een groot deel het koersverlies kon worden inge- lld. Maar de oorzaken van de kli- atverandering op de beurzen zijn niet verdwenen. Het kwaad schuilt pamelijk in de VS., waar men zich f de voortduur van de staalstaking Er en meer zorgen maakt, nu de slproduktie nog slechts 11% van haar jaciteit bedraagt en de voorraden piate slinken dat tal van staalver- fkende bedrijven him produktie moe- I inkrimpen en tot ontslag van perso- |1 moeten overgaan. In het kader van inflatiebestrijding, waarvoor de Ame- lanse regering zich heeft ingezet, is president voor een persoonlijk ingrij- 1 nog altijd huiverig, temeer omdat spanningen op de geld- en kapitaal- rkt op het gevaar van overbesteding jen, welke in vele kringen als een kptoom van een inflationistische ont- [keling worden beschouwd. !en door Eisenhower ingestelde com- isie is weliswaar tot de conclusie ge- |ien, dat het inflatiegevaar verdwe- i is en het prijsniveau stabiel zal yen, een Amerikaans blad betwist dit wijst erop, dat de consumptieschuld afbetalingskrediet gedurende de tste twaalf maanden tweemaal zoveel toegenomen als het verbruik en dat banken sedert het vorig jaar 7 mil- d aan staatsfondsen hebben moeten kopen om het krediet aan handel en ftistrie en de consument te kunnen (hogen. Kt kan wijzen op een bedenkelijke mtwikkeling van de verhouding tus- m bestedingen en besparingen in de Imerikaanse volkshuishouding, welke sen, zoals te begrijpen is, niet gaarne loor verdere loonsverhogingen wil «rergeren en door een verhoging van Ie discontotarieven tracht tegen te aan. De Amerikaanse regering hand- laaft het plafond voor haar staats- tningen op 41/4%, maar wordt hier- bor genoopt de staatsuitgaven in toto omvang op de geldmarkt te ncieren, tengevolge waarvan voor ands schatkistpapier nu reeds moet worden betaald, een «ntage, dat noge niet vaak is lorgekomen. (en moet met de Amerikaanse publi cs altijd wat voorzichtig zijn, omdat (niet zelden worden gebruikt voor terne doeleinden" en het is daarom trst moeilijk zich van de positie, Irin de regering zich ten aanzien van Ir financieringen bevind, een juiste kstelling te maken. Het is mogelijk, zij zich in de omvang van de finan- le hulp aan de onontwikkelde gebie- i, welke de VS. zich kunnen veroor- En, heeft vergist, maar deze hulp kan nodig door haar worden verminderd het blijkt, dat de dollar er niet tegen tand is. In elk geval beijvert de lerikaanse regering zich reeds enige I de staatsuitgaven te drukken en Js wij eerder schreven, de begroting r 1960/61 toont zelfs een overschot I, nadat 1959/60 een groot tekort zal Iveren. Ook thans blijven er in en len de V.S. deskundige waarnemers, geen reden zien om zich over de |ar bezorgd te maken, gelet op de öuktiviteit van de grote industrieën dat land en de enorme reserves aan uurlijke rijkdommen. De thans be- inde spanningen zouden dus slechts l korte duur zijn. btussen mag worden bedacht, dat de oge rente in de V.S. de kiem voor een erlaging in zich draagt, doordat ze n de ene kant 'de vraag naar geld idert, aan de andere kant het aan- vergroot. Zowel in de V.S., als in nada, waar de geldkoersen nog bger zijn en de regering reeds 6Vi% |oet behalen voor een lening van 500 miljoen, worden thans door de inken in Europa grote bedragen uit- tzet en het is zeker niet uitgesloten It hierdoor allengs een ontspanning Itreedt. feliswaar is deze buitenlandse hulp slechts tijdelijk, maar de mogelijk- bestaat dan toch, dat de Ameri- hse volkshuishouding zonder grote tikken geleidelijk weer in evenwicht it. In zoverre werkt ook de staal- ung, welke de investeringen en de koop van grondstoffen afremt, aan i ontspanning op de geld- en Staalmarkt mee. Vooreerst blijft ech- een sfeer van onzekerheid de New- kse beurs beheersen en daarmee ook beurzen in Europa, hoewel ons felddeel, gelijk wij meer dan eens in betoogd, gedurende de laatste wel een grotere mate van zelf- igheid heeft verkregen. (gezien van de tijdelijke gevolgen de staalstaking in de V.S. kan nog worden geconstateerd, dat de stij- van de rentekoersen op de ontwik- pg van de conjunctuur van grote bed zijn. Er komen nog steeds be- wigende berichten in over de indus- e bedrijvigheid in West-Duitsland, hkrijk en Engeland, men leest van [krachtig herstel van de Italiaanse [lomie en ln ons land wijzen de cijfers [het C.B.S. terzake van de omzetten pe Nederlandse industrie op een [tgaande verbetering. In het tweede frtaal van dit jaar was die omzet p f. 8 miljard tegen f. 7.3 miljard Biet eerste kwartaal en een zelfde b in het tweede kwartaal van het Ig jaar. Dit is een vooruitgang van ca. 9%, welke haar bevestiging vindt in de tussentijdse mededelingen over de gang van zaken in het eerste halfjaar, waartoe men ook in ons land gelukkig meer en meer overgaat. Als de resul taten van het lopende jaar niet bij die van 1958 ten achter blijven ofwel deze overtreffen, zullen zij in de meeste ge vallen het koerspeil van de aandelen rechtvaardigen, zo al niet door het ren dement, dan toch door de verhouding tussen de beschikbare winst en de beurswaarde van de aandelen. Zo wijst de Amsterdamsche Bank er in haar jongste weekoverzicht op, dat de koers-winstverhouding bij de Ko ninklijke op ca. 10 uitkomt d.w.z. de beurswaarde van het aandeel is 10 maal de beschibare winst per aandeel bij de Unilever op 9.4, bij Philips op 15.2 en bij de Aku op 9.4, verhou- dingscijfers, welke zeer gunstig afste ken tegen die van vele Amerikaanse en Duitse aandelen. Bij de aandelen van lokale industrieën liggen de ver- houdingscijfers veelal nog belangrijk gunstiger en van die kant bekeken, is er geen reden zioh over de positie van de Amsterdamse aandelenmarkt zor gen te maken. Churchills leven in 234 afleveringen (Van onze Londense correspondent) Volgend jaar zal door de Britse en Amerikaanse televisie een film wor den vertoond van Sir Winston Churchills levensverhaal in 234 afleveringen. De serie zal zes jaar duren en 39 uitzendingen per jaar omvatten. De man, die achter deze opzet staat is de Amerikaan Jack Le Vien, die Eisenhowers perssecretaris was gedurende de oorlog en daarna hoofdredacteur van een Amerikaans filmjournaal. Het verhaal, dat in documentaire stijl zal worden uitgewerkt, begint bij de eerste wereldoorlog, waarbij tevens gebruik zal worden gemaakt van geallieerd en ex-vijandelijk filmmateriaal. Elk gedeelte zal een actuele inslag krijgen doordat het een speciaal gefilmd „voorwoord" zal krijgen van een voor de betref fende periode leidende figuur, die nog in leven is. Hieronder zijn Lord Montgomery Harry Truman, Trygve Lie en Sir Anthony Eden en mogelijk ook de Hertog van Windsor. De verbindende tekst van de film zal aan Churchills boeken worden ontleend. Men hoopt, dat een acteur als Sir Laurence Olivier, Sir Alec Guinness of Orson Welles als vertel ler zal optreden. Het zal geschiede nis zijn, zoals Churchill die schreef en in feite maakte. Het plan is om de produktie van de Churchill-film over drie maan den te beginnen. De eerste afleve ringen zullen dan waarschijnlijk in september van het volgend jaar op het televisiescherm verschijnen. Sir Winston is zeer ingenomen met het plan, speciaal met het feit dat zijn standpunt nu ook in filmvorm voor het nageslacht zal worden vastge legd. Op de obligatiemarkt is de tendens tamelijk stabiel in zoverre noch van een merkbare daling, noch van een noe menswaardige stijging van de rente kan worden gesproken. De 41/4 Gelder land is geslaagd, maar dat dit geen aanwijzing is voor een daling van de rentestand bewijst de notering, welke na de toewijzing is tot stand gekomen. Uitgegeven a 99% was de koers na een paar dagen reeds tot 9712% gedaald, waarop een licht herstel is gevolgd. De 4Vs% leningen van Nederland en de Bank voor Ned. Gemeenten handhaven zich op omstreeks pari en de 4 1/4% leningen van Rotterdam en Amsterdam, waarop de inschrijving 29 dezer plaats vindt, hebben dus een harde dobber. Rock 'n roll-miljonair (Van onze Londense correspondent) Dat de wereld nog lang niet uit ge-rocked en rolled is, blijkt wel uit het feit dat de Engelse kampioen gangmaker voor de dans-acrobatiek van de massajeugd, Tommy Steele, uit Australië een contract van een miljoen gulden voor een driemaand se tournee kreeg aangeboden, welk contract hij dankbaar heeft aan vaard. Tommy, die nog maar enkele jaren geleden hotelpiccolo, bouw vakarbeider en scheepssteward was, woont thans in een luxe-flat van een der duurste Londense hotels. Hjj verdient gemiddeld 30.000 gul den per week voor zijn jengelende liedjes bij een gitaar. Het Australische honorarium is het hoogste, dat in dat land ooit een amusementskunstenaar is be taald. Een andere Engelse liedjeszanger David Whitfield zal voor een iets uitgebreider tournee hetzelfde be drag ontvangen. Advertentie Het onderwerp voor straks en... nu UW NIEUWE BONTMANTEL! Straks duurt veel te lang voor zo'n belangrijk onderwerp. Maak nu een goede stemming en mijmer over de weelderige warmte, de prettige chic en het passend rijke... mijmer over uw nieuwe bontmantel. Maar... let er op dat die bontmantel een Lampe-etiket draagt. Teken van veilige garantie voor het exclusieve gebruik van vers materiaal (pelterij-nieuw!); zekerheid voor een goede 100 jaar bont-ervaring cn deskundige voorlichting. En let op de prijzen, die zijn lager dan u denktOok üw maat, passend als maatwerk, hebben wij voorradig. ga maar kijken bij Breestraat 161 -1 Het kuitschieten van schol in de Noordzee vindt plaats gedurende vier maanden van het jaar en wel van medio december tot medio april. Eitjes die onlangs in de Zuidelijke Bocht waren gelegd, dreven af met een snelheid van 2.4 mijl per dag in een richting tussen nno en ono. In sommige gevallen bedroeg de drift zelfs 5 mijl dagelijks, er werden ook gevallen geconstateerd waarbij de eieren op dezelfde plaats bleven. Door het Britse ministerie van Land bouw en Visserij zijn voor haar 'afdeling „Visserij-onderzoekingen" gedurende een reeks van jaren uitgebreide onderzoe kingen over bovenstaand onderwerp ge daan. Deze eerste onderzoekingen had den plaats in de jaren 1935 tot 1939 en 1947 tot 1950. Er werd getreild in 3 gebieden waar kuitzieke schol kon worden verwacht, Breed lachend probeert Kroesjtsjef Iran een machinefabriek in de V.S. tijdens zijn bezoek aan de kantine een souvenir in zijn zak te bergen. maar het monsteren van de vrouwelijke schol leverde wel moeilijkheden op om dat zij maar korte tijd in deze gebieden verblijven. Er werden onderzoekingen gedaan naar de ontwikkeling van de eitjes en de larven. Dit geschiedde met behulp van een microscoop. DRIE GEBIEDEN Er zijn drie gebieden waar de schol kuitschiet, deze zijn de Zuidelijke Bocht, het Engelse Kanaal en de omgeving na bij Flamborough Head. Bovendien ook nog in de Moray Firth. Het is gebleken dat temperatuur en zoutgehalte niet op zichzelf de belang rijkste factoren zijn, waar de schol haar kuit gaat schieten. Dit geldt eveneens voor de diepte. Er zijn gebieden waar kuitzieke schol werd aangetroffen op een diepte variërend van 1222 vdm; (Moray Firth). Nabij Flamborough tus sen de 15 en 40 vdm, nabij Borkum op een diepte van 1222 vdm en in de Zuidelijke Bocht van 1225 vdm. Jonge scholeitjes werden ook aangetroffen op een diepte van 8 vadem en op een af stand van 5 mijl uit de kust. In het al gemeen kan worden gezegd dat de schol haar kuit schiet in de kustgebieden. Dit geldt ook voor gebieden buiten de Noord zee, zoals de Ierse Zee en de Witte Zee. De bioloog dr. Simpson van het Vis serij-Onderzoekinscentrum te Lowe stoft heeft deze gehele materie nauw keurig onderzocht en volgens hem wordt meer kleinere schol aangetroffen in de paaitijd op de Borkumgronden, daaren tegen kwam meer grotere schol voor op de Flamboroughgronden. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat deze verschil len in leeftijdgroeperingen in de ver schillende gebieden het resultaat zijn van de gedaante van de Noordzee, de bewegingen van het water en gedragin gen van de schol, aldus dr. Simpson. BROEDPLAATSEN De voornaamste broedplaatsen van de schol zijn de N.O.-kust van Holland doorlopende tot in de Duitse Bocht. Als de jonge schol opgroeit verdwijnen ze geleidelijk uit deze gebieden en als zij rijp worden begint ook hun jaarlijkse trek naar deze gebieden om kuit te i schieten. Daarom is het ook te verkla ren dat er 's winters nabij Borkum zo veel kuitzieke schol wordt gevangen. Deze hebben dan ook weinig waarde aan de afslag. Vrachtauto tlroug huis binnen Enorme ravage Een grote vrachtauto met aan hanger uit Zuidlaren, geladen met balen veevoeder en meel is giste ren te Amersfoort van de weg afgeraakt en een huis binnengere den. Er werd een enorme ravage aangericht. De chauffeur van de vrachtauto kwam uit de richting Utrecht en reed over de Utrechtseweg. Hij wilde rechtsaf de Bergstraat in draaien. doch verloor de macht over het stuur. De vrachtauto reed met luid geraas letterlijk een pand aan de linkerzijde in de Bergstraat binnen en verdween daarin totaal. In dit pand woont de vrouwe lijke tandarts mej. De Bree, met haar moeder. Beide dames die juist in de serre aan de maaltijd zaten, wisten zich op het nippertje te redden. Enorme stofwolken stegen op en ont trokken enige ogenblikken het gebeuren aan het gezicht van tientallen mensen, die toesnelden. De bejaarde mevrouw De Bree kreeg een kast over zich heen, maar bleek niet ernstig gewond. On middellijk waren politie en gemeente lijke geneeskundige dienst, alsmede de brandweer ter plaatse. De chauffeur van de vrachtauto was zo onder de in druk van het gebeurde dat hij moest worden weggebracht om op verhaal te komen. Het bleek, dat de wagen zonder dat de chauffeur kon remmen de berg was af gekomen met een snelheid van 30 tot 40 km. per uur. Amerikaanse postzegels met uitspraken van staatslieden In 1960 sal een serie postzegels worden uitgegeven, die de uitspra ken dragen van zes Amerikaanse staatslieden. De eerste van de serie zal de uit spraak van George Washington dra gen: „Observe good faith and justice toward all nations", handel te goe der trouw en betracht rechtvaardig heid jegens alle naties. De andere postzegels geven de woorden iveer van vijf andere be kende Amerikanen: Thomas Jefferson: „1 have sworn eternal hostility against every form of tyranny", ik heb eeuwige vijand schap tegenover elke vorm van dwingelandij gezworen. Benjamin Franklin: „Fear to do ill, and you need fear naught else", vrees kwaad te doen en Gij behoeft nergens anders bang voor te zijn. Patric Henry: „Give me liberty or give me death", schenk mij de vrij heid of de dood. Francis Scott Key: „And this be our motto, in God is our trust", en dit zij onze leuze, in God ligt ons vertrouwen. Abraham Lincoln: „Those who deny freedom to others deserve it not for themselves", zij die de vrij heid aan anderen ontzeggen verdie nen haar zelve niet. Advertentie. I HOOGERVORST Uorsstraat 0 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Oonkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Van alle scholeitjes, die in de Noord zee worden gelegd, wordt de helft aangetroffen tussen de Straat van Dover en de parallel van 53° N.B., doch als wij bij dit gebied een gedeel te van de Doggebank toevoegen, dan wordt de voorraad van alle scholeie ren in dit gebied op 2/3 van het totaal voor de gehele Noordzee geschat. Wij zeiden in het begin van dit arti kel al dat de gemiddelde drift van de scholeitjes 2.4 mijl per dag was. Dit be tekent dat er in 60 dagen tijds een ge middelde verplaatsing plaats heeft van 144 mijl van schol, die in januari in het Engelse Kanaal kuit heeft geschoten, verplaatsen de eitjes zich in N.O. rich ting en komen dan op de gebieden bij Texel, waar zij verder opgroeien. Dit wordt bevestigd door de aanwezigheid van grote hoeveelheden kleine schol, die door onze vissers in het voorjaar in deze gebieden worden aangetroffen. Dr. Simpson schat dat in gebieden waar vrij intensief wordt gevist in de Duitse Bocht, circa 58% van alle ge legde eitjes tot ontwikkeling komen. Voorts bleek dat de oudere schol eer der kuit schoot dan de jonge schol. Het is nuttig om op deze wijze een schatting te kunnen maken omtrent de voorraad vis, vooral om te kunnen constateren of een bepaalde vissoort al of niet wordt overbevist. Dat tijd stip tc bepalen is moeilijk. Maar nog moeilijker is om op internationaal ni veau afdoende maatregelen hiertegen tc nemen. .Rowland* luisterde innaar» .PeVicmie raissew... o~ 2 scholen werden in leiden officieel .je- opend D.E.V, Vaieid eevi Dkalia-avond w< Ooster kwartiert.. dö Bejaarden-socië teiten openen weer hun deuren oh et gemeente Wasse naar kvy<jt echte voet gangers tunnel O- tatuurYiistomchefe» uit Leiden maakte van middag herfst enewsie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7