Kroesjtsjef aan westkust met meer bijval ontvangen dan in liet oosten Groots enthousiasme voor Prinses Beatrix tijdens parade te Albany WEERBERICHT Maar rede van de burgemeester van Los Angeles bracht hem ertoe weer te dreigen met vertrek Hartelijke ontvangs* van een grote menigte in San Francisco Eregast tijdens gezellig bal in het Gouverneurspaleis Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 No. 29853 Directeur: E. A. E. van Dlsüoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel A' Laaen Glro 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Afscheid van de heer Hasselnian Wondergeloof in India: 49 doden „Oranjefontein" had aanvaring op Schelde LEIDSCH DAGBLAD meester van Albany, trastus tur ning, de waarnemend commissaris van onderwijs in de staat New York dr. Edwin van Kleeck, en de gou verneur, Nelson A. Rockefeller. ten, voornamelijk Hollanders, door In dianen werden gedood. Het bezoek van de Prinses aan de stad eindigde met een thee in Union College, een universiteit voor mannen, welke in 1795 door Hollandse kolonisten is gesticht. De nacht van zondag op maandag bracht de Prinses door in het buitenver blijf van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young. Vanochtend is de Prinses per vliegtuig van Albany naar New York gegaan. Van daar is zy vanmiddag met een vliegtuig van de KLM naar Nederland vertrok ken. De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef verloor zaterdagavond zijn goede humeur, toen hij aan een diner, dat hem door de stad Los Angeles was aangeboden, luisterde naar een toespraak van zijn gastheer, burgemeester Poulson. Kroesjtsjef nam het de Amerikaan kwalijk, dat deze nogmaals de uitlating ter sprake bracht, volgens welke het communisme het Amerikaanse kapitalisme zal be graven. Kroesjtsjef zou destijds gezegd hebben: „zal overvleugelen", maar dit zou verkeerd ver taald zijn met „begraven". Kroesjtsjef wond zich op en zei in zijn antwoord, dat hij soms de indruk had, dat men hem naar de Verenigde Staten had uitgenodigd om hem eens flink de waarheid te zeggen en hem de kracht van de V.S. te laten zien om hem bang te maken. De Rus dreigde ver- Burgemeester Poulson verklaarde later, dat hü gesproken had als „een gewoon Amerikaans burger" en dat een ieder in de V.S. het recht heeft zün mond open te doen. „Er moet iemand opstaan om te zeggen wat wij voorstaan. Hy (Kroesj tsjef) praat alsmaar over vrede en intussen rinkelt hy in Berlün, in Zuidoost- Azië en overal ter wereld met de sabel. Wij geloven zyn gepraat over vrede pas als hij tegelijk iets in die richting doet", aldus de burgemeester. Hij was van oordeel dat hij de mening van het merendeel van het Amerikaanse volk vertolkte. Gisteravond kreeg Kroesjtsjef in San Francisco, waarheen hü per speciale trein doorgereisd was, de hartelijkste ontvangst sedert zijn aankomst in de V.S. Ver scheidene duizenden mensen hadden zich voor het Mark Hopkinshotel waar hy zijn intrek nam, verzameld. Men juichte en applaudisseerde. Kroesjtsjef beant woordde de begroeting door te wuiven en zijn ineengeslagen handen boven zyn hoofd heen en weer te zwaaien. sen twee doven die alleen in een teken taal kunnen spreken en meer niet". Burgemeester Christopher verklaarde later tegenover journalisten dat Kroesjt sjef hem had gezegd: „Laat ik open hartig zijn. Jullie zijn nu nummer een. Het zal niet lang duren of jullie staan op de tweede en uiteindelyk op de der de plaats". Op de vraag van de burge meester wie dan één zou zijn, antwoord de de Sovjet-leider: „China". Kroesjtsjef dineerde later met Ame- kaanse vakbondsleiders in het Mark Hopkins Hotel. Onder deze vakbonds leiders bevonden zich o.a. Walther Reuther, hoofd van het vakverbond der arbeiders in de auto-industrie, en James Carey, voorzitter van de bond van arbei ders in de elektriciteitsindustrie. Het diner droeg een privé-karakter. De Amerikanen hadden al eerder meege deeld dat zij de Sovjet-premier een groot aantal vragen zouden stellen. Geestdriftige menigte Voor zijn aankomst in San Francisco per speciale trein uit Los Angeles, was Kroesjtsjef in verscheidene plaatsen uitgestapt. In twee plaatsen, Santa Bar bara en San Luis Obispo, mengde hy zich tussen geestdriftige menigte, het geen hem kennelijk veel genoegen deed. Goed geluimd zei hij later in de trein: „Ik heb eindelijk enige echte Amerika nen gezien en het schijnt me toe dat zij even goed en vriendelijk zijn als ons Sovjet-volk". In San Luis Obispo waren de veilig heidsagenten en de politie niet in staat de mensen op een afstand te houden en op een gegeven ogenblik stond Cabot Lodge, de voornaamste Amerikaanse af gevaardigde in de ,V.N. die de premier vergezelt, arm in arm met de veilig heidsagenten om de menigte te weren, hetgeen een luid gelach van Kroesjtsjef uitlokte. De Sovjet-leider, die in het ge woel een huilend jongetje bemerkte, til de dit op en liefkoosde en kuste het. Journalisten vroegen de premier in de trein naar zijn indrukken van de reis in de V.S. Hij zei zeer tevreden te zijn. „Maar natuurlyk wanneer er een toe spraak wordt gehouden als die van de burgemeester van Los Angeles, dan doet ons dat geen genoegen. Maar men heeft mij gezegd dat deze burgemeester niet uitmunt door intelligentie en dat een volgens met weggaan door te zeggen, dat hij in ongeveer twaalf uur naar Amerika is gekomen, doch niet meer dan tien en een half uur nodig had om terug te keren". „Indien u niet tot ontwapening bereid bent en de bewapeningswedloop wilt voortzetten, wel, dan aanvaarden wij de uitdaging, want wij beschikken over de nodige kracht en hebben de mogelijkheid tot het maken van moderne wapens. Wat de aan maak van onze raketten betreft, ze worden aan de lopende band gemaakt", aldus Kroesjtsjef. De Russische premier pleitte overigens in zijn tafel rede opnieuw voor algehele ontwapening en voor een betere verstandhouding tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De Nederlandse zaakgelastigde in In donesië, de heer Hasselman, heeft een afscheidsbezoek gebracht aan de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio. Zy hebben gesproken over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Na het onderhoud heeft de heer Soebandrio aan journalisten ge zegd: „Voor Indonesië bestaat er geen hoop op een regeling van de hangende geschillen tussen beide landen, die op wederzijds begrip steunt, zolang de Ne derlanders in gebreke blyven, in Indo nesië een gelijkwaardige gesprekspart ner te zien". Soebandrio voegde hieraan toe, dat met betrekking tot Nederland, Indone sië bezig is, zijn inwendige kracht te consolideren. Bezoek aan Disneyland was niet meer mogelijk Zaterdag, dadelijk na de aankomst uit New York in Los Angeles, bracht Kroesjtsjef een bezoek aan de filmstad. Hollywood, waar hij getuige was van het maken voor de film „Can-Can". Vanuit een loge zag hij zeventien dan seressen de can-can uitvoeren (waar over hij later allesbehalve te spreken was), hoorde en zag hy Frank Sinatra een zangnummer brengen en was hij getuige van een scène met Maurice Chevalier en Louis Jourdan. Kroesjtsjef bracht zijn lijfwacht in grote moeilijkheden door zich na afloop van de opnamen onder de aanwezigen te mengen. Bekende filmsterren als Ma- rylin Monroe, Elizabeth Taylor en Gary Cooper moesten gedogen, dat de Rus sische premier de „ster van de dag" was. Voor het bezoek aan de studio had Kroesjtsjef aangezeten aan een lunch die hem door de filmkolonie was aan geboden. Hier beklaagde hy zich er bit ter over dat hij niet naar Disneyland, vyftig kilometer van Los Angeles, mocht. De politie kon daar niet instaan voor zijn veiligheid, had men hem ge zegd. „Ik dacht dat ik hier als vrij man kon komen als gast van het vrije Ame rikaanse volk. Hebt u daar misschien lanceerbanen voor raketten? Is er een cholera-epidemie of hebben bendeleden die plaats in hun macht, zodat zij my kunnen doden?" Na uiting te hebben gegeven aan zijn vertrouwen in de Ame rikaanse politie zei hij niet te weten hoe hy zijn volk duidelijk moest maken dat hij niet naar Disneyland heeft mo gen gaan. De Amerikaanse diplomaat Cabot Lodge die namens Eisenhower Kroesjt sjef op zijn Amerikaanse reis vergezelt, deelde later mede, dat de Rus pas in het vliegtuig op weg naar Los Angeles had gezegd dat hij naar Disneyland wilde. Toen konden geen afdoende vei ligheidsmaatregelen meer genomen wor den. Kroesjtsjef is overigens niet boos ge bleven Later toen hy aan de lunch had gesproken over „het samen in vrede le ven" toonde hij zich weer goed gemutst. Hij zei tot de filmmensen dat zy hem maar moesten vergeven als hy dingen had gezegd die voor de Amerikanen niet prettig waren.- - familielid in Rostof is geboren en van daag is geemigreerd. Hy kan dus niet erg van ons houden. Wij hebben hem alles afgenomen, nu wreekt hy zich dan hier". (Volgens James Reston, de Washing- tonse correspondent van de New York Times, heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken Cabot Lodge instruc tie gegeven er bij alle sprekers in het vervolg op aan te dringen provocerende opmerkingen zoveel mogelijk te vermy- den). Mevr. Kroesjtsjef scheen zich tussen alle tumult rustig te houden. Zij liet verslagggevers foto's van de kleinkinde ren van de premier zien en zei: „Alle grootmoeders moeten wel foto's van hun kleinkinderen hebben". Zy zei het meest onder de indruk te zyn van het prachtige landschap. Soekarno ontheft P.G. Gatot van functie President Soekarno heeft besloten de de door de leger-autoriteiten gearres teerde Procureur-Generaal Gatot Taroe- namihardja, eervol van zijn functie te ontheffen. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat «Je manier van optre den van de P.G. niet tactvol was en aanleiding heeft gegeven tot moeilijk heden in de boezem der strydkrachten. Mr. Gatot zou „pogingen hebben gedaan om afbreuk te doen aan de goede naam en het gezag van de legerleiding en de integriteit van het leger in gevaar heb ben gebracht". De namen van de betrokken officieren werden niet bekend gemaakt. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan deel neming in een onwettige ruilhandel in goederen. In het communiqué wordt gezegd, dat een aantal hoofdofficieren van het leéer zal worden overgeplaatst. Mr. Gatot Was gelyk bekend door de legerleiding gearrseteerd nadat hij had aangekondigd het onderziek te zul len eropenen in een schandaal, waarbij een aantal hoofdofficieren, o.w. overste Soekendro, hoofd van de Militaire In- lichtgendienst en overste Ibnoe Soetowo, directeur van de olievelden in Noord- Sumatra, zouden zijn betrokken. Executies in Bagdad In Bagdad zijn zondag 13 officieren gefusilleerd, onder wie generaal Nazem Tabaksjalli die als opperbevelhebber van de tweede divisie deelgenomen zou hebben aan de opstand in Mosoel tegen het bewind van Kassam. Voorts werden vier burgers, onder wie Said Kazzaz, een minister onder het bewind van Noeries Said, opgehangen. Hoewel Kroesjtsjef over het alge meen zeer koel wordt ontvangen in Amerika, komen er blijkbaar van tijd tot tijd wel grappige momenten voor, zoals b.v. bij de ontmoeting met Nelson A. Rockefeller, de gou verneur van 'de staat New-York. In het dorp Zinaka in de omgeving van Rajkot, in de Indiase staat Bombay zyn 49 personen onder de voet gelopen en gedood toen een menigte van vijf tigduizend personen zich verdrong om de „wonderen" te aanschouwen, die een „godin" zou verrichten. Er zyn voorts 29 gewonden. De menigte was in de afgelopen drie dagen naar Zinaka gestroomd nadat be richten de ronde hadden gedaan dat zich aldaar een wonderen doende godin zou manifesteren. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht over deze rampzalige gebeurte nis is vanuit Rajkot medische hulp naar Zinaka gezonden. Plaatselijke autoritei ten zyn begonnen met een onderzoek naar de toedracht van het gebeuren. Het Nederlandse m.s. „Oranjefontein" is vanmorgen in aanvaring gekomen met het Noorse schip „Havtroll" nabij de Kruisschans op de Schelde. De „Oranjefontein" liep schade op boven de waterlyn. Om acht uur is het schip de haven van Antwerpen binnen gelopen. De „Havtroll" heeft eveneens schade boven de waterlijn opgelopen, namelijk midscheeps aan stuurboord. Dit schip ie op de plaats van de aanvaring voor an ker gegaan. De „Oranjefontein", eigendom van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij te 's-Gravenhage, kwam van Zuid-Afrika en was op weg naar Antwerpen. Het schip zou daarna Am- sterdam en Hamburg aandoen. Hartelijke begroeting in Hervormde Kerk De bewoners van Albany stonden zaterdag in rijen van vier dik aan de kant om Prinses Beatrix toe te juichen terwijl zij voorbijreed in een open auto tijdens een kleurige parade, die drie uur geduurd heeft. De gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, zat voorin, breeduit lachend en wuivend. Naast Prinses Beatrix zat burgemeester Erastus Corning. Langs de route van enkele kilometers stonden meer dan 150.000 mensen. De Prinses reed aan het hoofd van de grote parade waarin 13.900 mensen en 53 muziekkorpsen meeliepen. Volgens iemand, die sinds de aankomst van de Prinses in de V.S. in het gevolg van de Prinses is geweest, was het enthousiasme van de menigte zelfs groter dan bij de „Ticker tape parade" in New York! Het was volmaakt weer voor een optocht: een wolkenloze hemel en een temperatuur van 70 graden. De praalwagens stelden gebeurtenis sen voor uit de geschiedenis van de staat New York. De parade was een van de grootste uit de geschiedenis van Albany en het hoogtepunt van de viering van de 350ste verjaardag der ontdekking van de rivier de Hudson door Henry Hudson, een En gelsman, die onder de Nederlandse vlag voer. Eerder op de dag had de Prinses een plechtigheid bijgewoond waarby zy de eerste spade in de grond stak voor de bouw van een Henry Hudson-planeta rium. Dr. Edwin van Kleeck, de waar nemende commissaris van Onderwijs van New York riep de Prinses een „welkom en Oranje boven" toe. Geen dans overgeslagen Prinses Beatrix is zaterdagavond in Albany, de hoofdstad van de staat New York, de eregast geweest op een bal dat als het gezelligste van het seizoen werd beschouwd. Met het oog op het drukke program van zondag kon de Prinses echter niet tot het einde van het feest blyven. De avond was begonnen met een diner in het Gouverneurspaleis als gast van de heer en mevrouw Nelson-Rockefeller. Dit diner werd bijgewoond door 170 gas ten, van wie er honderd tussen 18 en 25 jaar oud waren. Na de maaltyd die anderhalf uur duurde, werd er gedanst waarbij de Prinses geen dans oversloeg. Door de late komst van de Prinses en haar gezelschap begon een groot bal op het terrein van de Nationale Garde een uur te laat. Bij haar aankomst werd de Prinses door de naar schatting 1000 aan wezigen echter zo hartelijk begroet, dat het „hail to the chief" de traditionele begroeting van presidenten in de V.S. gespeeld door een mariniersband van 36 man, maar nauwelijks te horen was. Voor de tweede maal gedurende haar bezoek aan de V.S. droeg de Prinses de koninklijke juwelen een met diaman ten bezette diadeem, een diamanten arm band, een diamanten broche en een halsketting van parels en diamanten. De eerste maal had zij dit bij een officieel diner aan boord van de „Rotterdam" ge dragen. De Prinses was gekleed in een zachtlila avondjapon. Zij danste o.a. met haar gastheer, spreken namens meer dan 250.000 leden, „van de rotsachtige kust van Maine tot de kusten van Caiifornië". De predikant van de kerk zelf, ds. Norman Thomas, zei dat de aanwezig heid van de Prinses herinnerde aan het bezoek van haar grootmoeder voor de oorlog. „Het betekent veel voor ons vrienden van de andere kant van de zee wier erfgoed wij delen, de hand te kun nen reiken", aldus ds. Thomas. Ds. Emmen van de Hervormde kerk van Nederland hield een preek en bracht een groet over van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk. De kerk was geheel gevuld. Onder de 990- aanwezigen bevond zich o.a. ook de gouverneur van de Staat New York, Nel son Rockefeller, die de gastheer van de Prinses was tijdens haar verblijf in Al bany. Vervolgens bezocht de Prinses de klei ne industriestad Troy en Schenectady, een stad die in 1661 door een kleine groep Hollanders werd gesticht en welke thans een groot industrieel centrum is. Daar werd de Prinses door een menigte met „Hello Trix" begroet. Het stadsbestuur bood haar een album met foto's aan. Voorts ontving zy een blauw-wit porce- leinen bord en van een padvindster een boeket bloemen. Men bracht een kort bezoek aan het oudste deel van de stad waar huizen in Hollandse stijl bewaard zijn gebleven. Men hield stil by een gedenkplaat waarop herinnerd wordt aan het feit dat op 8 februari 1690 ongeveer 90 kolonis- In San Francisco begroette burge meester. George Christopher de premier door te zeggen, dat hy niet het voor nemen had ideologische kwesties aan te snijden. Kroesjtsjef antwoordde dat ge sprekken over politieke onderwerpen niet tot geirriteerdheid behoeven te lei den indien men maar redelyk is. Der gelijke gesprekken zouden integendeel tot beter begrip tussen zyn land en de V.S. kunnen leiden, indien men elkaar wederzijds respecteert. „Indien wij alle politieke onderwerpen helemaal schrap pen, zou dit lijken op een gesprek tus- Plaatselijk regen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatse lijk ernige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Morgen echter iets lagere mid- dagtemiperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 septembei Zon op: 6.24 uur; onder: 18.41 uur. Maan op: 21.22 uur; onder: 11.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.15 en 18.31 uur. Laagwater te 2.08 en 14.15 uur. (Dit nummer bestaat (rit M pagina's), Prinses Beatrix heeft in Albany de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van het Henry Hud- sonplanetarium. Op de achtergrond van links naar rechts de burge- gouverneur Rockefeller, en met burge meester Corning van Albany en had een geanimeerd gesprek met de 21-jarige Mary Rockefeller en haar tweelingbroer Michael Plechtige kerkdienst Gisterochtend heeft de Prinses een kerkdienst bygewoond in de z.g. „eerste kerk" van Albany, een van de oudste Hervormde kerken in de V.S., waarvan de fundamenten uit 1642 dateren. Prinses Beatrix werd van de kansel begroet door ds. Howard Hageman, voor zitter van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk in de V.S., die zei te

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1