Kroesjtsjef bezorgt autoriteiten in Amerika slapeloze nachten.... BUSTEHOUDERS Kies xxu voor jaren... een AU pinG matras Wisselende stemmingen voor een Rus vrij normaal ..Mr. K." is nu eenmaal Ruskinds sterke man Marine Luchtvaart Dienst rust ,Sea Hawkes' metSidewinders' uit Prijs- verlaging OCTERNO Directeur-generaal P.T.T. vraagt meer kapitaal en bouwvolume gevoelens Landbouwbeleid met gemengde door K.N.L.C. begroet DE ZUIDERKRUIS BRENGT 600 EMIGRANTEN NAAR AMERIKA Eerste grootscheepse afvaart onder Pastore- Walter-wet Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 september 1959 Derde blad no. 29855 vanaf f 79.- binnenvermg 1 ichuimrubbe vanaf f122 van binnen het best van buiten het mooist Thans Jiever geen schermutselingen (Van onze Amerikaanse correspondent) Kroesjtsjefs rondreis geeft het State Department (Buitenlandse Zaken) in Washington herhaalde lijk reden tot bezorgdheid. De vei ligheid van de belangrijke gast scheen aanvankelijk het grootste probleem, doch thans maakt men zich nog meer ongerust over de ongelukken, die kunnen voort komen uit Kroesjtsjefs woorden wisselingen met lagere Ameri kaanse autoriteiten, die een debat met hem aangaan over ideolo gische onderwerpen alsmede de internationale betrekkingen. Had den de Amerikanen groter kennis van het Russische volkskarakter, dan zouden zij weten dat het voor de Russen vrij normaal is van het ene uiterste in het andere om te slaan. Kroesjtsjef heeft zich de laatste dagen in dit opzicht een ware Rus getoond. Hiermede is echter niet gezegd dat het State Department zich ten onrechte on gerust maakt. Weliswaar blijkt de Rus sische premier de woede van het ene ogenblik in de zonnige sfeer van het vol gende vergeten te zijn, maar dat maakt die momenten van woede niet minder gevaarlijk. Wanneer Kroesjtsjef in eigen land zijn gramschap toont, moeten zijn toehoorders wel sidderen: hun carrière, ja hun leven kunnen op het spel staan! In Amerika moet de premier zich vnj machteloos voelen tegenover zijn gehoor dat op zijn boosheid soms ietwat geamu seerd reageert. Juist dat gevoel van machteloosheid zou de Rus tot groter felheid kunnen aanzetten en het State Department heeft zich enige ogenblik ken werkelijk ongerust gemaakt over de mogelijkheid dat Kroesjtsjef kwaad naar huis zou gaan. De vertoning, die de Sovjetrussische premier ten beste geeft is vrij onbehou wen. Zowel zijn woede als zijn humor zijn vrij grof. Zeker, er ligt enige tactiek aan die grofheid ten grondslag, maar tevens ziet men hier de reacties van een man, in wie de oerkrachten slechts ten dele zijn getemd en beheerst. Of men zich echter ongerust maakt of amuseert, of men de menselijke kracht in Kroesj tsjef waardeert, dan wel zich ergert aan zijn grofheid, één ding is voor alles van belang: dit is de sterke man in de Sov jet-Unie en indien het Westen op dit moment wil trachten tot betere betrek kingen te komen met het communisti sche deel van de wereld, dan moet dat Via deze man worden geprobeerd. Voor het eerst heeft zondag een menigte in Santa Barbara en San Francisco vriendelijk gereageerd, toen Kroesjtsjef zich vertoonde. Aanvankelijk was men in Washington zeer voldaan over de koele houding van het Amerikaanse publiek, doch thans, nu men zich onge rust maakt over het verloop van de tocht, kan men er een zekere tevreden heid over bespeuren, dat de spanning, die aan de oostkust is ontstaan, door deze hartelijkheid is -gebroken. Kroesj tsjef scheen zijn gramschap vergeten en praatte niet meer over naar huisgaan. Voor alles is het van belang, dat de premier met Eisenhower een ernstige conferentie heeft voor het einde dezer week. Terwille daarvan zou men de schermutselingen onderweg liefst zo veel mogelijk beperken.- Tot zover onze Amerikaanse correspon dent. Gevaarlijk aspect van lu-oesjtsjefs bezoek Er heeft een groot verschil bestaan tussen de ontvangst, die de Amerikanen van de oostkust de Russische premier bereiden en de lezing welke de Russi sche kranten ervan geven. Het verschil is van dien aard, dat Amerikaanse rege ringsfunctionarissen er een gevaarlijk aspect in zien. Buitenlands holelbezoek Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de maanden april tot en met juni 1959 in de Nederlandse hotels bijna 937.000 overnachtingen van buitenlandse gas ten geregistreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1958 is het aantal overnachtingen met 2% afgenomen. Er was een toeneming van het aantal overnachtingen voor bezoekers uit Duits land (styging 12.000 of 16%), Engeland en Schotland (11.000 of 8%) en België en Luxemburg (4.000 of 9%). Het bezoek van geallieerde militairen nam af met 17.000 of 25%. Voorts nam het bezoek van Zwitsers af met 6.000 of 16%, dat van bezoekers uit Denemarken en IJsland met 2.500 of 14%, uit Zwe den met 4.000 of 11% en uit Frankrijk met 2.000 of 3%. Voor Kroesjtsjef naar de Verenigde Staten vertrok had het Russische volk de indruk, dat de besprekingen met president Eisenhower tot onmiddellijke, concrete resultaten zouden leiden. Die indruk was gekweekt door de Russische kranten. Zij hebben niets gedaan om er iets aan te veranderen en schrijven in gloedvolle termen over juichende men senmenigten en hartelijke ontvangsten, overal waar Kroesjtsjef zich vertoont, Maar de ontvangst was koel en be leefd, op het kille af, al is er dus nu, in het westen, enige verandering gekomen. Eisenhowers begroeting van de Russische premier was beleefd, met een grimmige ondertoon. Wie zijn ogen en oren ge bruikt kan het onmogelijk anders waar nemen. Van het laaiend enthousiasme dat de Russische officiële kranten het Russische publiek voorschotelen, is ner gens ook niet aan de westkust, sprake. Voor de afwijking tussen feiten en hun weergave in de Russische pers moe ten redenen zijn. In Washington heeft men zijn veron derstellingen hierover. Het is een duidelijke propaganda, daarover bestaan geen verschillen van opvatting. Maar het doel? Wellicht is het de bedoeling het Ame rikaanse volk te tekenen als een volk dat de doelen van de Sovjet-Unie mede nastreeft. De werkelijke tegenstanders van de Sovjet-Unie zijn dan „de miljo nairs en militaristen", die van oudsher als „oorlogshitsers" te boek staan. Het Amerikaanse volk wil wel goed, als zijn heersers het maar kennis lieten nemen van de (communistische) werkelijkheid. Dit is gevaarlijke propaganda, zeker als ze de beoogde resultaten bereikt, want het Russische volk wordt er volko men door misleid ten aanzien van de ware overtuiging van het Amerikaanse volk, ook wat betreft zijn mogelijke be slistheid om zich tegen een aanval op „the American way of life" te verdedi gen. Als by het Russische volk een derge lijke onderschatting zou bestaan, wordt het voor het Kremlin gemakkelijker zijn offensief van dreigementen en kleine crises voort te zetten, en zou het minder verzet ondervinden als het ooit op een oorlog wil aansturen. Immers: het Rus sische volk zou dan denken dat zijn eventuele tegenstanders slechts weinig verzet zullen bieden. Washington blijft zich afvragen wat de reden kan zijn voor de misvormde weergave van de feiten. Men Is zich er van bewust dat bij de vele fundamentele verschillen tussen Amerika en Rusland een nieuw overleg is gevoegd, nog ge vaarlijker dan de reeds bestaande. (Van een onzer redacteuren) De Marine Luchtvaart Dienst van de Nederlandse Koninklijke Marine heeft als eerste NAVO-land op het vasteland van Europa straaljagers uitgerust met zelf geleidende „Sidewinder"-raketten. Op de vliegbasis Valkenburg heeft men het bovendien in enige maanden tijds klaar gespeeld volgens eigen ontwerp een ophanginrichting onder de vleugels van enige „Sea Hawks" aan te brengen. Men is op Val kenburg niet alleen bijzonder tevreden, dat de constructie van de ophanging naar wens is verlopen, maar ook wel bijzonder ingenomen met het feit, dat men de luchtmacht een slag voor is gebleven. Weer samenzwering ontdekt tegen Castro op Cuba Volgens in Havanna ontvangen be richten is te Baracoa, de oostelijkste stad van de provincie Oriente, een sa menzwering tegen het bewind van Fidel Castro ontdekt. Er zouden 40 tot 80 ar restaties zijn verricht onder oud-mili- tairen en burgers. De politiecommissaris van Baracoa verklaarde dat de samen zweerders van plan waren geweest de luchthaven te bezetten en terroristische aanvallen op de stad te doen. De politie had wapens en dynamiet in beslag ge nomen. In Pinar del Rio de westelijkste pro vincie van het eiland, zijri dinsdag zeven mensen op beschuldiging van deel neming aan een samenzwering 'tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Santiago de Cuba werden vier mensen op grond van dezelfde beschuldiging tot gevangenisstraf veroordeeld. Voor liet eerst op liet continent De „Sea Hawk" en de „Sidewinder" wordt een ideale combinatie geacht. Hoewel de raketten hier nog niet wer den afgevuurd, zijn toch reeds enige oefenvluchten gemaakt, die bevredigend zijn verlopen. De „Sea Hawk" is van Engelse ma kelij en is in gebruik bij de Neder landse M.L.D. Twee squadrons (één op Valkenburg en één van de Karei Door man) zullen met de nieuwe raketten worden uitgerust. De „Sidewinder" is drie meter lang en heeft een diameter va nl2Vi- cm. De ra ket wordt alleen gebruikt tegen lucht doelen. De raket wordt in de buurt van het doel afgevuurd en zoekt het doel dan zelf op met een snelheid, die de geluidssnelheid ver te boven gaat. Het ziet als het ware de richting en com mandeert de besturing. Het meest in teressante deel van de granaat, de kop, kon men ons op de vliegbasis Valken burg niet tonen omdat dit gedeelte ge heim is. Trefzeker In de kop bevindt zich een zogenoem de zoeker, een soort fotocel, die reageert op infra-rood. Die reactie wordt omge zet in geluid. Als de vlieger een doel nadert dan hoort hij dat dus. Naar mate het doel meer warmte uitstraalt zal de zoeker heftiger reageren. Het is zelfs voorgekomen, dat een afgevuurde „sidewinder" uit een formatie vliegtui gen van hetzelfde type. dat vliegtuig trof, dat een slechts lichtelijk warmgelopen motor had. dus de meeste warmte uitstraalde. De raket kan zijn doel over een afstand van enkele kilo meters opzoeken en doet dat feilloos. Hier ziet men de Sidewinderbe vestigd onder de vleugels van een Sea Hawk. De kop van het pro jectiel is bedekt met een kap. Dit meest interessante onderdeel van de raket is geheim. (Foto L.D./ Holvast) Voor het doel, dat de raket heeft „uitgezocht", is er geen ontkomen meer aan. Het is bewezen, dat het wapen kan falen als het binnen een bepaalde straal van de zon wordt afgevuurd. Ook bij mist en zware bewolking is er een kans, dat het wapen niet functio neert. Maar onder alle andere om standigheden wordt de trefzekerheid gegarandeerd. De Minister van Defensie heeft in de toelichting op de begroting van zijn Departement voor 1960 meegedeeld, dat „de uitrusting van de daarvoor in aan merking komende vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht met „Sidewin- der"-raketten in 1960 en 1961 gereali seerd zal worden". Inmiddels is men bij de Koninklijke Luchtmacht en de Ne derlandse vliegtuigindustrie bezig een oplossing te zoeken voor de ophang inrichting, die voor de bepaalde typen vliegtuigen moet worden aangebracht. Het ligt in de bedoeling later in het jaar, wanneer behalve het op het vlieg kamp Valkenburg gestationeerde squa- dron-3 „Seahawk" straaljagers ook het op Hr. Ms. vliegdekschip Karei Door man gestationeerde straaljagers van squadron-860 van de ophanginrichting zijn voorzien, boven de Noordzee en een keer een enkele Sidewinder af te vuren op een raket van een ander type dat voor oefeningen wordt gebruikt. De vliegers van de squadrons Sea- Hawks kunnen dan vanuit de lucht eens zien wal de rekel kan presteren. Ds. Smits neemt ontslag als Eerste Kamerlid In de vergadering van de Eerste Kamer is gistermiddag mededeling gedaan van een brief van ds. C. Smits (SG), waarin hij mededeelt wegens drukke werkzaam heden ontslag te moeten nemen als lid der Kamer. De heer Smits heeft sinds 6 november 1956 zitting gehad in de Eerste Kamer. De brief werd voor kennisgeving aan genomen. div. uilvoeringen, alle maten, vele prijsklassen Ziet onze speciale etalage LEIDEN - Breestraat 35 Tel. 30768 Beroep op het publiek By de opening van het districts postkantoor te Rotterdam heeft prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal der PTT, er o.a. op gewezen, dat hoewel PTT voor zijn voornaamste diensten de vraag niet stimuleert maar veeleer tracht af te houden, PTT desondanks niet aan de vraag kan voldoen. Hierin ligt naar het oordeel van prof. Bast een ernstige waarschuwing. De PTT- diensten moeten kunnen meegroeien met alle geledingen van onze natio nale economie. Om ln nieuwe wijken tijdig post- inrichtingen en telefooncentrales te hebben en om in de bestaande wijken de groeiende behoeften op te vangen, moet PTT grote investeringen kunnen doen en dit zou jaren vooruit moeten geschieden. Ir. Bast wees voorts op het facet van de menselijke arbeid, die naast werk- ook woonruimte nodig heeft. Per 6000 woningen zyn er gemiddeld, voor de verzorging met PTT-diensten, 125 PTT- ambtenaren nodig (40 bestellers, 40 tele foonambtenaren, 3 telegraafambtenaren, 8 giroambtenaren, 2 spaarbankambte naren en 32 ambtenaren van verschil lende aard). Deze mensen hebben zelf 80 90 wo ningen nodig en een passend aantal kubieke meters werkruimte voor zichzelf en hun machinerie. Daarvoor is bouw volume nodig, ook in - die - plaatsen in het Westen, waar dit artikel schaarser is dan elders. In het algemeen zal, omdat PTT plaatselijk werkt, daar waar de bevol king groeit ook het aandeel van PTT in het bouwvolume moeten toenemen. Over de voortschrijdende mechanise ring van de post zei prof. Bast, dat Drie miljoen meer goud en deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank zijn goud en deviezen samen toe genomen met f 3 miljoen. Zij vormen nu een totaal bedrag van f 5180,8 milj. Goud bleef onveranderd; de vermeerde ring zit in de valuta, waarvan voor f2. miljoen in harde deviezen. Koningin bij jubileumviering in Kurliaus (Speciale berichtgeving) Met gemengde gevoelens heeft het Kon. Ned. Landbouwcomité kennis genomen van het nieuwe, vorige week ontvouwde, landbouwbeleid, speciaal waar het gaat om het vaststellen van de garantiepryzen. Dit kreeg de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, vanmiddag te horen van de voorzitter van het jubilerende KNLC, ir. C. S. Knottnerus, in diens openingsrede voor de buitengewone algemene vergadering van het comité en aan gesloten organisaties in het Scheveningse Kurhaus. De bijeenkomst stond in het teken van het 75-jarig bestaan van het KNLC. Koningin Juliana woonde, evenals minister Marijnen en vele andere vooraanstaande persoonlykheden, deze feeste lijke herdenking bij. Aan het einde van zijn rede bood voorzitter Knottnerus haar een exemplaar aan van het door de heer D. Piers voor deze gelegenheid geschreven gedenkboek. boekt. Minister Marijnen sloot de rU van officiële sprekers met een toespraak, waarin hy zijn gelukwensen aan de jubilerende organisatie overbracht. De bijeenkomst werd opgeluisterd met het optreden van het West-Nederlandse Symiphonie-orkest. onder leiding van Sam Swaap. Geen dwang Na in het algemeen vastgesteld te hebben dat de landbouw momenteel, voor zover het de producent betreft, in de verkeerde hoek zit, richtte ir. Knott nerus zich rechtstreeks tot de minister van Landbouw met de woorden: „Hoe wel er veel aantrekkelijks in is. toont het nieuwe landbouwbeleid toch een aantal zaken, die niet in overeenstem ming met onze opvattingen zijn. Vele punten heeft men onvoldoende gecon cretiseerd". Groot bezwaar maakte spreker voorts tegen het voornemen van de minister de garantieprijzen los te koppelen van de door het Landbouw Economisch Instituut vastgestelde gemiddelde kostprijs. Nieuwsgierig bleek de K.N. L.C.-voorzitter bovendien te zijn naar het redelijk inkomen van de boer, zoals de minister dat ziet. en meer nog naar de melkprijs, „omdat wij dan dat redelijk inkomen zelf wel kunnen uitrekenen". Ir. Knottnerus kantte zich tegen dwangmaatregelen bij de structurele ontwikkeling van het plat teland. ofschoon hij hieraan wel voor rang wilde zien verleend. In een uitvoerige rede gaf de heer H. D. Louwes uit Zuidhorn, oud-voorzitter van het KNLC, daarna een uiteenzetting over de geschiedenis van het comité, de moeilijkheden die het in de loop van zijn bestaan heeft moeten oplossen en de successen die men daarbij heeft ge- ST.-NICOLAAS- EN KERSTPAKKETTEN VOOR MARINEPERSONEEL St.-Nicolaas- en kerstpakketten, als mede kerst- en nieuwjaarscorrespon dentie bestemd voor militairen der Zee macht, die in Ned. Nieuw-Guinea of op Hr. Ms. schepen van oorlog in de wate ren rond dit gebiedsdeel dienst doen, kunnen per zeepost worden verstuurd. De St.-Nicolaaspakketten dienen uiterlijk 30 september a s., de kerstpak ketten alsmede kerst- en nieuwjaars correspondentie uiterlijk 10 oktober a.s. ter post te zyn bezorgd. Op de pakketten dient duidelijk te worden vermeld lfSt.-Nicolaaspakket" 04. ^Kerstpakket". iedereen, die achter de schennen geke ken heeft bij de postdienst, beseft moet hebben, dat mechanisering van post- handelingen bijzonder moeilijk is als ge volg van de oneindige variatie in aard, vorm en omvang van het aan de post toevertrouwde materiaal. Het moet daarom geenszins uitge sloten worden geacht, dat de poste rijen op den duur een beroep op het publiek zullen moeten doen om tot enige standaardisatie van de afmetin gen van een deel der post te komen. Voortgang van de mechanisatie acht spreker n.l. onontkoombaar oim in de toekomst de steeds aanzwellende stroom binnen de gewenste tijd te kunnen verwerken. In een gieterij aan de Scliipholweg Ie Amsterdam vervaardigt Mari Andriessen dit metershoge beeld van dr. Albert Ptesman, dat begin oktober in Den Haag zal worden onthuld. Val van 12 meier (Speciale berichtgeving) Door nog onbekende ooi-zaak is gister morgen de 36-jarige schilder J. Busscher uit Winschoten, tijdens werkzaamheden aan de Minervaflat te Groningen van een balkon op 12 meter hoogte gevallen. De man werd zwaar gewond overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst is overleden. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, was gistermiddag naar Rotterdam gekomen om het vertrek naar New York mee te maken van het regeringsschip „Zuiderkruis". Met dit schip reizen 600 emigranten naar de Verenigde Staten, die worden toegelaten krachtens de Pastore-Walter Act, die op 2 september 1958 in werking is getreden. Deze wet voorziet in de emigratiemogelijkheid van 3.136 gezinnen, die Indonesië verlaten hebben tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Genoemd aantal gezinnen komt overeen met circa 10.000 personen. Om een visum te krygen moet de a.s. emigrant een borg hebben en het leeuwedeel van deze borgstellingen wordt verstrekt door de Wereldraad van Kerken en de „National Catholic Welfare Conference", die in Genève zetelen. Daarnaast kan men zelf voor een borg zorgen en voor een beperkt aantal emigranten treedt het „Christian Reformed Resettlement Service Committee" als borg op. Dit is de eerste grootscheepse afvaart onder deze wet, merkte de regerings commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haverman, op. Van emigratie van burger tot burger sprak de minister, die vernomen had dat de emigrant in Amerika een tot drie weken nodig heeft om huisvesting te vinden. Ook baart de werkgelegenheid geen zorgen. Op 1 juli 1960 loopt de wet af. Nog 400 gezinnen kunnen van deze mogelykheid gebruik maken, aldus de minister. De emigranten wenste hy het beste voor de toekomst. „Ik hoop. dat u ook al wordt u Amerikaan, Nederland niet zult vergeten", zo eindigde hij. Op het ogenblik, zo bleek uit gegevens van de Nederlandse Emigratiedienst, zyn in behandeling de aanvragen van ruim 3.600 gezinnen, ruim 11.000 perso nen omvattend. Omdat er altyd gezin nen zyn, die zich terugtrekken, zo leert de ervaring, zyn aanmeldingen van 4.000 gezinnen nodig. Totnutoe kwamen 1.300 borgstellingen binnen op grond waarvan 4.000 personen een visum kun nen krygen. Ongeveer 750 borgstellingen weiden reeds door het Amerikaanse consulaat- generaal te Rotterdam gebruikt om 2 500 mensen van een visum te voorzien. In de komende weken worden degenen op geroepen. Voor wie wel een borg aan wezig is, maar nog geen visum ontvin gen. Om dit programma af te werken moeten nog 1.836 borgen binnenkomen, Met inbegrip van de groep, die vandaag met de Zuiderkruis is vertrokken, zijn reeds ca. 1 800 emigranten naar Amerika afgereisd, aldus de Nederlandse emigra tiedienst. Het vertrek werd ook bygewoond door de vertegenwoordiger van de Wereld raad voor Kerken, dr. E H. E S. Chandler, en mgr. W. M. Bekkers, bis schop co-adjutor van 'B-Hertogenbosch.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5