PLEIDOOI VAN KROESJTSJEF VOOR UITGEBREIDER HANDEL Prinses Irene onthulde monument te Veghel WEERBERICHT Newyorkers ontvingen de Russische premier in ijzige stilte Incident na rede aan diner Volkslied uit volle borst ALGERIJNSE REBELLEN IN DLIBIO OVER VOORSTELLEN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 No. 29851 Directeur: e. a. a. van Disuoecs DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mltte smgel l' LeiaeD Ulr0 nc °™5> Hooldredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21501 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) De propagandist Overigens heeft Amerika gisteren een beeld van Kroesjtsjef gekregen, dat zich waarschijnlijk acht dagen lang zal her halen. Woensdag in de Persclub te Washington moest de Rus wel scherp reageren, toen hem vrij scherpe vragen werden gesteld, maar van nu af aan, totdat hij Eisenhower, Herter en Nixon in Camp David ontmoet, behoeft hij niet meer te debatteren. Acht dagen lang krijgt hij onbelemmerd de kans de rol te spelen, die hem thans kennelijk het meest gewenst schijnt: de rol van goed moedige, schertsende doch niettemin In een rede, welke premier Kroesjtsjef gister avond in de Economische Club in New York heeft gehouden, heeft hij uiteraard de nadruk gelegd op de wederzijdse handel. Wedijver tussen Amerika en de Sovjet-Unie sluit zijns inziens samenwerking niet uit. Het voornaamste nieuws van die dinerbijeenkomst is overigens, dat Kroesj tsjef verklaarde dat Amerika en de Sovjet-Unie tezamen de minder-ontwikkelde volken behoren te helpen. Bekend is, dat Eisenhower eveneens zulk een gezamenlijke hulp wil bepleiten. De Sovjet- Aan het slot der bijeenkomst vroeg men Kroesjtsjef waarom de Sovjet-Unie doorgaat met censuur toe te passen op de kopij der buitenlandse correspondenten. De Rus was hierdoor kennelijk geïrriteerd. Dit is, zei hij, een interne zaak en met Eisenhower is afgesproken, dat daaraan niet zou worden geraakt. Hij verweet zijnerzijds de Amerikaanse regering, dat zy de zanger Robeson verboden heeft op te treden in het buitenland. Zo kan de Sovjet-Unie ook maatregelen nemen tegen wat haar niet bevalt, zei hjj. De voorzitter bood, als tegenprestatie van wat Kroesjtsjef de aanwezigen in deze bijeenkomst geboden had, aan, hem desgewenst een baan te bezorgen onder het kapitalistisch systeem. Kroesjtsjef antwoordde dit aanbod te zullen aan nemen indien het kapitalisme overwinnaar zou blijken, doch tot dusverre is hij tevreden met de eisen, die aan zijn huidige positie worden gesteld. Goedmoedige clown... De Newyorkers, die bijzonder hartelijk kunnen zijn, hebben bij de ontvangst van Kroesjtsjef het voorbeeld van de bevolking van Washington nagevolgd en zelfs overtroffen. Zij toonden belang stelling doch geen enthousiasme. Hier en daar klapte iemand, hier en daar riep iemand „moordenaar", een enkel protestplakkaat, een enkel papier met het woord „vrede", maar voor de rest absolute stilte onder de massa. Die stilte zou voor Kroesjtsjef nog indruk wekkender zijn geweest, indien zyn auto niet was omgeven door de ronkende motoren van de politie. Cabot Lodge, Kroesjtsjefs officiële begeleider, en burgemeester Wagner spraken inleidende woorden bij de lunch, die vriendelijk en vredesgezind waren, doch tevens met trots melding maakten van hun vrije en welvarende maatschappij. Kennelijk spraken zjj naar het hart van de aanwezigen, die, toen voor de maaltijd de volksliederen werden gespeeld, tegen Amerikaanse gewoonte in uit volle borst hun eigen volkslied meezongen. Kroesjtsjef schepte er genoegen in de rol van goedmoedige clown te spelen, schetsend over het kapitalisme te spre ken en duidelijk makend, dat hijzelf niet te bekeren is. Hij legde evenwel de nadruk op wat Amerika en de Sovjet- Unie kan verenigen: de wil tot vrede. Herhaaldelijk ontving Kroesjtsjef ap plaus na dergelijke opmerkingen. Het grootste deel van zijn lange rede be rustte op improvisatie. Opnieuw bleek welk een begaafd en gemakkelijk formu lerend redenaar deze man is. De vertaler deed het in het algemeen goed, doch uiteraard ging er van de kracht en de nadruk van Kroesjtsjefs speech wel een en ander verloren. Na de lun,ch moest Kroesjtsjef onder vinden, dat de techniek zelfs in Amerika niet volmaakt is. Zijn lift naar de 35ste verdieping van het hotel ging op de dertigste niet verder. De rest moest hij klimmen. Was het daarom, dat hij deze middag afzag van een bestijging van het Empire State Building, dat 102 ver diepingen telt? In de vroege avonduren verschenen enige tientallen demonstranten, voor namelijk Oekrainers, met plakkaten op straat doch de politie hield hen min stens vijftig meter van Kroesjtsjefs Gisteren heeft Prinses Beatrix in hotel verwijderd. gezelschap van minister Luns een bezoek gebracht aan het gebouw van de Verenigde Naties te New York. In de bank van de Neder landse delegatie kon zij even uit rusten, want er was geen vergade ring aan de gang. Indiase stad onder water: 100 vermisten Door het buiten haar oevers tre den van de rivier de Tapti zijn verscheidene inwoners van de In diase stad Soerat om het leven gekomen. Men vreest dat meer dan 100 mensen zijn verdwenen. De schade is aanzienlijk. Soerat ligt op 250 km. ten noord westen van Bombay. De stad heeft 225.000 inwoners. De spoorweg verbindingen zijn verbroken. Noordelijke wind De Bilt verwacht vanT heden- tot morgenavond: Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11..15 uur). 19 SEPTEMBER Zon op: 6.19 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 19.51 uur; onder: 8.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.32 en 16.53 uur. Laagwater te 0.31 en 12.43 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's russische premier verklaarde nog, dat internatio nale conflicten geregeld moeten worden door onderhandeling en dat daarvoor het wederzijds bezoek van hemzelf en Eisenhower aan eikaars landen nuttig is. Deze opmerking werd met luid applaus begroet. Kroesjtsjef beloofde na zijn terugkeer te zullen nagaan waarom de Sovjet- Unie te kort zou zijn geschoten in het verstrekken van informaties over de resultaten van het Inter nationaal Geofisisch jaar. ernstige vredestichter. De hoofdzaak voor Kroesjtsejf is niet om veel te zien, doch om veel gezien en gehoord te wor den. Vandaar dat hy uitnodigingen heeft aangenomen voor veel lunches en diners. Herhaaldelijk zullen zyn redevoerin gen worden uitgezonden via radio en televisie. Die speeches zullen waar schijnlijk veel op elikaar gelijken, doch Kroesjtsjef wenst dat zo. Herhaling, zo zei hij in de Persclub in Washtington, is de moeder van de wijsheid. Kroesjtsjef wil het er eenvoudig bij de Amerikanen inhameren, dat hij de man des vredes is, die alleen een vreedzame wedstrijd wenst tussen communisme en kapitalis me, daarbij belovend, dat zijn systeem zal winnen. Gisteren heeft Kroesjtsjef ook ten huize Harrimian, de voormalige gouver neur van de staat New York en oud ambassadeur in de Sovjet-Unie, een informeel gesprek gehad met dertig van Amerika's rijkste zakenlieden en finan ciers. Harriman heeft later aan journalisten verteld, dat men Kroestjsjef de gedach te uit het hoofd had willen praten, dat „de heersende kringen in de V.S. de koude oorlog willen voortzetten om zich door de bewapening te ven-ijken". Slot pag. 2 Een maquette van de nieuwe pier in Scheveningen, waarvoor gisteren de werkzaamheden een aanvang hebben genomen. Het gedeelte, dat zich boven het strand bevindt, wordt in de komende wintermaan den gebouwd, het „zee-gedeelte" in de komende zomer. In de daarop volgende wintermaanden wordt de bovenbouw voltooid, zodat de pier in de zomer van 1961 in gebruik kan worden genomen. Politiek steekspel begint 29 september (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten de algemene politieke beschou wingen (het jaarlijkse politieke steek spel) naar aanleiding van de Troonrede, te houden op dinsdag 29 september en woensdag 30 september. De algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1960 zullen worden gehouden op 27 oktober. Het wetsontwerp tot verlenging van de mogelijkheid dienstneming bij de nood- wachten van de BB verplicht te stellen, zal worden behandeld op 14 oktober. Studentenhospitium te Eindhoven geopend Gistermiddag is te Eindhoven het langs de Nieuwe Boutenslaan gelegen (grehzend aan de uitbreiding van het Stadswandelpark) eerste studentenhos pitium ten behoeve van de studenten dei- Technische Hogeschool te Eindhoven of ficieel geopend. Het studentenhuis met zijn vijf verdiepingen biedt huisvesting aan 150 studenten. Het bestaat uit tien afgescheiden flats. De totale kosten van de bouw, grond en inrichting inbegre pen, bedroegen 1.245.000 gulden. De Gaulle's nieuwe plannen Zowel Bourguiba als Eisenhower en Loyd lieten zich in prijzende zin uit (Van onze Parijse correspondent) De voorstellen van generaal Charles De Gaulle, waarbij hij woens dag j.l. uit naam van Frankrijk Algerije de keuze bood tussen onafhan kelijkheid, integratie en associatie, hebben totdusver de Algerijnse rebellenregering, die in Tunesië bijeen is, nog niet uit haar tent ver mogen te lokken. De president van Tunesië, Habib Bourguiba, heeft gisteren echter verscheidene Algerijnse leiders ontvangen, waarbij hij, naar wordt aangenomen, zeker ten gunste van De Gaulle's plannen zal hebben gepleit. Het liberale aanbod van de Franse president heeft ook in alle Westelijke hoofdsteden een gunstig onthaal gevonden. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie gisteren de rechtvaardigheid van De Gaulle's standpunt geprezen en de Britse minister Selwyn Lloyd liet zich voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in gelijkgestemde woorden uit. Zondag of maandag antwoord nit Tunis Voor zover in Frankrijk zelf nog van een politieke mening sprake is, kan eveneens van zeer welwillende reacties worden gesproken. Op de linker vleugel betreurt men slechts dat De Gaulle geen duidelijker nadruk heeft gelegd op zyn verlangen naar onmiddellijke vrede of tenminste wapenstilstand. Tot de opge luchte verwondering van de meeste waarnemers zijn de rechtse extremisten er echter totdusver vrij vlot in geslaagd de bittere pil, die De Gaulle hun heeft bereid, vrijwel zonder een spier te ver trekken te slikken. De idee van integra tie, in naam waarvan de staatsgreep op 13 mei vorig jaar in Algiers gepleegd werd, heeft de generaal nu immers in feite zonder krans of grafrede begraven De beslissing over de verdere gang van zaken ligt, als gezegd, nu echter in gaat 1 oktober in (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag, na een enkele opmerking van de heer Bakker (CPN), die minister Toxopeus kort beant woordde, besloten tot een formele wijziging van de weduwen- en wezenwet, waardoor is vastge steld, dat een weduwe, die op 1 oktober a.s. 60 jaar of ouder is, recht heeft op weduwenpensioen. De datum was eerst 1 januari a.s. omdat aanvankelijk de verwach ting was. dat de wet pas op 1 januari 1960 in werking zou treden inplaats van 1 oktober a.s. Alleen de communisten stemden tegen. In verband met het voorgaande besluit is tevens een wetsontwerp aangenomen, dat tijdelijk (voor het laatste kwartaal van dit jaar) de samenloop van overheids we- duwenpensioenen met de AWW- uitkering beperkt. Baron Gevers naar Djakarta PLECHTIGE AIRBORNEHERDENKING Weduwenpensioen Naar wij vernemen zal binnenkort de ambtsperiode van de heer A. H. Has- selman als tijdelijk zaakgelastigde te Djakarta worden beëindigd. Als zijn opvolger is aangewezen mr. W. .J. G. baron Gevers, thans H.M. ambassadeur in Teheran. Een in het lichtblauw geklede Prinses Irene schoof gisteren het parachutegordijn rond de „steen van dankbaarheid" in Veghel weg en hechtte er een Koninklijke erekrans aan. Toen klonk het Ameri kaanse volkslied over de hoofden van duizenden samengestroomde mensen tussen een woud van vlaggen. Men herdacht de gevallen strijdmakkers, parachutisten van de 101ste Amerikaanse divisie lucht landingstroepen, die 15 jaar geleden de strijd met de vijand aanbonden. Een tachtigtal oudstrijders uit die dagen, van wie 30 nog in actieve dienst, was naar Veghel gereisd om tezamen met 23 vertegenwoordigers van de tegen woordige bemanning van de divisie de plechtige herdenking bij te wonen. Him ogen volgden Prinses Irene, die namens de Koningin het monument ter herin nering aan de heroische strijd van sep tember 1944 kwam onthullen. Het gordijn week langzaam. De steen, een reusachtige in Limburg gevonden zwerfkei, verscheen en daarop een bronzen kangoeroe, het geheime code- dier van de divisie, die zelf de „screa ming eagle" de „krijsende adelaar" in het blazoen voert. De vaandelwacht van de divisie, ge stoken in donkerblauw met zilveren helmen, hief na de plechtige onthulling de standaarden van de V.S. en de divisie. lastigde te Den Haag en generaal-ma- joor G. Kitching. Ook werd een krans gelegd van gene raal Charles de Gaulle, vertegenwoor digd door generaal Giraud, van de Poolse parachutistenbrigade uit 1944 door oud-commandant generaal-majoor S. Sosabowski, door generaal-majoor J. M. H. Bouhon uit België en door de chef-staf van het Luxemburgse leger majoor E. H. Crieps, namens hun minis ters van Defensie. Ook een deputatie van de Amerikaanse oudstrijders van de Airborne Divisie legden een krans, als ook generaal-majoor T. L. Sherburne, eertijds hun divisiecommandant. Namens het „oude leger" schikte lt.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bloemen en linten tussen de vele huldeblijken. Bij deze plechtigheid speelde de KMK stem mige Valeriusliederen. Rede prof. Gerbrandy Kransleggingen Ook de vaandels van de Belgische oud-strijders en van het Veteranen Le gioen Nederland werden naar de zon geheven. Een krans van de Kon. Ned. Strijdkrachten werd gelegd door de staatssecretaris van Defensie, luitenant- generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, voorts kransen van NAVO-generaal Norstad, gelegd door generaal-majoor Victor A. Conrad, van de Amerikaanse en Cana dese strijdkrachten en regeringen door Herbert P. Fales, Amerikaans zaakge- Advertentle Bloemenhulde De overstelpende bloemenhulde werd afgerond door 15 met Oranje getooide Veghelse meisjes in fleurige jurkjes. Zij legden een ring van bloemstukken rond het monument, schaarden zich dan voor de ere-tribune en maakten een diepe buiging voor Prinses Irene en haar ge zelschap, waarna de 6-jarige Trudie van Hoorn een handje mocht geven. De Prinses werd nog in het raadhuis ontvangen en later uitgeleide gedaan door de waarnemend commissaris van de Koningin in Noord-Brabant de heer G. P. Philippart en door burgemeester en mevrouw J. P. Schreven. Aan het begin van de plechtigheid had de burgemeester een begroetingsrede gehouden. Aanwezig was o.a. mevrouw Maryhe Johnson, weduwe van de bij Heteren gesneuvelde kolonel Howard R. Johnson, bevelhebber van het Regiment Para chute Infanterie, dat bij Veghel landde en deze plaats bevrijdde. Zy was verge- veld van haar dochtertje en haar zoon, welke laatste reeds de kapiteinsrang in het Amerikaanse leger bekleedt. Na het vertrek van Prinses Irene en haar gezelschap werd de plechtigheid voortgezet met de doop van een straat, genoemd naar kolonel Johnson. Tunis, waar de voorlopige Algerynse re gering onder leiding van Ferhat Abbas zonder ophouden vergadert. Volgens be richten uit die hoek zouden de natio nalistische leiders verdeeld zijn over de verdere gedragslijn, na De Gaulle's ver klaring te volgen. Er wordt zelfs al gesproken van een dreigénde scheuring in het Algerijnse verzet. Ferhat Abbas zou om redenen van internationaal aanzien geneigd zyn op De Gaulle's aanbiedingen in te gaan. In Paryse regeringskringen wordt ge hoopt, dat de positieve reactie van pre sident Eisenhower en van Bourguiba een aanmoediging voor de gematigder stro mingen in het Algerynse verzet zal vor men. Er wordt hier echter in dit geval niet verwacht, dat vóór zondag of maandag uit Tunis een antwoord op De Gaulle's invitatie zal komen. Prof. mr. P. S. Gerbrandy, eertijds minister-president, hield een rede, waarin hy herinneringen ophaalde aan de voorbereiding en de uitvoering van het stoutmoedige luchtlandings plan en besloot met een verwijzing naar de vele landen achter het yzeren gordijn, die nog in onvrijheid leven en lijden. In het bijzonder doelde hij op Hongarije. De heer Wallace Dacz- cowski, als vertegenwoordiger der oud parachutisten, plaatste tot slot van de plechtigheid een urn met aarde uit de V.S. en uit de tuin van het Witte Huis bij het monument. Deze aarde rust onder de bijna 12 ton wegende zwerf kei.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1