In recordtempo door New York COMMUNISTISCHE LEIDER IN KAPITALISTISCHE SLAGADER Kerkelijk Leven Met een enkel woord Agenda 5 si ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 KROESJTSJEF is een eergierig man. Maar had men hem kort na de Oktoberrevolutie van 1917, toen hij als 23-jarige analfabeet zjjn indrukwek kende carrière in de communistische partij begon, voorspeld dat hij nog eens als „tsaar der Russen" naast het Ame rikaanse staatshoofd door Washington zou rijden, dan zou zelfs hij dat waar schijnlijk niet geloofd hebben. Hij had evenwel het geluk in de gelederen van de partij terecht te komen en daarin voelde deze ambitieuze jongeman uit het dorpje Kalinofka in het Russisch- Oekrainse grensgebied zich wonderwel thuis. Hij werd een typische „apparat sjik", een trouwe aanhanger van de orga nisatie, welke hij op zijn beurt later zo uiterst behendig voor het nastreven van zijn machtsbegerige oogmerken wist te gebruiken. Men wordt natuurlijk niet zómaar dictator over enige honderden miljoenen Russen, maar Kroesjtsjef was enerzijds zo sluw en anderzijds zó bik kelhard, dat hij er tenslotte in slaagde de hoogste top te bereiken. ZOMIN als de jeugdige Kroesjtsjef geloofd zou hebben dat hij nog eens zo hoog zou stijgen, evenmin zal de Russissche premier en partijleider ge loofd hebben, dat hij nog eens door Amerikaanse journalisten en zakenlie den met bijzonder pijnlijke en lastige vragen in de hoek gedreven zou worden. Hoe kort hij nog pas in Amerika ver toeft, toch is hem dat al tweemaal over komen: in de Persclub in Washington en in de Economische Club in New York. Men stelle zich scherp voor ogen, wat dit voor deze man betekend moet heb ben: thuis is hij omringd door ja-broers, die hem zonder ophouden naar de ogen kijken, daar, in de Verenigde Staten ontmoette hij plotseling de geest der vrije mensen, die zich van zijn autoriteit volstrekt niets aantrokken, maar hem bestookten met een mitrailleurvuur van onprettige herinneringen. Toch hield hij zich groot, althans na het contact met de Journalisten in Washington. „Jour nalisten", zei hij, „zijn een onstuimig volkje, zeer scherp van karakter". In New York werd het hem echter te veel en hij dreigde, toen hij aanvankelijk het antwoord op vragen schuldig bleef maar zijn toehoorders bleven aandringen, heen te zullen gaan. Hij vond het evenwel toch maar verstandiger te blijven DAT antwoord in New York op de vragen over de vrijheid van me ningsuiting in de Sovjet-Unie was vanzelfsprekend geheel onvoldoende. Zelfs deze uiterst behendige debater zag geen kans de onvrijheid in zijn land te rechtvaardigen. Zyn antwoord, dat de Russen zich in dat opzicht niets door het buitenland laten voorschrijven, kan geen enkel redelijk denkend mens bevre digd hebben. Op dit punt bestaat er een wel heel scherpe scheidslijn tussen Oost en West. In Washington had Kroesjtsjef zich laten ontvallen, dat er in Amerika een groot verschil is tussen regering en volk. Een geraffineerde maar doorzich tige poging om de „vriendelijkheid" van de Amerikaanse leiders en de koele ont vangst van de Amerikaanse bevolking tegen elkaar uit te spelen. „Bij ons is er warmte. Wat het volk denkt, brengt de regering tot uiting en in praktijk", sprak de listige demagoog. „Wij behoeven el kaar maar een knipoogje te geven om elkaar te begrijpen". Waarop president Eisenhower droogjes ten antwoord gaf: „Het Amerikaanse volk heeft geen knip oogjes nodig!". NEEN, reden voor vrees, dat Kroesjt sjef het Amerikaanse volk met schone leuzen in slaap zal sussen, behoeft er niet te bestaan. De bewoners van Washington en New York hadden geen opdracht van hogerhand nodig om zich te matigen bU de ontvangst van de Sovjetrussische leider. Zij hebben geleerd zelfstandig te denken en weten terdege met wie hun leiders zich uit politieke noodzaak thans inlaten. Kroesjtsjef moge een handig agitator en propagan dist zijn, hij heeft geen Russen maar vrije Amerikanen voor zich, die zich niet laten intimideren door grootspraak van de Kremlin-leider. Typerend is wat Eisenhower eergisteren op zijn perscon ferentie een journalist antwoordde, toen deze vroeg of het verschijnen van Kroesjtsjef voor radio en t.v. bij som mige Amerikanen niet de indruk zou kunnen wekken, dat de Rus een „nogal aardige kerel" is. Waarop de president zei: „De Amerikanen zijn sterk genoeg om Kroesjtsjef te kunnen zien en horen en hun eigen conclusies te trekken. Ik denk niet, dat men hen geruime tijd voor de gek kan houden...." WAT het bezoek van Kroesjtsjef aan Amerika zal opleveren, zal vanzelfsprekend pas later blijken. Men stelle er zich vooralsnog niet te veel van voor. Het hangt er namelijk van af, of de Russische leider zich al of niet voor rede vatbaar toont. Het diepste ver schil tussen de vrije wereld en een autoritair stelsel als het communisme is vermoedelijk hierin gelegen, dat het Westen weet wat „leven en laten leven" betekent, terwijl het de roden om niets anders te doen is dan suprematie, niet alleen technologisch of cultureel, maar vooral militair en politiek. Kroesjtsjef moge de mond vol hebben met zijn eeuwige „vreedzame samenleving (co- existentie)", maar dat is nu juist het punt, waarop de vrije wereld hem wan trouwt. Coëxistentie betekent immers elkaar verdragen en verdraagzaamheid is precies de zwakste zijde van elke dic tatoriale richting, dus ook van het com munisme. HET staken van de bewapenings- strijd, ziehier de kwestie, waarom het in het belang van het voortbe staan van de mensheid tenslotte zal gaan. Op het ogenblik dat dit geschre ven wordt was nog niet bekend wat Kroesjtsjef dienaangaande ten beste zou geven. Maar wat hij ook zeggen moge, pas het aanvaarden van een doeltreffend controlesysteem zal belangrijke vooruit zichten kunnen bieden. Afspraken zon der meer kunnen door het Westen niet aanvaard worden, er dient een toezicht te zijn, dat voldoende houvast geeft. Het zou anderzijds redelijk zijn, indien Kroesjtsjef een „prijs" zou vragen voor deze concessie, maar die prijs mag uit een oogpunt van Westerse defensie niet betekenen, dat de vrije wereld, met name West-Europa, zich als een lam naar de slachtbank laat leidep. Gemak kelijk zal een overeenkomst niet te be reiken zijn, zelfs niet in het huidige stadium van voorlopige voorbereiding. Toch, bij alle bezwaren, welke het bezoek van Kroesjtsjef aan Amerika kan op roepen. schuilen er mogelijkheden in dit persoonlijke contact, die zeker niet ver waarloosd mogen worden. De Nederlandse Pluimveeteelt Orga nisatie houdt in verband met problemen bii de afzet van consumptieeleren in het binnen- en buitenland op donderdag 24 september in het gebouw van Kunsten en wetenschappen te Utrecht een „con- sumptleeierendag" waarop alle aspecten die samenhangen met de afzet van con sumptieeleren, belicht zullen worden. Vandaag op bezoek in de filmwereld Nikita Kroesjtsjef, de machtige fi guur van het communisme, bezocht gis teren Wallstreet het symbool van het kapitalisme en dronk op de tachtigste verjaardag van het Empire State Buil ding een glas met de eigenaar van dit gebouw. Kroesjtsjef reed na zijn ontmoeting met gouverneur Nelson Rockefeller, een van de rijkste mannen ter wereld, naar het hart van't financiële district van de stad. Ruim een uur snelde de Russische leider met echtgenote en gezin per auto door beneden- en midden-Manhattan in het centrum van een kilometer lange stoet van mensen van de Veiligheids dienst, politie en pers om een indruk te krijgen van deze stad van wolkenkrab bers. De rit ging zo snel, dat Kroesjtsjef te kennen gaf dat hfj zo geen indruk kon krijgen. advertentie heeft alles mee j Minister Van Aartsen oyer premieregeling woningbouw De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Maenen medegedeeld, dat z.i. „eigenbouwers" (speciaal bouwers van een eigen woning voor zelfbewoning) sedert het verschij nen van de regeringsnota inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-econo misch beleid in de naaste toekomst, over voldoende gegevens beschikken om zich een oordeel te vormen over de hoogte van de subsidie voor de eigen woning, zoals deze zal worden toege kend op aanvragen die na 16 april doch vóór 23 Juni 1959 bij de directies van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincies zijn binnengekomen. De minister zegt, dat indien de door de regering voorgestelde huurverhoging per 1 april 1960 wordt aanvaard en de bijdrage voor nog te bouwen woning wetwoningen met een bedrag van f. 100 per jaar. zijnde tweezevende gedeelte van de thans geldende bijdrage ad ge middeld f.350 per jaar. wordt vermin derd, voor deze aanvragen mag worden grekend op een premie van vijfzeven- de van het vóór 16 april 1959 geldende bedrag en op een ongewijzigde toeslag voor eigen bewoning. Straffen veer wangedrag der jongeren Gistermorgen hebben zes jongelui tus sen de 17 en 21 jaar, afkomstig uit Arnhem en Oosterbeek, zich voor de politierechter te Arnhem, mr. C. S. de Jong, moeten verantwoorden wegens ernstig wangedrag te Doorwerfh. Een groep van 30 bromfietsrijders had daar op 26 augustus J.L lawaai geschopt. Een aantal hunner viel twee rustig op een bank zittende jongens aan. Een dezer jongens sloeg op de vlucht, maar de ander werd hevig getrapt en geslagen. Dank zjj de spoedige komst van de politie, die de thans zes te recht staande verdachten by de kraag kon grijpen, werden nog ernstiger ge volgen voorkomen. De politierechter veroordeelde twee der knapen tot 12 weken gevangenisstraf met aftrek van 1 september af, waar van 9 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Over twee knapen, die zich al vaker aan dergelijke misdrijven hebben schul dig gemaakt, moet een voorlichtingsrap port worden uitgebracht. De zaak tegen een vijfde verdachte werd aangehouden tot dinsdag. De zesde verdachte werd conform de eis vrijge sproken, omdat zijn aandeel in de mis handelingen niet vaststond. De officier van Justitie, mr. J. IJsen- doorn had drie maanden gevangenis straf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hij gispte in het bijzon der het „pr aalrijden" van dergelijke jonge bromfietsrijders, een euvel, waar tegen een krachtig optreden van de politie naar zijn mening volkomen ver antwoord is. Na precies tweeënhalve minuut in Wallstreet te hebben doorgebracht, vroeg een verslaggever in het Empire State Building wat Kroesjtsjefs indruk was van het financieel district. Hy haalde zijn schouders op en zei: „Wat kan men zeggen, als men slechts enkele minuten iets ziet door het auto raampje. Dat zou neerkomen op iets bedenken, dat wil ik niet. Wat zou u denken als u met zo'n snelheid door Moskou reed?" Daarop stak hij zijn wijsvinger in de lucht en zei: „Maar dan bent u een cor respondent. U zou iets bedenken, dat weet ik". In feite kreeg hij een in druk als van een prentbriefkaart toen hy, aan beide kanten begeleid door politie in burger en in uniform, door de straten snelde, waar duizenden nieuws gierige maar zwijgende Newyorkers toe keken. Langs het gedeelte van Broadway, dat gewoonlijk een tickertape-welkom aan hoge gasten bereidt, werd Kroesjtsjef begroet door een mompelende bijna zwijgzame menigte kantoorpersoneel. Welgeteld vier rolletjes papierband dwar relden uit de ramen neer. De meeste kantoren waren deze dag een uur eer der gesloten. Vanmiddag om half twee Nederlandse tijd is Kroesjtsjef van New York ver trokken voor een vliegtocht van zesen eenhalf uur dwars over het Amerikaanse continent naar Los Angeles. Daar zal de Russische leider een blik in de Ameri kaanse filmwereld kunnen werpen. Hy zal kennis maken met sterren als Mari lyn Monroe. Maurice Chevalier, Frank Sinatra, Shirley Maclaine en Eddie Fisher. Ook Elizabeth Taylor, die hij reeds eerder met Mike Todd in Moskou ontmoette, behoort tot de gasten aan de „intieme lunch", die de filmmensen de Russische heerser en zijn gezin aanbie den. Frank Sinatra leidt Kroesjtsjef daarna rond in de studio's van de 20th Century Fox Film. waar men enkele scènes uit de musical „Can-Can" zal zien opnemen. Na deze filmlunch maakt de Rus een autotocht door de omgeving van Los Angeles en 's avonds is hij ere gast aan een diner, gegeven door het gemeentebestuur van de filmstad. Aan dat diner zullen 700 gasten deelnemen, maar er bleken honderd gegadigden voor elke uitnodiging NED. HERV. KERK Beroepen te Gameren M. J. Lekkerker- ker te Montfoort. Aangenomen naar Le- mele (O) Chr. Mataheru, voorheen predi kant op Ambon; naar Grijkskerke (Z.) (toez.) P. J. L. Wapenaar. vicaris te Oud- Loosdrecht; naar Oudkerk-Roodkerk C. Nleboer. kand. te Hoogzand. die bedankte voor Winkel (N.-H.) (toez.) en voor Lan- gezwaag (Fr.) GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven (6de pred.pl.) G. H. Harms te Blokzijl; te Huizen (N.-H.) G. van Wllgenburg te Uithoorn; te Den Dommel en te Goeree-Overflakkee J. Bakker, kand. te 's-Gravenhage; te Vorden J. N. Nammensma te Roodeschool. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Ferwerd-Hallum C. OHJ. kand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Barendrecht M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk aan Zee. DE FRANSE PRIESTER-ARBEIDERS De veertien Franse bisschoppen onder wier auspiciën de priester-arbeiders werken, hebben besloten het advies van het Vaticaan om een einde aan deze vorm van evangelisatie te maken, op te volgen, zo is vrijdag na afloop van een bijeenkomst van het episcopaat te Parijs bekendgemaakt. Ds. W. E. Gerritsma overleden In de ouderdom van 63 jaar is te Zoe- termeer plotseling overleden ds. W. E. Gerritsma. in leven predikant van de Geref. Kerk van Zoetermeer. Ds. Ger ritsma werd op 15 november 1925 te Oudega in de classis Bergum en in de burgerlijke gemeente Smalllngerland in Friesland in het ambt bevestigd. Op 18 juni 1929 verwisselde de thans overle dene deze kerk met die van Aalten, vanwaar hij op 29 augustus 1948 naar die van Zoetermeer vertrok. Ds. Gerritsma yrerd bij herhaling af gevaardigd naar de generale synode van de Geref. Kerken en heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties en de- putaatschappen vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commissies. De regering beloonde de verdiensten van ds. Gerritsma met hem te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats vin den dinsdagmiddag omstreeks drie uur op de begraafplaats te Zoetermeer, na dat vooraf om twee uur in de Gerefor meerde Kerk te Zoetermeer een rouw dienst is gehouden. BINNENLAND Bij onderschelden K.B. zijn benoemd tot gewoon hoogleraar: in de afdeling der scheikundige technologie aan de Techni sche Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de scheikundige aspecten van de kernreactor: prof. ir. J. P. W. Houtman en in de fysische scheikunde dr. G. D. Rieck; in de afdeling der algemene weten schappen om onderwijs te geven in de empirische psychologie en haar toepassing in het bedrijfsleven dr. M. J. M. Daniels en tot buitengewoon hoogleraar in de af deling der werktuigbouwkunde om on derwijs te geven in de energievoorziening door middel van stoom: ir. J. J. C. van Lier. Op 21 september a.s. arriveert in ons land voor een vierdaags studiebezoek een groep van 15 Belgische deskundigen on der leiding van de heer J. Hendrickx ad junct gevolmachtigde van de Belgische dienst Opvoering Productiviteit (BDOP). Het doel is een studie van de streekont- wikkeling en de provinciale produktlvl- teltsactivlteiten in Nederland. De rel6 wordt gemaakt onder auspiciën van de B.D.O.P. in nauwe samenwerking met de contactgroep Opvoering Productiviteit. Het bestuur van het bedrijfschap voor de zeep-, wasmiddelen- en relniglngs- mlddelenlndustrie heeft in zi)n gistermid dag te Den Haag gehouden derde openbare vergadering o.m. besloten twee commis sies in te stellen, nl. een commissie Euro pese Economische Gemeenschap en een commissie arbeidstijdverkorting. Vandaag wordt ln Amersfoort het tweedaagse congres „Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur" afgesloten, waarop de communicatiemiddelen aan de orde zijn gesteld: De. J. A. Nieuwenhuyzen predikant-directeur VPRO-televisle sprak over „televisie en de gewesten", prof. dr. W. Banning uit Amsterdam over de com municatie ln onze samenleving, dr. H. J. Prakke uit Groningen over de betekenis van de regionale pers en mr. Stan Smeets lid adviesraad regionale omroep Zuid over Radio Hilversum en de regionale omroe pen. Tijdens de Nederlandse week. die te Linz. de hoofdstad van Opper-Oostenrijk. van 1725 oktober gehouden zal worden zullen door tal van tentoonstellingen en lezingen de culturele aspecten van de Ne derlandse samenleving worden belicht. BUITENLAND. Aartsbisschop Makarios heeft gister avond ln een radiorede de bevolking van Cyprus bezworen de eenheid te bewaren, die volgens hem sinds enige tijd wordt bedreigd. Hij zei oprecht te streven naar de tenuitvoerlegging van de overeenkom sten. op grond waarvan Cyprus een onaf hankelijke republiek wordt. De aartsbis schop maakte geen melding van generaal Grivas. de voormalige leider van de ver zetsbeweging Eoka die op genoemde ak koorden kritiek heeft geoefend. Wel deed hU een beroep op de voormalige leden van deze organisatie om, gedachtig aan hun gesneuvelde kameraden, de eenheid en vrede op het eiland te bewaren. Premier Nehroe van India is gisteren voor een officieel bezoek van vier dagen aan Perzlè te Teheran aangekomen. Hij kwam uit Afghanistan, waar h(J ook een officieel bezoek heeft afgelegd. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld dat India en Bhoe- tan ln beginsel overeenstemming hebben bereikt over de aanleg van een weg tus sen belde landen. Het zal de eerste weg zijn die ooit in de HlmalaJa-staat Bhoe- tan is aangelegd. De aanlegkosten zullen geheel door India worden gedragen. De Indiase troepen, die op weg wa ren naar de buitenpost Longdjoe in het Indisch-Chinese grensgebied, hebben op ongeveer drie kilometer van de verster king halt gehouden. Het ongeveer vijf kilometer ten zuiden van de Indisch - Tibetaanse grens gelegen Longdjoe werd 26 augustus }1. door de Chinezen ver overd. De regering te Peking zegt dat Longdjoe op Tlbetaans grondgebied is ge legen. Van welingelichte zijde wordt te Nieuw Delhi vernomen dat de Indiase troepen zullen blijven waar zij zijn. ln af wachting van het resultaat aer diploma tieke gedaohtenwlsseling tussen de rege ringen van India en Rood-Ohlna. Het fotograferen bij radio en televisie Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Foto-journalisten heeft gis teravond in Amsterdam een spoedver gadering gehouden om zich te beraden over de kwestie van het fotograferen bij radio en televisie. Het heeft, naar het in een communiqué mededeelt, besloten verschillende stappen te doen om de ge maakte regeling voor het maken van persfoto's in de televisiestudio's onge daan te maken. Het bestuur zal de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een audiëntie vragen. Verder zal contact worden opgenomen met het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting en het bestuur van de Federatie van Omroepverenigingen. De fotojournalisten wensen met deze bestu ren een bespreking om te komen tot een regeling, die ieder bevredigt. Voorts zal een brief worden gezonden aan de directie van het A.N.P. inzake het aan vaarden van het foto-alleenrecht. Het bestuur van de Vereniging van Foto- Journalisten zal ln deze brief tot uit drukking brengen, dat zijns inziens door deze aanvaarding inbreuk is gemaakt op de vrije uitoefening van de journalistiek. Polygoon komt met „School j our naals" Polygoon, die zich reeds van 1952 af bezig houdt met de vervaardiging van didactisch verantwoorde filmstrips ten behoeve van het onderwijs, gaat nu een school journaal (16 mm-film met een vertoningsduur van twaalf minuten) uitbrengen. In tegenstelling tot het traditionele bioscoopjournaal wordt niet het accent gelegd op de actualiteit, doch op de do cumentaire onderwerpen. De bedoeling is de kinderen te confronteren met de leerzame en zinvolle gebeurtenissen en verschijnselen uit het dagelijks leven in ons land en daarbuiten. Deze school- journaals kunnen daarom ook steeds opnieuw worden gebruikt, omdat zij niet spoedig verouderen. De scholen zul len dit journaal, dat bij besloten proef- voorstellingen door de pedagogische cen tra gunstig is ontvangen, kunnen huren. De bedoeling is, elke maand een nieu we aflevering te laten verschijnen. Om opvoedkundige redenen worden de films zender geluid gemaakt. Naast deze jour naals, die drie tot vijf onderwerpen be vatten, zal Polygoon tevens 16 mm do cumentaire films die slechts één onder werp behandelen, gaan vervaardigen. Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkerstee; 14 ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. St.-AntonlusclubhuisCabaret-avond 8.R.O. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Cabaretrevue P.V. „De Royalisten". 8 uur nam. Waaggebouw: Zuivelshow. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Pieterskerk. Jeugddienst ter inleiding van winterseizoen hervormd Jeugdwerk. Spr. ds. J. N. de Ruiter. 10 uur voorm. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Artis. 9.24 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „De toverfontem". 3 uur nam. MAANDAG In den Vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Spr. A. J. P. Taylor: „De hedendaagse Britse pers". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Bledermann en de Brandstichters". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Lezing Simon de Waard voor Ned. Chr. Reisver. over: „Tus sen Grieken en Goden". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". Spr. A. v. d. Nieuwenhuizenover: .Klank en kleur". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. Fr. Kramer over: De hondenrassen. 8 uur nam. DINSDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Prediker: Spreker evang. Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding Zuldzeetentoonstelling. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Bledermann en de Brandstichters". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 11.5012.20 uur nam. Oppenheimstraat: Officiële opening openbare lagere scholen Oppenheim- en Sumatrastraat .3 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing prof. dr. F. A. van Baren. „Reisindrukken uit Brazilië". 8 uur nam. DONDERDAG De kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.: Ned. Come die „Zachtjes met de deuren!!" 8 u. nam. Stadszaal (foyer): 3 October Ver. Spr. de heer J. J. Mostard over het Habsburgse Huls. 8 uur nam. VRIJDAG Clubhuis „Oosterkwajrtier" (Borneo- straat)Dahlia-avond. Leldse Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V." 8 uur nam. Schouwburg: K en O.: Ned. Come die „Zachtjes met de deuren!!" 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.em. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.20 Streekultz. 14.45 Harmonie- ork. 15.10 Boekenwijsheid. 15.30 Kamer- ork. en solist. 16.25 Overheidssubsidie voor bouw van kerken en bezinningscen tra, lezing. 16.40 Nieuwe gram. 17.10 In- str. kwint. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Promenade-ork. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Soc. comm. 20.55 Symf.ork., koor en soliste. 22.00 Gram. 22.05 Sportnws. 22.35 Instr. sext. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Accor- deonmuz. 14.30 Kron. v. letteren en kun sten. 14.55 Dameskoor. 15.15 Dansmuz. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.20 Lichte muz. 17.40 Instrum. trio. 18.00 Journalis tiek weekoverz. 18.10 Gevar. muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Ork.conc. 20.30 Gram. 21.00 Licht progr. 21.35 Gram. 21.56 De Knlpperbol, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wil lulden de zondag ln. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu. 20.30 Qulz- progr. 21.00 Ork.concert. 22.00 Quiz-pro gramma VOOR ZONDAG 20 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Instr. octet. 10.30 Boekbespr. 10.40 Cabaret. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Hudson- herdenking in Amerika. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radiofilharm. ork. en solist. 15.10 Cyriel Buysse, klankb. 15.30 Vrouwenkoor. 15.55 Dansork. en sol. 16.30 Sportrevue. VARA 17.00 Gram. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en 8portjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur, caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theaterork., koor en sol. 20.50 Voor dracht. 21.55 Lichte muz. 22.15 Act. 22.35 Pianoimprovisaties 23.00 Nws. 23.15 Sport uitsl. 23.2024.00 Lichte muz. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Koorzang. IKOR: 10.00 Muziek van de zondag. 10.15 Doopsgezinde kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spie gel van de pers. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de Ïloeg.'caus. 13.10 Gram. 13.25 Lichte muz. 3.45 Boekbespr. 14.00 Pianorecital. 14.30 Muzikale caus. 14.55 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van kerken: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV 18.30 Radiofilharm. ork. 19.00 Hudson- herdenklng in Amerika. 19.05 Koorzang. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Metropole-ork. en solist. 20.30 Gram. 21.30 De Compagnie van verre, klankb. 22.20 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzen ding van de dienst voor belangstellenden, fehouden op 13-9-1959 om 7.30 uur n.m.); .30 uur Kinderdienst voor kinderen van 511 laar; 3.30 uur ds. W. Bos van Ben- nebroelt. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 Teledubbel. 21.00 Amster dams Kunstmaandork. en solist. 21.35 Epiloog. NTS: 21.45 Pauze. AVRO, KRO. VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operamuz. 14.00 Wen ken v. d. tuin. 14.30 Kamermuz. (Om 15.31 Voordr.) 16.15 Voordr. 16.30 Muz. caus. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Amerikaanse nieuwsbrief. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadigh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Ork.conc. 22.00 Radlo- Sortret. 22.45 Zang. 22.50 Epiloog. 23.00 ws en weerber. 23.0623.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. pro gramma. 14.45 Filmprogr. 15.30 Verz. progr. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. en in terviews. 18.00 Liederen. 18.30 Twintig vragen. 19.00 Vragenbeantw. 19.30 Nws. 19.35 Ork.conc. 20.30 Godsd. uitz. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. 23.50 Avondge beden. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 11.30 Festival v. Berlijn 1959: Ork.conc. 13.30 Nws. 14.30 Kamermuz. 15.00 Opera en balletmuz. 16.30 Lichte muz. 18.15 Ork.conc. 18.45 Liederen. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Llchte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.15 Gevar. muz. Frankrl|k 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Festival v Sariat: Ork.conc. 17.30 Gram. 17.45 Festival v. Montreux: Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 20.50 Gram. 21.10 Ork.conc. 23.15 Nws. 23.20 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 nu: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en Belcantoconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sportrep. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Liederen. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 20.10 Volksmuz. 20.30 Ork. conc. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Or gelrecital. 22.45 Ork.conc. 22.55 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. en sportber. 19.00 Godsd. half uur. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Bavreuth: Lohengrin, opera. 21.35 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Brussel bil nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23:55 Nws. VOOR MAANDAG 21 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gvm. 7.20 Gram. 800 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v .d. vrouw 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: Enl is voornemens te Gela. op Zuid- lië, een aantal industrieën te vestigen, waarmede een bedrag van 100 miljard lire zal zijn gemoeid. Hiertoe behoren een olie raffinaderij. een elektrische centrale, als mede kunstmest- en chemische fabrieken. De uitvoering van dit plan betekent een belangrijke stap ln de richting van ont wikkeling van de noodlijdende gebieden ln Zuid-Itaïlë. 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 1040 Voordr. 11.00 Promenade-ork. 11.40 Gram. 12.00 Dansork. en sol. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 12.50 Hudsonheraenking in Amerika. 13.00 Nws. 13.15 V. d. midden stand. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.45 Oog voor de toekomst, caus. 14.00 Kamer muz. 14.40 Gram. 14.50 Elias, oratorium (deel 2). 16 05 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.05 Volksmuz. 17.20 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngsultz.: De 6tlchtlng bevor dering bescherming bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. Tom Lodewljk, hoofd van de afdeling pu bliciteit van de stichting spreekt over het onderwerp: De kunst van het overleven. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Mensen ln de Jazz. klankb. 21.00 Concertgeb.-ork. en solist. I. d. pauze (plm. 21.5022.15) Voordr. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. hulsvr. 10.15 Theologische etherleer gang. 11.00 Gram. 11.20 Feulll. 11.40 Gram. 11.55 Lichte muz. 12.55 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Jubileum- wedstr.: 1. Een vondeling aan de oevers van de Nijl. 2. Jacob van Campen. de bouwmeester. 3. Ir. C. Lely en de afsluit dijk, hoorspelen. 14.35 Radlofllharmo. ork. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Sopr., viool en orgel. 17.00 V .d. kleuters 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen Overzee. Va kantie aan Nleuw-Gulnea's zeestrand, door mevr. M. R. KammaVan Dijk. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Fries pro gramma. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Blaases. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Helnrlch Schützfeest. 21.30 Cellorecital. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Instr. trio. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.35—24.00 Idem. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Over de 4e lijn, van 1820 uur) I. Peter T6jalkowsky. Concert Fantasie in g grt. voor piano en orkest op. 56. Quasi rondo; Contrastes. Peter Katln, II. Michael Mlchaelowltch Ippolltov Suite op. 10. In de bergen; In het dorp; In de Iwanov. Kaukasische Schetsen, Suit moskee; Feestelijke tocht van de Sardar. Symphonie Orkest FOK, Praag o.l.v. V&c- lav Smetécek. III. Sergei Rachmanlnov. 1. Concert voor plano en orkest nr. 1 in fis kl. t. op. 1. Vivace; Andante; Allegro vivace. Peter Katin, piano. Philharmonisch Or kest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. 2. Symphonie nr. 3 in a kl. t. op. 44. Al legro moderato; Adagio ma non troppo; Allegro. BBC Symphony Orcherstra oJ.v. Sir Malcolm Sergent. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V .d. scholen. 15.00 18.15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.38 viool en clano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en ork.conc. 13.00 Gevar .muz. (O 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 Nws.) 15.00 Gevar .muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races en gevar. progr. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Ware verhalen. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Operette- fragm. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Llcbte muz. 19.00 Nws. 19.35 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.06, 13.50 en 14.25 Gram. 16.00 Ork.conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.41 Gram. 19.55 Nws. 20.01 Festival v. Montreux: Ork.conc. 21.30 Nwe. gram. 22.00 en 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V .d. landb. 12.42 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Kinderkoren 18.15 Marsmuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Instr. conc. 21.00 Kunst- kaleldoscoop. 21.15 Psalmen. 21.30 Klankb. 21.50 Marsen en walsen. 22.00 Nws. 22.15 Amus.muz. 22.45 Gevar. muz. 22.55 —23.00 Nws 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork., koor en sol. 15.00 Gram. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.45 Gram. 18.40 en 19.00 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Voor Leiden en omstreken 2 Gebr. B. H en J. Huisman VVielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 J telefoon 22962 DE BIOSCOPEN Casino „De gllmlAch van een Zomer nacht". 18 Jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het dagboek van Ane Frank' A.l. Werkdagen 2.30 en 8 uur. Zondag 3 en 8 uur. Trianon „De lord, de lady en de but ler". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en9.15uur. Lhlo „Gezworen kameraden". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Cowboy". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Te Lelden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502; bovendien is geopend tot zaterdag, middag 6 uur Apotheek Reyst, Steenstr. 35. tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlna- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 121 uur en 's avonds na 6 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Plei ter. Verbrugge, de Bruine, Mastenbroek en Van Alphen Te Oegstgeest dokter Held, tel. 24649. BU geen gehoor bij Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doktcrstelcfoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s is a t., GcS Amsterdam zwaar bew. w-sfcil 18 10 0 Den Helder zwaar bew.wzw 2 18 13 1 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. no 2 18 12 0 zwaar bew.no 3 19 12 0 Eelde zwaar bew. w.stll 20 11 0.4 De Bilt zwaar bew. no 2 19 14 0 Twente zwaar bew. w.stil 13 12 0 Eindhoven zwaar bew. watil 19 6 0 Z.-Limburg onbewolkt ono 3 19 6 0 Helsinki zwaar bew. w 3 12 -1 0 Stockholm zwaar bew. w^til 16 10 0 Oslo zwaar bew. w^tll 20 10 0 Kopenhagen zwaar bew. w 8 19 10 0 Aberdeen zwaar bew. wet 11 17 5 0 Londen zwaar bew. no 2 19 11 0 Brussel mist w.stil 20 7 0 Luxemburg onbewolkt no 5 20 7 0 Parijs onbewolkt no 2 24 8 0 Bordeaux mist o 1 24 13 0.1 Grenoble zwaar bew. w.stll 23 15 2 Nice zwaar bew. o 8 25 18 0 Berlijn Frankfort onbewolkt n 1 22 7 0 onbewolkt o 2 21 5 0 München onbewolkt wetll 17 0 0 Zürich onbewolkt w.stll 19 5 0 Genève zwaar bew. watll 21 9 0 Locarno geh. bew. wnw 4 23 15 0 Wenen onbewolkt wzw 2 17 3 0 Innsbruck onbewolkt w.stll 21 4 0 Belgrado onbewolkt wjtil 18 3 0 Athene zwaar bew. n 8 19 3 Rome zwaar bew. no 4 26 14 1 Ajacclo half bew. ono 2 26 16 0 Mall or ca half bew. nno 2 30 19 0 Lissabon licht bew. wnw 4 25 16 0 Madrid half bew. w^til 26 14 50

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2