Prinses Beatrix roemde de Leidse Universiteit en waarschuwde jeugd Bezoek aan de Assembléewaar zij de debatten beluisterde WILLEM II Werkzaamheden bouw nieuwe pier te Scheveningen zijn begonnen 1 Prij zen Dam - tot - Damrace werden uitgereikt Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 september 1959 Derde blad no. 29850 Drukke receptie van vier verenigingen Prinses Beatrix is vandaag uit New York vertrokken voor een reis van vier dagen door het dal van de Hudson. Zij zal uitstappen in plaatsen als Newburgh en New Paltz waar mensen wonen die afstammen van de eerste Nederlandse kolonisten in het gebied van de Hudson. De Prinses is voorts van plan mevrouw Roosevelt, de weduwe van wijlen president Franklin Roosevelt, op haar landgoed van Hyde Park en de gouverneur van New York, Rockefeller, te Albany te ont moeten en zal tijdens de reis nog een twintigtal programmapunten afwerken die deels officieel, deels niet officieel zijn. Eregast Columbia De Prinses is gisteren de eregast ge weest op een te harer ere gegeven diner vani de universiteit van Columbia. 's Middags is Zij nog aanwezig ge weest op een receptie die was georgani seerd door vier Nederlands-Amerikaan- se verenigingen. Prof. Henry P. de Vries van de Co- Kunbda-Universiteit was de belangrijk ste spreker op het banket dat werd ge geven door de Stichting Nederland- Amerika, een organisatie ter bevorde ring van de culturele betrekkingen tus sen de twee landen. Prof. de Vries zei tot de meer dan 200 gasten, van wie velen vooraanstaan de personen uit de academische wereld waren, dat „het kostbare erfdeel van onze landen een noodzakelijk dijk is te gen nivellerende eenvormigheid". Voor Nederland is de Columbia-Universiteit ee i blijvende herinnering aan het feit dat de Amerikanen niet beheerst wer den door plannen op grote schaal, stan daardisering en steeds grotere dingen. Verder waarschuwde prof. de Vries de Prinses ervoor geen algemene con clusies te trekken over de V.S. aan de hand van waarnemingen die op een korte reds zijn gedaan. ,Maar op één punt zijn wij het allemaal eens, na melijk, over de diepe eerbied en gene genheid van de Amerikanen van alle rangen en standen voor het Nederland se volk", aldus prof. de Vries. Tegen negativisme In haar antwoord heeft de Prinses zowel de Columbia-universiteit als de Rijksuniversiteit te Leiden geroemd om hun houding wat betreft de geestelijke vrijheid. „Het schijnt mij toe dat de positieve en opbouwende kritiek die wij in onze academische gemeenschap le ren, het enige wapen is tegen nivelle rende tendenties en de toenemende eenvormigheid van deze gemechanisee- de en gerationaliseerde eeuw. Door jon ge mensen aan te moedigen in positieve zin kritisch te zijn ten aanzien van de wereld rondom hen, is de Universiteit meer dan alleen maar de bron van vakkennis en de plaats voor weten schappelijke speurwerk", aldus de Prin ses. „Het bevorderen van gezonde kritiek is van zoveel belang omdat er zoveel jongemensen zijn de zo negatief in hun opvattingen zijn, dat zij de last van het leven dragen zonder hoop of idealen- Voor mij betekent het hebben van idealen niet noodzakelijkerwijs wat po pulair genoemd wordt, „idealistisch" zijn: het is meer een positieve houding je gein s het leven en ik ben van oordeel dat de zozeer verbreide negatieve hou ding onder de jongeren in Europa en Amerika en groot gevaar is voor onze Westerse beschaving. Het is te hopen dat onze universiteiten deze neigng kunnen tegengaan", aldus Prinses Bea trix' antwoord. Ontmoeting met Hammarksjöld Prinses Beatrix heeft voorts gisteren op een openbare tribune afgevaardigden van de V-N. horen debatteren over de vraag of de Algemene Vergadering de kwestie van de toelating van commu nistisch China tot de wereldorganisatie moet bespreken. Prinses Beatrix nam plaats op de eerste rij van de drukbezochte publieke tribune tussen minister mr. J. M. A. H. Luns en de chef-protocol van de V.N., Graaf de Noue. De heer Van der Stoel nam afscheid Als voorzitter Bond van Veehandelaren In de gisteren te Utrecht gehouden openbare vergadering van het Bedrijf schap voor de Handel in Vee heeft de heer J. P. van der Stoel afscheid genomen als voorzitter van dit be drijfschap. De heer Van der Stoel, die de initiatiefnemer is geweest tot het instellen van dit bedrijfschap, en die nadien tot voorzitter werd gekozen, heeft deze functie vjjf jaar bekleed. Voordien was hij gedurende meer dan 25 jaar voorzitter van de Nederlandse Bond van Veehandelaren. Met het neerleggen van het voorzit terschap van het bedrijfschap zet de heer Van der Stoel een streep onder een meer dan dertigjarige periode waar in hij zich gewijd heeft aan de opbouw van de organisatie op het gebied van de veehandel. Hij mag terugzien op een vruchtbare arbeid waarin veel in het belang van de bedrijfstak tot stand is gebracht. De vice-voorzitter van het bedrijfschap, de heer C. van Baren, schetste in het kort de verdiensten van de heer Van der Stoel, waarop deze nog eens in vogelvlucht de ontwikke ling op organisatorisch gebied in zijn bedrijfstak uiteenzette. De veehandel heeft thans in tegen stelling tot voor de oorlog toen de deur gesloten was, bij de overheid een wijd open deur en spreekt via het bedrijf schap mee in beleidskwesties, zo zei hij. Tot opvolger van de heer Van der Stoel koos het bestuur de heer C. Hoogen- doorn te Utrecht, voorzitter van de af deling Utrecht van de Nederlandse Bond van Veehandelaren. Hot debat werd enkele minuten ver geten toen de Prinses arriveerde. Op een gegeven ogenblik zette de Prinses een koptelefoon op om de ver taling te horen van de woorden van de afgevaardigde van Guatemala- Na gedurende tien minuten intensief het debat te hebben gevolgd, bezocht de Prinses het aangrenzend vertrek van de Veiligheidsraad. Eerder had zij reeds de kamer van de economische en so- ciaile raad bezocht. In een van de kamers werden 27 Nederlandse leden van het secretariaat aan de Prinses voorgesteld. Na een tiental minuten met hen te hebben gesproken werd zfj naar de 38ste ver dieping geleid om de secretaris-gene raal van de wereldorganisatie, Dag Ham marskjöld, te ontmoeten. Tenslotte werd in de particuliere eet zaal van de V.N.-afgevaardigden een lunch aangeboden. Daar ontmoette zij de nieuwe voorzitter van de Assemblee, dr. Belaunde van Peru. Medailles en ere-oorkonden De vier verenigingen die die receptie van gistermiddag organiseerden, waren de „National Society of Holland dames" van New York, de Nederlandse Vereni ging New York, de Sint-Nicolaasver- eniging van New York en de Ameri kaanse Vereniging van Hugenoten. De leidster van de „National Society of Holland dames", mevrouw Leighton Crawford, en de voorzitter van de Ver eniging van Hugenoten, Edmund Haw- ley, boden die Prinses medai'lles.aan waar aan heit erelidmaatschap van de vereni gingen ls verbonden. Namens die twee andere verenigingen werden de Prinses ere-oorkonden. overhandigd. Het was duidelijk dat die Prinses de ruim 600 aanwezigen voor zich had in genomen door haar vrije en beschei den manier van optreden. Prinses Bea trix droeg een blauw zijden japon, blau we schoenen en een hoed met veren van dezelfde kleur. Haar lange hand schoenen waren zwart- Haar juwelen bestonden uit een paarlen coMer, een paarlen armband en een broche. Geen noodtoestand in Amsterdam-Noord „Er is geen sprake van een nood toestand in Amsterdam-noord op het gebied van de gezondheidszorg", aldus de Amsterdamse wethouder mr. G. van den Bergh, in de raadszitting van gisteravond, in antwoord op de interpellatie van het raadslid mevr. E. van der SluisFintelman (PvdA), met betrekking tot het op korte ter mijn treffen van medische voorzie ningen in Amsterdaip -noord. Wethouder Van den Bergh zei, dat de gemiddelde tijd, die verstrijkt tussen waarschuwen en de aankomst van een ambulancewagen in Noord, zes minu ten bedraagt, nauwelijks één minuut langer dan in de stad bezuiden het IJ. In 1962 zal het ziekenhuis in Noord, dat 200 'bedden krijigt, gereed zijn. Medio 1960 kan met de bouw worden begonnen. De 4e manier van het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! Luister a.s. zondag 12. uur naar de Pete Fellemaa show U aangeboden door Willem DL 208 mtr Radio Luxemburg. Haagse burgemeester groef eerste zand af 4 (Van onze Haagse redactie) Dinsdag j.l., dadelijk na de sluiting van de buitenbaden van de Maatschappij Zeebad, hebben de werkzaamheden, verbonden aan de nieuwe pier te Schevenin gen, een aanvang genomen. Terstond werd overgegaan tot het afbreken van de cabines en andere bouwsels op de plaats, waar de as van deze pier is geprojec teerd, d.i. ongeveer ter hoogte van de plaats, waar de afrit van de boulevard, het z.g. slag, het strand raakt. Hiermede zijn twee dagen gemoeid geweest. Van daag begonnen de eigenlijke werkzaamheden voor de bouw met graafwerk aan de voet van het slag. Dit geschcidt met een graafmachine, welke vanmorgen om half twaalf door de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten in werking werd gesteld. De eerste kubieke meters zand werden dus door de eerste burger van de stad afgegraven. Teneinde deze pier welke 375 meter lang en 12 meter breed zal worden, te kunnen bouwen, hebben de Maatschap pij Zeebad en de Exploitatie Maat schappij Scheveningen een hypothecai re lening, groot 5 miljoen gulden, ge sloten en werden nog lopende leningen, ter grootte van 2 miljoen gulden in die nieuwe lening opgenomen Unicum ter wereld Het hoofdkenmerk van de nieuw te bouwen pier, welke word ontworpen door architect H. A. Maaskant, in het verlengde van de Zwolsestraat dus niet op de oude plaats komt te lig gen en naar verwacht wordt in april 1961 gereed zal zijn, is gelegen in de principiële scheiding, welke gemaakt zal worden tussen het gedeelte, dat be stemd is voor rust en dat, bestemd voor vermaak. Hierin zal de Scheveningse pier zich te enen male onderscheiden van de Engelse pieren, die in feite ker missen in zee zijn. Dit principe maakt de Scheveningse pier dus tot een uni cum in Europa, ja zelfs in de gehele Dr. Veldkamp Medezeggenschap tot werkelijkheid maken De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft vandaag te Utrecht, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Cen trale Katholieke Vakbeweging een rede gehouden. Hjj zeide van mening te zijn, dat het vandaag op sociaal- politiek gebied in de eerste plaats gaat om de formele medezeggenschap, zoals die zich op verschillende ter reinen heeft ontwikkeld, ook tot leven de werkelijkheid te maken. Spr. betoogde voorts, dat het belang rijk lijkt cm naast de afronding van een bevredigend stelsel van sociale zeker heid, waarin voor verschillende sectoren een basiszekerheid verankerd moet zijn, ruimte te laten en te scheppen voor een verdere en krachtige uitbouw van de bezitsvorming. In dg derde plaats wees dr. Veldkamp op de" actualiteit van de problematiek der werktijdverkorting en de noodzaak van een voortdurende be zinning op de wijze van loonvorming, ook per onderneming. Spreker stelde o.m. dat we ook in een tyd leven die gekenmerkt wordt door een rechtsorde, waarin het sociaal en arbeidsrechtelijk moment een grote plaats inneemt. Voorts vestigde hij de aandacht op de kwantitatief-economi- söhe instelling, die onze samenleving meer en meer kenmerkt. Voor de vak beweging zijn daarbij twee zaken van overheersend belang, namelijk de in standhouding en de uitbreiding van de werkgelegenheid en een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Tenslotte vestigde spreker aandacht op het belang voor de vakbeweging van het weten, dat het christelijk sociaal denken veranderd is. wereld, want de pieren in de V.S. zijn gelijk aan die in Engeland. Het. uiterlijke beeld van de pier zal derhalve zijn: een brug boven de zee, zonder ve rmaaksb e dr ij venuitsluitend voorzien van een aantal winkeltjes en vitrines, welke op enkele plaatsen ge concentreerd zullen zijn. De brug ein digt in een zonneterras, dat ruimte biedt voor 1200 stoelen en voor een over dekt café-restaurant met circa 250 plaatsen. Afgescheiden van de brug en het zonneterras is het. twee verdiepin gen omvattende, vermaaksgedeelte ge projecteerd, dat het best gekarakteri seerd kan worden als een „kindereiland" Gedacht wordt aan een soort „sprook- jestuin" op de benedenverdieping en aan eeh „autobaan" of „autoscooter- baan" op de bovenverdieping. Dit kin- dereiland zal via. een onder de Dier doorlopende brug met zonneterras ver bonden zijn Voorts zal aan het uiteinde van de pier op een platform een uitziehtstoren worden gebouwd, welke 28 a 30 meter hoog zal worden. Onder de toren komt een lokaal voor „klein vermaak". Bij het begin van de pier zal een 50 meter hoge reclamezuil verrazen. Oplichter had tot nu toe weinig succes Een nog steeds onbekende, ongeveer 25-jarige buitenlander, die Engels of Amerikaans spreekt en zich in het bezit heeft weten te stellen van enkele gestolen cheque-boekjes, heeft totnu- toé weinig geluk gehad met zijn pogingen daarmee in Amsterdam bij juweliers kostbare artikelen in te slaan. Langzamerhand wijzer geworden door vele vroegere oplichtingen, vroegen zij hem steeds zich met een paspoort te legitimeren, hetgeen hij zeide niet te kunnen. Niemand gaf hem iets mee. Eén juwelier accepteerde echter een cheque, maar zei daarna, diat hij het sieraad gereed zooi maken. De koper moest dan later op de dag maar terug komen maar kwam niet meer De recherche van het Bureau Singel zoekt met Interpol al sinds mei naar deze man: hij is circa 1.85 meter lang, slank, heeft blond krullend haar, is uiterst modieus gekleed en liep rond met een bijzonder exclusief wit-gouden armbandhorloge, dat door een juwelier op duizenden guldens wordt geschat. Hjj noemt zich Norman W. Ginsberg, want op die naam staan de cheques in het gestolen boekje van de Forst National Bank in Nashville, Tennessee, V.S. en maakt een uiterst beschaafde indruk. Uiteraard worden de cheques niet gehonoreerd, want de echte Ginsberg heeft zyn rekening laten blokkeren. Soms ook geeft de onbekende zich uit voor Robert Flynn, want ook op die naam heeft hij gestolen cheques cn wel van de Alabama Bank in Amerika. Verslag uitwerking E.E.G.-verdrag (Van onze Haagse redactie). „De gang van zaken in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) is op vele punten bevredigend geweest, maar er hebben zich ook ontwikkelin gen voorgedaan, die tot enige zorg aanleiding geven". iDt verklaart de regering in het verslag over de uit werking en de toepassing van het E.E.G.-verdrag, dat vandaag aan de Staten-Generaal is overgelegd. De wijze waarop de eerste maatrege len ter vermindering van de onderlinge handelsbelemmeringen zijn uitgevoerd, acht de regering bevredigend; ook de w ze waarop het bedrijfsleven in het algemeen heeft gereageerd .wordt be moedigend genoemd. Daartegenover stajat. dat de ontwikkeling van de ver houding tussen de E.E.G, en de buiten wereld niet zo bevredigend is geweest, als de regering had gehoopt en ver wacht. Op de vijftiende herdenkingsdag van de bevrijding van Nijmegen heeft burgemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx aan de voet van de St.- Stevenstoren een monument van Andriessen onthuld ter nagedach tenis van de tweeduizend Nijmege- naren, die in de tweede wereld oorlog om het leven kwamen. Na de onthulling volgde een kranslegging. Lustrumherdenking bevrijdingsdag In de begroting 1960, Algemene Za ken, wordt medegedeeld, dat, evenals zulks in 1955 is .geschied, het in de be doeling ligt in 1960 de nationale bevrij dingsdag als lustrumherdenking te vie ren. Aangezien bij de samenstelling van deze begroting echter geen vastomlijnde plannen bekend zijn, kunnen omtrent de wijze van besteding der gelden nog geen nadere mededelingen worden be schouwd. Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam heeft gisteravond bij de prij zen, die hij aan de Dam-tot-Damrace winnaars uitreikte, in het gemeentehuis van Zaandam een warm pleidooi voor de aanleg van tunnels onder het IJ en het Noordzeekanaal afgestoken. De heer Franken, die zelf in de toerklasse van deze race eind augustus als sprekend vechter voor een tunnel, in kikvorspak als deelnemer over de bodem van het Noordzeekanaal wandelde, zeide dat bij de aanleg van tunnels nationale belan gen zijn gemoeid en noemde het Noord zeekanaal zonder tunnels een barrière, die de ontplooiing, de industrie en de handel van Amsterdam en Zaandam ernstig belemmert. Vervolgens reikte hij in een enveloppe f. 2500 uit aan VARA-reporter Kees Buurman, die in de snelheidsklasse van de race met een tijd van 6 minuten 34 seconden eerste was geworden. Namens de VARA reikte Buurman dit bedrag terstond over aan een vertegenwoordi ger van het Nederlands Olympisch Co mité, dat de uitzending behartigt van Nederlandse atleten naar de Olympische Spelen, die in 1960 in Rome zullen wor den gehouden. Een zilveren sigaretten doos met het wapen van Zaandam en een inscriptie behield hij zelf. De Am sterdamse garagehouder J. F. H. Scheen, die in 7 mbinuten 50 seconden tweede was geworden, ontving uit handen van at- burgemeester een enveloppe met f. 1000 en f. 500 ging naar de derde prijswinnaar, de eerste luitenant Ho venier uit Roosendaal, die de afstand van Dam tot Dam in 8 min en 10 sec. had afgelegd. Aan een vertegenwoordi ger van de Ned. Spoorwegen en Van Gend en Loos, die buiten mededinging per trein een tijd van 7 min. 16 sec. hadden gemaakt, werd voor deze pres tatie een beker uitgereikt. In de toerklasse (afdeling originali teit) kreeg de heer T. C. Groot uit Am sterdam de eerste prijs (f. 500.-) voor zijn ploeg van 50 Batavieren, die de tocht over het water in kano's maakten. In de afdeling reclame werden bekers uitgereikt aan Honig's Fabrieken in Koog aan de Zaan, aan Van Leers Va- tenfabrieken uit Amstelveen en aan de Blaupunkt N.V. te Amsterdam. Burgemeester Franken zelf ontving evenals een 15-tal andere deelnemers in dc toerklasse een eervolle vermelding. Jongetje doodgetrapt Het tweejarig zoontje Frederik van de familie Oosterhof uit Heerenveen is gis/termiddag bij zijn verblijf bij de fa milie Meibos aan de Schoterlamdseweg te Oude Schoot door een trap van een paard tegen de borstkas om het leven gekomen. Het kind was in een onbe waakt ogenblik onder het prikkeldraad doorgekropen, om in het weiland met het paard te spelen. Wij maken de automobilisten er voor de laatste maal op attent, dat de inschrijving voor de puzzelrit van het Leidsch Dagblad - op zater dagmiddag 26 september - onherroepelijk maandag a.s. sluit. In antwoord op enkele vragen, die ons gesteld, werden, moeten wij mededelen, dat er niet op een motor of scooter aan onze Hutspot rally kan worden deelgenomen. Wel staat de inschrijving open voor scootmobielen. Maar nogmaals: men heeft nog slechts enkele dagen om zich voor de rit op te geven Inschrijvingsformulier Ondergetekende Adres Woonplaats schryft hierbij in voor de HUTSPOTRIT 1959. A .-klasse geroutineerden S v p starten m B-klasse (beginnelingen) x Kaartlezer (es) Kenteken auto Is een van beiden lid van een auto- of motorclub? Ja/neen. js op giro 57055 gestort Het msemtjtBeld a t 5.- gaat hlerbtfTÜEteTeHen) x Leiden, 1959 (handtekening) x Doorhalen wat niet van toepassing is.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9