Laatste nieuws „Zachtjes met de deuren 'oderm huishouden Jam Steen orgde voor veel amusement Het LEIDSCH DAGBLAD rericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 september 1959 Vijfde blad no. 29857 Regis deed facetten recht wedervaren fdeid door een kort woord van welkom van ztfn directeur begon K. en O. toneelseizoen gisteravond met: „Zachtjes met de deuren" (Les postes claques), blijspel in drie bedrijven van Michel Fernaud, door de Nederlandse Comedie tonele gebracht op een wijze, die alle bedenkingen die men zou kunnen oeren tegen de luidruchtige manier waarop de leden van dit moderne huis- len van Jan Steen jegens elkaar te keer gingen in de kiem smoorde. er daad is er in dit gezin wel iets te zetten. Dat een voorbeeldig aar door zoonlief en twee dochters, alle drie zelfs voor déze tijd nogal uitstrevende" begrippen op na niet serieus wordt genomen, beginnen wij aan te wennen. Maar de inwonende Oma de partij van kleinkinderen kiest en het echt- als „hopeloos ouderwets" ekn- st. brengt een ongekend element in •eding. Oma's opvatting ernstig gemeend rdt trouwens door haar gedrag dik •streept. Het heeft geen zin de es van ontstellende gebeurtenissen te beschrijven. Geconstateerd zij, dit blijspel stof genoeg bevat om de gehele avond kostelijk te amuse van Dijk speelde de vader met de ikkelijkheid die wij van hem ge- I zijn en met een droge humor, die rstingen van grote vrolijkheid uit- Hij vond in Mimi Boesnach als loeder een gelijkwaardige partner, fcqueline RoyaardsSandberg was schat van een grootmoeder, die ig en charmant haar bedenkelijke lades met haar „vriend" onthulde. Ko van Dijk maakte zij van haar scène in het tweede bedrijf het tepunt van de opvoering. De fraaie aenhulde haar door de dochter van O.'s voorzitter gebracht was dub- ;n dwars verdiend. (lène van Meurs gaf een goede uit- iing van de oudste dochter Domini- en Femke Boersma was een ge- eerde Danièle. Zeer lenig en leven- Ispeelde Ramses Shaffy de zoon Hgois, terwijl Rita Maréchal een t ingehouden, zakelijk aangelegde Generale repetitie koraalmuziek J. BROUWER 60 JAAR ZANGER het Waaggebouw werd gisteravond repetitie gehouden met de zan- (essen) van de Koraalmuziek. De ers werden welkom geheten door de zitter van de 3 Octobervereeniging, Ph. J. de Ruyter de Wildt. In het inder richtte hij zich tot de heer N. Irouwer, die dit jaar voor de zes- e maal meezingt. Zijn vader is één oprichters van de 3 Octobervereeni- Uit erkentelijkheid bood mr. De ter de Wildt de a.s. jubilaris een henk aan. De heer Brouwer dankte dit geschenk; de koraalmuziek vond Één der mooiste onderdelen van het ramma. De voorzitter was dit met fcer eens en stelde het zeer op prijs, voor de koraalmuziek altijd zo veel ngstelling bestaat. Tenslotte bracht le heer Stenz dank voor zijn spon- i medewerking. MARKTBERICHTEN 1IDEN, 25 september Veemarkt: gevoerd 8 stieren., 32 melkkoeien, 250 vette koeien, 67 vare koelen. 1 gras- 66 vette kalveren, 15 nuchtere kal- 450 vette schapen, 180 fokscha- 2031 vette lammeren, 24 varkens, 307 amrnen, 640 biggen, 1 paard en 7 gel- In totaal 4079 dieren. Notering: koeien 800-1100; vette koelen schoon 2.703.30; vare koeien 475825; vet. alveren lev. gew. 22.75; vette scha- 6085; fokschapen 7095; vette neren 6075; drachtige zeugen 275 schrammen 80100, biggen 5456 ot 60. indel voor melkkoeien matig, vare en rustig, vette koeien matig, vette eren traag, vette schapen en vette neren stug, fokschapen matig, zeu- schrammen en biggen gedrukt, ïdanks de 3-oktoberviering gaat de ïarkt op VTiJdag 2 oktober normaal EIDEN, 25 september Kaasmarkt: ?evoerd 28 partijen Goudse kaas en 3 ljen Leldse kaas. Notering: Goudse a. tot 2.38; Goudse eerste kwal. 2.27 14; Goudse tweede kwal. 2.202.26; se tot 2.34. Handel goed. LLSMEER, 24 september CV Centr. m. Veiling G. A. Snijbloemen per st.: ïatis 35100; Gerbera 1545; Bou- la 2051; Chrysanthen gr. bl. 35 idem kl. bl. 10—39; Calla 3051; p Gladiolen 2569; Ornithogalum 70 Cvclamen 35-100; Zinnia 1040; l!a gr. bl. 1547; idem kl. bl. 10—35; sla 95—215; Iris 90—235. Anjers: per Rood 15—31; roze 15—25; wit 10— Órchid Beauty 2539: Rozen; Better es 817; Rosalandla 715; Edith He- 1227- Parel v. Aalsmeer 919; Geh. iburg '15—28; Pechtold 7—11; Ver- iren 711; Towny Gold 818; Mad. an 7—15; Baccarat 3047; Montezu- 15—33; Sweetheart 8—13; Nympf 15 )t planten: grote pot - kleine pot: mthum 3540; Anthurlum 300 100125; Asplenium 100110, 30 Aphelandra 180320 8085; Bego- Semp. 5070 3043; idem wlnterkl. >•150. 2040: Bladbegonia 6085, 20 Bougainvillea 300500, 150185; tussen en vetplanten 80190, 12—40; ïus 4075, 1218; Campanula Iso- 11a 100180, 6085; Croton 100230, ■105; Cyclamen 200510, 100165; fenbachia 180—300. Euphorbia endens 180230. 3085; Ficus 180 Gem. planten 6075; Gesne- - '5558; Hedera bont 180220, 30 Monster a 200—710. Nephrolepls r—250, 3038; Primula Obconica 100 25 4065; Philodendron Scandens -60- Sansevieria 200150, 100125; Paülla 5080; Sclndapsus bont —110; groen 8085; Tradescantla -65. 12—23; Varens gem. 25—35. Pinky te aanschouwen gaf. Allard van der Scheer maakte van George, Danièle's aanbidder, een figuur die zich op de grens van de charge bevond, maar zich daar staande hield. Een opvallend goede prestatie leverde Peronne Hosang als het dienstmeisje. Wtf hebben de regie van Ko van Dijk, die alle facetten van dit amusante blijspel ondansk het hoge tempo vol komen recht deed wedervaren, oprecht bewonderd. De vlot-lopende vertaling was van Alfred Pleiter, het zéér smaakvolle décor van Harry Wich. Het publiek, dat de Leidse Schouwburg tot de laatste plaats bezette, genoot kennelijk met volle teugen van deze geslaagde opvoering. B. H. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: [ubertlna Maria, dr v. E. J. Hogervorst A. A. Stokman; Jacobus Maria, dr v. L van der Salm en J. A. Janson; Ber- iette Allda Cornelia Maria, dr v. J. F. Groot en M. E. Nieuwenhoven; Michiel, v. G. Mussles en I. Gouweloos; Hen nis Antonius. zn v. J. A. van Mlerlo M. M. Weljters; Veronica Maria, dr v. van Slingerland en A. M. C. Elder- st; Adrianus Henricus Maria, zn v. A. i de Kamer en M. A. H. Pelgrim; Ma- Loulse, dr v. A. Blom en P. Oudshoorn; :ob, zn v. H. Overduln en J. van Leeu- 1. GETROUWD: Harland en J. W. Verhorlk; P. J. rtevelt en M. P. J. Helnen; J. Laterveer A. J Sitée; J. A. J. Vis en E. M. Wijn- bel; G. J. Abrahams en J. R. Meertens; J. van der Neut en S. Neuteboom; J. eben en J. Bekoolj; A. Zigtema en L. R. ppe; T. Poot en C. van den Oever; J. iemendaal en R. H. Wendt. TWEE ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ DE HEMA Op 15 oktober resp. 16 november zal het 25 Jaar geleden zijn, dat de heren C. Maas, chef patissier en H. van Os, chef etaleur, beiden thans werkzaam in het filiaal Leiden, by de N.V. Hema in dienst traden. Tijdens een hen op dinsdag 13 okto ber in het Sint-Antoniusclubhuis aan te bieden feestavond, zullen zij door de directie worden gehuldigd. AANVRAGEN WEZENPENSIOEN Van heden af zijn bij de kantoren van de Raden van Arbeid formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van wezenpensioen krachtens de overgangs bepalingen van de algemene weduwen- en wezenwet (AWW). Volgens een raming van de Sociaal Economische Raad zullen pl.m. 3000 „volle wezen" voor een uitkering in aan merking komen. HEBT EERBIED VOOR ALLES WAT LEEFT EN GROEIT Onder het motto „Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit" wordt maan dagavond voor leden van de Speeltuin vereniging „Ons Eiland" in het clubge bouw van deze vereniging een bijeen komst gehouden, waarin de heer M. Vermet, secretaris van de afdeling Voor schoten van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren, een filmvoorstelling zal verzorgen. Dinsdagavond volgt voor alle dierenvrienden een reprise van deze samenkomst. Humanitas" opende zijn eerste Leidse be j aardensociëteit „Humanitas" heeft zijn eerste bejaar densociëteit in Leiden. Sinds gistermid dag. En wel in het clubhuis van de speeltuin „Oosterkwartier" aan de Bor- neostraat. Binnenkort volgt de tweede op 15 ok tober in de speeltuin aan de Ten Cate- straat in het Haagwegkwartier. Er was in de Kooi veel belangstelling op de openingsmiddag. Er moesten zelfs extra stoelen aangesleept worden. Tot grote vreugde uiteraard van de heer G. Strookappe, die als provinciaal adviseur van deze vereniging voor Maatschappe lijk Werk op Humanistische Grondslag naar Leiden gekomen was om deze be jaardensociëteit te openen. Hij wees er in zijn toespraak op, dat er door enkele bonden al soortgelijk werk wordt ge daan. „Humanitas" wil daartegen niet concurreren. Het gaat immer louter en alleen om het welzijn van de mens. Derhalve moet er slechts gekeken worden naar de behoefte. En die be stond volgens „Humanitas" in de Kooi en het Haagwegkwartier. Voorlopig kan iedere bejaarde elke donderdagmiddag aan de Borneostraat terecht. Misschien v/orden het in de toekomst twee midda gen. Er zal gepraat, gekaart, gedamd, geschaakt, gebreid of geborduurd kun nen worden, wat men maar wil. Want, zo beklemtoonde de heer Stroo kappe later, „wij willen ons er voor hoe den het .bejaardenprobleem" te benade ren vanuit ons denken en voelen. De enig mogelijke manier om de bejaarden maatschappelijk te helpen is vanuit hun eigen wensen en behoeften". Spoedig hoopt men ook de beschik king te hebben over een leestafel en wel licht in de toekomst een eigen bi bliotheek. De verzorging van deze so ciëteit berust bij de dames van .Huma nitas" onder leiding van mevr. Burger jong. Enkele sprekers kwamen hun geluk wensen aanbieden. Voorop de heer J. v. d. Zeeuw namens de afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Da gen. Hij kon niet nalaten naast zijn fe licitatie op te merken, dat hij het be treurde, dat er zo „gegrasduind wordt op ons terrein". De heer P. de Kruis was de woordvoerder van de Leidse Be sturenbond van het NVV. De rij werd besloten door de heer J. G. Fokkema, die het Humanistisch Verbond in Leiden vertegenwoordigde. Voorts zagen wij on der de aanwezigen nog de heer Zunder- man sr. van de Alg. Bond van Gepen sioneerden, de heer A. Verlindt van de sociëteit „Ons Centrum" en mevrouw Braggaar-De Does, bestuurslid van „Hu manitas". Tot lid van de Commissie Bijbel onderricht op de scholen is in de vaca ture van wijlen ds. J. van der Wiel be noemd ds. H. Bouter. LEIDERDORP Prijsuitreiking schaakclub De Leiderdorpse Schaakvereniging hield in het Dorpshuis een goed be zochte jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. Splinter, opende de vergadering en sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Na de verslagen van secretaris en penningmeester, werden de groepen samengesteld voor de onderlinge wed strijd en vervolgens sprak men over het systeem. Daar het ledental dalende is, besloot men meer propaganda te gaan voeren voor de schaaksport. Besloten werd met twee tientallen aan de com petitie van de Leidse Schaakbond deel te nemen. Hierna volgde de prijsuitrei king door de voorzitter. Clubkampioen 1958 de heer P. v. Wijnen. Clubkampioen 1959 rector J .C. de Groot ,die tevens in het bezit kwam van de wisselbeker; winnaar groep 2 J. Verbiest; winnaar groep 3 A. P. Helmus. Dit is het model van een nieuwe helikopterzoals deze in Engeland gebouwd wordt. Het toestel kan als luchtkraan worden gebruikt, voorts als normaal transportvlieg tuig voor korte afstanden en voor het vervoer van speciale laadbak ken van het model, dat op de foto onder de helikopter bevestigd is. ERNSTIGE SCHADE OP TEXEL DOOR DROOGTE In de polder Eierland en in het noor den op Texel ondervinden de agrarische bedrijven ernstige gevolgen van de droogte. Er is geen gras en er is geen ruw voer. Er zijn boeren, die al vier maanden lang hun koeien voeren alsof het winter is. Dezer dagen vond een boer een koe dood in het weiland. Het bleek dat het dier was gestorven door het eten van een te hoog percentage zand in het gras. De graanopbrengsten liggen in vele gevallen beneden de 10 hl. per ha. Men verwacht dat de suikerbietenoogst even eens een fiasco zal worden. De opbrengst daarvan wordt ver beneden de 10 ton per ha. geraamd. Vele partijen aardap pelen zullen door de slechte kwaliteit ongeschikt blijken voor de consumptie. „Kortenaer" op hol Bij het beproeven van de machine- installatie van Hms fregat Kortenaer is, mede door het losschieten van de bolder en het breken van de meertros dit schip tegen Hms onderzeeboot „Tygerhaai" aangevaren, die voor de boeg van de Kortenaer was afgemeerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar het zich laat aanzien is de materiële schade van geringe omvang, zo wordt van de zijde van de Marine meegedeeld. Beide schepen liggen voor onderhoud op de Rijkswerf te Den Hel der. Franse oudstrijders in rechten hersteid (Van onze Parijse correspondent) De Franse premier Michel Debré heeft de oudstrijders in hun vroegere rechten hersteld: zij hebben nu opnieuw recht op pensioen, al zullen de uitkeringen, ge zien de huidige situatie van de schatkist, voorlopig dan ook bescheiden moeten blijven. In plaats van de 14.000 franken of ruim 100 gulden, die ze vroeger jaar lijks ontvingen, zullen ze nu maar op een 5000 franken mogen rekenen. Een afschaffing van hun pensioenen als dit woord hier gebruikt kan worden - door de regering van generaal De Gaulle vorig jaar had ook in politieke en in het bijzonder in rechtse kringen veel kwaad bloed gezet. De Gaulle had deze militaire premies echter afgeschaft, om ook de oudstrijders hun aandeel in de offers, die hij van alle Fransen verlangde te doen dragen. Met dit herstel in hun vroegere rechten heeft premier Debré, op verzoek van zijn geestverwant de rechts-Gaullis- tische minister voor de oudstrijders. Tri- boulet, die al vele publieke en plechtige beloften in deze richting had afgelegd, een tegemoetkomend gebaar gedaan ten gunste van de oudgedienden, die in Frankrijk ook politiek vaak een rol van betekenis weten te spelen. K. Karregat verliet na 53 jaar Ver. Touwfabrieken De heer K. Karregat, baas in de af deling hekelarij van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken heeft gisteren na 53 dienstjaren afscheid genomen. Het hoog tepunt in de loopbaan van de heer Kar regat is ongetwijfeld het gouden jubi leum geweest toen hem de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd verleend. De heer Karregat begon zijn werk zaamheden in de toenmalige fabriek te Edam; hij was toen elf jaar. Nadat de fabriek in 1934 was afgebrand vertrok baas Karregat naar de fabriek te Lei derdorp. Edam heeft echter een warme plaats in het hart van de scheidende functionaris behouden en spoedig zal hij dan ook terugkeren om in een nieuw bejaardenhuis te gaan genieten van een rustige oude dag- De heer Karregat werd gisteren tij dens het afscheid hartelijk toegesproken door de heer H. B. Haanappel .onder directeur, die de trouw, werkzaamheid, hoge dienstopvatting en de eenvoudige en bescheiden wijze van optreden van de scheidende prees. Ook de directeur, ir. A. M. Zoek, kwam de heer Karregat persoonlijk de hand ten afscheid druk ken. Er werden enkele afscheidsgeschen ken aangeboden OEGSTGEEST Gemeenteavoud over liet jeugdwerk De eerste wintersamenkomst in Irene was gisteren gewijd aan het jeugdwerk. De Jeugdraad van de Hervormde Kerk, die deze avond namens de Centrale Ker- keraad organiseerde, wilde dit keer voor het voetlicht van de gehele gemeente treden, omdat het jeugdwerk door zijn aard voor een groot deel zich buiten de gezichtskring van de gemeenste afspeelt. De Jeugdraad is in die opzet volko men geslaagd, want Irene was tot de laatste plaats bezet en zowel de jeugd- ouderlingen als Wika De Vlieger hebben op aantrekkelijke en levendige wijze over alle facetten van dit jeugdwerk gespro ken. Hoe omvangrijk dit werk wel is werd in beeld gebracht op een flanel bord waarop duidelijk alle onderdelen werden aangegeven. Op openhartige wijze werden de moei lijkheden een ook de mogelijkheden naar voren gebracht. Er is geen kader genoeg, men heeft geen tijd. Toch is het nodig om een daad te stellen want aan honderden jongeren moet leiding ge geven worden om, zoals de Wika het uitdrukte „op het plein van de kerk te spelen". De jeugd moet gevormd wor den en hen moet de weg naar de kerk worden geleerd. Clubleden en Jeugdkerkers hebben iets laten zien van hun spel en hun volks dansen. Gememoreerd werd de samenwerking met de Gereformeerde Evangelisatie commissie, waarmee men zich ingeno men toonde. Er was in de pauze ruim schoots gelegenheid zich te laten voor lichten, zodat iedere belangstellende nauwkeurig aan de weet kon komen wat er zich op het brede terrein van de jonge gemeente afspeelt. En dat is heel wat. Waar zoveel gemeenteleden aanwe zig waren werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt een woord van toelich ting en aanbeveling te spreken over de grote, landelijke kerkbouwactie van de Hervormde Kerk. OUD-POELGEEST Het komende weekeinde is er in kas teel Oud-Poelgeest een conferentie met als onderwerp de ontwikkeling van Ja pan na de laatste wereldoorlog. Prof. Ito en prof. Sakakibara zullen het woord voeren. Hedenavond Is er reeds een ge- Fransman ontsnapt en gepakt Een 25-jarige Fransman uit Straats burg, die liftend langs Rijksweg no. 1 nabij Naarden werd aangetroffen en door een automobilist aan de Amster damse politie werd afgeleverd, is van ochtend uit het hoofdbureau van politie ontsnapt. Twee rechercheurs, die onmiddellijk de achtervolging inzetten, kwamen bei den ten val - een van hen werd zelfs ernstig aan zijn been gewond - en moesten de achtervolging opgeven. De jongeman, die geestelijk gestoord is, sprong in het water van de Nassaukade en zwom naar de overkant waar hij door enkele politieagenten weer kon worden opgepikt. Een psychiater verklaarde dat de man geestelijk gestoord aan een ziekelijke zwerf zucht lijdt. Men achtte het daar om raadzaam hem niet in een cel op te sluiten. Hij kreeg een tijdelijk onderko men in een recherchekamer, waar hij geheel onverwacht door het raam naar buiten sprong. Het m.s. „Oranjestad" van de KNSM met aan boord een detachement mili tairen van de Kon. Landmacht zal niet, zoals aanvankelijk werd verwacht, op maandag a.s. uit Paramaribo in Amster dam aankomen, maar reeds op zondag a.s. De ontscheping zal naar alle waar schijnlijkheid zondagmiddag te drie uur plaatsvinden aan de Surinamekade te Amsterdam. Protestmars in Bonn Zeventigduizend mijnwerkers uit het Roergebied hebben vandaag een protest mars door de straten van Bonn gehou den tegen de sluiting van kolenmijnen en de vele ontslagen van de laatste maanden. Speciale treinen, bussen en boten brachten de protesterende mijn werkers naar de Westduitse regerings zetel. Oorspronkelijk zouden zich 200.000 mijnwerkers voor de mars hebben aan gemeld, maar aldus een vakbonds leider om Bonn niét al te zeer over last te bezorgen had men het aantal tot 70.000 beperkt. Als van ouds do MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken spreksavond, waar beide hoogleraren eveneens 't woord zullen voeren en waar na discussie mogelijk is. Deze avond is voor ieder toegankelijk. De gesprekken worden in het Engels gevoerd. Raadsstukken Krediet voor de bouw van een brandweerkazerne Het bureau gemeentewerken, dat ge huisvest is in het pand Wilhelminapark 25, beschikt over te weinig ruimte. Dit is mede aanleiding geweest tot beschik baarstelling van een krediet van 300.000 gulden voor de bouw van een brand weerkazerne annex bureau gemeente werken op een terrein aan de Oude Rijnzichtweg hoek Rhijngeesterstraat- weg. Ten gevolge van de bestedingsbe perking kon dit plan nog niet uitge voerd worden. Inmiddels is voor de brandweer een oplossing gevonden dooi de bouw van een garage achter het po litiebureau. In de praktijk werd dit zeer bevredigend, zodat de directe noodzaak voor bouw van een brandweergarage op het bovengenoemde terrein is komen te vervallen. Doordat het naast het bureau ge meentewerken gelegen pand Wilhelmi napark nr. 27 is leeg gekomen, zou, in dien hierover de beschikking verkregen werd, ook voor gemeentewerken voor verscheidene jaren een oplossing kun nen worden gevonden. Het voordeel zou bovendien zijn, dat gemeentewerken in de onmiddellijke nabijheid van de ge meentesecretarie blijft, wat voor het on derling contact en ook voor het pu bliek vele voordelen heeft. Nu kun nen beide panden n.l. Wilhelminapark nr. 25 en nr. 27 worden gekocht voor resp. f28.000,— en f33.000,—. Het ligt in de bedoeling dan ook ruimte te creëren voor de B.B., die een passend lokaal no dig heeft. Indien de raad met bovengenoemd voorstel akkoord gaat kan worden over gegaan tot verbouw van het gemeente huis en tot uitbreiding van het secreta- riepersoneel in verband met de voorge nomen reorganisatie van de afdeling Sociale Zaken. De reorganisatie houdt in dat voort aan twee ambtenaren in hoofdzaak met de sociale zaken (waaronder begrepen Maatschappelijk Zorg) zullen worden belast. Mede in verband met de richting wordt voor de verbouwing een krediet gevraagd van f20.000, SPEELTUIN BUITENLUST Met het voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanleg van een recreatieterrein aan de Hofbrouc- kerlaan stelden B. en W. voor tevens een bedrag van f 10.000.— te reserveren voor de aanleg van een speeltuin in „Buitenlust" of voor een soortgelijk plan. De Woningbouwvereniging heeft een terrein beschikbaar dat ze wil verhuren voor de duur van 10 jaren. De zaak is daardoor in een zodanig 6tadium geko men dat met de aanleg kan worden be gonnen. VERBETERING KORFBALVELD Het bij de Korfbalvereniging „Fiks" in gebruik zijnde terrein is slecht be speelbaar. Gevraagd wordt aan de ge meente om het terrein te laten egalise ren. Bovendien moet drainage worden aangebracht. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 6000.daarvoor beschikbaar te stellen. TWEEDE OPENBARE SCHOOL B. en W. geven in een uitvoerig pre advies een uiteenzetting waarom een aanvullend krediet nodig is voor de bouw van de openbare school. Het gaat om een bedrag van f 106.850.Het blijkt dat het door het grote aantal onder aanbestedingen het overzicht werd be moeilijkt en men komt dan ook tot de conclusie, dat het beter is in het vervolg dergelijke aparte aanbestedingen tot en kele onderdelen te beperken. Een en ander komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering op 30 sept. WASSENAAR VERGADERING G.S.V. De vrouwenvereniging tot bevordering van het geestelijk-sociale leven te Was senaar houdt op dinsdag 29 september a.s. 's middags om 2 uur in Zuiderhout een ledenvergadering waarop de jaar verslagen zullen worden uitgebracht. Na de pauze aal mej. A. L. B. Nieburg medewerkster van het openluchtmuse um te Arnhem aan de hand van kleu rendia's spreken over „Handwerken toegepast op Klederdracht en". De GSV heeft voorts plannen voor een excursie op 20 oktober a.s. naar het Kröller- Müller-museum in Park „De Hoge Ve- luwe". UITLEENPOST OLB IN KERKEHOUT Na overleg met de buurtvereniging Kerkehout en omgeving heeft het be stuur van de stichting Openbare Lees zaal en Bibliotheek-federatie besloten, een uitleenpost te vestigen in de buurt schap Kerkehout omdat het voor velen een bezwaar is naar de bibliotheek op het Plein te komen. De uitleenpost zal worden ondergebracht in de wachtka mer van het Groene Kruisgebouw. FILM- EN ZANGAVOND Op dinsdag 29 september houdt de Ne derlandse Blindenbond in het Dorps centrum 'n film- en zangavond. Hoofd schotel van deze avond is de vertoning van de film: „De stoute schoenen", waarvoor het scenario geschreven werd dioor de blinde predikant en dichter ds. Jan Wit. BEL CANTO HEEFT NIEUWE DIRIGENT De zangvereniging Bel Canto heeft de wekelijkse repetities hervat. Diri- rigent van het koor is thans de heer L. Y. van Wijngaarden, die ook vroeger al eens aan het koor verbonden is geweest. BESTUURSMUTATIE „SNEL EN LENIG" De vice-voorzitter van de R.-K. Sport vereniging „Snel en Lenig", de heer H. J. Otte, heeft om studieredenen zijn functie moeten neerleggen. Voor de af deling atletiek, waarvoor de heer Otte bijzonder actief is geweest, heeft het be stuur een opvolger gevonden in de heer G. Gras. OPENINGSAVOND R.-K. JONGEREN Op zondagavond 27 september is er in het R.-K. verenigingsgebouw een sa menkomst van de R.-K. Jongeren, waar op o.m. mededelingen gedaan zullen wor den over de activiteiten, die voor het nieuwe seizoen op het programma staan. Daarna is er een gezellig samenzijn met gelegenheid tot dansen. BEURSOVERZICHT Internationale waarden weer zeer vast Amsterdam 25 september De laatste beursdag van deze week bracht wederom zeer vaste koersen voor de internationale waarden. De handel verliep kalm mede in verband met het naderende weekeinde. De vaste tenden tie van gisteren werd vandaag verder voortgezet voor de hoofdfondsen, doch een uitzondering vormden aandelen Kon. Olie, die gisteren een onveranderd inte rim-dividend van f 1,50 bekend maakten. Londen was voor de oliewaarden aan de markt .waardoor de koers gedrukt werd. De prijs bewoog zich rond de f 159, tegen gisteren als slotprijs f 159,70. De aande len noteerden onder pariteit New York. Er werden in de oliehoek vrij veel zaken gedaan. Dit kon van de overige inter nationale waarden niet gezegd worden. Aandelen Philips liepen op van 639 tot 642 3/4 tegen gisteren als slotprijs 628. In deze hoek ging weinig om. In Unilevers was iets meer te doen bij een prijs van circa 646, tegen gisteren 633. Aku's wederom vast en ruim 7 punten hoger. De officiële inbedrijfstelling van de fabriek van synthetische rubber van AKU-Goodrich, welke gisteren plaats vond, was een gunstige stimulans voor de AKU-aandelen. Na de flauwe tenden tie van maandag jJ. heeft de beurs zich in de loop van de week krachtig her steld met als gevolg, dat alle interna tionale waarden, uitgezonderd Kon. Olie, vandaag belangrijk boven de slotkoersen van maandag uitkwamen. De KLM-pa- pieren waren, Ingevolge Wall Street, iets hoger. De Scheepvaartsector sloot de week af met een zeer rustige handel. De koers winsten bedroegen voor vandaag door- elkaar 1 tot 2 punten. De Staatsfondsen- markt lag vrijwel verlaten bij meren deels hogere koersen. In de Cultuursec tor was het vrij stil en koersfluctuaties van enige betekenis kwamen niet voor. Dell een kleinigheid hoger, terwijl de overige fondsen In deze afdeling goed prijshoudend waren. In de lokale sector was de stemming merendeels aan de vaste kant doch de omzetten waren plet van grote omvang. De grootbanken ga ven wederom hogere koersen te zien. De internationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 25 september Londen 10.59%—10.593/4New York 3.77%3.77%; Montreal 3.97A—3.97L3: Parijs 70.92%—77.02%; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.28%—90.33% Stockholm 72.98-73.03Zürich 87.28% 87.33%; Milaan 60.83%—60.88%Kopen hagen 54.81—54.86; Oslo 52.94—52.99: Wenen 14.6314.64; Lissabon 13.21 JH,2%L/;nkara 3.77A; Praag 02.8452.94. Beurs vau Amsterdam Vrijdag 25 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100 100y4 Ned. '59 4% 100 100y4 Ned. '53 3% 94y8 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 92%GB 92% Ned '51 3% 96 ^ed '53 (3%) 93}| 94 Ned '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88 88Va Ned. '59 4% 98y4GB 98^ Ned. '54 3% 89% 89y4 Ned. '55 I 3% 89% 89y4 Ned. '55 II 3% 91B 90% Ned. '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 90^GB 90% Investeringscert 3 97GB 97 Va Ned 62-64 3 981'2GB 98% Indië '37 A 3 937/8 93% Grootboek '46 3 89%OB Ned. W.B 6% 109GB 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 157% 157% Ned. Handelmfj237 237 Amst. Rubber 99 99y4 H.V.A. 146% 146% Senembah 207B 209GB A.K.U369 357 %GB Berkel's Patent (v.) 266GB 170GB Calve Delft cert. 634%GB 648 Deli Mij .en (Ver.) 169.50 171 50 Kon. Pap v. Gelder 242GB 244* Hoogovens cert 568GB 573 %GB Muller en Co. NJB. 320GB 320 Ned Kabelfabr392GB 394,33 Philips 627^4 64U4 Phiüps pref236 ggj? Unlleyer Sir 2X3 BUltnS Leyen00r<i 205V, 210H Biliton 2de r309% «<jn Dordtse Olie gew. 72314 Kon. Olie (f20.161 30 1 ei Idem (50 4 f 20.—) 159'60 g| 70 Holl Amer l(jn JjOVS mi? Java China Paket ^6 Ï47 K.L.M 224 126 Kon Ned Stmv Mij ko: iKoi r-n Kon Paket Mij ilJfu Stoomvaart Mij Ned 165i£ j66% Nievelt Goudr eert 1S7.,/GB 13914 v Ommeren eert «mror 94Q Kon Rott Lloyd IIru Ned Scheepv Unie Jgg umqb NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 94 94% idem '48 (3%) 94 94% R'dam '52-1 (4%) 98y4 99 idem '37 I-III (3%) 94% 94y4 idem '38-1 (3%) ..95 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104 103% id. N.W.B. '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98 97 A'dam '51 2% 88% 88y4 A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 31% 81^ Enschede '54 2%.... 80% 80y4 Den Haag '52 I 2% 87% 88 Idem II 2% 89% R'dam '52 I 2% 90 89y4 Idem II 2% 89 89 Idem '57 2% 99 97% Utrecht '52 2% 91% 91 y4 Z.-Holl. 1957 2% 95% 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 205 207 Amst Bank 316 329% H.B.U eert. 238% 241% Rott Bank 289 300 Twentsche Bank 264 272 Industrie Ondernemingen Albert Heyn389 390 Borneo Sum. H.Mij. 69% 70 Ned. G. en Sp. fabr. 295 298 Kon. Ned. Grofsm. 150 155 Intematio139% 138% Int. Kunststoffenlnd. 47 47 Leidse Wolspinnerij 350 374GB Rott. Droogdok Mij. 616 620 Sikkens Lakfabr '53 600 607% Ned. Mij Walv.vrt. 114% 1147/8 Zaalberg 140 139% Ing. bur. v. BouwniJv. 251% 254 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% Am e rik. fondsen Canadian Pacific R. 26^ 26ff Intern. Nickel93% 94% Anaconda 617/8 61f| Bethlehem Steel 55% 55% Cities Service 48% 50V4 General Motors 53% 54y4 Kennecott 95% 96 >/4 Republic Steel 76% 78 Shell Oil 73exdiv. 74 tinion Pacific 30% 31V» Un States Steel 102 104 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 24/9 Edelmet. Kon AA 75 73 Pref. w.a Idem 85 84 Electrolas B 325L Holl Constructie 415L 415 Ver Touwfabrieken 280L Wernlnk's Betonm 133 135GL Van Wijk Textiel 105G 107%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7