Laatste nieuws Fraaie expositie van moderne edelsmeedkunst in Leiden Humanitasbegint meer actie met opening bejaardensociëteit Wat de Raad van Voorschoten vrijdag te behandelen krijgt Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 september 1959 Tweede Wad no. 29855 Martinshofcollectie bij Van Rossum du Chatel en Driessen In de jaren na de oorlog heeft zich een merkwaardig verschijnsel ontwikkeld. Terwijl op het gebied van de techniek de massaproduktie steeds groter vormen aanneemt, is er anderzijds een streven om het ambacht op de voorgrond te schuiven. In versterkte mate is dit het geval met het kunstambacht der edel smeden. Zy laten zich gelden als ambachtsman én als kunstenaar. Van deze edelsmeedkunst kregen wy gisteren een goede indruk tijdens ons bezoek aan de Martinshofcollectie, welke t.e.m. 2 oktober is tentoongesteld in het expositiezaaltje van de C.V. Leidsche Goud- en Zilverhandel Van Rossum du Chatel en Driesen aan de Breestraat. Een gedeelte uit deze Martinshofcollec tie, tot welker samenstelling indertijd de heer J. Th. Furstner te Eefde het initiatief nam, wordt hier naar voren gebracht. Het vertegenwoordigt het scheppend vermogen van Maud Smit, Chris Steenbergen, Archibald Dumbar, Otto HahnenEdda Marie Dierkes, prin ses zu Erbach Schönberg. Van de moderne edelsmeden onder scheidt Maud Smit zich doordat zy niet de strakke, soms kubistische lijnen volgt. Zy heeft een voorkeur voor aardige figuurtjes: visjes, herten, konyntjes etc. Zy laat de dieren dartelen in het veld en de voorstellingen op haar broches, hangers, kettingen, dan ook altyd in een ritmische bewegende vorm zien. zy heb ben bovendien altijd rondingen, geen scherpe punten. Chris Steenbergen is de edelsmid, die speelt met goud en zilver, die eerst de vorm zoekt en dan de edelsteen zijn plaats geeft. Zijn onderwerpen zijn ab stracter dan die van Maud Smit. Archibald Dumbar gaat in de eerste plaats uit van het gesteente, dat by hem een ereplaats krijgt: een toermalijn in een bijzondere kleur groen of rood, of een kristal met rutielnaalden, dat gevat wordt in een omlijsting van symme trisch geplaatste pijltjes. Otto Hahn werkt vooral in de granu- leertechniek. Dit is, naar men ons ver zekerde, de duurste techniek, welke uiterst groot vakmanschap vergt. Pas een generatie terug werd zy in Duits land herontdekt. Door het aanbrengen van uiterst fijne korreltjes goud brengt Hahn op een gouden ondergrond voor stellingen en versieringen aan. Anders dan Maud Smit werkt prinses Edda Marie. De prachtige vorm en het 6obere gebruik van edelsteen geven haar werk een uitzonderlijke noblesse. Zy houdt er het meest van om een voor werp voor de draagster zelf te maken. Een bijzonderheid is n.l., dat armban den en kettingen met zo'n preciese ba lans om de arm en hals liggen. Niet zo als by Maud Smit, getuigt haar werk van een speelse geest. Haar vormen zijn elegant en adellijk, doch tevens strak. In haar combinatie met stenen en edel metaal bereikt zij prachtige effecten. Een fraaie en hoogst interessante expositie, welke de goudsmid en zyn kunst in het middelpunt der belangstel ling plaatst. Lezers schrijven ONTHULLING STANDBEELD v. d. WERF. Een lezer schrijft ons, zich nog goed te herinneren hoe hy als negen-jarige knaap op 3 oktober 1884 de school jeugd had vrij naar „De Ruïne" was gegaan. Tussen het publiek achter de afrastering was hy getuige van de fees telijke onthulling. Het is hem altijd by gebleven hoe een „stadsjantje" (destijds een vaak ge bruikte aanduiding voor een werkman in dienst van de gemeente) uiting gaf aan zijn verontwaardiging over de „voortijdige onthulling", die een maand tevoren had plaatsgehad: „Die smeer lappen! En de zoon van de burgemees ter was er ook by!" Een andere bejaarde Leidenaar toonde ons vanmorgen vol trots een afbeelding, waarop hy in de stoet als 5-jarige knaap voorkwam, zomede het gedrukte feest programma waarin de namen voor komen van zyn vader als lid van het feestcomité, zomede van zyn destijds 9- jarig broertje en hem, als deelnemers aan de optocht, respectievelijk als „nar" en „kind". Morgen aan de Borneostraat Introductie gewone aandelen Van Wijk en Heringa Blijkens een heden verschenen bericht is een aanvrage gedaan tot opneming in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel van de gewone aan delen Van Wyk en Heringa N.V. en tot verwisseling van gewone aandelen Leid sche Textielfabrieken gebr. Van Wyk en Co. N.V., in gewone aandelen Van Wyk en Heringa N.V. Houders van gewone aandelen in de Leidsche Textielfabrieken gebr. Van Wyk en Co. kunnen hun aandelen ter omwisseling aanbieden met ingang van 23 september (by de Amsterdamsche Bank en de Twentsche Bank) in een gelijk nominaal bedrag aan gewone aan delen Van Wyk en Heringa N.V., delen de in de resultaten van het boekjaar 1959 en volgende jaren. Indien binnen drie weken de aandelen ter verwisseling worden aangeboden, kan worden aange nomen, dat terzake van deze verwisse ling geen opbrengst van roerend kapi taal volgens het besluit op de inkom stenbelasting is genoten. Vindt verwis seling na genoemde periode plaats en zou de beurswaarde van de aandelen Leidsche Textielfabrieken gebrs. Van Wyk en Co. inmiddels boven de nomi nale waarde zyn gestegen, dan moet er mee rekening worden gehouden, dat het verschil tussen beurswaarde en nominale waarde als opbrengst van roerend kapi taal aan inkomstenbelasting kan worden onderworpen. RESULTATEN DIT JAAR POSITIEF Het jaar 1958 was voor de wolindustrie in het algemeen een moeilyk jaar, al dus het bericht. Blijkens de voorlopige balans per 27 juni 1959 bedraagt de winst van Van Wyk en Heringa vóór afschrijvingen en reserveringen f 312.503. De produktiecapaciteit van de garen- fabriek en van de dekenfabriek is dit jaar totnutoe goed bezet geweest. De garenfabriek heeft een zeer groter or derportefeuille, zowel in binnenland als voor export. Ook voor de dekenfabriek mag een gunstige bezetting voor de ko mende tyd verwacht worden. Hoewel het uiteraard onmogelijk is reeds thans voorspellingen te doen in een bedrijf waar de prysrisico's een grote rol spe len en waar de afzet zich vooral con centreert in het tweede halfjaar, meent de directie toch de verwachting te mo gen uitspreken, dat de resultaten, be houdens onvoorziene tegenslagen, dit jaar positief zullen zyn. GESPREKSAVOND OVER JAPAN OP „OUD POELGEEST" Vrijdag organiseert de Stichting „Oud Poelgeest" in het gelijknamige kasteel een gespreksavond, gewijd aan Japan. De Japanse professoren Ito en Sakaki- bara spreken over het onderwerp: „De ontwikkeling van Japan sinds de tweede wereldoorlog". Gisteravond om half zeven vond op de kruising Nieuwe RijnHartesteeg Karnemelksbrug een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een motor, waarby een dertigjarige winkelier, die uit zijn auto stapte en de straat op wil de lopen, aangereden werd. De motor schampte de voorbumper van de vrachtauto en schoot toen naar links tegen de winkelier op, waarna hy tegen de auto van de winkelier tot stil stand kwam. De winkelier liep een ge broken linkerbeen op. De afdeling Leiden van Humani tas" opent morgenmiddag om twee uur de eerste bejaardensociëteit van deze vereniging voor maatschappe lijk werk in onze stad in het gebouw van de speeltuin Oosterkwartier aan de Borneostraat. Binnenkort - in de maand oktober - volgt de tweede. Deze ivordt gevestigd in het gebouw van de speeltuin aan de Ten Cate- straat. En hiermede treedt de Leidse afdeling van „Humanitas" na ruim een jaar alleen achter de schermen te hebben gewerkt opnieuw met uit voerende arbeid naar buiten. ..Humanitas" is - het staat in de sta tuten te lezen - een vereniging voor maatschappelijk werk op „humanisti sche grondslag". Humanistisch moet in dit verband gezien worden als een in gemeenschapsgevoel wortelend besef van verantwoordelijkheid voor de evennaas te.. Humanitas is er voor iedereen, maar uit de aard der zaak richt de vereniging zich toch in het bijzonder tot de be volkingsgroepen, die noch door het pro testant-christelijke noch door het rooms-katholieke maatschappelijk werk worden bereikt. In 1945 werd de landelijke vereniging opgericht. Kort daarop, volgden de plaatselijke afdelingen, waaronder Lei den. Zes jaar lang heeft men in de Sleu telstad een bureau gehad voor sociale adviezen en steun. Door omstandigheden moest dit bureau een jaar geleden ver dwijnen. Daarna bleef de activiteit van de afdeling beperkt tot individuele hulp verlening, waar dit gevraagd werd, eni ge werkzaamheden op het gebied van de reclassering, de jeugdzorg, vertegenwoor digingen en ook de bejaardenzorg. Maar het gebied van het maatschappelijk werk strekt zich veel verder uit. Het is nauwelijks aan grenzen gebonden. Het beweegt zich overal, waar het individu in de maatschappij in moeilijkheden is geraakt, door of buiten zyn schuld. Daarom wil men ook in onze stad het werkterrein verbreden. Een grote stap in deze richting vormt de opening in no vember van een bureau voor levens-, huwelijks- en gezinsmoeilijkheden. Voor dit bureau, dat tot stand komt in sa menwerking met het Humanistisch Ver bond, wordt een aparte stichting ge vormd. Het bestuur zal staan onder lei ding van dr. F. W. N. Hugenholtz sr. Aan het bureau, dat gevestigd wordt in ,Ons Centrum" aan de Hooigracht 84 zal een team van deskundigen worden ver bonden onder wie een psychiatrisch ge schoold maatschappelijk werkster. Maar voorlopig wordt eerst het be- jaardenwerk wat grootser opgezet. Doel bewust zyn hiervoor de Kooi en het Haagwegkwartier gekozen, omdat hier behoefte bleek te bestaan en in deze wijken nog geen activiteiten op dit ge bied worden ontwikkeld. Humanitas wil niet gaan concurreren. Het wil slechts voorzien in behoeften en hulp bieden, waar dit nodig is. Vanuit dit werk voor de bejaardensociëteiten hoopt de afde ling Leiden het verdere bejaardenwerk op te bouwen. Hierbij denkt ze bijv. aan de individuele hulpverlening en het voorzien van sociaal-cultureel werk. Wanneer morgen de provinciaal maat schappelyk werkadviseur voor „Humani tas", de heer G. Strookappe, de socië teit aan de Borneostraat heeft geopend, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Willem, z. van G. Klinkenberg en P. van der Plas; Ary Arend, z. van B. Wesdorp en J. Roon; Marry, d. van G. N. van Egmond en M. N. de l'Ecluse; Catharina Maria Klazlna Alexandrina Alida, d. van H. T. de Wilde en K. Relzevoort; Marjan, d. van H. Rijnsburger en J. Holswllder; Gusta Adriana, d. van J. J. Schmidt en J. Josée Dirk Martinus, z. van D. M. Boelee en F. C. Harteveld; Carolina Jacoba, d. van L. J. Turk en A. M. Schoorl; Abraham Jaco bus. z. van A. van Rossen en E. Brocaar; Ewout Willem Cornells, z. van P. van der Zwart en J. Boekee; Johanna, d. van C. L. van Amsterdam en T. van der Zeeuw; Willem, z. van W. van Kuyk en S. Fllppo. OVERLEDEN. P. van Hooven, 7*5 J., man; A. J. L. Pla tei. 18 J„ z.; J. Breediveld, 50 J., man. bestaat er voor alle bejaarden van om streeks 65 jaar en ouder gelegenheid hun tyd in gezelligheid en ook nuttigheid door te brengen, waarby het belangrijke van het onderlinge contact niet onge noemd mag blijven. Drie oktoberliederen thans op de grammofoonplaat BESTUUR 3 OCTOBERVEREENIGING KREEG EERSTE PLAAT AANGEBODEN. In „Het Gulden Vlies" heeft gister middag ds. A. J. Kret aan het bestuur van de 3 Octobervereeniging de eerste grammofoonplaat overhandigd van en kele geestelijke liederen, die bij de her denking van het Ontzet van Leiden ple gen gezongen te worden: „Lof zij de Helden", psalm 9. ..Ik zal met al mijn hart". „O Nederlandt. let op uw saeck" en „Het Ontzet van Leyden". Hij deed dit als adviseur voor de geestelijke mu ziek van de Dutoh Record Company, die deze plaat vervaardigde. Hij wees erop. dat er van de 3 oktoberviering een uitgebreid archief bestaat, wat publi- katies en foto's betreft, doch dat de klank totnutoe ontbrak. Vandaar dat de uitgaven van deze grammofoonplaat, ook in dit opzicht toe te juichen is. Namens het bestuur van de 3 Octo bervereeniging sprak de voorzitter, mr. P. J. de Ruyter de Wildt. een woord van dank. Hij vertelde daarbij, dat hij kort geleden van de Hollandse club in Jo hannesburg een verzoek kreeg om en kele 3 oktoberliederen op te zenden, aangezien deze club het plan had opge vat deze feestdag aldaar op passende wijze mee te vieren. Dit verzoek illus treerde duidelijk dat een grammofoon plaat van deze liederen ook in dit op zicht geen overbodige weelde is. Ook hij legde, evenals ds. Kret dit gedaan had. de nadruk op het feit dat het 3 oktober feest ndet alleen een Leids feest is, doch meer en meer een nationaal karakter krijgt. Tenslotte werd de grammofoonplaat afgedraaid en had aldus het kleine ge zelschap, dat hierbij aanwezig was. de primeur. Dat gezelschap bestond, behal ve uit de reeds genoemden, uit vertegen woordigers van „Ex Animo", welk koor de liederen heeft gezongen, de heer Adriaan Blankenstein, organist van de Pieterskerk, die voor de begeleiding zorgde, en enkele autoriteiten uit de wereld van de grammofoonplateraimdus- trie. Van heden af is de plaat in de han del verkrijgbaar. Onzekerheid over steenkoolpositie Ir. H. H. Wemmers, president-direc teur van de Staatsmijnen, heeft er gisteren tijdens het bezoek van de Commissaris der Koningin in Lim burg en de leden van Prov. Staten van Limburg aan de myn Beatrix, op gewezen dat over de plaats welke de steenkolen in de komende decennia zullen innemen, geen duidelijkheid be staat. Ir. Wemmers achtte dit een ge volg van het ontbreken van een ge coördineerd energiebeleid in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. Ruim een maand geleden werd mede gedeeld dat men verwachtte de Beatrix- mijn in het midden van 1962 in exploi tatie te kunnen nemen. Voorts werd toen gezegd dat voor de bouw van de twee schachten tot dusver een bedrag van 30 miljoen gulden was uitgegeven. Met de bouw van de mijn zou in totaal een bedrag gemoeid zijn, dat tussen de 200 en 300 miljoen gulden zou liggen. De beide schachten van de Beatrix zyn meer dan 500 meter diep. Zij zyn de grootste en diepste ter wereld, ze werden geheel in eigen beheer ge bouwd. In 1954 werd met de voorbe reidingen tot het bouwen van de schachten begonnen; een jaar later begon men met de uitvoering van die bouw. Ook werd toen medegedeeld dat de mjjn aan 5000 man werk zou verschaffen. Liefdesverdriet Een 29-jarige kapitein van het Natio- nalistisch-Chinese leger, Lihsin-joe, heeft zondag tien mensen doodgescho ten en vyf gewond uit woede over het feit, dat een meisje zyn huwelijksaanbod versmaad had en nu met een ander ging trouwen. Om twee uur in de nacht kwam hij met twee geladen karabijnen het huis binnen waar het meisje woonde. Achter eenvolgens schoot hij haar vader, twee broertjes, een zusje en haar verloofde dood. Het meisje sleepte hij mee naar buiten, waar hij haar met schoten in borst en been ernstig verwondde. Een buur, die kwam toelopen schoot hij ook dood en een andere verwondde hy. Daarna begaf hij zich naar het huis van een meisje, aan wie zijn geliefde hem had voorgesteld met de bedoeling, dat hy haar zou trouwen. Hij doodde ook dit meisje met haar ouders en een broertje. Toen de politie het huis had omsingeld waarin hij daarna gevlucht was, gaf hy tenslotte zichzelf de kogel. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 22 september Snijbloe men per stuk: Clematis 1542; Gerbera 1041; Bouvardla 1037; Chrysanthen gr. bl 3075; idem kl. bl. 10—31; per kelk Lelies 1534; per bos: Gladiolen 15 30; Ornlthogalum 60115; Cyclamen 4095; Dahlia gr. bl. 15—35; idem kl. bl. 1020; Freesla 90215; Iris 80205; An jers: per stuk: rood 1526; roze 1022; wit 1018; Orchid. Beauty 2542; Ro zen: Better Times 511: Rosalandia 3 10; Edith Helen 1224; Parel v. Aalsmeer 815; Geh. Duisburg 717; Pech told 4 10; Verschuren 39; Towny Gold 10 16; Mad Offmann 714; Baccarat 25 48- Montezuma 1529; Sweetheart 712; Nympf 20—33. Potplanten, grote pot - kleine pot: Adianthum 4045: Anthurium 300 560, 100150; Asplenlum 100150. 30 40; Aphelandra 200—280 80—90: Begonia Semp 6080. 3045; Begonia winterkl. 80150. 2040: Bladbegonia 80120. 30 40; Bougainvilles 400500 150175; Cactussen en vetplanten 80150, 1240; Coleus 5080 1220; Campanula Iso- phylla 100—185 6085; Croton 200—350. 80135- Cyclamen 200430, 100165; Diefenbachia 300450. Euphorbia Splendens 200260. 3035; Ficus 150 320, Gemengde planten 6085, Gesneria 50—55; Hedera bont 100 150. 45—65; Monstera 300—780. Ne- phrolepls 150300. Primula Obccmlca 100150 4065; Phllodendron Scandens 4060: Sansevieria 200550. 100 150; St -Paulia 75—95; Sclndapsus bont 100—125; idem groen 60—85; Tradescantia 60—70. 12—20; Varens ge mengd 3036. WOERDEN. 23 september Aanvoer 137 partijen. 1ste kwal. 2.222.29; 2de kwal. 2.162.21; extra kwal. 2.42. Handel vlug. Trein greep auto op onbewaakte overweg Op de onbewaakte overweg te Oude molen is vannacht een personenauto uit Armen gegrepen door een uit de richting Assen komende goederentrein. De bestuurder was op de thuisreis van de paardenmarkt teRhoden. Hij zag wel een trein uit de richting Groningen naderen doch daar kon hij nog gemak kelijk voor langs. Hy reeds dus door, doch geen der In zittenden zag de goederentrein uit Assen. Deze greep de auto van achte ren. slingerde deze tegen een ijzeren paal naast de spoorlijn. De vader van de bestuurder die achter in de wagen zat, werd tegen de straat geslingerd en overgebracht naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen. Hy had ernstige hoofdwonden opgelopen. De beide andere inzittenden, de be stuurder en diens verloofde kwamen met de schrik vry. De auto werd totaal ver nield. Wijziging wet op de noodwachten Bij de Tweede Kamer ls een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet op de noodwachten. De in de wet aan gebrachte wijzigingen hebben tot doel. rechten op uitkering van vergoeding der schade door de noodwachter, de gewezen noodwachter of hun nagelaten betrek kingen geleden en voortvloeiende uit ziekte, invaliditeit of ongeval toe te kennen aan de gezinsleden van de nood- wachters of aan groepen van noodwach- ters Zulk een recht op uitkering kan vol gens het wetsontwerp bij algemene maatregel van bestuur worden bepaald. Tevens wordt dan geregeld wie als ge zinsleden worden beschouwd. In het wetsontwerp wordt voorts voorgesteld de te verlenen uitkeringen te verhogen met een toeslag op gelyke voet als voor de militaire pensioenen is geschied. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Christiaan B., zn v. A, R. Fransz en L. V. L. Ronkes; Hélène M„ dr v. W. J. Vaal en M. C. B. Hoekstra; Ro nald V. zn v. J. W. Chr. Dekker en S. A. Sterrenburg; Judith G. H.. dr v. C. J. Th. Westerterp en C. H. H. A Chabot; Anna C.. dr v. A. Nleuwenburg en A. C. Roo- zendaal; Anthony C. P zn v. A. B. Wap- perom en A de Weerdt. Ondertrouwd: J. P. H. van Rijn en M. H. van MeJJgaarden; G. den Herder en C. A L. G. Berkhout. Getrouwd: R. H. Filllé en A. Hogeslag. Overleden: W. H. Ruffelse 63 Jaar e.v. C. L. Petrie; D Walters. 71 Jaar. wed. v. J. de Bruin. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Klaas, zn v. K. van der Struljs en J. van der Horst; Ronald zn v. D. Hon- ders en J. A. van Duij ven voorde. Ondertrouwd: C. J M Daleman, 29 Jr en M. G. van Schle. 27 jaar Getrouwd: B. J. van Abswoude. 23 Jaar en M. M. van Vliet. 22 Jaar. P.V. WARMOND De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Mons .afstand 198 km. In concours waren 110 duiven. De vogels werden in vrijheid gesteld om 8.45 uur met een noordoosten wind. De eerste duif bereikte haar hok om 11.45.54 uur, de laatste om 12.08.18 uur. De uitslagen luiden: B. Oskam 1, 4. 6; J. Kortekaas 2; Chr. Braun 3; Joh. Oomsen 5; J. Smeets 7, 9; J. v. Seggelen 8; J. de Weerd 10. CLANDESTIEN MELK GELEVERD. Een tweeënvyftigjarige veehoudster uit Warmond, stond terecht voor de Haagse economische politierechter, omdat zij de melk van haar koeien niet allemaal aan de fabriek of een melkhandelaar gele verd had. Zij had hiervoor een schik king van vijfentwintig gulden ge kregen en deze niet betaald. Verdachte vertelde, dat zij wat melk aan een vrouw die in verwachting was had geleverd en dat zy deze hulp op zo'n manier wel wat duur vond. De rechter veroordeelde haar conform de eis: vijf gulden boete of één dag. Vragen over de droogte en voederprijzen Het lid van de Tweede Kamer, de heer Borst, heeft aan de minister van Land bouw en Visserij en van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het de ministers bekend, dat de nood onder de boeren door de droogte in verschillende delen van het land met de dag toeneemt? 2. ls het de ministers bekend, dat in deze gebieden het weiland geen voedsel meer aan het vee kan verstrekken? 3. Is het de ministers bekend, dat door deze noodtoestand ernstige gevolgen voor de boeren niet uitblijven en dat de prijzen van groenvoer hooi en andere soorten veevoeder in die mate worden opgedreven, dat vele veehouders genood zaakt worden door gebrek aan de no dige financiën hun vee voor afbraak- prijzen te verkopen? 4. Als de ministers voorgaande vragen bevestigend beantwoorden, zouden zij dan direct de volgende maatregelen willen treffen: a. een prijzenstop invoe ren en. waar nodig, een normale prijs vaststellen voor alle soorten veevoeder; b. ertoe overgaan renteloze voorschotten aan die boeren te verstrekken, die hier voor in aanmerking komen? Het Leidsch Dagblad Ds „icnf voor iedereen BEURSO VERZICHT Herstel zette door AMSTERDAM, 23 september De markt zette vandaag het gisteren ingetreden herstel voort. De handel was echter een stuk kleiner dan gisteren. De stimulans voor dit verdere herstel was ongetwijfeld Wall Street, waar eveneens een herstel had plaatsgevonden. Met de steun van wat aankopen voor buiten landse rekening werden vry behoorlijke koerswinsten geboekt voor alle inter nationale waarden. In het verdere ver loop brokkelden deze wat af. De intro ductie van de aandelen Kon. Olie op de Westduitse beurzen kwam op een betrek kelijk ongunstig tijdstip. Reeds eerder werden op deze introductie, die vandaag plaatsvond, aandelen Kon. Olie in Am sterdam voorgekocht op pryzen, die veel hoger liggen, dan de prijs van heden. Niettemin is men van mening, dat de notering van de olie-aandelen in West- Duitsland een stimulerende factor is voor het koersverloop. Vanmiddag schommelde de koers rond de f. 157 tegen gisteren als slotprijs f. 156. Philips kon op 618 een koerswinst van circa 5 pun ten noteren. Unilever daalde van 624% tot 620, waardoor toch nog een koers winst van circa 2 punten, vergeleken bij de slotkoers van gisteren, kon worden geboekt. Aku opende vast op 359%, doch viel terug tot 357, tegen gisteren 352%. Er was wat kooplust voor Holland- Amerika Lijn blijkbaar als nawerking op het samengaan met de KPM bij de vaart op de grote Noordamerikaanse meren. De aandelen noteerden een paar punten boven gisteren. De overige aandelen in de Scheepvaart sector ondergingen wei nig verandering. Bij de leidende cultures vond een herstel plaats voor certificaten Deli. .Na een hoogste koers van f. 168 werd f 166 gedaan tegen de vorige dag als slotprijs f. 162.90. Amsterdam Rub ber, HVA en Senembah iets hoger. De Staatsfondsenmarkt gaf over het alge meen betere koersen te zien. Aandelen Billiton II werden hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.5910 60; New York 3.77A 3.77H; Montreal 3-96M3.97ft; Pa rijs 76.85—76.95; Brussel 7.54,/2—'7.543/4; Frankfort 90.28 90.33%; Stockholm 72.97—73.02: Zurich 87.30—87.35; Milaan 60.83%60.88%; Kopenhagen 54 82 54.87; Oslo 52.94%—52.99%; Wenen 14.63 Vi14.64 V4Lissabon 13.20%— 13.22ViAnkara 3.77A—3.77fJ; Praag 52.84—52.94. Ingekomen stukken Mindervaliden kunnen op 3 oktober naar de optocht Van de zijde van de Algemene Neder landse Invalidenbond, afdeling Leiden en Omstreken, de organisatie die de be langen behartigt van de mindervaliden van alle gezindten, ontvingen wij het volgende bericht: Ook dit jaar, evenals voorgaande jaren, zullen de zieken en mindervaliden in de gelegenheid wor den gesteld om rustig zittend op een van de mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de sociëteit „Minerva", de 3 oktober-op- tocht gade te slaan, zonder last te heb ben van het gedrang of dat het uitzicht wordt belemmerd door personen, die voor hen zouden kunnen gaan staan. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede, niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat vanaf de school, Breestraat 80 tot het Belas tingkantoor no. 40. Zij, die niet of moeilyk kunnen lopen, worden afgehaald en weer thuisge bracht, indien zy dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbewijzen kunnen worden afge haald op vertoon van een bewijs van Invaliditeitsrente, Ongevallenrente, lid- maatschapkaart van de ANIB of zus terorganisatie óf op een bewijs van een arts op vrijdag 25 september a.s. des avonds van 89 uur, in het gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 84 te Leiden. Er wordt nog uitdrukkelijk medege deeld, dat op 3 oktober géén plaatsbe wijzen worden verstrekt en dat deze uit sluitend dienen voor zieken en invaliden en niet voor ouden van dagen. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. die nen zich te wenden tot het secretariaat van de Alg. Ned. Invalidenbond, v. d. Duynstraat 19, Leiden, tel 21855. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van vrijdag a.s. is een brief van de heer M. van Kerkvoort, onderwijzer aan de Parkschool, waarin hij ontslag vraagt wegens emigratie naar Australië. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verlenen onder dank betuiging voor de aan de gemeente ver leende diensten. Het door het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zuid-Holland uit gebrachte rapport inzake winkelvoor ziening in Voorschoten blijkt f. 7.100.70 te hebben gekost. De bouw van de twee lokalen ter uit breiding van de openbare ulo dreigt enigszins vertraagd te worden, tenzij de raad instemt met het voorstel van B. en W. om de in deze bouw opgenomen woning voor een concierge van het Cul tureel Centrum in de vrije sector te doen geschieden. Het is n.l. gebleken, dat een premie voor deze woningbouw voorlopig niet te verwachten is en bovendien, dat de eventuele premie niet de geraamde f. 6 000 zal bedragen. Het belang van het onderwijs laat niet toe, dat de bouw van de twee lokalen langer uitgesteld wordt. De uit het gemis van de premie voort vloeiende lasten bedragen per jaar on geveer f. 300. De tomkomstige gebruiker zal, naar de mening van B. en W., daarvan wel 2/5 deel voor zijn rekening moeten nemen, waardoor de huur ver hoogd zal moeten worden van f. 70 per maand tot f. 80. Aangezien de gemeente nog steeds niet beschikt over een eigen begraafplaats en tot 1 januari 1960 ontheffing is ver leend, stellen B. en W. de raad voor op nieuw aan H.M. de Koningin ontheffing te verzoeken. De begrotingen In de as., gemeenteraadsvergadering zullen de gemeentebegrotingen voor 1960 formeel aangeboden worden. Over de aard van de begrotingen is nog niets bekend, zodat het geraamde tekort ook nog niet besproken kan worden.. B. en W. stellen zich voor de begrotingen in november aan de orde te stellen. Geldlening Van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten kan een bedrag van f. 59.500 geleend worden tegen de gebruikelijke voorwaar den. Dit bedrag is gedeeltelijk bestemd voor de bouw van een conciërgewoning by het Cultureel Centrum (f. 19 500) en voor de rest voor de financiering van de interne verbouwing van de Hervormde School (f. 40.000). B. en W. achten het gewenst een deposito-overeenkomst te sluiten met een plaatselijke bank om het overtollige kas geld te storten. Gedurende de eerste helft van iedere maand worden n.l. door de incasseerders van de bedreven vrij aanzienlijke bedragen aan contanten aan de ontvanger afgedragen. Dit geld wordt in de loop van de maand steeds gebruikt voor het uitbetalen van lonen, salarissen, e.d. Daarom loont het de moeite niet dit geld te storten by de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Om eventuele risico's te beperken en toch nog enige rentewinst te maljen stellen B. en W. voor de genoemde overeen komst met de plaatselijke Coöp. Faif- feisenbank te sluiten. De rente bedraagt 3/4^, terwijl de kosten variëren tussen 1/8 en 1/4 pro mille van de zogenaamde uitgaande posten. Het maximum van de uit te zetten gelden zou op f. 40.000 ge steld kunnen worden. Verkoop gronden voor woningen en garages De Stichting Bevordering Eigen Wo- ingbezit Ambtenaren Ministerie Sociale Zaken en Volksgezondheid, heeft het plan om in Voorschoten in het plan Adegeest 63 woningen en 23 garages te bouwen ten behoeve van in Den Haag en Leiden werkende ambtenaren van dit ministerie. Het bouwplan is inmiddels reeds door de welstandscommissie goedgekeurd. De grondkosten worden begroot op f. 27.50 per m2 voor 10.020 m2 en f. 29.50 per m2 voor f. 2560 m2. Een of twee van de woningen kunnen pas gebouwd worden als de gronden, grenzend aan het gemeentelijk eigen dom, aangekocht zijn. Aankoop grond Ten westen van de Papelaan liggen nog 600 m2 grond, die door de Provincie aan de gemeente verkocht kan worden, nu de reconstructie van de Papelaan en Wijngaardenlaan gereed is. De kosten zijn vastgesteld op f. 1.— per m2. Beurs van Amsterdam Woensdag 23 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100 100 Ned '59 4% 100 100 Ned. '53 3% 94HB 9411 Grootboek obi. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 92ÜGB 92% Ned. '51 3% 96 95% Ned. '53 (3%) 93% 94 Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88% 88% Ned '59 4% 98% 98 ft Ned. '54 3% 89% 89%B Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91 91B Ned. "37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91 90% Investeringscert. 3 97 ft 97%GL Ned. 62-64 3 98ft 98ft Indië '37 A 3 94 94 ft Grootboek '46 3 89%OB Ned WJ3 6% 109% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 39% Nat. Handelsbank 156 154 Ned. Handelmij230 228 Amst. Rubber 94% 95% H.VA144 145GB Senembah 205 206 AJL.U352%GL 356GB Berkel's Patent (v.) 255L 256 Calvé Delft cert. 620GB 621 Deli Mij.en (Ver.) 162.80 166.30 Kon Pap v. Gelder 233% GB 039GB Hoogovens eert554%-GB 560GB Miiller en Co. N.B. 303 307 Ned. Kabelfabr382GB 386 ^GB Philips 613% 618" Philips pref233% 235 Unilever 618 619% Wilton Feyenoord 205% 209 Biliton 2de r 322GB 326G B Dordtse Olie gew. 701 710 Kon Olie (f 20.—) 157 159 idem (50 k f.20.—) 155.90 15710 Holl Amer lijn 156%GB 159 Java China Paket 145% 145^ KUM123 I23 Kon. Ned. Stmv. Mij 157 1561-GB Kon. Paket Mij 130%GB 130 Stoomvaart My Ned 164% 165 Nievelt Goudi eert 136% 135% v. Ommeren eert. 242GB 246% Kon. Rott. Lloyd 145% msia Ned Scheepv Unie 140 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94 idem '48 (3%) 94% 94 R'dam '52-1 (4%) 99 98% idem "37 I-ni (3%) 94 idem *38-1 (3%) C5 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 104 id. N.WB. '52 (4%) 97 ft 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen 96 88 89 A'dam '56 I 2% 81 81% A'dam '56 II 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 84L 81% Enschede '54 2% 80% L Den Haag '52 I 2% 88% Idem II 2% 87% 89% R'dam *52 I 2% 89% 89% 89 89 98 98% Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl 1957 2% 94 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 204 204 310 310 H.B.U eert 239 238 280% 280 Twentsche Bank 252 258 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 386 B 390B Borneo Sum H Mij. 67 67% Ned G en Sp. fabr 292 294 Kon Ned Grofsm 149 149 lnternatlo 134% 135 Int Kunststoffenind 46 46 Leidse Wolspinnerij 360% 363 Rott. Droogdok Mij 625L 615L Sikkens Lakfabr '53 599 595 Ned. My Walv.vrt. 114 114% Zaalberg 131% 130% Ing bur v Bouwnijv 245 249 Spoorwegen Deli Spoorweg MiJ. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% 26% 92iè 92% 60 60% Bethlehem Steel 53% 54% 49 48 ft General Motors 52% 52% 93H 94 Republic Steel 75% 74% 73 73 29% 30 Un States Steel 100% 99% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 22/9 Edelmet Kon AA 75 75 Pref. w.a. idem 85 330L 325L Holl. Constructie 424GB 415L Ver. Touwfabrieken 283 Wernink's Betonm. 138% 130% Van Wijk Textiel 102 %GB 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3