REDE VAN KROESJTSJEF VOOR PERSCLUB NIET BEMOEDIGEND Amerikaanse plannen voor vier gigantische schepen over Oceaan Voor Algerije weg naar onafhankelijkheid open WEERBERICHT Zijn vastberadenheid deed hem de kritische instelling van de Amerikaanse pers onderschatten Negenhonderdduizend personen per jaar van Amerika naar Europa Belangrijke stap van 1 Franse staatshoofd Charles de Gaulle Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 No. 29850 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Een vastberaden kerel, die weet wat hij wil, die het heel welspre- kend vermag te zeggen, maar die tot dusver vrijwel niets nieuws te zeggen had. Ziehier in één zin de indruk, die Kroesjtsjef heeft achter gelaten op hen, die hem gisteren tijdens een lunch in de Nationale Persclub te Washington hoorden spreken en vragen beantwoorden. Gedurende de ruim anderhalf uur, dat de Rus daar stond in het felle licht van de schijnwerpers, is hij ernstig geweest, boertig, woedend of zachtzinnig, doch onder al deze wisselende stemmingen geraakte hij geen moment van zijn stuk. Hij was zo zeker van zichzelf, dat hij hartelijk kon lachen om enkele versprekingen, die inderdaad nogal vermakelijk waren. Op een gegeven moment sprak hij het gezelschap toe als „kame raden", doch voor de zekerheid maakte hij hier maar „heren" van. Even later sprak hij over de arbeiders en boeren van Amerika, die tot de revolutie waren overgegaan, maar het was duidelijk dat hij Amerika zei, doch China bedoelde. Lachend corrigeerde Kroesjtsjef zichzelf, zeggende: „Meen niet dat ik iets speciaals in de zin heb' Veel sympathie voor mevr. Kroesjtsjef Om met het beste te beginnen: Kroesjtsjef herhaalde op deze bijeen komst een stelling, die hij reeds enkele jaren geleden heeft geponeerd: „oorlog is niet onvermijdelijk". Deze uitspraak Kroesjtsjefs belangrijkste bijdrage tot communistische theorie. Tot dusverre hadden de orthodoxe communisten moe ten geloven, dat volgens Lenins woorden Kroesjtsjef onthult mislukt maanschot De Russische premier heeft aan de Amerikaanse senatoren onthuld, dat de eerste Russische poging om een raket oaar de maan te zenden mislukt was pegens technische moeilijkheden. Senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenhden, zei, dat Kroesjtsjef verklaard had, dat de eerste poging een week voor de lancering van zaterdag 12 september mislukt was. Hij zei, dat de eerste raket beproefd werd maar dat deze niet goed werkte. De raket werd toen dQor een andere vervangen. Eerst weigerde Kroesjtsjef te zeggen of de Sovjet-Unie te kampen hadden ?ehad met een mislukte lancering. Hij ei tegen de senatoren, dat zij dat maar noesten navragen bij vice-president lixon, die een paar dagen geleden ver gaard had, dat drie Russische lanceer- pogingen mislukt waren. Naar invoering van parkeermeters Een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet verkeert in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. De bedoeling van dit ontwerp is het invoeren van parkeermeters, ter controle op de naleving van wachtver- boden geldende langer dan een bepaalde lijd, mogelijk te maken. In voorberei ding is voorts een wijziging van het we genverkeersreglement, waarin nadere voorschriften worden gegeven voor het gebruik van parkeermeters en parkeer- schijven. Zodra vorenbedoeld wetsont werp tot wet zal zijn verheven, zal het tot stand komen van deze reglements wijzigingen worden bevorderd. Naast een aantal aanvullingen en ver beteringen van het wegenverkeersregle ment van betrekkelijk ondergeschikt be lang zijn in voorberéiding bepalingen, die ten doel hebben een betere bescher ming te verlenen aan voetgangers, die gebruik maken van voetgangersover steekplaatsen. De aan prof. nar. A. D. Belinfante ver leende opdracht tot algehele herziening van de wegenverkeerswetgeving heeft aanleiding gegeven tot het opnemen van contact met een aantal verkeersdeskun- digen uit naburige landen om de moge lijkheid te overwegen op korte termijn te geraken tot harmonisatie van de voornaamste verkeersregels. Aanhoudend droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wolken- Velden, maar ook nu en dan zon. Over wegend matige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 SEPTEMBER Zon op: 6-18 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 19.25 uur; onder: 7.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.56 en 16.18 uur. te 12.09 uur. Dit blad bestaat uit IQ pagina's de communisten eerst na een drama tische militaire botsing de overwinning op het kapitalisme zouden behalen. Kroesjtsjef gelooft ook in die overwin ning, doch acht haar mogelijk langs vreedzame weg. Hij geeft toe, dat er ge vaarlijke spanningen bestaan, maar ver klaart ook die spanningen te willen verminderen en de koude oorlog te wil len eindigen. Hij zegt zelfs het Westen halverwege tegemoet te willen komen, doch hij toont op geen enkel punt enige inschikkelijkheid. In dit opzicht was de rede niet bemoedigend, al mag men niet vergeten dat Kroesjtsjef pas aan het be gin van het eerste deel van de onder handelingen staat. Het zeu in deze fase wat vroeg zjjn reeds nu concessies te noemen. Voordat Kroesjtsjef aan het woord kwam, werden de voornaamste leden van de Russische groep aan de journa listen voorgesteld. Hoewel mevrouw Kroesjtsjef allerminst voldoet aan het Amerikaanse schoonheidsideaal, gevoelt men in Washington veel sympathie voor Een BONTMANTEL of een EXCLUSIEVE JAPON uit onze nieuwe collectie NIEUWE RIJN 54 haar. Zij heeft een vol en vriendelijk gezicht en de Amerikanen weten haar warme menselijkheid te waarderen. Zij en de schrijver Sjolochof kregen verre weg het meeste applaus toen hun na men werden genoemd. Het meest concrete nieuws van deze dag was Kroesjtsjefs aankondiging, dat hij vrijdag in de Verenigde Naties een voorstel zal doen inzake de ontwape ning. Kroesjtsjef heeft zijn gehoor er beslist van overtuigd, dat hij een krach tige persoonlijkheid is. Maar toch sloeg de spreker, wiens rede in de Sovjet-Unie wellicht heel geslaagd zou zijn geweest, hier de plank soms lelijk mis. De Ame rikaanse pers, die zich zeer bewust is van haar eigen capaciteit, moet de brave vermaning om de woorden van de spre ker correct weer te geven niet bijzonder hebben gewaardeerd! In dit gezelschap van journalisten kan men zich de vrij heid veroorloven kritischer te reageren op Kroesjtsjefs betoog dan men dat in de Sovjet-Unie zou doen. De persverte genwoordigers kunnen daarom moeilijk inzien, waarom het schot naar de maan alsmede het atoomgebruik voor vreed zame doeleinden, „bewijzen" zouden zijn voor de vreedzame bedoelingen van de Sovjet-Unie. O Slot pag. 2 Welhaast ongelooflijk! Verolme bij verwezenlijking geïnteresseerd (Speciale berichtgeving) Wanneer de plannen van de Amerikaanse scheepvaartondernemer L. Edgar Detwiler voor verwezenlijking vatbaar zullen blijken te zijn, staat het transatlantische verkeer in de komende tien jaar een bijzonder schokkende ontwikkeling te wachten, waarvan de uitlopers in de economieën der Westeuropese landen voelbaar zullen zijn. Een miljarden-dollarproject staat in dat geval bij Verolme te Rotterdam op stapel. Volgend jaar, zo verwacht de heer Detwiler, zal begonnen kunnen worden met de bouw van de „United Nations", de eerste van een reeks van vier volgens geheel nieuwe richtlijnen opgetrokken oceaan stomers. Binnen 6 a 7 jaar Deze 120.000 tonners zullen op hun trips van New York naar Lissabon en verder naar Italië, of van New York naar Amsterdam, vice versa, 8000 pas sagiers in een keer kunnen vervoeren, waarbij dan nog een bemanning van 2000 koppen komt. In het gebouw van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) te Luxemburg vond giste ren de installatie plaats van de iuieuwe Hoge Autoriteit. Vice-presi dent D. Spierenburg (links) na de installatie in gesprek met de nieuwe president, de Italiaan Piero Mat- vestiti. Voor 175 dollar per persoon zal een gezin of groep van 3 a 4 personen voor de reis heen en terug de beschik king hebben over een hut met bad kamer. De overtocht van deze vaar tuigen zal vier dagen vergen. De drie andere schepen in de serie worden gedoopt als „New Yorker", „Lisbon" en „Hollander". Alle vier zullen zij onder Nederlandse vlag varen en op de werven van Verolme op stapel worden gezet. Men hoopt in 6 a 7 jaar het gehele programma te kunnen vol tooien. De heren Detwiler en Verolme, alsmede hun adviseurs hebben gedu rende de laatste twee jaar tezamen overlegd om de plannen voor de vaar tuigen en de havenfaciliteiten in Amerika en Europa verder uit te wer ken. Maatschappij opgericht De heer Detwiler, president van het American European Travel Project Inc. te New York, deelde ons gistermiddag in Den Haag mee, dat de American Eu ropean Lines NV is opgericht om de fi nanciering en de exploitatie van de vier ultramoderne reuzenschepen op zich te nemen. Als president-directeur van deze maatschappij, die - zowel Nederlandse, Amerikaanse als andere internationale industriële en financiële belangen sa menbrengt, zal oud-minister-president, prof. dr. P. S. Gerbrandy optreden. Het hoofdkantoor wordt in Den Haag ge vestigd en ook New York zal een kan toor van de maatschappij zien verrijzen. Geen cafetariasysteem Over de schepen zelf werd gezegd, dat zij een gemiddelde snelheid van 35 kno pen zullen kunnen halen. Ieder schip krijgte en ruim theater met 1200 zit plaatsen, waar stukken van internatio naal niveau voor het voetlicht worden gebracht. Nachtclubs, dancings en een bioscoop voor 800 personen zullen het amusement aan boord completeren. In de eetzalen kunnen 4000 personen tege lijkertijd hun maaltijd gebruiken. Er zal daarbij echter geen cafetaria- systeem worden gevolgd, zoals zo vaak in de plannen voor soortgelijke sche pen is aangeduid. Vanzelfsprekend ontbreekt alle overige accommodatie niet, zoals die op moderne passagiers schepen gebruikelijk is. 128 miljoen dollar per schip De totale kosten per schip bedragen 128 miljoen dollar. En hiervan is vol gens de heer Detwiler reeds voor een bedrag van 34,5 miljoen dollar per schip voorzien. Met het Fugazy-reis- bureau te New York heeft de nieuwe scheepvaartmaatschappij een overeen komst gesloten voor het verblijf en het vertier van de reizigers in de door de schepen bezochte steden. Voor de voor ziening van de noodzakelijke en uiter- 1 aard zeer uitgebreide hotelaccommodatie heeft de American European Lines NV reeds de nodige contacten opgenomen, aldus de heer Detwiler. In dit verband zegde hü toe binnen twee weken nog op zienbarende mededelingen te' zullen doen. Wat de bouw van het voor de vier (en later misschien meer) reuzensche pen noodzakelijke havencomplex be treft: dit zal bestaan uit zes aanleg steigers annex een parkeerplaats te New York voor 10.000 auto's en een compleet toeristisch centrum. In Amsterdam gedacht wordt aan het terrein ten wes ten van de oliehaven zal voor over eenkomstige faciliteiten zorg moeten worden gedragen. Per jaar 500 miljoen naar Europa De initiatiefnemers tot deze gigan tische en bijna ongelooflijke plannen verwachten tenslotte, dat de vier schepen 900.000 passagiers per jaar op Premier Kroesjtsjef heeft gisteren ■president Eisenhower een model aangeboden van de instrumentenbol welke de Russen het afgelopen weekeinde naar de maan hebben geschoten. Deze telegrafisch over- gebrachte foto toont links ook vice- president Nixon, die dezer dagen verklaarde er nog helemaal niet van overtuigd te zijn, dat de Ruksen de maan werkelijk raakten. Advertentie SCHILDER MET SIKKENS-TJAllEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden hun tochten van Amerika naar Euro pa zullen gaan vervoeren. Deze mas sale toeristenstroom zou volgens hen jaarlijks een bedrag van 500 miljoen dollar over de Europese landen uit storten. (Van onze Parijse correspondent) In een rede, die 25 minuten duurde en die door alle Franse zenders van radio en televisie werd uitgezonden, heeft generaal Charles de Gaulle gisteravond voor het Algerijnse volk de weg geopend zichzelf onafhankelijk te maken. Het Franse staatshoofd heeft de plechtige belofte afgelegd, dat uiterlijk vier jaar nadat de vrede zal zijn hersteld de Algerijnen door middel van vrije verkiezingen de keuze tussen drie mogelijkheden zullen mogen doen, waarvan onafhankelijkheid er dan een is. Als vrede zal worden beschouwd een toestand, waarbij in het land per jaar minder dan 200 personen door terreuraanslagen het leven zouden verliezen. Een andere eventualiteit dan onafhankelijkheid zou algehele opname, ofwel integratie, in Frankrijk zijn en het derde alternatief luidde: een federatief ingerichte Algerijnse staat, die dan in de Frans-Afrikaanse gemeenschap kan worden opgenomen. Aan het begrip zelfbeschikkingsrecht of autodeterminatie, dat de generaal binnenskamers de laatste weken al meerdere malen in de mond had geno men heeft hij nu dus een duidelijker inhoud gegeven. Wanneer men weet hoe de subtielste toespeling op het recht op een eigen persoonlijkheid of onafhanke lijkheid voor het Algerijnse volk de laatste jaren in Frankrijk iemand on middellijk de verdenking van hoogver raad bezorgde, kan men ongeveer be grijpen welke zeer belangrijke stap het Franse staatshoofd nu heeft gedaan! Aller ogen zijn, van af gisteravond, gericht op Tunis, waar de voorlopige Algerijnse regering sinds een paar dagen in voltallige zitting vergadert, om het antwoord van De Gaullp's verklaring te bepalen en bekend te maken. De rede was gistermiddag al in verschillende Arabische talen en dialecten overgezet en werd tijdens de radio-uitzending in tienduizenden vlugschriften door vlieg tuigen over heel Algerije verspreid. De Gaulle begon zijn speech, die hij geheel uit het hoofd en zonder één blik op zijn notities te slaan voordroeg, met opsomming van alle enorme verande ringen en verbeteringen, die zijn Vijfde Republiek voor Frankrijk sinds vijf maanden had opgeleverd. Maar toen daalde de stem al gauw tot dramatische diepte om die positieve balans weer op losse schroeven te plaatsen, indien nu ook voor het Algerijnse probleem geen oplossing gevonden zou worden. Maar een oplossing en geen slogans, zo riep De Gaulle uit, terwijl de stem een octaaf hoger uitschoot. Een opheffing van het kniDDerbollen zonden daard™.- vraagstuk, zo doceerde de generaal nu Kn,PPerD011en zouden daardoor langzaam en nadrukkelijk, hoe een volk, overbodig worden. dat zich in 35 jaar in aantal verdubbel de en waarvan nu nog driekwart in de grootste misère leeft, eindelijk een menswaardig bestaan verzekerd zal kunnen worden. En die laatste nood zakelijkheid kan, zo verzekerde De Gaulle, alleen door Frankrijk worden verwezenlijkt een termijn van vijf jaar werd hier genoemd - en hil kon digde aan, dat aan het modernisatie plan van Constantine de komende jaren nog meer miljarden ten koste zouden worden gelegd. Gaan knipperbollen verdwijnen? (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit. dat op den duur de knipperbollen weer zullen verdwijnen. Zij hebben in ons land niet aan de verwachtingen beant woord. Op het ogenblik gaat men de mogelijkheid na van een wets wijziging, waardoor op alle over steekplaatsen de voetgangers de rechten zouden krijgen, die zij nu op de door knipperbollen be schermde zebra's genieten. Die knipperbollen

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1