Kroesjtsjef belangstellend naar de graan- en vleesproduktie van Iowa Denkt U aan LANGEZAAL'S haardenshow WEERBERICHT BONN GENEIGD TOT BETERE VERHOUDING MET MOSKOU Ondanks vermoeidheid hij zich opgewekt voelen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 No. 29855 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel i. Lelden Giro no o7U5S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Ambassadeur bij het Kremlin, Kroll, vond ditmaal een gewillig oor bij dr. Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Het bezoek, "dat de Westduitse ambassadeur te Moskou, Kroll, de afgelopen drie dagen aan de Westduitse hoofdstad heeft gebracht is niet zonder resultaat gebleven. Kroll, die bekend staat als een diplo maat, die geen blad voor de mond pleegt te nemen, heeft zijn regering geadviseerd om toch vooral de grootst mogelijke aandacht en zo mogelijk in positieve zin te besteden aan Kroesjtsjefs voorstellen, gedaan in de Verenigde Staten. Hij pleitte verder voor versterking van de contacten tussen Bonn en Moskou en vond ditmaal bij Adenauer een gewillig oor. Brief van kanselier werd gewaardeerd Kroll voerde gisteren te Bonn bespre kingen met zyn chef, minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano, en voorts met kanselier Adenauer en Bonds president Lübke. Hij bracht hierbij naar voren dat men in de Russische hoofd stad de brief van de Bondskanselier aan Kroesjtsjef van 30 augustus j.l. bepaald weet te waarderen. Sedert die brief zijn de Sovjetrussische propaganda-aanval- len op West-Duitsland sterk verminderd. Om Adenauers brief is nogal wat te doen geweest. De kanselier schreef er o.m. in, dat het zin had om de draad van de ontwapeningsonderhandelingen in de ondercommissie der Verenigde Naties, die men in 1957 te Londen had losgelaten, weer op te nemen. Verder zweeg Adenauer discreet over de kwes ties Berlijn en Duitse eenheid; hij schreef voorts over het feit dat hij het socialisme niet haatte en dat hij geen revanchist is. Kroesjtsjef werd door Adenauer in zijn brief tenslotte een staatsman met in hoge mate zin voor het reële ge noemd! Uitgaande van deze brief heeft Kroll gisteren te Bonn aandacht gevraagd voor Kroesjtsjefs rede in de Verenigde Naties waarbij deze zijn ontwapenings plan lanceerde. Dat plan, aldus Kroll, moet men niet zonder meer opzij leg gen, maar zeer zorgvuldig onderzoeken. Evenzeer vroeg Kroll aandacht voor Kroesjtsjefs opmerking, dat de handels betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek er nog niet zo slecht voor staan. Ook hierin steekt volgens de Westduitse diplomaat iets positiefs, dat men niet mag laten glippen. Nu is Kroll een diplomaat van het soort, zoals Bonn er weinig heeft: hij staat bekend, is bijna berucht als een zeer zelfstandig denkend en optredend personage; reeds als ambassadeur te Tokio gaf hy hiervan blfjk. Zijn kennis van het Russisch maakt het hem moge lijk zonder moeite gesprekken te voeren met de leiders uit het Kremlin. Men gelooft hier dat zijn mening bjj Ade- Macmiilan verdedigt Suez-inferventie Premier Macmiilan van Engeland is dinsdag zyn verkiezingstournee in de provincie begonnen met de klare uit spraak te Manchester dat hij de Britse gewapende tussenkomst in de Suezka- naalkwestie nog steeds voor gerecht vaardigd houdt. Het geschil over Suez dat Engeland in 1956 in twee partijen verdeelde, is een van de belangrykste punten in de Engelse verkiezingsstrijd voor 8 oktober. In Manchester en om geving, waar Macmiilan zijn tournee begon vormt echter de katoenpolitiek van de regering het belangrijkste ver- kiezingspunt. De recente sluiting van verscheidene textielfabrieken door de concurrentie van andere Gemenebest- landen bedreigt in Lancashire de posi tie der conservatieven. De socialistische leider Gaitskell is te gelijkertijd in Bristol een verkiezings campagne begonnen die twee weken zal duren. Hij viel de houding van de conserva tieve regering tegenover de V.N. in de Suezkwestie aan. Maandag begint de socialistische oud premier Attlee een tournee door enkele „moeilijke" kiesdistricten. Gisteren was het officieel de laatste zomerdag, vandaag is het herfst. Maar het weer schijnt zich niet zo erg veel van de kalender aan te trekken. De terrasjes zitten nog steeds vol met mensen, die genieten van zon en warmte. Geef mij maar... nauer niet altijd een positieve waarde ring heeft gekregen. Desondanks acht j men het thans opmerkelijk, dat Krolls j mening door diplomatieke en regerings zijde gisteravond onofficieel aan de pers is verstrekt. Daarmee gaf men te kennen, waarde te hechten aan de berichten, dat Bonn zich heel wat gelegen laat aan zijn aan- deel om de spanning in de wereld te doen afnemen. Er zou ook uit blijken, dat Kroll naar Bonn is gekomen na diepgaand overleg te Moskou met Rus sische diplomaten, onder wie de plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken Zorin. Men gelooft tenslotte, en dat is het meest opvallende, dat Ade nauer er ditmaal op uit is een eigen initiatief te ontwikkelen ten aanzien van de verbetering der Duits-Russische be trekkingen. Opheffing groep Paul de Groot? N.Y.Y. tegen infiltratie van communisten (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de agenda van het buiten gewone congres van de EVC-1958 (de communistische vakbond van de groep-Paul de Groot), dat op 19 en 20 december a.s. te Amster dam zal worden gehouden, wordt voorgesteld tot opheffing van deze bond. De leden worden geadvi seerd lid te worden van de NVV- bonden. Belangrijk is voorts het agendapunt, dat eveneens op dit congres aan de orde komt: het vormen van een „centrum voor eenheid en klassestrfjd in de vak beweging". Dat doet bijzonder veel den ken aan de RVO, de Rode Vakbewe gingsoppositie, die voor de oorlog onder leiding van de communistische partij opereerde. Het NVV heeft reeds aangekondigd de communistische infiltratie waar het kan tegen te gaan. De opheffing van de EVC-1958, die een dertigtal gesalarieerde bestuurders telt, houdt verband met de reorgani satie, die thans binnen de CPN plaats heeft. De reorganisatie zowel als de opheffing van de vakbond blijken noodzakelijk in verband met de geld nood, waarin de Nederlandse commu nistische groeperingen verkeren. Het besluit tot het houden van het EVC-congres is dezer dagen genomen op een hoofdbestuursvergadering te Amsterdam. Kon. Olie heden op Westduitse beurzen De N.V. Kon. Ned. Petroleum Maat schappij in Den Haag heeft bericht ont vangen dat met ingang van heden aan delen Koninklijke Petroleum zijn toege laten tot de officiële notering op de effectenbeurzen te Frankfort a/Ma in. Berlijn, Dusseldorf, Hamburg en Mün chen. V I F, G i Ti A SO. 1 ClGAR E T T E S Burgemeester van Voorschoten te Ridderkerk benoemd De burgemeester van Voorscho ten. de heer C. J. van der Hoeven, is bij Koninklijk Besluit met ingang van 16 oktober a.s. benoemd tot burgemeester van Ridderkerk. De burgemeester van Ridderkerk, de heer A. M. Nieuwenhuisen, gaat met pensioen. Voor een uitvoerig verslag zie men elders in dit blacL 110.000 in voetbaltolo! (Van onze Haagse redactie-) De heer J. van Overloop uit Rotter dam zal de dag wel pryzen, waarop hij besloot lid te worden van de voetbal vereniging V.O.C. in Rotterdam. Van ochtend namelijk, by het sluiten van de inzendingstermijn van de KNVB-toto bleek, dat de heer van Overloop de eerste prys in de toto had gewonnen: f 110.435— De heer Van Overloop was de enige deelnemer met 14 punten; 39 deel nemers met 13 goede uitslagen verdelen de tweede prijs van f 47.330, Eerste Kamer nam „weduweiipeusiueu" aan (Van onze parlementaire redacteur) Evenals vorige week de Tweede Kamer heeft gisteren de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen, waardoor het mogelijk wordt de Weduwen- en Wezenwet reeds op 1 oktober a.s. in werking te doen treden in plaats van op 1 januari a.s. In verband hiermee is als tijdelijke regeling ook het wetsontwerp aangenomen tot beperking in het laatste kwartaal van dit jaar van de samenloop van over- heidsweduwenpensioenen met de AWW- uitkering. Voorts zijn zonder discussie de wetsontwerpen aangenomen tot ver hoging van de toelagen op de pensioe nen voor de verzetsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen. Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie is gisterochtend per vlieg tuig uit San Francisco naar Des Moines in de staat Iowa vertrokken. In San Francisco was de Russische leider de hartelijkste ontvangst tot dusver op zijn reis door de V.S. ten deel gevallen. Hij noemde „Frisco" dan ook de beste van alle steden, welke hij. totnogtoe in de V.S. heeft gezien. Ongeveer 500 mensen onder wie de burgemeester van de stad, George Christopher, deden Kroesjtsjef uitgeleide. Toen het vliegtuig in het begin van de middag in Des Moines aankwam, stond een groep van duizend belangstellenden op het vliegveld. Gouverneur Loveless van Iowa verwelkomde de Russische staatsman. Unie en de VB., waaronder uitbreiding van de handel en uitwisseling van land bouwkundige gegevens. Hij verzekerde, dat het Russische volk president Eisen hower „op de meest vriendschappelijke wyze" zal ontvangen. Bij zijn vertrek keerde hij plotseling terug om nog enige aanwezigen de hand te drukken en mevr. Kroesjtsjef sprak voor de micro foon enkele woorden van dank in het Engels. Vandaag zou de premier een bezoek brengen aan een maisboerderü te John ston in Iowa en aan een maisverwer- kende industrie. De boerderij wordt ge dreven door Roswell Garst, een oude kennis van Kroesjtsjef, met wie hij in Rusland over maisverbouw van gedach ten heeft gewisseld. Daarna volgt een bezoek aan Iowa's landbouwhogeschool en proefstation te Ames. Tenslotte reist hij per vliegtuig naar Pittsburgh in Pennsylvanië. Per vliegtuig naar staalstad Pittsburgh De paar duizend wachtenden voor het hotel van Kroesjtsjef klapten bij aan komst van de Russische leider. Terwijl Kroesjtsjef in de ontvangstzaal van het hotel al vragen beantwoordde, klonk buiten nog enkele minuten lang het applaus voor zijn echtgenote Nina, die met haar ruiker rode rozen naar de menigte wuifde. De Russische premier bezocht later een vleesconservenfabriek waar hij voor het eerst een „hot dog" nuttigde, die tevoren door agenten van de veiligheids dienst op radio-activiteit was onder zocht! 's Avonds aan een door het stadsbe stuur aangeboden diner, stelde Kroesj tsjef de V.S. voor, te wedijveren in de produktie van graan en vlees in plaats van waterstofbommen. Hij was zeer op gewekt maar scheen vermoeid te zyn. Hij las de eerste alinea's van zyn toe spraak zelf voor en vroeg toen zijn tolk de overigens korte toespraak in het Engels voort te zetten. Kroesjtsjef klapte geestdriftig toen een spreker de uitno diging om op landbouwgebied te wed ijveren aannam. De Russische premier sprak zich op nieuw uit voor versterking van de vrede en goede betrekkingen tussen de Sovjet- Podola moet toch terechtstaan Een jury in Londen heeft gisteren als haar oordeel te kennen gegeven, dat de in Duitsland geboren fotograaf Günther Fritz Podola niet lijdt aan geheugen verlies en bijgevolg terecht kan staan op beschuldiging van moord op de Londense rechercheur Purdy. De verdediging had gesteld, dat de 30-jarige beklaagde ten gevolge van geheugenverlies zijn advoca ten geen instructies kon geven voor zijn verdediging en bijgevolg niet terecht kon staan. Het proces zou vanmiddag beginnen. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Even vóór zijn misdaad op 13 juli had Podola per telefoon een Amerikaanse jonge vrouw bedreigd. Hij werd in het portiek van haar woning door recher cheurs van Scotland Yard opgewacht. Terwyl een hunner na de arrestatie naar binnen ging om te telefoneren, trok Podola, die men op een venster bank had laten zitten, een revolver en trof Purdy dodelyk, waarna hij wist te ontvluchten. Drie dagen later werd Podola in een hotel gevonden. De recht bank is negen dagen bezig geweest na te gaan of het geheugenverlies, waaraan Podola sinds zijn arrestatie bleek te lijden echt was of voorgewend. Allerlei beroemde dokters kwamen er aan te pas, die het vaak niet met elkaar eens waren, zodat de jury een bijzonder moei lijke taak had. Podola was by zijn tweede arrestatie in het hotel aan het hoofd gewond geraakt, doordat de deur van zijn gebarricadeerde kamer in zijn gezicht sloeg toen de politie zich met geweld toegang verschafte. Hy verklaar de, dat hij sinds zijn opneming in het ziekenhuis in de nacht van 16 op 17 juli vrywel niets meer herinnert van het geen er aan was voorafgegaan. Gisteren had de jury drie-en-een- half uur nodig om tot een beslissing te komen. De uitspraak was tenslotte, dat Podola normaal is en in staat om te recht* te staan. Zoals men weet is in Engeland de doodstraf voor bepaalde soorten van moorden afgeschaft, maar wie een politieman vermoordt, wordt opgehangen. Indien Podola werkelijk aan geheugenverlies zou hebben geleden, zou hy hoogstens tot gevangenisstraf in het temidden van de kale heuvels van het graafschap Devon gelegen beruchte Broadmoor hebben kunnen worden ver oordeeld. Nu het proces afgelopen is, zal vandaag een andere jury geïnstalleerd worden om te luisteren naar het verhoor van de eigenlyke strafzaak. Eisenhower eist een garantie voor Berlijn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft gisteren tegenover correspondenten by de V.N. te kennen gegeven, dat president Eisen hower by zijn verdere besprekingen met Kroesjtsjef het garanderen van de Wes telijke rechten in Berlyn als voorwaarde voor een topconferentie zal stellen. „Het is onvermijdelyk dat er meer werk door de ministers van Buitenlandse Zaken zal moeten worden verzet, of dat er enige algemene verzekeringen zullen worden gegeven .waardoor een topconfe rentie nuttiger zou worden", aldus de minister. Herter zei geen bezwaar te hebben tegen het plan van de Russen om een afzonderlyk vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, mits daarbij geen afbreuk werd gedaan aan de rechten van het Westen ten aanzien van West- Berlijn. Wat dit laatste betreft hing echter nog steeds de dreiging van de zyde van Kroesjtsjef boven dit stads deel. Overigens was z.i. de crisis in de kwestie-Berlyn niet zo „actief" meer als zy geweest is. Herter zei verder dat Kroesjtjefs ont wapeningsvoorstellen weliswaar propa ganda waren, maar toch zeer grote aan dacht en zeer nauwgezette bestudering vereisen, omdat de verklaring van de premier in de V.N. een poging van de mensheid vertegenwoordigt om een op lossing t« vinden voor een der voor naamste problemen der wereld, ook al moet men de verklaring in haar details sceptisch bezien. De kwestie van de con trole schynt overeenstemming zeer, zeer moeilijk te maken, aldus de minister. morgenmiddag en morgenavond in de bovenzaal van de HARMONIE, Breestraat 16?? U komt toch Moeder en tien kinderen in Amerikaans meer verdronken Een moeder en tien van haar elf kin deren en een oom zijn dinsdag verdron ken in het McKeever-meer in de Ame rikaanse staat Michigan. De vier meter lange boot waarin zij zaten, maakte als gevolg van overbelasting water en sloeg om, toen de vader van het gezin, Leo nard Larsen, de buitenboordmotor aan zette. Larsen zelf wist, zich aan de boot vastklampend, de oever, die slechts on geveer tien meter verwyderd was ,te be reiken. De kinderen, vijf jongens en vyf meisjes, waren vyf maanden tot vyftien jaar oud. De oudste dochter was op school toen het ongeluk gebeurde. Rijnsburgse vrachtauto veroorzaakte ongeluk met één dode in België Een Nederlandse vrachtwagen met aanhangwagen uit Rynsburg, is gister ochtend op de weg naar Brussel te Ep- pegem geslipt en te pletter gereden op een uit de richting Mechelen komende vrachtwagen, die bestuurd werd door een inwoner van Deurne. Door de hevige schok werd de aanhangwagen op de stoep geslingerd, waarby drie voetgan gers werden gegrepen. De heer C. van As uit Eppegem was onmiddeliyk dood, zyn vrouw werd door het luik van een winkel geslingerd en liep zware verwon dingen op, evenals mevr. A. Peeters Schevernels. Kans op mist De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. In de nacht en ochtend plaatselyk mist. Wei nig verandering in temperatuur. Zwak ke tot matige wind uit westelyke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 SEPTEMBER Zon op: 6.27 uur; onder: 18.36 uur. Maan op: 22.46 uur; onder: 13.46 uur. Hoogwater te Katwyk te 7.30 uur en 19.52 uur. Laagwater te 3.07 uur en 15.18 uur. Dit nummer bestaat trit 12 pagüia'a. Toi 2o sepii'oiltci orcngi iUi i.n- .bezuc. uuti Amsterdam, iiet üijzon- liaanse marine zeilopleidingsschip der fraaie schip, gemeerd aan het „Americo Vespuccieen onofficieel Stenen Hoofd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1