©ster Twee zaken schijnen Russische premier bijzonder hoog te zitten Dames-Heren Rijwielen f89. Met een enkel woord Agenda KINDERRIJWIELEN f56.00 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Vervolg van pag. 1 Verhaal over briefjes ivas „gelogen" Twee onderwerpen schenen Kroesjtsjef bijzonder hoog te zit ten, namelijk Berlijn en de han delsuitbreiding. Hij gaf de indruk dat de standpunten over Berlijn elkaar niet zo ver ontlopen, doch toonde met geen enkel woord aan, dat de Russen hun wensen om trent Berlijn hebben gewijzigd. Deze kwestie moet beslist geregeld Worden, aldus Kroesjtsjef, en het was duidelijk dat hij hierover uit voerig met de president wilde spre ken. Hij verklaarde zich bereid ieder Westers voorstel te willen onderzoeken en zeide in dit ver band, dat men elkaar halverwege tegemoet behoort te komen. Aan deze uitspraak zal Eisenhower hem nog wel eens herinneren. Het levendigst werd Kroesjtsjef, toen hij improviserend moest reageren op vragen, die hem werden gesteld. Geen vraag maakte hem woedender dan de eerste: was het waar, dat hy tijdens de vergadering, waarin h\j zfjn rede tegen Stalins regime had gehouden, de anonie me vraag had ontvangen, luidende: „Wat deed g\j gedurende dat regime?" Volgens het verhaal zou Kroesjtsjef prompt gevraagd hebben van wie deze vraag afkomstig was en toen niemand durfde te reageren, zou hjj lachend heb ben gezegd: „Dit is meteen een ant woord op de vraag over mjjn gedrag". Het was Kroesjtsjef reeds aan te zien, toen deze ffraag werd gesteld, dat het onderwerp hem allerminst beviel. Iemand, die dergelijke fabels vertelt, ald-us de Rus, probeert mij in moeilijk heden te brengen. Hij achtte dit een provocatieve vraag en verklaarde uit drukkelijk, dat het verhaal gelogen was. Daarmede leek de stemming danig verstoord, doch bdj zijn antwoord op de tweede vraag over het maansdhot bleek Kroesjtsjef alle gramschap weer te zijn vergeten. Of men door dit schot bezit van de maan had genomen? Neen, hij was geen voorstander van particulier eigendom. Wanneer hij sprak van „onze" victorie, bedoelde hij de zege voor de gehele mensheid. Boedapest Vlak daarop zag men hem echter weer grimmig. Hij had verklaard tegen interventie te zijn. Hoe kon hij dan het gedrag van de Russen in Hongarije ver klaren? Kroesjtsjef verklaarde niets, maar antwoordde, dat hij even onaan- Her ter en Gromyko stelden agenda vast Bezoek aan proefboerderij De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S. en de Sovjet-Unie, Herter en Gromyko, zijn het gisteren voorlopig eens geworden over de volgorde, waarin president Eisenhower en premier Kroesjtsjef eind volgende week in Camp David de voornaamste kwesties zullen1 bespreken. Dit is meegedeeld in een communiqué van het „State Depart ment", dat werd uitgegeven, nadat de twee ministers een onderhoud van drie kwartier hadden gehad in het bureau van minister Herter. Het gesprek werd in dezelfde vriendschappelijke en open hartige sfeer gevoerd als dinsdag de ge- dachtenwisseling tussen Eisenhower en Kroesjtsjef in het Witte Huis, aldus het communiqué. Kroesjtsjef heeft gisterochtend in hemdsmouwen een blik op Washington geslagen. Om kwart voor acht in de morgen stapte hij volkomen onverwacht uit. Blair House en nam vier minuten de omgeving in zich op. Nog wat vermoeid eruit ziend ademde hij een paar keer diep de frisse herfstlucht in en lachte de toegeschoten fotografen en verslag gevers toe. Hij kon echter geen ant woord geven op hun in het Engels ge stelde vragen. Korte tijd later vertrok de Russische premier met zijn* echtge note naar een proefboerderij te Belts- ville op 30 km. van Washington. Een grauwe lucht en een kille wind hadden inmiddels de plaats ingenomen van het zonnige weer van dinsdag. De Amerikaanse minister van Land bouw, Benson, ontving de Kroesjtsjefs in Beltsville. De wachtende menigte nieuwsgierigen gaf geen blijken van geestdrift. Benson vertelde Kroesjtsjef dat het kapitalisme de Amerikaanse boeren geholpen had een „nergens ge- evenaarde" landbouw te ontwikkelen. President Eisenhower was gisteravond de eregast aan het diner dat de Rus sische premier in de Russische ambassa de aanbood. Alle officiële gasten waar toe behoorden vice-president en mevr. Nixon, droegen avondkleding. Premier Kroesjtsjef, de Russische ambassadeur Mensjikof en de andere Russische func tionarissen droegen geen officiële kle ding. De aanwezigen zaten aan een hoef ijzervormige tafel in de prachtige ont vangstzaal op de eerste verdieping aan de voet van de met rode lopers beklede trap. Talrijke toeschouwers zagen de gasten aankomen. De president en me vrouw Eisenhower werden luide toege juicht. De zwarte zijden avondjurk met groe ne stola van mevr. Eisenhower contras teerde met de eenvoud van de grijze middag jurk van mevr. Kroesjtsjef. Tot de overige Amerikaanse gasten behoor den ministers en de broer van de presi dent, dr. Milton Eisenhower. Het diner heeft drie uur en twintig minuten geduurd. Kroesjtsjef leidde me vrouw Eisenhower aan de arm de trap pen af en Eisenhower nam de arm van mevr. Kroesjtsjewa. De Russische mi nister-president lachte en had kennelijk plezier. President en mevr. Eisenhower werden door de menigte voor de Russi sche ambassade toegejuicht, toen zij wegreden. Enkele minuten later, nadat ook de andere Amerikaanse gasten ver trokken waren, reden de Kroesjtsjefs te rug naar Blair House, hun verblijf te Washington. De Amerikaanse reis van Kroesjtsjef heeft geen verandering van de Russische gedragslijn tegenover de uitzendingen van de BBC naar Oosteuropese landen gebracht, aldus maakte de BBC in Lon den bekend. In tegenstelling met de opheffing van het storen der Stem van Amerika ondervinden de Engelse uit zendingen nog last van de Russische stoorzenders. gename tegenvragen kon stellen. In Hongarije zelf had hij zijn positie vorig jaar tot wederzijds genoegen uiteen kun nen zetten (weer iets wat de Ameri kaanse pers niet voor zoete koek aan neemt) en hij wenste thans niet terug te komen op oude moeilijkheden. Hij wenste het einde van de koude oorlog en met deze opmerking trachtte hij weer olie op de golven te gooien. Van dat moment af ging alles voor hem van een leien dakje. Een vraag over de positie van de joden in de Sovjet-Unie gaf hean kans uit te weiden over de gelijkheid van alle geloof en rassen in zijn land en de vraag of hij, sprekend over de kapitalisten, gezegd had: „Wij zullen jullie begTaven" gaf hem een schone gelegenheid tot een oratie over de toekomstige overwinning van het communisme in de wereld. Dat begraven had hij nooit letterlijk bedoeld, doch hij had slechts willen zeggen, dat gelijk het kapitalisme gevolgd was op het feodalisme, zou het communisme de volgende fase na het kapitalisme zijn. Rit door Washington Kroesjtsjef maakte na zqn bezoek aan de persclub per auto een rondrit door de Amerikaanse hoofdstad, waarbij hij be geleid werd door minister Gromyko en door Cabot Lodge, de Amerikaanse am bassadeur bij de V.N. Bij het Lincolnmonument, dat aan de oever van de Potomac ligt, stapte het gezelschap uit. Staande voor het grote beeld van Lincoln, zei de Sovjet-leider tot een verslaggever van de televisie: „Het Sovjet-volk buigt zich voor Lin coln en zijn werk. Hij was waarlik een groot man, een mens die zijn leven wijdde aan de strijd om de vrede". Op de vraag of hij Washington mooier dan Moskou vond, antwoordde de Rus enigs zins geïrriteerd: „U zou moeten weten, dat voor mij Moskou de beste stad ter wereld is. U moet dergelijke vragen, die zouden kunnen leiden tot netelige ver gelijkingen, niet stellen". Vervolgens ging de rit langs het in drukwekkende gebouw van de „National Gallery of Art" en het gedenkteken voor Jefferson terug naar Blair House waar de Kroesjtsjefs logeren. Na een korte rust begaf de Russische leider zich naar het Kapitool waar hij met de leden van de commissie van Buitenlandse Zaken uit de Senaat de thee gebruikte. Hij werd daar met vra gen bestormd over de Russische politiek en zijn houding tegenover de wereld vrede. Nieuws leverde dit gesprek echter niet op. Dode.en 8 gewonden Projectiel explodeerde Tijdens een bivakoefening welke gehouden werd door het eerste in structiebataljon van het regiment Kornwerderzand uit de legerplaats Ossendrecht, in een oefenterrein gelegen tegenover deze legerplaats heeft zich gisteravond een ongeluk voorgedaan, dat aan de comman dant van de batterij, de 33-jarige gehuwde kapitein P. A. de Roos, wonende in Bergen op Zoom, het leven heeft gekost. In de namiddag hadden enkele militairen in het terrein een projectiel gevonden, dat na de vondst achter een boom werd geplaatst,. Terwijl de com mandant van het oefenende onder deel rond zeven uur een bespre king met zijn kader hield, explo deerde het projectiel. Bij deze explosie werd de kapi tein zodanig gewond dat hij later in een ziekenhuis te Bergen op Zoom overleed. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond werd de wachtmeester F. J. Kuys uit Rilland Bath, die nu wordt ver pleegd in een ziekenhuis te Bergen op Zoom. Licht gewond werden verder nog zeven kaderleden, namelijk twee kor netten en vijf wachtmeesters, vanwie er enkele verpleegd worden in de zie kenzaal van de legerplaats en enkele eveneens in een ziekenhuis in Bergen op Zoom. Totnutoe is niet bekend hoe het projectiel zo onverwachts kon ex ploderen. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in. Antiekbeurs trok 30.000 bezoekers De Antiekbemrs is in het- Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft, is gis teravond officieel gesloten. Deze beurs heeft ruim 30.000 bezoekers getrokken. De heer A. de Boer uit Amsterdam, voorzitter van de Vereniging van han delaren in oude kunst in Nederland deelde mede, dat de beurs voor de deel nemers een groot succes is geweest. De vice-voorzitter van de Stichting Oude Kunst en Antiekbeurs, de heer Bern- hard Stodel, bracht dank aan allen die hun medewerking hebben verleend, in het bijzonder aan de heer Marcel B. Keezer, de organisator van de Beurs. Aan de heer D. H. G. Bolten, direc teur van het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof te Delft, overhandigde hij als geschenk een Chinese schotel, nadat de heer Bolten een dankwoord had ge sproken, deelde tenslotte de heer A. de Boer, med e dat de heer Schu im an in 1960 voorzitter van de beurs zal zijn. advertentie Ks dè verf Synode Chr. Geref. Kerken De generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Rot terdam gehouden zitting verschillende rapporten behandeld. Nadat de synode geruime tijd in comité vergaderd had behandelde zij in openbare zitting een instructie van de particuliere synode van het oosten over de levenshouding van de christenen in deze tijd. In de discussie werden ver schillende wensen kenbaar gemaakt. De synode heeft de conclusies opnieuw naar de commissie terugverwezen. Ds. M. Baan te Dordrecht rappor teerde vervolgens over algemene diaco nale en sociale aangelegenheden. Aan de orde kwam hierna een in structie van de particuliere synode van het westen inzake de ambtelijke bear beiding van bejaarden. De synode nam deze instructie aan. Zij deed vervolgens verschillende kleine rapporten af en ver wierp een instructie van de particuliere synode van het noorden over het stich ten van nieuwe kerken in ontwikke lingskernen waar geen Chr. Geref. Kerk is. Hoewel de synode met de tendens van het voorstel wel meeging aanvaard de zij de instructie toch niet. Variatie in vijfvoud (Van onze t.v.-medewerker) Het KRO-progra-mma van gisteren opende met een herdenking van een halve eeuw gecentraliseerde katholieke vakbeweging. De voorzitter van de KAB was daartoe naar de studio gekomen, maar hij had het aan één kant gemak kelijker dan hij vermoed zal hebben; aan de andere zijde echter wel weer moeilijker. Eenvoudig was het n.l. wel, dat Joop Reinboud aüs interviewer en gangmaker optrad, maar de heer Mid delhuis viel het telkenmale tamelijk zwaar om zelf even aan het woord te komen. Reinboud moest echter van tijd tot tijd even adem halen en dan zag Middelhuis zijn kans' schoon. In ernst: hoewel er veel werk van was gemaakt om in beeld en geluid een duidelijk beeld te geven van de groei der vakbeweging en vooral van de sterk veranderde men taliteit, was het jammer, dat b.v. niet een vertegenwoordiger van een werk geversorganisatie de wederpartij vormde. Dan was er meer pit gekomen en was de gangmaker meer tot zijn dienende functie teruggedrongen. Hofstra had het rijk alleen om alles overhoop te halen van en rond theater-premières. Het werd een beetje een rammelend ge heel, al dient het gewaardeerd te wor den. dat er beweging in gebracht werd door filminlassen. Het zangersportret van Jacques Urlus kon ons beter beko ren. Vooral met de anecdote over de weigering om voor Hitier op te treden als aan de beroepseer niet werd voldaan, tekende Urlus jr. zijn vader als een kerel, die voor niets en niemand uit de weg ging. Trouwens, oude Noordwijkers zullen zich nog wel herinneren, dat hij allure had, maar dan zonder koude drukte. Na een optreden in West- en Midden-Nederland, kwam hij steeds 's avonds nog op zijn honk terug en dan niet in „een slee" van een wagen, maar op zijn motor, door weer en wind. Hij was méér dan een kerel, hij was een flinke en goede vent en een groot-kun stenaar. Hulde aan de makers van het portret, de heren Riemens en Bred- schneyder. Met de music-hpx had men wat pech gehad. De uitzending was geprojecteerd op eind augustus, maar moest wijken voor een Italiaans relais. Daardoor had men gedeeltelijk zijn toevlucht tot tele- record'ing moeten nemen. Er waren zeker een paar nummers te waarderen, maar men zal wel scherp moeten selecteren, indien men het in de grond aardige idee geheel tot zijn recht wil laten komen. Het laatste en vijfde nummer van dit sterk gevarieerde programma was het meest verrassend. Na een prachtige inleiding van- over en uit Parijs, werd de kijker geconfronteerd met een maatschappelijk probleem, waarbij niet velen regelmatig stilstaan, n.l., dat der thuislozen. Het werk voor en met hen werd in zijn verschillende aspecten grondig uit de doeken gedaan. Misschien iets te lang, maar, eerlijk gezegd, kunnen we geen episode aan wijzen, die we zonder schade hadden kunnen missen. Het was poëtisch, van een juiste dosering en ook het senti ment was niet te zwaar geladen. Met veel kennis van zaken, toewijding en vakmanschap was deze documentaire vervaardigd. De indruk bleef, dat deze factoren ook aan de arbeid waarover het ging, ten grondslag lagen. Daarbij kwam dan bovendien nog een diepe menselijke bewogenheid, die oorzaak is, dat de verschillende gezindten de han den in een overkoepeling ineen sloegen. Een gebaar, waarmee de pater-Augustijn die onze leidsman was, zich zeer inge nomen toonde. ENIGE WIJZIGING IN TELEVISIEZENDTIJDEN Met ingang van 1 oktober komen er enige wijzigingen in het tijdschema voor de televisie-uitzendingen. Bij de zend- tijdverruiming van april j.l. is men de vrijdagavond voorlopig gaan vullen met telerecordirigs. In het vervolg zullen nu op de vrijdagavonden studioprogramma's worden gebracht. In verband daarmee gaat het schema voor het laatste kwar taal van dit jaar als volgt luiden. Zondag wordt uitgezonden van 18 tot 22,30 uur. Dinsdag, de filmavond, van 20 tot 22.20, woensdag van 20 tot 22 wur, donderdag (dramatische produkties) 20 tot 22.20, vrijdag en zaterdag van 20 tot 22 uur. Een en ander betekent niet, zo vernemen wij nog van de NTS, dat er nu geen ruimte meer zou zijn voor extra-NTS-programma's of Eurovisie uitzendingen na de in het schema vast gelegde tijden of 's middags. Rusland in de Eurovisie De Sovjet-Unie zal zich wellicht vol gend jaar kunnen aansluiten bij het Eurovisienet, zo heeft de directeur van de Moskouse televisiestudio te Londen meegedeeld. Hij zei dat men hoopt midden 1960 een verbinding met War schau en tegen het einde van dat jaar een lijn met Praag gereed te hebben. Fa. DUSOSWA Leiden EUROVISIE-JOURNAAL Van 21 sepember tot 3 oktober wordt in Londen een programmaconferentie van de Europese Radio Unie gehouden. Nederland zal op deze bijeenkomst ver tegenwoordigd zijn door de heer J. W. Rengeling, programmacommissaris van de Nederlandse Televisie-Stichting en door de heer H. P. Maas, secretaris van het te stichten bureau programmazaken van de NTS. Aangenomen kan worden, dat op deze conferentie weer het plan ter tafel zal komen om via het Eurovisienet te komen tot een uitwisseling van televisiejour naalonderdelen van de verschillende landen. Los daarvan of deze kwestie te Lon den besproken zal worden en hoe de reactie op de ter tafel gebrachte plan nen zal zijn, een regelmatige Eurovisie- nieuwsuitwisseling kan zeker niet voor 1901 worden verwacht, zo vernamen wij van de heer C. Enkelaar, hoofdredacteur van het NTS-Journaal. Tijdens de experimentele periode heeft het systeem redelijk goed gewerkt en het Nederlandse televisiejournaal heeft toen, voor wat de buitenlandse onderwerpen betreft, voor ongeveer 30 pet uit via het Eurovi sienet ontvangen materiaal bestaan. BINNENLAND Nederland heeft de Conventie van Genève betreffende de internationale er kenning van rechten op luchtvaartuigen, die op 19 juni 1948 tot stand is gekomen, dezer dagen geratificeerd. Per 1 decem ber van dit jaar zal de Conventie van Genève voor ons land van kracht worden. Op het Hobbemapleln te Den Haag is gisteravond een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 64-Jarige heer G. J. Kaljk uit Haarlem. DeZe stak zonder op het verkeer te letten te voet de tramrails over® terwijl er een tram naderde. Hij werd gegrepen en ernstig ge wond. Later op de avond is hij in de Ursulaklinlek aan zijn verwondingen over leden. De Algemene Vereniging van Accoun tants heeft gisteren op de jaarlijkse ac countantsdag te Utrecht uitvoerig ge sproken over de oplossing van het pro bleem der wettelijke regeling van het accountantswezen in Nederland. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. J. H. van Rooy, heeft gisteren in Huis ter Heide „De Arlënshof" geopend. Dit rustoord voor mannen is genoemd naar de oprichter van de katholieke werknemersvereniging, dr. Ariëns, die ook de grondslag heeft gelegd voor de Centrale Katholieke Vakbeweging, die vandaag haar 50-Jarig jubileum viert. De Koninklijke Textielfabrieken Nyverdal—Ten Cate N.V. te Almelo en de Koninklijke Weefgoederenfabrlek C. T. Stork en Co. N.V. te Hengelo, hebben be sloten tot een vergaande samenwerking. Hiertoe zal Nljverdal—Ten Cate het ge wone aandelenkapitaal uitbreiden en deel nemen in het aandelenkapitaal van C. T. Stork en Co. De zaken van belde ven nootschappen zullen op dezelfde wijze als tot dusver en onder eigen naam worden voortgezet. BUITENLAND De Nederlandse kustvaarder „Johan" van 500 ton heeft gisteren hulp verleend aan een motorboot, die met zeven mensen aan boord onderweg van Sark naar Jersey motorstoring had gekregen. De „Johan" sleepte de boot naai Guernsey. De Russische ambassadeur in Perzië, Nikolai Pegof, die in maart uit Teheran vertrok uit protest tegen een Perzisch- Amerikaanse overeenkomst, is gi6teren op zijn standplaats teruggekeerd. Politieke waarnemers verwachten, dat hij spoedig besprekingen met de Perzische premier zal beginnen over een verbetering van de be trekkingen. Volgens het Taalkundig instituut van de Hongaarse Academie van wetenschap pen moeten de Hongaren elkaar alleen „kameraad" noemen als zij werkelijk ka meraden zijn. Het communistische blad Nepszamadsag schreef dat naar de mening van het instituut het woord „kameraad" gereserveerd moet blijven voor speciale mensen. Koning-moeder Elisabeth van Enge land heeft gisteren de „British Queen", de grootste Britse olietankboot van 50.000 ton, te Glasgow te water gelaten. Het schip, waaraan ruim duizend mensen twee jaar hebben gewerkt, kan ongeveer 50.000 ton ruwe olie vervoeren. In het zuiden van Malakka is een nachttrein in botsing gekomen met een olifant van meer dan drie ton die op de rails zat. Het dier werd in een ravijn ge slingerd en stierf aan zijn verwondingen. Van de locomotief werd de voorkant in gedeukt en het remmechanisme bescha- De Wereldbank heeft bekendgemaakt dat een lening van 40 miljoen dollar is toegestaan voor de bouw van een kern energie-centrale met een vermogen van 150.000 kilowatt, in Italië. Het is de eer ste lening, welke de bank op het gebied van kernenergie verstrekt. De 62 peronistlsche en de 19 com munistische vakbonden in Argentinië hebben besloten, volgende week donder dag het werk voor 48 uur neer te leggen. Dit besluit werd genomen, nadat de rege ring een reeks eisen van de hand had ge wezen. De betrokken bonden hadden o.a. opheffing van de staat van beleg, herstel van de vrijheid van vakvereniging, de overdracht van landerijen aan hen die de grond bewerken en het treffen van maat regelen om onverwijld een einde te maken aan de staking van 300.000 arbeiders in de metaalindustrie en 200.000 textielar beiders geëist. De vereniging van radio-amateurs in Finland organiseert op 19, 20, 26 en 27 september een de gehele wereld omvat tende wedstrijd waarbij de prestaties van de deelnemende amateurs en hun radio's op de proef zullen worden gesteld. Bij deze wedstrijd, de eerste ln zijn soort, staan de Noorse landen tegenover de rest va nde wereld. Tegelijk zullen de Noorse landen onderling wedijveren. Aneurin Bevan heeft vandaag als penningmeester van de Labour-partij alle bij de partij aangesloten organisaties aan gespoord, een grotere financiële bijdrage te leveren dan ooit te voren, met het oog op de verkiezingen, die 8 oktober worden gehouden. Het „strijdfonds" van de partij beschikt op het ogenblik over 525.000 pond sterling waarvan 276.000 pond door vak verenigingen is verstrekt. Morgan Philips, de secretaris van de Labour-partij, heeft in januari een streefgetal van 725.000 vastgesteld. Volgens Bevan zijn de finan ciële middelen van de conservatieven reusachtig. Als Labour hier niets tegen over kan' stellen, zal het overweldigd wor den door de conservatieve propaganda, aldus Bevan. De Franse regering heeft besloten geleidelijk een einde te maken aan het recht van de meeste plattelanders om maximaal tien liter accijnsvrije alcohol uit eigen fruit te stoken. De minister van Voorlichting, Frey, zei dat de maatregel deel uitmaakt van de strijd tegen het al coholisme. Hij noemde het genoemde recht „een overblijfsel uit het verleden dat niet langer past in een grote moderne staat". Volgens een radio-uitzending van de rechtszitting van het volkstribunaal in Bagdad is brigade-generaal Nadhem Ta- baqsjall, oud-commandant van de Iraak- se tweede legerdivisie, ter dood veroor deeld wegens deelneming aan de opstand van Mosoel in maart. Drie andere hoge leger-officieren werden eveneens ter dood veroordeeld en vier kregen levenslange ge vangenisstraf. Drie officieren en een burger werden vrijgesproken. Koning Boudewijn is gisteren na een \erblijf van vier dagen in Barcelona uit Spanje vertrokken. Zijn vertrek was. even als zijn aankomst en zijn verblijf ln Spanje, geheim gehouden. Hij rijdt via Andorra naar België terug. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Jazzmuz. 19.15 Gram. 9.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Salzburger Festival 1959: Koor, ork. en sol. 21.35 Gevangene in vrijheid, klankb. 22.00 Gram. 22.10 Act. 22.25 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25 24.00 Di6Cotaria. Hilversum II, 298 m. N NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Muz. v. blaasinstrumenten. 18.50 Sociaal perspec tief. caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 CHU, pol .caus. 20.00 Muzikale caus. 20.15 Voor portaal der bevrijding, documentair klank beeld. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avond overdenking .23.00 Nws. 231524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.5022.50 T.v.-spel. VOOR VRIJDAG 18 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram, 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 De vrouw in Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporen de werking onzuiverheden uit Uw bloed vei'drijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang, Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijke weg. DONDERDAG Waaggebouw: Zuivelshow. Wijkgebouw 't Boshuis (Hoflaan)Le denver g. Ned. Christen Vrouwenbond Spr. de heer Dekker over Noorwegen en Zweden. 8 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: K. en O. Concert Mildred Dilllng (harpiste). 8 uur nam Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond .Spr. ds. C. A. van Harten van Delft. „Wat zegt de bijbel oyer blijd schap?" 8 uur r^am Speeltuin Kortenaerstraat: Lampionop tocht Speeltuinver. „Ons Eiland0. 7.30 uur nam. Van der Werfpark. Concert Leldsch Polltie-muziekgezelschap. 8 uur nam. VeemarktVebo-Jonger enwedstrijden. 8 uur voorm.12 uur 's middags. Waaggebouw: Zuivelshow. Leiderdorp: Gebouw Eikenlaan N.C.V3. Spr. ds. G. van Duinen uit Was senaar. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuis. Oosterkwartier (Borneostr.) Officiële opening Dahliaver. „Johan Ma ter" en Fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" 3 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbelstudie: 1112 uur voorm., prediking ds. K. C. van Oossanen. Garenmarkt: Excursie Ver. „Oud-Lei den" naar poldermolens bij Hoogmade en Rijpwetering. 1.15 uur nam. St.-AntoniusclubhuisCabaret-avond S.R.O. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Cabaretrevue P.V. „De Royalisten". 8 uur nam. Waaggebouw: Zuivelshow. Zwarte Pad 32: Opening Buurthuis „Noord". Leidse Volkshuis. 3 uur nam. ZONDAG Pieterskerk. Jeugddienst ter inleiding van winterseizoen hervormd jeugdwerk. Spr. ds. J. N. de Ruiter. 10 uur voorm. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Artis. 9.24 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „De toverfontein". 3 uur nam. MAANDAG In den Vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Spr. A. J. P. Taylor: „De hedendaagse Britse pers". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Biedermann en de Brandstichters". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Lezing Simon de Waard voor Ned. Chr. Reisver. over: „Tus sen Grieken en Goden". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". Spr. A. v. d. Nieuwenhulzen over „Klank en kleur". 8 uur nam. ZomerzorgLedenverg. Kynologenver, „Rijnland". Spr. Fr. Kramer over: De hondenrassen. 8 uur nam. DINSDAG Prediker: Spreker evang. Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding Zuidzeetentoonstelling. 8 U,ur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Biedermann en de Brandstichters". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 11.5012.20 uur nam. OppenheimstraatOfficiële opening openbare lagere scholen Oppenheim- en Sumatrastraat .3 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing prof. dr. F. A. van Baren. „Reisindrukken uit Brazilië". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). DE BIOSCOPEN Trianon „De lord, de lady en de but ler". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Houseboat". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Opstand der Gladiatoren". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Casino „Het veld van eer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „Splonagecomplot Hongkong". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Brood en wijn". AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Te Lelden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 By geen gehoor t>0 Uw hutsart; of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V .d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Ham mondorgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Licht» muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Hobo, fagot, en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15i05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i„ caus. 19.00 V .d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Geloven in dez etijd, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Voordr. 20.35 Europese comm. 20.45 Godsdienst en we reld, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.16 24.00 Sopr. en plano. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- fengebed en lit .kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. .50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio .10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Act. en Hudson-her- öenking in Amerika, rep. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Kamerkoor. 14.15 Lichte muz. 14.40 Philh. Symph.ork. 15.00 Schoolradio 15.30 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boek- bespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol .caus. 19.30 Plechtige slui ting v. h. intern, congres Liturgie en missie. 21.00 Gram. 21.15 Cello en plano, 21.45 Gevar progr. 22.45 Gram. 22.50 Op voeding en Ouderlijk gezag, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. \d ver ten tie STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HAARLEMMERSTR. 204 - TEL. 21611 HERENSTRAAT 6 - TEL. 30069 GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e l\)n van 1820 uur) I. Enrique Granados. „Goyescas". Opera in 3 tableaux gebaseerd op een serie pla nocomposities van dezelfde naam. Libert- to: Fernando Perlquet. Plaats en tyd van handeling: Madrid omstreeks 1800. Mede werkenden: Rosario, Consuelo Rublo, so- Praan; Pepa, Ana Maria Iriarte, sopraan; ernando, Gines Torrano, tenor; Paquiro, Manuel Ausensi, bariton; The Madrid Singers. Nationaal Orkest van Spanje. Di rigent: Ataulfo Argenta. II. Manuel de Falla. 1. „El Amor Bru- Jo J".Ballet gebaseerd op oude zigeuner- liederen. Diana Eustratl mezzo-sopraan. Phllharmoniseh Orkest van Beriyn o.l.v. Fritz Lehmann. 2. „El Sombrero de tres Picos", Ballet. Omgewerkt van een vroe gere compositie, getiteld El Corregldor y la Mollnera. l'Orchestre de la Suisse Ro- mande o.l.v. Ernest Ansermet (met so praan-stem) Advertentie Fa. DUSOSWA Leiden TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. 20.30—22.30Mu zikale non-stop-revue. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Radioportret. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork.conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade concerts: Orkest, koor en sol. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad, caus. 21.45 Gevar. pro gramma. 22.15 The ring of words. 22.45 Caus. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Cello en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Lichte muz. en zang (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. v. races. Daarna: gram. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.20 Weerber., nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en vragen- beantw. 21.15 Ork.conc. (Om 21.30 Nws.) 22.30 Nws. 22.40 Ouderw. dan6muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Volksliederen. 17.00 Nws. 17.40 Twee piano's 18.00 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.00 Orkest, koor en sol. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.15 Lichte muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 en 18.30 Gram. 19.16 Kamermuz. 23.05 Nws. 23.10 Planorecital. 23.5224.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V .d. landb. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Operettefragm. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les .18.00 Gram. 18.30 V .d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Auto- mobielkron. 19.40 en 19.48 Gram. 20.00 Hedendaagse muz. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Operamuz. 22.45 Gram. 22.55— 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar .muz. 14.00 Operamuz. 15.10 Gram. 15.40 Operamuz. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Holland Festival 19591 Kamermuz. 21.00 Hoorsp. Daarna: nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a S3 a S g.ï2 S cS Den Helder onbewolkt n 3 19 8 0 Ypenburg licht bew. n 6 18 13 0 Vlissingen licht bew. nno 3 18 11 0 Eelde lioht bew. no 3 20 12 0 De Bilt onbewolkt wnw 2 18 4 0 Twente mist n 3 19 7 0 Eindhoven mist w.stil 20 4 0 Z.-Limburg mist w.stil 21 6 0 Helsinki mist nno 4 20 8 0 Stockholm geh. bew. nw 11 9 3 0.1 Oslo onbewolkt nw 6 12 6 0 Kopenhagen onbewolkt zzw 7 15 6 0 Aberdeen half bew. wnw 6 14 5 0 Londien zwaar bew. w.stil 14 9 0 Amsterdam zwaar bew. no 6 21 12 0 Brussel licht bew. w^til 21 9 0 Luxemburg onbewolkt no 6 23 10 0 Parijs zwaar bew. nno 5 25 14 0 Bordeaux half bew. zo 1 24 16 9 Grenoble zwaar bew. w.stil 25 14 0 Nice half bew. n 3 23 17 0 Berlijn onbewolkt nnw 3 21 5 0 Frankfort half bew. no 4 23 11 0 München motregen wnw 2 24 14 1 Zürich regenbul w.stil 25 14 0.1 Genève mist w^til 25 12 0 Locarno zwaar bew. w.stil 25 Wenen licht bew. n 2 26 13 2 Innsbruck regen w^til 27 14 9 Belgrado zwaar bew. wzw 1 25 13 0 Athene onbewolkt w 1 27 19 0 Rome onbewolkt w.stil 26 16 0 Ajaccio half bew. ono 3 26 14 0 Madrid onbewolkt w.stil 24 12 0 Mallorca onbewolkt w.stil 17 7 Lissabon licht bew. zw 4 24 18 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2