Laatste nieuws Duizenden Westduitse studenten slachtoffer van gebrek aan plaats Belangwekkende mededelingen over landbouwkolonie Brazilië Officieel geen afivijzing van de kandidatenmaarafremmen van Juli gaf prima haringvangsten de toevloed der studerenden Middenstand van Oegstgeest heeft vele vragen en wensen DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Geen luilekkerland, maar Nieuive grond voor zeventig bedrijven fSpeciale berichtgeving) Er zgn in Brazilië enkele Nederlandse landbouwkolonies waarvan de in 1911 begonnen nederzetting Carambei en het tussen 1951 en 1954 gestichte Castrolan- da de bekendste zijn. Het zjjn orthodox- protestants - christelijke nederzettingen waar ongeveer 1000 Nederlanders een bestaan vinden. Men is intussen tot de overtuiging ge komen, dat het wenselijk is om meer kolonies te stichten. Tot dit doel werd te Zwolle een vergadering gehouden met Nederlandse gegadigden. De Nederland se consul te Curitiba in Brazilië, ds. W. V. Mulder en de heer J. de Jager, voor zitter van de coöperatie in dit gebied, hebben hier belangwekkende bijzonder heden verteld over de plannen. Gebied van 5600 ha. De bedoeling is een nieuwe kolonie, waarvoor de grond al is aangekocht, ongeveer 100 kilometer oostelijk van de twee bestaande (er liggen trouwens nog enige andere kolonies in de omgeving, waarvan een met rooms-katholieken is bevolkt en de andere met vrij-gemaakte gereformeerden). Het gaat om een ge bied van ongeveer 5.600 ha. Naar schatting zal de emigrant de grond kunnen overnemen voor f. 130 per ha. Hierop kunnen ongeveer 70 bedrijven worden gevestigd. Na verdere aankoop van gronden wil men dit aantal uitbrei den tot 100. Eenkele van de voorwaarden om in aanmerking te komen zijn: men moet een te goeder naam en faam be kend staande landbouwer 'of veehouder zijn, van orthodox protestants-christe lijke levensopvatting zijn en voldoen aan een kapitaaleis van f. 20.000. Ds. Muller maakte er geen geheim van dat men er geen luilekkerland vindt; ook de heer De Jager wees daarop. De meeste kolonisten valt het in het begin tegen, al vergeten ze dat na een jaar of vjjf, als de zaak goed begint te lopen, wel weer. Ben Essing krijgt gelijk De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) heeft met het ingestelde hoger beroep tegen het vonnis, dat de presi dent van de rechtbank in kort geding gewezen had, geen succes gehad. Vanochtend heeft het Gerechtshof te Amsterdam bij monde van president mr. J. Brongers bekend gemaakt, dat alle 5 grieven van appellant zijn verworpen en dat het vonnis van de president in zijn geheel is bekrachtigd. De actie, die de bond in april ondernam tegen de heer Ben Essing te Blokker, teneinde diens voornemen onmogelijk te maken het dansorkest van Victor Sylvester naar Nederland te laten komen voor een voor stelling, werd ook door het Hof onrecht matig genoemd. De bond werd veroordeeld in de kosten' van het hoger beroep, geraamd op f. 525. Voogdes bestolen: een jaar gevangenisstraf (Van onze Haagse redactie) De Haagse Arrondissementsrechtbank heeft overeenkomstig de eis van de of ficier van Justitie een jaar gevangenis- traf zonder aftrek door te brengen in de gevangenis voor jongelieden te Zut- fen opgelegd aan een 20-jarige Rot terdamse fruitwerker, die een hoeveel heid kostbare sieraden en zilveren voor werpen heeft' gestolen uit het woonschip van zijn voogdes te Leidschendam. De jongeman was het schip binnen gedrongen door een paneel uit te zagen. De diefstal was bedoeld geweest als wraakoefening en als middel om aan geld te komen voor een reis naar Frank rijk, waar de fruitwerker had willen dienstnemen in het Vreemdelingenle gioen. Prof. de Quay in Canada Minister-president prof. dr.^ J. E. de Quay is gisteren op het vliegveld van Montreal aangekomen, vanwaar h een vliegtuig nam naar Toronto voor een bezoek aan zijn zoon en dochter, die zieh daar in de buurt gevestigd hebben. In antwoord op vragen van journalis ten zei de minister-president het bezoek van premier Kroesjtsjef aan Amerika een goed ding te achten als een per soonlijke ontmoeting. Er zou echter nog veel moeten gebeuren voordat de twee volkeren ot elkaar "zouden komen. De reis van president Eisenhower naar Europa had veel bijgedragen aan ver steviging van de banden tussen de westelijke landen. Het Russische schot op de maan noemde hij een grote psychologische overwinning voor de Russen, maar het was in het algehele diplomatieke ka der gezien niet zo belangrijk als velen schenen te denken. LEIDERDORP FOTOCLUB „DAGUERRE" Ook de fotoclub „Daguerre" is weer begonnen met het houden van haar we kelijkse clubavonden. De voorzitter, de heer Goldberg, heette allereerst twee gasten welkom. De avond werd verdej: gevuld met het uitzoeken van dia's, wel ken in aanmerking kunnen komen voor de bondswedstrijd. Morgenmiddag tussen 3 en 4 uur bestaat in het gebouw Hoofdstraat 8 gelegenheid tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Janneke J., dr. van A. J. Plu en J. A. Jonker; Franciscus Th. J.. zn. van C A. Maris cn A. M. Pont; Bernardus C. L.. zn .van W. F. Meijer en C. H. Th. Pannekoek; Robert J. W„ zn. van L. A. J. van Berge Henegouwen en M. Th. J. Vos; Hendrik, zn. van H. Overhagen en T. N. Han Ondertrouwd; B. J. M. van Leur, 23 Jr. en P. F. Vink. 22 Jr. Getrouwd: H. G. A. Post, 37 Jr. en S. Buitendijk, 46 Jr.; J. C. Lameris, 34 jr. en C A. Tibbe, 28 Jr.; A. Woerlee, 37 Jr. en W. Blok. 31 Jr.; N. P. Huising, 38 jr. en A. C. X. Boersma 38 Jr. Overleden: J. J. M. Meijers. 71 jr. wed. van C. J. van Baal; A. M. van den Bos, 90 Jr.. wed .van J. K. van Rijs; A. Schot- telndreier, 75 Jr. Eerste gezinnen vertrekken in 1960 Over de nieuw te stichten kolonie werd meegedeeld, dat de grond overeen komt met middelzware klei in ons land, doch armer is aan fosforzuur en kali. Men kan er niet onmiddellijk beginnen met veeweiden. Het gras is er niet ge schikt voor. Begonnen moet worden met droge rijstbouw, waarin overigens een goede verdienste zit. Daarna kan met vee begonnen worden; hiermee bereikt men over het algemeen uitstekende re sultaten. Verder is de grond geschikt voor maisbouw, zoete aardappelen, ma niok (voor veevoeder en zetmeelwin- ning) en ook voor sinaasappelen en ba nanen. Proefnemingen leerden dat de tarwe er prachtig uitziet, maar de op brengsten vielen erg tegen. Men hoopt, dat in het voorjaar van 1960 de eerste tien Nederlandse gezinnen naar de nieuwe kolonie kunnen vertrek ken. Er zijn op het ogenblik 30 serieuze gegadigden. Airborne-dag in Oosterbeek De jaarlijkse herdenking van de ge sneuvelden tijdens de slag om Arn hem en Oosterbeek werd vanmorgen gehouden op het Airborne kerkhof te Oosterbeek. Reverend A. J. Pearson hield een toespraak. 1742 schoolkinderen uit Oosterbeek en YVolfhcze legden daar na bloemen op evenzovele graven. Na het bidden van het „Onze Vader" werden „The last post" en de reveille geblazen en zongen de aanwezigen de Engelse, Poolse en Nederlandse volks liederen. Nog volgde een kranslegging bij het gedenkkruis. Kransen werden ge legd namens H.M. de Koningin, de Britse ambassade, de gemeentebesturen van Arnhem en Oosterbeek en het Ne derlandse Oorlogsgravencomité. De avondherdenking zal te Arnhem worden gehouden. Russen drie jaar voor in de ruimte Dr. Wernher von Braun heeft gisteren verklaard, dat de Russen een voorsprong van ongeveer drie jaar ruimtetechniek hebben op de Amerikanen. De Ameri kaanse geleerden zullen die achterstand onmogelijk kunnen inhalen, zelfs al zou de regering hen alle financiële middelen geven waar zij om vragen. Alleen indien de Russen drie jaar stilzitten bestaat de kans dat Amerika gelijk op komt. Von Braun, die het ontwikkelingswerk van het Amerikaanse leger in het raket centrum te Huntsville leidt, zei te ge loven, dat de Amerikaanse raketwapens waarschijnlijk even ver zijn als de Rus sische, doch in ruimtebeohniek zijn de Russen de baas. „Ik ben ervan overtuigd, dat wij de R/ussen in twee of drie jaar kunnen inhalen, als zij nu meteen gaan stilzit ten. Wij hebben de hersens, de middelen en de mogelijkheden, maar worden be lemmerd door voortdurende herwaar deringen, rechtvaardigingen, her-recht vaardigingen, inplaats van met de ont wikkeling van onze ruimtevaartprojecten te kunnen doorwerken", verklaarde Von Braun. „Op het ogenblik hebben wij wel kleine raketten, en ook het besturings systeem, om de maan te raken, maar wat wij hard nodig hebben is een even grote en even zware raket als de Rus sen. Als men het mij vraagt kan Wash ington absoluut meer geld aan de ruim tevaart besteden. We veiHiezen kostbare tijd. Ik ben er zeker van, dat onze jonge astronauten Russische douanebeamb ten zullen tegenkomen als zij de ruimte betreden", aldus de Duitse raketgeleerde. Indonesische theeveiling in Antwerpen Hoge prijzen In Antwerpen is vanochtend de eer ste veiling van uit Indonesië afkom stige thee begonnen. Het aanbod om vatte 2321 kisten Java-thee, voor het grootste deel afkomstig van door de Indonesische regering overgenomen Nederlandse thee-ondernemingen. Er was grote belangstelling. Zowel naar het oordeel van Nederlandse han delaren als van Indonesische vertegen woordigers waren de prijzen aan de hoge kant. Geschat werd. dat van de eerste 20 partijen van ongeveer 400 kis ten tweederde deel naar Nederland werd verkocht. Ondanks warmte goede prijzen voor platvis In de maand juli waren de weersomstandigheden zodanig gunstig dat de visserij vrijwel zonder onderbreking kon worden uitgeoefend. De vangstresultaten bij de haringvisserij waren aanzienlijk beter dan in juli 1958. Gezouten haring en verse haring werden in vrij ruime kwanta aangebracht. De aanvoer van zeevis was iets geringer dan in juni; in het bijzonder het aanbod van rondvis. Ondanks het warme weer konden voor de meeste platvissoorten betere prijzen worden gemaakt dan in juni. De aanvoer van makreel was groot. De export van haring, bokking en zeevis was lager dan in juli 1958. De uitvoer van visconserven was vrij ruim maar aanzienlijk lager dan in juni. De haringvisserij werd op zeer ruime schaal uitgeoefend. Aan de haringdrijf- netvisserij namen 136 loggers deel, aan de haringtreilvisserij 91 treilers en log gers. Door de treilende schepen, uitge rust met sterke motoren, werden goede resultaten geboekt; die van vaartuigen met lichtere motoren waren aanzienlijk minder. De haringdrij fnetvisserij ver toonde sterk wisselvallige uitkomsten. De kwaliteit van de haring afkomstig van de treilvisserij was veelal beter dan dae van de drijfnetvisserij, wat ook tot uiting kwam in de afslagprijzen. Vooral voor groene haring werden nog zeer hoge prijzen betaald. Ook naar grote haring, geschikt voor exportdoeleinden, bestond veel vraag. CIJFERS De aanvoeren en gemiddelde prijzen van gezouten haring van het begin der teelt tot 31 juli vertoonden het volgen de beeld in- Jaren Kantjes Gem. pfrijs 1959 177.575 f 61.37 1958 1 84.917 f 51.35 1957 146.214 f 54.62 1956 211.405 f 43.09 In juli 1959 bedroeg de uitvoer van gezouten haring 1.892 ton voor een waarde van f 1.5 miljoen. De omvang van de export werd beïnvloed door het zeer warme weer; het ontbreken van grote maatjesharing speelde eveneens een grot rol. Afzet vond plaats naar West-Duitsland (785 ton), Betgie (635 ton) en Noorwegen (360 ton) In juli 1958 waren de exporttotalen van gezouten haring 2.141 ton en f 1.7 miljoen. Er kwam 4.268 ton verse haring aan de markt, waarvoor gemiddeld f 0 29 per kg werd betaald. Ruim 450 ton werd voor verwerking tot vismeel afge voerd. De export Van verse haring be droeg 1.728 ton voor een waarde van f 676.000.— tegen 1.771 bon voor een waarde van f 658 000,iin juli 1958. Af nemers waren onder meer België (262 ton) en West-Duitsland (1.354 ton). ZEEVIS Met de treilvisserij op verse zeevis werden in juli matige vangstresulta ten geboekt. De treilers en loggers met een motorsterkte van meer dan 500 pk oefenden veelal de haringtreil visserij uit. De aanvoer van zeevis werd voornamelijk verzorgd door de loggers en treilers niet een motor sterkte van 300 tot 500 pk en door de kotters. Vergeleken met juni liep de produktie van rondvis in juli terug van 2164 tot 1873 ton. De gemiddelde prys lag in beide maanden op f. 0.48 per kg. De aanvoer van platvis lag vrijwel op het zelfde peil als in Juni en bedroeg 1457 ton. De gemiddelde prijs steeg evenwel van f. 1.18 tot f. 1.35 per kg. Het hoge aanvoerpeil van makreel In de laatste maanden kon in juli worden gecontinueerd en bereikte het totaal van 1518 ton, met een gemiddelde prijs van f. 0,26 per kg. Slechts 42 ton werd tot vismeel verwerkt, terwijl 102 ton kon worden uitgevoerd. Vergeleken met juni liep het aanbod van schelvis op en wel van 641 ton. ge middelde prijs f.0 45 per kg tot 799 ton. gemiddelde prijs f.0.46 per kg. De ex port bedroeg 57 ton. Er kwam 475 ton kabeljauw aan de markt, waarvoor ge middeld f. 0.62 per kg werd betaald. Uitgevoerd werd 124 ton kabeljauw. De aanvoer van schol liep in juli, ver geleken met juni iets op en wel van 856 ton tot 872 ton; de gemiddelde prijs steeg van f. 0.59 tot f. 0.61 per kg. De export bedroeg 221 ton. Evenals in juni was tong- in de verslagmaand in ge ringe hoeveelheden aan de markt. De aanvoer bedroeg 361 ton tegen 350 ton in eerstgenoemde maand. De gemiddel de prijs liep zeer sterk op en wel van f. 2.86 tot f. 3.48 per kg. De gehele aan voer werd geëxporteerd. De import van verse en bevroren zee vis bedroes 433 ton voor een waarde van f462.000.tegen 429 ton voor f 534.000,in juli 1958. Geïmporteerd werd onder meer uit België (77 ton). Denemarken (34 ton), Noorwegen (34 ton) en West-Duitsland (225 ton). EXPORT In de maand juli 1959 werd 1.108 ton zeevis geëxporteerd voor een waarde van f 2.4 miljoen. In juli 1958 waren deze totalen resp. 1.305 ton en f2.2 miljoen. Afzet vond o.m. plaats naar Belgie (407 ton), West-Duitsland (104 ton). Frank rijk (120 ton), Italië (174 ton), Groot- Brittannië (158 ton). Zwitserland (34 ton) en de U.S.A. (42 ton). (Van onze correspondent in Bonn) Aan vele Westduitse universiteiten en hogescholen heerst een nood toestand op het gebied van collegezalen, laboratoria en leerkrachten. Uit alle delen des lands melden de universiteiten, dat er voor de natuurwetenschappelijke vakken een soort „numerus clausus" dient te worden ingevoerd, waarbij aspirant-studenten geweerd moeten worden op grond van plaatsgebrek, omdat de faculteiten letterlijk vol zijn. Overal numerus clausus De Westduitse grondwet garandeert aan ieder studeer-vrfjheid, ook wat de plaats betreft waar men studeren wil. Dit principe blijkt nu meer dan ooit een leeg begrip, omdat er voor het komende wintersemester, waarvoor in deze dagen de inschrijvingen plaatsvinden, eenvou digweg geen ruimte is voor de vloed van gegadigden. Deze vloed van aspi rant-studenten is een gevolg van vele geboorten in de eerste twee oorlogsjaren in Duitsland; de toen geboren kinderen zijn thans circa 20 jaar oud. De beperking waartoe de universitei ten op het stuk van de toelating on grondwettelijk moeten overgaan, betreft voornamelijk de vakken natuurkunde, scheikunde, medicijnen, farmacie en Mislukte aanslag op Messali Hadj Messali Hadj, leider van de Nationale Algerijnse Beweging (M.N.A.), een te genhanger van het Nationale Bevrij dingsfront (F.L.N-). is vandaag ont snapt aan een aanslag die in de buurt van Chantilly. ten noorden van Parijs, op hem gepleegd is. De nationalistische leider woont 6inds januari toen hij door de Franse rege ring na een gevangenschap van drie jaar werd vrijgelaten, in Chantilly. De aanslag geschiedde toen Messali Hadj zijn ochtendwandeling maakte. Volgens de eerste berichten werd een man die hem vergezelde gewond. Messali Hadj is tegen gebruik van geweld in de strijd voor vrijheid van Algerije terwijl de FLN Frankrijk met de wapens bestrijdt en onafhankelijk heid voor Algerije wil. De ongeveer 60- jarige Messali heeft reeds lang voor de tweede wereldoorlog gestreden voor de vrijmaking van het Algerijnse volk. Sedert 1952 was hij verbannen op Belle-Ue-en-mer voor de Franse kust. Op 15 januari werd hij door generaal De Gaulle vrijgelaten. Hij vestigde zich toen in Chantilly, ca. vijftig km van Parijs. Na de aanslag verklaarde Messali te geloven dat de aanslag gepleegd was met een mitrailleur of met granaten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 september. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: aardbeien 95, appelen 10—15, peren 932, andijvie 711, pronkibonen 1538, snijbo nen 2799, stambonen 4473, stokbonen 3654, kroten 1921 boerenkool 6, rode kool 17—26, eroene kool 8—18. spitskool 22—25, postelein 5—13, prei 8—20, rabar ber 512, spinazie 10—45, tomaten A 2047. B 3556. C 21—50, CC 20. uien 620, waspeen 10. witlof 55104. Per 100 stuks: meloenen 2577, bloemkool A 1436. B 1019, komkommers A 1938. B 10—19, C 21, sla 3—11.90. Per 100 bos: bleekselderie 53. bospeen 1025 .peterselie 35, selderie 3.10-7. AALSMEER. 16 september C.V. Centr. Aalsm. Velling G. A.: Clematis 1555. Gerbera 1039, Bouvardla 1540, Chry santen gr.bl. 60160, Idem kl.bl. 1026 per stuk. Gladiolen 4085, Ornlthogalum 40105, Cyclamen 50135, Dahlia gr.bl. 1538, Idem kl.bl. 1026, Freesla 60— 120, Asperagus puim. 50150.per bos. Anjers: rood 1129. roze 1124. wit 11 23. Orchid Beauty 1331 per stuk. Rozen: Better Times 816, Roselandla 6-10, Edlth Helen 820, Parel v. Aalsmeer 816, Geh. Duisberg 820, Pechtold 513, Verschu ren 512, Towny Gold 516, Mad. Of- man 515. Baccarat 1236, Montezuma 1343, Sweetheart 2—9, Nymph 23 per stuk. BARNEVELD. 17 september Coöp. Veluwse Elerveillng Barneveld-Ede: Week- aanvoer circa 1.200.000 stuks, waarvan thans 658.252 stuks geveild werden. Han del vlug. Notering: Eieren van 40/45 gr. f6.05—6.79. 45/50 gr. f 6.937.82, 50/55 gr. f8.17—10.75, 55/60 gr. f 11.12—13.28; eie ren 60/67 gr. f 13.6015.45, alles per 100 stuks. Elerveillng SBE: Aanvoer 293.802 stuks. Handel redelijk. Notering: Eieren 40/55 gr. f6.02—10.41, 55/60 gr. f 11—12.92, 60—67 gr. f 13.21—15.32; eendeeleren 50/60 gr. f5.05—8.06, 61/70 gr. f8.99—11.52, alles per 100 stuks. Een contactcommissie, optredend namens de beide plaatselijke mid denstandsverenigingen heeft zich in een uitvoerig schrijven gewend tot het college van B. en W. met tal van vragen en wensen. Allereerst wordt de aandacht gevraagd voor het nieuw te bouwen winkelcentrum in Oegstgeest-Noord. De plannen hiervoor zouden in 1960 worden uitgevoerd. De commissie verzoekt overleg inzake deze plannen. Men zou graag ingelicht worden over het aantal te bouwen winkels in het nieuwe centrum en voorts of de winkelpanden te huur zijn of gekocht moeten worden. De vraag wordt gesteld of het gaat om dagwinkels of wel om winkelpan den met woonruimte. Voorts of het ge meentebestuur voornemens is regelend op te treden ten aanzien van de verde ling van deze winkelpanden ter voor koming van het vestigen van meerdere bedrijven van dezelfde branche. Een punt van groot belang wordt ge acht of het gemeentebestuur van me ning is dat door een nieuw winkelcen trum het oude zal worden verdrongen. De middenstanders zelf zijn van me ning dat het oude centrum zijn beteke nis zal behouden. Er wordt in dit ver band gewezen op een groot verzorgings gebied dat zich uitstrekt van Oegstgeest tot aan het Leidse station. De commis sie acht verbetering op verschillende plaatsen dringend nodig zoals bijv. de toegang tot de De Kempenaerstr. vanaf de GeVers'straat. Bovendien wordt meer parkeerruimte in de De Kempenaer- straat noodzakelijk geacht. De aan dacht wordt gevestigd op de bouwval lige loodsen aan de Terweeweg. De vrij komend© ruimte zal kunnen dienen voor de aanleg van een neringstraat (achter zijde van de winkels aan de zuidzijde van de De Kempenaerstraat). In het nauwe gedeelte van de Gevérsstraat staan nog steeds de panden, die niet al leen een onooglijk aanzien geven, doch ook na afbraak zou een goede entree voor de gemeente ontstaan. Gevraagd wordt om een betere verlichting van het tweede gedeelte van de De Kempe naerstraat. In dit gedeelte zou het op heffen van het verbod tot vestiging van winkels aan de zijde van de Zendings school noodzakelijk zijn. De middenstanders zijn van mening dat niet alleen de zakenmensen doch alle bewoners het zouden toejuichen als bovengenoemde verbeteringen binnen kort tot stand zouden kunnen worden gebracht. De commissie hoopt dat bij de a.s. begrotingsbehandeling verschillende van de genoemde problemen besproken zul len worden en ze heeft in verband daar mee een afschrift van haar brief aan B. en W. aan alle leden van de gemeen teraad gezonden. tandheelkunde. Daarvoor zijn uitgebrei de labox-atoria nodig die niet aanwezig zijn. De bestaande lokalen zijn niet in staat de stroom van gegadigden voor een plaatsje te bevatten. Juist thans is dat uitermate pijnlijk, omdat er ener zijds sprake is van een enorme vraag, zowel op universiteiten naar leerkrach ten als in de industrie naar hooggekwa lificeerde, wetenschappelijke gevormde natuurkundigen, chemici en dergelijke. Tussen dit grote aanbod aan studenten en de tenminste even grote vraag naar afgestudeerden staat, zo is opgemerkt een veel te klein geworden universiteit Enkele uitzonderingen Uit een overzicht is gebleken, dat de universiteiten van Fiankfort, Würzburg. Marburg, Giessen, Freiburg. Bonn, Hei delberg, Hambui-g, Kiel, Mainz. Mün- chen en Keulen vergaande beperkin gen hebben; óf er worden toelatingsexa- Kroesjtsjef vandaag per trein naar New York vertrokken Kroesjtsjef is hedenochtend per trein uit Washington naar New York ver trokken. Er stond een extra-trein voor het Russische gezelschap gereed op het Union-station waar ook weer strenge veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Kroesjtsjef scheen in een uitstekend humeur en wuifde lachend naar een groep fotografen. Bij zijn afscheid zei hij te hopen dat de zon zou blijven schijnen op de goede verhouding tussen Amerika en Rusland. Hij gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de ontvangst in de Amerikaanse hoofdstad en zei dat er de basis voor zijn reis door de VS mee gelegd was. Het gezin Kroesjtsjef stapte in en comfortabel gemeubileerd rijtuig, het laatste van de trein van vijftien wagons. Het salonrijtuig bevat ook een aparte keuken. Kroesjtsjef heeft tijdens de reis de beschikking over verscheide ne negerbedienden. Bij zijn aankomst op het station toonde Kroesjtsjef be langstelling voor de (tegenwoordig ook in Nederland bekende) reisbagageauto maten, waar men voor een geldstuk een bepaalde tijd zijn bagage kan opbergen. Eiermarkt: Aanvoer 2.150.000 stuks. Han del kalm. Notering: Eieren 61/65 gr. f 14.25 15.25, algemene prijs f 14.55 per lOOst., kiloprijs f 2.35, basis 62 gr., eieren van 53/ 60 gr. f 10.25—14. kiloprils f 1.92—2.33, 44/52 gr. f6.75—9.75, kiloprijs f 1.52—1.88. Prijsnotering Gelders-Overllsselse Ver eniging van EierhandelarenGrote eieren f 14.3515. gewicht 62/68 gr., kleine eie ren f 11.25—14.25. gewicht 56/61 gr., hen- neeieren f 69.50. gewicht 42/52 gr. GOUDA, 17 sept. Kaasmarkt. Aanvoer 181 partijen kaas. Eerste kwaliteit per kg.: 2.18 tot 2.26, tweede kwaliteit per kg. 2.10 tot 2.27 en extra kwaliteit per kg. 2.27 tot 2.44. Handel goed. WOERDEN. 16 september. Aangevoerd 146 partijen Eerste kwalteit f2.182.26. Tweede kwaliteit f2.10—2.17. extra kwa liteit f2.182.26. tweede kwal. f2.10 2.17. Extra kwaliteit tot f2.34. Handel matig. mens vereist, óf men eist een laborato riumplaats als toelatingsbewijs, óf men heeft voor vakken als natuurkunde, scheikunde en farmacie, de faculteit doodgewoon gesloten, omdat men geen plaats meer heeft^ Te Tlibingen en Göt- tingen bestaat geèn „numerus clausus". maar men heeft de aanmelding voor tandheelkunde desondanks gesloten De Vrije Universiteit te Berlijn kent reeds sedert de oprichting in 1949 een numerus clausus, het maximum is hier 10.800 studenten. Hetzelfde geldt voor de Berlijnse Technische Hogeschool met 8000 studenten; de technische ho gescholen te Stuttgart. München. Han nover, Brunswijk, Karlsruhe en Darm stadt kennen alle de numei-us clausus, ten dele voor vele. anderdeels voor alle vakken. Alleen de universiteiten te Münster, Saarbrücken en Erlangen en de Technische Hogeschool te Aken mel den geen beperkingen, maar overigens is men genoodzaakt twintig tot vijftig procent van de kandidaten (dat zjjn duizenden jongens en meisjes) af te wij zen. Men spreekt overigens in het al gemeen niet van een afwijzen der kan didaten, maar van een afremmen van de vloed van studenten Reorganisatie in Rood-Cliina De regering van communistisch-Chl- na heeft een ingrijpende reorganisatie aangebracht in het ministerie van De fensie de staatsveihgheiddienst en de generale staf van het leger, aldus een bericht van het persbureau Nieuw-Chi- na. Maarschalk Peng te Hwai is afgezet als minister van Defensie. Zijn plaats is ingenomen door Lin Piau, totnutoe een der vice-premiers. Peng behoudt echter zün functie als vice-premier. BEURSOVERZICHT Afbrokkelend en ongeanimeerd Amsterdam, 17 september. De beui-sstemming was vandaag niet erg opgewekt want terwijl New York een licht herstel had laten zien liepen hier de koersen achteruit. Men schreef dit voornamelijk toe aan gebrek aan koop lust en aan het aarzelende verloop van de Westduitse beurzen, waar eveneens de gang eruit is en de vast© stemming van gisteren weer verdwenen was. Philips was op 636 een viertal punten lager, Unilever zakte in tot beneden 640 handhaafde maar daarna terugliep tot terwijl Aku zich aanvankelijk nog goed 369. Kon. Olie was in Amerika dollar lager en op dit niveau bewoog zich ook de Amsterdamse koers n.l. rond de f. 160. In alle hoeken was het zeer stil, men neemt een afwachtende houding aan. Het bestuur van de Bandar Rubber en Bandar Oliepalmen heeft bekendge maakt dat een bod op de aandelen is te verwachten. In verband daarmee werd hierin vandaag geen notering opge maakt. Het verslag van de Senembah opende weinig nieuwe perspectieven. De koers van Amsterdam Rubber brokkelde af. Ook die van Deli bleef niet gehand haafd. De scheepvaartmarkt was even eens ongeanimeerd en luier. De 4%% lening Bank voor Ned. Ge meenten werd onveranderd geadviseerd op 100. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 17 SEPTEMBER Londen 10.59%—1060; New York 3.77% —3.78%; Montreal 3.98—3.98V4: Parijs 7702%77.12%; Brussel 7.557.55%: Frankfort 90.31—90.36; Stockholm "3.02 —73.07; Zürich 87.33—87,38; Milaan 60.89%60.94%; Kopenhagen 54.78% 54.83%: Oslo 52.94-52.99; Wenen 14.64% —14.65%; Lissabon 13.21—1322%; An kara 3.76%3.77%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 17 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100^ Ned '59 4% 100i« - Ned '53 3% 95 94j| Grootboek obl 3% 80 80 Ned '47 3% (3) 92 93% Ned -51 3% 96 *ed '53 (3^4) «JA 9$, Ned '56 3V4 "L 83% Ned '48 3-4 89', 89L Ned 59 4>4 88'4 98% Ned 54 3% 8° 80 Ned '55 I 3% 90 90 Ned '55 n 3V4 91',sB Ned '37 3 8944 Dollarlng '47 3 91'1 82 Investeringscert 3 97 ft 97f. Ned 62-64 3 98'/, 98% Indie '37 A 3 94A 94A Grootboek '46 3 89%OB Ned WB 6% 110 109% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ina B 42% 42 Nat Handelsbank 162% 161% Ned HandelmU 245G.L. 240GB Amst Rubber 99 98% H.VA 149% 149% Senembah 206 207GB A.K.U 372% 369% Berkel's Patent (v.) 272G.B. 272GB Caivé Delft cert 640 636 Deli Mij .en (Ver.) 169.90 169.50 Kon Pap v Gelder 246G.B. 243 Hoogovens cert 573G.B. 566 MUller en Co NB 311 310% Ned Kabelfabr 405G.B. 407GB Philips 639% 636% Philips pref.243G.B. 244% Unilever 644% 641% Wilton Feyenoord 211% 214 Biliton 2de r 337% 332 Dordtse Olie gew 725GB 723GB Kon Olie (f 20 -) 162.50 162 Idem (50 f 20—) 161.25 160.20 Holl Amer Hjn 164 162% Java China Paket 151 149 KLM 124 124.50 Kon Ned Stmv Mli 160% 159 Kon Paket Mi) 129% 129 Stoomvaart M(j Ned 168 167 Nlevelt Goudr eert 140% 138% v Ommeren eert 249% 246 Kon Rott Lloya 150 Ned Scheepv Unie 142 140 NIET-ACTIEVt OBLIGATIE Prov en Gem leningen Adam 47 (3%) 3.. 94% Ideïli 48 3%> 94% H'dam '52-1 (4%) 98% 99 Idem -37 I-II1 (3%) 94% Idem "38-1 (3%) 04}. Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 104% 104% td NWB '52 (4%) 99 98i'c Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 79% 97% Premieleningen A'dam '53 3 97 95% A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 82 82% A'dam '56 II 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2%.... 82 Den Haag '52 I 2% 88 88% Idem n 2% 87% 88% R'dam '52 I 2% 89% Idem n 2% 90% 90% Idem *57 2% 98% 98% Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl 1957 2% 98% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen RobecQ 209 208 Amst Bank 325 319% HBU eert 248 248 Rott Bank 295% 295% Twentsche Bank 269% 262 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 388L 385 Borneo Sum H MJJ 71% 72 Ned G en Sp fabr 295 298 Kon Ned Grofsm 157% 157% Internatio 140 140 Int Kunststoffenlnd 48 46 Leidse Wolspinnerij 379 Rott. Droogdok Mi) 633 631 Sikkens Lakfabr *53 609 610 Ned MU Walv.vrt 118 118 Zaalberg 144 1 Ing bur v Bouwnfjv 257 Spoorwegen UelJ Spoorweg Mf], 85L Amerik. fondsen Canadian Paciflo R 26% 26H Intern Nickel 94% 94% Anaconda 62 61% Bethienem Steel 55% 55% Cities Service 52% 52% General Motors 54% 54ft '<ennecott 96 96% PeDtiblic Steel 77%E 77% Shell Oil 74% "4% Union Pacific 30LI 31 On States Steel 102% 10l%exd Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen v Edeimet Kon AA Pref w a idem 76 84 340L Mni) Constructie 4251 Ver FouwfabrteKer 284 Werntnk's Betonm 141 Van Wyk Textiel 104 16/9 75 85 335L 424GE 282 141GB 103

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5