„ONTWAPENINGSZEEPBEL" VAN KROESJTSJEF IN VER. NATIES Prinses Beatrix luncht met twaalf studenten WEERBERICHT GROOTS PLAN, MAAR NIET REALISTISCH Toch positieve reactie op stuk propagandadat misschien kleinere mogelijkheden kan bieden Rede was gematigd van toon Herinnering aan een plan van Litwinof PHILIPS TELEVISIE FLIM Een dag in de Hudsonvallei Ze kon over alles praten Beroemde filmster Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 No. 29852 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro qo. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft gisteren in de Verenigde Naties een algemene, volledige ontwapening in vier jaar voorgesteld. Het was geen bom, die Kroesjtsjef in de Assem blee deed barsten, het was ook geen hoorn van overvloed, die hij tot aller vreugde liet leegstro- men, doch het was een kolossale zeepbel, die uiteenspatte zodra zij in al haar bonte schoonheid volledig was opgeblazen. Het was opvallend, dat niemand in de zaal applaudisseerde, nadat Kroesj tsjef de kern van zijn voorstel bekend gemaakt had en dat velen lachten toen hij even later zei: „Wij zijn realisten in de politiek". Voorspeld was, dat Kroesjtsjefs voorstel „een grotere bom dan de H-bom" zou zijn. Het lijkt meer op een vochtige voetzoeker, zeiden waarnemers. Men kreeg de indruk, dat Kroesjtsjef controle op ontwapening eerst mogelijk acht, nadat de staten volledig ontwapend zouden hebben. Hoe hij zich voorstelt zonder controle van het huidige stadium tot het schone einddoel te geraken, is niemand recht duidelijk. Zoals doorgaans op ontwapeningsgebiedhoe grootser de voorstellen hoe minder men ervan moet verwachten. Toch behoeft het oordeel over deze rede niet geheel negatief te luiden. De speech, die gematigd van toon was, bevatte ook een voorstel om de proeven met kernwapens voorgoed te staken. Het is niet geheel onmogelijk, dat hij het met Eisenhower op dit punt eens zal worden. De Rus, die zijn eigen rede met veel fanfare had aangekondigd, sprak voor een tot de nok ge vulde zaal met ruim 2100 personen. Het betoog, met zijn kennelijk propagandistisch karakter, was vooral gericht op de nieuwe staten, wier bevol king weinig politieke ervaring heeft. In Azië en Afrika en zelfs in sommige landen van Zuid- Amerika zal dit simpelklinkende Russische voor stel daarom wel enige indruk maken. De meeste Westerse politici achtten Kroesjtsjefs rede echter zeer teleurstellend, juist omdat zij zo uiterst ver strekkend en daardoor onrealistisch is. Verder zou men kunnen proberen of Oost en West overeenstemming kunnen bereiken over een zone van controle en inspecties in West-Europa, waar de vreemde troepen wellicht in aantal kun nen worden verminderd. Hierover, als mede over een eerste fase van het Sov- Uitsluitend.de nieuwste modellen. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden Rustig weer De Bilt meldde hedenmorgen om 10 Uur: Gedurende het komende etmaal blijft het weer in ons land nog onder invloed van het hogedrukgebied, waarvan het hoofdcentrum thans boven Engeland is gelegen. De wind draait naar zuidelijke richtingen. Het blijft droog, met plaat selijk wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. De temperaturen bereiken dezelfde waarden als vandaag of iets hogere. 20 SEPTEMBER Zon op: 6.21 uur; onder: 18.46 uur. Maan op: 20.18 uur; onder: 9.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.07 uur en 17.25 uur. Laagwater te 1.06 en 13.15 uur. (21/9: hoogwater te 5.40 en 18.00 uur; laagwater te 1.39 en 13.46 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's cn een Bijvoegsel. jetrussisöhe ontwapeningsplan, zou de nieuwe ontwapeningscommissie kunnen confereren. Die eerste fase zou o.a. ver mindering van manschappen van alle mogendheden inhouden. De eerste vraag in het Westers kamp was: hoe moeten wij op deze rede reageren? Al was men uiterst sceptisch, in het algemeen was men toch ook van oordeel, dat de offi ciële reactie positief moet zijn en dat men moet nagaan in hoeverre de Rus sen bereid zijn hun plan te verwezen lijken. dat op het eerste gezicht in hoofdzaak propaganda bevat. In 1927 en in 1932 deed Litwonof de toenmalige Volkenbond een vrijwel gelijkluidend voorstel Controle nodig De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter gaf de volgende verklaring aan de pers: „Het ontwape ningsvoorstel van premier Kroestsjef is een voorstel, dat zeer zorgvuldige bestu dering zal vereisen ook al schijnt het een herhaling te zijn van de voorstellen tot algehele ontwapening van de Sovjet- Unie in 1932 en de meer gespecificeerde voorstellen van 10 mei 1955. In alge mene termen gesproken meen ik te kun nen zeggen, dat de V.S. even ver op de weg naar gecontroleerde ontwapening zullen gaan als elk ander land. Ik leg de nadruk op het woord „gecontroleerde" omdat de vorige voorstellen totnutoe zijn gestrand op de Russische weigering om in te stemmen met doelmatige controle". De New York Herald Tribune schrjjft over Kroesjtsjefs speech: „Dit program ma is verstrekkend. Het moet in te korte tijd worden volvoerd om werkelijk reden tot hoop te kunnen geven. Kroesjtsjef zegt tot het Westen: als ge mijn onprak tisch grote voorstellen niet wilt aanne men, dan zult gij akkoord moeten gaan met mijn onaanvaardbare kleine voor stellen. Maar de propagandawaarde kan aanzienlijk zijn. Al is dit een primitieve manoeuvre, er zal waar staatsmanschap voor nodig zijn om erop te reageren". De New York Times verklaart in een Hoofdzaken van het Russische plan Kroesjtsjefs voorstel in de VN heeft de volgende inhoudt In een periode van vier jaar moeten alle landen volledig ont wapenen. Zjj moeten na die tijd geen enkel middel meer bezitten om oorlog te voeren. Dit betekent, aldus de Russische premier, dat er geen strijdkrachten meer zijn, dat de generale staven en oorlogsmi nisteries worden afgeschaft, mili taire academies worden gesloten en dat tientallen miljoenen mensen terugkeren tot vreedzame, schep pende arbeid. Buitenlandse militaire bases moe ten verdwijnen, alle kernbommen moeten worden vernietigd en ver dere produktie verboden. Hun energie moet voor vreedzame doel einden worden aangewend. Militaire raketten van alle soort moeten verdwijnen. Raketten die nen dan alleen nog te worden ge bruikt voor transport en voor het onderzoek van de ruimte. De staten zouden alleen nog kun nen beschikken over een beperkte politiemacht of militie, voorzien van lichte wapens, uitsluitend voor het handhaven van de binnenland se orde. Kroesjtsjef achtte het ondenk baar dat iemand ernstig kan me nen, dat grote problemen kunnen worden opgelost zonder Rood-Chi na. Vroeg of laat zou Formosa met de rest van China worden herenigd, beweerde Kroesjtsjef. „Hoe eerder dit gebeurt, hoe beter". Premier Kroesjtsjef heeft gisteren een bezoek gebracht aan mevr. Eleanor Roosevelt. Van links naar rechts mevr. Kroesjtsjef, mevr. Roosevelt en Kroesjtsjef met links op de achtergrond min. Gromyko. hoofdartikel, dat de speech een propa- gandaberg en een ontwapeningsmuis bevatte. Herter beloofde de voorstellen serieus te onderzoeken, doch wees ter stond op de noodzaak van effectieve controle bjj ontwapening. Krans voor Roosevelt Kroesjtsjef heeft gisterochtend een autotocht van vijf uren gemaakt om een grote krans te leggen op het graf van president Roosevelt in Hydepark. Mevr. Roosevelt was aanwezig om de Russen te ontvangen, doch het bezoek was bij zonder kort, daar de Sovjetrussische leider op tijd terug moest zijn voor de Assemblee van de Verenigde Naties. De verre tocht moest getuigen van de grote •erkentelijkheid, die de Russen voor Roosevelt gevoelen en sommige Demo craten in Amerika zullen de geste stellig hebben gewaardeerd. De krans van orchideeën, rozen en chrysanten, waarmee Kroesjtsjef Sta- lingsrad vroegere politieke commissaris, hulde bracht aan de Amerikaanse leider, die de omstreden stad en Rusland in hun donkerste uren hulp had gebracht, was ruim twee meter in doorsnee en moest door twee forse Russen gelegd worden. Aan de krans hing een kaart met het opschrift: „Aan de eminente staatsman der Verenigde Staten van Amerika een groot kampioen van de vooruitgang en vrede onder de volkeren, Franklin D. Roosevelt". Kroesjtsjefs enorme krans beheerste het rechthoekige grasveld om de tombe en overschaduwde de kleinere krans die Prinses Beatrix er een dag eerder had neergelegd. 5 9 n De bevolking van de plaatsjes in de Hudsonvallei heeft gisteren Prinses Beatrix begroet met ge juich, vriendelijke woorden en ge schenken. Langs de straten stonden school kinderen met Nederlandse vlag getjes, toen de autostoet zich een weg baande door de dorpjes Highland, New Paltz en Hurley, waar zich in de zeventiende eeuw Nederlanders vestigden. De belangrijkste plaats, die bezocht werd, was Kingston. Daar legde de Prinses een krans voor een bronzen beeld van Henry Hudson. Later lunchte de Prinses in het Kingston Hotel met twaalf studenten uit de omgeving. Aan haar rechterzijde zat de 21-jarige ka- det Robert Montgomery. Die had de Prinses een dag tevoren reeds ontmoet, toen hij haar rondleidde bij haar bezoek aan de Amerikaanse militaire academie van Westpoint. Gail Jarvis, dochter vaneen directeur van een oliemaatschappij, die donderdag de gastvrouw van de Prinses was ge weest, tijdens een kort bezoek aan Vas sal- College in Poughkeepsie, zat aan haar linkerzijde. „Zij maakt op mij een zeer intelligente indruk en een uiterst brede belangstel ling te hebben", aldus Robert Montgo mery. Gail Jarvis zei: „Zij wist, waar ze het over had. Veel meer dan wij - dan ik althans". Een andere studente merkte op: „Ze wist bijzonder veel. Ze kon over alles praten. Ook over de economische aspec ten van de KLM". Chinese leger zou Kristin Norstad, een dochtci van de NAVO-opperbevelhebber, Lauris Norstad, is in Frankrijk in het ha- welijk getreden met de Amerikaan Nicholas Wesson Craw. Rechts op de achtergrond generaal Norstad. ontevreden zijn Een hoge nationalistische Chinese functionaris gaf gisteren als zijn mening te kennen dat de vervan ging van de Roodchinese maarschalk Peng Teh-Hoeai als minister van De fensie er op duidt, dat Mao Tse-Toeng geleidelijk de macht over het leger ver liest. De benoeming van het hoofd van de veiligheidsdienst Lo Djoeitsjing tot chef van de generale staf is een duide lijke aanwijzing, dat de communistische ideologische opvoeding niet langer vol doende is om het leger in de hand te houden. Volgens genoemde functionaris moeten de Chinese communisten nu op de geheime politie vertrouwen om de ontevreden militairen tot gehoorzaam heid te dwingen. Talrijke militairen zouden herhaalde lijk met boeren gemene zaak gemaakt hebben tegen huns inziens al te ijverige organisatoren van volkscommunes. Dergelijke „afwijkingen" zouden vol gens Chinese autoriteiten in de hand zijn gewerkt doordat het leger tot wer keloosheid is gedoemd. Sedert het begin van dit jaar heb ben zeventig generaals en meer dan tienduizend officieren van alle rangen gedurende een bepaalde tijd als gewoon soldaat moeten dienen om de oude geest van „strijders en kameraden" te hex-stellen waardoor de communistische troepen destijds in de strijd om de macht werden bezield. De hervorming van de legerorganisatie is een taak voor maarschalk Ling Piao. Deze, een der voornaamsten van de zeven hoogste militaire leiders, is bekend om zijn toe gewijdheid aan premier Tsjou En-lai Hij zou evenals de premier de voor keur geven aan gematigd optreden en kwesties als die van de Chinees-Indiase grens en Formosa. Chinezen in Nepal? Volgens premier B. P. Koirala van Nepal hebben communistisch-Chinese troepen in grote getale de grens met Nepal overschreden. Ooggetuigen zouden de hinese troepenbewegingen hebben waargenomen. Koirala zei dit vrijdag op een partijbijeenkomst te Kathmandoe. Gejuich De Prinses was de dag begonnen met een bezoek aan de Methodistische Epis copale Kerk aan het voornaamste plein van Highland. Ruim vijfhonderd men sen juichten, toen een plaatselijke func tionaris symbolisch tien kisten appelen aanbood, een specialiteit van het ge bied. De appels waren gezonden naar de bemanning van de „Gelderland", die eerder uit New York was vertrokken. Een groepje jongens en meisjes in Ne derlandse klederdracht danste voor de als steeds stralende Prinses. In New Paltz werden haar op de Kweekschool gekleurde platen van het landschap en een bezoek over de ge schiedenis van de stad aangeboden. In Hurley kreeg de Prinses historische werken, een kaart van het gebied en een pot zoete mais, ook een symbool voor een grotere gift die naar de „Gelder land" was gezonden. In Kingston bezocht de Prinses de oude Nederlands Hervormde Kerk, die onlangs 300 jaar bestond. Zij bekeek een van de oudste registers van de kerk, waarin nog in het Nederlands was ge schreven. In de stad Hudson nam de Prinses een parade, die een uur duurde, in ogen schouw. Deze werd gehouden ter her denking van de tocht van Henry Hud son. Daardoor nam het oponthoud lan ger in beslag dan verwacht was. Aan boord Anderhalf uur bleef de Prinses in deze plaats. Toen ging zij aan boord van het jacht „Dauntless", die haar naar Alba ny, de hoofdstad van de staat, bracht. De vaart van Hudson naar Albany, een afstand van 65 kilometer werd on derbroken door een herdenking en een plechtigheid. De herdenking was de groet van de als InJir-cn geklede pad vinders in een kano by het stadje Stuy- vesant. Driehonderdvijftig jaar geleden toen de „Halve Maen" met Henry Hud son daar voor anke. ging, waren echte Indianen naar het schip gepeddeld. Verscheidene kilometers verder stroom opwaarts heeft het jacht vier minuten stil gelegen bij het plaatsje Casteltown- cn-Hudson. Twee zeeverkenners, die met een bootje naar de „Dauntless" waren gebracht, boden de Prinses daar een ge graveerde zilveren schotel aan, terwijl een schoolorkest een muzikale hulde bracht. Kort voor de aankomst van de Prin ses in Albany bleek, dat de Zuidslavi- sche vlag wapperde om haar te verwel komen. Deze heeft dezelfde kleuren als ac Nederlandse vlag, maar in omge keerde volgorde. De autoriteiten werden spoedig op deze vergissing attent ge maakt. TE LAAT Mevrouw Rockefeller stond op de lan dingssteiger om Prinses Beatrix te be groeten. Gouverneur Rockefeller kon niet komen. Die was in New York, in verband met het bezoek van premier Kroesjtsjef. „Het spijt my heel erg, dat wy te laat zijn", zei Prinses Beatrix by de begroe- ti.ng. Lachend legde zy uit, dat de pa rade te Hudson langer had geduurd dan was voorzien. De Prinses reed in mevrouw Rocke fellers auto naar de residentie van do gouverneur, waai de Prinses het week eind zal doorbrengen. Later op de avond werd een klein informeel diner gehouden. Vandaag zal zij te Albany de hoofd persoon zyn by de herdenking van het feit, dat deze stad byna 350 jaar geleden werd gesticht als een Nederlandse fac torij voor de handel met de Indianen. De Prinses zal de eerste steen leggen van een planetarium, daarna lunchen met hoge staats- en stedelijke autori teiten en een parade zien. Advertentie 3 verloochent haar dochter Een stralende carrière was haar meer waard dan het samenzijn met haar kind. Lees Lihelles nieuwe vervolgverhaal „En toch overwon de liefde"Ontroerend, bijzonder romantisch. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter Maandag nieuwe bespreking over de grafische C.A.O.'s Het College van Ryksbemiddelaars heeft, ter bespreking van de ingediende voorstellen tot wyziging van de grafi sche C.A.O.'s, de betrokken werk nemers- en werkgeversorgaisaties gis teren ontvangen. Aangezien het stand punt van het College van Rijksbemid delaars afwykt van het gemeenschap- peiyk standpunt van de grafische werk gevers- en werknemersorganisaties, is besloten op maandag 21 september een vergadering van het Centraal Bureau byeen te roepen tot nader beraad. Geen hoop meer voor Schotse mijnwerkers Zeven en veertig man opgesloten in vurige oven Het reddingswerk in de Schotse kolenmijn, 13 km. van Glasgow, waar 47 mijnwerkers 300 meter onder de grond sinds gisteren zijn ingesloten achter een muur van vlammen, is vandaag stopgezet. In een officiële mededeling wordt gezegd dat er nagenoeg geen hoop op overlevenden is. Het reddingswerk is stopgezet om het verlies van nog meer mensen levens te voorkomen. De redders liepen gevaar door mijngassen. Besloten is de brand te blussen door een deel van de mijn onder water te laten lopen. Over twaalf uur zou het reddingswerk hervat kunnen worden. Zes ingeslotenen konden giste ren worden gered, terwijl de red dingsploegen totnutoe één lijk hebben geborgen. Er was brand uitgebroken in een on dergrondse luchtververser. Deze kon worden geblust, doch inmiddels waren er andere branden uitgebroken. Er zouden vrydag veel meer mannen in de mijn zyn geweest, ware het niet dat er een staking is geweest, die don derdag j.l. eindigde. Vele mynwerkers hadden besloten maandag het werk te hervatten. Honderden doden door cycloon Sarah Volgens de Zuidkoreaanse po litie heeft de wervelstorm Sarah, die donderdag Z u i d-K o r e a trof, aan 240 mensen het leven gekost; 500 personen worden nog vermist. In het gebied van Soerat, een stad in India ten noordwesten van Bombay, zyn de stoffelyke resten van 32 slacht offers van het buiten haar oevers tre den van de rivier de Tapti geborgen. De autoriteiten achten berichten, als zou den er 150 doden zijn, overdreven. Het peil van het water in het overstro mingsgebied daalt. Er zyn naar schat ting 250.000 mensen dakloos. Noq vijftien slachtoffers in puin van Barletta? Het aantal doden na het instorten, nu twee dagen geleden, van een kort geleden gebouwd flatgebouw te Barlet ta, in Zuid-Italie, bedraagt thans 55. Men vreest dat de arbeiders, die met het opruimingswerk bezig zyn, nog vijf tien stoffelyke overschotten zullen vin den.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1