Twee jaar gevangenisstraf geëist in de Deense scliilderijeiiaffaire ZWITSAL Harddraverijen op nieuwe baan te Lisse iverden een groot succes Elk schilderij is toch waard wat de kunstliefhebber geeft Uiteenlopende taxaties Geen kasverschillen meer MOEDER WORDEN... Ook de kinderen vierden feest Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 september 1959 Vierde blad no. 29857 Opnieuw voor Amsterdamse rechtbank De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen, heeft gisteren tegen een 49-jarige Amsterdamse koop man terzake van oplichting van Deense kooplieden door verkoop van waardeloze schilderstukken twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (sinds 28 mei j.l.) geëist. wees hij op de verschillen in de taxa ties door de Nederlandse en Deense des kundigen. „Ik probeer aan te tonen", aldus mr. v. d. Does, „dat met de prij zen volkomen in de lucht gegrepen is. De zaak, die reeds dinsdag diende, werd gisteren voortgezet met het requi sitoir van de officier. Deze bracht aller eerst in herinnering dat men in Dene marken verdachte als hoofddader be schouwt en hem gaarne zelf had willen berechten. Om formele redenen ge schiedt deze in Nederland. Vervolgens merkte de officier op, dat de zelfmoord van een Deense fabrikant tijdens de be rechting verdachtes medeplichtige A. Künster de zaak ernstiger heeft ge maakt. Ten'aanzien van de ten laste gelegde oplichting van de genoemde fabrikant (voor 290.000 Deense kronen) achtte de officier 't oogmerk van wederrechtelijke bevoordeling bewezen. Immers, de wer kelijke handelswaarde van de verkochte schilderijen verschilt aanzienlijk van hetgeen verdachte ervoor vroeg. Hij reisde in een grijze grote Rolls Royce. Dat maakte grote indruk. Hij verscheen in een goed zittend pak en met een dito verhaal, aldus mr. Van Everdingen, die vervolgde: deze verdachte gebruikte te voren in Duitsland soortgelijke verhalen. Deze hangen aaneen van aperte leugens. Zo heeft hij tegenover de eerder ge noemde Deense fabrikant onder ere woord verklaard de doeken te hebben verkocht aan Braziliaanse relaties. Hoe wel die fabrikant stellig ook iets in de speculaties van die doorverkoop heeft gezien, moet wat zich daar heeft afge speeld als een voltooide oplichting wor den beschouwd. Verdachte heeft zich daarmee wederrechtelijk bevoordeeld met zeker een ton in Nederlands geld. Hoofdleugen De hoofdleugen in het verhaal van de verdachte aan de fabrikant is, dat het met de doorverkoop van de doeken aan de Brazilianen „voor elkaar was". Te genover een ander - Emborg - heeft ver dachte een verhaal opgedist dat in vele opzichten overeen kwam met wat hij aan de fabrikant had verteld. Voor deze Emborg was verdachte echter bang, zo vervolgde de officier. Toen voor hem vaststond, dat Emborg door de rechter commissaris in Amsterdam zou worden verhoord heeft hij gepoogd deze ervan af te brengen een voor hem - verdachte - bezwarende verklaring af te leggen. In tegenwoordigheid van een zekere mevr. McLane heeft verdachte die Emborg opgebeld. Niettemin heeft deze de Deen se politie ingelicht, hetgeen ertoe heeft geleid dat verdachte in Nederland werd gearresteerd. De officier concludeerde, dat de ten laste gelegde feiten ook in Nederland strafbaar zijn. Het bewijs, dat deze inderdaad zijn gepleegd achtte hij uit de getuigenverklaringen geleverd. Ook verdachtes antecedenten liet de of ficier meespreken: hij is meermalen ver oordeeld, o.a. in Duitsland en België, hoewel ook verscheidene malen vrijge sproken, en evenzo zijn enige zaken, die tegen hem aanhangig waren gemaakt, geseponeerd. Moedig man Om elf uur begon de raadsman, mr. dr. L. P. van der Does. aan zijn plei dooi. Daarin schetste hij verdachte als een moedig man. Tijdens de Japanse be zetting van Indië verbleef hij in kam pen, waar hij de voedseldistributie or ganiseerde. Voorts nam hij vaak de schuld van anderen op zich en werd dan door de Jappen op vreselijke wijze ge marteld. De raadsman zeide niet het minste medelijden te hebben met de genen, die op zijn voorstellen zijn inge gaan, het waren typisch lieden met pas verworven rijkdom. De Deense fabrikanten waren er - zo vervolgde hij - op uit in Zwitserland bankrekeningen (niet op eigen naam. maar op nummer) te kweken om de Deense deviezenbepalingen te ontduiken. Grote slag De Deense fabrikant had erop gere kend in korte tijd een grote slag te slaan met de doorverkoop der schilderijen - die hij van verdachte had gekocht - aan de Brazilianen. ,.De man is bepaald niet door een samenweefsel van ver dichtsels en listige kunstgrepen van verdachte tot afgifte van het geld be wogen". Mr. Van der Does wees erop dat zich in het dossier niet de processen- verbaal bevinden van het verhoor van de fabrikant in de zaak Künster door cie Deense rechtbank. Künster is toen als medeplichtige tot 6 maanden veroor deeld. Na de middagpauze ging de raadsman zeer uitvoerig in op de expertises. Des kundigen, die hij niet met naam kon noemen, zouden graag zo'n transactie voor het bedrag als waarvoor verdachte had verhandeld, willen doen. Op de vei lingen en verkopingen van de getuige- deskundigen waren volgens pleiter tal van valse schilderijen voorgekomen, zo dat hij hun deskundigheid wel in twij fel moest trekken. „De doeken waren maar 48 uur in Amsterdam voor taxatie door de deskundigen van de Justitie, zo dat wij geen gelegenheid hadden ande re deskundigen te horen". Vervolgens Het is maar wat de gek ervoor geeft. Elk schilderij is waard, wat de kunst liefhebber ervoor wil geven". Pleiter kwam in zijn conclusie tot de slotsom, dat de tenlaste gelegde feiten niet be wezen waren en vroeg vrijspraak. Zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheids- stelling werd door de rechtbank echter na in de raadkamer te zijn geweest af gewezen. Na repliek van de officier van Justitie, die o.m. opmerkte, dat de ge vraagde bedragen in geen enkele ver houding stonden met de door verschil lende deskundigen getaxeerde waarde, kreeg verdachte het laatste woord. Hij besloot een kort betoog met de woorden „Ik voel mij voor honderd procent on schuldig". De rechtbank doet op 8 oktober a.s. uitspraak. Oudjes bij elkaar In de Duivenlaan te Apeldoorn heeft gisteren Apeldoorns oudste ingezetene, de weduwe H. G. van der Gronden- Hogewen haar 102e verjaardag gevierd. De grootste verrassing werd haar bereid toen zy bezoek kreeg van de op een na oudste ingezetene van de gemeente, de 101-jarige Geertje Hoekert uit Uddel. De oudjes, die beiden nog beschikken overeen heldere geest, hebben honderd uit zitten praten onder het genot van een glaasje en daarbij talrijke herinne ringen opgehaald. Wethouder P. M. Oostlander kwam namens het gemeentebestuur van Apel doorn gelukwensen aanbieden en of freerde zowel de jarige als haar bejaar de bezoekster een fruitmand. Onvoldoende leiding van burgemeester WETHOUDER LEGT FUNCTIE NEER De heer Jac. v. d. Lely, die enige weken geleden was gekozen tot wethouder van de Lier, heeft deze functie weer neerge Iegd. In een verklaring hieromtrent heeft hij meegedeeld, dat de leiding die van burgemeester F. Nieborg uitgaat, van dien aard is, dat zij aanleiding werd tot grote moeilijkheden, waardoor verantwoordelijkheid als wethouder niet te dragen is. De heer Van der Lely verklaarde voorts, als lid van de CHU het gezag zeer hoog te stellen. Daarom zou hij niet alles meedelen, aangezien dit het gezag zou kunnen schaden. Wel merkte hij op dat hij, wanneer de burgemeester een besluit van B. en W. naar buiten over brengt op een zodanige wijze, dat het gezag van een wethouder bij een be paalde bevolkingsgroep wordt aangetast, niet bereid is dit te aanvaarden. De heer J. T. H. N. van der Laar (KVP) die als opvolger van de heer Van der Lely tot wethouder is gekozen, heeft deze benoeming in beraad gehouden. Advertentie De beroemde opera-zangeres Maria Callas dankt het publiek in de Royal Festival Hall te Londen, dat haar een ovatie bracht na haar op treden. SCHRIJFKASSA vanaf f 115.— KASSA MET TELROL en 4 indicatietoetsen f 745. KASSA MET TELBON en controlestrook - 2 tellers, waarvan één dagtotaal met slot en klanten teller f1575.—. SCHRIJVENDE TELMACHINE zeer handig op een toonbank f 385.-. HAARLEMMERSTRAAT 167171 LEIDEN - TEL. 21400 Sal gearresteerd (Van onze Haagse redactie) Bobo Sal. de voetbalspeler uit Joego slavië, die onlangs de Oostenrijkse nationaliteit verkreeg, is gisteren door de marechaussee aan de Duits-Neder landse grens bij Vaals gearresteerd. De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank had zijn aanhouding ver zocht wegens meineed. Sal zal alsnog terecht moeten staan. De zaak tegen Sal dateert van Juni 1957. Sal, een zeer goede voetballer, was destijds in contact getreden met Ajax en de nu in DWS opgegane vereniging „Amsterdam" De Justitie werd in de zaak gemengd toen er sprake was van een vervalst contract. Sal verklaarde toen hij door de rechter-commissaris werd gehoord, dat Ajax had getracht hem een valse verklaring te laten af leggen. Sal tekende zijn verklaring, na dat de rechter-commissaris hem op een mogelijke vervolging wegens meineed had gewezen. Zestien getuigenverklarin gen bewezen het tegendeel van Sals verklaring. De officier van Justitie dagvaardde Sal daarop inderdaad wegens meineed, maar voordat de zaak begon, vertrok Sal uit Nederland. Later dook hy weer op in Oostenrijk, waar hij in het huwe lijk trad. Sal zou gaan spelen voor Lask in Linz. Koningin naar Rotterdam Koningin Juliana is voornemens za terdag 24 oktober een bezoek te brengen aan Rotterdam, Morgens zal H.M. de nieuwe schouwburg en het ziekenhuis Dijkzigt bezichtigen, 's middags zal zij een bijeenkomst bijwonen t.g.v. de vol tooiing van het middenschip van de St.-Laurentiuskerk. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE IJslands ambassadeur terug naar zijn land De IJslandse ambassadeur aan het Ne derlandse hof, dr. Kristinn Gudmunds- son, is hedenmiddag via Kopenhagen naar zijn land teruggekeerd, na een 18- daags verblijf in Nederland. Dr. Gudmundsson, die tevens IJslands ambassadeur in Londen is. werd enige maanden geleden voor consultaties met zijn regering naar IJsland ontboden. Sedertdien is hij niet meer op zijn standplaats te Londen teruggekeerd. De belangen van IJsland in het Verenigd Koninkrijk worden momenteel waarge nomen door een charge d'affaires. Algemeen wordt aangenomen, dat de tijdelijke afwezigheid van dr. Gud mundsson uit Londen verband houdt met het visserijgeschil tussen IJsland en Engeland, dat vorig jaar ontstond toen Engeland weigerde IJslandse aanspra ken te erkennen op een kuststrook van twaalf mijl rondom IJsland, waarbin nen niet mag worden gevist. De IJslandse ambassadeur heeft tij dens zijn bezoek aan Nederland een on derhoud over deze kwestie gehad met de staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Hou ten, waarbij hij Nederland heeft ge vraagd om IJslands standpunt te steu nen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde des gevraagd dat Nederland nog geen defi nitief standpunt heeft bepaald voor de internationale zeerechtconferentie, het volgend voorjaar te houden in Genève, doch voegde daaraan toe dat gehoopt wordt een voor alle partijen aanvaard baar compromis op deze conferentie te bereiken. Dit zal er in de praktijk op neerkomen dat men een compromis hoopt te bereiken tussen de driemijls- zone, die nog slechts door een minder heid van kuststaten wordt aangehou den, en de twaalfmijlszone. die reeds door vele landen wordt voorgestaan en ook toegepast. PLANNEN VOOR UNIVERSITEIT IN OVERIJSSEL De classicale vergadering Hengelo van de Ned. Herv. Kerk heeft op haar najaarsvergadering in Hengelo een com missie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar suggesties, die de kerke- raad van Almelo heeft gedaan ten aan zien van de plannen voor universiteit of hogeschool in Overijssel. Indien de plannen voor een derde T.H. in Twente mochten doorgaan dan komt, volgens de Almelose kerkeraad, de vraag naar voren of het niet gewenst is aan die Schattige kinderkleding! Lichter, zachter, warmer en daarbij oersterk! En o zo gemakkelijk in onderhoudDank zij Bayer's textielvezel 'Draion', dank zij Zaalberg. Let bij stof pei kinderkleding op het Zaalberg-Draion etiket! De „Karei Doormail" overvoer vissersboot In de monding van de Weser heeft het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman", dat na afloop van Navo-ma- noeuvres met Duitse marine-eenheden onderweg was naar Hamburg, 's nachts een 71 ton metend Belgisch vissersvaar tuig overvaren. Er zouden vijf personen zijn omgekomen. Om ongeveer half twee meldde de commandant van het vliegdekschip aan het Westduitse kuststation „Norddeich Radia" dat een onbekend klein schip was overvaren. Geruime tijd later wer den wrakstukken opgevist, die erop duidden dat het slachtoffer de 0-246 uit Ostende was, de „Frans Elza". Men heeft geen sporen gevonden van overlevenden, hoewel verschillende oor logsschepen geruime tijd gezocht heb ben. De Westduitse reddingsboot „Her mann Apelt" is uitgevaren doch moest onverrichterzake terugkeren. De „Karei Doorman" zou een officieel bezoek van enkele dagen aan Ham burg brengen. Direct na de aanvaring is het schip voor anker gegaan. Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: De Nederlandse consul-generaal te Hamburg, mr. Th. F. Valck Lucassen deelde ons mee, dat hij bericht had ontvangen, dat de ontvangst te Ham burg waarheen de Karei Doorman voor een officieel bezoek op weg was op de Karei Doorman zullen doorgaan, uiteraard met de nodige reserves in verband met de vijf omgekomen Belgi sche vissers. Maar men zou vandaag géén bezoekers ter bezichtiging van het schip aan boord toelaten, zoals oor spronkelijk wel in de bedoeling heeft gelegen. Men zal zich eerst beperken tot een officiële ontvangst, waarop ook de Nederlandse ambassadeur te Bonn, jhr. mr. H. F. L. K. van Vredeburgh aan wezig zal zijn. Het smaldeel zal tot dinsdag in Hamburg blijven, maar maandag vertrekt de Zwaardvis reeds. Advertentie T.H. een leerstoel te verbinden voor vraagstukken rond de verhouding kerk en industrie en de geestelijke problemen rond de industrialisatie. De jaarlijkse harddraverijen welke gisteren te Lisse gehouden zijn kunnen in alle opzichten uitstekend geslaagd genoemd worden. Een zeer voorname factor is, dat het bij uitstek prachtige herfstweer met een middagtemperatuur van omstreeks 20 graden bijzonder meewerkte, maar ook de nieuwe draverijbaan mag een grote aanwinst genoemd worden. Het is gisteren gebleken, dat de Van Lyndenweg zich voor een dergelijke sport uitstekend leent. In vole opzichten is deze baan zelfs uniek. De draverijen, welke niet minder dan vijf uur duurden en een spannend ver loop hadden, trokken veel belangstelling. Aan de start verschenen 's middags om half twee 21 paarden. Sonja Zira, een acht-jarige bruine merrie, van J. Wage naar ,won deze traditionele wedstrijd, terwijl het paard Sun Rise de tweede prijs voor zijn eigenaar, C. Zwart, in de wacht sleepte. Quirinus van P. Groen eindigde als derde. De hoofdprijzen wa ren resp. f1100, f600 en f350. Was er in de eerste omloop geen sprake van spanning, even later kreeg het talrijke publiek, dat op de hellingen langs de Van Lyndenweg had plaats genomen, waar voor hun geld. Na de tweede om loop bleven nog zes paarden over: Ura nium, Quirinus. Partout, Sun Rise, Son ja Zora en William Hannover. Specta culair waren de ritten in de derde om loop. Uranium ging te vroeg van start en moest de strijd staken. Quirinus, Sun Rise en Zonja Zora bleken de sterksten te zijn. In de vierde omloop waren drie ritten tussen Quirinus en Sun Rise no dig om aan te tonen wie de snelste was Laatstgenoemd paard had daarna kamp te leveren tegen Sonja Zora om de hoogste prijs. De berijders van Uranium, Partout en Hannover waren eerder op de middag al overeengekomen de vierde, vijfde en zesde prijs onderling in gelijk bedrag te verdelen; zij deden dus niet meer mee. De voorzitter van de harddraverijver eniging, dr. G. A Schalen, sprak na af loop der draverijen in .De Witte Zwaan" een woord van dank tot alle deelnemers en feliciteerde de berijders van de win nende paarden met het behaalde succes. Kindersportf eesten In het sportpark werd ook al in het kader van de najaarsfeesten een sportmiddag georganiseerd voor de kin deren van de zesde klassen van alle scholen. Het bestuur van de harddrave rijvereniging heeft er samen met de be sturen van V.V.V. en Oranjecomité voor gezorgd dat het voor de jeugd een fijne middag werd. Het fraaie nazomerweer heeft ook aan dit sportfeest luister bij gezet. De uitslagen luiden als volgt: Balspel meisjes: 1ste prijs en beker St.-Agatha-school; 2e prijs N. H. school. Touwtrekken jongens: 1ste prijs jon gens van de W.lhelmussehool in de En gel; 2de prijs de r.-k. school „Meester Strik". De zeepkistenrace was ook spannend. Kees van der Leede en Eric Christoffer- sen moesten de 1ste prijs verdelen; Adri gen de tweede prijs, Wim Holl en Kees Goossens de derde; Eduard van der Drift en Jac. van Ruiten de vierde en Wim Juffermans en Jan v. d. Zijde de vijfde. Er werd ook een race met de sul ky's gehouden, waarbij als winnaars uic de bus kwamen Ruud Eisenga en Bob Heudekom; 2. Ad. v. d. Berk en Piet Kortekaas; 3. Bert Kamphorst en Wim Arnoldus; 4. Frans Filippo en Peter Borsboom; 5. Martin de Haas en Fred. Rooij akkers. Tenslotte was er ook nog een behen- dingheidswedstrijd voor meisjes opfiet sen. De handigste meisjes bij dit spel waren: 1. Truus Buyck; 2. Thea Buyck; 3. Cock Verhaar; 4. Greet van Dijk. Dr. Schalij reikte de prijzen uit. De bekers werden aan de hoofden der scho len uitgereikt met de beste wensen voor een volgend jaar. Lunapark Zij tot slot van de weergave van de najaarsfeesten nog vermeld, dat het Luna-park achter ,De Witte Zwaan", een zeer druk bezoek had. Het was nu eens niet als andere jaren, dat men met vele balen stroo het terrein enigszins begaanbaar moest maken. Er was op het terrein ,voor elck wat wils!" Twee weken graven naar onbekend voorwerp Wormer De hulpverleningsdienst van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft zijn werkzaamheden bij het gat In het weiland te Wormer gisteren overgedra gen aan het Wormer aannemersbedrijf E. Woud. De aannemer denkt »oor het opgraven van het voorwerp ongeveer twee weken nodig te hebben. Reeds eerder heeft men met een mijndetector getracht het voor werp op te sporen, maar het apparaat reageerde niet. De hulpverleningsdienst blijft toezicht uitoefenen op de graaf- de Rooy en Albert Mastenbroek ontvin- werkzaamheden. Kleuter in vlammen omgekomen Speciale berichtgeving) By een brand in de IJsselmondese- straat by de familie Scholte te Schiedam is vanmorgen het driejarig zoontje Wimmie om het leven gekomen. De brand werd op zolder gesticht door spe lende kinderen o.w. het zesjarige broer tje Tommie, dat om 8 uur naar beneden kwam en „brand" riep. De rookontwik keling was toen al zo sterk dat de ouders de trap niet meer op konden. Het kind had zich verborgen in een kast op de vliering, waarin het eerst drie kwartier later door de brandweer werd ontdekt. De materiele schade was betrekkelyk gering. Advertentie. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Nieuwe krachtbron voor satellieten Philips hielp mede aan ontwikkeling Spoedig zal een moderne versie van de uitwendige verbrandingsmotor de elek trische energiebron zijn voor aardsatel- lieten, aldus deelt men ons mede van de zyde van de Ailison-divisle van Ge neral Motors. Deze motor die zowel kernenergie en chemische brandstof als zonnewarmte kan verbruiken, is ontwik keld door Allison en General Motors krachtens een overeenkomst met de N.V. Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en North American Philips Co Ino te New York. Allison is een bedryf van het General Motors Concern gespecialiseerd in de produktie van turbinemotoren. Onlangs is reeds bekend gemaakt, dat het proefmodel van deze motor met succes zijn werk heeft gedaan op zonne- energie. Dit model is kleiner dan een telefoontoestel, maar wekt door middel van een wisselstroomgenerator voldoen de stroom op om een kleine radio te laten spelen.. Deze volledig ontwikkelde kleine motor voorziet in de behoefte aan een betrouwbare en langdurige energie voorziening van het instrumentarium in een aardsatelliet. Latere versies van het prototype zullen dan ook worden aangeboden aan mili taire en burgeelijke instanties, die be- taire en burgelijke instanties, die be- Bijzonder aantrekkelijk is het gebruik van dit soort motor, aldus de Allison- divisie ook daar, waar rendement en minimaal geluid een belangrijke rol spelen, zoals in woon- en ziekenhuizen. Tenslotte kan de motor toepassing vin den in grasmaaimachines, buitenboord motoren, en verschillende andere werk tuigen. Het principe dat ten grondslag ligt aan deze krachtbron is overigens reeds ontwikkeld in 1816 door een Schot. Fel debat tussen VAR en Israël De algemene vergadering van de Ver enigde Naties te New York was gisteren het toneel van een felle woordenstrijd tussen vertegenwoordigers van Israël en de Verenigde Arabische Republiek. Is raels minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir. viel de Arabische landen in het algemeen en de Verenigde Arabische Republiek in het bijzonder aan wegens hun „oorlogszuchtige houding jegens Israël". Nauwelijks was het ap plaus dat haar rede oogstte, verstorven of de onderminister van Buitenlandse Zaken der VAR, Zeineddin, eiste het recht van antwoord op en stelde dat er in het> Midden-Oosten geen enkel lanci bestaat dat Israël erkent of bereid is ermee te onderhandelen. Met van emotie trillende stem betoogde hij dat de opkomst van het Zionisme in het Midden-Oosten in de vorm van Is raël een daad van kolonisatie betekende. Israël was er door ,3rits koloniaal ge weld" gekomen. Ook zijn woorden oogst ten applaus.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13