WEG UIT HET DAGELIJKS GAREEL Koninklijke Marine krijgt in het komende jaar f.18 miljoen meer HOEST UW KIND...? Een nieuw type jachtvliegtuig HET KLAVERBLAD halfzwaar - dié is het toch maar! Onzekerheid kenmerkt Kabinet DESSOLUX BULTHUIS Selwyn Lloyd: nieuw plan voor ontwapening Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 september 1959 Derde blad no. 29851 Begroting Defensie voor 1960 Volgens de begroting, welke de nieuwe minister van Defensie, ir. S. H. Visser thans aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd, zal de Koninklijke Marine in het komende jaar 18.4 miljoen gulden meer krijgen. Dit vooral in verband met de taak, welke zij in Nederlands Nieuw-Guinea te vervullen heeft. Om aan het totaal plafond niet te tornen is voor de Koninklijke Landmacht eenzelfde bedrag minder uitgetrokken. In totaal vraagt Defensie voor de gewone dienst ruim 1650 miljoen gulden, waaronder voor Land- en Luchtmacht bijna 1270 miljoen en voor de Marine ruim 380 miljoen. Nederland in een midden-positie wat betreft defensie Deze begroting dient men echter als een overgansbegroting te zien. Door de korte tijd, die na de fusie ter beschik king was, heeft men moeten volstaan met het overnemen van de reeds af zonderlijke opgestelde begrotingen voor de drie onderdelen van de krijgsmacht. Thans worden reeds berekeningen ge maakt voor een vaststellling van het defensieplafond voor de jaren 1961 tot en met 1963. Uiteraard is onze deelne ming aan de NAVO daarbij van door slaggevende betekenis. In verband hier mee geeft de minister een overzicht van de percentages, die de verschillende NAVO-landen van hun nationale inko men over 1958 aan de defensie besteed den: Verenigde Staten 11,5%; Frankrijk 9,1%; Verenigd Koninkrijk 8.3%; Cana da 6.5%; Griekenland 6,1%; Turkije en Nederland 4.9%; Portugal 4.7%; Noor wegen 4%; België 3.8%; West-Duitsland 3.7%; Denemarken 3.3%; Luxemburg 2.2%. Nederland neemt dus een midden-po sitie in. Het percentage van West- Duitsland is in deze opgave erg laag, maar de krijgsmacht is daar nog in op bouw en het percentage zal in de toe komst ongetwijfeld stijgen. Reorganisatie Met de regering van de Bondsrepu bliek is thans in beginsel overeenstem ming bereikt over de mogelijkheid van Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderboest met het legeren in West-Duitsland van een periodiek wisselende Nederlandse ge vechtsgroep van beperkte samenstelling, zulks overeenkomstig de van Shape- zijde geuite wens. De reorganisatie van de Koninklijke Landmacht volgens het uitgestippelde legerplan zal worden voortgezet. Wat betreft - de Koninklijke Lucht macht is men thans druk doende in nauw overleg met Belgische instanties en andere nabuurlanden een type jachtvliegtuig' te ontdekken, dat in di verse uitvoeringen alle voor de Lucht macht weggelegde taken kan vervullen. De minister verwacht, dat nog dit jaar een beslissing betreffende het type kan worden bereikt. Hij hoopt dan tevens enige zekerheid te hebben omtrent de hulp, die van Amerika bij de aanschaf fing i verwachten is. Verloopt een en ander naar wens, dan zullen in 1960 en 1961 de velerlei voorbereidingen op ope rationeel. materieel en opleidingstech- nisch gebied kunnen worden getroffen, welke aan de ingebruikneming van het nieuwe type vliegtuig moeten vooraf gaan. De invoering ervan zal geleidelijk plaatshebben en zich over enkele jaren uitstrekken. De eerste Fokker Friendships, die de verouderde Dakota's gaan vervangen, worden in 1960 verwacht. Een jaar la ter zal de vervanging zijn voltooid. De eerste Nederlandse eenheid grond lucht geleide wapens zal in de nabije toekomst zyn plaats in de bondgenoot schappelijke beveiligingsgordel kunnen innemen. De uitrusting van de daarvoor in aanmerking komende vliegtuigen der Luchtmacht met ,.Sidewinder"-ra- ketten zal in de komende twee jaar ge realiseerd worden. Moderne vloot De nieuwe minister heeft het stand punt van zijn voorganger overgenomen, dat eerst een duidelijker inzicht verkre gen moet worden over de financiële en technische mogelijkheden voor ons land van de toepassing van de kernenergie, alvorens men verder gaat met de aan- bouwplannen voor de Koninklijke Ma rine, die thans echter over een redelijke vlooit, goed geoefende bemanningen, een moderne oorlogshaven en goed ge outilleerde walinrichtingen beschikt. De modernisering van de „Karei Door man" heeft aan alle daaraan gestelde verwachtingen voldaan. De eerste ter mijn voor waterbouwkundige voorzie ningen voor de oostelijke helft van de nieuwe haven te Den Helder is in de ontwerp-begroting opgenomen. Het ligt voorts in de bedoeling een aanvang te maken met kazernebouw ter geleidelijke vervanging van de thans nog in Den Helder aanwezige logementschepen. De nieuwe vliegtuigen ter vervanging van de Neptune-toestellen van de Ma rine Luchtvaartdienst zal in het begin van i960 aanvangen. Voor de onderzee- bootbestrijding krijgt het vliegkamp schip 5 helikopters. Tot zijn leedwezen moet de minister meedelen, dat sinds het vorig jaar weer enige achteruitgang is geboekt in de personeelsbezetting bij het Korps Mariniers. Advertentie Ook in Virginia en American Oud-minister Hofstra: Troonrede is aaneenrijging van vaagheden De oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra (lid van de Tweede Kamer), heeft gisteravond op een vergadering in Bellevue van de Federatie Amsterdam der P. v. d. A. gesproken over de Troonrede en de Miljoenennota. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de Troonrede, die hij noemde „Een aaneen rijging van vaagheden en gemeenplaatsen en die volkomen in het duister laat wat het nieuwe Kabinet gaat doen. Er ontbreekt een visie op de toekomst". Er is o.m. in gesproken van vrijheid en daarbij, aldus de heer Hofstra, denkt men aan ondernemersvrijheid. Vonrts van „terugkeer naar normale omstandig heden". Men suggereert doch het worut niet uitgesproken dat de overheid zich maar moet terugtrekken, alles aan zich zelf overlaten. „Dit verraadt de liberale wens naar een terugkeer naar een voor bij verleden. Dit wijzen wij af", aldus spreker. Het kenmerk van het Kabinet De Quay is de onzekerheid. Het uitgangs punt is geweest het groeiende anti- socialisme en de overwinning van het conservatisme. De minister van Financiën zegt, dat de financiële politiek moet worden ge zien tegen en in het licht van de werk gelegenheid. Dit is, aldus spreker, de zienswijze van de P. v. d. A. De minister van Financiën voert nu een politiek, die door de conservatieven werd bestreden. „Er is geen verlaging maar een stijging van de uitgaven, die wat groter is dan drie jaar geleden. Van het afkappen van staatszaken is niets gekomen. Er is geen verlaging van belasting voorgesteld, be houdens voor de ongehuwden, waarvan de P. v. d. A. een der eerste voorstanders is geweest". Met betrekking tot wat hii r.—- „het gemodder met het woningbeleid" zeide de heer Hofstra, dat nu t.. i moet worden in de goedkopere sector, Herter doet beroep, op medewerking van de Sovjet-Unie De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Christian Herter, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York ver klaard dat de Russische maanraket „ons waarschuwt onze pogingen om vrede op aarde te verzekeren, te bespoedigen". Hij zei dat de V.S. hadden gepleit voor een internationale benadering van ruimte vraagstukken. Maar zij zagen „totnutoe weinig tekenen van een Russische ge neigdheid om samen te werken". Hy merkte op dat Rusland geweigerd had deel te nemen aan het werk van de spe ciale VN-commissie voor de ruimte. „Wij hopen dat de Sovjet-Unie zal deelnemen aan de VN-pogingen tot sa menwerking. Er zou geen dramatischer bewijs van een geest van samenwerking in de wereld van vandaag zijn dan een eensgezind optreden van de Assemblee op dit gebied. Dit zou een belangrijke stap zijn in het proces van vreedzame veranderingen'/'. De recente gebeurte nissen hebben getoond hoe snel de ruimtebarrière werd gepasseerd. De Amerikaanse „Explorer 6", het schoepenrad, cirkelt zes weken na de lancering nog rond en „wij geloven dat deze ontwikkeling de dag nader brengt dat de landen der wereld door een net werk van verbindingen met het heelal zullen zijn verbonden". Over de „wrede onderdrukking van de fundamentele menselijke rechten in Tibet door de Chinese communisten", zei Hei-ter dat de VN zich duidelijk zou den moeten uitspreken. Hij zei te hopen, dat de V.N.-commis- sie voor Laos zou bijdragen tot vermin dering der spanning in een situatie „die gevaren in zich bergt". Onder deze om standigheden behoeft geen conferentie zoals de Sovjet-Unie heeft voorgesteld, te worden gehouden. Een dergelijke con ferentie zou het werk van de VN door kruisen en zou geen rekening houden met het gezag der VN. „Wegduivels" in Stockholm nu „autoengelen" Een twintig tail jongens en meisjes in Stockholm, leden van slecht be faamde „autoclubs", waarmede de po litie het van tijd tot tijd nogal eens heeft te stellen gehad, hebben de ge meentelijke autoriteiten beloofd de hinderlijke activiteit met oude auto's in de straten van Stockholm in te per ken en bij voorkomende gelegenheden met hun auto's te helpen bij het ver voer van invaliden en ouden van da- ren. Daartegenover heeft de gemeente beloofd voor terreinen buiten de stad te zorgen waar de jongelui met hun auto's terecht kunnen voor bijeenkom sten, oefening e.d. Het initiatief tot de bespreking met vertegenwoordigers van een viertal autoclubs de „Wegduivels", de Auto-engelen", de „Teddy-boys" en de „Heilagen", zoals deze heten was uitgegaan van het getme eniteraadislid mevr. Inga Thorsson, Totnutoe was de Grosz- glockner tengevolge van de weersomstandigheden aan m'n neus voorbijgegaan. Nu heb ik echter eindelijk óók deze hoogste Oostenrijkse berg 3798 meter gezien: zon- overstraald tegen een strak blauwe lucht, zoals hij zich slechts een enkele maal den volke presenteert. „Einmalig" zei de buschauf feur. Ik had het dan ook bijzonder getroffen! Langs talloze haarspeldboch ten was onze bus over de „Groszglockner Hochalpenstras- se" een wonder van scherp ingenieus vernuft naar boven gereden. Daar zaten wij dan, na „sjok kend" naar het hoogste punt gelopen te zijn. van waar af men een schitterend uitzicht o,p deze „reus der reuzen" heeft, te bak ken onder een hete zon: een vergezicht als zelden voorkomt over een schier oneindige reeks bergkammen, met in het. mid delpunt de scherpe naald van de Groszglockner. En, als je heel goed keek. de zwarte stip van de berghut even onder het hoogste punt. HET is een der verrassingen van het moderne toerisme dat men in enkele uren zó hoog kan komen, om te genie ten van het majesteitelijke berglandschap in het rond. Duizenden en duizenden zien nu. wat vroeger slechts de en keling en dan nog de gespierde, onvermoeibare enkeling bescho ren was. Men zit daar op het terras van het immense bergrestau rant het Kaiser Franz Josef- Haus op 2451 meter hoogte, het wonderbaarlijke ligt voor u uitgespreid Als speelgoedautotjes staan een paar honderd meter lager de auto's van hen, die in matige vaart naar boven zijn gereden. Als-je-blieft niet te hard rijden luidt het parool, want anders loopt de motor warm. We hebben er héél wat gezien, die terzijde van de weg stonden en niet verder konden, omdat ze tóch, ondanks alle waar schuwingen, te hard gereden hadden. Of 't een voordeel is, dat de „civilisatie" de bergen overwon? Wij voor ons twijfelen eraan, want het merkwaardige is, dat de meeste bezoekers onmiddel lijk naar de briefkaartenstal letjes rennen, om hun kennis sen te vertellen, dat zij met de Groszglockner kennis maakten, nadat ze slechts enkele secon den de imposante berg in zich opgenomen hebben. Enig sportief element is er niet meer bij, of het moet dan zijn de prestatie der autobe stuurders aan wier rijvaardig heid de nodige eisen gesteld wordt. woningen in woningwetsfeer. Het ver minderen van het contingent woning wetwoning is „het paard achter de wa gen spannen". Ten aanzien van de bezitsvorming bé toogde spreker, dat de P. v. d. A. daar geen tegenstander van is. „Er is maar één party, die daar de afgelopen 50 jaar wat voor heeft gedaan, dat zijn de opeenvol gende socialistische partijen geweest. De hele bezitsvorming is alleen maar een leuze zonder reële politieke inhoud. Zo min als de regering de vrije loon politiek in de hand heeft, zo min heeft zij het van de prijspolitiek, omdat men het apparaat heeft afgebroken", aldus de heer Hofstra. „Nu is er met allerhan de opleving een druk naar boven, en als men geen apparaat heeft om dat te be oordelen hoe wil men het dan contro leren? Op deze wijze komt de verdeling van het nationaal inkomen scheef te liggen". Als tweede gevaar noemde spreker de overgrote winsten, waardoor een lawine van nieuwe investéring dreigt, die wfj niet kunnen verwerken en dan dreigen er nieuwe overbestedingen. Spreker vroeg zich in dit verband o.m. af of de inves teringsaftrek niet wederom zou moeten worden opgeschort. Advertentie. Stil de plin van aambeien van binnen uit. Neem Hemotabs. Een complete kuur om van Uw aam beien verlost te worden, maar allereerst óók om de pijn te stillen. Zonder zalf, zetpillen en dergelyke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lyders baat. Blijvend Daarom moet U niet wach ten, maar liever vandaag dan morgen beginnen met deze weldadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxerend qn helpt de normale functies te regelen. Com plete kuur (f 1.47) bij apothekers en drogisten. ueziclit van liet K ais er Tranz Jozej Haus af op de Groszglockner. I DE Groszlockner bewaart intussen onder alle blik ken zonder te blozen -zijn hemelse rust. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat daar dichtbij het hoogste punt, 's winters de jaarlijkse skiwedstrijden „ver reden" worden, zó onbegrijpelijk steil is de bergwand. En tóch is 't zo de mens staat tegenwoordig voor niets, wanneer 't gaat om de over winning van een berg, die als een gigantisch massief bouw werk met peilloze afgronden terzijde, oprijst tot in het blauwe dak daarboven. Miljoenen zijn geïnvesteerd in de autoweg, die langs aller lei omwegen en kronkelingen naar het verst bereikbare punt voert. Miljoenen stromen echter ieder jaar weer binnen, want de speciale tolheffing van 20 shil ling drie gulden per persoon! legt de „Groszglocknerzaak" geen windeieren. Wie nog medelijdend spreken mocht over het „arme" Oosten rijk in dat arme is sinds de wereldoorlog gelukkig veel ver andering gekomen -ziet hier een bron van inkomsten voor zich uitgespreid, die niet voor de poes is. De moderne techniek brengt bergen goud in het laadje. dat Oostenrijk voorbijgegaan zou zijn, als de ingenieur, die aan het begin van de autoweg woont en ondanks z'n hoge leeftijd nog iedere dag in z'n rode wagen alles controleert, zijn ontwerp niet met onbegrij pelijke en onverbeten energie had uitgevoerd. Daarvan profiteert nu de massa! Voor zover zij tenminste het vermogen heeft, om het gigan-\ tische panorama in zich op te nemen. De „gulasoh-soep" in het restaurant of de „ansicht" in zaaltje der souvenirs zijn im mers voor velen nóg interes- •santer dan wat de natuur hier aan uitzonderlijk bezienswaar digs de mensheid schonk FANTASIO. Overeenstemming nieuwe C.A.O. rubberindustrie Veertien cent per uur meer (Speciale berichtgeving Na wekenlange besprekingen tus sen de sociale commissie van de Vereniging van rubberfabrikanten en vertegenwoordigers van het NVV het VNV en KAB om te komen tot een vrijere loonvorming in de rub berindustrie is gisteren in Utrecht een slotbijeenkomst gehouden, waar men tot overeenstemming is geko men over een nieuwe CAO. Er is overeengekomen om die huur- compensatie 1957 te verwerken im een loontoeslag van 6 cent per uur voor iedere weekloner en daarnaast dezelfde categorie een loonronde te geven van 6% op het gemiddelde uur-inkomen. Dat wil zeggen, dat iedere weekloner er 8 cent per uur bij krijgt. Voorge steld wordt deze regeling in te voeren met terugwerkende kracht vanaf 1 sep tember 1959 en haar te laten duren tot 31 december 1960. Een en ander be houdens de goedkeuring van het Colle ge van Rijksbemiddelaars. Deze rege ling is mogelijk geworden dank zij een produktiviteits&tij ging in de rubberin dustrie. In totaal betekent deze nieuwe CAO een loonsverhoging van 14 cent per uur. Defensie-leiding in Rood-China gewijzigd Rood-China heeft gisteren zijn mi nister van defensie, maarschalk Peng, ontslagen, alsmede de plaatsvervan gend minister, chef van de generale staf, Hoeang. Er is een amnestie afgekondigd voor bepaalde „oorlogsmisdadigers", contra revolutionairen en andere door arbeid heropgevoede gevangenen ter gelegen heid van de tiende verjaardag van de communistische overwinning op het vasteland. De ontslagen waren voor de meeste buitenlandse waarnemers een verras sing. Er is naar buiten niets gebleken van moeilijkheden in het leger of van een meningsverschil over de militaire politiek. Ook staan de mutaties ogen schijnlijk niet in verband met het grensgeschil met India. Maarschalk Peng blijft vice-premier. Hij en generaal Hoeang behouden hun belangrijke functies in de partijleiding. Peng is lid van het politieke bureau van het partij secretariaat. De nieuwe minister van Defensie is maarschalk Lin Piao. Hij wordt, even als maarschalk Peng, als een bekwaam militair beschouwd. Lin is 51 jaar en lid van het politieke partijbureau. In mei van het vorige jaar is hij tot vice- voorzitter van de partij benoemd. Ge neraal Hoeang is slechts elf maanden stafchef geweest. Zijn opvolger is de 55-jarige Lo Djoei-Tsjing. Deze is sinds de stichting van de republiek mi nister van Openbare Veiligheid ge weest. In april werd hij. vice-premier. Pres. curator Utrecht nam afscheid Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten heeft vanmiddag tijdens een bijeenkomst in de Domkerk te Utrecht het voorzit terschap van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht neer gelegd. Koninklijke op beurs te Frankfort In Frankfort is vandaag officieel be kend gemaakt, dat, de aandelen van ae Koninklijke Petroleum Maatschappij op de effectenbeurs in Frankfort zullen worden verhandeld. De datum, waarop met deze handel zal worden begonnen, zal later worden be kend gemaakt. het nieuwe extra dikke luxe tapijt van DESSO. Verkrijgbaar in 6 kleuren. 140 x 200 168.— 200 x 300 360.— Botermarkt 23 De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd Zette gisteravond in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties een plan van drie stadia uiteen in een nieuw beroep om vorderin gen op het gebied van de ontwapening te maken. Het eerste stadium zou bestaan uit die onderdelen van de voorstellen van 1957, die onmiddellijk zouden kunnen worden besproken. Daartoe zouden behoren tech nische besprekingen over het beëindigen van het gebruik van splijtbaar materiaal voor het vervaardigen van wapens, de vestiging van een instantie die militaire inlichtingen moet verzamelen en het „steriliseren" van bepaalde wapens in opslagplaatsen onder internationale con trole. In de tweede fase zou men o.a. moe ten ophouden met het gebruik van splijt baar materiaal voor het vervaardigen van wapens, de conventionele bewape ning moeten beperken en een inspectie stelsel tegen verrassingsaanvallen moe ten instellen. De slotfase zou zyn een uitgebreide ontwapening door alle landen onder in ternationale controle. De bedoeling is in gelijkmatige fasen vorderingen te maken om te komen tot opheffing" van alle kernwapens en wa pens voor massavernietiging en tot ver mindering van andere wapens en strijd krachten tot een peil dat de mogelijk heid van een aanvalsoorlog zal uitban nen. Hij zei dat de uitvoering van zijn plan zou afhangen van verbetering van het internationale controlestelsel. „Het moge een te groots plan lijken maar als wij eenmaal op gang kunnen komen en wederzijds vertrouwen ver werven, geloof ik dat alles snel kan gaan". Evangelisatiewerk Ger. Kerk Op de generale synode van de Geref. Kerken, die gisteren te Utrecht is ge houden, was als gast aanwezig dr. R. J. Danhof uit Grand Rapids namens de Christian Reformed Church. Dr. Danhof deelde een en ander mede over de si tuatie in zijn kerk en overhandigde aan de voorzitter der synode een bedrag van 58.500 Oostenrijkse shillings voor on derhoud van Hongaarse predikanten in Oostenrijk. Vervolgens hield de synode zich de ge hele dag bezig met de behandeling van liet rapport van evangelisatie-deputaten, waarvan prof. dr. J. H. Bavinck uit Am sterdam rapporteur was. In verband met deze materie waren thans ook de diake nen ter synode. In de discussie kwam uitvoerig ter sprake de verhouding tot ae stichting „Evangelisch herstel en op bouw" en de status van deze stichting mede in het licht van de nieuwe wet op de stichtingen waarvan de overgangs tijd 1 januari aanstaande afloopt. In het debat zeide prof. dr. D. Nauta Uit Amsterdam, dat men zijns inziens de weg van een evangelisatie-orde niet op moet. Deze zaken moeten eventueel in de kerkorde worden geïncorporeerd. Ook werd in de discussie gewezen op de vele vragen om advies, die uit de kerken komen, welke richtlijnen toch wel ge wenst maken. De zaak van de evangeli satie werd overigens veel te dvnamisch geacht om in eer. bepaalde orde te kun nen worden vastgelegd. Anderzijds moeten de zaken kerkelijk en juridisch gezond liggen Medegedeeld werd dat de Stichting .Evangelisch herstel en opbouw" een eindcijfer op haar begroting heeft van f. 158.000, waarvan men van de over heid f. 90.000 terugontvangt De reste rende f. 68.000 wordt op de plaatselijke stichtingen verhaald, hoewel men daar over geen zeggenschap heeft. De synode besprak ook het tweede hoofdstuk van het evangelisatierapport, dat over werkzaamheden op verschillend gebied handelt. In de middagzitting hield dr. Danhof een causerie ever het evangelisatiewerk in de Christian Reformed Church.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9