C. Walenkamp Excelsiorte Boskoop vierde enthousiast 60-jarig bestaan BOUW BEJAARDENHUIS IN RIJNSBURG IS BEGONNEN! Burgemeester sloeg eerste paal Erhard gaat kolencrisis in de Roer op twee fronten bestrijden Motorkotter KW 156 maakte proefvaart op Nieuwe Waterweg C. v. d. Heerik kreeg Kon. onderscheiding VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1553 Produktschap voor vis en visprodukten Van het begin van de haringvangst dit Jaar tot zaterdag j.l. zijn in ons land 383.000 kantjes gezouten haring aange voerd. Over de overeenkomstige periode van 1958 werden 305.000 kantjes aange voerd en in hetzelfde tijdperk van 1957 372.000 kantjes. Dit heeft de voorzitter van het produktschap voor vis en vis produkten medegedeeld op de gistermid dag in het gebouw van het Hoofdpro- duktschap Akkerbouwprodukten te 's Gravenhage gehouden openbare ver gadering van het bestuur. Aan verse haring is in de genoemde periode aangevoerd 17.185 ton, tegen 13.175 ton in het overeenkomstige tijd vak 1958. Bij de besprekingen over het vaststel len van de afrekening van het Opvang- fonds voor verse haring-noord bleek o.m. dat het saldo van dit fonds op 1 april j.l. zeventigduizend 'gulden bedroeg; het is in de laatste weken geslonken tot het be drag van dertienduizend negenhonderd gulden. De beheerscommissie van het opvangfonds zal nu moeten adviseren over een eventuele heffing. Er werd op aangedrongen dat dit advies spoedig zal worden uitgebracht, opdat de opvang- regeling doorgang zal kunnen vinden. Oudste boerderij in Appingedam verbrand De oudste boerdery in de gemeente Appingedam, eigendom van de heer J. P. Bouwsema, is gisteravond door brand, ten gevolge van hooibroei, ge heel verwoest. De brandweer besloot een deel van het hooi te verwijderen. Om elf uur 's avonds, "toen men meende het aan getaste hooi te hebben verwijderd, moesten de in de schuur aanwezige brandweerlieden en vrijwilligers de ruimte verlaten omdat aan alle zijden vlammen uit het hooi en het koren sloegen. Twee van hen, de brandweer commandant H. Bonthuis en een vrij williger, konden door rook en vlammen geen uitweg vinden met gevaar voor eigen leven werden zij door een brug wachter gered. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer met moeite de zeven jonge kinderen, onder wie een baby van drie weken, uit het woonhuis kon red den. Vijftigduizend kilogram hooi, de oogst van 15 ha en een aantal kippen zijn verloren gegaan. De boerderij was ver zekerd voor f. 59.000. Vele reacties van hartelijk medeleven Donderdagavond stond voor de 60 jaar bestaande Harmonie Excelsior in het teken van felicitatie en huldeblijk. Tallozen hebben deze avond in Florida doen blijken van warme sympathie met het populaire muziekkorps, dat zelfs over de grenzen zijn triomfen vierde en waarop Boskoop, getuige de vele reacties, met recht trots ,is. Volgend jaar reeds in gebruik Hartelijk en bijzonder geestig was het begroetingswoord van ds. H. Post, een der voorzitters van de Stichting „Avond zon". Behalve de burgemeester gaf ook wethouder K. Zandbergen van zijn be langstelling blijk. Verder woonden af gevaardigden van een aantal kerkeraden de bijeenkomst bij. Ds. H. van Gosliga, eveneens voorzitter van het stichtings bestuur, kreeg op deze feestelijke mid dag gelegenheid de historie van het toe komstige rusthuis weer te geven. Hij wees er om. op, dat de plannen om tot de bouw van een nieuw bejaardentehuis over te gaan zijn ontstaan doordat en de gereformeerde en de hervormde ker- keraad niet tevreden was over de wijze waarop de alleenstaande en behulphoe- vende ouden van dagen in het dorp werden verzorgd. „Avondrust", van de Herv. Gemeente, kan niet meer dan 25 bejaarden herbergen en is ondanks en kele verbouwingen niet geschikt voor deze tijd. Na te zijn terug geschrokken van het voornemen „Avondrust" uit te breiden en te moderniseren vatte de kerkeraad van de Herv. Gemeente in 1954 het plan op in samenwerking met de geref. kerkeraad te komen tot de bouw van een geheel nieuw bejaarden tehuis. Op 21 oktober van hetzelfde jaar vond de eerste contactvergadering plaats en besloten werd een stichting te vormen. Een vertegenwoordiger van de Chr. Geref. Kerkeraad werd als adviserend lid in het stichtingsbestuur opgenomen. De gemeente was bereid medewerking te verlenen en de architectenbureaus Kraan en Van Nieuwkoop in Oegstgeest en Van Donkelaar, Bodegraven en Vro men te Woerden kwamen overeen het bouwplan gezamenlijk uit te voeren. In april van dit jaar kon dank zij de medewerking van de gemeente bij de Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam een lening van eén miljoen gulden worden aangegaan. Op 19 juni vond de aanbesteding plaats en op 17 juli de gunning. De N.V. Strijland te Uithoorn is nu met de werkzaamheden, die ruim een jaar zullen duren, begon nen. Men hoopt het nieuwe tehuis nog in 1960 officieel-te kunnen openen. Burgemeester Koomans, gelukkig al weer wat bekomen van de drukke werk zaamheden als heibaas verricht, sprak de wens uit, dat vooral de door hem geslagen paal een goede basis zal zijn waarop het gebouw zal komen te rusten. Hij zei o.m., dat bij het zoeken naar een geschikt terrein de voorkeur is uitgegaan naar het open stuk grond aan de Smid straat omdat de bejaarden een plaats behoren in te nemen in het hart van RECHTZAKEN Dodelijk ongeval berecht STRENGE EIS TEGEN RUNSBURGER Een geldboete van f200,— of 40 dagen hechtenis, plus ontzegging van de rij bevoegdheid voor 1 jaar heeft de Offi- oier van Justitie bij de Rechtbank in Amsterdam gistermiddag wegens grove schuld bij een dodelijk ongeluk, geëist tegen een 60-jarige handelskweker uit Rijnsburg, die op 25 oktober met zijn vrachtauto op het Johannes Vermeer plein in Amsterdam met een van rechts komende scooter in botsing kwam. De raadsman van de kweker verzette zich niet tegen de geëiste boete of de ontzegging van de rijbevoegdheid, maar betoogde, dat de grove schuld, waarvoor hoogst roekeloos rijden nodig is, niet vaststond. Hij vroeg veroordeling we gens het subsidiair ten laste gelegde geen voorrang geven aan de van rechts komende scooter. De uitspraak volgt op 1 oktober a.s. Op de foto ziet men hoe burge meester Koomans van Rijnsburg de eerste paal in de grond slaat. (Foto L.D./Holvast) het dorp. De burgemeester wees verder op de vereenzaamde positie van vele ouden van dagen en hoopte, dat een ieder die bezig is met de opbouw van het bejaardentehuis niet alleen het ver stand maar vooral ook het hart zal laten spreken. Hij zag met veel vertrou wen de dag van de opening tegemoet. Ds. J. Kampman feliciteerde namens de Chr. Geref. Kerk en toonde zich ver heugd over de wijze waarop een en ander tot stand is gekomen. Ds. Van Gosliga sloot deze feestelijke bijeen komst met dankgebed. Oliebelasting en sociale maatregelen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken prof. Erhard heeft twee methoden ontvouwd, waarmee de regering denkt het kolenprobleem en het daar mee verbonden mjjnwerkersleed te kunnen oplossen. Zijn plan om een tot 31 december 1962 geldende belasting van 30 mark per ton zware, middelzware en lichte stookolie in te voeren, heeft hij er in het kabinet weten door te krijgen. Daarnaast overweegt men een reeks maatregelen, die het de getroffen mijnwer kers financieel zal vergemakkelijken een ander beroep te kiezen, zonder dat „de ethos van het mijnwerkersvak" wordt bedreigd. zo florerende Westduitse arbeidsproces te verzekeren: 1. reis- en verhuiskosten zullen worden vergoed in geval van het overgaan naar een ander beroep; 2. wachtgeld zal worden verstrekt indien een wegens slapte in het bedrijf ontsla gen mijnwerker geen andere baan kan vinden; 3. het loon zal worden aange vuld tot het mynwerkersloon als de nieuwe betrekking slechter betaalt; 4. bij omscholing voor een nieuw beroep betaalt de staat de opleiding; 5. pen sioen- en verzekeringsrechten zullen door de staat gegarandeerd worden. Kortom de regering te Bonn biedt die mijnwerkers alle financiële hulp. die door de nood gedwongen een ander be roep willen kiezen. Daarvoor is een groot bedrag nodig, waarvan men hoopt dat de KSG (Europese Kolen- en Staalgemeenschap) de helft zal betalen. Rode propaganda draait al op volle toeren Hoewel de Bondsdag een wetsontwerp nopens de oliebelasting pas in oktober zal kunnen goedkeuren, bestaat juri disch de mogelijkheid zo verklaarde Er- hard deze belasting nog deze maand te heffen. Het doel ervan is in de eerste plaats om een gezonde binnenlandse basis van de energie-verzorging te ga randeren. Met andere woorden om de Bondsrepubliek niet totaal afhankelijk te maken van uit Azië in te voeren olie. Daarnaast beoogt men ermee om de mijnindustrie de kans te geven zich op redelijke wijze aan te passen aan de totaal gewijzigde toestand op de West duitse energiemarkt, dat wil zeggen: de regering hoopt de opmars van de stook olie op deze markt te stuiten. Die op mars toonde in het eerste halfjaar van 1959 een groei van 33% voor de stook- ólie in het algemeen, van 45% alleen voor de zware olie. vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1958. De mijnen kwamen mede daardoor te zit ten met een voorraad onverkoopbare kolen ter grootte van meer dan zeven tien miljoen ton. Op sociaal gebied kondigde Erhard vijf maatregelen aan om de mijnwer kers hun plaats in het toch overigens Maandag naar Kopenhagen Gisteren vond op de Nieuwe Waterweg nabij Hoek van Holland na een zeer geslaagde proefvaart de officiële overdracht plaats van de motorkotter K.W. 156 „Peter Leonard", gebouwd op de scheepsbouw- werf „De Industrie" van D. en Joh. Boot te Alphen aan den Rijn. De fraaie motorkotter, die gebouwd is voor rekening van de Rederij Viking van de heren J. van Rijn en W. van Beelen te Katwijk aan Zee vertrekt maandag naar Kopenhagen voor een aldaar te houden visserijtentoonstelling. Tegenstand Deze voorstellen van de regering-Ade- nauer zijn reeds op tegenstand gestuit. De socialistische oppositiepartij SPD betwijfelt of met deze maatregelen een keer ten goede zal komen. De te Ham burg gevestigde grote internationale oliemaatschappijen betreuren, dat het tot een oliebelasting zal komen. Zij kon digen aan dat zij de belasting via ver hoogde prijzen door de consument zul len laten betalen. Die belasting zal waarschijnlijk een bedrag van 300 mil joen mark opbrengen, die men ter be schikking wil stellen voor kredieten ter rationalisering van de oudere mijnbe drijven. Men zegt in Bonn nu, dat Er hard en Adenauer beiden met deze voorstellen aan hun trekken zijn geko men. Erhard meent dat alleen via tij delijke belasting de mijnen een accep tabele adempauze kunnen krygen. Ver der is er zijns inziens geen ruimte voor wegen om in een vrije markteconomie een structurele crisis, zoals die thans heerst op de energiemarkt, uit de weg te ruimen en daarbij zowel de economi sche geit als de politieke kool te sparen. Adenauer ligt in het bijzonder de so ciaal-politieke rust in het Roergebied aan het hart. De communistische pro paganda draait de laatste tyd in dit gebied met meer dan honderd illegale bedrijfskrantjes en een golf van pam fletten, alle gedrukt in Oost-Duitsland, op volle toeren. Men poogt de mijnwer kers op te ruien tot acties en men no digt hen voor vakantiereisjes naar Oost- Duitsland uit! En dat alles in Noord- rijn-Westfalen waar Adenauers partij, de CDU, pas enkele maanden geleden weer aan het bewind is gekomen Zowel de „Peter Leonard" als Peter Leonard voldeden beide aan de gestelde verwachtingen, de eerste wat betreft de technische capaciteiten en de tweede: het 416-jarig zoontje van de heer en mevr. Van Rijn bij de symbolische han deling van de overdracht, namelijk de vlagwisseling, waarbij de kleuter op de arm van zijn moedér zich uitstekend van zijn taak kweet. Er steeg na het vlagwisselen een har telijk applaus van de talrijke genodigden en belangstellenden op, waarna een dronk op de behouden vaart en goede vangst van het schip werd uitgebracht. De heren Dijkhuizen en Van der Zee van de scheepvaartinspectie, die het schip op zijn technische capaciteiten zeer nauw keurig beproefd hebben, waren zeer te- Peter Leonard verwisselt, gezeten op de arm van zijn moeder, mevr. Af. van RijnDe Best, de vlaggen, waarbij zijn vader, de reder van Rijn, lachend toeziet. (Foto Leidsch Dagblad) vreden. De schipper van deze nieuwe Katwijkse aanwinst, Klaas van den Oever, was natuurlijk met zijn beman ning niet weinig trots op deze met de modernste apparatuur uitgeruste motor kotter. Vanuit de Wilhelminahaven te Vlaar- dingen vertrok het schip voor de proef vaart, waarbij eerst een tocht werd ge maakt in oostelijke richting tot aan de Advertentie EXTRA maar TIJDELIJKE sigarenaanbieding uit Neerlands oudste fabriek. 10 stuks no. 660 van 2.20, NU 1.70 PRINSESSEKADE 1 - TEL. 21126 De grote zaal van Florida was stamp vol toen vborzitter W. Schouten van het jubilerende „Excelsior" de aan wezigen, onder wie burgemeester Ver kerk en de wethouders, de heren J- C. Bulk en dr. mr. J. F. Taat, welkom heette. Tevoren had in het restaurant Flori da een drukbezochte receptie plaats, waarbij nagenoeg alle plaatselijke verenigingen en organisaties van hun belangstelling deden blijken. Muziekprogramma Na een kort historisch overzicht van het wel en wee der vereniging, gegeven door voorzitter Schouten, volgde een muzikaal programma, dat slechts kort, maar daarom niet minder voortreffelijk was. De drumband gaf een show-nummer ten beste onder leading van de tam- bour-maitre Gijs van der Wolf. Hierna trad de Harmonie voor het voetlicht met de zeer toepasselijke Triomfmars van Verdi, de Ouverture Leiehte Kavallerie vaar Suppé en ten slotte met het Symfonisch Gedicht van Sibelius: Finlandia. Voortreffelijk sa menspel en goede samenklank waren de kwaliteiten, kenmerkend voor dit op treden. Tenslotte werd met de majorettes en haar oharmante onderstreping van het ritme een mars gespeeld. Felicitaties en huldeblijken De burgemeester van Boskoop, hierna het woord verkrijgende, kwam met een volkomen verrassing voor het lid, de heer C. v. d. Heerik, met 40 trouwe dienstjaren bij het korps, toen voor- lezitig werd gedaan van het Konink lijk besluit, waarbjj deze ijverige mu zikant werd toegekend de ere-medail- le in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dit eervolle ge beuren werd gevolgd door het spelen en zingen van het Wilhelmus. Namens de vrouwen, verloofden en moeders werd door een damescomité een nieuw vaandel aangeboden. Afge vaardigden van Duitse verenigingen, waar men eertijds te gast was, boden eveneens gelukwensen aan, t.w. uit Gladbeck en uit Grebenstein. Verrassing K.A.B.-voorzitter Middelhuis onderscheiden Tijdens de herdenking van het 50-jarig jubileum van de K.A.B. te Utrecht heeft minister Van Rooij betoogd, dat de K.A.B. een uitermate belangrijke positie inneemt. Namens Koningin Juliana overhandigde hij de voorzitter, de heer Middelhuis de versierselen behorende bij de onderscheiding van Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij deelde voorts mede, dat de heer H. W. Mulder, die algemeen assistent van het dagelijks bestuur is door Koningin Juliana is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De feestelijke vergadering werd besloten met het aan bieden van de resultaten van de leden werfactie, die ter gelegenheid van dit jubileum door de propaganda-commis sie van de K.A.B. is gevoerd. Tien meis jes brachten de heer Middelhuis enige mandjes die samen volgens de bonds- propagandist, de heer L. Beumer, de inschrijvingsformulieren van 3587 nieuwe leden bevatten. Maasbrug. Daarna werd gekeerd en ging het met volle kracht richting Hoek van Holland, waar om even na 2 uur des middags de overdracht plaats vond. De heer P. J. C. Boot bracht daarbij nogmaals dank voor de opdracht. De heer J. van Rijn noemde ook deze dag weer een bijzondere, omdat na de doop plechtigheid van zaterdag j.l. reeds nu de overdracht van dit schip kon plaats vinden. Mede namens de heer Van Bee len sprak de heer Van Rijn woorden van dar. 'zt de firmanten Boot. De heer Van Rijn wenste schipper Klaas van den Oever veel goede vangsten en behouden vaart. Een verrassing was de geste van de zustervereniging te Boskoop de Chr. Harmonie „Concordia", die in volle be zetting ach teriii de grote zaal kwam binnenmarcheren. Deze bijzondere se renade viel zeer in de smaak en ge tuigde van de goede verhouding, welke tussen de beide verenigingen bestaat, zoals voorzitter Schouten in zijn dank woord opmerkte. Geschenk van de burgerij Bij monde van burgemeester Verkerk, optredende als voorzitter van een comité uit de burgerij, werd hierna aangeboden een geschenk, bestaande uit twee spiksplinternieuwe sousa foons. Deze bij harmonie-orkesten nog niet veelvuldig in gebruik zijnde instrumenten bleken evenwel de ver vulling van een hartewens der muzi kanten te zijn. Op de foto ziet men hoe de burge meester van Boskoop zich namens de burgerij met een woord van ge lukwens tot de leden van het ju bilerende muziekkorps richt. De inzet laat zien hoe de heer v. d. Heerik de Kon. onderscheiding op de borst gespeld kreeg. (Foto Leidsch Dagblad) Huldigingen De hierna plaats gehad hebbende huldigingen en felicitaties zijn te veel om alle op te noemen. Uit alles bleek, hoezeer de activiteit van „Excelsior" wordt gewaardeerd. Niet minder dan 18 leden bleken een eerbiedigwaardige staat van dienst te hebben bij het korps van 25 en meer jaren. Een aardig moment was de huldiging van twee veteranen van „Excelsior", de heren W. Nieuwerf en B. Kromhout. Eerstgenoemde was lid vanaf de op richting, eerst 50 jaren actief, daarna nog 10 jaar als rustend lid. De ere-in- signes en oorkonden, aan deze twee mannen uitgereikt waren dan ook Welverdiend. De volijverige voorzitter van „Excel sior", de heer Schouten, werd hierna op bijzondere wijze bedacht met een fraaie foto van het korps, maar bovenal met een hem persoonlijk in eigendom ge schonken, nieuwe schuif trombone. Dit geschenk van de medeleden was voor de heer Schouten een volkomen verras sing. Uit alles bleek de uitstekende geest, welke heerst onder de leden van het populaire muziekkorps, waardoor men, zoals het werd uitgedrukt, vol moed de toekomst tegemoet ging. Amusement Na de pauze volgden nog enkele uren van zeer goed amusement, verzorgd door het cabaret-gezelschap Willy Al fredo. Een gezellig bal hield de danslustigen daarna nog geruime tijd bijeen. E. C. Urlus overleden In de ouderdom van 64 jaar is woens dag te Noordwijk overleden de heer E. C. Urlus, eigenaar van het hotel „Bel vedère". De heer Urlus was secretaris van de Vereniging van Werkgevers in de Horecabedrijven te Noordwyk, destijds bestuurslid van de afdeling Noordwijk van de Kath. Volkspartij en sinds vorig jaar de afdeling Noordwyk aan Zee van de K.V.P. werd opgericht, bestuurslid van deze afdeling. Ook buiten het ver enigingsleven was hij een algemeen geachte en geziene figuur. De overledene was een zoon van de beroemde zanger Jaq. Urlus. Als tragi sche bijzonderheid zij vermeld, dat op de dag van het overlijden van de heer Urlus een uitzending op het televisie scherm verscheen, gewijd aan zijn vader. De begrafenis vindt zaterdagmorgen plaats op het R.-K. Kerkhof aan de Gooweg. Prijs voor Karei Appel op Biennale Sao Paulo De Britse beeldhouwster Barbara Hepworth heeft de hoofdprijs (ter waar de van ca. f. 28.000) voor alle catego rieën gekregen op de vijfde Biennale van plastische kunst, georganiseerd door het Museum voor Moderne Kunst te Sao Paulo (Brazilië). De internationale jury, van 18 man kende voorts aan de volgende kunste naars prijzen toe: Karei Appel (Neder land), Alexander Kobjedj (Polen), Mas- he Castel (Israël), Hans Plastcek (Did.), Minoru Kabawata (Japan), Fritz Hun- dertwassen (Oostenrijk), Alberto Burri en Renzo Vespignani (Italië) en David Schmidt (V.S.). Prijzen van ruim f. 9.000 zijn toege kend aan Modesto Cuixart (Spanje) als dc beste buitenlandse schilder, aan De- benjak (Zuid-Slavië) als de beste bui tenlandse graveur en aan Somaini (Ita lië) als de beste buitenlandse beeldhou wer. Kinderboekenweek 1959 opent 28 oktober De vijfde Nederlandse Kinderboeken week (28 oktober1 november), ge organiseerd door de commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek, wordt op woensdag middag 28 oktober geopend met een kindervoorstelling in Theater Carré te Amsterdam. Op deze middag wordt het beste „Kinderboek 1958" bekend gemaakt. Voorts zal het Scapino Ballet de Am sterdamse première geven van „De Wonderfluit", het ballet waarmede vorig jaar de 11-jarige Henk Dragstra (Leeu warden) de door Scapino uitgeschreven prijsvraag won. Alle kinderen tot 14 jaar kunnen meedoen aan een prysvraag voor een affiche voor de Kinderboekenweek 1960, waarvoor 76 prijzen beschikbaar zyn. Het geschenk van de Kinderboekenweek bestaat uit een knip- en plakplaat van een Mallemolen. Zoals wij reeds verscheidene malen hebben gemeld krijgt Rijnsburg binnen afzienbare tijd een fraai bejaardentehuis, dat ongetwijfeld aan een groot aantal eisen zal voldoen. De plannen, welke dateren uit het jaar 1954, zijn thans in een vergevorderde staat van verwezenlijking. Gistermiddag immers sloeg de burgemeester van het welvarende bloemendorp, de heer B. H. Koomans, de eerste paal in de grond. De wijze, waarop hij deze officiële daad verrichtte, liet zeer weinig te wensen over. Zelfs de aanwezige bouwvakarbeiders waren van oor deel, dat de burgemeester zich een uitstekende heibaas had getoond. Na een kort verblijf op het bouwterrein, dat aan de Smidstraat gelegen is, begaf het uit vele personen bestaande gezelschap zich naar de Jeugdhaven. In dit lokaal werden uiteraard enkele woorden van geluk wens gesproken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13