Stoere volharding vereist voor een hoogstaande fokveestapel Hoogste bekroningen Vebo-expositie Uniformiteit bij de blaarkoppen was opvallend groot Kampioenen en eerste prijzen Parade der Vebo-Gladiatoren VAN DORP'S KOLENHANDEL Koningin Juliana bij herdenking 75 jaar Kon. Ned. Landbouweomité Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 september 1959 Vierde blad no. 29851 Het rundvee op de Vebo (Van onze deskundige medewerker) Zoals reeds gemeld was gisteren het Leidse veemarktterrein weer het toneel van de fokveeshow voor Rijn" en Duinstreek. Gunstige weersomstandigheden en een vlotte organisatie werkten mee aan het welslagen van deze dag. Aan het slot werd een défilé van de bekroonde dieren gehouden, waarbij de Commissaris der Koningin in Zuid" Holland, mr. J. Klaasesz, inzenders en geleiders lof toezwaaide voor hetgeen zij blijkens het getoonde ook vandaag weer hadden ge- presteerd» koe van goed type, iets diep nier e. Gebr. J. en C. Hoogeveen te Noordwijk, en Claziena 7 e. A. H. Rotteveel v.n. Bij de groepen oudere afstammelingen van één stier werd la het uniforme en typische achttal V. Gustaaf inz. K.I. „Vita Nova" v.n. Eveneens eerste prij zen voor de Gustaaf-groep van A. H. Rotteveel v.n. en de Kitus-groep e. H. F. J. Mooren v.n. Op la bij de jongere groepen in deze klasse kwam de uniforme en goedsoor- tige Rikus-dochters e. H. Angenent v.n. Ook een eerste prijs ging naar de Reinder-groep van mevr. M. J. M. Straathof-Van Blokland v.n. en de Knaap van Alma-groep ingezonden door K.I. „Vita Nova" v.n. De groepen pinken van één vader werden aangevoerd door de zeer goede Reinder-groep e. mevr. M. J. M. Straat- hof-v. Blokland v.n. Vier eerste prijzen vielen er bij de groepen eigengefokte volbloeden van 3-5 dieren t.w. la de groep van H. Ange nent v.n.; lb groep van L. Eikelenboom v.n.; 1c groep-van mevr. Straathof-Van Blokland v.n.; ld groep van C. Ver burg te Bodegraven. Bij de groepen van 6 en meer dieren eveneens vier eerste prijzen: la groep van A. H. Rotteveel v.n.; lb groep van W. van Santen v.n.; lc groep van S. J. v d. Stoel v.n.; ld groep van H. v. d. Lip te Hazerswoude. Goede resultaten bij zwartbont Inderdaad, aan het inzenden en 'oed getoiletteerd voorbrengen van en groep dieren op een tentoonstel- ing, is heel wat werk verbonden. Veel meer tijd en voortdurende in spanning en doelbewust werken ech- er vraagt het, om dieren te jokken, lie het inzenden op een tentoonstel ling waard zijn. Zij die niet in nauw contact staan net de eigenlijke fokkerij, hebben :an de inspanning en de volharding Iie deze, wil men er iets in berei- ten, vraagt, vaak weinig begrip. Wil het velen nog wel gelukken, eens én of enkele goede dieren te fokken, loeilijker wordt het wanneer het er om jat een gehele veestapel van kwali- eitsfok- en gebruiksdieren op te bou- en. Velen onder hen die niet verder omen dan het eerste, kan men horen pweren, dat succes in de fokkerij gro- mdeels een kwestie van geluk hebben etëkent. Beziet men hun wijze van fok- m nader, dan blijken zy er zeer over- egend weinig rekening mee te houden, at een „beste stier" om goed te kun- en fokken, ook nog eens van een goe- en hem passende bloedvoering moet in. En inderdaad wanneer men aldus werk gaat, dan is het een kwestie van ,'luk, wanneer men er al in slaagt eens en goed dier voort te brengen. HET OPBOUWEN VAN EEN BESTE FOKVEESTAPEL Het opbouwen van een beste fokvee- apel en het door de tijden heen we- n te behouden daarvan, is een kwes- van wijsheid, van doorzettingsvermo- tn, kortom van liefde voor het vak. ok de echte fokker is met de ene stier lukkiger dan met de ander, maar het it dat hü zich desondanks in de hoge- regionen weet te handhaven of d aar- spoedig weer keert, bewijst dat hier- het geluk een factor van onderge- 'hikt belang is. Zijn kennis van de fokkerij, en zeker ik van de moeilijkheden daarvan, blijkt rbazend veel groter te zijn dan die n de man, die hierin nog nooit iets ijvends bereikte, en die op grond daar n beweert dat de fokkerij geen reken- im is, en grotendeels een zaak van ge- k. Het feit dat de fokkerij geen kwestie n een rekensommetje is. is overigens aar al te zeer bekend. Een sprekend wrbeeld daarvan vonden wij nog weer de catalogus van de jongste jubileum- uring van het FRS in Leeuwarden, m twee volle zusters zuiver gesproten het bloed van één der oudste en eest gerenommeerde Friese fokstallen id de eerste een gemiddeld vetgehalte de melk van ca. 4.50 de ander van .3.70 waarbij de eerste ook nog be- lidend meer melk gaf dan de laatste, al zijn kleinheid een sprekend bewijs or de stoere volharding, die er vereist wil men door de jaren heen een ïalitatief hoogstaande fokveestapel in e onderdelen op peil te houden. Op alle terreinen van het leven moe- a wij grote waardering hebben voor n, die door hun pioniersarbeid een rlijke, goede zaak weten op te bouwen in stand te houden. Zo ook voor onze rechte veefokkers, die door hun dik- veel opoffering vragend werk, het ïalte van onze gehele gebruiksvee- ipel bij voortduring op peil houden en iten op te voeren. BLAARKOPPEN VERDIENEN ZEER VEEL LOF Meer nog dan in voorgaande jaren rdient de kwaliteit van hèt veeslag der aarkoppen, zoals het ons op de Vebo n heden werd getoond, Woorden van tr veel lof. Er waren vele dieren van er goed type, en de uniformiteit was vallend groot. )e niervorm, hoewel zéker nog lang t altijd af, vertoont de laatste jaren sitief een verbetering. Als is een en der voornamelijk het werk van een ntal particuliere fokkers, zeker is dat de Coöp. Vee. voor K.I. „Vita Nova" Hazerswoude, vooral wat betreft de ite massa der dieren, hierin een po- ief aandeel heeft geleverd. de 3-jarige en oudere stieren werd Reinard (Omuto x Bonno) e. K.I. ita Nova" v.n., een stier van best ie. Eerste prijzen kregen in deze bes klasse ook: Frits van Asinga e. H. genent te Woubrugge; Arie e. KI „Vi- Nova" v.n.; Bodo en. C. Duivenvoorde, ipwetering; Trio de Achilles 2 e. C. n Zwieten, Alphen a. d. Rijn. lij de 2-jarige één eerste prijs, t.w. de r typische, platte Dianus (Omuto x rend) e. mevr. M. J. M. Straathof- n Blokland, Rijpwetering. n de klasse der jongste stieren la ndi (Arie x Pieter), typische stier t adel e. J. G. Garritsen te Alphen d. Rijn. Verdere eerste prijzen: Sjoerd F. van Ingen te Woerden; Lodewijk S. J. van der Stoel te Zoeterwoude. )e gewone produktieklasse was best, t 5 eerste prijzen. Op la de fraai- •ische roodblaar Willie 13 e. T. van !en v.n.; eerste prijzen werden: Jo- 2 e. H. F. J. Mooren, Leimuiden; riana 6 e. L. Eikelenboom te Rijnsa- woude; Maartje 5 e. W. v. Santen te Ssenaar; Beatrix 7 e. L. Eikelenboom )e levensproduktieklasse boven 40.000 had als la de bekende Dingena 3 A. H. Rotteveel te Oude Wetering, le koe, best type en nog goed uier; ste prijzen verder voor Ellie e. W. ogendoorn te Zoeterwoude; Diena e. elfde. lij de dieren met een levensproduktie tussen 30.000 en 40.000 kg. melk te eerste prijzen t.w. Koosje 12, diepe DE ZWARTBONTEN Hoewel onder de ingezonden dieren meerdere exemplaren van goede kwali teit aanwezig waren, stonden toch de dieren van het veeslag der zwartbonten als geheel nog niet op het niveau van de fokkerij dat de blaarkoppen toonden. Wanneer men bedenkt, dat de fokkerij in engere zin van dit veeslag in dit ge bied nog veel jonger is, dan behoeft dit niet te verwonderen. De uniformiteit is nog minder groot, en ook is er meer on dereind. Gezegd moet evenwel worden dat de gemiddelde kwaliteit der niers en zeker de vorm ervan, beter was dan bij de blaarkoppen. Een verheugend teken mogen wij noe men het feit, dat voor het eerst op de Vebo, de K.I. Ver. „Vita Nova", van twee harer F.H.-stieren groepen af stammelingen had ingezonden. Al was de kwaliteit hiervan nog niet overwel digend, een bewijs van groei in de fok kerij vormden deze groepen zeer zeker. Bij de oudere stieren werd la Peanster Eduard (Peanster Piet Eduard x Menno) e. K.I. „Vita Nova" v.n.; ty pische stier, ruim ontwikkeld, doch niet te diep. Eveneens eerste prijzen gingen naar Linse e. K.I. „Vita Nova" en Wet- sens Teatske's Adema, eveneens van „Vita Nova". Bij de jongste stieren ging een eerste prijs naar de voldoend typische, iets weinig gezonken Aukina's Auke (Auk- je's Adema x Adema 405) e. W. Verkerk te Nieuwveen. De eerste gewone produktieklasse werd aangevoerd door la Ytske 33 e. H. J. Kompier te Leimuiden, diepe, iets ten gere koe van mooi type; eerste prijzen gingen tevens naar Zwartje 7 e. C. P. v. Wees te Aalsmeer en Agnes 2e dez. In de jongere gewone produktieklasse gingen eerste prijzen naar de typische Hermina 2 e. Dr. Mr. W. v. d. Bergh- Stichting te Noordwijk en Afke 2 e. C. P. van Wees v.n. De levensproduktieklasse (min. 30.000 kg. melk) kende vier eerste prijzen waarvan la Marie 42, een typische melk koe e. C. P. van Wees v.n.; verder eerste prijzen: Aegumer Marie 33 e. L. Treur, Leimuiden; Hiltje 23 e. C. P. van Wees v.n.; Carolina 4 e. W. Vonk, Leimuiden. De groepen afstammelingen van één vader waren vertegenwoordigd door twee groepen ingezonden door K.I. „Vita Nova" v.n., t.w. la de groep van Wet- sens Teatske's Adema, behoorlijk uni forme groep, voldoend typische, wat tengere dieren, en lb de groep van Peanster Eduard, iets stukkiger, ver schillende goede dieren, doch met wel eens een bemerking op de niervorm. Een groep Willem-pinken van „Vita Nova" kreeg eveneens een eerste prijs. Een zeer goede klasse vormden tot Uitslag van Vebo kaaskeuring De uitslag van de Vebo-kaaskeuring luidt als volgt: Klasse A. Goudse kaas tot 8 kg: 1ste prijs D. Sol, Hazerswou de; 2de prijs T. F. W. v. d. Bas, Moor drecht: 3de prijs G. C. Kraan, Alphen aan den Rijn; Klasse B Goudse kazen 8-43 kg: lste prijs G. C. Kraan, Alphen a.d. Rijn; 2de prijs L. G. van Leeuwen,1 Zoeterwoude; Mevr. Hillenaar, Hoog- made; 3de prijs J. M. Kraan, Koude kerk aan den Rijn; Gebr. v. d. Meer, Alphen aan den Rijn. Klasse C, Goudse kazen boven 13 kg: lste prijs T. F. W. v. d. Bas, Moordrecht; 2de prijs Mevr. A. C. Paardekoper, Zoeterwoude; 3de prijs C. N. v. d. Akker, Leimuiden. Klasse A Leidse kazen tot 6 kg: lste prijs M. P. Heemskerk, Oud-Ade; 2de prijs A. Th. Straathof, Rijpwetering. Klasse B: Leidse kazen boven 6 kg: lste prijs J. A. v. d. Hulst, Oud-Ade: 2de prijs P. v. Ruiten, Kaag; 3de prijs Mevr. W. H. v. d. Steen, Leidschendam; Cursisten kaaskeuring. Klasse A: Goudse kazen: lste prijs Mej. A. v. d. Salm, Hoogmade; 2de prijs J. Vergeer, Nieuwkoop; Mevr. E. v. d. Akker, Lei muiden. Klasse B. Goudse kazen: lste prys mej. W. Zwetsloot, Hoogmade; 2de prijs mej. A. Onderwater, Zoeterwoude; 3de prijs mej. N. Rodenburg, Nieuw koop; mevr. A. M. Sol, Hazerswoude. Klasse C Goudse kazen: Mevr. E. v. d. Akker, Leimuiden: Klasse A. Leidse kazen: lste prijs mej. A. A. G. Straat hof, Rijpwetering. Cursisten dorpswedstrijd. Twee deel nemende groepen nl. Nieuwkoop en Hoogmade beide met 9 kazen. Gewon nen door Hoogmade met gem. 87.3 punt tegen Nieuwkoop 86.7 punt. slot de collecties volbloeden van één eigenaar, waarin na strijd la werd de Dr. Mr. v. d. Bergstichting v.n., met een knap uniforme groep dieren van goed tot zeer goed type. Op lb de groep van H. J. Kompier v.n. en op 1 c de groep van W. Vonk v.n. KAMPIOENSCHAPPEN Tot het kampioenschap der blaarkop stieren bracht het de reeds genoemde Dianus e. mevr. Straathof-Van Blok land; reserve-kampioen werd Reinard e. K.I. „Vita Nova" v.n. Kampioenkoe bij de blaarkoppen werd de bestsoortige en met een goed uier uitgeruste Klaro 6 e. G. Belt, Zoeter woude, terwijl de reservetitel ging naar Willie 13 e T. van Ingen v.n. Peanster Eduard en Linse beide van K.I. „Vita Nova" v.n. werden resp. kampioen en reserve-kampioen bij de zwartbontstieren. Bij de koeien gingen deze onderscheidingen resp. naar de hechte, typische doch platte Afke 56 e. v. d. Berghstichting en de typische, platte Dina 30 e. H. J. Kompier v.n. Ir. C. H. CAZEMIER Jongerenactiviteiten op Vebo-dag Onder belangstelling van o.a. de wet houders mr. J. Drijber en de heer C. J. van Schalk heeft vanmorgen in het Schuttershof de heer Chr. van de Poel, voorzitter van de Regionale Jongeren Commissie van de VEBO, de jongerenwedstrijddag in het kader van de VEBO-tentoonstelling ge opend- Hij richtte een speciaal woord van welkom tot de beide wethouders, tot het VEBO-bestuur en de juryleden en hoopte, dat de wedstrijden in elk op zicht zouden slagen. Voorts wees hij op het belang van een goede samen werking tussen de jongerenorganisaties van verschillende richtingen, zoals van daag zo duidelijk gedemonstreerd werd. Ir. P. Buok, oud-voorzitter van de VEBO. toonde zich eveneens verheugd over de goede samenwerking tussen de drie jongerenorganisaties. Hij wenste het jongerenbestuur een geslaagde dag toe. Hierna verlieten de deelnemers „Schuttershof" en begaf men zich naar het Veemarktterrein, waar de jongeren hun kraohten gingen meten in ver schillende wedstrijdonderdelen, zoals huishoudelijke wedstrijden (bloemen schikken, fruitmand opmaken, slaatjes opmakenbedrij f swedstrij d melk en door meisjes), wedstrijden voor jongens (melken, veebeoordeliina. werktuigher- kennen), vrije wedstrijden (merkarti- kelenprijzen voor meisjes en veevoeder en kunstmeststoffen herkennen en be oordeling van schapen voor jongens) en de open wedstrijd voor iedereen (ge- wichtschatten van levend vee en/of voedermiddelen Voorts was er nog een fotowedstrijd, waarbij het erom ging, wie de beste foto maakte tijdens de Jongerendag. ZUIVELHOW IN WAAG Velen hebben gisteren reeds een be zoek gebracht aan de Zuivelshow in het Waaggebouw, waar een prachtige collectie boerenkaas ligt uitgestald. Naast deze tentoonstelling van kaas soorten worden er door het Ned. Zui- velbureau kookdemonstraties gegeven en films gedraaid. Ook worden er zui vel werktuigen tentoongesteld. Voorts geeft een duidelijke grafiek het belang aan van een hoger eiwitgehalte in de melk. De bezoekers kunnen nog met gratis kaas naar huis gaan. Die kan men krij gen aan de verkoopstarid. Als men het gewicht van een stukje kaas redelijk goed raadt, kan men het zonder te be talen meenemen- Ook morgen is deze zuivelshow nog tot zes uur geopend. Tydens de gisteren gehouden fokveetentoonstelling van de Vebo vielen de hoogste bekroningen in de afdeling blaarkoppen ten deel aan: Kampioenstier: Dianus, eigenares mevr. M. J. M. StraathofVan Blokland, Rijp wetering; reserve-kampioenstier: Reinard, eigendom van K.I. „Vita Nova" g.a., Ha zerswoude. Kampioenkoe: Klaro 6, eigendom G. Belt Zoeterwoude: reserve-kampioenkoe: Willie 13, T. van Ingen, Woerden. Beste koe uit produktieklassen: Willie 13, T. van Ingen, Woerden. Eerste pryzen (klasse I): a.: „Vita No va" g.a., Hazerswoude; b.: H. Angenent, Woubrugge; c.: „K.I. „Vita Nova" g.a., Hazerswoude; d.: C. Duivenvoorde, Rijp wetering; e.: C. van Zwieten, Alphen aan den Rijn. Klasse II, 2-jarige stieren: mevr. M. J. M. StraathofVan Blokland, Rijpwetering. Klasse III, stieren geboren tussen 31 aug. '57 en 1 sept. '58: a.: J. G. Gar ritsen, Alphen aan den Rijn; b.: T. van Ingen, Woerden; c.: S. J. v. d. Stoel, Zoe terwoude. Klasse IVa. Melkgevende koeien: J. J. Verhaar. Ter Aar; b.: W. van Santen, Wassenaar; c.: J. H. Granneman, Hille- gom; d.: A. H. Rotteveel. Oude Wetering; e.: H. F. J. Mooren, Leimuiden. Klasse IVb: A. H. Rotteveel, Oude Wetering; Klasse IVc a.: C. Belt, Zoeterwoude; b: W. van Santen, Wassenaar; c.: H. v. d. Lip, Zoeterwoude; Klasse IVd. a.: S. N. Heems kerk, De Kwakel; b.: S. J. v. d. Stoel, Zoeterwoude. Klasse V. a.: H. F. J. Moo ren, Leimuiden; b.: H. Angenent, Wou brugge; c.: G. Trepr, Leimuiden; d.: W. van Santen, Wassenaar; e.: H. Roest, Zoe terwoude; f.: A. H. Rotteveel. Oude We tering. Klasse VI. a.: T. van Ingen, Woer den; b.: H. F. J. Mooren, Leimuiden; c.: L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; d.: W. van Santen, Wassenaar; e.: L. Eikeien boom, Rijnsaterwoude. Klasse VII, a.: Blaarkoppen, Levensproduktie, a.: A. H. Rotteveel, Oude Wetering; b.: W. Hoogen- doorn, Zoeterwoude; c.: idem. Klasse Vllb, a.: Gebr. J. en C. Hoogeveen, Noordwijk; b.: A. H. Rotteveel, Oude Wetering. Klasse Villa, a.G. W. v. d. Poel, Zoeterwoude: b: idem; c.: S. J. v. d. Stoel, Zoeterwoude. Klasse VlIIb, a.: H. Angenent, Woubrugge; b.: W. Hoogendoorn, Zoeterwoude. Klasse IXa, a.: mevr. M. J. M. StraathofVan Blokland; b.: H. Roest, Zoeterwoude; c.: Gebr. J. en C. Hoogeveen. Noordwijk; d.: H. v. d. Lip, Hazerswoude; e.: L. Eikelen boom, Rijnsaterwoude en f.: H. Ange nent, Woubrugge. Klasse IXb, a.: J. H. Granneman, Hillegom; b.: G. Belt, Zoeter woude; c.: H. v .d. Lip, Hazerswoude; d.: G. Belt, Zoeterwoude; e.: W. van Santen, Wassenaar f.: C. Verburg, Bodegraven; g.: idem. Klasse IXc, a: mevr. M. J. M. StraathofVan Blokland, Rijpwetering; b.: idem.; c.: idem.; d.: P. v. d. Marei, Wassenaar; e.: A. G. v. d. Akker, Zoeter woude. Klasse X, a.L. Eikelenboom, Rijn saterwoude; b.: idem. Klasse XI, Geen eerste prijs. Klasse XII, a.: H. F. J. Moo ren, Leimuiden; b.: H. Roest, Zoeterwoude c.: G. Belt, Zoeterwoude; d.: H. F. J. Mooren, Leimuiden; e.: idem. lasse XlIIa, a.: Coöp. Ver. voor K.I. „Vita Nova", Ha zerswoude; b.: A. H. Rotteveel, Oude We tering; c.: H. F. J. Mooren, Leimuiden. Klasse XlIIb, a.: H. Angenent, Woubrugge b.: mevr. M. J. M. StraathofVan Blok land. Rilpwetering; c.: Coöp. Ver. voor K.I. „Vita Nova". Hazerswoude. Klasse XIV, mevr. M. J. M. StraathofVan Blokland, Rijpwetering. Klasse XVa, a.: H. Ange nent, Woubrugge; b.: L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; c.: mevr. M. J. M. Straathof-Van Blokland, Rijpwetering; d.: C. Verburg, Bodegraven. Klasse XVb, a.: A. H. Rotteveel, Oude Wetering; b.: W. van Santen, Wassenaar; c.: S. J. v. d. Stoel, Zoeterwoude en d.: H. v .d. Lip, Hazerswoude. Zwartbont. Kampioenstier: Coöp. Ver. v. K.I. „Vita Nova" g.a., Hazerswoude: re serve kampioenstier: idem; kampioenkoe: Dr. Mr. v. d. Berghstichting. Noordwijk; reserve kampioenkoe: H. J. Kompier, Lei muiden. Beste koe uit produktieklassen: Dr. Mr. v. d. Berghstichting, Noordwijk. Zwartbont. Klasse I, a.: Coöp. Ver. voor K.I. „Vita Nova", Hazerswoude; b.: idem; c.: idem. Klasse II: Geen inzendingen. Klasse III: W. Verkerk. Nieuwveen. Klas se IVa, a.: H. J. Kompier, Leimuiden; b.: Dr. Mr. v .d. Berghstichting, Noordwijk: c.: Gebrs. v. d. Post. Zoeterwoude; d.: C. P. van Wees. Aalsmeer; e.: Dr. Mr. v. d. Berghstichting, Noordwijk. Klasse IVb, a.: H. J. Kompier. Leimuiden: b.: idem: c.: W. Vonk, Leimuiden; d.: C. P. van Wees, Aalsmeer. Klasse V. a.: Dr. Mr. v. d. Berghstichting, Noordwük b.: H. J. Kom pier, Leimuiden. Klasse Vla, a.: H. J.Kom pier, Leimuiden; b.: C. P. van Wees, Aals meer; c.: idem. Klasse VIb, a.: Dr. Mr. v. d. Berghstichting, Noordwijk; b.: C. P. van Wees, Aalsmeer. Klasse VII, a.: C. P. van Wees, Aalsmeer; b.: L. Treur. Leimui den; c.: C. P. van Wees, Aalsmeer; d.: W. Vonk, Leimuiden. Klasse VIII, a.: W. Vonk, Leimuiden; b.: H. J. Kompier. Lei muiden; c.: W. Vonk. Leimuiden; d.: C. P. van Wees, Aalsmeer. Klasse IXa, a.: L. Treur, Leimuiden; b.: A. Verbeij, Alphen aan den Rijn; c.: L. Treur, Leimuiden; d.: Bonda's Proef boerderijWassenaar. Klasse IXb, Dr. Mr. v. d. Berghstichting, Noord wijk. Klasse X, a.: C. P. van Wees, Aals meer; b.: H. J. Kompier, Leimuiden. Klas se XI: Dieren overgegaan naar ander klas sen. Klasse Xlla, a.: Dr. Mr. v. d. Bergh stichting, Noordwijk; b.: J. C. Klerk, Ha zerswoude; c.: Bonda's Proefboerderij, Wassenaar en d.: J. C. Klerk, Hazers woude Klasse Xllb, a.: Bonda's Proef boerderij, Wassenaar; b.: H. J. Kompier, Leimuiden. Klasse XIII: Coöp. Ver. voor K.I. „Vita Nova", Hazerswoude; b.: idem. klasse XV, a.: Dr. Mr. v. d. Berghstich ting, Noordwijk; b.: H. J. Kompier, Lei muiden; c.: W. Vonk, Leimuiden. Geregistreerde schapen. Kampioenooi: Eigenaar N. J. W. Olieman, Leidschen- dam; reserve kampioenooiL. Laan, Woer den; kampioenram: Bonda's Proefboerde rij, Wassenaar. Reserve kampioenram: A. Doelman, Leidschendam. Eerste prijzenKlasse I, a.Bonda s Proefboerderij, Wassenaar. Klasse II, a.: A H. de Jong, Hazerswoude. Klasse IHa, a.: N. J. W. Olieman, Leidschendam; b.: A. Doelman, Leidschendam. Klasse Illb: Bonda's Proefboerderij, Wassenaar. Klasse IV: L. Laan, Woerden. Klasse V: Bonda's Proefboerderij, Wassenaar. Klasse VI: Geen eerste prijzen gegeven. Klasse VII: G. J. Goedhart, Leiderdorp en L. Laan, Woer den. Klasse VIII, a.: N. J. W. Olieman, Leidschendam en b.: J. C. Garritsen, Al phen aan den Rijn. Klasse IX, a.: L. Laan, Woerden; b.: N. J. W. Olieman, Leidschen dam. Klasse X: L. Laan, Woerden. Varkens. Kampioenzeug: cat.no. 32 no. 12050 sterzeug. eigenaar: A. v. d. Eyk, Benthuizen. Res. kampioenzeug: cat.no. 60. no. 13076 sterzeug, eigenaar: A. J. Uitenbogerd. Zoetermeer. Kampioenbeer cat.no. 5, Gerrit 4730, eigenaar: Martha Stichting, Alphen a/d. Rijn. Res. kam pioenbeer: cat.no. 1. Leen 4880 P., eige naar: S. de Jong, Benthuizen. Varkens. Klasse I, a.: Martha-Stichting, Alphen aan den Rijn; b.: S. de Jong, Benthuizen. Klasse III: C. Duivenvoorden Rijpwetering. Klasse IV, a.: A. J. Uiten bogerd, Zoetermeer; b.: idem. Klasse V, a.: A. v. d. Eyk, Benthuizen; b.: idem. c.: M. S. Onderwater, Zoeterwoude. Klas se VI: W. Stijziger, Leidschendam. Klasse VII, a.: J. W. Roeloffs, Nw. Wetering; b.: idem. Klasse VIII, a.: J. W. Roeloffs, Nw. Wetering; b.: C. J. van Tol, Lisse; c.: id. Klasse IX, a.: A. J. Uitenbogerd, Zoeter meer; b.: J. H. van Leeuwen, Nieuwveen. Klasse X, a.: N. S. Onderwater. Stomp- wijk b.: idem. Klasse XI, a.: T. J. van Woudénberg, Zevenhoven; b.: S. de Jong, Benthuizen. Geiten. Kampioengeit: cat.no. 10, Ton- nie F. 330, eigenaar: P. Clement. Nieuw- Vennep. Res. kampioengeit: cat.no. 9, Marjan H. 353, eigenaar: P. Oosterhof, Nieuw-Vennep. Kampioenbok: cat.no. 2a, Rien. eigenaar: Prov. Bond, gest.: afd. Zoeterwoude. Res. kampioenbok: cat.no. 2 Roelof 4, 1474 S, eigenaar: C. J. van Tol, Lisse. Schoonste bok: cat.no. 1, Toreadoor H 6, eigenaar: Ver. tot Verb, van het Gei tenras. Nieuw-Vennep. Geiten. Klasse I: C. J. van Tol, Lisse. Klasse III. a.: P. Clement, Nieuw-Vennep; b.: P. Oosterhof, Nieuw-Vennep; c.: H. W. Turk, Zoeterwoude; B. Bruynis, Nieuw- Vennep; mevr. RademakerGroen, Kou dekerk aan den Rijn. Klasse IV, a.: H. W. Turk, Zoeterwoude; b.: P. Oosterhof, Nieuw-Vennep; c.: P. Clement, Nieuw- Vennep. Klasse V, a.: Gebr. v. d. Slot, Lisse; b.: H. W. Turk, Zoeterwoude. Klas- ite Als beschermheer van de Vebo nam de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, gistermiddag op het veemarktterrein een traditionele, maar steeds weer ongebruikelijke parade af. De parade van de Vebo- gladiatoren. Het was een imposant gezicht de zware, logge bekroonde blaarkoppeti en zwartbonten en de pittige geitjes, bijna bewust van hun waardigheid, langs te zien marche ren, geleid door hun verzorgers, die de vaantjes in ontvangst namen. „Eigenlijk zou ik mij tot de dieren zelf moeten wenden", zei mr. Klaa sesz daarna in zijn toespraak tot de inzenders en verzorgers, „Want het is net als die vader, die zich ieder jaar op moederdag een^geschenk liet geven. Toen men hem vroeg waar om. gaf hij ten antwoord, dat zon der hem zijn vrouw geen moeder zou zijn. En als deze dieren er niet wa ren zou U nu geen prijswinnaar zijn". „Maar Leiden is als agrarisch cen trum beroemd geworden door de door U verzorgde dieren. Vandaag kunt U terecht trots zijn. Lang hebt U op deze triomf moeten wachten, want fokken is een geduldig werkje. Maar het is nodig. De veehouderij gaat geen gemakkelijke tijd tege moet. De nieuwe minister van Land bouw heeft erop gewezen, dat de kwaliteit van vee en melkprodukten op een zo hoog mogelijk peil ge bracht zal moeten worden. Niet al leen voor de binnenlandse afzet, maar vooral voor de export. Het toe komstige beleid zal dan ook gericht worden op het stimuleren van het streven naar een nog hoger kivali- tatief peil". De Commissaris der Koningin wenste de inzenders en verzorgers van de bekroonde dieren geluk met hun prestaties en hun succes. Voor een leek ivaren deze levende bergen vlees pracht exemplaren. Ook de jury was dik tevreden. Maar door - haar uiteraard - kritische instel ling kon ze zelfs bij de hoogste be kroningen nog aanmerkingen plaat sen. De kampioen zwartbont stier „kon iets dieper in de flank" en de de reserve-kampioen kreeg een be merking achterbenen". Het zijn slechts een paar voorbeelden. Bijna steeds kon het nog beter. Wel een bewijs, dat hoe fraai de inzending ook is, het volmaakte na genoeg onbereikbaar is. Of zouden we dat volgend jaar, op de jubileum tentoonstelling van de Vebo te zien krijgen? voor oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE mei het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte JOH. H. BOELËE LEIDEN LEIDERDORP Morsweg 176 Tel. 21405 M. P. Splinterlaan 7 Tel. 26501 OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Maresingel 64 - Tel. 23684 P~m P E R Q U I N OEGSTGEEST Hoga Morsweg 78 Tel. 71584-21351 Ook voor ESSO OLIE naar v. d. Waalsstraat 46 - Tel. 20471 Twee buurmeisjes te Hengelo verdronken (Speciale berichtgeving) Bij de openbare zwemgelegen- heid aan het einde van de Vikker- hoekweg te Hengelo, zijn gister middag, twee buurmeisjes, de 3-jarige Hendrikje Gerritdina Vrugteman en de 5-jarige Anna Maria Klein-Polsvoort, in het wa ter van het Twentekanaal geraakt en verdronken. Een van de aan de Vikkerhoekweg wonende moeders werd door een ander kind gewaarschuwd, dat haar dochtertje na het middageten bij het water was gaan spelen. Toen de moeder ging zoe ken, maar geen kinderen meer vond, alarmeerde zij de politie. Enkele agen ten waren snel ter plaatse en ontdekten spoedig een van de meisjes in het wa ter. Per boot werd het drenkelingetje naar een politieauto gebracht, die het in recordtijd naar het Kon. Julianazieken- huis bracht. Medische hulpf die evenals een Rode Kruisauto op het moment van het alarm niet onverwijld beschikbaar was, bleek echter tevergeefs. Een grootscheepse actie, waaraan behalve zoekende en dreggende agen ten, een boot van de Rijkswaterstaat en vele kano's, zeilboten en andere vaartuigen van watersportliefhebbers van het nabijgelegen botenhuis en van passerende schippers deelnamen, le verde pas tegen het vallen der sche mering resultaat op. Schipper Van Laan dregde met een motorboot van de Hengelose haven het tweede meisje op, dat eveneens was verdronken en niet zoals men aanvankelijk hoopte alleen maar was weggelopen. se VI. a.: G. v .d. Mey, Leiden; b.: F. Schreurs, Nw.-Vennep; c.: B. Mooren. Oude Wetering. Klasse VII. Oudste groep, a.: mevr. RademakerGroen, Koudekerk a. d. Rijn; br P. Oosterhof, Nieuw-Ven nep. Jongste groep, a.: P. Oosterhof. Nw.- Vennep/ Klasse VIII: Gebr. v. d. Slot. Lisse. Klasse IX: Ver. tot Verbetering van het Geitenras. Nieuw-Vennep. Klasse X: Ver. tot Verbetering van het Geitenras, Nieuw-Vennep. Klasse XI, a.: H. W. Turk, Zoeterwoude: b.: P. Oosterhof. Nieuw- Vennep. Uitslag van de melkwedstrljd. gehouden tussen de zes beste melkers van het laatst gehouden melkexamen In het werkgebied van de VEBO: 1. Arie van Dorp, Hazers woude 192124 punten; 2. J. H. C. Veld huizen, Bodegraven 189122 pnt.; 3. D. A. van Ingen, Bodegraven, 186y211914 pnt.; 4. P. C. Herbert, Zoetermeer, 185 UT/2 pnt.; 5. J. Kastelein, Hazerswoude, 183'^—117V2 pnt. en 6. J. P. Boerefijn, Ter Aar. 178113 pnt. (Speciale berichtgeving) Het Kon. Ned. Landbouw Comité, de algemene organisatie van veehouders en landbouwers, bestaat 75 jaar en is daarmee de oudste standsorganisatie in ons land. In een buitengewone algemene vergadering, welke op woensdag a.s.. in het Kurhaus te Scheveningen zal worden gehouden, hoopt men dit voor de KNLC zo heug lijke feit feestelijk te gedenken Koningin Juliana heeft het voorne men kenbaar gemaakt deze bijeen komst by te wonen. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zal voorts de vergadering toespreken. Dit werd ons gisteren te Den Haag door ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het jubilerende comité, medege deeld. De herdenking zal worden voortgezet met een driedaags congres in Ernmel- oord op 29. 30 en 31 oktober. De bespre kingen hier zullen staan in het teken van de toeikomst van het Nederlandse platteland. Ook in de najaarsvergade ringen van de provinciale landbouw- maatschappijen zal men aandacht schenken aan het 75-jarig bestaan van het KNLC. Tenslotte komt er een ge denkboek, geschreven door de heer D. A. Piers te Veendam, met foto's van Cas Oorthuys. Een exemplaar hiervan zal aan de Koningin worden aangeboden. Aan de oprichting van het Landbouw Comité in 1884 is een langdurige periode van discussie voorafgegaan. Deze on derhandelingen vonden plaats tussen de toen reeds florerende gewestelijke orga nisaties. Er was evenwel een crisis nodig o.a. een vrij belangrijke toeneming van t.b.c. onder het rundvee, om de kogel door de kerk te jagen en de bestaande vereniging van de noodzaak van aan eensluiting te doordringen. Nadat omstreeks 1920 ook in de boe- renorganisatie êen splitsing was door gezet voQgens het patroon van de drie bekende zuilen, splitsing die tot aan de dag van vandaag voortduurt, hield het KNLC op vertegenwoordiger van de gehele Nederlandse boerenstand te zijn. De functie van centrale adviesinstantie voor de regering verviel daarmee. De heer Knottnerus wees erop, dat volgens zijn doelstellingen het comité zich nog altijd de taak wil voorbehouden als enig vertegenwoordiger van de landbouwers in ons land op te treden. Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK. Beroepen te Ritthem (Z.) (toez.) J. C. Nennie, vicaris te De Meern (U.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Berlicum C. van der Gies- sen te Tzuma Te Midsland op Terschel ling J. Bakker, kand. te 's-Graivenhage. Te 's-Gravenhage-Loosdulnen (6de pred.- pl.) A. de Bruin, laatstelijk predikant te Djakarta. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Alkmaar J. Bosma te Arn hem. Te Sneek F. E. Hulzinga te Hengelo GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND. Tweetal te Rijssen M. van de Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Brulnlsse.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11