Penseel Kroesjtsjef ditmaal in Washington warmer begroet dan bij aankomst WEERBERICHT Hoop is gegroeiddat premier in Camp David enige soepelheid jegens Eisenhower zal tonen Frans vliegtuig neergestort bij Bordeaux: 48 slachtoffers Amerikaanse maanraket ontploft, ruimteprogramma wordt herzien Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 No. 29857 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: B. A, E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Lelden Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) De bevolking van Washington heeft Kroesjtsjef gisteren na zijn rondreis door Amerika welwillender en vriendelijker ontvangen dan bij zijn aankomst, negen dagen geleden. Het enthousiasme kon men zeker niet wild noemen, maar langs de straten stonden vrij veel men sen, van wie verscheidenen zwaaiden en applaudisseerden. Deze hou ding van het publiek komt overeen met de gevoelens in politieke en journalistieke kringen: men gevoelt wat meer sympathie voor Kroesjtsjef persoonlijk en hoewel de algemene houding nog afwachtend blijft, toch is de hoop gestegen dat Kroesjtsjef enige soepelheid zal tonen, wan neer hij hedenavond, zaterdag en zondagochtend met Eisenhower zal confereren in Camp David, ongeveer negentig kilometer ten noorden van Washington. Naarmate de bijeenkomst in Camp David naderde, bleken de ge dachten van Kroesjtsjef zich daar meer op te concentreren. Gisteren aan de lunch te Pittsburgh, sprekende over de komende discussie met Eisenhower, zei hij zelfs: „Moge God ons kracht geven oplossingen te vinden, niet door geweld doch door rede". De aanwezigen onder wie de gouverneur van Pennsylvanië en de burgemeester van Pittsburgh, applaudisseerden hartelijk na deze uitspraak. Stemming is ietwat optimistischer De gouverneur, die democratat is, had betoogd dat hij niettemin het volste vertrouwen heeft in Eisenhowers beleid bij de komende discussie. Kroesjtsjef borduurde hierop handig door met de opmerking, dat Eisenhower dus kon con- feren zonder de vrees door een deel van zijn volk in de steek te worden gelaten en hetzelfde gold ook voor hem, Kroesj tsjef, omdat in de Sovjet-Unie slechts één partij bestaat. Ook nu kon hij niet nalaten hulde te brengen aan.zijn eigen land. Onze ene partij, aldus de Rus, is beter dan jullie twee. De toon van zijn lunchtoespraak gaf echter wel enige reden tot bemoe diging. Kroesjtsjef redeneerde aldus: wanneer beide volken tot hun leiders zeggen „houdt het been stijf", dan zou den we niet veel verder komen. Doch dat verwachten onze volken en de an dere vólken in de wereld niet van ons. Naar deze woorden te oordelen zou Kroesjtsjef in Camp David een sfeer van geven en nemen wensen. Dit was Kroesjtsjefs laatste openbare rede voor de conferentie en men kan slechts ho pen, dat zijn stemming niet zal om slaan. Het is een goed ding dat hij door dergelijke uitspraken niet slechts hoop wekt in Amerika, doch tevens bij zijn eigen volk. Zijn populariteit in de Sov jet-Unie zal stijgen .indien hij succes heeft doch kan een knauw krijgen, in dien hij faalt. Horloge voor sigaar Hoewel in Pittsburgh vele Amerikanen wonen, die van Slavische afkomst zijn en bewogen worden door het lot van de Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. In de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 SEPTEMBER Zon op: 6.30 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: uur; onder: 18.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.27 en 22.02 u. Laagwater te 4.38 en 17.04 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's onderdrukte volken, toch is de ontvangst in die stad zeer hartelijk geweest, wel licht warmer dan ergens anders. Kroesjtsjef die de laatste dagen geen uitbarstingen van woede heeft gehad, Premier Kroesjtsjef toont enige maiskolven van het land van zijn gastheer Garst, wiens landbouw bedrijf hij bezocht. De Russische staatsman noemde de kwaliteit van de kolven beter dan die van de Rus sische, maar dat scheen zijn stem ming niet ernstig te verstoren. was kennelijk in een goede stemming door deze ontvangst. Toen een arbeider in een machinefabriek, hem een sigaar van acht cent aanbood, gaf hij als dank zijn horloge dat zeker dertig dollar waard is. Hoewel Kroesjtsjef bijna een uur te laat in Washington arriveerde, had het publiek aldaar geduldig op zijn komst gewacht. Kroesjtsjef had nauwelijks tijd zich te verkleden voor de receptie in de Russische ambassade en het was dan ook waarlijk niet verwonderlijk, dat hij er daar wel wat moe uitzag. Niettemin schudde hij de hand van bijna vijfhon derd bezoekers, daarna wachtte hem nog een diner met 22 zakenlieden. Vanochtend stond een bezoek aan het Nationaal Gezondheidsinstituut op het programma. De Rus heeft evenwel doen weten, dat hij de ochtend vrij wilde houden om zich op de conferentie met Eisenhower voor te bereiden Als een soort voorbereiding voor Camp David kan men de lunch beschouwen, die Herter vandaag Kroesjtsjef aanbood. De maaltijd stond oorspronkelijk niet op het programma, doch thans zullen Herter en zijn medewerkers en Kroesj tsjef en diens naaste raadslieden elkaar kunnen spreken op het moment, waarop aller gedachten moeten uitgaan naar een Natalia liep door. In het gezelschap van de Russische premier Kroesjtsjef dat te Pi'tts- burgh de Mesta-staalfabrieken be- zocht .bevond zich gisteren ook Na- 1 talia Sergeeva, redacbrice van 't te I Moskou verschijnende blad .Nieuwe Tijden". Natalia begon een praatje met een arbeider, toevallig een student die zijn studie bekostigt door een gedeeltelijke dagtaak in de fabriek te vervullen. Deze keerde de rollen om en werd van ondervraagde ondervrager: „Hoeveel mensen wonen er in de Sovjet-Unie?", wilde hij weten. „Tweehonderd miljoen", antwoord de Natalia Sergeeva. „En hoeveel leden telt de communistische par tij?", vroeg de student-arbeider. „Ongeveer vijf miljoen", zei Nata lia. „Dus U wilt mij vertellen dat vijf miljoen gaan over leven en I dood van tweehonderd miljoen?", vroeg de Amerikaan. Natalia liep door Het Moskouse blad „Literatornaja Gazeta" meldt, dat er in de Sovjet-Unie een grote vraag bestaat naar Amerikaanse letterkundige werken. Deze werken, zo wel klassieke als moderne, zijn in ver schillende talen vertaald en worden in grote oplagen gedrukt. Speciaal de boeken van Jack London zijn zeer populair in de Sovjet-Unie. maar ook de werken van O. Henry en de romans van Mark Twain vinden gretig aftrek. Geheimzinnige omstandigheden: een luide ontploffing en twee enorme lichtflitsen Een vliegtuig van het type DC-7 van de Franse maatschappij „Transport Aeriens Intercontinentaux" (TAI) is gisteravond kort voor middernacht ongeveer vier km. van het vliegveld van Bordeaux, vanwaar het was opgestegen, in een bos van pijnbomen neergestort* Van de 60 inzittenden overleefden twaalf onder wie drie kleine kinderen het ongeluk. Er zijn zes zwaar gewonden. De minister van Gezondheid van Frans Kameroen, Sekoe Sissoko, behoorde tot de lichtgewonden. De overlevenden schijnen uit het toestel geslingerd te zijn op het ogenblik dat dit de grond raakte. De andere inzittenden zaten opgesloten in het vliegtuig dat in brand vloog. Er waren negen bemanningsleden. De TAI deelde mee, dat drie omgekomen Britten naar men gelooft de enige niet-Fransen zijn. De DC-7 was van Parijs via Bordeaux op weg naar de Ivoorkust en de Soeda- nese republiek. Kort na het opstijgen weerklonk er een luide ontploffing en er kwamen twee geweldige lichtflitsen uit het toestel. Wrakstukken lagen over een groot ge bied verspreid. Het toestel had zich een weg van honderd meter door het bos gebaand. De reddingsploegen werden in hun pogingen belemmerd door het duis ter en het ontbreken van begaanbare wegen in het bos. Ook schot op Vernis thans dubieus Een Amerikaanse maanraket is gisteren bü een proef van de raketmotor op de basis van Cape Canaveral ontploft. Niemand liep verwondingen op. De raket was van het type „Atlas-Able" en is volkomen vernield. Toen men bij het aftellen tot nul was gekomen, sloegen de vlammen onder uit de raket. De ongeveer veertig man die bü de proef betrokken waren, bevon den zich op het ogenblik van de ontploffing in een betonnen onderkomen op veertig meter afstand. In een bekendmaking van de Amerikaanse luchtmacht werd gezegd dat in het begin van de volgende maand een ruimteproef met deze raket zou worden gedaan. Nu zal dat waarschünlük november worden. Een woordvoerder van het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington deelde mee, dat als gevolg van de ontploffing van de maanraket het gehele Amerikaanse program voor ruimteproeven zal worden herzien. Naar ver luidt zal dit^ mogelyk ook invloed hebben op de poging om in november een ruimtevaartuig naar Venus te zenden. Deze proef had men aanvankelyk in juni j.l. willen nemen toen was de afstand tussen deze planeet en de aarde het kleinst maar de lancering werd toen uitgesteld. Intussen heeft dr. Dryden, admini strateur van bovengenoemd bureau, te Aken verklaard, dat het nog minstens twee jaar zal duren, voordat de Ameri kanen de maan kunnen treffen met een raket. Hij zei dit op een persconferentie in het raam van een conferentie van de NAVO-adviesgroep voor luchtvaart- onderzoek. Volgens dr. Dryden was de moeilijkheid vooral een gebrek aan stuwdruk van de Amerikaanse raketten. De geleide-apparatuur was uitstekend. Het Amerikaanse ministerie van De- conferentie, die voor de wereldgeschie denis van grote betekenis zou kunnen zün. Niemand weet, wat er te wachten staat, doch de stemming is ietwat op timistischer. Twee veranderingen Wat ook het resultaat van Kroesjtsjefs bezoek zal zijn, reeds thans kan men zeggen dat de Rus op twee punten is afgeweken van de traditionele communis tische theorie. Allereerst heeft hij thans mogelijk geacht, dat Amerika de wed loop om de bewapening kan staken, zon der daardoor in economische moeilijk heden te geraken. Vroeger heette dit onmogelijk. Voorts heeft Kroesjtsjef thans als zijn overtuiging uitgesproken, dat de regering en het volk van de Ver enigde Staten één van wil zün. Vroeger maakte men doorgaans onderscheid tus sen de heersende kringen, die op oorlog zouden aansturen en het volk, dat de vrede zou wensen. Al met al een reeks bemoedigende sympthomen, doch of hoop gerechtvaardigd is, zal wellicht eerst blij ken nada't Eisenhower de Sovjet-Unie heeft bezocht. In Washington acht men het meest waarschünlijk dat dit tegen bezoek begin november plaats vindt. Zondagmiddag geeft Kroesjtsjef voor zijn vertrek naar de Sovjet-Unie nog een persconferentie te Washington en bovendien zal hij het Amerikaanse volk via de televisie toespreken. De mogelyk- heid is niet uitgesloten, dat ook Eisen hower die dag een boodschap tot zyn volk zal richten. fensie heeft de Amerikaanse luchtmacht belast met de verantwoordelykheid voor het lanceren van satellieten die een militair doel hebben. De luchtmacht wordt tevens verantwoordelijk voor de middelen voor de ruimtevaart. Advertentie Onze najaarscollectie is compleet. „INTERNATIONAL FASHION in coats and overcoats". Onze nieuwe jassencol- lectie draagt een inter nationaal karakter. Moderne kleuren zijn op frappante wüze toegepast. Wereldmerken als Ascot, Santega, Kynoch, Falcon en Shelter domineren in exclusieve velours, teddy, bouclé en „vooral" in tweed. 69.—, 89.—, 119.—, 129.—, etc. Haarlemmerstraat 175 OOSTDUITS VOETBAL OP NEDERLANDSE TELEVISIE Woensdagmiddag zal de Nederlandse Televisie Stichting de in Oost-Berlijn te spelen voetbalwedstryd tussen de elftal len van Oost-Duitsland en Groot-Brit- tannië relayeren. De uitzending is van 16.00 tot 17.45 uur. Het is de eerste voet balwedstryd in Oost-Duitsland, die op het Nederlandse televisiescherm komt De wedstrijd wordt door de Westduitse televisie overgenomen van de Oostduitse en bereikt via het Westduitse net Ne derland. Het kinderprogramma van woensdag middag 30 september wordt in verband met deze uitzending verplaatst naar maandagmiddag 28 september. Indonesische P.G. weer vrijgelaten De Indonesische regering heeft gis teren de vrijlating bekend gemaakt van de voormalige procureur-generaal, Gatot Taroenamihardja, die sedert 10 september in huisarrest werd gehou den. Volgens de officiële bekendma king zal Gatot in een hoge functie worden benoemd aan het ministerie van Justitie. Voorlopig zullen zün vroegere werkzaamheden worden uit gevoerd door de plaatsvervangend procureur-generaal Zainal Abidin. Gedurende een verblüf van president Soekarno in de zuidelyke Buitengewes ten, werd de procureur-generaal door het leger gearresteerd, wegens „onder mijning" van het prestige van de leger leiding en van de Indonesische strüd- krachten in het algemeen. De directe aanleiding tot deze arrestatie was vol gens berichten, dat Gatot maatregelen had genomen tegen enkele hoge leger officieren, die hy beschuldigde van economische misdrijven. De 57-jarige procureur-generaal werd in april van dit jaar door president Soekarno aan gesteld als leider van de actie tegen corruptie en bureaucratie. Het ministerie van Voorlichting maakte gisteren in een radiouitzen ding gewag van „giftige" geruchten, die nog steeds de ronde doen om de huidige toestand in Indonesië te ver warren. Het ministerie deed een be roep op het volk te vertrouwen op de tact van president Soekarno en waak zaam te blijven tegen pogingen tot verstoring van de openbare orde. Zonder officieel vertoon is gisteren een daadwerkelijk begin gemaakt met de bouw van een pier in Sche- veningen. Wel ii'as er nogaI wat belangstelling bij het slaan van de eerste paal. Clirissemeuje wordt 110 jaar Volgende week vrijdag 2 okto ber zal Chrissemeuje, die officieel Christina Karnebeek-Baks heet, haar 110e verjaardag vieren. Zij woont in de buurtschap Holters- hoek bij Eibergen in de Gelderse Achterhoek. Mevrouw Karnebeek-Baks is de oudste inwoonster van ons land. Ze geniet nog een uitstekende gezondheid, al loopt ze enigszins gebogen. In haar woning be weegt ze zich nog vrij rond, zy het kalm aan, doch buiten komt ze nog slechts zelden. Van de buitenwereld neemt Chrisse^ meuje de laatste jaren weinig notitie meer. Ook praat zy weinig met hen, die haar komen bezoeken. In het voorjaar van 1958 is zü enige tyd ziek geweest, maar sindsdien is ze weer geheel hersteld. Alle Italiaanse tabak der Deli Mij verkocht De Deli-maatschappü Internationaal deelt mee, dat het gehele aanbod van 2560 pakken Italiaanse subtropical! tabak gisteren reeds bü voorinschrij ving is verkocht. De op heden vastge stelde inschrijving te Amsterdam is dus niet doorgegaan. Het aanbod be trof de gehele oogst 1958 van de Cipet, het Italiaanse consortium van produ centen en exporteurs van tabak, waar mee de Deli-maatschappij Internatio naal tot een nauwe samenwerking is gekomen. Ook in het verleden bij in schrijvingen voor Sumatratabak kwam het herhaaldelijk voor, dat het gehele aanbod reeds vóór de dag van in schrijving werd verkocht. Het resultaat van de verkoop acht men zeer bevredigend. Niet uitsluitend financieel maar ook uit het oogpunt van de opname van dit Italiaanse pro- dukt, aan welks totstandkoming des kundigen van de Deli-maatschappij hebben meegewerkt. Men heeft kunnen constateren dat deze tabak door de ko pers, handelaren en fabrikanten, vlot is opgenomen en dat deze kopers afkom stig waren uit vrijwel alle sigaren- rokende landen uit Europa. De prijzen, die niet werden bekend gemaakt, lagen zeer belangrijk boven de taxaties van de makelaar-s. Aan de oogst 1959 zullen de Deli- planters een nog intensiever mede werking verlenen, hetgeen de kwaliteit van de oogst slechts ten goede kan komen. Men hoopt in 1960 de volgen de oogst van de Cipet in Amsterdam te kunnen verkopen en verwacht, dat het aanbod dan ca. duizend pakken groter cal zün. Nieuw overleg over loonspelregels Nog geen beslissing over grafische C.A.O. (Van onze Haagse redactie) De looncommissie van de Stichting van de Arbeid zal morgen weer een bespreking hebben met de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, en de Staatssecretaris van Sociale Zaken, B. Roolvink, over de vrijere loonpolitiek. De interpretatie van de door de regering vastgestelde spelregels voor de gedifferentieerde loonvorming levert namehjk nog steeds moeilükheden op. Dat blijkt thans opnieuw bij de moei lükheden rondom de grafische C.A.O., waaraan Rijksbemiddelaars hun goed keuring totdusver hebben onthouden. Het Centraal Bureau voor de Grafi sche bedrijven heeft inmiddels nieuwe berekeningen voorgelegd aan de loon commissie van de Stichting van de Arbeid. Op grond daarvan is door deze commissie een aanvullend advies aan Rijksbemiddelaars gezonden. Nader vernemen wü - men zie ook el ders - dat het College van Rüksbemid- delaars in zijn vergadering van maan dag a.s. een beslissing hoopt te nemen ten aanzien van de grafische CAO. Duitse vraagstuk mag niet ontwapening in de weg staan Het Duitse vraagstuk mag niet de weg naar ontwapening blokkeren, zo heeft de Westduitse minister voor zaken be treffende geheel Duitsland, Ernst Lem mer, tegenover buitenlandse correspon denten te Bonn verklaard. Volgens hem zullen de politieke kwesties pas in de slotfase van een akkoord voor algemene en gecontroleerde ontwapening kunnen worden geregeld. Inzake Berlün verklaarde de minister zich „tot op zekere hoogte gerust ge steld" omdat „Kroesjtsjef niet een avon turier is zoals Hitler was" Lemmer deelde mee, dat het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland af neemt en thans ongeveer 330 per dag bedraagt, tegen 500 per dag in het vo rige jaar. Hy voegde hieraan toe, dat de Oostduitse regering thans gemakke- lyker toestemming voor reizen naar de Bondsrepubliek verleent.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1