PHILIPS „Stahlhelm" predikte in Oldenburg de geest der frontsoldaten''' weer V. D. componeerde Moda-Opera Draai er een lamp in.... Bonn acht 'f blijkbaar onnodig dit soort trouwbetuigingen aan nazisme de kop in te drukken Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 september 1959 Tweede blad no. 29851 (Van een bijzondere medewerkster) Geïnspireerd op de Italiaanse opera, waarin ook een Parijs akkoord Ylonk, componeerde V. en D. voor het komende modeseizoen een „Moda- Opera", waarvan gisteren de première ging. Uit deze compositie bleek dat de kleuren waarmede de vrouw zich dit najaar zal tooien zijn: grijs, bruin, lila, groen in velerlei nuances en zwart-wit. Een nieuwe tendens in de mode is, dat de jasjes van de mantelkostuums langer zijn. Beeldige pakjes in tweed of mo hair, in contrasterende tinten zoals paars-zwart en groen-bruin, hadden ieders bewondering. Zeer „en vogue" zijn de ensembles met een zevenachtste of negentiende jasje, die geheel recht val len, of voorzien zijn van een geknoopte ceintuur, die de ruimte nonchalant ver deelt. De getoonde mantels waren stuk voor stuk elegant. Soms zyn ze voorzien van een diepe plooi, die aan de onderkant is ingestikt. De mouwen zijn wijd en meestal laag ingezet. De garnering be staat vaak uit bontkragen. Bijzonder mooi was een zwarte mohair jas, met een grote afstaande kraag en geheel met tres afgezet. Een bouclé mantel, gegar neerd met een bruine persianerkiraag, met 2 rij-knopen, trok zeer de aandacht. De klassieke box-coat in een fraaie blauw-groene ruit, ontbrak niet; een nieuwtje was een beige mohair mantel, die aan twee kanten draagbaar was. Een serie middagjaponnen bewees hoe chic een eenvoudig jurkje kan zijn, mits van goed materiaal en uitstekende cou pe. De japonnen zijn vaak voorzien van een sjaalkraag, soms tot in de taille, waaronder een rechte inzet is verwerkt. Fluweel, zowel effen als bedrukt, is een modieuze drach t voor de winter. Hiervan werden enkele cocktailjurkjes getoond. Feestelijke avondjaponnen in goudlamé en tule hadden veel succes. Minder geslaagd vonden wij een ribzij- den, met bloemen bedrukte japon, die noch lang, noch kort te noemen was. Bijzonder fraai was de bruidsjapon, bestaande uit een kanten bovenstuk en een tulen rok in een verticaal streepje, gegarneerd met een satijnen strik. De fraaie hoeden, in smaakvolle kleu ren bij de kostuums gekozen, waren van melusine, fluweel of vilt. De modellen zijn over het algemeen hoog en bijna altijd zonder rand. Zij worden recht «op het hoofd gedragen, soms zo, dat er bijna niets van het haar te zien is. In het schoenwerk werden de nieuw ste Italiaanse modellen getoond. Tal van aardige vondsten De stoffen zijn mohair, zowel lang als lcortharig, tweed en bouclé voor man tels. Voor japonnen dezelfde stoffen in fynere weefsels en het nog steeds ge liefde jersey. De modellen, voor het merendeel af gestemd op de Parijse mode, zijn uiterst iraagbaar en zeer gedistigneerd, zodat er ook voor de rijpere vrouw veel keus De 4- mannequins maakten haar de- juut met enkele wollen en satijnen dus- ers, een vlotte dracht voor de vroege norgenuren. Hierna werd een grote collectie jum- iers en rokken gebracht. Rokken, effen, tbloemd, geruit of gestreept, rechtval- end of met diepe plooien. Beeldig was en grijze wollen Shetland rok. waarbij en oranje/wit/grys gestreepte pullover rerd getoond. Een aardige vondst was »en pullover voorzien van een kraag en tropdas. Bij deze combinaties werden rerschillende suède jasjes getoond. Voor iportieve doeleinden waren er 3/4 al- lacca jasjes, waaronder jersey panta- ons in pasteltinten gedragen werden. Chr. Vrouwenbond in zuidwest weer actief NCVB OPENDE SEIZOEN Na een onderbreking van enkele naanden kwam de Nederlandse Chris- Hi-Vrouwenbond, afdeling Leiden Zuid west, gisteravond voor het eerst in ijjkgebouw 't Boshuis bijeen. Met een lartelijk welkomstwoord van de presi- ente mevrouw G. A. J. van Daatselaar- jomsen werd de avond geopend. Het jestuur koestert het voornemen om een ropagandacommissie in het leven te «epen, die onder de steeds groeiende jevolking van Leiden Zuid-West heel pat werk zal hebben te verrichten. Mejuffrouw Verduin, afgevaardigde m de NCVB in de commissie voor luishoudelijke en gezinsvoorlichting, gaf >en overzicht van de werkzaamheden an deze commissie. Op het ogenblik naakt Leiden deel uit van een experi- nent om voorlichtings-assistenten in te chakelen, die aan kleine groepjes voor- ichting zullen geven over diverse onder- ?erpen o.a. „Boodschappen doen met verleg" en „Veiligheid in huis". Het grootste deel van de avond werd i beslag genomen door een dia-verto- ing van de heer Dekker uit Katwijk lan den Ryn. De vertoning bestond uit vee delen: „Naar het land van de Mid- ernachtzon" en „West-Noorwegen, het and van Edward Grieg". Na een bezichtiging van Kopenhagen Stockholm ging de reis naar Ham- lerfest de noordelijkste stad van de ?ereld. In de winter 1944/'45 hebben de hiitsers, de stad geheel verbrand. De evolking was geëvacueerd. )e dia's toonden een uit het as herre- en stad. Ondanks de geringe planten- roei heeft Hammerfest toch een fleurig anzien. Dit komt hoofdzakelijk door de verschillende kleuren geverfde hou- en huizen. Schitterend waren de nachtopnamen. )e Lappen in hun kleurrijke kleding en Ie middernachtzon waren dankbare ob- ecten. Gouden jubileum St.-Joris Zondag zullen met een H. Mis uit laakbaarheid in de kapel van de zus- ers Oarmelitessen aan de Oude Vest de eesbelijkheden rond het gouden jubi- ■um van de afdeling Leiden van de [ederlandse Katholieke Boind van Ar- eiders in Voedings- en Genotmidde- ■nbedrijven „St. Joris" geopend wor- en. 's Middags volgt in de koffiekamer an „Den Burobt" een receptie en op aterdag 26 september vindt een grote eestavond in „Den Burcht" plaats. In „St. Joris" zijn verschillende am- achten vertegenwoordigd, namelijk loodbakkers, banketbakkers, suiker- rerkers, slagers en poeliers. De organisatie werd in 1909 door en- ele bakkersgezellen opgericht. Pas in 949 voegden de slagers Zich bij deze ond. Op 15 maart 1914 sloot men zich an bij het R.-K. Vakverbond (thans (A.B.). In de loop der jaren heeft de bond ich altijd zeer actief getoond bij de lehartiging van de belangen van de 'erknemers in de voedingsbedrijven. Door haar werk zijn vele sociale ver sieringen tot stand gekomen en wan- uestanden opgeheven. AUTOMOBILIST VERLEENDE GEEN VOORRANG AAN WIELRIJDSTER Gistermiddag is een zestienjarige choliere uit Leiderdorp 'het 'slachtoffer eworden van een aanrijding op de 'egkruising LevendaalGeregracht. Zy loest met verscheidene schaafwonden, en gebroken rib en een hersenschud- opgenomen gorden in het Aca- emisch Ziekenhuis. De aanrijding ge- eurde doordat een automobilist, die uit e richting Plantage kwam en linksaf de reregracht wilde inslaan, geen voorrang erleende aan de van tegenovergestelde chting komende scholiere, die een fiets ereed. Nog geen nieuwe vertaling in Chr. Geref. Kerken De generale synode van de Chr. Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Rotter dam gehouden zitting, die voor een deel een besloten karakter droeg, zich bezig gehouden met de kwestie van de nieuwe vertaling van de bijbel van het Neder lands Bijbelgenootschap en de invoe ring daarvan op de eredienst. De parti culiere synode van het zuiden had een instructie ingediend, die inhield, dat zo lang de nieuwe vertaling niet op haar betrouwbaarheid en bruikbaarheid was onderzocht zij niet mag worden gebruikt in de eredienst, ook niet naast de sta tenvertaling. Daaraan was toegevoegd, dat de statenyertaling in gezin, vereni ging en kerk als een waardig document van wetenschap en godsvrucht in ere dient gehouden te worden. Tijdens de bespreking keerden ds. M. Baan uit Dordrecht en ds. H. C. van der Ent uit Rotterdam zich tegen de nieuwe vertaling. Ds. D. Biesma uit Utrecht en ds. M. Drayer uit Drachten bestreden de door de commissie aangeboden con clusies en eerstgenoemde oordeelde deze een slechte vorm van compromis. Prof. dr. B. J. Oosterhoff uit Apeldoorn zette uiteen, dat de nieuwe vertaling van de bybel vaak veel juister is dan de staten vertaling. Men moet als men bezwaren inbrengt, aldus spreker, die op de Heilige Schrift gronden. Een onderzoek van jaren heeft spreker doen concluderen, dat in de nieuwe vertaling niet een tekst is te vinden die met het woord van God in strijd zou zijn. Spreker wilde van een christelijke gereformeerde vulgata niet weten. De emeritus-hoogleraar prof. L. H. van der Meiden uit Den Haag, die deel heeft uitgemaakt van de vertalingscom missie van het Nederlands Bijbelgenoot schap, wees er op, dat de nieuwe verta ling zo zuiver mogelijk weergeeft wat de Heilige Geest aan de kerk schonk. Hij adviseerde tot aanvaarding van de voor stellen der commissie. Tenslotte besloot de synode in dit stadium geen beslis sing te nemen over het al of niet vrij laten van de nieuwe vertaling in de ere dienst maar te blijven bij het besluit van de synode van 1857, die de staten vertaling invoerde. Het rapport van deputaten zal aan de kerken worden toegezonden met het dringende verzoek, tegen de nieuwe vertaling bestaande be zwaren uiterlijk 1 februari 1961 bij depu taten in te zenden. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Onlangs heeft de „Stahlhelm" te Oldenburg weer eens van zich doen spreken. Niemand minder dan het CDU-Bondsdaglid, de Ham- burgse hoogleraar in de natuurkunde, prof. dr. Pascual Jordan, ging daarbij fel tekeer tegen de Westduitse journalisten die zijns inziens, bij elk zich toespitsen van de internationale politiek bang worden. Het beeld van de Duitse soldaat moet volgens de professor in het hart van het Duitse volk opnieuw opstaan. De Stahlhelm is geen vereniging van eeuwige soldaten en oorlogs drijvers, verklaarde te Oldenburg de „Bundeshauptmann" van deze organisatie, een zekere Girgensohn. Maar het verleden van de „Stahl helm" alsmede de uitlatingen te Oldenburg geven weinig aanleiding veel optimisme ten toon te spreiden! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adriana Nlcolina, dr. van H. feos en L. an der Kwaak; Thai Jakob, zn. van J. F. Jonas en J. Zeldenrust; Maria, van R. J. Broekhof en P. C. Koomen; lonique Hélène Christine, dr. van A. J. Kluppel en L. H. Bek; Sylvia, dr. van C. Kattenberg en H. J. Wijsman Dsua Michlel zn. van J. M. Ouwerkerk n A. W. Heijmans; Lena Elizabeth, dr. T. Stolker en M. A. van Wa- eren; Willem Abraham, zn. van H. van elde en A. A. J. Duijzer; Angenita, dr. an P. Vorwald en A. Scheffer; Pauline phanna, dr. van H. J. Koree en P. J. ervooren; Maria Anna, dr. van H. J. Ko- ee en P. J. Tervooren; Wilhelmus Petrus laria, zn. van P. J. M. Bik en M. T. M. uffermans. Bondsraad A.N.M.B. tegen werkgeversvoorstellen De Bondsraad van de Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond, ANMB, heeft op de gisteren in het Kurhaus te Schevenin- gen gehouden Bondsraadsvergadering een motie aangenomen, waarin hij ver klaart niet akkoord te kunnen gaan met de door de werkgevers gedane voorstel len die betrekking hebben op de sectoren centrale verwarmingsbedrijf, loodgieters- bedrijf en modelmakersbedryf van de kleine metaalnijverheid. De Bondsraad van de ANMB draagt in zijn motie het Bondsbestuur op niet tot tekening van de collectieve contrac ten over te gaan. Indien voor de drie groepen, n.l. het centrale verwarmings bedrijf het loodgietersbedrijf en het mo delmakersbedryf, geen bevredigende op lossing wordt bereikt. De Bondsraad dringt er bij het Bondsbestuur op aan alle ten dienste staande middelen ter hand te nemen om op korte termijn tot het gestelde doel te geraken Huldigingsgeschenk burgemeester Kortmann Het Bredase huldigingscomité, dat het feestelijke afscheid van Breda en burgemeester mr. dr. C. N. M. Kort mann negens diens benoeming tot com missaris der Koningin in Noord-Bra bant voorbereidt, heeft het initiatief genomen de blijken van sympathie en erkentelijkheid uit de stad en omgeving te bundelen tot één afscheidsgeschenk van de gemeente aan haar burgemees ter. Waaruit dit cadeau bestaat is ech ter nog niet vastgesteld. Het zal worden aangeboden tijdens een défilé van de burgerij op 29 september. Te Barletta al 50 doden Het aantal doden te Barletta is van daag tot vijftig gestegen, nadat arbei ders nog meer lijken geborgen hebben uit het puin van de flat van vijf ver diepingen, welke twee dagen geleden is ingestort. Mijnwerker ingesloten in mijn nabij Glasgow Een veertigtal mijnwerkers is, naar men aanneemt, door een brand in een mijn te Auchengieqh, ongeveer elf kilo meter van Glasgow, ingesloten. Ambu lances en brandweer uit Glasgow heb ben zich naar de plaats des onheils ge spoed. Voorlopig akkoord broodoorlog Haarlem (Speciale berichtgeving) Na urenlange beraadslagingen over de broodoorlog zijn de Haarlemse bakkers voorlopig tot overeenstemming gekomen Vier weken lang wordt de strijdbijl be graven. De bakker uit Haarlem-noord, die dinsdag was begonnen met de ver koop van witbrood voor 36 cent per brood zal samen met enkele collega's, die zijn voorbeeld volgden, vandaag het brood weer voor de oudé prijs, 41 cent afleveren. Maar in buitenland ontstaat ongeloof in democratie in Bonn De Stahlhelm" werd in 1918 opge richt door Frantz Seldte en werd een vrijkorps in de strijd tegen Duitse com munisten. in 1931 kreeg de „Stahlhelm" politieke betekenis door een verbond met de nazi's van Hitier en het zoge naamde Hamburger Front. Seldte werd zelfs minister in Hitiers regering. De „Stahlhelm" werd tenslotte overgeno men door de SA. van Hitier. Acht jaar geleden richtte men de organsatie weer op. Naar dezer dagen in Oldenburg bleek heeft het Duitse volk volgens Stahl- helm-leider Jordan in de huidige situa tie wat meer van de ouderwetse front soldaat-geest nodig, als medicijn tegen allerlei verslappende tendènsen. De Hamburgse professor, die in Hamburg theoretische natuurkunde doceert, meent dat juist de Stahlhelm-geest zo'n goed medicijn voor het Duitse volk zal zijn. Die geest laat geen ruimte voor illusies. Het Duitse volk, verslapt door de goede dingen van het „Wirtschafts- wunder", moet weer bereidheid krijgen tot „soldatische Opfer" en genoeg krij gen van de „angst-pers". De macht invloed van de valse pers moet volgens dit Bondsdaglid ingeperkt worden. Er moet politiebescherming komen tegen tijdschriften, die een gecamoufleerde Sovjet-propaganda voeren. De bevol king moet beschermd worden, riep Jor dan uit, anders blijft het nieuwe leger op é£n been staan. Ervaren krachten Zeker niet minder boud ging „Bun- deshauptman" Girgensohn te keer voor de duizend Stahlhelmleden, die te Ol denburg bijeen waren en die het zonder de rede van de ziek gewórden Stahl- helmleider, de ex-generaal-veldmaar- schalk Kesselring, moesten doen. Er be staat een „Stahlhelmplan" zei de plaats vervangende leider, waartoe ook het begrip „Wehrhaftigkeit" behoort. Hij pleitte voor regionale verdediging met Na een prachtige zomer is dan toch eindelijk de herfst gekomen. Er zijn bijna geen gasten meer in Katwijk en de strandexploitanten brengen hun materiaal naar de winterberg- plaats. Een tafereeltje als op deze foto kan men in deze dagen regel matig zien. Nu komt weer de tijd dat herstellingen worden aange bracht aan strandtenten en -stoelen want volgend jaar moet alles weer keurig gereed zijn om de duizenden gasten te kunnen ontvangen. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) het doel ter plaatse ervaren krachten te gebruiken zoals die in de Stahlhelm aanwezig zijn. Kortom de „Stahlhelm" kraait nog al tijd hetzelfde flinke soldatenlied van weleer! Met veel vlaggen, een grote pa rade-achtige optocht, met veel ouder wetse muziek, een religieuze-dienst-te- velde, kransleggingen, een gesloten- mars-naar-huis en een eenpansmaaltyd trok de Stahlhelm weer fris van de lever door Oldenburg, op weg om de frontsoldaten-geest te doen herleven Alsof we nog altijd in de periode 1918- 1933 leven en alsof de gemiddelde Westduitser niet dagelijks blijk geeft genoeg te hebben van dit extremis tische geflonker. Nazi-taaiheid De „Stahlhelm kan in elk geval wij zen op enkele ruwe vrienden: de „Jon ge Europese Arbeidskring", een rechtse nationalistische groep te Coburg, nam dezer dagen op een congres een resolu tie aan, waarbij de schuld van de tweede wereldoorlog op Engeland werd afgeschoven! De garantie verklaring van Engeland aan Polen in 1933 had niet ten doel om Polen te helpen, maar om het arme Duitsland van Hitler in te sluiten En de aanval van Hitier op Colen was door de Polen zelf gepro- voveerd! Niemand minder dan de voormalige NSDAP-perschef, Helmut Sündermann voerde te Coburg het woord Het zyn allemaal van veel nationaal- socialistische taaiheid getuigende zaken, die op deze wyze af en toe in de Bonds republiek naar de oppervlakte borrelen. Men vraagt zich af of Bonn het niet eens nodig vindt om iedere schijn van getuigenis en van trouw aan het oude nazisme de kop in te drukken. Het laten voortbestaan van dergelijke provoceren de beweginkjes zal namelijk steeds weer aanleiding zijn voor het buiten land een zeker ongeloof in de democra tische grondslageai van de Bondsrepu bliek te koesteren Afwikkeling schadegevallen De afwikkeling van alle of nagenoeg alle schadegevallen, welke behandeld worden door de onder het Minister van Financien ressorterende dienst van het Commissariaat voor oorlogsschade en de schade-enquetec-ammissie aal in 1959 voltooid zijn. Het ligt in het voor nemen te bevorderen, dat het Commis sies met ingang van 1 januari 1960 zul len zijn opgeheven. Prinses Paola is in blijde verwachting In Brussel is hedenochtend officieel bevestigd, dat Prinses Paola, de echtge note van Prins Albert van België, in blijde verwachting is. Prins Albert en Prinses Paola zyn zondag j.l. van hun huwelijksreis naar Spanje in Brussel teruggekeerd. Geruch ten over het feit, dat het prinselijk paar een blijde gebeurtenis te wachten stond, werden enkele dagen geleden in de Brus selse hoofdstad overigens niet officieel tegengesproken. Er is geen datum genoemd. De 21- jarige Prinses trad op 2 juli jJ. met de 25-jarige Prins Albert in het huwelijk. Wederom onderhoud Soekarno-Nasoetion President Soekarno heeft gisteren we derom een conferentie met de minister van Defensie Nasoetion gehad over de j»*»rstatie van de links georiënteerde procureur-generaal Taroemihardja. Premier Djoeanda was bij deze be sprekingen aanwezig. De arrestatie was vorige week - gelijk bekend - door Na soetion bevolen op de beschuldiging, dat Taroemihardja trachtte de eenheid van het leger te ondermanen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3