NAAR WERF OF FABRIEK A andere werkkring vogelkooi! IQ ZELFST. HULP oliehaard„Savo" accordeon Kilometerslang konvooi sleepte vliegdekschepen over de Oceaan ADRES VAN HOOGLERAREN TOT DE MINISTERRAAD PIANO(LA) Ie kapster Australië Energieke Jongeman J.P. van der^al&Zn. Cursus opleiding tot mannequin vrl. adm. personeel KNECHT Leerling-verkoopster 1 Tarief „SLEUTELTJES" SHELL WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 Geen gok, maar een ervaring „Elbe" had bijsonder voorspoedige reis Na een reis van 29 dagen en 3.999 zeemijlen „het mochten er geen 4.000 zijn", zei kapitein A. Poot heeft de sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co. gister middag omstreeks zes uur het tweede van de beide escorte-vliegdekschepen, die van Boston naar België zijn gesleept, aan de Boudewijnsluis in Antwerpen afgeleverd. „Het was een bijzonder voorspoedige reis", verzekerde de gezagvoerder van de „Elbe", toen ruim anderhalf uur later zijn schip met de 26 leden van de be manning en 16 runners aan de Schelde- kade in Antwerpen was afgemeerd. Hij had toen voor de eerste keer in de ge schiedenis van de zeesleepvaart twee schepen van een dergelijke omvang in één sleep veilig over de Oceaan ge bracht. Bijna een kilometer lang was het kon vooi. waarover hij het commando voerde. De twee schepen, ieder van 7.000 ton, afkomstig uit de „Amerikaanse motten- ballenvloot" en voor de sloop naar Bel gië verkocht, werden met afzonderlijke trossen gesleept, de „Petrof Bay" meer dan 600 meter en de „Sargent Bay" op 200 meter achter de „Elbe". „We hebben goed en slecht weer gehad", zei kapitein Poot lakoniek. Het slechte weer kwam zondag 13 september. In geselende storm De sleep bevond zich toen op 300 mgl ten westen van het Kanaal. Drie uur lang werden de drie vaartuigen gegeseld door een tropische storm van wind kracht 11. Koers houden was bg deze onverwacht opgestoken storm niet mo gelijk. De kracht was zo groot, dat de 16 runners, die'op beide 162 meter lange en 25 meter brede schepen zaten, plat op het vliegdek moesten gaan liggen om te voorkomen, dat zg er af zouden waaien. Drie uur hield de storm aan. „Wij be paalden ons er toe de zaak stgf te hou den en met de wind mee te draaien", verklaarde kapitein Poot. Tegen vijf uur 's middags waren wind en zee voldoen de gekalmeerd om de 4.000 paardekrach- ten van de „Elbe" in staat te stellen weer op koers te gaar. liggen. „We waren in dat etmaal in totaal nog geen dertig mijl uit onze koers ge dreven". Niet onverantwoord Bij de ingang van het Kanaal droeg de „Elbe" een van beide slepen over aan de zeesleepboot „Gele Zee", omdat, ge zien het drukke verkeer daar het minder gewenst was met twee schepen op sleep hier binnen te varen. In antwoord op wel geuite kritiek, dat deze sleepreis onverantwoord zou zijn, zei kapitein Poot: „Het was bepaald geen gok. Het materieel is erop bere kend". De volgende week vertrekt de 41-jarige uit Vlaardingen afkomstige kapitein voor een nieuwe reis naar New York. De „Elbe" zal dan, tezamen met de „Clyde" en de „Oostzee", alle zeeslepers van L. Smit en Co., in één konvooi vgf sche pen van hetzelfde type als de „Petrof Bay" en „Sargent Bay" naar Japan slepen. „Deze eerste keer was behalve geen gok ook geen experiment, maar een nieuwe ervaring, die mij is meegevallen" Snelle ontwatering Oostelijk Flevoland Deskundigen van de Dienst Zuider zeewerken hebben goede hoop dat men het plan eind 1962 of althans voor het midden van 1963 gereed te komen met het graven van tochten en sloten in Oostelijk Flevoland ,zal kunnen ver wezenlijken. Door de buitengewoon droge zomer die thans achter ons ligt ,is het werk in de jongste IJsselrneerpolder met grote snelheid gevorderd. Door de grote droogte heeft de directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpolderwer- ken) 1000 hectaren meer kunnen ont wateren en inzaaien dan becgfcrd was. De lange, droge zomer had voorts tot gevolg dat de aannemers, die in op dracht van de Dienst der Zuiderzeewer ken tochten en sloten graven en wegen aanleggen, vrijwel geen moeilijkheden mét hun zware machines hebben gehad 9P de voormalige zeebodem, die vorig jaar nog zeer drassig was. De rijping van de polderbodem is door de uitzon derlijke droogte mét twee jaren bespoe digd. Britten verwerpen een Russische nota over Laos Gisteren is te Moskou het Britse ant woord op de Russische nota inzake Laos van 15 september overhandigd. Naar verluidt verdedigt de Britse regering het besluit van de Veiligheidsraad om waar nemers naar Laos te zenden. Het Laotiaanse leger heeft de pers de toegang tot de provincie Sam Neoea verboden omdat enkele verslaggevers „de feiten onjuist hebben weergegeven". De staatssecretaris van Voorlichting, Tsjampassak, heeft meegedeeld dat er Tibetanen sneuvelen liever dan in de kampen te sterven Volgens de correspondent van het In diase blad „The Statesman" in Darjee- ling, zijn de Chinese wreedheden tegen over de Tibetanen zo erg, dat deze lie ver in de strijd sneuvelen dan een lang zame dood in concentratiekampen te sterven. De correspondent schrijft uit door gaans betrouwbare bron vernomen te hebben, dat Tibetaanse verzetsgroepen zich in grote aantallen in het noorden, noordoosten, het oosten en het westen van Tibet verzamelen en dat de Chi nezen speciaal geoefende bergtroepen hebben laten aanrukken. Zeven Chinese vliegtuigen zouden be schadigd zijn bij aanvallen van opstan delingen op het vliegveld van Dam Sjoeng, ongeveer 120 km ten noorden van Lhasa. Vijfduizend Tibetanen zou den gedwongen zijn aan een spoorweg verbinding naar Lhasa te werken. Ti betanen in concentratiekampen aan de oevers van de rivier de Kyi-Tsjoe (40 km van Lhasa) zouden gebruikt worden bij de uitvoering van het grootste van drie nieuwe hydro-elektrische projecten bij Lhasa. VAN 1953—1959: Amerikaanse liulp aan ons land bedroeg ruim 800 miljoen Het Amerikaanse Ministerie van De fensie heeft onlangs gegevens gepubli ceerd over de financiële steun aan het buitenland. Ten aanzien van Nederland werd het volgende gepubliceerd: In de fiscale jaren 1953 tot en met 1958 is een bedrag van in totaal f 811.625.000 door de V.S. in Nederland uitgegeven. Dit bedrag was o.m. bestemd voor de oprichting van gebouwen ten behoeve van de Amerikaanse strijdkrachten in Nederland, de aanschaf van materieel en uitrusting, uitgaven voor militaire installaties en gebouwen ten dienste van Nederlandse NAVO-activiteiten, de loon- betaling aan Amerikaanse militair per soneel, overbruggingssteun en voor con tractuele verplichtingen ten aanzien van personenvervoer en transport van uitrustingsstukken, huren, verbindingen, drukwerken en andere diensten. maandag te Moeongsa met de opstande lingen gevochten is. De laatsten hadden zware verliezen geleden. 65 km ten oosten van Sam Neoea had den de opstandelingen onder de dorpe lingen gerecruteerd en levensmiddelen ingezameld. Uit de zuidelijke provincie Pak Se wordt propaganda-activiteit gemeld. Eerste Nike-groep naar Kamp Holterbeek (Speciale berichtgeving) Het kamp Holterbeek bg Eibergen krggt na ongeveer een jaar lang on bezet te zijn geweest weer een bestem ming. In Holterbeek zal namelijk over een maand, het personeel van de eer ste Nike-groep, van de Kon. Lucht macht, worden gehuisvest. De Nike is een Amerikaans geleid projectiel. De mannen van deze eerste Nike-groep zijn opgeleid in de V.S. en wel in het Fort Bliss.j in Texas. Hun specialistische opleiding is thans vrijwel voltooid. Het Nike-bataljon omvat on geveer 200 man. Zij zijn de eerste in de Kon. Luchtmacht, die vertrouwd zijn gemaakt met de bediening van de Ame rikaanse geleide projectielen. Deze ge leide projectielen zullen zelf niet in Holterbeek worden gestationeerd. Zij komen op een basis in West-Duitsland. Het eerste Nederlandse Nike-bataljon zal ook slechts een maand of vier in Holterbeek blijven. De mannen zullen er hun algemene militaire vorming voltooien; daarna zullen ze worden gestationeerd op de militaire basis in West-Duitsland, waar hun Nikes zich bevinden. De naam van deze basis kon ons niet worden genoemd. Auto velde met grote vaart pompstation (Van onze Haagse redactie) Op de Rijksweg Den HaagRotter dam, bjj de wegsplitsing naar Delft is gisteravond omstreeks half elf een merkwaardig auto-ongeluk gebeurd. Bij een inhaalmanoeuvre raakte een Schiedammer door nog niet opgehel derde oorzaak, plotseling de macht over het stuur van zijn personenauto kwijt. Deze reed daardoor met een snelheid van ruim 100 km. op het benzinepompstation in, dat zich bij de wegsplitsing bevindt. Hier werd een enorme ravage aange richt. Drie pompinstallaties werden on derste boven gereden. De DKW werd volledig vernield en kan als verloren worden beschouwd. Een begin van brand die door de bot singen in de wagen ontstond, kon door het personeel van het pompstation tijdig worden geblust. De bestuurder van de auto moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Mijn Beatrix niet in exploitatie? Naar wg van de voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen vernemen, zal de directie van de Staatsmijnen op korte termijn in contact treden met de mi nister van Economische Zaken, over de toekomst van de in aanleg zijnde mijn Beatrix. In welingelichte kringen heeft men Over stem van intellect in georganiseerd overleg Drie-en-vijftig hoogleraren van vrijwel alle inrichtingen voor hoger onderwijs in ons land hebben zich dezer dagen met een adres gericht tot de Raad van Ministers. In dit adres spreken zij hun verontrusting uit over de huidige situa tie, waarin, naar hun mening de bij de erkende vakcentrales aangesloten vak organisaties zich op het terrein van ge organiseerd overleg, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemings raden vrijwel een monopoliepositie héb ben toegeëigend. Zij zien hierin een aantasting van de democratische beginselen, waarop ons rechtsbestel gefundeerd is. Naar hun mening behoort aan andere groeperin gen, welke tot constructieve medewer king bereid en in staat zijn. zowel bij het overleg in de bedrijfstakken en Kerkelijk Leven De hereniging met de vrijgemaakte Ger. Kerken De generale synode der Geref. Ker ken is gisteren te Utrecht haar vyfde zittingsweek begonnen met de behande ling van verschillende kleine rapporten. Hierna kwam opnieuw aan de orde de zaak van de hereniging met de Vrijge maakte Gereformeerde Kerken. De rap porteur, prof dr. H. N. Ridderbos, was met nieuwe voorstellen gekomen, die door prof. dr. D. Nauta geamendeerd waren. In een uitvoerig betoog zetten beide hoogleraren hun standpunt uiteen, waarbij het met name ging over de vraag of men de „vervangingsformule" terzijde moet stellen zonder er wat an ders voor in de plaats te geven, zoals de commissie voorstelde, dan wel haar voorlopig op moet schorten, zoals prof. Nauta betoogde, totdat een gesprek heeft plaats gehad en men elkander zou gevonden hebben. In de discussie schaar den vrijwel alle sprekers zich aan de zijde van de commissie. Meer dan één spreker betoogde, dat de uiteenzetting van prof. Nauta hem niet had overtuigd. Als men iets niet maar zo terzijde mag stellen, omdat het gegrond is op de heilige schrift en de belijdenis, mag men dat dan wel opschorten? Opgemerkt werd, dat de synode elke schijn moet verwerpen, dat zij na opheffing der „vervangingsformule" er toch iets an ders voor in de plaats zou stellen. Men ondernemingen als zo mogelijk bij de samenstelling der publiekrechtelijke be- drijfslichamen een plaats te worden ingeruimd. Teneinde zich ook op het hoogste niveau te doen vertegenwoordigen, komen de bedoelde organisaties voor de consequentie te staan, zich in federatief verband te bundelen, hetwelk tevens een vruchtbaar overleg ten goede zal komen. Tenslotte doen de hoogleraren een drin gend beroep op het georganiseerde be drijfsleven om stappen te ondernemen, waardoor de niet bij een erkende cen trale aangesloten groeperingen de moge lijkheid krijgen hun stem te doen horen. Terwijl zij deze groeperingen in over weging geven om wegen te bewandelen die ertoe leiden, dat zij aan het topbe- raad kunnen deelnemen, verwachten zij van de overheid, dat zü er zoveel moge lijk toe zal bijdragen, dat eerder ge noemde groeperingen niet uit het over leg worden geweerd. hieruit de conclusie getrokken, dat de directie van de Staatsmijnen het voor nemen heeft de minister erop te wij zen, dat zij het, gezien de huidige si tuatie op de energiemarkt, niet ver antwoord acht, de mijn Beatrix in exploitatie te nemen. moet de eenheid zoeken, maar nimmer ten koste van de waarheid. Als de kerk een stap terug doet terwille van de een heid en zij stelt iets terzijde, waarvan zij overigens overtuigd is, dat het niet in strijd is met schrift en belijdenis, dan pleegt zij geen ontrouw. In de ge schiedenis der christelijke kerk komt men bij herhaling zulke beslissingen tegen. Nadat in de avondzitting de eerste ronde der sprekers was afgelopen be antwoordde de rapporteur prof. Ridder bos, de gemaakte opmerkingen, waarna de praeses de zitting tot hedenochtend verdaagde. KONINGIN ONTVING INDIASE KARDINAAL. Koningin Juliana heeft gistermiddag Z. E. Valerian Kardinaal Gracias, Aarts bisschop van Bombay, in privé audiën tie ontvangen ten paleize Soestdijk. De Koningin onderhield zich ruim een uur met de aartsbisschop. Het gesprek had voornamelijk betrekking op culturele aangelegenheden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam Ph. Cornelder te Wilhelmlnadorp. Te Bovenkarspel c.a. J. Fournler te Goutum (Fr.). Te Boven- Hardinxveld W. Vroeglndewey te Barne- veld. Aangenomen naar Lekkerkerk R. van 't Lindenhout te Wapserveen. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkverg. van Utrecht tot pred. voor bui- gew. werkz. (geest. verz. Diaconessenhuls te Utrecht) K. Koopmans Austerlitz. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ridderkerk G. Heijerman te Nij verdal. Te Hoogstede (Graafschap Bentheim Duitsland) J. G. O. Guhrt te Emden Oost-Friesland, Duitsland) Bedankt voor Andljk (vac. J. Véegh) K. H. Schuring te Hallum. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Werkendam J. P. Geels te Haarlem-Centrum en M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. TE KOOP wegens vertrek. I Merk Forster Leipzig Steinw. Dresden. TELEFOON 26934. of 2e KAPSTER gevraagd, voor direct. KAPPER v. d. BERG Kerkstraat 43 - Wassenaar telefoon 0 1751—2097 OPENBAAR SLACHTHUIS Donderdagmorgen 9 uur ver koop van partij LAMSVLEES, voorw. goedgekeurd. De verkoper, J. VAN TONGEREN. Adverteert in dit blad GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU - LEIDEN Aanmeldingskantoor voor emigratie. VOORLICHTINGSAVOND Het Gewestelijk Arbeidsbureau geeft een voorlichtings avond over met films op vrijdag 25 september 1959 in het Geweste lijk Arbeidsbureau, Doezastraat 2a te Leiden. Aanvang 8 uur. TOEGANG VRIJ. Gelegenheid tot het stellen van vragen. 24 jr., ongehuwd, 8-jarige kantoorervaring, ziet uit naar Bezit buiten accuratesse, organisatie-vermogen en goede stijl, de diploma's mulo, typen, middenstand, boekhouden, Nederlandse- en Engelse Handelscor respondentie; studerend voor Duitse- en Franse Handelscorrespondentie. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 25725. In gezin waar de vrouw des huizes leiding van een vrij groot zakenbedrijf heeft, wordt een flinke voor de huish. gevraagd. Voor dag of dag en nacht, goed kunn. koken, 3 schoolg. kinderen. Meerdere hulp aan wezig. Brieven met ref. aan bureau van dit blad no. 25738. U zoekt een U slaagt bij Morsstraat 25 - Tel. 24410 TE KOOP AANGEBODEN cap. 10.000 kal. (slechts 2 win ters gebrand)tevens een 3-korig, 80 bas. en pianokla vier, tegen elk aann. bod. Te bevragen 's avonds 7—8 u. Patrimoniumpark 18, Leiderdorp. Onze aangekondigde cursus voor opleiding mannequin, pasdame en foto-model begint DONDERDAG 24 SEP TEMBER a.s. Er kunnen nog enige dames, ook gehuw den en grote maten, inschrijven. Aanmelden tussen 7.30 en 9.30 uur, aan de bovenzaal van Rest. ZOMERZORG, Stationsweg 35, Leiden. Wilt U de eerste les zonder enige verplichting mee maken? U bent welkom. U kunt daarna beslissen of U verder aan de curSus wilt deelnemen. Prospectus zenden wij U alsnog gaarne. Ook van U zal men na de afloop van de lessen kunnen zeggen: een goede mannequin komt van de GOOISE MANNEQUINSCHOOL, Godelindestraat 68 - Bussum - Tel. 0 2959/14421 TIJDELIJK gevraagd geen typen, doch kantoorerv. vereist. Geh. geen bezwaar, normale dagtaak. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 25749. Hotel Rest. Den Ouden Deijl, Wassenaar, vraagt handige voor algemene dienst. Aanm.: na 6 uur bij de directie. HET LINGERIEHUIS vraagt voor Prinsessekade 3, Leiden haar filiaal Prinsessekade 3, Leiden Prettige werkkring, goede sal. en soc. voorz. Sollicitaties bij de cheffin van het filiaal Prinsesse kade 3, Leiden, telefoon 32218. 120 woorden f 1. 130 woorden f1.50 (een woord hoogstens 12 letters) Bewijsnummers f 0.10 extra Toezending nummerbrleven r 0.20 meer „SLEUTELTJES" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen op de achtergrond van elke plezierige autorit staat steevast de gele pomp met de blauwe schelp... de „SUPER SHELL" pomp! Op „SUPER SHELL" loopt de motor rustiger en ritmischer. U profiteert van meer passeer- en optrekvermogen. Het is niet alleen aan de rode kleur te merken, dat „SUPER SHELL" een klasse apart is! De kwaliteit en zuiverheid zullen u doen ontdekken.... ...beter op „SUPER SHELL" met Wat is en wat doet I.C.A.? I.C.A. is een door Shell ontdekte benzine „dope", welke de onvermijdelijke aanslag in de verbrandingsruimten onbrandbaar maakt en daardoor voortijdige ontsteking voorkomt! Omdat I.C.A. de chemische structuur van de aanslag dusdanig verandert, dat deze niet geleidend wordt, kan ook kortsluiting van de bougies niet meer plaats vinden! Resultaat: een motor die soepeler en regelmatiger loopt, minder slijt en meer presteert! Oöfef, UliftRUKul 'SHELL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9